مخبر - 1398/06/23 - چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود

چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود
تهران (پانا) - زیست بوم فناوری و نوآوری یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان در جوامع توسعه یافته امروزی است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان سیاست گذار اصلی توسعه فناوری کشور و بسترساز برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان و حامی زیست بوم فناوری و کسب وکارهای نوآورانه(استارتاپ ها) است که در ...
چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود

در زیست بوم فناوری و نوآوری بخش های مختلفی وجود دارد که معاونت علمی و فناوری در قالب یک گزارش به این بخش ها و فعالیت هایی که در آن صورت می گیرد پرداخته که در زیر به آنها اشاره شده است.

شرکت های دانش بنیان: فلسفه وجودی این شرکت ها در وهله نخست تجاری سازی تولیدات علمی در زمینه فناوری های راهبردی و در گام بعدی تولید ثروت از طریق ارائه آن در بازارهای هدف است. وجود 4500 شرکت دانش بنیان در سراسر کشور نشانه موفق بودن این الگو است.

کسب و کارهای نو یا استارتاپ ها: شرکت های کوچک یا نوپایی هستند که با هدف کارآفرینی به تولید محصولات یا خدمات مشغول هستند که اکنون بیش از 6 هزار استارتاپ در کشور مشغول به کار هستند.

پارک های علم وفناوری: یکی از مهم ترین اهداف این پارک ها ایجاد بستر مناسب برای تجاری سازی کالاها و خدمات نوآورانه و کمک به توسعه بازار شرکت های دانش بنیان است اکنون بیش از 45 پارک علم و فناوری در زمینه بازاریابی و رشد فناوری در کشور فعال است و بزرگترین پارک منطقه غرب آسیا پارک فناوری پردیس است که از زیرمجموعه های معاونت علمی و فناوری است.

مراکز نوآوری: این مراکز به منظور زمینه سازی برای شکوفایی ایده های خلاقانه در مسیر خلق فناوری های نو و تجازی سازی کسب وکارهای دانش بنیان با پراکندگی بیش از 180 مرکز نوآوری در سراسر کشور و 600 مرکز رشد در سراسر کشور است.

کارخانه های نوآوری: این کارخانه ها محلی برای گردهمایی کسب وکارهای نوپا در عرصه اقتصاد دانش بنیان از یک سو و نقطه تلاقی سرمایه گذاران علاقمند به این حوزه و پژوهشگران و نوآوران است. بزرگترین کارخانه منطقه غرب آسیا و منطقه منا در تهران به نام کارخانه نوآوری آزادی ایجاد شده است و تعدادی هم در دیگر کلانشهرهای کشور در حال ساخت و آماده سازی است.

شتابنده ها: این مراکز بسترهای لازم برای تبدیل یک ایده نوآورانه به محصول را برای افراد و کسب وکارهای نوپا و استارتاپ ها در این حوزه فراهم می کند و زمینه را برای شکل گیری و جذب سرمایه از سوی این شرکت ها و مراکز علمی و پژوهشی آماده می کند.

بنیاد ملی نخبگان: در این بنیاد استعدادهای حقیقی و برتر کشور شناسایی شده و زیر چتر حمایت های مادی و معنوی قرار می گیرند. این بنیاد با حمایت از نیروهای کارآمد و فعال و مستعدان آینده ساز کشور مسیر را برای نقش آفرینی آنها در اقتصاد دانایی محور و دانش بنیان فراهم می کند.

دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی: فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با استفاده از بنیه علمی که از این مراکز کسب کرده اند وارد فضای تکرارپذیر کردن تجارب پژوهشی و تجاری سازی آنها از طریق شرکت های دانش بنیان می شوند. به طور خلاصه تامین کننده نیروی انسانی در اقتصاد دانش بنیان هستند.

فدراسیون سرآمدان علمی: این مرکز که زیر مجموعه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است برای دستیابی به چشم انداز مرجعیت علمی کشور در جهان موظف است به شکلی دائمی پژوهشگران برجسته علمی کشور را شناسایی کرده و حمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی: این مرکز برای هم افزایی توانمندی های آزمایشگاهی کشور در حوزه های فناوری های پیشرفته و راهبردی از سوی معاونت علمی و در بخش های مختلف آزمایشگاهی تشکیل شده است. محلی که پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی کشور به اشتراک گذاشته می شود.

