مخبر - 1398/06/20 - تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان

تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
زاهدان - ایرنا - مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان همانند تمامی عاشقان اهل بیت (ع) در ماه محرم و صفر با آداب و رسوم مخصوص به خود در غم سرور و سالار شهیدان حضرت حسین (ع) و یاران با وفایشان به عزاداری می پردازند و در این میان با استقبال از زائران حسینی (ع) اجر و ثوابی دوچندان نصیب خود می کنند.
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان

به گزارش ایرنا ماه محرم که آغاز می شود دل همه عاشقان حسینی در گوشه و کنار دنیا به سوی کعبه و میکده عشق «سرزمین کرب و بلا» رهسپار می شود.در این روزها و شب ها آسمان و زمین در سوگ کسی می نشینند که جایگاهش آغوش رسول خدا (ص) بود. محرم یادآور مظلومیتی است که تا قیامت قلب آسمانیان و زمینیان را به درد می آورد. محرم فصل نوحه و عزایی است که سوزش همچنان برای عاشقان حسینی تازگی دارد و نماد غمی است که تا آمدن منتقمش آرام نخواهد گرفت.

مردم ولایت مدار، عاشق و دلباخته اهل بیت (ع) عصمت و طهارت در سیستان و بلوچستان همچون سایر شیعیان جهان امسال نیز مثل هر سال محرم را با غم و اندوهی ناتمام آغاز کردند. شروعی که در کنار برگزاری آیین های ویژه عزاداری و مرثیه خوانی با میزبانی از زائران پاکستانی همراه شد. زائرانی که باید برای زیارت حرم امام حسین (ع) هزاران کیلومتر را بپیمایند و در این راه از سیستان و بلوچستان نیز عبور می کنند. به همین دلیل در کنار دیگر آیین های مذهبی و آداب و رسوم چند سالی است که برخی از مردم مهمان نواز این استان مشغول خدمات رسانی به زائران حسینی پاکستانی هستند که از مرز میرجاوه وارد استان شده و قبل از عزیمت به عراق، مدتی میهمان سیستان و بلوچستانی ها می شوند.

برپایی موکب ها در پایانه مرزی میرجاوه و همچنین رسیدگی به امور مختلف این زائران هر سال بیشتر از قبل میان مردم سیستان و بلوچستان جا باز می کند و هر سال تعداد بیشتری از مردم استان نذورات خود را به این موضوع اختصاص می دهند.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان تاکنون سه هزار و 320 زائر پاکستانی مشتاق شرکت در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در کربلا از ابتدای محرم تاکنون وارد این استان شدند. سال گذشته در ماه های محرم و صفر 73 هزار زائر پاکستانی وارد سیستان و بلوچستان شدند و براساس پیش بینی ها امسال تعداد این زائران 30 درصد افزایش می یابد.

علاوه بر مهمان نوازی و استقبال مردم، مسئولان محلی سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرده اند که تمام پرسنل پایانه مرزی میرجاوه به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به زائران پاکستانی هستند تا روند ورود و میزبانی از زائران با تاخیر انجام نشود.

زاهدان در غم سالار شهیدان ماتم سراست

حال و هوای شهر زاهدان از همان شب نخست محرم دگرگون شده و خیابان های این شهر میزبان دسته های عزادار سیدالشهدا (ع) است و به ماتم سرای حسینی تبدیل شده است. هیات ها و دسته های سینه زنی و زنجیرزنی که شب به شب بر تعداد آنها افزوده می شود شبهای زاهدان را از قبل دیدنی تر می کند. حتی مساجد دانشگاه های زاهدان نیز با وجود فصل تعطیلات درهایشان را برای عزاداران سید و سالار شهیدان گشودند تا همه جای این شهر حسینی شود.

غوغای حضور حسینیان زاهدانی را می توان از ترافیک سنگین شبها در خیابان ها و معابر عمومی شهر بویژه زیباشهر، امام خمینی، مصطفی خمینی، شریعتی، بهشتی، گلزار شهدا و.... به خوبی لمس کرد. حضوری که پیر و جوان، کودک و بزرگ و زن و مرد را گرد هم جمع کرده است.

علاوه بر دسته روی هیات های عزدار، تجمعات مذهبی دیگری نیز در برخی میادین و خیابانهای اصلی شهر زاهدان از شب پنجم ماه محرم برنامه ریزی می شود که مردم در این اماکن به عزاداری میپردازند.

