مخبر - 1398/06/21 - عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین

عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
قزوین - ایرنا - آیین های عزاداری ماه محرم در قزوین مانند دیگر نقاط کشور همه ساله با شور و حال خاصی برگزار می شود که گویای ارادت خاص مردم این دیار به حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است، از جمله این آئین ها که با شکوه ویژه و به شکل خاصی برگزار می شوند باید به مراسم سوگواری زنانه در حسینیه قدیمی آقاسید ...
عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین

حسینیه اقا سید جمال یکی از حسینه های قدیمی در شهر قزوین است که سالیان سال پذیرای سوگواران حسینی از اول تا 12 محرم بوده و عاشقان خاندان عصمت و طهارت از نقاط مختلف کشور برای شرکت در عزادارای سید و سالار شهیدان حضور می یابند.

بسیاری از شرکت کنندگان در آئین های سوگواری ماه محرم در حسینیه آقا سید جمال معروف به آسیدجمال یک استکان به عنوان یکی از وسایل پذیرایی از عزاداران حسینی از این مکان به عنوان تبرک و نذر برمی دارند و پس از برآورده شدن نذر و حاجتشان 6 استکان بازمی گردانند.
سید جمال الدین رضوی از عالمان شهر قزوین بود که در حوزه های علمیه قزوین، اصفهان ، کربلا و نجف به مراحل عالی علمی رسید.

او پس از 66 سال در سال 1336 هجری قمری چشم از جهان فرو بست و به وصیتش حسینیه اش که پیش از آن نیز در ایام محرم محل برگزاری مجالس روضه و عزاداری بود را وقف عزاداری سیدالشهدا(ع) کرد، مکانی که هر سال در محرم، میزبان بیشترین عزاداران قزوینی است و با نام "آقا سید جمال" بین مردم شهر خوانده می شود.
در حال حاضر"سید محمد میری"، نتیجه دختری "سید جمال الدین رضوی قزوینی" معروف به آقا سیدجمال (روحانی برجسته قزوین در دوره قاجار)، یکی از قدیمی ترین پیرغلامان دیار مینودری و مدیر تنها حسینیه زنانه دیار مینودری یعنی حسینیه آقا سیدجمال (آسِدجمال) است، البته مردان نیز در ایام محرم در این مکان حاضر شده و به عزاداری می پردازند اما اغلب مراجعه کنندگان به این مکان مذهبی را بانوان تشکیل می دهند.
این حسینیه در ابتدا خانه ای به مساحت 700 متر مربع بود که با مدیریت سید جمال، سال های سال آئین روضه خوانی در آن برگزار می شد و پس از فوت او، حسینیه یک سال به وسیله داماد بزرگ او، یعنی مرحوم «فتوره چی» اداره شد و بعد از وی، حاج سیدتقی میری (نوه دختری آقا سید جمال) بیش از 6 دهه، این حسینیه را در روزهای محرم مدیریت کرد.

پس از مرگ وی، "سید محمد میری" و برادر بزرگش "حاج سید غلامحسین میری" 20 سال است که این حسینیه را اداره می کنند و در حال حاضر مساحت این حسینیه با توسعه در سال های گذشته، به بیش از سه هزار متر مربع رسیده است.
این منزل سه طبقه ای که وقف حسینیه شده، هرسال از اول تا دوازدهم ماه محرم مملو از عاشقان امام حسین(ع) می شود و مردم متدین قزوینی در این حسینیه به عزاداری برای سید و سالار شهیدان می پردازند.

مراسم عزاداری این حسینیه در 12 روز ماه محرم از ساعت هفت صبح با سخنرانی وعاظ و روحانیون آغاز می شود و با مداحی و سینه زنی ادامه پیدا می کند تا زمانی که گلبانگ اذان به گوش برسد.

عزاداری در حسینیه آقاسیدجمال قزوین دارای بیش از دویست سال قدمت
محمد حسن سلیمانی روزنامه نگارو قزوین پژوه در این خصوص گفت: عشق و ارادت قزوینیان به خاندان عصمت و طهارت (ع) کهن تر از آن است که برخی تصور کرده اند، مردمان این دیرینه شهر، با روی کار آمدن صفویان و تبدیل قزوین به تخت گاه در سده دهم هجری، به مذهب حقه جعفری گرویدند و شیعه شدند.

