مخبر - 1398/06/20 - شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟

شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟
شرح مختصری از زندگینامه امام سجاد (ع) را در این گزارش بخوانید.
شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، امام زین العابدین (ع) چهارمین اختر تابناک ولایت و امامت، فرزند امام حسین (ع) و حضرت شهربانو(س) بازمانده واقعه بزرگ عاشورا نقش بسیار مهمی در خنثی کردن توطئه یزید بر ضد انقلاب و قیام امام حسین (ع) داشت و با سخنرانی و ایراد خطبه های خود از اهداف امام حسین (ع) پاسداری کرد.

دوران زندگی امام علی بن حسین (ع) امام سجاد (ع) در پنجم شعبان سال 38 هجری قمری و به روایتی 48 هجری قمری به دنیا آمد و دوره زندگی ایشان همزمان با امامت سه امام شیعیان امام علی (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و حکومت یزید بن معاویه (61- 64ق)، عبد الله بن زبیر (61- 73) که حاکم مستقل مکه بوده است، معاویه بن یزید (چند ماه از سال 64)، مروان بن حکم (نه ماه از سال 65)، عبدالملک بن مروان (65- 86) و ولید بن عبد الملک (86- 96) بود.

وقایع مهم در زمان زندگانی امام سجاد (ع) واقعه کربلا

امام سجاد (ع) در واقعه کربلا و در روزی که امام حسین (ع) و یارانش به شهادت رسیدند به شدت بیمار بود و به خواست خداوند ایشان برای حفاظت از اهداف امام حسین (ع) زنده ماندند. پس از واقعه کربلا اهل بیت امام حسین (ع) را به اسیری گرفتند و روانه کوفه و شام کردند. هنگام بردن اسیران از کربلا به کوفه، بر گردن امام سجاد (ع) غل و جامعه (جامعه، طوق مانندی است که دست ها و گردن را با آن به هم می بندند) گذاشتند و، چون بیمار بود و نمی توانست خود را بر پشت شتر نگاهدارد هر دو پای امام (ع) را بر شکم شتر بستند.

هنگامی که کاروان اسرا به کوفه رسید ابن زیاد، امام سجاد (ع) و سایر اسیران کربلا را در زندان نگاه داشت و نامه ای به شام نوشت و از یزید کسب تکلیف کرد. یزید پاسخ داد، اسیران و سر های شهیدان کربلا را به شام بفرستد. ابن زیاد، امام سجاد (ع) را غل بر گردن گذاشت و با اسیران همراه مُحَفّر بن ثَعلبه روانه دمشق کرد.

امام سجاد (ع) در مسجد شام خطبه ای خواند و خود و پدر و جد خویش را به مردم شناساند و به شامیان گفت که آنچه یزید و کارگزاران او بر زبان ها آورده اند درست نیست. پدر ایشان خارجی نیست و نمی خواسته جمعیت مسلمانان را ازبین ببرد و در بلاد اسلام فتنه بیندازد بلکه آن حضرت برای حق و به دعوت مسلمانان به پاخاست تا دین را از بدعت هایی که در آن پدید شده پاک کند و به سادگی و پاکیزی زمان جد خود برساند.

شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟

واقعه حره

بعد از واقعه کربلا در سال 63 هجری قمری در واقعه حره مردم مدینه بر ضد امویان قیام کردند آن ها با عبدالله بن حنظله که پدرش حنظله به غسیل الملائکه معروف بود بیعت کردند و بنی امیه را که هزار نفر بودند در خانه مروان بن حکم محاصره و بعد از شهر بیرون کردند. امام سجاد (ع) از آغاز شورش خود را کنار کشید و با مردم همراه نشد چون پایان کار را می دانست.

در واقعه حره، مروان (از دشمنان اهل بیت (ع)) نزد عبدالله بن عمر رفت و از او خواست تا خانواده وی را نزد خود نگاه دارد، ولی عبدالله نپذیرفت، مروان، چون از حمایت او نا امید شد پناه به امام سجاد (ع) برد امام (ع) با بزرگواری خاص خود خواهش او را قبول کرد و نزدیکان مروان را همراه با زن و فرزند خود به ینبع (چشمه ای نزدیک مدینه و کوه رضوی) فرستادامام سجاد (ع) در این حادثه 400 خانواده را در کفالت خود گرفت و تا وقتی که لشکر مسلم بن عقبه (فرمانده لشکر یزید در واقعه حره) در مدینه بود هزینه آنان را می پرداخت.

قیام توابین

رهبری نهضت توابین را سلیمان بن صرد خزاعی، به همراهی چند تن از سرشناسان شیعه در کوفه بر عهده داشتند توابین قصد داشتند تا در صورت پیروزی، امامت جامعه را به اهل بیت (ع) بسپارند و امام سجاد (ع) تنها بازمانده از نسل امام حسین (ع) بود، اما رابطه سیاسی خاصی بین امام سجاد (ع) و توابین وجود نداشته است.

