مخبر - 1398/06/23 - تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت

تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
آن گونه که جمشید برزگر، رییس کانون سراسری انبوه سازان گفته است، دولت باید برای حفظ تعادل میان عرضه و تقاضای مسکن، به انبوه سازان کمک کرده و از آنها حمایت کند.
تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت

اقتصادگردان- این در حالی است که قدرت خرید سمت تقاضا در بازار مسکن نیز در پی جهش های قیمتی یک سال و نیم اخیر این بازار به شدت کاهش یافته است به گونه ای که روی الگوی مصرف مسکن نیز اثر گذاشته و هم اینک تقاضای پنهان برای واحدهای مسکونی ریزمتراژ افزایش یافته است. از این رو، می توان گفت با رکود همزمان سمت عرضه و تقاضای مسکن، وضعیت این بازار بیش از پیش پیچیده شده است.
رییس کانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه کاهش 35 درصدی تا 50 درصدی صدور پروانه های ساختمانی برای بخش مسکن در آینده خوشایند نیست، گفت: در حال حاضر وضعیت ساخت و ساز به گونه ای شده که مسکن آماده ارزان تر از ساخت یک واحد مسکونی برای سازنده خواهد بود.
برزگر با بیان اینکه سازندگان واقعی و تولیدکنندگان مسکن تا زمانی که واحدهای مسکونی خود به مرحله مناسبی برای پیش فروش نرسد از پیش فروش خودداری می کنند، گفت: به هر حال در سال های گذشته در دو مقطع زمانی تولیدکنندگان واقعی به سبب پیش فروش به نوعی ورشکسته شدند.
برزگر با اشاره به اینکه با وجود افزایش قیمت مصالح ساختمانی و کاهش ارزش پول ملی، تولیدکنندگان واقعی مسکن به صنف خود وفادار هستند و ساخت و ساز را انجام می دهند، گفت: به نظر می رسد سال آینده نیز برای بخش مسکن اتفاق خاصی رخ ندهد، در حالی که قیمت مسکن تا حدودی روند نزولی پیدا کرده، این سازندگان واقعی باز هم پیش فروش مسکن را انجام می دهند.
رییس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه به هر حال در ماه های گذشته قیمت مسکن به شکل حباب افزایش یافته بود و حال این حباب تا حدودی ترکیده و تا حدودی در برخی مناطق شاهد کاهش قیمت مسکن هستیم، اظهار کرد: به دلیل رشد قیمت نهاده های مسکن، سازندگان کوچک اگر مسکن آماده خریداری کنند، ارزان تر از ساخت یک واحد مسکونی برای آنها تمام خواهد شد.
برزگر در پاسخ به اینکه صدور پروانه های ساختمانی در این ماه هایی که رکود بخش مسکن را شاهد هستیم به چه شکل بوده است، گفت: وضعیت ساخت و ساز فعلاً به دلیل اینکه این ساخت و سازها در سال های گذشته انجام شده و پروانه ساختمانی آنها اخذ شده در حال انجام است، اما این رکود باعث شده تا صدور پروانه های ساختمانی 35 تا 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد.
دولت از سازندگان حمایت کند
وی با تأکید بر اینکه برخی سازندگان تا زمانی که واحد مسکونی آنها به مرحله 70 درصد پیشرفت نرسد پیش فروش نمی کنند، گفت: این سازنده ها قصد ندارند تجربه تلخ سال های قبل را مجدداً تجربه کنند.
برزگر ادامه داد: اگر دولت می خواهد فاصله زیادی میان عرضه و تقاضا ایجاد نشود، باید سمت عرضه مسکن را تحریک و از سازندگان به نوعی حمایت و پشتیبانی کند، چرا که سال ها است تقاضا از عرضه پیشی گرفته و این یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در سنوات قبل بوده است.
وی ادامه داد: به هر حال تورم اثر خود را در ساخت و ساز گذاشته است و متأسفانه عوارض شهرداری و حتی انشعابات آب و برق رشد بالایی داشته است. وی همچنین گفت: قیمت تمام شده مسکن طبق آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار افزایش یافته است، چرا که تا سه سال پیش متوسط قیمت تمام شده هر متر مسکن 800هزار تومان بود، اما هم اکنون این عدد به 2 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است، بنابراین رشد قیمت تمام شده مسکن در قیمت نهایی یک واحد مسکونی تأثیرگذار است.