وی ادامه داد: حضور «اسلم دیلمی قزوینی»، در همراهی با عاشوراییان در واقعه خون بار کربلا در سال61 ه ق. خود گویای عمق و پیشینه این ارادت، خاصه به حضرت سیدالشهدا، آقا حسین بن علی علیه السلام است.
سلیمانی اظهار داشت: این ارادت گرچه در قرون متمادی به دلیل سرکوب علویان توسط حاکمان غیرشیعی، پنهان ماند و شیعیان قزوین در ایام عزای حسینی، محافل سوگ خویش را در خفا برپا داشته و بر مظلومیت عاشوراییان می گریستند، اما از دوران حاکمان شیعی آل بویه و سپس رسمی شدن مذهب تشیع در دوره صفوی، این ارادت جلوه ای تابان یافت و در آیین ها و رسوم گوناگونی تجلی پیدا کرد، آیین هایی که از دوره قاجار از عمق و شکوه بیشتری برخوردار شد.
وی ادامه داد: از این دوره به بعد، تکایا و حسینیه ها به مراکز اصلی ظهور و بروز آیین های عزادارای حسینی به ویژه در ایام محرم و صفر تبدیل شدند و در سرشماری سال1298 ه ق قزوین در زمان ناصرالدین شاه قاجار، نام 9تکیه در سطح شهر قزوین ثبت شده که عبارتند از تکیه حاج میرزا فصیح مرحوم، تکیه مرحوم آقا حسن نایب در گذر سنگه کوبه محله سوق الاغنام (گوسفند میدان)، تکیه حاج اسماعیل در محله پنبه ریسه، تکیه مرحوم میرزا احمدخان در محله درب ری، تکیه های چاووش ها و تنورسازان در محله تنورسازان، تکیه های طاق بهلول و میرزا قلاق در محله خیابان و بالاخره تکیه ای در محله دباغان بوده است.

