مخبر - 1398/06/20 - تکیه ای برای مکتب سرخ

تکیه ای برای مکتب سرخ
گروه فرهنگی ــ هیئت متحده آل طا های نوغان مشهد قدمتی بیش از 90 سال دارد و در بستر این مکتب عاشورایی با نگاهی چند بعدی به دستگاه امام حسین(ع) کارگشایی و فعالیت های انسان دوستانه را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.
تکیه ای برای مکتب سرخ

تکیه ای برای مکتب سرخبرپایی مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان قدمتی دیرینه دارد در هر جایی از جهان دلدادگان به مکتب حسینی در این ایام اقامه عزا کرده و ارادت خود را به امام عرضه می کنند. در این میان هیئت های مذهبی در قالب منظم برپاکننده این مراسم هستند و از آنجا که این هیئات بستری برای تبیین معارف حسینی ایجاد کرده وقتی با تدبیر مدیریت شود از نگاه تک بعدی و صرف عزاداری به سمت گره گشایی و سایر فعالیت های انسان دوستانه رهنمون می شود. راز ماندگاری هیئت آل طاهای نوغان مشهد بعد از 91 سال نیز مردمی اداره شدن و نگاه چند بعدی آن است. محمد هادی حیدری فر، مسئول هیئت آل طاهای نوغان که چند سالی است مدیریت این تکیه در مشهد را برعهده دارد، در گفت وگو با ایکنا از خراسان رضوی، در خصوص تاریخچه این هیئت قدیمی اظهار کرد: آنچه در تاریخچه تأسیس هیئت متحده آل طاهای محله نوغان در پرچم قدیمی نوشته شده، سال 1347 قمری است که البته با اشعاری نیز این پرچم مزین شده و توسط یکی از اعضای هیئت آن زمان تهیه و اهدا شده و اگر تاریخ شمسی آن را حساب کنیم به سال 1307شمسی می رسیم. وی افزود: در ابتدای تأسیس، این هیئت در مسجد امام رضا(ع) راسته محله نوغان مشهد به فعالیت می پرداخت. این مسجد قدیمی منتسب به امام رضا(ع) است و براساس مستندات رسیده بدن مبارک امام رضا(ع) از این مسجد توسط زنان نوغان تشیع و در محل کنونی یعنی حرم مطهر رضوی به خاک سپره شده است. حیدری فر ادامه داد: این هیئت به صورت جمعی تأسیس شد و پدر و پدربزرگ من نیز از گردانندگان این هیئت بودند. در واقع آن زمانی که هیئت آل طاهای نوغان تأسیس شد، اولین هیئت های مذهبی در حال شکل گرفتن بود، اما با رشد این هئیت ها که رضاخان نیز تهدیدی برای سلطنت خود می دید، در سال 1314 طرح ممنوعیت عزاداری و هیئات مذهبی را اجرا کرد.

مسئول هیئت آل طاهای نوغان گفت: البته در دوران ممنوعیت رضاخان و ممنوع شدن عزاداری و تعطیلی هیئات مذهبی نیز هیئت آل طاها نه تنها تعطیل نشد، بلکه با شور بیشتری و البته مخفیانه و به دور از چشم عمال حکومتی در منطقه خیرآباد و حسین آباد (مقدم و رسالت فعلی) که آن زمان خارج از شهر محسوب می شد، به عزاداری در محرم و صفر می پرداختند.

امام حسین(ع) نوری که خاموش نمی شود

وی اضافه کرد: آنچه از پدران ما سینه به سینه نقل شده، این است که اعضای هیئت در سال های حکومت رضاخان از دروازه نوغان خارج می شدند و در مناطق خارج از محدوده شهر عزاداری را برپا می کردند.

حیدری فرد بیان کرد: علت تعطیل نشدن هیئت آل طاهای نوغان طی این 91 سال در وهله اول این است که نور امام حسین(ع) خاموش شدنی نیست. نوری که اکنون پس از 1400 سال، هر سال از سال قبل پرفروغ تر می شود و دومین راز ماندگاری هیئت های مردمی همان مردمی بودن آن است. اینکه هیئتی وصل به جریان سیاسی و قدرت نشود، شرط اصلی فناناپذیری آن خواهد بود و باید گفت کار مردمی دوام دارد و فناناپذیر است.

