مخبر - 1398/06/21 - تحلیلی بر علل وقوع عاشورا

تحلیلی بر علل وقوع عاشورا
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم معصومی ـ استاد دانشگاه و دبیر علمی گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت (ع) ـ در یادداشتی، به جریان سیاسی و اجتماعی قیام امام حسین(ع) و علت وقوع عاشورا به صورت سلسه وار پرداخته است.
تحلیلی بر علل وقوع عاشورا

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، خواص بعد از پیامبر اسلام (ص) با فراموش کردن یاد خداوند و دنیا پرستی، شامل قسم شیطان شدند که گفته بود بندگانت را به گمراهی می کشانم مگر مخلصین از آنها را، و مشخص شد که مصاحبت بدون معرفت با پیامبر خدا(ص) نیز آدمی را جزو مخلصین درگاهش قرار نمی دهد. بلکه باید از ذکر خدا غافل نبود و تابع شهوت ها نشد تا بتوان در پیچ های تاریخی تصمیمات مهمی را گرفت و اجازه نداد امامِ بر حق، به مسلخ شهادت برود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم معصومی ـ استاد دانشگاه و دبیر علمی گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت (ع) ـ در یادداشتی، به جریان سیاسی و اجتماعی قیام امام حسین(ع) و علت وقوع عاشورا به صورت سلسه وار پرداخته است.

در بخش نهم این یادداشت آمده است:

جریان شناسی سیاسی ـ اجتماعی عاشورا

*علل انحراف خواص بعد از پیامبر(ص)

انسان ها در زندگی خود در سیر و سلوک معنوی باید بر اساس شریعت و اخلاق عمل کرده تا بتوانند راه تعالی را طی کنند در این میان برای دور کردن انسان از راه معنویت و جلوگیری از ورود انسان به ملکوت آسمان ها و سقوط آن به پایین درجه مرتبه انسانیت که قرآن درباره آن می فرماید« أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ » شیطان در مسیر فرزند آدم کمین کرده و به عزت و خداوند قسم خورده است که تمامی بندگان را گمراه خواهد کرد مگر آنهایی خاص و مخلص هستند.

«قَالَ فَبِعِزَّتِکَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَإِلَّا عِبَادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ؛ به عزّت و جلال تو قسم که خلق را تمام گمراه خواهم کرد مگر خاصان از بندگانت را که دل از غیر بریدند و برای تو خالص شدند.»

در شخصیت شناسی خواص جامعه بعد از پیامبر(ص) می توان به این نتیجه رسید آنهایی که در زمان پیامبر(ص) معیار تقوا، اخلاق، جهاد، از خودگذشتگی، عبادت و ... بودند، بعد از پیامبر(ص)، شیطان، درون آنها را خورد مانند موریانه ای که عصای سلیمان را از درون جوید. صحابه پیامبر اکرم(ص) نیز از درون توسط شیطان نفس خورده شده و در گذر زمان تقوا، عبادت، جهاد و... جای خود را به دنیا طلبی، حرص ثروت، حفظ جان خود و... داد. قرآن کریم درباره این افراد چنین می فرماید:

«فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ ۖ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا، سپس جانشین آن مردم خداپرست قومی شدند که نماز را ضایع گذارده و شهوت های نفس را پیروی کردند و اینها به زودی کیفر گمراهی را خواهند دید.»

* غفلت از یاد خدا

غفلت از یاد خداوند و تبعیت از شهوت دو عامل مهمی است که قرآن روی آن تأکید دارد. در یک بررسی تاریخی می توان مشاهده کرد که خواص بعد از پیامبر(ص) نیز از یاد خداوند غافل شدند و به عقب برگشته و به خاطر امور دنیوی خیلی از اتفاقات را یا انکار کرده و یا تحریف کردند. با تفکر در این آیه مشخص می شود که شیطان به قسمی که به عزت خداوند خورده خوب عمل کرده است و توانسته افرادی که سالیانی با پیامبر(ص) زیست مشترک داشتند و کاتب وحی ایشان بودند و همچنین در اجتماع کلمه صحابه بودن را افتخار و فخر خود می دانستند با زر و سیم تمامی افتخارات خود در زمان پیامبر(ص) را به یکباره سوزاندند.