این قزوین پژوه افزود: به نوشته محمدعلی گلریز، مؤلف کتاب مینودر، از تکیه هایی که بدان ها اشاره شد در سال1337 خورشیدی فقط تکیه های محمدخان بیگ، میرزا غلاغ و طاق بهلول به جای بوده که هیچ یک مورداستفاده اصلی قرار نمی گرفته اند و بقیه تکیه ها ویران شده و به ملک خصوصی تبدیل شده بودند.
به گفته وی دکتر پرویز ورجاوند، مؤلف کتاب سیمای تاریخ و فرهنگ قزوین معتقد است تا زمان مشروطیت تکیه های مزبور در ماه های محرم و صفر و برخی در ماه مبارک رمضان آذین بندی می شدند و مراسم روضه و تعزیه در آنها برپا می گردید و دسته های عزاداران سینه زن، زنجیرزن و قمه زن، با علم و کُتل و طبل و شیپور در آنها حضور یافته به عزادارای می پرداختند و ازسوی برپاکنندگان و خرج دهندگان تکیه، پذیرایی می شدند. در برخی از این تکیه ها چون حسن نایب مراسم تعزیه مفصل برپا می گردید و اطاق هایی برای نگهداری لباس ها و وسایل تعزیه وجود داشت.
سلیمانی اضافه کرد: از دوره قاجاریه، با وقف و ایجاد حسینیه ها، فضاهای جدیدی برای عزاداری بر مصائب خاندان پیامبر در واقعه کربلا پدیدار شد که از جمله آنها باید به حسینیه سیدجمال، امینی ها، خیابانی، دیوان خانه سیدجوادی، رضوی و سید ابوتراب اشاره کرد که همچنان عَلَم عزای حسینی را برافراشته نگاه داشته اند.
وی تصریح کرد: در میان حسینیه هایی که از دوره قاجاریه در قزوین وجود داشت و اکنون نیز به طور پررنگ فعال هستند، حسینیه آقا سیدجمال یا آن گونه که در بیان قزوینیان گفته می شود: آسید جمال، محبوبیت و معروفیت بیشتری دارد، حسینیه ای با قدمت بیش از دویست سال که محل سکونت و مَدرس آیت ا.. سیدجعفر رضوی عاملی، جد اعلای آقا سیدجمال رضوی قزوینی بود و کانونی برای سوگواری بر مصائب خاندان پیامبر (ص) در واقعه خون بار کربلا محسوب می شد.
این روزنامه نگار تاکید کرد: سیدجعفر رضوی عاملی قزوینی از علمای صاحب نام جبل عامل لبنان بود که پس از سال ها هجرت به آن دیار، به دعوت نادرشاه به موطن خود قزوین بازگشت.
وی افزود: خانه او در محله «دباغان» قزوین، که به تربیت عالمان دینی و اشاعه فرهنگ اسلامی می پرداخت و همه ساله مراسم سوگواری سالار شهیدان در آن برگزار می شد، در میان مردم به بیت الحسین شهرت داشت،این خانه محقر که محیط بسیار کوچکی به مساحت 40متر مربع داشت، پس از ارتحال این عالم ربانی، به حسینیه تبدیل شد و بعدها در دوره آیت ا.. سیدجمال الدین رضوی قزوینی، محوطه آن گسترش یافت و با برپاکردن خیمه و نصب کتیبه هایی مزین به اشعار محتشم کاشانی، رنگ و بوی حسینی دیگری به خود گرفت.
سلیمانی یاد آور شد: حضور پرشوروشعور عزاداران در ایام محرم و صفر به ویژه دهه اول محرم در این حسینیه آن گونه بود که محل حسینیه و خیمه هایی که در محرم برپا می گردید نیز کفاف جمعیت را نمی داد و این گونه بود که منبر در میانه ی حیاط حسینیه قرار گرفت تا حاضران بهتر بتوانند از وعظ و روضه وعاظ و اهل منبر سود جویند.
وی یاد آور شد: نزدیک به دو قرن است آنان که حاجتی دارند و با عشق به اباعبدا.. الحسین علیه السلام پای در حسینیه آسدجمال می گذارند، به نیت تبرک، چند حبه قند را از این حسینیه با خود می برند و درصورت برآورده شدن نیاز و حاجت خود، در نوبتی دیگر، چای، شیر، قند یا لوازم پذیرایی همچون استکان و سینی و سماور به حسینیه هدیه می دهند و گاه یک استکان به نیت تبرک می برند و با عملی شدن نذرشان، شش استکان باز می گردانند و نیز فراوان هستند حاجت مندانی که به نیت گشوده شدن گره از مشکلات زندگی و دنیایشان، با نذر غذا، آن را بین عزاداران حسینیه توزیع می کنند.
این محقق افزود: راز این شور که در میان عزاداران حسینی در حسینیه آقا سیدجمال قزوین دیده می شود را باید در خلوص نیت و صفای باطن و نفس حق واقفان این حسینیه به ویژه عارف وارسته، سیدجمال الدین رضوی قزوینی جستجو کرد؛ روحانی جلیل القدری که همواره پناه مردمان نیازمند و مظلوم بود و آنی از نشر معارف دینی و تبلیغ احکام اسلامی و اجرای حدود الهی غافل نشد. مردمی که در ارتحال آقا سیدجمال در سال1336 ه ق. با تعطیلی دکان ها و نصب بیرق های عزا بر سر مغازه ها و خانه هایشان، با چشمانی گریان یکپارچه به تشییع پیکر او شتافتند و امروز، در حسینیه ای که به نامش شهره عالم و آدم شده، حاجات خود را از آقا و مولایش، حضرت سیدالشهدا (ع)می طلبند.