تقاضای پنهان برای خانه های 30 متری
با افزایش قیمت نهایی تولید مسکن و در مجموع هزینه خرید آپارتمان، قدرت خرید متقاضیان در این بازار به شدت کاهش یافته و در آمارهای رسمی به شکل تغییر الگوی مصرف از سمت واحدهای مسکونی بزرگ متراژ به سمت واحدهای مسکونی ریزمتراژ متبلور شده است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، خانه های 50 تا 60 متر مربع بیشترین تقاضا را در تهران دارد. رتبه های بعدی به ترتیب از آن واحدهای 60 تا 70 متر، 70 تا 80 متر و 40 تا 50 متر است. خانه های کمتراز 40 متر نیز با وجود محدودیت قوانین و مقررات برای احداث آنها 3.8 درصد نیاز بازار را شامل می شود. بررسی ها ازعلت اقبال شهروندان به واحدهای کوچک نشان می دهد، محدودیت نقدینگی مانع دستیابی آنها به واحدهای بزرگ متراژ می شود. افرادی که توانایی تامین هزینه خانه های کوچک متراژ را ندارند مجبور به مهاجرت می شوند.
یک کارشناس اقتصاد مسکن می گوید: نباید اقشار پایین را از زندگی در کلان شهرها محروم کرد و تولید آپارتمان و سوئیت های کوچک برای این قشر در تهران مغفول مانده است.
به گزارش ایسنا، انحراف برداشت از عدم تناسب قیمت هر متر مربع خانه های کوچک با بزرگ متراژها و همچنین انتظار از خانه آرمانی باعث شده تا سیاست گذاران شهری در قوانین خود مانع از تولید آپارتمان های کمتر از 40 متر مربع شوند. معمولا قیمت هر متر مربع مسکن کوچک متراژ، بیشتر از قیمت واحدهای بزرگ است. علت این موضوع به فشار تقاضا در شرایط کمبود عرضه مربوط می شود. از سوی دیگر، بالا نگه داشتن سطح کیفی انتظارات به مقاومت در برابر یک واقعیت منجر شده است. بعد خانوار در کلان شهرها کاهش یافته و به 3.3 رسیده است. کارشناسان معتقدند باید این واقعیت پذیرفته شود.
برنامه احداث خانه های کوچک
مردادماه سال جاری بود که سخنگوی دولت از احداث خانه های کوچک متراژ برای مردم شهر تهران خبر داد. او گفت: «با بحث رییس جمهور، شهرداری های کلان شهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اعلام کرد که خانه های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج کرده اند ایجاد می شود. »
در روزهای اخیر نیز ساخت خانه های 30 متری توسط شهرداری برای اجاره و فروش، پیشنهادی است که این روزها زمزمه آن شنیده می شود. هرچند اجرای این طرح منوط به تغییراتی در ضوابط طرح تفصیلی است و تصمیم گیری درخصوص آن به نتایج آسیب شناسی مربوط می شود که یکی از دانشگاه های تهران در حال بررسی آن است.
از جمله مزایای خانه های کوچک متراژ می توان به پایین آمدن قیمت فروش و اجاره و کاهش مصرف انرژی اشاره کرد. با این حال مخالفان احداث این نوع واحدها می گویند نباید سکونت در مسکن کوچک به عنوان رویه و سبک زندگی قرار گیرد. از سوی دیگر اما موافقان می گویند متقاضیان مسکن طیف های متنوعی از جمله خانوارهای تک نفره را شامل می شود که نباید در نوسانات بازار مسکن نادیده گرفته شوند.
رواج کوچک سازی در جهان
در همین رابطه، مهدی سلطان محمدی، کارشناس اقتصاد مسکن به ایسنا گفت: در سال های اخیر قیمت مسکن در تهران و شهرهای بزرگ به طور مستمر در حال افزایش بوده و در بسیاری از موارد خارج از توان خانوار شده است. مباحثی همچون کوچک سازی در چنین شرایطی مطرح می شود. اگر قیمت ساخت، ارزان بود و خانوارها امکان تهیه مسکن را داشتند شاید اصلا کوچک سازی مطرح نمی شد. مساله این است که همه شهرهای بزرگ جهان به سمت صنعتی سازی و آپارتمان های کوچک رفته اند و این پدیده مخصوص تهران نیست. حتی در توکیو واحدهای کپسولی رواج یافته که کمتر از 30 متر مربع است و امکاناتی مثل تخت، یخچال و تلویزیون دارد. در لندن، پاریس، تورنتو، هنگ کنگ، نیویورک و اکثر شهرهای بزرگ دنیا احداث واحدهای کوچک متراژ در دستور کار است و مطلوبیت خود را برای جامعه هدف دارد.