قیام مختار

قیام مختار سومین جنبش مهم پس از واقعه کربلا است که درباره ارتباط امام سجاد (ع) با این جنبش نیز ابهاماتی وجود دارد این ارتباط نه تنها از زاویه نگرش سیاسی بلکه از جنبه اعتقادی (پیروی مختار از محمد بن حنفیه) نیز مشکلاتی را در بردارد. گفته شده که مختار پس از آنکه موفق شد در کوفه شیعیانی را به سوی خود جذب کند از امام سجاد (ع) استمداد جست، اما امام روی خوش نشان نداد.

آثار و فضیلت امام سجاد (ع) در یک نگاه یاران امام سجاد

امام سجاد (ع) شاگردان زیادی را تربیت کردند و یاران بسیاری داشتند؛ ابوحمزه ثمالی راوی، محدث و مفسر امامی در قرن دوم هجری قمری از اصحاب امام سجاد (ع)، امام باقر (ع)، امام صادق (ع) و امام کاظم (ع) بود، ابوخالد کابلی ملقب به کنکر از رجال شیعی سده اول هجری قمری و از اصحاب امام سجاد (ع) و امام باقر (ع)، اَبان بن تَغلِب ادیب، قاری، فقیه، مفسر و از محدثان بنام امامیه که در دوران امام سجاد (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) بود، جابر بن عبدالله انصاری صحابی پیامبر اسلام (ص) است که در بسیاری از غزوه ها و سرایا شرکت کرد.

جابر، راوی حدیث لوح است که دربردارنده نام امامان شیعه از زبان پیامبر (ص) است. جابر از اصحاب امام علی (ع) و ائمه تا امام باقر (ع) بود، سُلَیم بن قیس هلالی از اصحاب خاص چهار امام نخست شیعه (ع) که تا دوران امامت امام باقر (ع) بود از قدیمی ترین علمای شیعه و بزرگان اصحاب ائمه (ع) و مورد وثوق آنان بوده و نزد ایشان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است، حسن بن محمد بن حنفیه از محدثان قرن اول هجری قمری فرزند محمد بن حنفیه و نواده امام علی (ع) است، سعید بن مسیب بن حزن قرشی مخزومی از تابعین فقهای هفتگانه مدینه در زمان امام سجاد (ع) بود، یحیی بن اُمّ طُوَیل، سعید بن جُبَیرمفسر و از تابعین و اصحاب امام سجاد (ع)، محمد بن جُبَیر بن مُطعِم از یاران امام سجاد (ع) بودند.

آثار امام سجاد(ع)

صحیفه سجادیه مجموعه دعا های امام سجاد (ع) و آینه ای است که تصویر اجتماع آن روز به ویژه مدینه را در آن می توان دید، رساله حقوق در این رساله 51 حق (یا 50 حق طبق برخی نسخه ها) است، دعای سحر مشهور به دعای ابوحمزه ثمالی؛ این دعا را امام زین العابدین در سحر های ماه رمضان می خواند و ابوحمزه ثمالی از آن حضرت نقل کرده است این دعا دربردارنده مفاهیمی متعالی و تعابیری شیوا و فصیح است، زیارت امین الله؛ زیارتنامه ای است که امام سجاد (ع) هنگام زیارت مزار حضرت علی (ع) خوانده است.

کنیه و القاب امام سجاد(ع) زین العابدین

این لقب را رسول خدا (ص) جد بزرگوار امام سجاد (ع) به دلیل عبادت فراوان به ایشان داد.

سید العابدین

از جمله القاب برجسته امام چهارم، سیدالعابدین است. به خاطر آن همه عبادت و اطاعت و فرمانبرداری از خداوند به ایشان لقب دادند و از هیچ کس جز جد بزرگوارشان امیر مومنان علی (ع) آن همه عبادت صورت نگرفت.

ذوالثفنات

امام سجاد (ع) در پیشگاه حق به قدری پیشانی بر خاک می سایید که همه مواضع سجده اش پینه می بست و هر سال دوبار و هر بار پنج عدد از این پینه ها را می برید و از این رو به آن حضرت (ع) ذوالثفنات یعنی صاحب پینه ها می گفتند.

شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟

سجاد

به دلیل زیادی سجده ها و تداوم هر سجده امام علی بن الحسین (ع) را سجاد و سیدالساجدین لقب دادند.

ابن الخیرتین

یکی از نام هایی که امام سجاد (ع) را به آن می خواندند ابن الخیرتین است و علت این نامگذاری سخنی است مستند به رسول بزرگوار اسلام (ص) که فرمودند:خداوند متعال از میان بندگانش دو نژاد را برگزیده است و آن از عرب، قریش و در میان غیر عرب ایرانی و فارسیان هستند و خود امام سجاد (ع) نیز با اشاره به آن می فرمایند: انا ابن الخیرتین؛ من فرزند دو برگزیده ام، چون جد بزرگوارش نبی اکرم (ص) که برگزیده قریش و عالمیان بود و مادرش دختر یزدگرد سوم بود.