ثبت عزاداری حسینیه آقاسید جمال قزوین در فهرست آثار ملی
مسئول مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز در خصوص آئین های عزاداری این حسینیه گفت: مراسم سوگواری زنانه حسینیه آقا سید جمال در ایام محرم از جمله آئین های مهم عزاداری زنانه شهر قزوین است که در سال 91 با شماره 658 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است و این مراسم از ابتدای ماه محرم تا دوازدهم این ماه برگزار و در آن تمام امور مجلس از جمله سوگواری و پذیرایی توسط بانوان انجام می شود.
مجتبی عباسی ادامه داد: حسینیه آقا سید جمال که در غرب مسجد جامع عتیق قزوین قرار گرفته هر ساله در دهه نخست ماه محرم میزبان زنان سوگواری است که در این مکان اقدام به نوحه خوانی و سینه زنی می کنند و نذورات خود را در قالب قند و چای و استکان و نعلبکی به این حسینیه اهدا می کنند و در آن بیش از 25 نوع سفره نذری هر یک به نیت و روشی خاص توسط صاحبان نذور در این مکان گسترده می شوند.
این مسئول اضافه کرد: مراسم سوگواری در این حسینیه از 9 صبح تا غروب ادامه دارد و از نقاط دیگر شهر نیز در قالب هیات به این حسینیه می آیند و این اتفاق به صورت متداوم انجام شده به این معنی که هیات وارد حسینیه شده و پس از مدتی سوگواری از آنجا خارج شده تا مکان برای دیگر هیات ها باز شود.
وی افزود: مکان این حسینیه متعلق به آقاسید جمال میری از مبارزین بنام دوره مشروطه بود که در جمع آوری و رهبری مشروطه خواهان برای فتح تهران تلاش بسیاری نموده و پس از فروکش کردن نهضت مشروطه سید جمال به مطالعات خود توسعه بخشیده و شاگردانی زیادی را پرورش داده است.
عباسی ادامه داد: وی بخشی از منزل مسکونی خود را به حسینیه اختصاص داد که هر سال از ابتدای محرم تا سوم امام حسین (ع) پذیرای سوگواران حسینی بوده و پس از فوت وی حسینیه و همچنین منزل مسکونی اش که وقف امام حسین (ع) شده در دست اولاد مونث بنا به وصیت ایشان قرار گرفته که خوشبختانه این سنت مذهبی تا به امروز نیز ادامه دارد.
7389*3013

