مخبر - 1398/06/22 - فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید

فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید
ساری - ایرنا - چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر آمل برای انتخاب شهردار جدید در حالی دیروز پنجشنبه بی نتیجه به پایان رسید که طبق قانون اعضای این شورا تنها دو جلسه دیگر برای توافق بر روی یک گزینه مشخص فرصت دارند و در غیر این صورت باید تن به راهکار انتصابی بدهند.
فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهر آمل با جمعیت بیش از 400 هزار نفری یکی از شهرهای پر جمعیت مازندران و صنعتی ترین شهر استان محسوب می شود و برابر آمارهای رسمی بیش از 40 درصد صنایع و واحدهای تولیدی مازندران را در اختیار دارد.

انتخاب شهردار آمل همواره علاوه بر برآیندهای اجتماعی، به دلیل اهمیت اقتصادی آمل دارای اهمیت سیاسی - اقتصادی نیز بوده است و شاید همین سطح از اهمیت در کنار بافت طایفه ای منطقه سبب شده است تا انتخاب شهردار جدید با گذشت حدود چهار ماه از استعفای شهردار سابق به نتیجه نرسد.

شهردار سابق آمل ماه اردیبهشت امسال استعفا کرد و از آن زمان تاکنون شورای شهر آمل نتوانست جایگزینی برای صندلی شهردار پیدا کند و حتی نخستین موفقیت این شورا برای اجماع بر سر یک نامزد نیز به دلیل عدم برخورداری از سابقه مدیریت میانی کافی با شکست رو به رو شد.

بر اساس قانون ، شورای شهر برای انتخاب شهردار جدید فقط سه ماه فرصت دارد. این مهلت سه ماهه یک بار با توجه به انتخاب یک گزینه ناکام تمدید شد و اکنون نیز یک ماه از مهلت تمدید شده سپری شده است و ظاهرا همچنان چشم انداز روشنی برای دستیابی به توافق میان 9 عضو شورا دیده نمی شود.

در دور جدید، تقابل میان دو گروه اکثریت 5 نفره و اقلیت 4 نفره شورای شهر آمل تشدید شده است و حتی حضور پنج نامزد نیز نتوانست دیدگاههایشان را بر روی یک نفر به هم نزدیک کند. تا اینجای کار با طولانی و تکراری شدن نشست های شورا برای انتخاب شهردار ، دو تن از نامزدها کناره گیری کرده اند تا شاید اجماع بر سر سه نامزد برای اعضای شورا آسان تر شود ولی آخرین نشست انتخاباتی که روز گذشته برگزار شد، دورنمای امیدوار کننده ای را رقم نزد.

آبستراکسیون یا نصاب شکنی

اگر چه در حال حاضر سه نفر نامزد شامل جمال قاسمی ، علی عقیل نژاد و سید حمید هاشمی گزینه های باقی مانده برای نشستن بر کرسی شهرداری آمل هستند، ولی مشکل در برگزاری نشست شورا با حضور اکثریت قانونی اعضاء برای انتخاب یک نفر از میان این افراد است.

دیروز پنجشنه که چهارمین جلسه شورای شهر آمل برای انتخاب شهردار جدید برگزار شد، اعضای گروه اقلیت با حضور نیافتن در جلسه از راهکار یا حربه آبستراکسیون یا نصاب شکنی برای رسمیت نیافتن جلسه استفاده کردند و ظاهرا قرار است در صورت بی اعتنایی اکثریت نسبت به نظراتشان از این روش برای نشست های بعدی هم استفاده کنند.

نصاب شکنی در نشست های شورای شهر آمل دارای تاریخچه ای غنی است و در شورای پنجم نیز از همان روزهای نخست بر سر انتخاب اعضای هیات رییسه مورد استفاده قرار گرفت و بعدها برای جلسات تصمیم گیری در مورد مسایل مختلف شهری ادامه یافت.

اعضای گروه اقلیت شورای شهر آمل که تاکنون بیشترین بهره را از نصاب شکنی برده اند، می گویند که غیبت و آبستراکسیون تنها راه باقی مانده برای آنان جهت واداشتن گروه اکثریت در تن دادن به انتخاب یک فرد کارکشته با کارنامه علمی و عملی برای شهرداری آمل است .
تضاد استیضاح فرد و ابقای روش ؟

اعضای گروه چهار نفره و اقلیت شورای شهر آمل که دیروز از حربه نصاب شکنی استفاده کردند، مدعی هستند که اکثریت پنج نفره به خاطر این که توان انتخاب شهردار جدید را بدون نیاز به آرای اقلیت دارند ، حاضر نیستند به استدلال های آنان گوش دهند و حضور رقیب را تنها به صورت تزیینی در جلسات مختلف می خواهند.

