مخبر - 1398/06/21 - چرا بنچمارک ها از آنچه فکرش را می کنیم مهم تر هستند

چرا بنچمارک ها از آنچه فکرش را می کنیم مهم تر هستند
اگر از علاقه مندان به اخبار گوشی های همراه باشید و مدتی را صرف مطالعه ی مشخصات محصولات جدید کرده باشید، حتماً با اپلیکیشن های بنچمارک گوشی و امتیازات آن ها برخورد کرده اید.
چرا بنچمارک ها از آنچه فکرش را می کنیم مهم تر هستند

به گزارش آی تابناک : اگر از علاقه مندان به اخبار گوشی های همراه باشید و مدتی را صرف مطالعه ی مشخصات محصولات جدید کرده باشید، حتماً با اپلیکیشن های بنچمارک گوشی و امتیازات آن ها برخورد کرده اید. هدف این مقاله این نیست که چگونگی عملکرد هر یک از این برنامه ها را توضیح دهد؛ در این مطلب می خواهیم در مورد اهمیت این آزمون ها و نتایج آن صحبت کنیم.

امتیاز بنچمارک ها با توجه به اینکه اعدادی مشخص هستند و امکان مقایسه ی راحت تری دارند، همیشه یکی از معیارهایی هستند که بحث های رقابتی را بین دارندگان گوشی های هوشمند گرم می کنند. در بسیاری از موارد، اگر طرف بازنده در رقابت بین این اعداد، تعصبی به برند گوشی خود داشته باشد، با این جمله از گوشی خود دفاع می کند که «نتیجه ی این بنچمارک ها هیچ نسبتی با استفاده ی روزمره از دستگاه ندارد».

علی رغم اینکه اپلیکیشن های تولید بنچمارک مثل AnTuTu همواره در حال تلاش برای نزدیک کردن آزمون های خود به شرایط استفاده ی واقعی هستند، حرف بازنده ی مزبور تا حدی درست است؛ اما باز هم با این وجود نمی توان گفت نتایج بنچمارک ها به کلی بی معنی و بی فایده است.

antutu-benchmark.jpg

شبیه سازی استفاده ی کاملاً واقعی گوشی های مختلف بدون استفاده از نرم افزارهایی که از پیش به خوبی برنامه ریزی شده باشند، امری غیر ممکن است. اگر بخواهیم عامل انسانی را نیز به آزمون اضافه کنیم، با حجم زیادی از فعالیت های ترکیبی مواجه می شویم که یک نرم افزار نمی تواند تمام آن ها را پیش بینی کند. اما این مسئله الزاماً یک اتفاق بد نیست.

بدون داشتن آزمون هایی که عامل انسانی را در نظر نمی گیرند و از سخت افزار در شرایطی برابر کار می کشند، امکان مقایسه در شرایط برابر وجود نخواهد داشت. اگر قرار باشد بنچمارک ها را به بالاترین حدی که انسان در استفاده ی معمولی متوجه تفاوت آن می شود محدود کنیم، با بیش از 20 مدل گوشی مواجه خواهیم بود که در یک سطح رده بندی می شوند. این مسئله مثل این است که تمامی آزمون های سرعت خودروهای برتر دنیا را به حداکثر سرعت 160 کیلومتر در ساعت محدود کنیم؛ به این دلیل که کسی در حالت عادی با سرعتی بالاتر از آن رانندگی نمی کند.

