مخبر - 1398/06/21 - هتل بام، خراشی عمیق در دل تمدن اصیل کرمان/ اجرای این پروژه مشکل فرهنگی و زیست محیطی دارد

هتل بام، خراشی عمیق در دل تمدن اصیل کرمان/ اجرای این پروژه مشکل فرهنگی و زیست محیطی دارد
قرار است بر روی مرتفع ترین نقطه شهر کرمان (کوه های مسجد صاحب الزمان (ع)) تفرجگاه و جاده برای گردشگران ساخته شود این پروژه از سال 94 آغاز شده که فقط درصد بسیار کمی پیشرفت فیزیکی داشته است و در حال حاضر به دلایل خاصی متوقف شده و تنها داغ یک زخم عمیق بلدوزر را بر دل دارد.
هتل بام، خراشی عمیق در دل تمدن اصیل کرمان/ اجرای این پروژه مشکل فرهنگی و زیست محیطی دارد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ 5 خرداد 94 قطعه زمینی به مساحت سی هزار متر مربع در کوه های صاحب الزمان کرمان که بر طبق آنچه در صورتجلسه تحویل زمین و واگذاری آن نوشته شده از اراضی موات و مجهول الثبت بوده از اداره راه و شهرسازی این استان به شهرداری کرمان تحویل داده می شود.

احداث هتلی بر بام کرمان

در این زمین که بر طبق آنچه که در اسناد آمده، در بخش 2 شهرستان کرمان و در مجاورت کوه های صاحب الزمان واقع شده، قرار است پروژه تفریحی، گردشگری بام کرمان ساخته شود. زمینی که در صورت دسترسی اش به آب، برق و گاز به طور متوسط متری 37 میلیون و 500 هزار تومان ارزش خواهد داشت که جمعا قیمت آن یک میلیارد و 125 میلیون تومان خواهد بود.

براساس آنچه در قرارداد احداث این مجموعه آمده، پروژه بام کرمان در راستای اجرای سیاست های کلان دولت و در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ماده 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مبنی بر کاهش تصدی دولت و نهادهای عمومی و واگذاری فعالیت های اجرایی پروژه های عمرانی به بخش خصوصی و غیر دولتی و ضوابط اجرایی بخشنامه بودجه سال 86 شهرداری ها کلید خورده است.

اما سرانجام قرارداد احداث مجموعه تفریحی، فرهنگی، رستوران، هتل و خدمات تجاری بام کرمان با توجه به درج آگهی فراخوان داده شده در تاریخ 10 دی ماه 93 و با موافقت شورای شهر کرمان با حضور استاندرار کرمان بین شهرداری کرمان به نمایندگی "ابوالقاسم سیف اللهی" شهردار وقت کرمان و شرکت زیبا سازه توس گام و به نمایندگی از طرف موسسه مالی و اعتباری عسکریه منعقد شد.

برای جذب گردشگر و توریست بر بالای کوه های مسجد صاحب الزمان که چندین غار، قلعه و باغ در حریم آن قرار دارد پروژه احداث یک مجموعه تفریحی، فرهنگی، رستوران، هتل و خدمات تجاری به نام "بام کرمان" که تنها یک میلیارد و 125 میلیون تومان قیمت زمین آن است و اگر ساخت این مجموعه به پایان رسد پول زیادی نصیب خیلی ها خواهد شد.

اگرچه شواهد نشان می دهد که اعتراض فعالان میراث کرمان مبنی بر تهدید میراث تاریخی کرمان توسط این پروژه صحت دارد اما سازمان میراث کرمان در آن زمان می گفت این پروژه در حریم تاریخی کرمان نیست و فعالیت آنها بلامانع است.

از "قلعه دختر تا دقیانوس» عنوان کتابی است به قلم محمد دانشور، روزنامه نگار، مورخ و نخستین خبرنگار رادیو کرمان. کتابی که در آن بخشی از تاریخ و تحولات اجتماعی شهر کرمان به رشته تحریر در آمده است. دانشور در این کتاب کوه صاحب الزمان کرمان را که غارها و دست کندهای بسیار دارد، به عنوان سکونتگاه اولیه انسان ها معرفی کرده است. کوهی که در حال تخریب شدن است و قرار است مجموعه ای تفریحی، فرهنگی، رستوران، هتل و خدمات تجاری روی آن ساخته شود.