وی با اشاره به بعد 3.3 نفری برای هر خانوار شهری مطابق سرشماری سال 1395 گفت: آمار متوسط، واقعیت تنوع را در طیف خانوارها پنهان می کند. انواع مختلف متقاضیان مسکن وجود دارد که بخشی از آنها دانشجویان هستند که توان سکونت در واحدهای متوسط و بزرگ متراژ را ندارند. این افراد معمولا سوئیت های کوچک تهیه می کنند و حتی در بسیاری از کشورها چند دانشجو در یک سوئیت کوچک زندگی می کنند. خانوارهای تک نفره نیز وجود دارند که واحدهای کوچک می تواند بخشی از تقاضا در این اقشار را پاسخ بدهد.
تعداد اتاق ها افزایش یافته است
این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال های اخیر نسبت به دهه های قبل، تعداد اتاق های در اختیار خانوارها به طور تدریجی افزایش یافته است، اظهار کرد: از گذشته خانه متعارف یک خانوار شهری در تهران، کوچک بود که با وجود تعداد زیاد فرزندان، شامل یک اتاق یا نهایتا دو اتاق می شد. به تدریج تعداد اتاقی که در اختیار فرد یا خانوار قرار گرفت افزایش پیدا کرد و حتی در شرایط فعلی این روند رو به کاهش نیست. اما در عین حال بخشی از متقاضیان که به دنبال تهیه مسکن نیستند باید مورد لحاظ برنامه ریزان قرار گیرند. اگر این افراد بدون مسکن بمانند مجبورند به حاشیه شهرها بروند و از امکان زندگی در شهرهای بزرگ محروم می شوند. بنابراین بهتر است به این تقاضا به نحو درستی پاسخ داده شود.
سلطان محمدی اظهار کرد: کمبود خانه های کوچک متراژ با کیفیت به شدت در شهر تهران احساس می شود. علت این نیست که متقاضی نبوده یا سازندگان نخواستند یا سیاست دولت به این سمت نبوده است، بلکه دلیل اصلی آن است که مقررات ساخت در تهران اجازه چنین توسعه ای را نمی دهد. ما در زمین های بزرگ نمی توانیم واحدهای کوچک بسازیم. در زمین های کوچک هم امکان احداث پارکینگ وجود ندارد که جزو الزامات قانونی است. یکی دیگر از محدودیت های قوانین شهری در تهران این است که آشپزخانه حتما باید پنجره به بیرون و نور کامل داشته باشد که به اعتقاد من باید این شرط حذف شود. امروزه در برج های مسکونی کشورهای توسعه یافته آشپزخانه لزوما به بیرون راه ندارد. یکی دیگر از موارد که البته به عطش استفاده از خودرو شخصی در تهران مربوط می شود الزام برای ایجاد پارکینگ است. در دنیا الگوی فرهنگی را به سمت استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی تغییر داده اند.
منبع خبر : اقتصادگردان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   تورم   انبوه سازان   آپارتمان   پروانه   مسکن   واحدهای مسکونی   خرید آنلاین   عرضه و تقاضا   مرکز آمار   حباب   قیمت تمام شده   پیش فروش   کانون سراسری انبوه سازان   قیمت مصالح ساختمانی   پروانه ساختمانی   قیمت نهایی   الگوی مصرف   واحد مسکونی   کاهش قیمت مسکن   وفادار   عوارض شهرداری   قیمت تمام شده مسکن   بازار   بانک مرکزی   بازار مسکن   افزایش قیمت   تولیدکنندگان   قیمت روز مسکن   آب و برق   ارزش پول ملی   خرید آپارتمان   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
اقتصادگردان
آینده مبهم بازار مسکن
ایبنا
سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
اقتصادگردان
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
شعار سال
تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
سازه نیوز
ساخت هر متر مسکن چقدر آب میخورد؟
بازار نیوز
قانون پیش فروش برای رونق مسکن نیازمند بازنگری است
اسکان نیوز
خرید مسکن ارزان تر از ساخت مسکن
ناطقان نیوز
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن!
