مخبر - 1398/06/22 - اگر مدرسه عاشورا نبود یمن نمی توانست پنج سال در محاصره استقامت کند/ عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است

اگر مدرسه عاشورا نبود یمن نمی توانست پنج سال در محاصره استقامت کند/ عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است
امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی شد، از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی کردیم.
اگر مدرسه عاشورا نبود یمن نمی توانست پنج سال در محاصره استقامت کند/ عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز جمعه امروز تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: چهل سال است که انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری به دست آورده است. این منظومه فکری با تمام ارزش ها یک جریان عظیم و قدرتمند سیاسی و اجتماعی است که با مرواریدهای غلتان اشک جرعه جرعه معرفت، بصیرت، شجاعت و معنویت را در کام جان و روان انسان می ریزد و مهمترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: منظومه فکری که هم راه را می نمایاند و هم بستر حرکت پرشتاب انسان و جامعه را هموار می کند و مخاطب شایسته خود را تربیت نموده و به مقصد می رساند. عاشورا جنگ بین دو اسلام است؛ اسلام یزیدی و اسلام دین مدار، اخلاق مدار، عزت مدار و در یک کلمه اسلام ناب محمدی و انقلابی. مدرسه عاشورا با درس استقامت، ایستادگی و بصیرت، فرهنگ مسلط امروز جوامع بشری را به فرهنگ انقلابی، مقاوم و پیروز تبدیل کرده است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی شد، از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی کردیم و امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم و خط شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی یافت. با برافراشتن پرچم سرخ عاشورا جنگ تمام عیار اقتصادی غرب نردبان رشد و جهش اقتصادی ایران اسلامی خواهد بود.

وی افزود: عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است. این پدیده مولد هر سال با درخششی نو ظهور می کند و انوار فروزانش را بر جوامع انسانی می تابد. عاشورا بزرگترین پیروزی تاریخ اسلام است. مورخ و اندیشمند اسکاتلندی می نویسد که حسین و یارانش ثابت کردند که تفوق عددی اهمیتی ندارد و پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است. پیروز صحنه عاشورا حسین بن علی بن ابی طالب است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد بیان کرد: تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب جوانان را به آراستگی علمی، اخلاقی و رفتاری برای فراهم آوردن زمینه ظهور این تمدن در گام دوم انقلاب دعوت کردند، بدون تردید جان مایه خود را از عاشورای حسینی گرفته است. در عاشورا شاخص های تمدن اسلامی و نظم نوین جهانی تبلور یافته است. عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلام است و ما تفکر عاشورا و اندیشه عاشورا را در بستر خلق و تربیت انسان در تراز دین و جامعه در تراز قرآن و شکل گیری نظام دینی مبتنی بر اسلام و وحی می دانیم. موضوع عاشورا تربیت انسان است و با تربیت انسان، جامعه انسانی ساخته می شود و نظام سیاسی با محوریت شخصیتی همچون امام حسین (ع) است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان یکی از نویسندگان و مورخان آلمانی در خصوص قیام امام حسین (ع) بیان کرد: امام حسین (ع) به مردم نشان داد که ظلم و ستمگری پایدار نیست. اگر مدرسه عاشورا نبود، یمن نمی توانست استقامت کند و برگ درخشان و زرینی خلق کند. بنای ستم هرچند ظاهراً عظیم و استوار باشد در برابر حقیقت همچون پر کاهی است. آمریکا و استکبار جهانی و متحدان منطقه ای و فرامنطقه ای بدانند که نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین (ع) است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: یک نویسنده فرانسوی معاصر می گوید که عزاداران می دانند که استعمار و استثمار را نباید قبول کرد. سیاه پوشان در عزای امام حسین (ع) که عظمت عاشورا را در سوگواری ها فریاد کردند، منطق عاشورا را فریاد نمودند. این منطق دنیای اسلام را به جبهه پیروز تبدیل کرده است. مسیر خلق قدرت و رسیدن به عزت، مدرسه عاشوراست. مدرسه عاشورا مدرسه اخلاق، معرفت، ایستادگی و عبادت است. جامعه عاشورایی ما باید در تمامی عرصه ها نماد و مظهر عاشورا باشد.