اجرای این پروژه مشکل فرهنگی و زیست محیطی دارد

امید ابراهیمی پور، از دوستداران و فعالان میراث فرهنگی استان کرمان (در سال 96 ) طی گفتگویی با روزنامه «ابتکار» می گوید: «کوه صاحب الزمان، منطقه باستانی تاریخی است که چند وقتی است که برای احداث هتل و تله کابین آنجا را خراب می کنند. این ساخت و سازها و تخریب ها در فاصله 100 متری بقایای یک قلعه ساسانی است که در حدود 1500سال قدمت دارد ولی هنوز ثبت ملی نشده است.»

وی می گوید: «همچنین چندین غار در آنجا وجود دارد، غارهایی که دست کند هستند و نشان می دهد که زندگی اولیه در شهر کرمان در آنجا بوده است.»

ابراهیمی پور به وجود جنگل در پایین این کوه اشاره می کند و اذعان می دارد: «برای این پروژه تعداد زیادی درخت قطع شده است. همچنین در این مجموعه 260 هکتاری آثار باستانی بی نظیری چون سایه نگاره نیمرخ انسان، قلعه سر به فلک کشیده دختر 3000 ساله، قلعه اردشیر، گنبدگبری 3000 ساله، بند مدین (سدی باستانی)، آسیاب های سنگی، بند مملکت (سدی باستانی)، تخت دریای قلی بیگ، باغ دوره صفویه بیرم آباد و... قرار دارد.» بناهایی که خطر نابودی و تخریب آنها را تهدید می کند. خطری که برنامه آن از سال ها پیش با هدف توسعه گردشگری و تامین مسکن برای گردشگران خارجی کلید خورده است.

از نامه به رهبر تا رد میراثی بودن کوه

گفته می شود از زمان کلید خوردن پروژه بام کرمان تا سال 96 که مجریان این پروژه در حال تخریب کوه صاحب الزمان بودند، فعالان میراث فرهنگی کرمان دست به چندین تجمع و حتی اعتراض به مراجع قانونی زدند.

امید ابراهیمی پور که پیگیر این اعتراضات بوده، درباره آخرین وضعیت اعتراض به این پروژه یعنی در همان سال 96 طی مصاحبه ای با روزنامه «ابتکار» می گوید: پیگیری های زیادی انجام داده ایم، حتی نامه ای به رهبری نوشتیم و رهبری نامه را برای پیگیری به دادگستری فرستاده است.

این موضوع را از دادگستری کرمان بارها پیگیری کردم و متاسفانه بازرسان از کوه، حریم قلعه و جنگل بازدید کردند و گفتند نامه ای به شما خواهیم داد که جلوی پروژه عمرانی گرفته شود ولی متاسفانه خبری نشد و گفتند که توقف پروژه امکان پذیر نیست چرا که ضرر مالی به شرکت وارد می شود.

با ساخت و ساز روی کوه صاحب الزمان مخالف هستیم

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سفری به استان کرمان در تاریخ 8 خرداد سال جاری در این رابطه اظهار داشت: با ساخت و ساز روی کوه صاحب الزمان کرمان مخالف هستیم زیرا این مکان منظر فرهنگی این شهر است. نباید ساخت و سازی روی کوه انجام شود و با اجرای این پروژه کاملا مخالف هستیم.

وی با اشاره به اجرای جاده دسترسی که در کوه صاحب الزمان اجرا شده، عنوان کرد: در آنجا اگر نگاه مهندسی انجام شده بود شاید نیاز به تخریب کوه نبود، ضمن آنکه دسترسی پیاده خوبی از پشت منظر که در گذشته وجود داشته، می توانست با کمترین دخالت دسترسی لازم را ایجاد کرد. کوه صاحب الزمان میراثی متعلق به جامعه استان و کشور است، مطالبه ما این است که منظر تاریخی را حفظ کنیم لذا به همراهی دستگاه ها برای این مهم نیاز داریم.

طالبیان به یکپارچه شدن بخش های گردشگری و میراث فرهنگی با یکدیگر در زمینه مدیریت آنها اشاره کرد و در ادامه با اعلام این خبر که با اجرای پروژه تله کابین مخالفتی نداریم، اظهار کرد: پروژه هتل بام کرمان فقط یک موافقت اصولی 6 ماهه دریافت کرد و دیگر میراث فرهنگی با آن موافقتی نداشته است.

بر همین اساس فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی نیز در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار داشت: اگر بخواهد اقدامی در حوزه میراث فرهنگی صورت گیرد و یا بنا و ساخت وسازی انجام شود باید براساس اصول و ضوابط باشد.

هنوز طرحی از طرف سرمایه گذار به میراث ارائه نشده است

وی ادامه داد: اگر بناست تاسیساتی انجام شود باید متناسب با شرایط طبیعی باشد و برنامه ها نیز بر همان اساس پیشنهاد شود .