آزمون های کارایی همیشه برای علاقه مندان به دستگاه ها و برای پی بردن به سطح محدودیت آن ها اهمیت دارد. در واقع کسی که به یک فروشگاه مراجعه می کند، بر اساس میزان امتیاز آنتوتوی گوشی ها، بین دو محصول متفاوت مثلاً سامسونگ و ال جی انتخاب نمی کند؛ اما مردم به رقابت و به رخ کشیدن دارایی هایشان علاقه دارند و گوشی های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به محض اینکه شرکت های تولیدکننده متوجه شوند افراد به بنچمارک ها اهمیت می دهند، مسابقه از همان لحظه شروع می شود. در پایان شرکت ها می توانند با اعدادی ساده، قدرت و بهتر بودن محصول خود را نمایش دهند. بنچمارک های AnTuTu و Geekbench در دنیای موبایل را می توان با عدد Lap Time یا مدت زمان طی یک دور خودروها در پیست مسابقه مقایسه کرد.

nurburgring-fastest-times.png

آیا زمان دور زدن خودرو در یک پیست اتومبیل رانی مشهور اطلاعات زیادی در مورد نحوه ی استفاده ی روزمره ی خودرو به شما می دهد؟ مسلماً نه. اما این عدد نشان می دهد که این خودرو تا چه اندازه سریع و پرقدرت است. در مورد گوشی ها نیز تفاوت زیادی از این نظر وجود ندارد.

geekbenchresults.png

البته درست مثل هر رقابت دیگری، بعضی از افراد در اهمیت دادن زیاده روی می کنند. دیده شده است که بعضی از سازندگان گوشی های هوشمند در بنچمارک ها تقلب کرده و نتایج بالاتری تولید می کنند. این کار با بهینه سازی گوشی برای رسیدن به عملکردی بالاتر از حالت عادی در زمان اجرای اپلیکیشن های بنچمارک ممکن می شود. این کار مثل این است که در مسابقه ی سرعت بین خودروها، موتور یک محصول تقویت شده و با میزان اسب بخار بیشتری در مسابقه شرکت کند (اتفاقی که واقعاً می افتد و همه نیز از آن خبر دارند). این مسئله باعث می شود بعضی از افراد در مورد درستی بنچمارک ها به کلی شک کنند، اما از سوی دیگر توسعه دهندگان اپلیکیشن ها نیز ثابت کرده اند که امتیازاتی که با این روش های تقلبی ثبت می شوند را از جداول رقابتی حذف کنند.

بنچمارک ها چه چیزی را نشان می دهند؟موضوع را باز هم با بنچمارک های خودرویی مقایسه کنیم؛ میزان صفر تا صد (مدت زمانی که طول می کشد خودرو از حالت ایستاده به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد) یک خودرو چیزی نیست که در استفاده ی معمول در دنیای واقعی خیلی احساس شود؛ اما باز هم یک معیار مهم است زیرا شتابی را نشان می دهد که خودروی شما می تواند در صورت نیاز به آن برسد. به همین ترتیب، وقتی یک اپلیکیشن بنچمارک یک صحنه ی سه بعدی پیچیده را روی گوشی شما اجرا می کند، امتیاز آن نشان دهنده ی توانایی گوشی در کنترل بازی های سه بعدی سنگین خواهد بود.

از آن جا که آزمون های بنچمارک معمولاً حجم ثابت و مشخصی دارند، از جهت راستی آزمایی ادعاهایی تولیدکنندگان در بهبود هر محصول نسبت به نسل قبل نیز حائز اهمیت هستند. برای مثال وقتی یک شرکت مدعی است که پردازنده ی گرافیکی جدیدش می تواند 25 درصد سریعتر از نسل پیشین باشد، نتایج همین آزمون ها می توانند این مسئله را بررسی کنند. اگر کاربران متعدد با اختلاف قابل توجه، نتیجه ای کمتر از این میزان را دریافت کنند، می فهمیم که ادعای شرکت درست نیست.

با رسیدن گوشی های هوشمند به نقطه ای که تجربه ی کار با گوشی های رده بالا بین نسل های مختلف تقریباً غیر قابل تشخیص شده است، بدون وجود اپلیکیشن های بنچمارک دیگر نمی توانیم در مورد بهبود سرعت چیپ های جدید قضاوت دقیقی داشته باشیم. سؤالی که حالا پیش می آید، این است که «اگر استفاده کنندگان نمی توانند متوجه تفاوت شوند، چرا تولیدکننده باز هم چیپ های سریع تری می سازد؟». پاسخ این سؤال این است که توسعه دهندگان نرم افزارها نیز همواره برنامه هایی را می سازند که بیش از پیش از کارایی دستگاه استفاده می کنند. در واقع می توان گفت نرم افزار و سخت افزار به طور مداوم، یکدیگر را به سمت جلو هدایت می کنند.