فن بازار ملی ایران: این مرکز محل تلاقی طرف های عرضه و تقاضا در حوزه فناوری است. جایی که بنگاه معمالات فناوری با ارائه اطلاعات مورد نیاز طرفیت این وظیفه را انجام می دهد.

کانون پتنت: معاونت علمی از طریق این کانون با تمرکز بر فعالیت های حقوقی مربوط به ثبت حق مالکیت شرکت های فناوری و افراد نوآور را از دغدغه های مربوط به این موارد دور نگه داشته و امنیت خاطر آنها را از بابت آینده فعالیت هایشان تامین می کند.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران: این صندوق موظف است به منظور بالابردن جایگاه علمی کشور از فعالیت های پژوهشی دانش محور حمایت های لازم را به اتجام رساند.

صندوق های تامین سرمایه: این صندوق ها که اغلب در بخش خصوصی فعال هستند با حمایت مالی شرکت های فناوری کوچک زمینه را برای افزایش تولید و توسعه بازار به آنها ارائه می کند.

شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی: در اینجا تلاش می شود با رویکردی جدید بین حوزه های اقتصادی فرهنگی و صنعتی به تعاملی سازنده تر دست پیدا کرد.

صندوق نوآوری و شکوفایی: اینجا اصلی ترین نهاد سرمایه گذار خطرپذیر در کشور است که با سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان از آنها حمایت می کند.

کریدور توسعه صادرات و تبایدل فناوری مرکز تعاملات: در این بخش از معاونت علاوه بر مشاوره و آموزش صادرات کالاها شرایط برای صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها به بازارهای جهانی نیز زمینه سازی می شود. تاکنون 3394 نمونه از این خدمات از سوی این بخش انجام شده است.

نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل: این رویداد حمایتی و نمایشگاهی که هر دو سال یکبار از سوی معاونت علمی برگزار می شود بر ارائه و بازارسازی محصولات آزمایشگاهی داخلی تمرکز دارد. هدف از برپایی این نمایشگاه که الگویی موفق برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان به شمار می آید افزایش توانمندی های ملی و کاهش واردات در این حوزه است.

فرهنگسازی و حمایت از کاهالا و خدمات ایران ساخت: با هدف جریان سازی و تولید محتوا در حمایت از تولیدات داخلی در اقتصاد دانش بنیان جشنواره دو سالانه ای با این عنوان بزگرار می شود و انتشار نتایج آن از طریق تولیدات محتوایی در شبکه های اجتماعی و رسانه ها به جریان سازی در این زمینه منجر می شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدایت سرمایه های مادی و معنوی کشور در این زیست بوم باعث ارتقا دانش بومی، افزایش اقتدار ملی و رشد ثروت بر اساس اقتصاد دانش بنیان و بالارفتن کیفیت زندگی مردم ایران می شود.