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
روحانیون   اذان   روضه   مذهبی   قزوین   امام علی علیه السلام   ماه محرم   مظلومیت   محل برگزاری   شیعی   سرکوب   مراسم سوگواری   طهارت   مذهب تشیع   تشیع   مردم شهر   کربلا و نجف   وعاظ   پیرغلام   سالار شهیدان   واقعه   امام حسین علیه السلام   روزنامه   سینه زنی   بانوان   حوزه های علمیه   حسینیه   عزاداری   اماکن مذهبی  
اخبار مرتبط
عزاداری های محرم و صفر موسم تبلیغ مهدویت است/ مسجد؛ پایگاه ترویج انتظار
شبستان
رسانه های متعهد به جای افشاگری باید دنبال روشنگری باشند
مهر نیوز
آئین «شبیه خوانی»؛ سنت دیرینه مازنی ها در ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع)
تسنیم
تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
شبستان
عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
خبرگزاری حوزه
عزاداری سنتی هیات بنی اسد در یزد
ایرنا
صبح روسیاه و مراسم آئینی نخل برداری عصر عاشورا در سرایان
شبستان
تشییع نمادین شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد در قزوین
ایسنا
حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین/40هزار عزادار آمدند
مهر نیوز
تشییع پیکر شهدای کربلا در سومین روز واقعه عاشورا
ایکنا
آئین نمادین خاکسپاری شهداری کربلا در قزوین برگزار شد
خبرگزاری ایلنا
برگزاری آئین نمادین خاکسپاری شهدای کربلا در قزوین
ایرنا
برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
مهر نیوز
نخل گردانی عصر یازدهم محرم نشان تداوم سوگواری مردم شاهرود
ایرنا
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
مراسم عاشورا در کشورهای جهان
شیعه نیوز
عزاداری سالار شهیدان در کشور های مختلف
آریا
مراسم عاشورا در کشورهای جهان/ سوگواری سنی ها تا ارامنه
شبستان
سمنان| حضور میلیونی مردم در آئین های محرم نشان از قدرت شیعیان است
تسنیم
آیین شام غریبان در هرمزگان برگزار شد
ایرنا
کردستانی ها در کنار برادران شیعه خود، برای امام حسین، سینه زدند+ تصاویر
بولتن نیوز
اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
قدس آنلاین
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
عزاداری باشکوه عاشورا در سراسر کشور/ تمام ایران در غم شهادت «امام حسین (ع)» می گرید
میزان
مراسم عاشورای حسینی در قزوین با حزن و اندوه سوگواران برگزار شد
مهر نیوز
بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
ناطقان نیوز
آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
ایرنا
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
مهر نیوز
شبیه خوانان در اردبیل، شکوه واقعه کربلا را به تصویر کشیدند
ایرنا
رنگین کمان عزاداری سالار شهیدان در ایران کوچک
فارس
حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
سنگ زنی شهرضا، روایت مصائب عاشورا
ایرنا
بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا/ آئینی 250 ساله در عزای حسین(ع)
مهر نیوز
شور عاشورا کرمان را فرا گرفت
ایرنا
حسینیه ایران غرق در عزای سیدالشهدا + تصویر
صراط
شمع روشن کردن؛ آیینی ماندگار از دلدادگی مردم قوچان به امام حسین(ع) در شب عاشورا
فارس
مراسم شام غریبان با حضور سوگواران حسینی در قزوین برگزار شد
مهر نیوز
آداب و رسوم و مراسم بیل زنی روز عاشورا در خراسان جنوبی
برنا نیوز
اخبار مرتبط
bltشبستان : عزاداری های محرم و صفر موسم تبلیغ مهدویت است/ مسجد؛ پایگاه ترویج انتظار
bltمهر نیوز : رسانه های متعهد به جای افشاگری باید دنبال روشنگری باشند
bltتسنیم : آئین «شبیه خوانی»؛ سنت دیرینه مازنی ها در ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع)
bltشبستان : تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
bltخبرگزاری حوزه : عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
bltایرنا : عزاداری سنتی هیات بنی اسد در یزد
bltشبستان : صبح روسیاه و مراسم آئینی نخل برداری عصر عاشورا در سرایان
bltایسنا : تشییع نمادین شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد در قزوین
bltمهر نیوز : حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین/40هزار عزادار آمدند
bltایکنا : تشییع پیکر شهدای کربلا در سومین روز واقعه عاشورا
bltخبرگزاری ایلنا : آئین نمادین خاکسپاری شهداری کربلا در قزوین برگزار شد
bltایرنا : برگزاری آئین نمادین خاکسپاری شهدای کربلا در قزوین
bltمهر نیوز : برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
bltایرنا : نخل گردانی عصر یازدهم محرم نشان تداوم سوگواری مردم شاهرود
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltشیعه نیوز : مراسم عاشورا در کشورهای جهان
bltآریا : عزاداری سالار شهیدان در کشور های مختلف
bltشبستان : مراسم عاشورا در کشورهای جهان/ سوگواری سنی ها تا ارامنه
bltتسنیم : سمنان| حضور میلیونی مردم در آئین های محرم نشان از قدرت شیعیان است
bltایرنا : آیین شام غریبان در هرمزگان برگزار شد
bltبولتن نیوز : کردستانی ها در کنار برادران شیعه خود، برای امام حسین، سینه زدند+ تصاویر
bltقدس آنلاین : اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltمیزان : عزاداری باشکوه عاشورا در سراسر کشور/ تمام ایران در غم شهادت «امام حسین (ع)» می گرید
bltمهر نیوز : مراسم عاشورای حسینی در قزوین با حزن و اندوه سوگواران برگزار شد
bltناطقان نیوز : بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
bltایرنا : آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltمهر نیوز : قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
bltایرنا : شبیه خوانان در اردبیل، شکوه واقعه کربلا را به تصویر کشیدند
bltفارس : رنگین کمان عزاداری سالار شهیدان در ایران کوچک
bltایرنا : حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : سنگ زنی شهرضا، روایت مصائب عاشورا
bltمهر نیوز : بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا/ آئینی 250 ساله در عزای حسین(ع)
bltایرنا : شور عاشورا کرمان را فرا گرفت
bltصراط : حسینیه ایران غرق در عزای سیدالشهدا + تصویر
bltفارس : شمع روشن کردن؛ آیینی ماندگار از دلدادگی مردم قوچان به امام حسین(ع) در شب عاشورا
bltمهر نیوز : مراسم شام غریبان با حضور سوگواران حسینی در قزوین برگزار شد
bltبرنا نیوز : آداب و رسوم و مراسم بیل زنی روز عاشورا در خراسان جنوبی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.