عده ای از صحابه در جریان سقیفه، عده ای در جریان عدالت امام علی(ع) در زمان خلافت، عده ای در زمان جنگ معاویه با امام حسن(ع) و عده ای نیز در زمان بیعت با امام حسین(ع) و جریان کربلا، اندوخته خود را در آتش دوزخ انداخته و خود نیز هیزم دوزخ شدند؛ لذا خداوند در قرآن می فرماید:« وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنْکًا وَنَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ أَعْمَی، و هر کس از یاد من اعراض کند همانا (در دنیا) معیشتش تنگ شود و روز قیامتش نابینا محشور کنیم. »

به طور قطع کسی که حمایت از امام منصوب را با سکه دنیا معامله کند و عدم حمایت و یا سکوت او باعث شود که جامعه ای به انحراف کشیده شود مصداق آیه فوق بوده که در روز قیامت به صورت نابینا محشور خواهد شد. چون کسی که در دنیا سکه های طلا را بر امام خویش ترجیح دهد در آخرت نیز کور محشور خواهد شد.

* نداشتن بصیرت

دومین عاملی که قرآن برای انحراف خواص مطرح می کند نداشتن بصیرت و عدم تشخیص حق از باطل است. در جامعه ای اگر مردم به خصوص خواص آن، بصیرت و بینایی کامل در مقابل دشمن نداشته باشند و از دشمن شناسی قوی برخوردار نباشند در پیچ های خطرناک، لغزیده و جامعه ای را با خود به دره انحراف می کشانند.

یکی از دلایل شکل گیری و نضج گرفتن جریان سقیفه، بی بصیرتی خواص جامعه اسلامی بود وقتی عده ای در سقیفه جمع شدند خواص از امام منصوب حمایت نکرده و دلایل واهی مانند جوان بودن امام علی(ع) و... را بهانه آوردند. لذا این بی بصیرتی باعث اولین انحراف و بدعت در جامعه شد. بی بصیرتی در زمان خلافت امام علی(ع) نیز همچنان ادامه داشت. به عنوان مثال در جنگ صفین اسامه بن زید امام بر حق و خلیفه مشروع را در مصاف با معاویه به دلیلی اینکه من در جنگ برادر دینی وارد نمی شوم حمایت نکرد و یا شاگردان عبدالله بن مسعود به حضرت گفتند ما با شما به صفین می آییم اما در کنار شما اردو نمی زنیم تا ببینیم کدام یک از شما فعل حرام انجام می دهد تا بر ضد او عمل کنیم.

این موارد نشان از اوج بی بصیرتی آنها بود. آنها می دانستند که پیامبر(ص) درباره معاویه فرموده است که وی غیرمسلمان خواهد مرد. با این حساب درک و تشخیص حق از باطل برایشان مشتبه شد. تمامی این موارد به دلیل ضعف ایمان، عدم داشتن معیار درستی و نادرستی، غلبه هوی و هوس بر افراد بود که در مقابل حق سردرگم شده و راه را از بیراهه اشتباه گرفتند.

برخی از این خواص در ابتدای جنگ صفین امام(ع) را به سستی و کم کاری در جنگ متهم می کردند و در آخر کار که لشگر امام(ع) به پیروزی نزدیک شده بود امام را مجبور به مذاکره با معاویه کردند. همین افراد در جنگ امام حسن(ع) با معاویه یا دنبال زراعت بودند یا از معاویه زر و سیم گرفته و به سپاه وی ملحق شدند.

در زمان امام حسین(ع) نیز همین خواص وقتی اوضاع را در کوفه بعد مرگ معاویه کمی آشوب زده دیدند به امام نوشتند که کوفه مهیای ورود شماست و ما منتظر قدوم شما هستیم.

اما وقتی عبیدالله به کوفه مسلط شد خواص از کرده خود پشیمان شدند و مسلم فرستاده امام(ع) را در کوچه های کوفه تنها رها کردند و خود در گوشه خانه خزیدند و پسر پیامبر(ص) را یاری نکردند مع الاسف عده ای از این اشخاص نیز برای جنگ با امام عازم کربلا شده و با ایشان قتال کردند.

افرادی که امام در کربلا به اسم، آنها را صدا می زند و می گوید: آیا شما نبودید نامه نوشتید و من را دعوت کردید الان چه شده است؟ در نهایت اینکه خواص بعد از پیامبر اسلام(ص) با فراموش کردن یاد خداوند و دنیا پرستی، شامل قسم شیطان شدند که گفته بود بندگانت را به گمراهی می کشانم مگر مخلصین از آنها را و مشخص شد که مصاحبت بدون معرفت با پیامبر خدا(ص) نیز آدمی را جزو مخلصین درگاهش قرار نمی دهد. بلکه باید از ذکر خدا غافل نبود و تابع شهوت ها نشد تا بتوان در پیچ های تاریخی تصمیمات مهمی را گرفت و اجازه نداد امام بر حق بر مسلخ شهادت برود.

