مخبر - 1398/06/21 - ارزی که مشکل ساز شد

ارزی که مشکل ساز شد
ایران اکونومیست- فروردین سال 97، ارز 4 هزار و 200 تومانی با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی کشور وارد شد.
ارزی که مشکل ساز شد

ارزی که مشکل ساز شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فروردین سال 97، ارز 4 هزار و 200 تومانی با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی وارد کشور شد؛ در آن زمان لیست برخی از کالاهای اساسی مانند حبوبات، چای، کره، گوشت قرمز، گندم، روغن و ... اعلام شد که با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد می شوند، نرخ هر دلار برای این گروه کالا ها 3 هزار و 800 تومان می شود.
تمامی کالا ها در این زمان با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شد، اما خبری از کالا های دریافت کننده این ارز در بازار نبود و قیمت ها مطابق دلار بازار آزاد به دست مردم می رسید. جالب است که پس از اختصاص یافتن ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالا، قیمت بسیاری از اقلام افزایش یافت، به طور مثال گوشت با قیمت 120 هزار تومان در بازار عرضه شد که با قیمت مصوب به دست مصرف کننده نمی رسید.
پس از مدتی کارشناسان دست به اعتراض زدند چرا که در این بین بسیاری از منابع هدر می رفت و در این بین سودجویان بهره های زیادی برند، اما پس از آن دولت به تدریج دست به حذف برخی کالا ها از دریافت ارز 4200 تومانی زد و به کالا های اساسی محدود شد.
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش گفت: اگر کالایی ارز دولتی می گیرد باید مطمئن شویم حتماً با قیمت مصوب به دست مصرف کننده واقعی می رسد و برای دیگر کالا ها نیز ضوابطی وجود دارد که بر اساس آن، کل زنجیره را کنترل می کنیم تا با قیمتی معقول در اختیار مردم قرار گیرد.
او گفت: باید مطمئن شویم گوشتی که با ارز 4هزار و 200 تومانی وارد می کنیم، حتماً به دست مصرف کننده می رسد لذا فرایند توزیع را تغییر دادیم و اکنون این گوشت از طریق تعاونی ها، اتحادیه ها و ... توزیع می شود.
ماجرایی که اواخر اردیبهشت امسال به دنبال نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدیر کل سیاست گذاری های ارزی بانک مرکزی رخ داد خبر از حذف واردات چای، کره و حبوبات با ارز 4200 تومانی داد و 18 خرداد واردات این محصولات تنها با دریافت اخذ مابه التفاوت ریالی امکان پذیر شد، بدین معنا که این 4 قلم اساسی با ارز نیمایی محاسبه می شود و از لیست ارز 4 هزار و 200 تومانی خارج شده است.
اکنون نرخ بازار نیما را اگر متوسط 10 هزار تومان در نظر بگیریم، اختلاف بین آن نرخ ترجیحی به حدود 5 هزار و 800 تومان در هر دلار می رسد که برای 14 میلیارد دلار پیش بینی شده در بودجه بیش از 81 هزار میلیارد تومان اختلاف قیمت ایجاد می کند.
اکنون جای این سوال وجود دارد که اگر قرار است روند پرداخت به کالا های اساسی با ارز نیمایی ادامه داشته باشد آیا تضمینی وجود دارد که کالا با همان نرخ ارز در بازار عرضه و مردم از آن استفاده کنند؟
مردم نگران افزایش قیمت کالای اساسی نباشند
سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات برخی کالا ها، گفت: ارز 4 هزار و 200 تومانی برای برخی اقلام اساسی اختصاص یافته است اما چندی پیش برخی از آنها مانند گوشت قرمز، حبوبات، کره و چای از آن خارج شدند.
او بیان کرد: کالایی که با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد کشور شده است باید با همان نرخ سود متعارف وارد بازار شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد. اکنون مدتی است که تصمیم گیری شده این اقلام با ارز نیمایی خریداری شود تا با قیمت واقعی و بدون هیچ گونه سوء استفاده ای در دسترس عموم قرار گیرد.
به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مردم نباید نگرانی از بابت گرانی این اقلام داشته باشند چرا که قیمت آنها نسبت به گذشته افزایش نخواهد داشت، چه بسا ممکن است تا حدی نیز کاهش قیمت داشته باشد.
ارز نیمایی تاثیری در قیمت گوشت ندارد ارزی که مشکل ساز شد
حمید ورناصری مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: خوشبختانه اختصاص ارز نیمایی تغییری در قیمت گوشت نداشته است. اختصاص ارز نیمایی به محصولات گوشتی تاثیری نخواهد داشت و حتی شاهد کاهش قیمت این محصول در بازار هستیم.