امام جمعه موقت تهران در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران یاد و خاطره آیت الله طالقانی را گرامی داشت و گفت: از دستگاه قضایی کشور تشکر دارم که با تکریم خانواده آسیب دیده در حادثه اخیر (خودسوزی سحر خدایاری) فصل جدیدی در حل معضلات اجتماعی گشود. امیدوارم که با اتخاذ روش های مناسب در جهت حل چالش ها گام برداریم که سید آزادگان در دوران اسارت طولانی خود با الهام از این روش های تربیتی و انسان ساز بسیاری از چالش ها را به فرصت تبدیل کردند. از اقدامات اخیر قوه قضائیه در مبارزه با پدیده فساد و ارتقای سلامت دستگاه قضا تشکر می کنم.

وی در ادامه به نگاه تربیتی عاشورا که در چهره 3 شخصیت برجسته عاشورایی تبلور یافته است (حضرت عباس (ع)، زهیر بن قین و حضرت زینب کبری (س)) پرداخت و بیان کرد: عاشورا را این انسان ها ساختند. انسان هایی که تربیت یافته مدرسه قرآن و پیامبر اعظم (ص) هستند. پیام عاشورا برای جامعه انسانی، خلق چنین انسان هایی است. امام صادق (ع) در خصوص حضرت عباس (ع) به دو ویژگی برجسته اشاره کردند. نخست بصیرت است. جوانان انقلابی و ملت عزیز باید همچون حضرت عباس در قله بصیرت باشند و اگر بصیرت نبود، پیروزی های بزرگ در دستان ما نبود و اگر این بصیرت ارتقا یابد، چالش هایی که با آن روبرو هستیم، از بین خواهد رفت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: ایمان سخت و استوار دومین ویژگی است که امام صادق به آن اشاره کردند. شهید حججی ها، مدافعان حرم و مقاومان ایستاده در شرایط سخت اقتصادی نماد این اندیشه هستند. بصیرت و ایمان مرز نمی شناسد. ما باید در مرز بصیرت، ایمان و معرفت حرکت کنیم. ثمره این تفکر و اندیشه در حضرت عباس (ع) تجلی یافت و از او مجاهد امام شناس ساخت. مجاهدت آنگاه اثرگذار است که در رکاب رهبر و امام صالح تحقق یابد؛ این مجاهدت می تواند افتخارآفرین باشد و عاشورا را مبدل به یک منظومه فرهنگی مولد بنماید.

وی خاطرنشان کرد: حضرت عباس (ع) جان خود را تقدیم امام خود کرد و این اندیشه قدرت آفرین و خالق عزت است. اگر عنصر مقاومت و وفاداری به امام نبود، امروز جبهه مقاومت اسلامی شکل نمی گرفت.

امام جمعه موقت تهران در خصوص زهیر بن قین هم گفت: زهیر بن قین تا چند روز پیش از عاشورا از امام حسین (ع) فاصله داشت، اما منطق عاشورا او را زهیری ساخت که در رکاب امام به شهادت رسید. جامعه دوقطبی نمی تواند اقتدار خلق کند و همه باید در کنار هم بایستیم و در کنار رهبر صالح، شجاع و مقتدر بایستیم. آنان که فاصله دارند، دستشان را بفشاریم و به قله ها نزدیک کنیم. نباید خود را برتر از دیگران ببینیم.

