مخبر - 1398/06/23 - دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه

دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
برخی تصمیمات و اقدامات ترکیه در میدان عمل? به مبانی همکاری سیاسی سه شریک اصلی مذاکرات آستانه? لطمه می زند.
دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه

نبض نفت - حسن روحانی رئیس جمهور ایران٬ فردا راهی ترکیه می شود و دیدار سه جانبه ایران٬ ترکیه و روسیه برای کمک به حل بحران سوریه٬ این بار به میزبانی آنکارا برگزار خواهد شد.

ایستگاه های پایانی جنگ

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه٬ در مورد وضعیت کنونی سوریه به شکلی اظهار نظر کرده که دیدگاه کلان مسکو در مورد وضعیت دمشق را نشان می دهد. لاوروف از عبارت «پایان جنگ» استفاده کرده و بر این موضوع تاکید کرده که حالا وقت آن فرا رسیده که به روند سیاسی پرداخته شود.

حالا٬ عملاً دولت بشار اسد با قدرت بیشتری بر اوضاع سیاسی و دفاعی این کشور٬ حاکم شده است. بنابراین در چنین شرایطی، می توان در مورد پروژه های ارائه کمک های بشردوستانه به سوریه و پیشرفت در روند حل و فصل سیاسی اوضاع برای دستیابی به یک ثبات پایدار و قابل اطمینان در این کشور٬ رایزنی کرد. اما با این حال٬ هنوز هم در سوریه مشکلات و موانعی وجود دارد که پرداختن به آنها٬ اصلی ترین موضوعات گفت وگوهای سه جانبه روحانی٬ اردوغان و پوتین خواهد بود.

ترکیه ساز را از پرده دیگری می نوازد؟

تلاش و همکاری سه کشور ضامن آتش بس یعنی ایران٬ ترکیه و روسیه در چارچوب مذاکرات آستانه٬ تاکنون دستاوردهای مثبت فراوانی به دنبال داشته است که یکی از آنها٬ شتاب دادن به روند توقف جنگ و ارتقای سطح همکاری ها در زمینه مبارزه با ترور بود.

قطعاً اگر ابتکار عمل مذاکرات آستانه نبود و همکاری منطقه ای سه شریک اصلی این مذاکره شکل نمی گرفت٬ سوریه در آستانه سقوط بود و تروریست های تکفیری می توانستند به شکلی بسیار جدی امنیت منطقه را به خطر بیاندازند. اما رفتار هوشمندانه و واقع بینانه تهران و مسکو٬ موجب آن شد که آنکارا هم در این معادله حضور فعال داشته باشد و کار برای آمریکا٬ اسراییل و عربستان سعودی٬ بسیار دشوار شود. به گونه ای که عملاً دست آنها از هدایت بازی کوتاه شد.

بنابراین٬ یکی از مهم ترین دستاوردهای آستانه٬ منزوی کردن آمریکا در پرونده سوریه بود و همکاری منطقه ای ایران٬ ترکیه و روسیه٬ موجب آن شد که مذاکرات ژنو و تلاش های آمریکا برای تاثیرگذاری بر آینده سوریه٬ عملاً به یک پروژه شکست خورده تبدیل شود و هژمونی آمریکا در بحران های منطقه ای غرب آسیا٬ با چالش جدی روبرو شود.

البته در این میان٬ ترکیه در این بخش از همکاری های آستانه٬ به شکل دقیق و همسان٬ با ایران و روسیه همکاری نکرد. چه بسا اگر ترکیه٬ در پرونده هایی همچون منبج و موضوع شرق فرات با آمریکا همراه نمی شد٬ نه تنها انزوای آمریکا ملموس تر و جدی تر می شد٬ بلکه زمینه مداخله آمریکا در میدان سوریه تا حد زیادی از بین می رفت.

در توصیف شیوه مشارکت متفاوت ترکیه در مذاکرات آستانه و نوع نگرش متفاوت آنکارا در مورد نقش آمریکا باید گفت:

1.روسیه و ایران٬ فضایی به وجود آوردند که نقش٬ قدرت و هژمونی آمریکا در پرونده سوریه عملاً زیر سوال برود و در انزوا قرار بگیرد و ائتلاف غربی ضد داعش نیز کاری از پیش نبرد. اما ترکیه٬ خود را در این میدان از آمریکا دور نکرد و به جای آن که دغدغه های امنیتی خود در مورد تحرکات کردهای وابسته به پ.ک.ک را با شرکای آستانه در میان بگذارد٬ آن را به نقطه ای برای چانه زنی با آمریکا تبدیل کرد.

2.دیدار سه جانبه روحانی٬ اردوغان و پوتین در حالی صورت می گیرد که هنوز هم مشکل ادلب حل نشده و ترکیه نتوانسته به تعهدات خود به منظور رفع تهدیدات گروه های تروریستی همچون هیات تحریرالشام عمل کند و در همین حال٬ در شرق فرات نیز در چارچوب برخی توافقات مبهم با آمریکا٬ دست به اقداماتی زده که به شدت مورد اعتراض دولت دمشق قرار گرفته است.

