مخبر - 1398/06/21 - چرا بنچمارک ها از آنچه فکرش را می کنیم مهم تر هستند

چرا بنچمارک ها از آنچه فکرش را می کنیم مهم تر هستند
اگر از علاقه مندان به اخبار گوشی های همراه باشید و مدتی را صرف مطالعه ی مشخصات محصولات جدید کرده باشید، حتماً با اپلیکیشن های بنچمارک گوشی و امتیازات آن ها برخورد کرده اید.
چرا بنچمارک ها از آنچه فکرش را می کنیم مهم تر هستند

به گزارش آی تابناک : اگر از علاقه مندان به اخبار گوشی های همراه باشید و مدتی را صرف مطالعه ی مشخصات محصولات جدید کرده باشید، حتماً با اپلیکیشن های بنچمارک گوشی و امتیازات آن ها برخورد کرده اید. هدف این مقاله این نیست که چگونگی عملکرد هر یک از این برنامه ها را توضیح دهد؛ در این مطلب می خواهیم در مورد اهمیت این آزمون ها و نتایج آن صحبت کنیم.

امتیاز بنچمارک ها با توجه به اینکه اعدادی مشخص هستند و امکان مقایسه ی راحت تری دارند، همیشه یکی از معیارهایی هستند که بحث های رقابتی را بین دارندگان گوشی های هوشمند گرم می کنند. در بسیاری از موارد، اگر طرف بازنده در رقابت بین این اعداد، تعصبی به برند گوشی خود داشته باشد، با این جمله از گوشی خود دفاع می کند که «نتیجه ی این بنچمارک ها هیچ نسبتی با استفاده ی روزمره از دستگاه ندارد».

علی رغم اینکه اپلیکیشن های تولید بنچمارک مثل AnTuTu همواره در حال تلاش برای نزدیک کردن آزمون های خود به شرایط استفاده ی واقعی هستند، حرف بازنده ی مزبور تا حدی درست است؛ اما باز هم با این وجود نمی توان گفت نتایج بنچمارک ها به کلی بی معنی و بی فایده است.

antutu-benchmark.jpg

شبیه سازی استفاده ی کاملاً واقعی گوشی های مختلف بدون استفاده از نرم افزارهایی که از پیش به خوبی برنامه ریزی شده باشند، امری غیر ممکن است. اگر بخواهیم عامل انسانی را نیز به آزمون اضافه کنیم، با حجم زیادی از فعالیت های ترکیبی مواجه می شویم که یک نرم افزار نمی تواند تمام آن ها را پیش بینی کند. اما این مسئله الزاماً یک اتفاق بد نیست.

بدون داشتن آزمون هایی که عامل انسانی را در نظر نمی گیرند و از سخت افزار در شرایطی برابر کار می کشند، امکان مقایسه در شرایط برابر وجود نخواهد داشت. اگر قرار باشد بنچمارک ها را به بالاترین حدی که انسان در استفاده ی معمولی متوجه تفاوت آن می شود محدود کنیم، با بیش از 20 مدل گوشی مواجه خواهیم بود که در یک سطح رده بندی می شوند. این مسئله مثل این است که تمامی آزمون های سرعت خودروهای برتر دنیا را به حداکثر سرعت 160 کیلومتر در ساعت محدود کنیم؛ به این دلیل که کسی در حالت عادی با سرعتی بالاتر از آن رانندگی نمی کند.