منبع خبر : پانا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «پانا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
دانش بنیان   فناوری   اقتصاد دانش بنیان   کارخانه ها   نخبگان   استارت آپ   شکوفایی   معاونت علمی   کارآفرینی   مرجعیت علمی   پژوهشگران   عرضه و تقاضا   مراکز علمی   بنگاه   پارک علم و فناوری   زیست بوم   معاونت علمی و فناوری   کارخانه   آزمایشگاهی   مراکز آموزشی   جذب سرمایه   مادی و معنوی   مرکز رشد   نوآوری   نوآورانه   نوآوران   نوپا   بازاریاب   مراکز پژوهشی   اقتصاد   بازار   سرمایه گذاران   معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری   شرکت های دانش بنیان   شرکت دانش بنیان   وبا   تجاری سازی   غرب آسیا   فارغ التحصیلان   پارک فناوری پردیس  
اخبار مرتبط
حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از فعالان اقتصاد دیجیتال 
ایرنا
اکوسیستم کارآفرینی اقتصاد دیجیتال رونمایی شد
ایرنا
نمایشگاه های تخصصی، ابزاری برای توسعه ی بازار شرکت های دانش بنیان/ حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی
سیتنا
توسعه «اقتصاد دانش بنیان»، به سیاست کلان نیاز دارد
ایرنا
کارگروه مشترک قوه قضائیه و معاونت علمی تشکیل می شود / لزوم صیانت و حمایت از شرکت های دانش بنیان
خبرگزاری دانشجو
اقتصاد با تکیه بر نیروی انسانی جوان رونق می گیرد / نوآوری راه میانبر رسیدن به اهداف
خبرگزاری دانشجو
افق ما دستیابی به یک دستگاه قضایی هوشمند است/ فعال سازی سامانه های هوشمند، زمینه ساز تسهیل دسترسی مردم به عدالت است/ نقش شرکت های دانش بنیان در مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت تعیین کننده است
سیتنا
بسیاری از ساختارهای دستگاه قضا با مفاهیم زیست بوم نوآوری سازگار نیست
ایرنا
فعالیت 72 شرکت دانش بنیان در استان قم
قم نیوز
50 میلیارد تومان برای توسعه صنعت دانش بنیان در گلستان اختصاص یافت
خبرگزاری دانشجو
توسعه استان با سرمایه گذاری بر بوم منطقه محقق می شود/افزایش تعرفه 25 درصدی برای صادرات مواد خام
ایسکانیوز
72 شرکت دانش بنیان درقم به ثبت رسید
ایرنا
گلستان در اقتصاد دانش بنیان ضعیف عمل کرده است / برنامه معاونت علمی رئیس جمهور برای تجهیز زیرساخت های دانش بنیان
خبرگزاری دانشجو
گلستان نیازمند توجه ویژه برای ایجاد زیرساخت های علم و فناوری است
ایرنا
کارخانه نوآوری در گرگان ایجاد می شود
تسنیم
تجهیز زیرساخت های " گلستان" را با تمام توان انجام می دهیم/تسریع در ساخت کارخانه نوآوری گرگان
ایسنا
زیست بوم نوآوری و فناوری در گلستان به شکل مطلوب وجود ندارد
مهر نیوز
بازدید دکتر ستاری از شرکت های دانش بنیان گلستان
ایسنا
ساخت کارخانه های نوآوری گرگان و گنبد کلیدخورد
گیتی آنلاین
مرکز نوآوری و فناوری های حوزه سلامت در گلستان راه اندازی می شود
تسنیم
24 شرکت دانش بنیان در آذربایجان غربی فعال است
ایرنا
حمایت از شرکت های دانش بنیان اصفهان، معافیت گمرکی و مالیاتی تا تسهیلات مالی
ایرنا
دانشگاه باید بتواند علم را به فناوری تبدیل کند
تجارت امروز
رونمایی از 40 محصول دانش بنیان اردبیل تا پایان سال
ایران آنلاین
40 محصول دانش بنیان اردبیل تا پایان سال رونمایی می شود
ایرنا
در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد/ ضرورت پژوهش با نگاه به نیاز های بازار
آرا نیوز
در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد
تسنیم
کشورمان وارد یک دوره نوین در علم و فناوری شده است
مهر نیوز
پژوهش با نگاه به نیازهای بازار می تواند مکمل فعالیت استارتاپ ها باشد
ایسنا
ایجاد بازار برای تولیدات فناورانه و نرم
صدا و سیما
حمایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز از شرکت های نوپای رسانه
ایرنا
نوآوری و فناوری های حوزه رسانه و محتوای دیجیتال شتاب گرفت
ایسنا
نقش دولت در توسعه دانش بنیان ها تسهیل گری به جای سرمایه گذاری است
ایرنا
پردیس فناوری کیانی سمنان افتتاح شد
خبرگزاری دانشجو
دانش بنیان های مازندران سالانه 4 میلیون یورو صادرات دارند
ایرنا
دکتر ستاری: برای پیروزی در مبارزه ی اقتصادی، باید به جوانان خلاق اتکا کرد
