مخبر - 1398/06/21 - فارین پالیسی: چرا رئیس جمهور بعد از ترامپ باید سریعا به برجام برگردد؟

فارین پالیسی: چرا رئیس جمهور بعد از ترامپ باید سریعا به برجام برگردد؟
اقدامات مهم در سیاست خارجی معمولا زمان بر است. دولت ترامپ قبل از خروج از برجام سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران را مفصل بررسی کرد. اما در سال 2021 چنین کاری نباید جزو گزینه ها باشد. عدم بازگشت سریع به توافق هسته ای، سیاست خارجی دولت جدید را به تابع سیاست خارجی ترامپ تبدیل می کند. اقدام قاطع دست ...
فارین پالیسی: چرا رئیس جمهور بعد از ترامپ باید سریعا به برجام برگردد؟

فرارو- با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، اختلاف بین نامزد های دمکرات، بیشتر خود را نشان می دهد. با این وجود تمام نامزد هایی که روز پنجشنبه مناظره کردند دست کم روی یک چیز اتفاق نظر دارند: «آمریکا باید به برجام بازگردد.»، اما هیچ کدام از نامزد ها توضیح ندادند که قصد دارند چطور این کار را انجام دهند. فارین پالیسی: دولت جدید آمریکا 60 روزه به برجام بازگرددمناظره نامزدهای دمکرات
به گزارش فرارو به نقل از فارین پالیسی، توافقنامه ای که دونالد ترامپ در سال 2018 از آن خارج شد شامل ترکیب پیچیده ای از تعهدات ایران و آمریکاست. وجود این پیچیدگی به این معناست که روش دقیقی که آمریکا می خواهد برای بازگشتن به برجام انتخاب کند به اندازه اراده برای بازگشت به توافق مهم است. اجرای درست این کار، توافق را تحکیم می کند، زمینه ای برای پیشرفت ایجاد می کند و به دولت جدید اجازه می دهد اولویت های جدیدی را در سیاست خارجی خود دنبال کند.
هرچند بعضی از کسانی که نسبت به بازگشت به برجام بدبین هستند می گویند کمپین فشار حداکثری ترامپ و فعالیت های منطقه ای ایران شرایطی را به وجود آورده است که یک توافق جدید، محتمل تر و بهتر از بازگشت به توافق اوباما است، اما بازگشت به توافق اتمی 2015 هنوز امکان پذیر و بهترین گزینه است.
اگر ترامپ در انتخابات 2020 شکست بخورد، دولت جدید با یک تصمیم و رویکرد مناسب می تواند در 60 روز اولِ دولت به برجام بازگردد.
رییس جمهور جدید بعد از روی کار آمدن در 20 ژانویه 2021 باید در راستای تعهد به برجام، بلافاصله یک دستور اجرایی صادر کند مبنی بر اینکه ایالات متحده تمام تحریم های اعمالی بر ایران از 8 می 2018 (تاریخ خروج آمریکا از برجام) را لغو می کند.
فرمان اجرایی باید یک ضرب الاجل مشخص کند که حالت ایده ال آن، این است که پایان ضرب الاجل بیش از یک یا دو ماه نباشد و واشنگتن در این مدت تحریم ها را بردارد. این ضرب الاجل باید به ایران زمان کافی بدهد تا گام هایی که در جهت کاهش تعهداتش از جولای 2019 برداشته است را به عقب بازگرداند. اقدامات ایران شامل کاهش ذخایر هسته ای، سطح غنی سازی و فعالیت های تحقیق و توسعه است. ایران همچنین باید به سازمان بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد اجرای تعهد از سوی ایران را تایید کند. بعد از تایید آژانس، دولت جدید آمریکا باید تعهدات خود را ادامه دهد.
این رویکرد دو ویژگی اصلی دارد: «در نظر گرفتن 8 می 2018 به عنوان نقطه انفصال» و «اجرای سریع.»
ملاک قرار دادن تاریخ خروج آمریکا از برجام، پاسخی کلیدی به موانع داخلی و بین المللی بازگشت به برجام است. وقتی باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا، برای اولین بار توافق را اجرا کرد، واشنگتن تحریم هایی که مرتبط با رفتار هسته ای ایران بود را برداشت، ولی تحریم هایی که مرتبط با فعالیت های منطقه ای، حقوق بشر و برنامه موشکی بود، سر جایش باقی ماند.
بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد، تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را بازگرداند و موارد جدیدی هم اضافه کرد. اگرچه دولت جدید آمریکا می تواند تلاش کند این تحریم ها را تفکیک کند و تحریم های مرتبط با برنامه اتمی را بردارد و سایر تحریم ها را نگه دارد، اما این رویکرد می تواند مذاکرات پرتنش و زمانبری با ایران را به همراه داشته باشد. این اقدام، چارچوب زمانی مشخصی که برای بازگشت به برجام است را با مشکل مواجه می کند. بیشتر بخوانید: دمکرات ها چطور می توانند ترامپ را شکست دهند؟ فارین پالیسی: دولت جدید آمریکا 60 روزه به برجام بازگرددبعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد، تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را بازگرداند و موارد جدیدی هم اضافه کرد
زمانبندی دقیق مشکل داخلی را هم حل می کند. دولت ترامپ عمدا تحریم های جدید را طوری اعمال کرد که اگر دولت جدید آمریکا طرفدار رابطه با تهران هم باشد نتواند به راحتی این تحریم ها را بردارد. مارک دوبوویتز از ترامپ خواسته بود برای ایران "دیواری از تحریم های مضاعف" بسازد. این دیوار عمدا تمایز بین تحریم های هسته ای و تحریم های غیر هسته ای را مبهم کرد و حجم اقداماتی که برای بازگشت به قبل مورد نیاز است را زیاد کرد.
تاریخ 8 می این دیوار را دور می زند. سیاست تحریم ها محرمانه است و حتی تغییرات فنی جزئی توجه زیادی را به خود جلب می کند. مثلا سناتور جمهوری خواه پرسش مبهمی در مورد تبدیل ارز مطرح کرد که مثل این بود که ادعا کند دولت اوباما به ایران یک " تاج پرجواهر" اعطا کرده است. به طور مشابه ترامپ بدون توجه به اینکه این ادعای او رد می شود تکرار می کند که برجام 150 میلیارد دلار به ایران سود رسانده است.
در شرایط فعلی، دلایل زیادی برای تشریح روش ترامپ یا بررسی تدریجی سیاست او وجود ندارد. به جای این کار، دولت جدید می تواند روی راه لغو یکباره تحریم ها تمرکز کند و سپس به اولویت های دیگر بپردازد. در این مسیر سرعت یک عامل کلیدی خواهد بود. دولت جدید نباید اجرای اقدامات اعتمادساز را کُند کند. هر روزی که بگذرد، سرمایه سیاسی فرسایش می یابد، مخالفت سخت می شود و بازگشت به برجام سخت تر می شود.
انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 2021 می تواند موضوع را پیچیده تر کند. تردید آمریکا در ژانویه آن سال نشان می دهد دولت جدید حقیقتا نمی خواهد به برجام بازگردد وبدبینی سیاست مدارن ایرانی به دیپلماسی بیشتر می شود. همزمان با تلف شدن زمان، مزایای معامله هم کم رنگ می شود. مثلا محدویدت های اعمالی بر برنامه موشکی ایران، در سال 2023 پایان می یابند. وقتی مهلت انقضای آن نزدیک شود مذاکره در مورد آن برای ایران نامطلوب تر می شود.
دولت ترامپ نشان داد یک دولت چقدر سریع می تواند میراث همتای سابقش را نابود کند. در مورد برجام کار راحت بود؛ چرا که این توافق کمتر از یک سال اجرایی شد. در آن زمان ایران هنوز کامل وارد سیستم اقتصادی جهان نشده بود و روابط اقتصادی با اروپا را بازسازی نکرده بود. بازگشت سریع دولت جدید آمریکا به برجام دست کم 4 سال برای تقویت توافق، فرصت ایجاد می کند و خروج از این توافق جدید را برای دولت بعد از آن پر هزینه تر می کند.
بازگشت به برجام به معنی دادن چک سفید به ایران نیست. اگر ایران تعهدات خود را نقض کند آمریکا و شرکایش می توانند از بند "بازگشت سریع" توافق برای برگرداندن تحریم های چندجانبه استفاده کنند. در شرایط بحرانی واشنگتن حتی می تواند برخی از تحریم های غیر هسته ای بعد از 8 می را که لغو کرده بود، برگرداند.
بازگشت سریع همچنین می تواند به رییس جمهور زمان دهد تا در مورد یک توافق دیگر مذاکره کند. پس از ترمیم این توافق، واشنگتن می تواند روی حمایت اروپایی ها برای گسترش مقیاس توافق حساب کند. آمریکا می تواند تلاش کند مهلت انقضای تحریم ها را افزایش دهد، بازرسی های اتمی را گسترش دهد یا در مورد فعالیت های منطقه ای، موشکی و حقوق بشری تهران بحث را باز کند. آمریکا قدرت چانه زنی خواهد داشت تا به چنین چیزی برسد.