آزمون های کارایی همیشه برای علاقه مندان به دستگاه ها و برای پی بردن به سطح محدودیت آن ها اهمیت دارد. در واقع کسی که به یک فروشگاه مراجعه می کند، بر اساس میزان امتیاز آنتوتوی گوشی ها، بین دو محصول متفاوت مثلاً سامسونگ و ال جی انتخاب نمی کند؛ اما مردم به رقابت و به رخ کشیدن دارایی هایشان علاقه دارند و گوشی های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به محض اینکه شرکت های تولیدکننده متوجه شوند افراد به بنچمارک ها اهمیت می دهند، مسابقه از همان لحظه شروع می شود. در پایان شرکت ها می توانند با اعدادی ساده، قدرت و بهتر بودن محصول خود را نمایش دهند. بنچمارک های AnTuTu و Geekbench در دنیای موبایل را می توان با عدد Lap Time یا مدت زمان طی یک دور خودروها در پیست مسابقه مقایسه کرد.

nurburgring-fastest-times.png

آیا زمان دور زدن خودرو در یک پیست اتومبیل رانی مشهور اطلاعات زیادی در مورد نحوه ی استفاده ی روزمره ی خودرو به شما می دهد؟ مسلماً نه. اما این عدد نشان می دهد که این خودرو تا چه اندازه سریع و پرقدرت است. در مورد گوشی ها نیز تفاوت زیادی از این نظر وجود ندارد.

geekbenchresults.png

البته درست مثل هر رقابت دیگری، بعضی از افراد در اهمیت دادن زیاده روی می کنند. دیده شده است که بعضی از سازندگان گوشی های هوشمند در بنچمارک ها تقلب کرده و نتایج بالاتری تولید می کنند. این کار با بهینه سازی گوشی برای رسیدن به عملکردی بالاتر از حالت عادی در زمان اجرای اپلیکیشن های بنچمارک ممکن می شود. این کار مثل این است که در مسابقه ی سرعت بین خودروها، موتور یک محصول تقویت شده و با میزان اسب بخار بیشتری در مسابقه شرکت کند (اتفاقی که واقعاً می افتد و همه نیز از آن خبر دارند). این مسئله باعث می شود بعضی از افراد در مورد درستی بنچمارک ها به کلی شک کنند، اما از سوی دیگر توسعه دهندگان اپلیکیشن ها نیز ثابت کرده اند که امتیازاتی که با این روش های تقلبی ثبت می شوند را از جداول رقابتی حذف کنند.

بنچمارک ها چه چیزی را نشان می دهند؟موضوع را باز هم با بنچمارک های خودرویی مقایسه کنیم؛ میزان صفر تا صد (مدت زمانی که طول می کشد خودرو از حالت ایستاده به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد) یک خودرو چیزی نیست که در استفاده ی معمول در دنیای واقعی خیلی احساس شود؛ اما باز هم یک معیار مهم است زیرا شتابی را نشان می دهد که خودروی شما می تواند در صورت نیاز به آن برسد. به همین ترتیب، وقتی یک اپلیکیشن بنچمارک یک صحنه ی سه بعدی پیچیده را روی گوشی شما اجرا می کند، امتیاز آن نشان دهنده ی توانایی گوشی در کنترل بازی های سه بعدی سنگین خواهد بود.

از آن جا که آزمون های بنچمارک معمولاً حجم ثابت و مشخصی دارند، از جهت راستی آزمایی ادعاهایی تولیدکنندگان در بهبود هر محصول نسبت به نسل قبل نیز حائز اهمیت هستند. برای مثال وقتی یک شرکت مدعی است که پردازنده ی گرافیکی جدیدش می تواند 25 درصد سریعتر از نسل پیشین باشد، نتایج همین آزمون ها می توانند این مسئله را بررسی کنند. اگر کاربران متعدد با اختلاف قابل توجه، نتیجه ای کمتر از این میزان را دریافت کنند، می فهمیم که ادعای شرکت درست نیست.

با رسیدن گوشی های هوشمند به نقطه ای که تجربه ی کار با گوشی های رده بالا بین نسل های مختلف تقریباً غیر قابل تشخیص شده است، بدون وجود اپلیکیشن های بنچمارک دیگر نمی توانیم در مورد بهبود سرعت چیپ های جدید قضاوت دقیقی داشته باشیم. سؤالی که حالا پیش می آید، این است که «اگر استفاده کنندگان نمی توانند متوجه تفاوت شوند، چرا تولیدکننده باز هم چیپ های سریع تری می سازد؟». پاسخ این سؤال این است که توسعه دهندگان نرم افزارها نیز همواره برنامه هایی را می سازند که بیش از پیش از کارایی دستگاه استفاده می کنند. در واقع می توان گفت نرم افزار و سخت افزار به طور مداوم، یکدیگر را به سمت جلو هدایت می کنند.