جوان آنلاین
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن
مشرق نیوز
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن/ انبوه سازان تجربه تلخ گذشته را تکرار نمی کنند
فارس
تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
تین نیوز
اگرقصد خرید و با فروش خانه دارید این خبر را بخوانید
کارگر آنلاین
تحلیلی از آینده بازار مسکن
اعتدال
تقاضای واقعی مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است/ بازار مسکن قابلیت رشد قیمت را ندارد
صدای مهندسی ایران
بازار مسکن به کجا خواهد رسید؟
بازار نیوز
همه چیز درباره آینده بازار مسکن
قلم نیوز
تا دو سه سال آینده قیمت مسکن دچار جهش نمی شود
سایت جماران
پیش بینی قیمت مسکن در آینده
شمانیوز
کارشناسان درباره آینده بازار مسکن چه می گویند؟
اقتصاد نیوز
وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
مرآت نیوز
تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
ایسنا
نزول تورم مسکن؛ قیمت ملک تا چه بازه ای کاهش می یابد؟
فرارو
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
کاهش قابل توجه قیمت مسکن پس از 4 سال
جوان آنلاین
اولین سقوط قیمت مسکن پس از 4 سال
فردا نیوز
اولین کاهش قیمت مسکن پس از 4 سال
ایران آنلاین
تورم در بازار مسکن منفی شد
ناطقان نیوز
تورم در بازار مسکن منفی 3درصد شد
ایران اکونومیست
عقب نشینی قیمت مسکن
اتاق خبر
قیمت مسکن در تهران افت کرد
خبر داغ
تورم مسکن منفی شد/ اولین سقوط قیمت مسکن پس از 4 سال
اقتصاد نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
حال و روز بازار مسکن در اصفهان
سازه نیوز
فروکش کردن التهاب بازار مسکن در اصفهان
سایت جماران
حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltاقتصادگردان : اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
bltایبنا : آینده مبهم بازار مسکن
bltاقتصادگردان : سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
bltشعار سال : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltسازه نیوز : تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
bltبازار نیوز : ساخت هر متر مسکن چقدر آب میخورد؟
bltاسکان نیوز : قانون پیش فروش برای رونق مسکن نیازمند بازنگری است
bltناطقان نیوز : خرید مسکن ارزان تر از ساخت مسکن
bltجوان آنلاین : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن!
bltمشرق نیوز : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن
bltفارس : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن/ انبوه سازان تجربه تلخ گذشته را تکرار نمی کنند
bltتین نیوز : تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
bltکارگر آنلاین : اگرقصد خرید و با فروش خانه دارید این خبر را بخوانید
bltاعتدال : تحلیلی از آینده بازار مسکن
bltصدای مهندسی ایران : تقاضای واقعی مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است/ بازار مسکن قابلیت رشد قیمت را ندارد
bltبازار نیوز : بازار مسکن به کجا خواهد رسید؟
bltقلم نیوز : همه چیز درباره آینده بازار مسکن
bltسایت جماران : تا دو سه سال آینده قیمت مسکن دچار جهش نمی شود
bltشمانیوز : پیش بینی قیمت مسکن در آینده
bltاقتصاد نیوز : کارشناسان درباره آینده بازار مسکن چه می گویند؟
bltمرآت نیوز : وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
bltایسنا : تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
bltفرارو : نزول تورم مسکن؛ قیمت ملک تا چه بازه ای کاهش می یابد؟
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltجوان آنلاین : کاهش قابل توجه قیمت مسکن پس از 4 سال
bltفردا نیوز : اولین سقوط قیمت مسکن پس از 4 سال
bltایران آنلاین : اولین کاهش قیمت مسکن پس از 4 سال
bltناطقان نیوز : تورم در بازار مسکن منفی شد
bltایران اکونومیست : تورم در بازار مسکن منفی 3درصد شد
bltاتاق خبر : عقب نشینی قیمت مسکن
bltخبر داغ : قیمت مسکن در تهران افت کرد
bltاقتصاد نیوز : تورم مسکن منفی شد/ اولین سقوط قیمت مسکن پس از 4 سال
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltسازه نیوز : حال و روز بازار مسکن در اصفهان
bltسایت جماران : فروکش کردن التهاب بازار مسکن در اصفهان
bltخبرآنلاین : حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.