به گفته مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام برای توزیع گوشت و مرغ با نرخ مصوب در قالب ستاد تنظیم بازار برنامه های جدیدی در حال انجام است.
ورناصری معتقد است که مردم نباید نگران افزایش قیمت گوشت در بازار باشند چرا که میزان کنونی واردات گوشت قرمز بیش از نیاز 4 تا 5 ماهه اول سال است. ارزی که مشکل ساز شد
دلار 4 هزار و 200 تومانی هرگز به هدف خود اصابت نکرد
وحید شقاقی شهری اقتصاددان در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ارز 4 هزار و 200 تومانی و تاثیر آن در افزایش قیمت کالاهای اساسی، گفت: سال گذشته برخی اقلام با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد بازار شد که متاسفانه شاهد افزایش قیمت نجومی برخی از آنها بودیم.
او تشریح کرد: ضعف در توزیع ارز 4 هزار و 200 تومانی، نظام نظارت و توزیع کالا های اساسی باعث شد شاهد افزایش قیمت کالاها در آن زمان باشیم. بسیاری از افراد از این فرصت استفاده کردند و سود کلانی به جیب زدند.
این اقتصاددان بیان کرد: عده ای ارز 4 هزار و 200 تومانی را گرفتند و به جای واردات کالا های اساسی، کالا های دیگری را وارد کردند فردی با به بهانه خرید فنر قلب، کابل برق وارد کرد. عده دیگری کالا های اساسی را با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد کردند و با قیمت بازار آزاد آن ها را توزیع کردند، عده دیگری هم با این ارز از کشور فرار کردند.
او بیان کرد: برخی اقلام که با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد بازار شد اما قیمت آنها معادل قیمت ارز آزاد بود. گوشت قرمز اگر با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد بازار می شد قیمت فروش آن باید 40 الی 50 هزار تومان بود، اما در اصل با قیمت 120 هزار تومان عرضه شد که نشان دهنده این بود که این کالا با دلار آزاد خریداری شده است.
این اقتصاددان ادامه داد: این اقلام اساسی از ابتدا باید با ارز نیمایی وارد بازار می شد که در آن صورت افزایش قیمت این چنینی رخ نمی داد. در اصل می توان گفت ارز نیمایی کارایی بهتری از ارز 4 هزار و 200 تومانی خواهد داشت چرا که می توان آن را مدیریت و کنترل کرد.
شقاقی شهری افزود: زمانی که ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شد به نفع برخی افراد بود که رانت انجام می دادند اما ارز نیمایی رانت را کاهش می دهد و در نتیجه شاهد کاهش قیمت کالاها خواهیم بود. دلار نیمایی از نرخ آزاد هم کمتر است و در نتیجه شاهد افزایش قیمت کالاها نخواهیم بود.
او تشریح کرد: یکی از اصلی ترین سیاست های دولت را می توان تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی دانست اما عملاً این طرح با شکست مواجه شده است؛ دولت در شرایط فعلی هنوز هیچ برنامه مشخصی برای کنترل قیمت کالا های ضروری و اساسی و نرخ تورم ندارد و علیرغم شکست پروژه تخصیص ارز همچنان به اجرای آن اصرار دارد.
این اقتصاددان افزود: اکنون تورم 12 ماهه به 40.4 درصد رسیده است که نشان از ضعف مدیریتی در تخصیص ارز دارد. جالب است که طبق آمارهای بدست آمده نرخ تورم روستایی از نرخ تورم شهری پیشی گرفته و با توجه به اینکه در روستا ها دغدغه ای برای حمل و نقل و مسکن وجود ندارد، این نشان می دهد که افزایش قیمت هم اکنون بیشتر بر روی کالا های اساسی است و این بسیار خطرناک است.
به گفته شقاقی شهری، تا زمانی که دولت سیاست روشنی را برای منترل قیمت کالاهای اساسی در نظر نگیرد نمی توان از قیمت کالایی را کاهش داد. ارزی که مشکل ساز شد
موضوع اختصاص ارز نیمایی بر قیمت اقلام حل نشده است
مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ، گفت: اختصاص ارز نیمایی به واردات اثر تورمی خود را بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت و قطعا شاهد افزایش قیمت محصولات خواهیم بود. موضوع اختصاص ارز نیمایی بر قیمت اقلام حل نشده است و تاکنون مسئولان به نتیجه ای قطعی در این زمینه نرسیده اند.
به گفته معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یا حذف ارز 4200 تومانی به واردات نهاده های دامی در کش و قوس کارشناسی است چرا که اختصاص ارز نیمایی به واردات، مخالفان و موافقان زیادی دارد، به همین خاطر باید منتظر تصمیم نهایی کارشناسان و مسئولان ذی ربط بود.