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان عنوان کرد: اگر طرح سرمایه گذار متناسب با شرایط طبیعی و احترام به طبیعت باشد پس از ارجاع به شورای فنی اظهار نظر قطعی اعلام خواهد شد که تاکنون متاسفانه چنین طرحی از طرف سرمایه گذار ارائه نشده است.

فعالی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان یک کارشناس اگر می خواستم مکان یابی کنم مکان دیگری را پیشنهاد می کردم این همه زمین خالی و عرصه در استان کرمان داریم چقدر چشم انداز و منظری داریم که بخواهیم آنها را از بین ببریم تا مشکلاتی در این زمینه بوجود بیاید و ایجاد حساسیت کند.

علت توقف ساخت هتل اعتراض میراث فرهنگی است

شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز در رابطه با متوقف شدن هتل بام کرمان به خبرنگار ما گفت : در مناطق تحت مدیریت خودمان می توانیم با اجرای طرح در اراضی ملی مخالفت کنیم اما در این مبحث با توجه به اینکه کاربری زمین طبق کمیسیون های برگزاری در شهر گردشگری برای آن تعیین کاربری شده موافقت محیط زیست برای ساخت هتل را داشته است ولی در رابطه با مسائل زیست محیطی که به آن ابلاغ شده است یکسری اعتراضات و مغایرت هایی وجود داشته و تذکراتی نیز صادر شده است ولی توقف عملیات به خاطر محیط زیست نبوده بلکه به خاطر اعتراض سازمان میراث بوده است.

هتل بام کرمان در حریم هیچ اثری نیست/رعایت مواد قانونی برای ساخت هتل نباید سلیقه ای باشد

اما سید مهران عالم زاده شهردار کرمان در این رابطه نظر دیگری دارد؛ او به خبرنگار ما در این رابطه می گوید: اگر بخواهیم براساس ضوابط قانونی و کارشناسی صحبت کنیم باید مواد قانونی را رعایت کنیم و مواد سلیقه ای را کنار بگذاریم.

عالم زاده عنوان کرد: به هر حال تصمیم گرفته شده تا هتلی در بالای کوه ساخته شود و تمامی مجوزها را دریافت نموده است حتی خود سازمان میراث فرهنگی نیز مجوز لازم را داده است پس همه موارد را در نظر گرفته و مجوز را صادر نموده است.

شهردار کرمان بیان داشت: به هر حال این پروژه مسیر قانونی خود را طی نموده است پس بعد از چندین ماه حالا نمی توانیم اظهار نظر کنیم مبنی بر اینکه مجوزهای صادر شده بی اعتبار است.

وی خاطرنشان کرد: در زمان دریافت مجوز خود اداره کل میراث کرمان نامه ای برای تهران نوشت با مضمون اینکه این هتل در حریم بناهای تاریخی قرار ندارد، پس دیگر این پروژه در حوزه میراث فرهنگی وجود ندارد که بخواهد اظهار نظر کند .

شهردار کرمان اذعان داشت: حالا که سرمایه گذار می خواهد نقشه های خود را ارائه نماید اداره کل میراث بحث حریم را پیش کشیده است.

عالم زاده گفت : هدف من دفاع از سرمایه گذار و یا میراث نیست هدف نهایی من مجوزهایی است که قبلا براساس قانون تصویب و صادر شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر از لحاظ بررسی ضوابط هتل سازی نه ضوابط حریم باید بگویم اگر حریمی وجود داشت چرا میراث فرهنگی به تهران اعلام کرد که این منطقه در حریم قرار ندارد پس این مسئله مغایرت دارد که باید بررسی شود.