تمامی اعدادی که از بنچمارک ها بیرون می آید، تنها به کار مقایسه و رقابت با سایر گوشی ها نمی آیند. بعضی از این نتایج مثل میزان عمر باتری، تا حد بسیار خوبی می تواند در دنیای واقعی نیز حس شده و بر اساس آن، از گوشی انتظار داشته باشیم. البته باز هم تنظیمات نور صفحه و انواع مختلف استفاده هایی که از دستگاه می شود روی میزان استفاده اثر خواهد گذاشت. اما وقتی گوشی در همان شرایط معمول مورد بررسی قرار گیرد، محصولی که امتیاز بالاتری کسب کرده واقعاً می تواند مدت زمان بیشتری بدون نیاز به شارژر سپری کند.

مورد دیگری که می توانیم انتظار داشته باشیم در آینده شاهد آن باشیم، معرفی بنچمارک های پیچیده ی جدید است. برای مثال آزمون هایی که بتوانند ویژگی های مبهم جدید محصولات موجود در بازار را مورد بررسی قرار دهند؛ ویژگی هایی مثل عملکردهای مربوط به هوش مصنوعی که این روزها در بسیاری از محصولات جدید در مورد آن ها تبلیغ می شود. با کمک این آزمون ها کاربران می توانند دریابند که این تبلیغات به معنای واقعی تفاوت قابل حسی ایجاد می کنند یا تنها عناوینی برای بالا بردن فروش محصولات هستند.

Camera-Battery.jpg

در نهایت باید بگوییم که بنچمارک ها نیامده اند تا در همین وضعیت حاضر خود باقی بمانند. این آزمون ها می توانند در آینده نقش بزرگتری را نیز ایفا کنند. قدرت محصولات روز به روز بالاتر می رود و نیاز به آزمون های جدید برای فناوری های جدید به کار رفته در گوشی های هوشمند بیشتر احساس می شود. علاوه بر این، شاید روزی برسد که یک ربات انسان نما تحت کنترل هوش مصنوعی، بتواند تجربه ی کاربری یک انسان را در گوشی مورد بررسی قرار دهد و نتایجی بسیار واقعی تر و قابل درک تر در اختیار ما قرار دهد.منبع : شهر سخت افزار