امین

امام نمونه والای این صفت ارزنده بود مصداق بارز این حرف فرموده آن حضرت (ع) است: اگر قاتل پدرم شمشیری را که بدان وسیله پدرم را به قتل رسانده در نزد من به امانت بگذارد در آن خیانت نمی کنم و آن را به او باز می گردانم.

زکی

چون خداوند متعال امام سجاد (ع) و خاندان مطهرش را از هر گونه آلودگی پاک و پاکیزه فرموده، همان گونه که از پدران بزرگوارش پلیدی را برداشته و پاک و پاکیزه قرار داده است و امام سجاد (ع) یکی از مصادیق بارز آیه مبارکه تطهیر است که خدای متعال در قرآن کریم سوره احزاب می فرماید: انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا

قدوة الزاهدین (پیشوای زاهدان)، سیدالمتقین (سرور و مهتر پرهیزکاران)، امام المومنین، منار القانتین (چراغ شب زنده داران)، زین الصالحین (زیور صالحان) و سیدالمجتهدین از القاب دیگر امام چهارم شیعیان امام سجاد (ع) و کنیه های ایشان ابوالحسن، ابومحمد، ابوالحسین، ابوعبدالله، ابوبکر، ابوالقاسم و مشهورترین آن ها ابوالحسن و ابومحمد است.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیمار   دمشق   شورش   کارگزاران   امام علی علیه السلام   چشمه   کفالت   شهیدان   گردن   معاویه   واقعه کربلا   قرآن و عترت   کوفه   امام حسن مجتبی علیه السلام   بیعت   مکه   بنی امیه   تشیع   اهل بیت   یارانش   مسلمین   یزید   ولایت و امامت   واقعه حره   امام حسین علیه السلام   یزید بن معاویه   کاروان اسرا   امام سجاد علیه السلام   امویان   فرهنگی   حادثه   ضد انقلاب  
اخبار مرتبط
چرا لقب صاحب پینه ها را به امام چهارم دادند؟
پایگاه وارث
امام سجاد (ع) در واقعه کربلا چند ساله بودند؟
پارسینه
پیروزی جبهه مقاومت با پیروی از نهضت عاشورا
صدا و سیما
نگاهی به خطبه امام سجاد در مسجد شام
رسانیوز
امام سجاد (ع) برای احیای نهضت عاشورا و تبلیغ دین در دوران خفقان چه کرد؟
باشگاه خبرنگاران
دادستان کل کشور: یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
صراط
بخشی از مشکلات اقتصادی بخاطر خرابکاری برخی افراد فاسد است
ناطقان نیوز
دادستان کشور: ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
الف
برای حفظ نظام باید کمی مشکلات را تحمل کنیم
افکار نیوز
ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است/ مردم یمن ولایتمدار هستند
دیده بان ایران
بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
اطلاعات روز
هدف دشمن ایجاد نارضایتی در میان مردم و ناکارآمد جلوه دادن نظام است
خبرگزاری حوزه
امام سجاد(ع) در واقعه کربلا چند ساله بودند؟
افکار نیوز
بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است/ یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
مشرق نیوز
دشمنان از باز بودن بستر بی در و پیکر فضای مجازی برای ناامیدی مردم استفاده می کنند
خبرگزاری ایلنا
نظام ما سالم است/ برای حفظ نظام اسلامی باید مشکلات را تحمل کنیم
خبرگزاری موج
دادستان کل کشور:یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
فارس
ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
ایسنا
من فرزند زمزم و صفایم...
ایسنا
سیدالساجدین، بنیانگذار سیاست و مبارزه نیایشی
بلاغ مازندران
امام سجاد(ع) در واقعه کربلا چند ساله بود؟
خبرآنلاین
روش های مبارزه امام سجاد(ع) با حکومت بنی امیه/ آیا سیدالعابدین(ع) برای مبارزه تنها دعا می خواند؟+تصاویر
موج رسا
اقدامات امام سجاد(ع) برای احیای نهضت عاشورا
پایگاه وارث
کاروان اسرای کربلا در کدام اربعین به کربلا گام نهادند؟
خبرآنلاین
مستند "گمشده"؛ روایتی از عزاداری شیعیان گرجستان در ایام محرم
ابنا
جوهر مشترک یاران امام حسین (ع) و پیرخمین (ره)
تسنیم
شناخت ‏حق امام حسین (علیه السلام)
شیعه نیوز
واکنش امام سجاد(ع) به صدای گریه مردم کوفه
شهدای ایران
روش آشنا کردن اهل سنت با اهل بیت(علیهم السلام)