تنها برداشتن تحریم ها ایران را به وضعیت 7 می 2018 بر نمی گرداند. ایران هنوز برای جذب سرمایه گذاری باید اصلاحاتی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام دهد. ایران همچنین ممکن است برای احیای چشم انداز اقتصادی خود به کمک جامعه بین المللی نیاز داشته باشد.
اگر تهران می خواهد ارتباطش با جهان بیرون را دوباره پی ریزی کند به کمک واشنگتن نیاز دارد. دولت جدید باید «کمک به ایران برای ادغام مجدد در سیستم اقتصاد جهانی» را به «مذاکرات برای توافق جامع تر» وابسته کند. همانطور که دولت اوباما فروش هواپیما های آمریکایی به ایران را مجاز شمرد، رییس جمهور جدید می تواند سایر معاملات ممنوعه را تسهیل کند یا پیشنهادات فنی ترکیبی در نظر بگیرد تا برداشتن برخی تحریم ها به اجرای تعهدات گسترده تر از طرف ایران مشروط شود.
کنار گذاشتن کمپین فشار حداکثری ترامپ و اهرم فشار بر تهران به معنی قربانی کردن ابزار موجود برای یک توافق جدید نیست. در واقع بازگشت از سیاست های ترامپ به نفع دولت جدید خواهد بود. برعکس حفظ تحریم ها با هدف به دست آوردن توافق بهتر، نقشه را بهم می ریزد.
اجرای تحریم ها منابع را به خود اختصاص می دهد. وزارت خزانه داری آمریکا باید بر تراکنش ها در سراسر جهان نظارت کند و خاطیان را مجازات کند. وزارت امور خارجه باید اهداف سیاست آمریکا را به کشور های دیگر (که شرکت هایشان برای اجرای قوانین آمریکا باید هزنیه بپردازند) توضیح دهد.
حفظ تحریم های ترامپ علیه ایران یعنی تلف کردن سرمایه سیاسی دولت جدید. آمریکا به جای اینکه از کشور ها بخواهد انتشار کربن را کاهش دهند، اقلیت های بازداشت شده را آزاد کنند و با دزدسالاری مبارزه کنند، می خواهد خرید نفتشان از ایران را محدود کنند.
مطمئنا آمریکا می تواند بدون لغو کامل تحریم ها آن ها را متوقف یا کُند کند؛ اما این یعنی آش نخورده و دهان سوخته. در چنین شرایطی متعهد ماندن به تحریم های آمریکا در سراسر دنیا خدشه دار می شود، اما خود واشنگتن نمی تواند به توافق برگردد.
دولت جدید نمی تواند تمام اختلافات با تهران را یک شبه حل کند. شرایطی که مسائل را پیچیده کند پیش می آید. برخی متحدین و شرکای آمریکا ممکن است در مقابل تغییر سیاست آمریکا مقاومت کنند. کنگره اعتراض می کند. اجرای برخی اقدامات ممکن است از لحاظ حقوقی پیچیده باشد. اما حداقل، اقدام سریع ریاست جمهوری روی مسائل بزرگ به سیاستگذاران در رده های پایین تر اجازه می دهد روی مسائلی که باقی می ماند کار کنند.
اقدامات مهم در سیاست خارجی معمولا زمان بر است. دولت ترامپ قبل از خروج از برجام سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران را مفصل بررسی کرد. اما در سال 2021 چنین کاری نباید جزو گزینه ها باشد. عدم بازگشت سریع به توافق هسته ای، سیاست خارجی دولت جدید را به تابع سیاست خارجی ترامپ تبدیل می کند. اقدام قاطع دست دولت را باز می گذارد تا اولویت های خود را تعقیب کند.
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اوباما   واشنگتن   آمریکا   مفاصل   باراک اوباما   رئیس جمهور   سازمان بین المللی انرژی   توافق هسته ای   فرمان اجرایی   کمپین   انتخابات ریاست جمهوری   برجام   خروج از برجام   دونالد ترامپ   سیاست خارجی   خروج آمریکا از توافق هسته ای   برنامه موشکی   انتخابات 2020  
اخبار مرتبط
جان کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
عصر ایران
کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است / در سیاست خارجی واشنگتن جای «راهبرد و سیاست اصولی» خالی است/ پمپئو می گوید ما می خواهیم به جایی برسیم که بدانیم ایران به سلاح هسته ای دست نمی یابد،خب ما آنجا بودیم / افزایش تنش قطعا قابل پیش بینی است
خبر داغ
جان کری: برجام مجرای دیپلماسی برای پرداختن به دیگر نگرانی ها بود
ایران آنلاین
کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
پارسینه
جان کری: ترامپ مسوول تنش های خاورمیانه است
اقتصاد نیوز
موضوع ایران تاثیر چندانی بر انتخابات 2020 آمریکا ندارد / ایران بازگشت امریکا به برجام را می خواهد
آریا
کمپین انتخاباتی ترامپ در تهران!