3.ترکیه در شرایطی در مذاکرات آستانه با ایران و روسیه همراه و هم مسیر شده که هنوز هم بخش های قابل توجهی از مناطق غرب فرات را در اشغال نیروهای خود و نیروهای موسوم به ارتش آزاد گرفته و حتی برای اداره مناطق اشغال شده٬ مدیر و مسئول انتخاب کرده است.

4.تهدیدات مداوم رجب طیب اردوغان در مورد احتمال ورود به شرق فرات٬ به معنی نادیده گرفتن حاکمیت سیاسی سوریه و تمایل به تضعیف دولت دمشق است و برخی تصمیمات و اقدامات ترکیه در میدان عمل٬ به مبانی همکاری سیاسی سه شریک اصلی مذاکرات آستانه٬ لطمه می زند.

5.ترکیه نگرش و رویکرد مبنایی خود به آینده سوریه را تغییر نداده و چنین به نظر می رسد که هنوز هم امیدوار است در جریان تحولات آتی٬ مسیر تحولات به تغییر نظام سیاسی سوریه بیانجامد.

چالشی به نام کمیته قانون اساسی

لاوروف وزیر امور خارجه سوریه در مورد یکی از اهداف و رویکردهای مهم در تحولات سیاسی کنونی سوریه گفته است: از نظر مسکو حمایت از گفت وگو میان تمامی طرف های سوری، از جمله مخالفان٬ اهمیت زیادی دارد و مشارکت همه گروه های جامعه سوریه در روند سیاسی این کشور لازم و ضروری است.

مخالفان سوری که در مذاکرات بین المللی درباره سوریه شرکت می کنند، نقش بسیار مهمی دارند، بنابراین نمایندگان مخالفان باید در ترکیب کمیته قانون اساسی نیز مشارکت داشته باشند.

البته لاوروف همچنین به قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل و سهم و مشارکت آنان در روند سیاسی سوریه اشاره کرده است.

حال باید دید از منظر دیدگاه و رویکرد سیاسی کشورهای ایران٬ روسیه و ترکیه٬ چه تعریفی از ماهیت ماموریت کمیته قانون اساسی٬ وجود دارد. آیا این کمیته به دنبال نوشتن متن جدیدی است که همه چیز را تغییر دهد٬ یا این که صرفاً باید به اصلاح چند ماده و بند قدیمی و گنجاندن چند ماده جدید اکتفا کند؟

تشریک مساعی در مورد شرق فرات

در بیانیه پایانی دور پیشین مذاکرات آستانه٬ ایران و روسیه نشان دادند که برای دغدغه های امنیتی و دفاعی ترکیه در مورد تحرکات نهادهای اقماری پ.ک.ک در شرق فرات٬ احترام قائل هستند و نگرانی مقامات آنکارا از دید تهران و مسکو نیز مهم و شایان اعتنا و تامل است.

بدون تردید در شرایط فعلی نیز ایران و روسیه بر اساس همان نگرش٬ می توانند تلاش ترکیه برای حفظ امنیت ملی خود را درک کنند و در این زمینه با ترکیه همفکری و همدلی کنند. اما اگر دغدغه شرق فرات و چند و چون همکاری یا عدم همکاری با آمریکا٬ برای ترکیه تبدیل به بهانه ای برای ورود گسترده به مناطق شمالی سوریه شود٬ چنین چیزی با روح حاکم بر اهداف همکاری منطقه ای آستانه٬ در تضاد و تناقض خواهد بود.

در هر صورت باید این واقعیت را پذیرفت که نفس گفت وگو و ارتباط پویا و مداوم روحانی٬ پوتین و اردوغان و ابتکار عمل همکاری منطقه ای برای حل بحران سوریه٬ یکی از ارزشمندترین جوانب دیپلماسی منطقه ای سالیان اخیر بوده که نقش آمریکا را در معادلات و موازنات حاکم بر کشمکش قدرت در غرب آسیا٬ کمرنگ کرده است.