شیعه نیوز
زخمی بر امام سجاد که التیام نیافت
تسنیم
قیام توابین(2)
شیعه نیوز
عوامل شکست قیام مسلم بن عقیل علیه السلام در کوفه
شیعه نیوز
قیام توابین
شیعه نیوز
ائمه(علیهم السلام )و قیامهای شیعی
شیعه نیوز
قیام نفس زکیه
شیعه نیوز
زنان پرچمدار پیام نهضت سرخ حسینی هستند
جوان آنلاین
محور و روح و هدف عالی قیام حسینی از زبان پژوهشگر اسلامی
شبکه الکوثر
تجلیل نماینده ولی فقیه در سوریه از مواضع روشنگرانه سید حسن نصرالله
رسانیوز
تبیین نقش حضرت زینب(س) در قیام حسینی
ایکنا
سرنوشت شوم قاتلان امام حسین (ع) پس از واقعه کربلا
شبکه الکوثر
اخبار مرتبط
bltپایگاه وارث : چرا لقب صاحب پینه ها را به امام چهارم دادند؟
bltپارسینه : امام سجاد (ع) در واقعه کربلا چند ساله بودند؟
bltصدا و سیما : پیروزی جبهه مقاومت با پیروی از نهضت عاشورا
bltرسانیوز : نگاهی به خطبه امام سجاد در مسجد شام
bltباشگاه خبرنگاران : امام سجاد (ع) برای احیای نهضت عاشورا و تبلیغ دین در دوران خفقان چه کرد؟
bltصراط : دادستان کل کشور: یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltناطقان نیوز : بخشی از مشکلات اقتصادی بخاطر خرابکاری برخی افراد فاسد است
bltالف : دادستان کشور: ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltافکار نیوز : برای حفظ نظام باید کمی مشکلات را تحمل کنیم
bltدیده بان ایران : ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است/ مردم یمن ولایتمدار هستند
bltاطلاعات روز : بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltخبرگزاری حوزه : هدف دشمن ایجاد نارضایتی در میان مردم و ناکارآمد جلوه دادن نظام است
bltافکار نیوز : امام سجاد(ع) در واقعه کربلا چند ساله بودند؟
bltمشرق نیوز : بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است/ یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltخبرگزاری ایلنا : دشمنان از باز بودن بستر بی در و پیکر فضای مجازی برای ناامیدی مردم استفاده می کنند
bltخبرگزاری موج : نظام ما سالم است/ برای حفظ نظام اسلامی باید مشکلات را تحمل کنیم
bltفارس : دادستان کل کشور:یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltایسنا : ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltایسنا : من فرزند زمزم و صفایم...
bltبلاغ مازندران : سیدالساجدین، بنیانگذار سیاست و مبارزه نیایشی
bltخبرآنلاین : امام سجاد(ع) در واقعه کربلا چند ساله بود؟
bltموج رسا : روش های مبارزه امام سجاد(ع) با حکومت بنی امیه/ آیا سیدالعابدین(ع) برای مبارزه تنها دعا می خواند؟+تصاویر
bltپایگاه وارث : اقدامات امام سجاد(ع) برای احیای نهضت عاشورا
bltخبرآنلاین : کاروان اسرای کربلا در کدام اربعین به کربلا گام نهادند؟
bltابنا : مستند "گمشده"؛ روایتی از عزاداری شیعیان گرجستان در ایام محرم
bltتسنیم : جوهر مشترک یاران امام حسین (ع) و پیرخمین (ره)
bltشیعه نیوز : شناخت ‏حق امام حسین (علیه السلام)
bltشهدای ایران : واکنش امام سجاد(ع) به صدای گریه مردم کوفه
bltشیعه نیوز : روش آشنا کردن اهل سنت با اهل بیت(علیهم السلام)
bltتسنیم : زخمی بر امام سجاد که التیام نیافت
bltشیعه نیوز : قیام توابین(2)
bltشیعه نیوز : عوامل شکست قیام مسلم بن عقیل علیه السلام در کوفه
bltشیعه نیوز : قیام توابین
bltشیعه نیوز : ائمه(علیهم السلام )و قیامهای شیعی
bltشیعه نیوز : قیام نفس زکیه
bltجوان آنلاین : زنان پرچمدار پیام نهضت سرخ حسینی هستند
bltشبکه الکوثر : محور و روح و هدف عالی قیام حسینی از زبان پژوهشگر اسلامی
bltرسانیوز : تجلیل نماینده ولی فقیه در سوریه از مواضع روشنگرانه سید حسن نصرالله
bltایکنا : تبیین نقش حضرت زینب(س) در قیام حسینی
bltشبکه الکوثر : سرنوشت شوم قاتلان امام حسین (ع) پس از واقعه کربلا
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.