فردا نیوز
یادداشت|کمپین انتخاباتی ترامپ در تهران!
تسنیم
فروغ دیپلماسی، غروب تندروی
ایران آنلاین
فارین پالیسی: چرا رئیس جمهور بعد از ترامپ باید سریعا به برجام برگردد؟
تیک نیوز
بن رودز: ترامپ می خواهد به برجام بازگردد
مثلث
اخراج بولتون تاکتیک یا تغییر؟
الف
بازگشت آمریکا به برجام پس از انتخابات 2020!؟
اعتدال
ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
پارسینه
جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد!
نواندیش
افشای جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران
روز نو
جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد/ برنامه دولت اوباما و ترامپ چه بود؟
رویداد 24
سناتور جمهوریخواه آمریکایی: دولت پنهان در داخل دولت ترامپ، استراتژی مقابله با ایران را تضعیف می کند
عصر ایران
انتقاد سناتور آمریکایی از دولت ترامپ
پایداری ملی
انتقاد برجامیِ "تد کروز" از دولت ترامپ
افکار نیوز
انتقاد سناتور آمریکایی از دولت ترامپ بابت عدم لغو کامل برجام
فارس
ناکامی آمریکا در منزوی کردن ایران
آفتاب
المانیتور : مکرون درباره ایران ریسک بزرگی کرده است
مثلث
چرا ترامپ به گفت وگو با مقامات ایرانی اصرار دارد؟
تابناک
پشت پرده یک چرخش ؛ آیا واقعا ترامپ تحریم های نفتی ایران را برمی دارد؟
نامه نیوز
پشت پرده چرخش سیاست ترامپ این مرد جنجالی کاخ سفید چیست؟ / آیا واقعا ترامپ و ایران پای میز مذاکره می نشینند؟
نامه نیوز
دیپلمات سابق آمریکا در ایران: تحریم ظریف بچگانه بود
صدای ایران
ظریف به این دو دلیل مورد غضب دولت ترامپ قرار گرفت
مردمی ها
2 دلیل خشم ترامپ از ظریف و تحریم او از زبان دیپلمات سابق آمریکایی
ایران آنلاین
یادداشت دیپلمات سابق آمریکا در ایران، در مورد تحریم ظریف:کودکان کنترل اوضاع را در دست گرفته اند؛ بزرگسالان تصمیم گرفته اند کنار بکشند!
نامه نیوز
تحریم ظریف به دو دلیل
پارسینه
دیپلمات سابق آمریکا درباره تحریم ظریف: ظاهرا کودکان کنترل اوضاع را در دست گرفته اند؛ بزرگسالان کنار کشیده اند
اقتصاد نیوز
تحریم ظریف به دو دلیل/کودکان کنترل اوضاع را به دست گرفته اند
رویداد 24
ظاهرا کودکان کنترل اوضاع را در دست گرفته اند؛ بزرگسالان تصمیم گرفته اند کنار بکشند / ظریف به این دو دلیل مورد غضب دولت ترامپ قرار گرفت
انتخاب
دیپلمات سابق آمریکا: ترامپ مثل کودکی عجول و عصبی که خواسته اش برآورده نشده، ظریف را تحریم کرد
مثلث
مشاور اوباما: اروپا نشان داد ابزار سیاست خارجی آمریکاست
خبرگزاری دانشجو
مشاور اوباما: اروپا ابزار سیاست خارجی آمریکاست
مشرق نیوز
تکاپوی تندرو های واشنگتن برای ابدی کردن خصومت میان ایران و آمریکا
فرارو
ترامپ بعد از انتخابات ریاست جمهوری خطرناک تر می شود؟
فرارو
آیا یک رئیس جمهور دموکرات برجام را چنانکه هست می پذیرد؟
الف
اخبار مرتبط
bltعصر ایران : جان کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
bltخبر داغ : کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است / در سیاست خارجی واشنگتن جای «راهبرد و سیاست اصولی» خالی است/ پمپئو می گوید ما می خواهیم به جایی برسیم که بدانیم ایران به سلاح هسته ای دست نمی یابد،خب ما آنجا بودیم / افزایش تنش قطعا قابل پیش بینی است
bltایران آنلاین : جان کری: برجام مجرای دیپلماسی برای پرداختن به دیگر نگرانی ها بود
bltپارسینه : کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
bltاقتصاد نیوز : جان کری: ترامپ مسوول تنش های خاورمیانه است
bltآریا : موضوع ایران تاثیر چندانی بر انتخابات 2020 آمریکا ندارد / ایران بازگشت امریکا به برجام را می خواهد
bltفردا نیوز : کمپین انتخاباتی ترامپ در تهران!