عزاداری اقوام مختلف ایرانی در زاهدان

از آنجایی که زاهدان شهری مهاجرپذیر است برخی اقوام مختلف ایرانی مقیم این شهر از سالیان دور هر یک با سبک و سیاق خود در این شبها به عزاداری می پردازند. حسینیه یزدی ها، بیرجندی ها، آذربایجانی ها، کرمانی ها، بمی ها، خراسانی ها و سیستانی ها از معروفترین حسینیه های شهر زاهدان هستند که هر یک سبک عزاداری مخصوص به خود را دارند. به طور معمول بزرگترین هیات های مذهبی نیز مربوط به این حسینیه هاست که در شبهای محرم دسته روی باشکوهی را در خیابانهای زاهدان به نمایش می گذارند. علاوه بر این مساجد محلات مختلف در شهر زاهدان نیز هر یک دارای یک هیئت یا به عبارتی همان دسته هستند که هر شب برای عرض تسلیت به مساجد دیگر محلات می روند و بدین گونه غم شهادت سیدالشهدا و یاران باوفایش را با یکدیگر به سوگ می نشینند.

هر یک از اقوام مختلف مقیم زاهدان از سالها پیش تاکنون برای عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورا غذای نذری مخصوصی تهیه و پخش می کنند که در این میان می توان به شله مشهدی، آبگوشت بمی و حلیم یزدی اشاره کرد.

"غُلور" نیز نوعی حلیم مخصوص سیستانیهاست که به عنوان نذری در روزهای عزاداری میان مردم توزیع می شود و از محبوبیت خاصی در این منطقه برخوردار است. این غذا از گندم نیمه آسیاب و خورشت گوشت گوسفند تهیه می شود و توزیع آن در طول ماه محرم به ویژه شب و صبح تاسوعا و عاشورا و اربعین بین مردم و عزاداران حسینی از جمله سنتهای مردم این منطقه است.

شکوه عزاداری در دارالولایه سیستان

علاوه بر زاهدان در دیگر شهرهای استان نیز شور حسینی میان مردم موج میزند. کانون دیگر عزاداری های حسینی منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان است. مردم منطقه سیستان از صدر اسلام تا کنون همواره به عنوان محبان واقعی پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و خاندان مطهر آن حضرت شناخته می شوند، مردمی که با وجود تمام تهدیدها و اهانت ها و ظلم حکام اُموی هیچ گاه حاضر به لعن حضرت علی بن ابی طالب (ع) نشدند و به محض رسیدن خبر شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایشان به خونخواهی آن حضرت قیام کرده و به سمت عراق شتافتند و همین سبب شد تا دارالولایه سیستان از گذشته تا کنون نگین درخشان ایران در ولایتمداری باشد.
برگزاری آیینهای خاص در سیستان از دیر باز تاکنون رواج داشته و هر ساله با شور و حال وصف ناپذیری اجرا می شود که از جمله مهمترین آنها راه رفتن با پای برهنه، گل مالیدن بر سر و پاشیدن کاه بر سر عزاداران تعزیه خوانی، شبیه خوانی، مقتل خوانی، چاوشی، سینه زنی نشسته، زنجیرزنی ، روضه خوانی، پخش نذورات بویژه غُلور است.
سینه زنی به صورت نشسته که در سیستان به «سینه شٌنَسٌتَکا یا سینه سه ضرب معروف» است و قدمتی دیرینه دارد. این سینه‎زنی بدین گونه است که عزداران در صفهای منظم نشسته و مداح با خواندن اشعار و مراثی معروف به بحرطویل که حاوی مضامین حماسی و مذهبی در بزرگی و جنگاوری و حق بودن لشکر فرزند پیامبر (ص) و یارانش است مرثیه سرایی می کند و در زمان دم نوحه یا واگفت سینه زنانی که رو به روی هم بر روی زانو نشسته‎اند بر زانو میزنند و با این حرکت شدت افسوس و حسرت خود از شهادت سالار شهیدان و یاران با وفایش را نشان می دهند.
در آغاز حرکات این سبک سینه زنی، عزاداران با کوبیدن دست برروی زمین معتقدند که زمین را به شهادت می‎گیرند به این معنا که «ای زمین تو شاهد باش ما عزادار خاندان عصمت و طهارت (ع) هستیم» سپس برروی زانو بلند شده و سینه می‎زنند و رفته رفته با شور و هیجان بیشتر دست‎ها به سینه کوبیده شده و جمعیت عزادار یک صدا حسین حسین گویان بر سر و سینه و زانو میزنند.
این سبک خاص سینه زنی تمامی مردم حاضر در مسجد و حسینه و تکیه اعم از زن و مرد و پیر و جوان را به شور میرساند و همه یک صدا فریاد یا حسین و یا عباس و یا ابوالفضل سر می دهند و به یاد مظلومیت سرور و سالار شهیدان ضجه می زنند.