هیئت های مذهبی؛ زمینه ای برای کارگشایی

مسئول هیئت آل طاهای نوغان در خصوص فعالیت های این هیئت در طول سال ابراز کرد: هیئت مذهبی تنها بستری برای برگزاری مراسم عزاداری نیست، بلکه فرصتی برای کارگشایی اعضای هیئت و افرادی که در این مکان حضور دارند را ایجاد می کند. ضمن اینکه در طول سال نیز مراسم جشن ولادت ائمه اطهار نیز در هیئت برگزار می شود.

وی ادامه داد: هیئت باید چند بعدی باشد و از این رو در هیئت آل طاهای نوغان نیز برنامه های فرهنگی اجرا می شود، ضمن اینکه ایجاد صندوق قرض الحسنه به منظور کمک به اعضای هیئت و افرادی که از سوی آنان معرفی می شود، از دیگر اقدامات این هیئت است.

حیدری فرد فعال سازی دفتر امور خیریه برای کمک به افراد بی بضاعت در زمینه تهیه لوازم التحریر دانش آموزان، تأمین جهیزیه نوعروسان، هزینه عمل جراحی بیماران و مواردی از این قبیل را از جمله فعالیت های هیئت آل طاها برشمرد و افزود: این کمک ها بسته به زمان نیز تغییر می کند، به عنوان مثال در ایام ماه مبارک رمضان تهیه سبد غذایی در اولویت امور خیریه قرار می گیرد.

مسئول هیئت آل طاهای نوغان ادامه داد: برگزاری کلاس مشاوره خانواده نیز در هیئت صورت می گیرد و با توجه به نیاز نیز کلاس هایی از این قبیل تدارک و برنامه ریزی می شود.

حیدری فرد در خصوص برنامه هیئت در طول ایام عزاداری امام حسین(ع) اظهار کرد: مراسم دهه اول محرم از همان قدیم الایام مرسوم بوده و طبق سنت دیرینه هیئت برگزار می شود که البته تا 13محرم یعنی سومین روز شهادت امام اقامه عزا همراه با مراسم سخنرانی، قرائت زیارت عاشورا و سینه زنی توسط هیئت صورت می گیرد.

سنت های دیرینه هیئت 91 ساله

وی افزود: براساس سنت قدیمی هیئت بعد از نماز صبح روز عاشورا که البته شب عاشورا معمولاً اعضای هیئت در حسینه می مانند، دسته زنجیرزنی به سمت حرم مطهر رضوی در قالب عزاداری برای عرض تسلیت به امام رضا(ع) راهی می شوند که این سنت نیز همزمان با روز 12محرم، بعد از اقامه نماز ظهر و عصر از محل حسینیه نوغان به سمت حرم رضوی انجام می شود.

مسئول هیئت آل طاهای نوغان دسته روی هئیت در روز شهادت امام جعفر صادق(ع) را یکی از سنت های این هیئت برشمرد و افزود: 35 سال است که همزمان با سالروز شهادت رئیس مکتب شیعه این مراسم نیز از سوی هیئت آل طاها برگزار و برای عرض تسلیت به محضر امام رضا(ع) مشرف می شوند.
وی بیان کرد: هزینه های هیئت از همان زمان تأسیس تاکنون از محل نذورات و کمک های مردمی تأمین می شده و حتی یک روز هم به خاطر هزینه، تعطیلی برنامه در هئیت نداشتیم و به اعتقاد من این قداست مردمی بودن است که معنویت به هیئت بخشیده، چرا که مردم برای امام حسین(ع) با دل هزینه می کنند و این است که غذای هیئت شفابخش می شود، چرا که نیت خالص و برای سیدالشهدا است.

دستگاه امام حسین(ع) تک بعدی نیست

حیدری فرد بیان کرد: دستگاه سیدالشهدا(ع) تک بعدی نیست و نباید تنها از بعد عزاداری به آن نگاه کرد، بلکه این دستگاه همه ابعاد زندگی بشر را در برمی گیرد؛ لذا عرصه فعالیت های هیئات مذهبی نباید صرفاً به برگزاری مراسم عزاداری محدود شود، بلکه هیئات باید بستری مناسب برای سایر فعالیت های انسان دوستانه را فراهم کند.