تمامی اعدادی که از بنچمارک ها بیرون می آید، تنها به کار مقایسه و رقابت با سایر گوشی ها نمی آیند. بعضی از این نتایج مثل میزان عمر باتری، تا حد بسیار خوبی می تواند در دنیای واقعی نیز حس شده و بر اساس آن، از گوشی انتظار داشته باشیم. البته باز هم تنظیمات نور صفحه و انواع مختلف استفاده هایی که از دستگاه می شود روی میزان استفاده اثر خواهد گذاشت. اما وقتی گوشی در همان شرایط معمول مورد بررسی قرار گیرد، محصولی که امتیاز بالاتری کسب کرده واقعاً می تواند مدت زمان بیشتری بدون نیاز به شارژر سپری کند.

مورد دیگری که می توانیم انتظار داشته باشیم در آینده شاهد آن باشیم، معرفی بنچمارک های پیچیده ی جدید است. برای مثال آزمون هایی که بتوانند ویژگی های مبهم جدید محصولات موجود در بازار را مورد بررسی قرار دهند؛ ویژگی هایی مثل عملکردهای مربوط به هوش مصنوعی که این روزها در بسیاری از محصولات جدید در مورد آن ها تبلیغ می شود. با کمک این آزمون ها کاربران می توانند دریابند که این تبلیغات به معنای واقعی تفاوت قابل حسی ایجاد می کنند یا تنها عناوینی برای بالا بردن فروش محصولات هستند.

Camera-Battery.jpg

در نهایت باید بگوییم که بنچمارک ها نیامده اند تا در همین وضعیت حاضر خود باقی بمانند. این آزمون ها می توانند در آینده نقش بزرگتری را نیز ایفا کنند. قدرت محصولات روز به روز بالاتر می رود و نیاز به آزمون های جدید برای فناوری های جدید به کار رفته در گوشی های هوشمند بیشتر احساس می شود. علاوه بر این، شاید روزی برسد که یک ربات انسان نما تحت کنترل هوش مصنوعی، بتواند تجربه ی کاربری یک انسان را در گوشی مورد بررسی قرار دهد و نتایجی بسیار واقعی تر و قابل درک تر در اختیار ما قرار دهد.منبع : شهر سخت افزار