انتهای پیام/

منبع خبر : راه دانا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
رستوران   گردشگران   تجاری   خرداد   گردشگری   کرمان   موسسه مالی و اعتباری   بخش خصوصی   بلدوزر   امام زمان عجل الله   جذب گردشگر   میراث فرهنگی   قیمت زمین   تله کابین   منعقد   برق و گاز   توریست   غیر دولتی   مقررات مالی   تصدی   تحریر   روزنامه   شهرداری   فرهنگی   روزنامه نگار   شورای شهر   شهردار   زیست محیطی   پروژه عمرانی   شهرستان   فرهنگی و اجتماعی   اداره راه و شهرسازی  
اخبار مرتبط
حمایت کامل استانداری از مرمت بازار کرمان/اجرای فاز اول احیای گذر تاریخی شهر کرمان توسط شهرداری
گفتار نو
سرنوشت ساروج پارس و هتل بام کرمان در هاله ای از ابهام
گفتار نو
انتخاب دزفول به عنوان پایلوت در طرح «مهر و میراث»
ایسنا
دزفول، کاشان و رامسر به عنوان پایلوت در طرح گردشگری مهر و میراث انتخاب شدند
اسکان نیوز
دزفول به عنوان پایلوت طرح"مهر و میراث" انتخاب شد
برنا نیوز
مرمت و بازسازی کلیه ی کاروانسراهای بازار تاریخی کرمان /آغاز فاز اول طرح گذر فرهنگی در آیندهء نزدیک
گفتار نو
راه اندازی موزه های زیتون و جنگل های هیرکانی در رودبار
ایرنا
تاسیس موزه جنگل های هیرکانی و زیتون و سایت موزه مارلیک
خبرگزاری ایلنا
استاندار سمنان : بهسازی بافت قدیمی مجن ضروری است
ایرنا
آغاز عملیات ساماندهی دور دریاچه گیلارلوی گرمی
صدا و سیما
همدان میزبان نشست های جهانی راه ابریشم است
قدس آنلاین
شهردار جدید آمل در جلسه پنجم شورا انتخاب شد
مهر نیوز
اجرای طرح بازآفرینی شهری ؛ فرصت مناسبی برای نوسازی بافت های فرسوده است
ایران آنلاین
تحقق بودجه شهرداری در سال 97 / بهره برداری از کارخانه کمپوست شهر تنکابن
برنا نیوز
رشت برای عقد خواهرخواندگی با یانگ جوی چین آماده است
برنا نیوز
ظرفیت بزرگ پیست اسکی پیام برای رونق گردشگری منطقه
آناج
کاروانسرای وکیل تا پایان خرداد احیاء و به بهره برداری می رسد/کاروانسرای وکیل بوتیک هتل می شود
گفتار نو
امکانات اوقاف برای سرمایه گذاری و راه اندازی واحدهای تولیدی به کار گرفته شود
سایت جماران
اعضای کمیسیون های سال سوم شورای شهر تبریز انتخاب شدند
تسنیم
فرماندار مرند: پیست اسکی پیام ظرفیت بزرگی برای رونق گردشگری منطقه است
ایرنا
ساماندهی بافت تاریخی سمنان نیازمند همکاری اوقاف و شورای شهر است
مهر نیوز
افتتاح 13 پروژه با اعتبار 40 میلیاردی در باغستان
بلاغ مازندران
جاذبه های محیطی و طبیعی مهم ترین ظرفیت گردشگری دماوند و فیروزکوه است
فانوس نیوز
معاون استاندار: دماوند قابلیت شکوفایی در حوزه گردشگری را دارد
ایرنا
10 پروژه سرمایه گذاری در مجموعه شهرداری شاهرود تعریف شده است
مهر نیوز
صداوسیما به کمک میراث فرهنگی بیاید/ مونسان گردشگر مذهبی و توریسم درمانی را توسعه دهد
فارس
«تورهای لاکچری» بهانه ای برای به تور انداختن گردشگران در کویر
قدس آنلاین
مدفن بیش از 400 شاعر و نامی به حال خود رها شده!
ایسنا
ترکیه و روسیه با قضیه چین جدی تر از ایران برخورد می کنند
ایسنا
51 پروژه عمرانی طی هفته دولت در هشترود به بهره برداری می رسد
مهر نیوز
طرح «ساب» ورود گردشگر به گیلان را افزایش می دهد
تسنیم
علت عجیب فوت 58 نفر طی پنج ماه گذشته
دنیای اقتصاد
تاثیرات متقابل صنعت و گردشگری / فرصت ها و چالش های پیش روی صنایع دستی کردستان
راه دانا
ساحل گناوه از لاستیک ها و ضایعات پاک سازی شد
مهر نیوز
اولویت میراث فرهنگی گیلان حمایت از هنرمندان صنایع دستی است
مهر نیوز
پیکر زخمی دماوند از آلودگی ها زیست محیطی
ایرنا
جشنواره های فصلی پاییزه و زمستانه در کرمان برگزار می شود
مهر نیوز
انتخابات خرم آباد را در صحت و سلامت کامل برگزار می کنیم
یافته نیوز
برگزاری نشست ستاد باز آفرینی محله ابوذر بندر کنگ