وی افزود: حسینی که عاشورا ساخته است، زهیر تربیت می کند. زهیر با چهره نگران وارد خیمه اباعبدالله شد و با چهره درخشان، اراده مصمم و قلبی نورانی به محبت حسین (ع) خیمه را ترک کرد. این مکتب دغدغه هدایت انسان را دارد. عاشورا یعنی اینکه با اخلاق، رفتار و منطق حسینی، انسان تربیت کنید. منطقه اباعبدالله حر ساخت و عده ای از یاران حر نیز به جبهه اباعبدالله بازگشتند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه حق و باطل را باید شناخت و در کنار حق قرار گرفت، عنوان کرد: ملت های مسلمان باید یزیدشناس باشند. روی سخن رهبری در برابر استکبار برگرفته از کلام امام حسین (ع) است. یزید زمان نظام سلطه و آمریکایی است که صحنه گردان است. هرچند به قول برژینسکی این قدرت رنگ باخته است اما همین آمریکا امروز نگران مقاومت و پیروزی جبهه عاشورایی حق است. بن سلمان هویتی ندارد و حتی نقش عروسک را هم از دست داده است. این نظام سلطه و مزدوران او هستند که در یمن ظلم می کنند. این که جبهه مقاومت پیش می رود به این دلیل است که قلب فساد را نشانه رفته است. امام حسین (ع) یک کلمه از ابن زیاد نمی گوید و مخاطبش یزید است.

وی بیان کرد: ما نیازمند انقلاب روحی، فکری و اعتقادی زهیر هستیم. ایشان خطاب به امام قسم خوردند که اگر همیشه در دنیا باقی باشیم، جدایی از دنیا را به خاطر یاری تو برمی گزینیم.

امام جمعه موقت تهران در پایان خطبه دوم نماز جمعه در خصوص حضرت زینب کبری (س) گفت: از امام سجاد (ع) نقل شده است که این بانوی بزرگ نمازشب خود را در شام عاشورا نشسته خواندند. نمازشب ایشان و مجاهدتشان هیچگاه ترک نشد. بانوان عاشورایی آیا این مساله جامعه اسلامی است که خانم ها در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟ حضرت زینب (س) بانوی شجاع و حجاب نشین است که در برابر یزید ایستادند. ایشان محصول مدرسه طهارت هستند و در برابر این زیاد فریادشان بلند است و می گویند من در کربلا چیزی جز زیبایی ندیدم. تاریخ خواهند دانست که حادثه انقلابی مولد کربلا، منظومه پیروز تاریخ است.

منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   مقام معظم رهبری   لبنان   آمریکا   سوریه   بحرین   استعمار   اندیشمند   استثمار   نظام سیاسی   ترازو   معنویت   قرآن کریم   مستکبران   هشت سال دفاع مقدس   یارانش   نظام دینی   امت اسلام   نردبان   امام حسین علیه السلام   جرعه   حسین بن علی   انقلاب اسلامی   یمن   نماز جمعه   دانشگاه تهران   گام دوم انقلاب   استکبار جهانی   سیاسی و اجتماعی   وبا   تمدن نوین اسلامی   تاریخ اسلام   امام جمعه موقت  
اخبار مرتبط
مقاومت سرعت دهنده نابودی رژیم منحوس صهیونیستی است
مهر نیوز
با کشورهای منطقه هیچ دشمنی نداریم
فرتاک نیوز
دشمنان از تجاوز نظامی به کشور ناامید شده اند
قدس آنلاین
ایران شاخصهای ابرقدرت بودن را از آمریکا گرفته است
ایرنا
استاندار آذربایجان شرقی: خودباوری ملت ایران حاصل دفاع مقدس است
ایرنا
آیت الله دری نجف آبادی: ایران نماد مردم سالاری دینی در دنیاست
تسنیم
درخشش نظامی ایران در منطقه
صدا و سیما
دفاع مقدس دوران تحقق وعده های الهی بود
خبرگزاری دفاع مقدس
کشور به روحیه دوران دفاع مقدس نیاز دارد/ فروپاشی آمریکا نزدیک است
خبرگزاری حوزه
پیروزی های دوران دفاع مقدس، نمونه موفقی از دستاوردهای مقاومت فعال است
رسانیوز
بیانیه ستادکل نیروهای مسلح در گرامیداشت هفته دفاع مقدس
جوان آنلاین
ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست
رسانیوز
تکیه بر توان داخلی، راه برون رفت مشکلات امروز جامعه است
شبستان
امام جمعه موقت یزد: حذف نام شهدا از معابر خیانت بزرگی به انقلاب اسلامی است
تسنیم
«اشتباهی از آمریکا سر بزند دیگر «ریاض» باقی نخواهد ماند»
انصاف نیوز
اربعین حسینی نشان از زنده بودن نهضت حسینی
صدا و سیما
امام جمعه بوشهر : به بیگانگان نباید دل بست
صدا و سیما
پاسخ ایران به حمله آمریکا از مدیترانه تا اقیانوس هند خواهیم بود
صدای ایران
آمریکا توطئه کند از مدیترانه تا اقیانوس هند به آن ها پاسخ خواهیم داد
جوان آنلاین
ایران اسلامی، فرمول مذاکره را به زباله دان تاریخ سپرده است
ایسنا
انقلاب اسلامی ایران مرزهای جغرافیایی را در نوردید
ایرنا
پاسخ کوبنده سرلشکر رحیم صفوی به توطئه های آمریکا
افکار نیوز
برای حفظ انقلاب بدون هیچ ملاحظه ای با فساد برخورد شود
ایسنا
آمریکایی ها در حال گدایی برای مذاکره با ایران هستند
ایسنا
جبهه مقاومت با قدرت خود آمریکا را منفعل کرده است
شفاف نیوز
مقاومت برگرفته از مدرسه عاشوراست
جوان آنلاین
ابوترابی فرد امام جمعه تهران: آیا این مساله جامعه اسلامی است که خانم ها در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟
پول نیوز
استقامت پنج ساله یمن در محاصره دشمنان محصول مدرسه عاشوراست
فردا نیوز
تفکر دوقطبی کردن جامعه راه به جایی نمی برد
عقیق
ابوترابی فرد: بن سلمان امروز هویتی ندارد
فرارو
جریان مقاومت در دهه عاشورا یکپارچه تر شد/ اروپا بداند گام های بعدی را محکم تر برمی داریم/ مسئولان در مقابل دشمنان هوشیارانه عمل کنند
راه دانا
نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین (ع) است
بولتن نیوز
قدردانی امام جمعه موقت یاسوج از قوه قضائیه برای مقابله با فساد
تسنیم
جامعه دوقطبی نمی تواند اقتدار خلق کند | آمریکا و نظام سلطه یزید زمانه است
رسانیوز
مقاومت در برابر جبهه استکبار، درس بزرگ عاشورا
صدا و سیما
امام جمعه تهران: آیا این مساله جامعه اسلامی است که خانم ها در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟
عصر ایران
ابوترابی فرد: عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است
پانا
سوریه پیروز و یمنِ افتخارآفرین، حاصل مکتب عاشورا
شبکه خبر
اگر مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز و یمن افتخارآفرین تولد نمی یافت