منبع خبر : ایران اکونومیست

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران اکونومیست» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشت قرمز   ارز   نرخ سود   بازار آزاد   کالاهای اساسی   کالای اساسی   اقلام اساسی   قیمت ها   حبوبات   مصرف کننده   وزیر صنعت معدن و تجارت   کمیسیون صنایع و معادن   سودجویان   نرخ بازار   قیمت دلار   گرانی   روند پرداخت   کالا ها   نرخ واقعی   گروه کالا   بازار   بانک مرکزی   شورای اسلامی   پیش بینی   ارز دولتی   ارز نیمایی   سیاست ارزی   افت قیمت  
اخبار مرتبط
واکنش اندک قیمت دلار به اخبار
ایران جیب
ادامه دار بودن چالش های صنعت تایر در تامین مواد اولیه
پدال نیوز
ادامه دار بودن چالش های صنعت تایر در تامین مواد اولیه تولید/لزوم تداوم تخصیص ارز به تولیدکنندگان تایر
خودروکار
دلار یازده هزار تومانی چرا اجناس را ارزان نکرد؟
ایرنا
جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!
فانوس نیوز
جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
پارسینه
ارزی که مشکل ساز شد! /جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
باشگاه خبرنگاران
روزهای آرامِ بازار ارز و چالش هایی محتمل
آریا
چرا با وجود کاهش نرخ ارز قیمت کالا ها کاهش نمی یابد؟
نواندیش
ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود+قیمت
نصف جهان
ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود
ایران اکونومیست
ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود/ عرضه مناسب راه حلی برای کنترل قیمت کالاها
باشگاه خبرنگاران
کاهش قیمت گوشی در روز های آینده
افکار نیوز
کاهش قیمت گوشی در روز های آینده/ارز 4 هزار و 200 تومانی در قیمت گوشی تلفن همراه تاثیری ندارد
باشگاه خبرنگاران
هیچ برنامه ای برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
ایران آنلاین
ستاد تنظیم بازار؛ از ناتوانی در تعادل بخشی به بازار کالاهای مصرفی تا «خِرمن کوفتن»!
پول نیوز
ورود سازمان حمایت به معادله گرانی چای
فردا نیوز
ورود سازمان حمایت به معادله گرانی چای و واردات 20 هزار تن چای با ارز دولتی
تسنیم
دولت مصمم است مردم در تامین کالاهای اساسی با مشکلی مواجه نشوند
قدس آنلاین
دسیسه اتاق بازرگانی یا حذف ارز دولتی؟
پارسینه
شرایط تورّمی کشور هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد/ کاهش ارزش پول ملی و نگرانی از امنیت سرمایه دلیل گرانی های موجود است
قدس آنلاین
20هزار تن چای وارداتی با ارز دولتی کجا رفت؟
جوان آنلاین
برنج ایرانی 25 درصد ارزان شد؛ دلیل گرانی چای خارجی چیست؟
روز پلاس
برنج ایرانی 25درصد ارزان شد
ناطقان نیوز
دلیل گرانی چای خارجی چیست؟
صبحانه با خبر
برنج ایرانی 25 درصد ارزان شد
پول نیوز
برنج ایرانی 25 درصد ارزان شد/ دلیل گرانی چای خارجی چیست؟
باشگاه خبرنگاران
صحافان کاغذ را به قیمت آزاد خریدند/ دفتر مشق 40 برگ 4 هزار تومان
فارس
برنج ایرانی ارزان شد
افکار نیوز
نابسامانی بازار کالاهای اساسی با توجیهات مکرر سازمان حمایت از مصرف کننده
خبرگزاری خانه ملت
ارز 4200 تومانی دارو را حذف کنید؛ پوشش بیمه ای را بالا ببرید
تسنیم
در اقتصاد رانتی ثبات مفهومی ندارد
سرمد نیوز
در اقتصاد رانتی ثبات اقتصادی مفهومی ندارد/ رشد اقتصادی قربانی سیاست گذاری های سیاسى و اقتصادی است
خبرگزاری ایلنا
پیش بینی 6 ماه آینده قیمت دلار/ نوسان هزارتومانی برای دلار 12هزارتومانی/ قیمت ارز کمتراز این نمیشود
قدس آنلاین
دولت تخصیص ارز 4200 تومانی را متوقف کند
شبستان
اهمال کاری دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز
خبرگزاری دانشجو
کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز
خبرگزاری دانشجو
رسوب کاغذ در گمرک و مهلت 24 ساعته جهانگیری برای ترخیص
تسنیم
آل اسحاق: کاهش نرخ ارز مهم است اما...