خبرگزاری

منبع خبر : جام نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
شیطان   نماز   شخصیت شناسی   امام علی علیه السلام   کمین   معاویه   معنویت   خلافت   گمراهی   امام حسن مجتبی علیه السلام   فراموش کردن   از خود گذشتگی   بیعت   قرآن کریم   گمراه   شریعت   دوزخ   اهل بیت   رسول الله صلى الله علیه و سلم   امام حسین علیه السلام   گذر زمان   انسانیت   موریانه   مطالعات راهبردی   فرهنگی   استاد دانشگاه   سیاسی و اجتماعی  
اخبار مرتبط
10 شب 10 منبر| صراف: آنچه باعث شد امام حسین (ع) ارزشمندترین خون را در راه خدا ببخشد
فارس
توجه به قرآن و نماز؛ شعار مدارس کاشان در سال تحصیلی جدید
ایکنا
فرهنگ عاشورا الهام بخش گفتمان مقاومت
جوان آنلاین
پاداش پیروی از اهل بیت علیهم السلام
شیعه نیوز
70 مُبلغ از سمنان به پیاده روی اربعین اعزام می شوند
ایرنا
تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
شیعه نیوز
مفهوم شناسی بیعت در فرهنگ اسلامی و نقش آن در اثبات امامّت
شیعه نیوز
سه آسیب مهم عزاداری های عاشورایی
شعار سال
چهره ها و جلوه های حق و باطل در کربلا
مهر نیوز
دَمی با زین العابدین زینت عبادت کنندگان عالم
ایکنا
قاری سرشناسی که فدای قرآن ناطق شد
پایگاه وارث
شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟
باشگاه خبرنگاران
گفتاری از حاج علی قربانی| انحراف یعنی اینکه نماز نخوانی اما بر امام حسین(ع) گریه کنی
تسنیم
نهضتی در وجدان بشریت/ نگاهی به تاریخ پیش از واقعه کربلا
ایکنا
واقعه عاشورا از ماجرای سقیفه نشئت می گیرد
ایکنا
عاشورا، نه به بیعت اجباری بود
نواندیش
دشمنان اسلام عاشورا را نقطه پایان دین می دانستند/ شاگرد مکتب عاشورا پیروز نبرد همیشگی حق و باطل می شود
آنا نیوز
قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
ایرنا
امر به معروف مهمترین دلایل قیام امام حسین(ع) بود
مهر نیوز
رفاه طلبی بعد از پیامبر(ص) یکی از علل وقوع عاشورا
برنا نیوز
ماموستا راستی: نهضت امام حسین(ع) «هویت، آزادی و کرامت» را در جهان اسلام زنده کرد
تسنیم
قم درشب عاشورای حسینی سوگوار است
ایرنا
مجید انصاری: دشمنان تلاش نکنند بین دولت و ملت ما تفرقه ایجاد کنند/ تبلیغات می تواند ایمان جامعه ای را دگرگون کند
خبر داغ
شیخ حسین انصاریان: حضرت عباس از 4 خورشید هدایت، نور کسب کرد
تسنیم
مجید انصاری: در دو راهی «عزت» و « ذلت» قرار گرفته ایم/اختلاف سلیقه هست اما اختلاف عقیده نه
نامه نیوز
حضرت اباالفضل «نافذ البصیرة» بود/ وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
تیتر یک
حضرت اباالفضل "نافذ البصیرة" بود/وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
ناطقان نیوز
به مناسبت تاسوعای حسینی/ حضرت اباالفضل «نافذ البصیرة» بود/وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
آرا نیوز
تمام وجود حضرت عباس(ع) ادب و تسلیم بود/ تصحیح یک اشتباه تاریخی
ایکنا
معنای «طلب اصلاح» در کلام امام حسین(ع) به منزله هدف اصلی قیام چیست
ایکنا
مجید انصاری: در دو راهی «عزت» «و ذلت» قرار گرفته ایم/اختلاف سلیقه هست اما اختلاف عقیده نه
خبرآنلاین
حضرت اباالفضل «نافذ البصیرة» بود/وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
ستاره نیوز
جریان شناسی سیاسی و اجتماعی قیام امام حسین (ع)
فانوس نیوز
خیابان و خودرو ملک شخصی نیست
پدال نیوز
سخن گفتن از عاشورا با موشکافی غدیر محقق می شود
آنا نیوز
امام علی( علیه السلام ) در نامه ای به معاویه، خلافت ابوبکر، عمر و عثمان را مورد رضایت پروردگار می داند! آیا این موضوع با تفکر شیعیان در تعارض نیست؟
شیعه نیوز
گفتاری از حجت الاسلام رفیعی | استدلالی روایی بر بیشتر بودن خطر منافق از مشرک
تسنیم
برجام عاشورایی
خبرگزاری موج
چرا محمد بن حنفیه، امام حسین را در نهضت کربلا یاری نکرد؟ آیا آنچه را که درباره وی می گویند که ادعای امامت داشت صحیح است؟