وی در خصوص برکات برپایی هیئت امام حسین(ع) افزود: همه افرادی که زیر لوای هیئت حضرت سیدالشهدا(ع) هستند نیز از برکات این دستگاه بهره مند شده اند و در این خصوص همه اعضای 350 نفره هیئت آل طاها نیز خاطراتی از این برکات دارند و من نیز همه زندگی ام نشئت گرفته از همین نوکری در دستگاه اباعبدالله الحسین(ع) است.

مسئول هیئت آل طاهای نوغان بیان کرد: هیئت متحده آل طاهای نوغان در میدان طبرسی واقع در نبش نوغان 12 است که از ابتدا ماه محرم تا سیزدهم این ماه از ساعت 21:30 تا 23 همراه با سخنرانی، قرائت زیارت عاشورا و سینه زنی برپا می شود.

انتهای پیام

منبع خبر : ایکنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مذهبی   مشهد مقدس   مخفیانه   سلطنت   امام رضا علیه السلام   مستندات   هادی حیدری   کارگشایی   هیئت مذهبی   هیئات مذهبی   رضاخان   تشیع   ائمه اطهار   هیئت های مذهبی   محرم و صفر   سالار شهیدان   مکتب حسینی   امام حسین علیه السلام   هئیت   خیرآباد   پدر بزرگ   ممنوع شدن   فرهنگی   خراسان رضوی   بانوان   برنامه های فرهنگی   حرم مطهر رضوی   عزاداری  
اخبار مرتبط
موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
ایرنا
تکیه ای به قدمت 98 سال
ایکنا
اینجا چراغی روشن است
قدس آنلاین
برگزاری همایش تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع) در حرم رضوی؛ فردا
صدا و سیما
نقش هیاتهای عزاداری در خدمات اجتماعی و رفاه عمومی
ایرنا
آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
برنا نیوز
برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
مهر نیوز
برپایی آئین سنتی علم گردانی؛ سنت دیرینه مازندرانی های علوی تبار+تصویر
تسنیم
آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی + تصاویر
خبرگزاری دانشجو
اجرای بیش از 60 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی توسط شهرداری قزوین
مهر نیوز
دندانپزشکی که کودکان عزادار حسینی را رایگان درمان می کند
خبرگزاری حوزه
استاندار خوزستان: فرهنگ حسینی جزو فرهنگ مردم خوزستان است
تسنیم
ثبت تعزیه خوانی روستای فدیشه نیشابور در فهرست میراث ناملموس
صدا و سیما
ساعی: پس از 400 سال حق داریم از ترکیب بند محتشم انتقاد کنیم
خبرگزاری کتاب ایران
رونمایی از بزرگترین مجموعه تعزیه خوانی امام حسین(ع)
صدا و سیما
اجرای بزرگترین تعزیه خوانی کشوردر روستای فدیشه نیشابور
صدا و سیما
مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
صدا و سیما
عاشورای حسینی در عراق، حقیقتی که هر سال فراگیرتر می شود
ایرنا
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
فارس
حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
آیین جوش زنی حسینی در رفسنجان
ایرنا
تعزیه اصیل ترین روایت منظوم کربلا
ایرنا
تاکید مسئولان استان مرکزی بر مراقبت هیئات مذهبی برای جلوگیری از ورود مراسم خرافی به عزاداری حسینی
تسنیم
آیین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد
خبرگزاری ایلنا
ویدئویی از عزاداری کودکان نیجریه ای
تسنیم
«کردستان» پایتخت وحدت و یکدلی کشور یکپارچه غرق در ماتم حسینی است
تسنیم
اجتماع عظیم عزاداران حسینی مازندران در روز تاسوعا
تسنیم
برگزاری مراسم عاشورای حسینی در میدان امام اصفهان/حضور هیئات مذهبی
مهر نیوز
اصفهان غرق در ماتم حسینی است؛ اثبات عشق و ارادت به علمدار عطشان کربلا
تسنیم
شور حسینی مشهد الرضا در روز تاسوعا
صدا و سیما
اوج شکوه عزاداری اردبیلی ها در تاسوعای حسینی/تجمعی به وسعت یک شهر
مهر نیوز
هیات های عزاداری در حرم مطهر رضوی
ایرنا
هیات های عزاداری در حرم مطهر رضوی گردآمده اند