رویداد 24
آل اسحاق: کاهش نرخ ارز در سخت ترین شرایط محقق شد/ امیدواریم بانک مرکزی بتواند نرخ ارز را بعد از کنترل قیمت به ثبات مستمر و بلندمدت برساند
انتخاب
اخبار مرتبط
bltایران جیب : واکنش اندک قیمت دلار به اخبار
bltپدال نیوز : ادامه دار بودن چالش های صنعت تایر در تامین مواد اولیه
bltخودروکار : ادامه دار بودن چالش های صنعت تایر در تامین مواد اولیه تولید/لزوم تداوم تخصیص ارز به تولیدکنندگان تایر
bltایرنا : دلار یازده هزار تومانی چرا اجناس را ارزان نکرد؟
bltفانوس نیوز : جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!
bltپارسینه : جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
bltباشگاه خبرنگاران : ارزی که مشکل ساز شد! /جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
bltآریا : روزهای آرامِ بازار ارز و چالش هایی محتمل
bltنواندیش : چرا با وجود کاهش نرخ ارز قیمت کالا ها کاهش نمی یابد؟
bltنصف جهان : ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود+قیمت
bltایران اکونومیست : ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود
bltباشگاه خبرنگاران : ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود/ عرضه مناسب راه حلی برای کنترل قیمت کالاها
bltافکار نیوز : کاهش قیمت گوشی در روز های آینده
bltباشگاه خبرنگاران : کاهش قیمت گوشی در روز های آینده/ارز 4 هزار و 200 تومانی در قیمت گوشی تلفن همراه تاثیری ندارد
bltایران آنلاین : هیچ برنامه ای برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
bltپول نیوز : ستاد تنظیم بازار؛ از ناتوانی در تعادل بخشی به بازار کالاهای مصرفی تا «خِرمن کوفتن»!
bltفردا نیوز : ورود سازمان حمایت به معادله گرانی چای
bltتسنیم : ورود سازمان حمایت به معادله گرانی چای و واردات 20 هزار تن چای با ارز دولتی
bltقدس آنلاین : دولت مصمم است مردم در تامین کالاهای اساسی با مشکلی مواجه نشوند
bltپارسینه : دسیسه اتاق بازرگانی یا حذف ارز دولتی؟
bltقدس آنلاین : شرایط تورّمی کشور هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد/ کاهش ارزش پول ملی و نگرانی از امنیت سرمایه دلیل گرانی های موجود است
bltجوان آنلاین : 20هزار تن چای وارداتی با ارز دولتی کجا رفت؟
bltروز پلاس : برنج ایرانی 25 درصد ارزان شد؛ دلیل گرانی چای خارجی چیست؟
bltناطقان نیوز : برنج ایرانی 25درصد ارزان شد
bltصبحانه با خبر : دلیل گرانی چای خارجی چیست؟
bltپول نیوز : برنج ایرانی 25 درصد ارزان شد
bltباشگاه خبرنگاران : برنج ایرانی 25 درصد ارزان شد/ دلیل گرانی چای خارجی چیست؟
bltفارس : صحافان کاغذ را به قیمت آزاد خریدند/ دفتر مشق 40 برگ 4 هزار تومان
bltافکار نیوز : برنج ایرانی ارزان شد
bltخبرگزاری خانه ملت : نابسامانی بازار کالاهای اساسی با توجیهات مکرر سازمان حمایت از مصرف کننده
bltتسنیم : ارز 4200 تومانی دارو را حذف کنید؛ پوشش بیمه ای را بالا ببرید
bltسرمد نیوز : در اقتصاد رانتی ثبات مفهومی ندارد
bltخبرگزاری ایلنا : در اقتصاد رانتی ثبات اقتصادی مفهومی ندارد/ رشد اقتصادی قربانی سیاست گذاری های سیاسى و اقتصادی است
bltقدس آنلاین : پیش بینی 6 ماه آینده قیمت دلار/ نوسان هزارتومانی برای دلار 12هزارتومانی/ قیمت ارز کمتراز این نمیشود
bltشبستان : دولت تخصیص ارز 4200 تومانی را متوقف کند
bltخبرگزاری دانشجو : اهمال کاری دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز
bltخبرگزاری دانشجو : کوتاهی دولت در مهار گرانی علی رغم همت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز
bltتسنیم : رسوب کاغذ در گمرک و مهلت 24 ساعته جهانگیری برای ترخیص
bltرویداد 24 : آل اسحاق: کاهش نرخ ارز مهم است اما...
bltانتخاب : آل اسحاق: کاهش نرخ ارز در سخت ترین شرایط محقق شد/ امیدواریم بانک مرکزی بتواند نرخ ارز را بعد از کنترل قیمت به ثبات مستمر و بلندمدت برساند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.