منبع خبر : آی تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   سامسونگ   نرم افزار   ال جی   سخت افزار   اتومبیل رانی   ونیز   کارایی   بنچمارک   اپلکیشن   پیست   محصولات جدید   مقاله   زیاده روی   پیش بینی  
اخبار مرتبط
آموزش نصب اپلیکیشن ها و سرویس های گوگل روی هواوی میت 30 پرو
زومیت
آیا قدرت آیفون XS از آیفون 11 پرو بیشتر است
آی تابناک
برگزاری کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم
پول نیوز
آموزش نرم افزار و سایت نت دانیا
بورس نیوز
اضافه شدن سریع سرویس های گوگل به سری میت 30 در صورت لغو تحریم ها
آی تی رسان
انتشار مقالات سومین کنفرانس ملی ایده های نوین در فنی و مهندسی
سیویلیکا
آشنایی با GPS و نحوه کار با آن+ دانلود نرم افزار و نقشه ایران
پارسینه
ساموسنگ فناوری کاربردی افزایش عمر حافظه های SSD را کشف کرد
زومیت
سامسونگ، همکاری نزدیک خود با گوگل را به رخ هواوی کشید
زومیت
نرم افزار نمایش مشخصات سخت افزاری (برای اندروید) - CPU-Z 1.32 Android
سرزمین دانلود
نرم افزار Samsung Flow راه جدید اتصال تبلت و تلفن های هوشمند سامسونگ
باشگاه خبرنگاران
گوگل پیکسل 4a در کنار اسمارت فون های پیکسل 4 رونمایی خواهد شد
آی تی رسان
میت 30 و میت 30 پرو؛ هرآنچه از پرچمدارهای بعدی هواوی انتظار داریم
زومیت
چرا اپل واچ 5 قابلیت ردگیری خواب ندارد؟
زومیت
نگاه اولیه به قابلیت های Google Camera 7، اپلیکیشن دوربین پیکسل 4 گوگل
زومیت
مشخصات گوشی سامسونگ Galaxy M10s؛
آی تابناک
تمامی محصولات معرفی شده در رویداد آیفون 11
اخبار بانک
سامسونگ می گوید صدها اپلیکیشن اندرویدی برای گلکسی فولد بهینه سازی شده اند
زومیت
رویداد 10 مهر مایکروسافت، مهم ترین رویداد از سال 2015 تاکنون است
زومیت
آیفون 11 پرو در بنچمارک گیک بنچ رکوردشکنی کرد
زومیت
آیفون 11 پرو و 11 پرو مکس دربرابر رقبا
زومیت
دوربین های خانواده آیفون 11 چه قابلیت هایی دارند؟
آی تابناک
الکسا تا سال 2030 چه قابلیت های جدیدی پیدا می کند؟
زومیت
با بهترین گوشی های هوشمند و تبلت های ایفا 2019 آشنا شوید
زومیت
سامسونگ موبایل بلاکچین ساخت
تیک نیوز
سرقت ترافیک وب گوشی های اندرویدی تنها با ارسال یک پیام
آی تابناک
ایسر پروژکتور قابل حمل جدیدی با اسپیکر یکپارچه معرفی کرد
زومیت
چه انتظاری از بزر گ ترین رویداد سال 2019 اپل داریم؟
زومیت
بنچمارک آیفون 11R فاش شد؛ عملکرد نسبتا بهتر از آیفون XR
زومیت
چه آینده ای در انتظار کامپیوترهای شخصی رومیزی است؟
زومیت
ویژگی های منحصر به فرد آیپد پروی جدید
نصف جهان
بهترین تلویزیون های پیشنهادی بر اساس قیمت
آی تابناک
نسل بعدی اپل واچ مجهز به قابلیت چرخه خواب است
زومیت
شیائومی در حال آماده سازی 4 گوشی با سنسور 108 مگاپیکسلی است
کلیک
شیائومی احتمالا مشغول ساخت چهار گوشی با دوربین 108 مگاپیکسلی است
زومیت
مشخصات فنی اسمارتفون موتورولا موتو جی 8 پلاس لو رفت
آی تی رسان
آیپد پرو جدید اپل به دوربین چندگانه و حسگر سه بعدی ToF مجهز خواهد شد
زومیت
وای فای 6 چیست و چه زمانی عرضه می شود؟
زومیت
موفقیت سامسونگ و SK Telecom در حوزه 5G؛ پخش زنده ویدئو از داخل اتومبیلی با سرعت 210 کیلومتربرساعت
زومیت
گوگل از امکان هک کردن آیفون ازطریق وب سایت های آلوده پرده برداشت
زومیت
اخبار مرتبط