ایرنا
هیات های مذهبی میبد ارزیابی می شوند
ایرنا
پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی
ایرنا
تکایای استرآباد در خطر نابودی/ ضرورت ثبت ملی تکایای استرآباد گرگان
راه دانا
مویه خوانی و شیون مادران دلتنگ قصرشیرینی در سوگ حسین (ع)
ایرنا
ماه محرم  در جمهوری آذربایجان
ایرنا
دیدنی ترین و معروف ترین اجراهای تعزیه در ایران
تیتر یک
اخبار مرتبط
bltایرنا : موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
bltایکنا : تکیه ای به قدمت 98 سال
bltقدس آنلاین : اینجا چراغی روشن است
bltصدا و سیما : برگزاری همایش تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع) در حرم رضوی؛ فردا
bltایرنا : نقش هیاتهای عزاداری در خدمات اجتماعی و رفاه عمومی
bltبرنا نیوز : آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltمهر نیوز : برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
bltتسنیم : برپایی آئین سنتی علم گردانی؛ سنت دیرینه مازندرانی های علوی تبار+تصویر
bltخبرگزاری دانشجو : آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی + تصاویر
bltمهر نیوز : اجرای بیش از 60 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی توسط شهرداری قزوین
bltخبرگزاری حوزه : دندانپزشکی که کودکان عزادار حسینی را رایگان درمان می کند
bltتسنیم : استاندار خوزستان: فرهنگ حسینی جزو فرهنگ مردم خوزستان است
bltصدا و سیما : ثبت تعزیه خوانی روستای فدیشه نیشابور در فهرست میراث ناملموس
bltخبرگزاری کتاب ایران : ساعی: پس از 400 سال حق داریم از ترکیب بند محتشم انتقاد کنیم
bltصدا و سیما : رونمایی از بزرگترین مجموعه تعزیه خوانی امام حسین(ع)
bltصدا و سیما : اجرای بزرگترین تعزیه خوانی کشوردر روستای فدیشه نیشابور
bltصدا و سیما : مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
bltایرنا : عاشورای حسینی در عراق، حقیقتی که هر سال فراگیرتر می شود
bltفارس : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
bltایرنا : حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : آیین جوش زنی حسینی در رفسنجان
bltایرنا : تعزیه اصیل ترین روایت منظوم کربلا
bltتسنیم : تاکید مسئولان استان مرکزی بر مراقبت هیئات مذهبی برای جلوگیری از ورود مراسم خرافی به عزاداری حسینی
bltخبرگزاری ایلنا : آیین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد
bltتسنیم : ویدئویی از عزاداری کودکان نیجریه ای
bltتسنیم : «کردستان» پایتخت وحدت و یکدلی کشور یکپارچه غرق در ماتم حسینی است
bltتسنیم : اجتماع عظیم عزاداران حسینی مازندران در روز تاسوعا
bltمهر نیوز : برگزاری مراسم عاشورای حسینی در میدان امام اصفهان/حضور هیئات مذهبی
bltتسنیم : اصفهان غرق در ماتم حسینی است؛ اثبات عشق و ارادت به علمدار عطشان کربلا
bltصدا و سیما : شور حسینی مشهد الرضا در روز تاسوعا
bltمهر نیوز : اوج شکوه عزاداری اردبیلی ها در تاسوعای حسینی/تجمعی به وسعت یک شهر
bltایرنا : هیات های عزاداری در حرم مطهر رضوی
bltایرنا : هیات های عزاداری در حرم مطهر رضوی گردآمده اند
bltایرنا : هیات های مذهبی میبد ارزیابی می شوند
bltایرنا : پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی
bltراه دانا : تکایای استرآباد در خطر نابودی/ ضرورت ثبت ملی تکایای استرآباد گرگان
bltایرنا : مویه خوانی و شیون مادران دلتنگ قصرشیرینی در سوگ حسین (ع)
bltایرنا : ماه محرم  در جمهوری آذربایجان
bltتیتر یک : دیدنی ترین و معروف ترین اجراهای تعزیه در ایران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.