منبع: تسنیم

منبع خبر : نبض نفت

محتوای این خبر به صورت خودکار از «نبض نفت» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
لاوروف   بشار اسد   آمریکا   پ ک ک   ترکیه   سوریه   روسیه   گروه تروریستی   دمشق   ادلب   منبج   تحریر الشام   وزیر امور خارجه   تکفیر   آنکارا   اردغان   فرات   نگرش   مذاکرات آستانه   مسکو   چانه   مبارزه با ترور   بحران های منطقه   نقش آمریکا   انزوا   هژمونی آمریکا   عربستان سعودی   حسن روحانی   تروریست   بحران   ایران و روسیه   ائتلاف ضد داعش  
اخبار مرتبط
نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه
تسنیم
اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
خرداد نیوز
اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
صدا و سیما
توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
آریا
سفیر روسیه در دمشق: به زودی اردوگاه الرکبان برچیده خواهد شد
ایسنا
سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
صدا و سیما
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مشرق نیوز
گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
تسنیم
واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
مشرق نیوز
واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
مشرق نیوز
یکپارچگی سوریه در اولویت اجلاس روند آستانه قرار دارد
شفاف نیوز
پیشنهاد رهبر حزب وطن ترکیه در مورد دیدار اردوغان با اسد
تسنیم
شرایط دشوار برای کردها در شرق فرات
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
طرف های پیروز نشست آنکارا
ایرنا
نشست آنکارا فرصت تقویت همکاری ها
ایران آنلاین
روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
فردا نیوز
پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
ایرنا
دیدار روحانی با پوتین و اردوغان
دنیای اقتصاد
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
فرتاک نیوز
مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
فرارو
روحانی در دیدار اردوغان: همکاری ایران، روسیه و ترکیه باعث امنیت بیشتر در سوریه شده است
عصر ایران
پوتین: تلاش های ایران، روسیه و ترکیه ثبات را به سوریه بازگرداند
ایرنا
آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
مشرق نیوز
ادلب مسئله اصلی دور پنجم مذاکرات آستانه/ جایگزینی سیستم جدید برای سوئیفت کار مشکلی است
فانوس نیوز
گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
تسنیم
نشست آنکارا  گامی به جلو در تحقق صلح سوریه
ایرنا
پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
ایرنا
تحولات سوریه و روند آستانه در ایستگاه آنکارا
ایرنا
توطئه های آمریکا در منطقه، بسیاری از کشور ها را نگران کرده است
جوان آنلاین
مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود
گیتی آنلاین
ادامه جنگ با تروریست ها در ادلب ضرورت دارد
رجانیوز
رئیس جمهور:مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود/برنامه ریزی های غلط و توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است/آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
روز نو
روحانی: حضور آمریکایی ها در سوریه، غیرقانونی و مداخله جویانه است
میهن امروز
حضور آمریکایی ها در سوریه، غیرقانونی و مداخله جویانه است/ ضرورت ادامه جنگ علیه تروریست ها در ادلب
روز پلاس
روحانی: آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
صدای ایران
روحانی: حضور آمریکایی ها در شرق فرات غیرقانونی و مداخله جویانه است
آرا نیوز
توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است/ آمادگی برای روابط دوستانه با همسایگان
ایکنا
روحانی:مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شوند
خبرگزاری دانشجو
اخبار مرتبط
bltتسنیم : نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه
bltخرداد نیوز : اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltصدا و سیما : اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
bltآریا : توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
bltایسنا : سفیر روسیه در دمشق: به زودی اردوگاه الرکبان برچیده خواهد شد
bltصدا و سیما : سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltمشرق نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltتسنیم : گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltمشرق نیوز : واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
bltمشرق نیوز : واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltشفاف نیوز : یکپارچگی سوریه در اولویت اجلاس روند آستانه قرار دارد
bltتسنیم : پیشنهاد رهبر حزب وطن ترکیه در مورد دیدار اردوغان با اسد
bltتسنیم : شرایط دشوار برای کردها در شرق فرات
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltایرنا : طرف های پیروز نشست آنکارا
bltایران آنلاین : نشست آنکارا فرصت تقویت همکاری ها
bltفردا نیوز : روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
bltایرنا : پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
bltدنیای اقتصاد : دیدار روحانی با پوتین و اردوغان
bltفرتاک نیوز : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltفرارو : مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
bltعصر ایران : روحانی در دیدار اردوغان: همکاری ایران، روسیه و ترکیه باعث امنیت بیشتر در سوریه شده است
bltایرنا : پوتین: تلاش های ایران، روسیه و ترکیه ثبات را به سوریه بازگرداند
bltمشرق نیوز : آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltفانوس نیوز : ادلب مسئله اصلی دور پنجم مذاکرات آستانه/ جایگزینی سیستم جدید برای سوئیفت کار مشکلی است
bltتسنیم : گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
bltایرنا : نشست آنکارا  گامی به جلو در تحقق صلح سوریه
bltایرنا : پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
bltایرنا : تحولات سوریه و روند آستانه در ایستگاه آنکارا
bltجوان آنلاین : توطئه های آمریکا در منطقه، بسیاری از کشور ها را نگران کرده است
bltگیتی آنلاین : مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود
bltرجانیوز : ادامه جنگ با تروریست ها در ادلب ضرورت دارد
bltروز نو : رئیس جمهور:مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود/برنامه ریزی های غلط و توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است/آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
bltمیهن امروز : روحانی: حضور آمریکایی ها در سوریه، غیرقانونی و مداخله جویانه است
bltروز پلاس : حضور آمریکایی ها در سوریه، غیرقانونی و مداخله جویانه است/ ضرورت ادامه جنگ علیه تروریست ها در ادلب
bltصدای ایران : روحانی: آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
bltآرا نیوز : روحانی: حضور آمریکایی ها در شرق فرات غیرقانونی و مداخله جویانه است
bltایکنا : توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است/ آمادگی برای روابط دوستانه با همسایگان
bltخبرگزاری دانشجو : روحانی:مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شوند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.