منبع خبر : آی تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آی تابناک» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   سامسونگ   نرم افزار   ال جی   سخت افزار   اتومبیل رانی   ونیز   کارایی   بنچمارک   اپلکیشن   پیست   محصولات جدید   مقاله   زیاده روی   پیش بینی  
اخبار مرتبط
آیا قدرت آیفون XS از آیفون 11 پرو بیشتر است
آی تابناک
برگزاری کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم
بانکداری ایرانی
بررسی گوشی گلکسی نوت 10 پلاس
کلیک
کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم برگزار می شود
سرمد نیوز
زبان برنامه نویسی جاوا 13؛ ابزاری برای بهره وری بیشتر برنامه نویسان
زومیت
سامسونگ، همکاری نزدیک خود با گوگل را به رخ هواوی کشید
زومیت
نرم افزار Samsung Flow راه جدید اتصال تبلت و تلفن های هوشمند سامسونگ
باشگاه خبرنگاران
گوگل پیکسل 4a در کنار اسمارت فون های پیکسل 4 رونمایی خواهد شد
آی تی رسان
میت 30 و میت 30 پرو؛ هرآنچه از پرچمدارهای بعدی هواوی انتظار داریم
زومیت
چرا اپل واچ 5 قابلیت ردگیری خواب ندارد؟
زومیت
نگاه اولیه به قابلیت های Google Camera 7، اپلیکیشن دوربین پیکسل 4 گوگل
زومیت
تعمیرات موبایل کسب و کاری پر سود پیش روی جوانان
ساعت 24
ریل می XT با دوربین 64 مگاپیکسلی و فناوری شارژ سریع 20 واتی معرفی شد
زومیت
مشخصات گوشی سامسونگ Galaxy M10s؛
آی تابناک
سامسونگ می گوید صدها اپلیکیشن اندرویدی برای گلکسی فولد بهینه سازی شده اند
زومیت
HTC از هدست واقعیت مجازی Vive Cosmos رونمایی کرد
زومیت
سنت شکنی اپل در رونمایی ازآی فـون 11؛ کاهش قیمت در پرچمدار جدید
اقتصاد نیوز
آیفون 11 پرو و 11 پرو مکس دربرابر رقبا
زومیت
خریداران میت 30 هواوی باید به صورت دستی سرویس های گوگل را نصب کنند
زومیت
GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی یکشنبه 17 شهریور
آی سی تی پرس
سامسونگ موبایل بلاکچین ساخت
فرتاک نیوز
ایسر پروژکتور قابل حمل جدیدی با اسپیکر یکپارچه معرفی کرد
زومیت
فیلیپس تازه واردهای خانواده Hue را معرفی کرد: کلید، دوشاخه هوشمند و لامپ های رشته ای کلاسیک
زومیت
چه انتظاری از بزر گ ترین رویداد سال 2019 اپل داریم؟
زومیت
بنچمارک آیفون 11R فاش شد؛ عملکرد نسبتا بهتر از آیفون XR
زومیت
وان پلاس TV به هشت اسپیکر با توان خروجی 50 وات مجهز می شود
زومیت
نسل بعدی اپل واچ مجهز به قابلیت چرخه خواب است
زومیت
تلاش روسیه برای ارتقای جایگاه در اقتصاد فضای مجازی
دیده بان روسیه
آیپد پرو جدید اپل به دوربین چندگانه و حسگر سه بعدی ToF مجهز خواهد شد
زومیت
وای فای 6 چیست و چه زمانی عرضه می شود؟
زومیت
تاریخ های پیش سفارش و عرضه آیفون های 2019 اپل لو رفت!
آی تی رسان
اولین تصاویر رسمی گلکسی M30s پیش از رویداد معرفی دیده شد
زومیت
تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ، تحولی برای عبور از فناوری OLED
زومیت
تعامل غیر لمسی با گوشی هوشمند
خبر خودرو
تعامل غیر لمسی با گوشی هوشمند؛ ایده بلندپروازانه یا خام؟
زومیت
دیدگاه یکتای مایکروسافت: نرم افزار و سخت افزار باید از کاربر پیروی کنند
آی تابناک
رقابت نزدیک مدیاتک با کوالکام در تولید تراشه های بالا رده ی مقرون به صرفه
زومیت
امتیاز پایین تعمیر پذیری گلکسی نوت 10 پلاس در کالبدشکافی iFixit
زومیت
آیا ظهور گوشی های هوشمند عجیب نشانه ی انقلابی جدید در این صنعت است؟
آی تابناک
پیش نمایش گوشی تاشو هوآوی منتشر شد +تصاویر