این افراد ادعا می کنند که اکثریت پنج نفره با اتکا به بی نیازیشان به آرای اقلیت حاضرند تا آنجا پیش بروند که یک نامزد ضعیف را به کرسی شهرداری برسانند در حالی که تا قبل از این خودشان منتقد این نامزد بودند و از او به عنوان مهره ای ضعیف در شهرداری یاد می کردند.

به اعتقاد آنان ، گروه اکثریت پنج نفره احتمالا بر سر یک گزینه که او هم معاون شهردار استیضاح شده قبلی است به توافق رسیده اند و قصد دارند تا با حضور تزیینی اقلیت او را به کرسی شهرداری برسانند.

یک منبع نزدیک به گروه اقلیت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : گروه چهار نفره پیشنهادهای خود را به گروه اکثریت پنج نفره اعلام کردند، ولی ظاهرا اکثریت تصمیمشان را گرفته اند و می خواهند معاون شهردار پیشین را به عنوان شهردار جدید انتخاب کنند در حالی که عملکرد همین معاون علت اصلی استیضاح شهردار سابق بوده است .

نصاب شکنان نشست دیروز می گویند که گزینه های قوی و بهتری برای در اختیار گرفتن کرسی شهرداری آمل وجود دارد، در حالی که گزینه های روی میز کنونی از کارنامه علمی و عملی خوبی برخودار نبوده و حتی به نوعی ضعیف محسوب می شوند.

بی اطلاعی از علت غیبت اقلیت

رئیس جدید شورای اسلامی شهر آمل هم روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هنوز حاضرین شورا از نیت غائبین اطلاعی ندارند و غائبین با غیبت خود شورا را از همه چیز بی اطلاع گذاشته اند.

خسرو ابراهیم زاده افزود: متاسفانه غیبت برخی اعضا نه تنها ما را از نیت آنها بی اطلاع کرده است، بلکه چنانچه تا دو جلسه دیگر شورا به اجماع و یا حتی رای گیری نرسد دیگر مسئله از اختیار شورا خارج شده و طبق قانون فرمانداری اقدام به انتخاب شهردار خواهد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اعضاء عدم حضورشان را در نشست به وی اطلاع نداده اند، پاسخ داد: با برخی از این افراد تماس گرفتم ، اما آنها اعلام کردند که هنوز با یکدیگر به جمع بندی نرسیده اند.

رئیس شورای شهر آمل همچنین در باره ادعای اقلیت پیرامون توافق اکثریت بر سر یک نامزد ضعیف برای شهرداری هم گفت : من یک هفته است که به عنوان رئیس شورا انتخاب شدم و کاندیداهای موجود در دوره رئیس سابق معرفی و تایید صلاحیت شده اند، رییسی که اکنون از مخالفان این کاندیداهاست و با در جلسه هم حضور نیافته است.

ابراهیم زاده با رد هر گونه لابیگری و اجماع اکثریت بر سر گزینه ای خاص برای شهرداری ، افزود: توصیه می شود مخالفان در جلسه حاضر شوند و دلایل خود را ارائه کنند تا شاید اعضای دیگر را بتوانند قانع کنند.

وی با تاکید بر این که جلسه پنجم و ششم انتخاب شهردار برای شورا حیاتی است ، گفت : در غیر این صورت ، شورا اختیارش را در انتخاب شهردار از دست می دهد و فرمانداری اقدام به انتخاب شهردار خواهد کرد. پس بهتر است اعضای محترم از پیش داوری بپرهیزند تا شورا بتواند از اختیاراتش برای انتخاب شهردار استفاده کند.

ابرهیم زاده زمان برگزاری جلسات پنجم و ششم را شنبه (فردا) و یکشنبه (پس فردا) اعلام کرد و افزود: امیدواریم اعضای مخالف در جلسه حاضر شوند و دلایل خود را ارائه کنند.