bltتسنیم : یادداشت|کمپین انتخاباتی ترامپ در تهران!
bltایران آنلاین : فروغ دیپلماسی، غروب تندروی
bltتیک نیوز : فارین پالیسی: چرا رئیس جمهور بعد از ترامپ باید سریعا به برجام برگردد؟
bltمثلث : بن رودز: ترامپ می خواهد به برجام بازگردد
bltالف : اخراج بولتون تاکتیک یا تغییر؟
bltاعتدال : بازگشت آمریکا به برجام پس از انتخابات 2020!؟
bltپارسینه : ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
bltنواندیش : جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد!
bltروز نو : افشای جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران
bltرویداد 24 : جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد/ برنامه دولت اوباما و ترامپ چه بود؟
bltعصر ایران : سناتور جمهوریخواه آمریکایی: دولت پنهان در داخل دولت ترامپ، استراتژی مقابله با ایران را تضعیف می کند
bltپایداری ملی : انتقاد سناتور آمریکایی از دولت ترامپ
bltافکار نیوز : انتقاد برجامیِ "تد کروز" از دولت ترامپ
bltفارس : انتقاد سناتور آمریکایی از دولت ترامپ بابت عدم لغو کامل برجام
bltآفتاب : ناکامی آمریکا در منزوی کردن ایران
bltمثلث : المانیتور : مکرون درباره ایران ریسک بزرگی کرده است
bltتابناک : چرا ترامپ به گفت وگو با مقامات ایرانی اصرار دارد؟
bltنامه نیوز : پشت پرده یک چرخش ؛ آیا واقعا ترامپ تحریم های نفتی ایران را برمی دارد؟
bltنامه نیوز : پشت پرده چرخش سیاست ترامپ این مرد جنجالی کاخ سفید چیست؟ / آیا واقعا ترامپ و ایران پای میز مذاکره می نشینند؟
bltصدای ایران : دیپلمات سابق آمریکا در ایران: تحریم ظریف بچگانه بود
bltمردمی ها : ظریف به این دو دلیل مورد غضب دولت ترامپ قرار گرفت
bltایران آنلاین : 2 دلیل خشم ترامپ از ظریف و تحریم او از زبان دیپلمات سابق آمریکایی
bltنامه نیوز : یادداشت دیپلمات سابق آمریکا در ایران، در مورد تحریم ظریف:کودکان کنترل اوضاع را در دست گرفته اند؛ بزرگسالان تصمیم گرفته اند کنار بکشند!
bltپارسینه : تحریم ظریف به دو دلیل
bltاقتصاد نیوز : دیپلمات سابق آمریکا درباره تحریم ظریف: ظاهرا کودکان کنترل اوضاع را در دست گرفته اند؛ بزرگسالان کنار کشیده اند
bltرویداد 24 : تحریم ظریف به دو دلیل/کودکان کنترل اوضاع را به دست گرفته اند
bltانتخاب : ظاهرا کودکان کنترل اوضاع را در دست گرفته اند؛ بزرگسالان تصمیم گرفته اند کنار بکشند / ظریف به این دو دلیل مورد غضب دولت ترامپ قرار گرفت
bltمثلث : دیپلمات سابق آمریکا: ترامپ مثل کودکی عجول و عصبی که خواسته اش برآورده نشده، ظریف را تحریم کرد
bltخبرگزاری دانشجو : مشاور اوباما: اروپا نشان داد ابزار سیاست خارجی آمریکاست
bltمشرق نیوز : مشاور اوباما: اروپا ابزار سیاست خارجی آمریکاست
bltفرارو : تکاپوی تندرو های واشنگتن برای ابدی کردن خصومت میان ایران و آمریکا
bltفرارو : ترامپ بعد از انتخابات ریاست جمهوری خطرناک تر می شود؟
bltالف : آیا یک رئیس جمهور دموکرات برجام را چنانکه هست می پذیرد؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.