شیعه نیوز
«مظلومیت منطق عاشورا» و «غلبه منطق مظلومیت»
انصاف نیوز
اخبار مرتبط
bltفارس : 10 شب 10 منبر| صراف: آنچه باعث شد امام حسین (ع) ارزشمندترین خون را در راه خدا ببخشد
bltایکنا : توجه به قرآن و نماز؛ شعار مدارس کاشان در سال تحصیلی جدید
bltجوان آنلاین : فرهنگ عاشورا الهام بخش گفتمان مقاومت
bltشیعه نیوز : پاداش پیروی از اهل بیت علیهم السلام
bltایرنا : 70 مُبلغ از سمنان به پیاده روی اربعین اعزام می شوند
bltشیعه نیوز : تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
bltشیعه نیوز : مفهوم شناسی بیعت در فرهنگ اسلامی و نقش آن در اثبات امامّت
bltشعار سال : سه آسیب مهم عزاداری های عاشورایی
bltمهر نیوز : چهره ها و جلوه های حق و باطل در کربلا
bltایکنا : دَمی با زین العابدین زینت عبادت کنندگان عالم
bltپایگاه وارث : قاری سرشناسی که فدای قرآن ناطق شد
bltباشگاه خبرنگاران : شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟
bltتسنیم : گفتاری از حاج علی قربانی| انحراف یعنی اینکه نماز نخوانی اما بر امام حسین(ع) گریه کنی
bltایکنا : نهضتی در وجدان بشریت/ نگاهی به تاریخ پیش از واقعه کربلا
bltایکنا : واقعه عاشورا از ماجرای سقیفه نشئت می گیرد
bltنواندیش : عاشورا، نه به بیعت اجباری بود
bltآنا نیوز : دشمنان اسلام عاشورا را نقطه پایان دین می دانستند/ شاگرد مکتب عاشورا پیروز نبرد همیشگی حق و باطل می شود
bltایرنا : قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
bltمهر نیوز : امر به معروف مهمترین دلایل قیام امام حسین(ع) بود
bltبرنا نیوز : رفاه طلبی بعد از پیامبر(ص) یکی از علل وقوع عاشورا
bltتسنیم : ماموستا راستی: نهضت امام حسین(ع) «هویت، آزادی و کرامت» را در جهان اسلام زنده کرد
bltایرنا : قم درشب عاشورای حسینی سوگوار است
bltخبر داغ : مجید انصاری: دشمنان تلاش نکنند بین دولت و ملت ما تفرقه ایجاد کنند/ تبلیغات می تواند ایمان جامعه ای را دگرگون کند
bltتسنیم : شیخ حسین انصاریان: حضرت عباس از 4 خورشید هدایت، نور کسب کرد
bltنامه نیوز : مجید انصاری: در دو راهی «عزت» و « ذلت» قرار گرفته ایم/اختلاف سلیقه هست اما اختلاف عقیده نه
bltتیتر یک : حضرت اباالفضل «نافذ البصیرة» بود/ وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
bltناطقان نیوز : حضرت اباالفضل "نافذ البصیرة" بود/وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
bltآرا نیوز : به مناسبت تاسوعای حسینی/ حضرت اباالفضل «نافذ البصیرة» بود/وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
bltایکنا : تمام وجود حضرت عباس(ع) ادب و تسلیم بود/ تصحیح یک اشتباه تاریخی
bltایکنا : معنای «طلب اصلاح» در کلام امام حسین(ع) به منزله هدف اصلی قیام چیست
bltخبرآنلاین : مجید انصاری: در دو راهی «عزت» «و ذلت» قرار گرفته ایم/اختلاف سلیقه هست اما اختلاف عقیده نه
bltستاره نیوز : حضرت اباالفضل «نافذ البصیرة» بود/وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان
bltفانوس نیوز : جریان شناسی سیاسی و اجتماعی قیام امام حسین (ع)
bltپدال نیوز : خیابان و خودرو ملک شخصی نیست
bltآنا نیوز : سخن گفتن از عاشورا با موشکافی غدیر محقق می شود
bltشیعه نیوز : امام علی( علیه السلام ) در نامه ای به معاویه، خلافت ابوبکر، عمر و عثمان را مورد رضایت پروردگار می داند! آیا این موضوع با تفکر شیعیان در تعارض نیست؟
bltتسنیم : گفتاری از حجت الاسلام رفیعی | استدلالی روایی بر بیشتر بودن خطر منافق از مشرک
bltخبرگزاری موج : برجام عاشورایی
bltشیعه نیوز : چرا محمد بن حنفیه، امام حسین را در نهضت کربلا یاری نکرد؟ آیا آنچه را که درباره وی می گویند که ادعای امامت داشت صحیح است؟
bltانصاف نیوز : «مظلومیت منطق عاشورا» و «غلبه منطق مظلومیت»
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.