ابنا
خطیب جمعه تهران: اگر عاشورا نبود یمن نمی توانست پنج سال در محاصره استقامت کند
خبرگزاری دانشجو
اخبار مرتبط
bltمهر نیوز : مقاومت سرعت دهنده نابودی رژیم منحوس صهیونیستی است
bltفرتاک نیوز : با کشورهای منطقه هیچ دشمنی نداریم
bltقدس آنلاین : دشمنان از تجاوز نظامی به کشور ناامید شده اند
bltایرنا : ایران شاخصهای ابرقدرت بودن را از آمریکا گرفته است
bltایرنا : استاندار آذربایجان شرقی: خودباوری ملت ایران حاصل دفاع مقدس است
bltتسنیم : آیت الله دری نجف آبادی: ایران نماد مردم سالاری دینی در دنیاست
bltصدا و سیما : درخشش نظامی ایران در منطقه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دفاع مقدس دوران تحقق وعده های الهی بود
bltخبرگزاری حوزه : کشور به روحیه دوران دفاع مقدس نیاز دارد/ فروپاشی آمریکا نزدیک است
bltرسانیوز : پیروزی های دوران دفاع مقدس، نمونه موفقی از دستاوردهای مقاومت فعال است
bltجوان آنلاین : بیانیه ستادکل نیروهای مسلح در گرامیداشت هفته دفاع مقدس
bltرسانیوز : ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست
bltشبستان : تکیه بر توان داخلی، راه برون رفت مشکلات امروز جامعه است
bltتسنیم : امام جمعه موقت یزد: حذف نام شهدا از معابر خیانت بزرگی به انقلاب اسلامی است
bltانصاف نیوز : «اشتباهی از آمریکا سر بزند دیگر «ریاض» باقی نخواهد ماند»
bltصدا و سیما : اربعین حسینی نشان از زنده بودن نهضت حسینی
bltصدا و سیما : امام جمعه بوشهر : به بیگانگان نباید دل بست
bltصدای ایران : پاسخ ایران به حمله آمریکا از مدیترانه تا اقیانوس هند خواهیم بود
bltجوان آنلاین : آمریکا توطئه کند از مدیترانه تا اقیانوس هند به آن ها پاسخ خواهیم داد
bltایسنا : ایران اسلامی، فرمول مذاکره را به زباله دان تاریخ سپرده است
bltایرنا : انقلاب اسلامی ایران مرزهای جغرافیایی را در نوردید
bltافکار نیوز : پاسخ کوبنده سرلشکر رحیم صفوی به توطئه های آمریکا
bltایسنا : برای حفظ انقلاب بدون هیچ ملاحظه ای با فساد برخورد شود
bltایسنا : آمریکایی ها در حال گدایی برای مذاکره با ایران هستند
bltشفاف نیوز : جبهه مقاومت با قدرت خود آمریکا را منفعل کرده است
bltجوان آنلاین : مقاومت برگرفته از مدرسه عاشوراست
bltپول نیوز : ابوترابی فرد امام جمعه تهران: آیا این مساله جامعه اسلامی است که خانم ها در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟
bltفردا نیوز : استقامت پنج ساله یمن در محاصره دشمنان محصول مدرسه عاشوراست
bltعقیق : تفکر دوقطبی کردن جامعه راه به جایی نمی برد
bltفرارو : ابوترابی فرد: بن سلمان امروز هویتی ندارد
bltراه دانا : جریان مقاومت در دهه عاشورا یکپارچه تر شد/ اروپا بداند گام های بعدی را محکم تر برمی داریم/ مسئولان در مقابل دشمنان هوشیارانه عمل کنند
bltبولتن نیوز : نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین (ع) است
bltتسنیم : قدردانی امام جمعه موقت یاسوج از قوه قضائیه برای مقابله با فساد
bltرسانیوز : جامعه دوقطبی نمی تواند اقتدار خلق کند | آمریکا و نظام سلطه یزید زمانه است
bltصدا و سیما : مقاومت در برابر جبهه استکبار، درس بزرگ عاشورا
bltعصر ایران : امام جمعه تهران: آیا این مساله جامعه اسلامی است که خانم ها در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟
bltپانا : ابوترابی فرد: عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است
bltشبکه خبر : سوریه پیروز و یمنِ افتخارآفرین، حاصل مکتب عاشورا
bltابنا : اگر مدرسه عاشورا نبود، سوریه پیروز و یمن افتخارآفرین تولد نمی یافت
bltخبرگزاری دانشجو : خطیب جمعه تهران: اگر عاشورا نبود یمن نمی توانست پنج سال در محاصره استقامت کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.