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltآی تابناک : آیا قدرت آیفون XS از آیفون 11 پرو بیشتر است
bltبانکداری ایرانی : برگزاری کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم
bltکلیک : بررسی گوشی گلکسی نوت 10 پلاس
bltسرمد نیوز : کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم برگزار می شود
bltزومیت : زبان برنامه نویسی جاوا 13؛ ابزاری برای بهره وری بیشتر برنامه نویسان
bltزومیت : سامسونگ، همکاری نزدیک خود با گوگل را به رخ هواوی کشید
bltباشگاه خبرنگاران : نرم افزار Samsung Flow راه جدید اتصال تبلت و تلفن های هوشمند سامسونگ
bltآی تی رسان : گوگل پیکسل 4a در کنار اسمارت فون های پیکسل 4 رونمایی خواهد شد
bltزومیت : میت 30 و میت 30 پرو؛ هرآنچه از پرچمدارهای بعدی هواوی انتظار داریم
bltزومیت : چرا اپل واچ 5 قابلیت ردگیری خواب ندارد؟
bltزومیت : نگاه اولیه به قابلیت های Google Camera 7، اپلیکیشن دوربین پیکسل 4 گوگل
bltساعت 24 : تعمیرات موبایل کسب و کاری پر سود پیش روی جوانان
bltزومیت : ریل می XT با دوربین 64 مگاپیکسلی و فناوری شارژ سریع 20 واتی معرفی شد
bltآی تابناک : مشخصات گوشی سامسونگ Galaxy M10s؛
bltزومیت : سامسونگ می گوید صدها اپلیکیشن اندرویدی برای گلکسی فولد بهینه سازی شده اند
bltزومیت : HTC از هدست واقعیت مجازی Vive Cosmos رونمایی کرد
bltاقتصاد نیوز : سنت شکنی اپل در رونمایی ازآی فـون 11؛ کاهش قیمت در پرچمدار جدید
bltزومیت : آیفون 11 پرو و 11 پرو مکس دربرابر رقبا
bltزومیت : خریداران میت 30 هواوی باید به صورت دستی سرویس های گوگل را نصب کنند
bltآی سی تی پرس : GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی یکشنبه 17 شهریور
bltفرتاک نیوز : سامسونگ موبایل بلاکچین ساخت
bltزومیت : ایسر پروژکتور قابل حمل جدیدی با اسپیکر یکپارچه معرفی کرد
bltزومیت : فیلیپس تازه واردهای خانواده Hue را معرفی کرد: کلید، دوشاخه هوشمند و لامپ های رشته ای کلاسیک
bltزومیت : چه انتظاری از بزر گ ترین رویداد سال 2019 اپل داریم؟
bltزومیت : بنچمارک آیفون 11R فاش شد؛ عملکرد نسبتا بهتر از آیفون XR
bltزومیت : وان پلاس TV به هشت اسپیکر با توان خروجی 50 وات مجهز می شود
bltزومیت : نسل بعدی اپل واچ مجهز به قابلیت چرخه خواب است
bltدیده بان روسیه : تلاش روسیه برای ارتقای جایگاه در اقتصاد فضای مجازی
bltزومیت : آیپد پرو جدید اپل به دوربین چندگانه و حسگر سه بعدی ToF مجهز خواهد شد
bltزومیت : وای فای 6 چیست و چه زمانی عرضه می شود؟
bltآی تی رسان : تاریخ های پیش سفارش و عرضه آیفون های 2019 اپل لو رفت!
bltزومیت : اولین تصاویر رسمی گلکسی M30s پیش از رویداد معرفی دیده شد
bltزومیت : تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ، تحولی برای عبور از فناوری OLED
bltخبر خودرو : تعامل غیر لمسی با گوشی هوشمند
bltزومیت : تعامل غیر لمسی با گوشی هوشمند؛ ایده بلندپروازانه یا خام؟
bltآی تابناک : دیدگاه یکتای مایکروسافت: نرم افزار و سخت افزار باید از کاربر پیروی کنند
bltزومیت : رقابت نزدیک مدیاتک با کوالکام در تولید تراشه های بالا رده ی مقرون به صرفه
bltزومیت : امتیاز پایین تعمیر پذیری گلکسی نوت 10 پلاس در کالبدشکافی iFixit
bltآی تابناک : آیا ظهور گوشی های هوشمند عجیب نشانه ی انقلابی جدید در این صنعت است؟
bltباشگاه خبرنگاران : پیش نمایش گوشی تاشو هوآوی منتشر شد +تصاویر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.