سیتنا
ایران سرزمین طلایی کسب وکار های نوپا درغرب آسیا
جوان آنلاین
صدور دانش فنی به پنج کشور دنیا
ایسنا
دانشگاه شریف و شرکت های فناور توافقنامه همکاری امضاء کردند
ایرنا
عزمی که «زیست بوم» آفرید
ایسکانیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از فعالان اقتصاد دیجیتال 
bltایرنا : اکوسیستم کارآفرینی اقتصاد دیجیتال رونمایی شد
bltسیتنا : نمایشگاه های تخصصی، ابزاری برای توسعه ی بازار شرکت های دانش بنیان/ حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی
bltایرنا : توسعه «اقتصاد دانش بنیان»، به سیاست کلان نیاز دارد
bltخبرگزاری دانشجو : کارگروه مشترک قوه قضائیه و معاونت علمی تشکیل می شود / لزوم صیانت و حمایت از شرکت های دانش بنیان
bltخبرگزاری دانشجو : اقتصاد با تکیه بر نیروی انسانی جوان رونق می گیرد / نوآوری راه میانبر رسیدن به اهداف
bltسیتنا : افق ما دستیابی به یک دستگاه قضایی هوشمند است/ فعال سازی سامانه های هوشمند، زمینه ساز تسهیل دسترسی مردم به عدالت است/ نقش شرکت های دانش بنیان در مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت تعیین کننده است
bltایرنا : بسیاری از ساختارهای دستگاه قضا با مفاهیم زیست بوم نوآوری سازگار نیست
bltقم نیوز : فعالیت 72 شرکت دانش بنیان در استان قم
bltخبرگزاری دانشجو : 50 میلیارد تومان برای توسعه صنعت دانش بنیان در گلستان اختصاص یافت
bltایسکانیوز : توسعه استان با سرمایه گذاری بر بوم منطقه محقق می شود/افزایش تعرفه 25 درصدی برای صادرات مواد خام
bltایرنا : 72 شرکت دانش بنیان درقم به ثبت رسید
bltخبرگزاری دانشجو : گلستان در اقتصاد دانش بنیان ضعیف عمل کرده است / برنامه معاونت علمی رئیس جمهور برای تجهیز زیرساخت های دانش بنیان
bltایرنا : گلستان نیازمند توجه ویژه برای ایجاد زیرساخت های علم و فناوری است
bltتسنیم : کارخانه نوآوری در گرگان ایجاد می شود
bltایسنا : تجهیز زیرساخت های " گلستان" را با تمام توان انجام می دهیم/تسریع در ساخت کارخانه نوآوری گرگان
bltمهر نیوز : زیست بوم نوآوری و فناوری در گلستان به شکل مطلوب وجود ندارد
bltایسنا : بازدید دکتر ستاری از شرکت های دانش بنیان گلستان
bltگیتی آنلاین : ساخت کارخانه های نوآوری گرگان و گنبد کلیدخورد
bltتسنیم : مرکز نوآوری و فناوری های حوزه سلامت در گلستان راه اندازی می شود
bltایرنا : 24 شرکت دانش بنیان در آذربایجان غربی فعال است
bltایرنا : حمایت از شرکت های دانش بنیان اصفهان، معافیت گمرکی و مالیاتی تا تسهیلات مالی
bltتجارت امروز : دانشگاه باید بتواند علم را به فناوری تبدیل کند
bltایران آنلاین : رونمایی از 40 محصول دانش بنیان اردبیل تا پایان سال
bltایرنا : 40 محصول دانش بنیان اردبیل تا پایان سال رونمایی می شود
bltآرا نیوز : در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد/ ضرورت پژوهش با نگاه به نیاز های بازار
bltتسنیم : در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد
bltمهر نیوز : کشورمان وارد یک دوره نوین در علم و فناوری شده است
bltایسنا : پژوهش با نگاه به نیازهای بازار می تواند مکمل فعالیت استارتاپ ها باشد
bltصدا و سیما : ایجاد بازار برای تولیدات فناورانه و نرم
bltایرنا : حمایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز از شرکت های نوپای رسانه
bltایسنا : نوآوری و فناوری های حوزه رسانه و محتوای دیجیتال شتاب گرفت
bltایرنا : نقش دولت در توسعه دانش بنیان ها تسهیل گری به جای سرمایه گذاری است
bltخبرگزاری دانشجو : پردیس فناوری کیانی سمنان افتتاح شد
bltایرنا : دانش بنیان های مازندران سالانه 4 میلیون یورو صادرات دارند
bltسیتنا : دکتر ستاری: برای پیروزی در مبارزه ی اقتصادی، باید به جوانان خلاق اتکا کرد
bltجوان آنلاین : ایران سرزمین طلایی کسب وکار های نوپا درغرب آسیا
bltایسنا : صدور دانش فنی به پنج کشور دنیا
bltایرنا : دانشگاه شریف و شرکت های فناور توافقنامه همکاری امضاء کردند
bltایسکانیوز : عزمی که «زیست بوم» آفرید
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.