/1654/9919

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مازندران   آمل   واحدهای تولیدی   استیضاح   انتخاب شهردار   اجماع   ساری   حربه   شهرداری   شورای شهر   شهردار   اعضای شورا   استعفای شهردار   شوراهای اسلامی شهر   چشم انداز  
اخبار مرتبط
سنگینی بار مالی خسارات سیل 94 بر شانه شهرداری زیراب مازندران
ایرنا
عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
ایرنا
از مالکیت های بی معنی در شهر تا ایجاد شهرک صنایع تبدیلی
قم نیوز
زباله ساری به جویبار منتقل نمی شود
ایرنا
جزئیات جلسه پرتنش شورای شهر خرمشهر/ سرپرست شهرداری انتخاب شد
مهر نیوز
معارفه شهردار جدید ساری
صدا و سیما
نظام مالی شهرداری ساری متحول می شود
ایران آنلاین
شهردار جدید ساری : نظام مالی شهرداری متحول می شود
ایرنا
انتخاب شهردار جدید خرم آباد غیرقانونی است؛ «بردبار» فعلا سرپرست است
تسنیم
پرده برداری همزمان از درب 100 میلیونی و فشارها به شهرداری در شورای شهر شیراز
ایرنا
حق شناس: بسیاری از اتفاق های مهم تاریخ و ادبیات در این خانه ها رخ داده است
آریا
حاشیه های پررنگ تر از متن نشست شورای شهر اهواز
ایرنا
پایان بلاتکلیفی سه ماهه شورای شهر بهشهر
ایرنا
گزارش تسنیم از جلسه شورای شهر قم؛ از تغییر در خطوط اتوبوسرانی تا نصب 4 پل عابر مکانیزه
تسنیم
تلاش های عجیب و کارشکنانه دو عضو شورا علیه شهرداری که هنوز مُهر حُکمش خشک نشده!
رهیاب نیوز
شهردار مهریز استعفا کرد
تابناک
اعضای شورای شهر بجنورد به هتاکی نایب رئیس شورای شهر معترض شدند
تسنیم
انتقادات تند عضو جوان شورای شهر تهران از مصوبه جدید جوانگرایی مدیران
وانا نیوز
استاندار مازندران شهردار منتخب شورای شهر مرزن آباد را تایید کرد
ایرنا
زمانی را برای افتتاح نیروگاه زباله سوز ساری اعلام نمی کنم/ زباله های آمل به ساری نمی آید/ آخرین وضعیت انتخاب شهردار جدید ساری
بلاغ مازندران
شهردار جدید آمل در جلسه پنجم شورا انتخاب شد
تیتر امروز
اولین تلفات قانون سکونت شهرداران در استان تهران/ شهردار پیشوا در آستانه برکناری قرار گرفت
فارس
اعضای شورای آمل در انتخاب شهردار غیربومی عجله کردند
مهر نیوز
شهردار جدید آمل انتخاب شد
ایرنا
کدام پروژه های عمرانی طی 2 سال اخیر توسط شهرداری خرمشهر اجرا شده است ؟!
شوشان
فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید
ایرنا
نگاه سیاسی شورای پنجم، این نهاد اجتماعی را به انحراف برد
آنا نیوز
بلاتکلیفی انتخاب شهردار آمل/رئیس شورا: غایبان راه اشتباه می روند
مهر نیوز
چهل و سومین شهردار ساری منصوب شد
تسنیم
واکنش شهردار کوهدشت به برکناری اش؛ هیچ زدوبندی نداشته ام
تسنیم
از استعفای شهردار تا انحلال شورای شهر تویسرکان
ایسنا
سناریوی تکراری غیبت اعضای شورا برای انتخاب شهردار آمل
مهر نیوز
تکلیف شهرداری آمل 16 شهریور مشخص می شود
ایرنا
شهردار مسجدسلیمان با استیضاح برکنار شد
خوزنیوز
شهری که رکورددار استیضاح شهردار در کشور است
دنیای اقتصاد
شهردار رشت: پروژه «پارک آبی گیل لند» شهر رشت را متحول می کند
تسنیم
پروژه «پارک آبی گیل لند» شهر رشت را متحول می کند
قدس آنلاین
شمشیربند به میز ریاست شورای شهر ساری برگشت
ایرنا
انتخابات هیات رئیسه شورا برگزار نشد/ ترک جلسه توسط عضو شورا
مهر نیوز
تاسیس دفتر یونسکو در همدان ضروری است