خبرگزاری موج
1933 میلیارد تومان خسارات سیل به خرم آباد / انتقاد از کم کاری مدیران گذشته
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltگفتار نو : حمایت کامل استانداری از مرمت بازار کرمان/اجرای فاز اول احیای گذر تاریخی شهر کرمان توسط شهرداری
bltگفتار نو : سرنوشت ساروج پارس و هتل بام کرمان در هاله ای از ابهام
bltایسنا : انتخاب دزفول به عنوان پایلوت در طرح «مهر و میراث»
bltاسکان نیوز : دزفول، کاشان و رامسر به عنوان پایلوت در طرح گردشگری مهر و میراث انتخاب شدند
bltبرنا نیوز : دزفول به عنوان پایلوت طرح"مهر و میراث" انتخاب شد
bltگفتار نو : مرمت و بازسازی کلیه ی کاروانسراهای بازار تاریخی کرمان /آغاز فاز اول طرح گذر فرهنگی در آیندهء نزدیک
bltایرنا : راه اندازی موزه های زیتون و جنگل های هیرکانی در رودبار
bltخبرگزاری ایلنا : تاسیس موزه جنگل های هیرکانی و زیتون و سایت موزه مارلیک
bltایرنا : استاندار سمنان : بهسازی بافت قدیمی مجن ضروری است
bltصدا و سیما : آغاز عملیات ساماندهی دور دریاچه گیلارلوی گرمی
bltقدس آنلاین : همدان میزبان نشست های جهانی راه ابریشم است
bltمهر نیوز : شهردار جدید آمل در جلسه پنجم شورا انتخاب شد
bltایران آنلاین : اجرای طرح بازآفرینی شهری ؛ فرصت مناسبی برای نوسازی بافت های فرسوده است
bltبرنا نیوز : تحقق بودجه شهرداری در سال 97 / بهره برداری از کارخانه کمپوست شهر تنکابن
bltبرنا نیوز : رشت برای عقد خواهرخواندگی با یانگ جوی چین آماده است
bltآناج : ظرفیت بزرگ پیست اسکی پیام برای رونق گردشگری منطقه
bltگفتار نو : کاروانسرای وکیل تا پایان خرداد احیاء و به بهره برداری می رسد/کاروانسرای وکیل بوتیک هتل می شود
bltسایت جماران : امکانات اوقاف برای سرمایه گذاری و راه اندازی واحدهای تولیدی به کار گرفته شود
bltتسنیم : اعضای کمیسیون های سال سوم شورای شهر تبریز انتخاب شدند
bltایرنا : فرماندار مرند: پیست اسکی پیام ظرفیت بزرگی برای رونق گردشگری منطقه است
bltمهر نیوز : ساماندهی بافت تاریخی سمنان نیازمند همکاری اوقاف و شورای شهر است
bltبلاغ مازندران : افتتاح 13 پروژه با اعتبار 40 میلیاردی در باغستان
bltفانوس نیوز : جاذبه های محیطی و طبیعی مهم ترین ظرفیت گردشگری دماوند و فیروزکوه است
bltایرنا : معاون استاندار: دماوند قابلیت شکوفایی در حوزه گردشگری را دارد
bltمهر نیوز : 10 پروژه سرمایه گذاری در مجموعه شهرداری شاهرود تعریف شده است
bltفارس : صداوسیما به کمک میراث فرهنگی بیاید/ مونسان گردشگر مذهبی و توریسم درمانی را توسعه دهد
bltقدس آنلاین : «تورهای لاکچری» بهانه ای برای به تور انداختن گردشگران در کویر
bltایسنا : مدفن بیش از 400 شاعر و نامی به حال خود رها شده!
bltایسنا : ترکیه و روسیه با قضیه چین جدی تر از ایران برخورد می کنند
bltمهر نیوز : 51 پروژه عمرانی طی هفته دولت در هشترود به بهره برداری می رسد
bltتسنیم : طرح «ساب» ورود گردشگر به گیلان را افزایش می دهد
bltدنیای اقتصاد : علت عجیب فوت 58 نفر طی پنج ماه گذشته
bltراه دانا : تاثیرات متقابل صنعت و گردشگری / فرصت ها و چالش های پیش روی صنایع دستی کردستان
bltمهر نیوز : ساحل گناوه از لاستیک ها و ضایعات پاک سازی شد
bltمهر نیوز : اولویت میراث فرهنگی گیلان حمایت از هنرمندان صنایع دستی است
bltایرنا : پیکر زخمی دماوند از آلودگی ها زیست محیطی
bltمهر نیوز : جشنواره های فصلی پاییزه و زمستانه در کرمان برگزار می شود
bltیافته نیوز : انتخابات خرم آباد را در صحت و سلامت کامل برگزار می کنیم
bltخبرگزاری موج : برگزاری نشست ستاد باز آفرینی محله ابوذر بندر کنگ
bltخبرآنلاین : 1933 میلیارد تومان خسارات سیل به خرم آباد / انتقاد از کم کاری مدیران گذشته
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.