bltزومیت : آموزش نصب اپلیکیشن ها و سرویس های گوگل روی هواوی میت 30 پرو
bltآی تابناک : آیا قدرت آیفون XS از آیفون 11 پرو بیشتر است
bltپول نیوز : برگزاری کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم
bltبورس نیوز : آموزش نرم افزار و سایت نت دانیا
bltآی تی رسان : اضافه شدن سریع سرویس های گوگل به سری میت 30 در صورت لغو تحریم ها
bltسیویلیکا : انتشار مقالات سومین کنفرانس ملی ایده های نوین در فنی و مهندسی
bltپارسینه : آشنایی با GPS و نحوه کار با آن+ دانلود نرم افزار و نقشه ایران
bltزومیت : ساموسنگ فناوری کاربردی افزایش عمر حافظه های SSD را کشف کرد
bltزومیت : سامسونگ، همکاری نزدیک خود با گوگل را به رخ هواوی کشید
bltسرزمین دانلود : نرم افزار نمایش مشخصات سخت افزاری (برای اندروید) - CPU-Z 1.32 Android
bltباشگاه خبرنگاران : نرم افزار Samsung Flow راه جدید اتصال تبلت و تلفن های هوشمند سامسونگ
bltآی تی رسان : گوگل پیکسل 4a در کنار اسمارت فون های پیکسل 4 رونمایی خواهد شد
bltزومیت : میت 30 و میت 30 پرو؛ هرآنچه از پرچمدارهای بعدی هواوی انتظار داریم
bltزومیت : چرا اپل واچ 5 قابلیت ردگیری خواب ندارد؟
bltزومیت : نگاه اولیه به قابلیت های Google Camera 7، اپلیکیشن دوربین پیکسل 4 گوگل
bltآی تابناک : مشخصات گوشی سامسونگ Galaxy M10s؛
bltاخبار بانک : تمامی محصولات معرفی شده در رویداد آیفون 11
bltزومیت : سامسونگ می گوید صدها اپلیکیشن اندرویدی برای گلکسی فولد بهینه سازی شده اند
bltزومیت : رویداد 10 مهر مایکروسافت، مهم ترین رویداد از سال 2015 تاکنون است
bltزومیت : آیفون 11 پرو در بنچمارک گیک بنچ رکوردشکنی کرد
bltزومیت : آیفون 11 پرو و 11 پرو مکس دربرابر رقبا
bltآی تابناک : دوربین های خانواده آیفون 11 چه قابلیت هایی دارند؟
bltزومیت : الکسا تا سال 2030 چه قابلیت های جدیدی پیدا می کند؟
bltزومیت : با بهترین گوشی های هوشمند و تبلت های ایفا 2019 آشنا شوید
bltتیک نیوز : سامسونگ موبایل بلاکچین ساخت
bltآی تابناک : سرقت ترافیک وب گوشی های اندرویدی تنها با ارسال یک پیام
bltزومیت : ایسر پروژکتور قابل حمل جدیدی با اسپیکر یکپارچه معرفی کرد
bltزومیت : چه انتظاری از بزر گ ترین رویداد سال 2019 اپل داریم؟
bltزومیت : بنچمارک آیفون 11R فاش شد؛ عملکرد نسبتا بهتر از آیفون XR
bltزومیت : چه آینده ای در انتظار کامپیوترهای شخصی رومیزی است؟
bltنصف جهان : ویژگی های منحصر به فرد آیپد پروی جدید
bltآی تابناک : بهترین تلویزیون های پیشنهادی بر اساس قیمت
bltزومیت : نسل بعدی اپل واچ مجهز به قابلیت چرخه خواب است
bltکلیک : شیائومی در حال آماده سازی 4 گوشی با سنسور 108 مگاپیکسلی است
bltزومیت : شیائومی احتمالا مشغول ساخت چهار گوشی با دوربین 108 مگاپیکسلی است
bltآی تی رسان : مشخصات فنی اسمارتفون موتورولا موتو جی 8 پلاس لو رفت
bltزومیت : آیپد پرو جدید اپل به دوربین چندگانه و حسگر سه بعدی ToF مجهز خواهد شد
bltزومیت : وای فای 6 چیست و چه زمانی عرضه می شود؟
bltزومیت : موفقیت سامسونگ و SK Telecom در حوزه 5G؛ پخش زنده ویدئو از داخل اتومبیلی با سرعت 210 کیلومتربرساعت
bltزومیت : گوگل از امکان هک کردن آیفون ازطریق وب سایت های آلوده پرده برداشت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.