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : سنگینی بار مالی خسارات سیل 94 بر شانه شهرداری زیراب مازندران
bltایرنا : عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
bltقم نیوز : از مالکیت های بی معنی در شهر تا ایجاد شهرک صنایع تبدیلی
bltایرنا : زباله ساری به جویبار منتقل نمی شود
bltمهر نیوز : جزئیات جلسه پرتنش شورای شهر خرمشهر/ سرپرست شهرداری انتخاب شد
bltصدا و سیما : معارفه شهردار جدید ساری
bltایران آنلاین : نظام مالی شهرداری ساری متحول می شود
bltایرنا : شهردار جدید ساری : نظام مالی شهرداری متحول می شود
bltتسنیم : انتخاب شهردار جدید خرم آباد غیرقانونی است؛ «بردبار» فعلا سرپرست است
bltایرنا : پرده برداری همزمان از درب 100 میلیونی و فشارها به شهرداری در شورای شهر شیراز
bltآریا : حق شناس: بسیاری از اتفاق های مهم تاریخ و ادبیات در این خانه ها رخ داده است
bltایرنا : حاشیه های پررنگ تر از متن نشست شورای شهر اهواز
bltایرنا : پایان بلاتکلیفی سه ماهه شورای شهر بهشهر
bltتسنیم : گزارش تسنیم از جلسه شورای شهر قم؛ از تغییر در خطوط اتوبوسرانی تا نصب 4 پل عابر مکانیزه
bltرهیاب نیوز : تلاش های عجیب و کارشکنانه دو عضو شورا علیه شهرداری که هنوز مُهر حُکمش خشک نشده!
bltتابناک : شهردار مهریز استعفا کرد
bltتسنیم : اعضای شورای شهر بجنورد به هتاکی نایب رئیس شورای شهر معترض شدند
bltوانا نیوز : انتقادات تند عضو جوان شورای شهر تهران از مصوبه جدید جوانگرایی مدیران
bltایرنا : استاندار مازندران شهردار منتخب شورای شهر مرزن آباد را تایید کرد
bltبلاغ مازندران : زمانی را برای افتتاح نیروگاه زباله سوز ساری اعلام نمی کنم/ زباله های آمل به ساری نمی آید/ آخرین وضعیت انتخاب شهردار جدید ساری
bltتیتر امروز : شهردار جدید آمل در جلسه پنجم شورا انتخاب شد
bltفارس : اولین تلفات قانون سکونت شهرداران در استان تهران/ شهردار پیشوا در آستانه برکناری قرار گرفت
bltمهر نیوز : اعضای شورای آمل در انتخاب شهردار غیربومی عجله کردند
bltایرنا : شهردار جدید آمل انتخاب شد
bltشوشان : کدام پروژه های عمرانی طی 2 سال اخیر توسط شهرداری خرمشهر اجرا شده است ؟!
bltایرنا : فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید
bltآنا نیوز : نگاه سیاسی شورای پنجم، این نهاد اجتماعی را به انحراف برد
bltمهر نیوز : بلاتکلیفی انتخاب شهردار آمل/رئیس شورا: غایبان راه اشتباه می روند
bltتسنیم : چهل و سومین شهردار ساری منصوب شد
bltتسنیم : واکنش شهردار کوهدشت به برکناری اش؛ هیچ زدوبندی نداشته ام
bltایسنا : از استعفای شهردار تا انحلال شورای شهر تویسرکان
bltمهر نیوز : سناریوی تکراری غیبت اعضای شورا برای انتخاب شهردار آمل
bltایرنا : تکلیف شهرداری آمل 16 شهریور مشخص می شود
bltخوزنیوز : شهردار مسجدسلیمان با استیضاح برکنار شد
bltدنیای اقتصاد : شهری که رکورددار استیضاح شهردار در کشور است
bltتسنیم : شهردار رشت: پروژه «پارک آبی گیل لند» شهر رشت را متحول می کند
bltقدس آنلاین : پروژه «پارک آبی گیل لند» شهر رشت را متحول می کند
bltایرنا : شمشیربند به میز ریاست شورای شهر ساری برگشت
bltمهر نیوز : انتخابات هیات رئیسه شورا برگزار نشد/ ترک جلسه توسط عضو شورا
bltایرنا : تاسیس دفتر یونسکو در همدان ضروری است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.