روستاهای سیستان یک پارچه عزادار حسین(ع) است

در روستاهای منطقه سیستان آماده سازی مساجد، حسینیه ها و تکایا از 10 روز قبل از رسیدن ماه محرم با شور و حال خاصی آغاز می شود، غبارروبی این اماکن مقدس، نصب علم و پارچه های سبز و سیاه و قرمز، پارچه نوشته های ویژه محرم و شهادت امام حسین (ع) و شست و شوی ظروف برای پذیرایی از عزاداران حسینی از جمله برنامه های پیش از شروع ماه محرم است.
بیشتر مردم روستا با نصب پرچم مشکی و سبز مزین به نام امام حسین (ع) بر سر درب منازل خود عشق و ارادت شان را به سرور و سالار شهیدان نشان می دهند.
مردم روستاهای سیستان با برپایی خیمه ها و تکایا و برگزاری مراسم عزاداری از شب اول محرم در مساجد و حسینیه ها، پخش نذورات، نوحه خوانی و سینه زنی، مداحی و روضه خوانی سنتی با لهجه سیستانی به غمگساری می پردازند.
مداحی و تعزیه خوانی از شب اول محرم تا شب شام غریبان ادامه دارد و هر شب روایت یکی از شهدای کربلا نمایش داده می شود. در روز عاشورا نیز مردم همراه با هیات های سینه زنی و دسته های زنجیر زن بر سر مزار شهدا و اهل قبور میروند و به مرثیه خوانی در این محل می پردازند.

شوُوی خوانی یا شبیه خوانی و چاوشی به زبان محلی

شوُوی خوانی یا همان تعزیه خوانی از دیگر آیین هایی است که در بیشتر مناطق سیستان رواج دارد و مردمان از دیرباز به این نوع مراسم علاقه داشته و به تماشای آن می نشینند. این آیین به صورت روزشمار اجرا می شود به این صورت که تعزیه خوانان هر روز ماه محرم را به یکی از یاران امام حسین(ع) اختصاص می دهند.
یکی از این مناطق که همواره تعزیه خوانی در آن اجرا می شود شهر بنجار است شهری که قدمت تعزیه خوانی در آن به حدودا 250 سال می رسد و از مناطق اصلی تعزیه خوانی در سیستان محسوب می شود. این آیین با استناد به نسخه های خطی قدیمی تعزیه خوانی که دست به دست و سینه به سینه منتقل گشته برگزار می شود.
چه وشی یا چاوشی یکی دیگر از مراسم کهن مردم سیستان در ماه محرم است بدین گونه که تنی چند از بزرگان و پیرغلامان خوش صدا پس از اذان مغرب و عشا با صدای حزن ‎انگیز و زیبا و با حرکت در کوچه ها و معابر روستا، بام منازل، حسینیه و مساجد رفته و با خواندن اشعار و مراثی مردم را برای تجمع در حسینیه و مسجد دعوت می کنند و در واقع نوعی فراخوان برای شروع عزاداری است.

عزاداری مردم سیستان با "خیمه سوزان" به اوج می رسد

ظهر روز عاشورا عزاداری مردم این استان با برپایی آیین "خیمه سوزان" به اوج خود میرسد. این مراسم با حضور عزاداران و سوگواران حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در شهرهای مختلف منطقه سیستان و همچنین در زاهدان برگزار می شود. در آیین خیمه سوزان، تعزیه حادثه عاشورا به یاد مظلومیت و غربت سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و 72 یار باوفایش و سوزاندن خیمه های خاندان پیامبر(ص) توسط لشکر یزید به اجرا در می آید و عزاداران این حادثه غمبار را به تماشا می نشینند و با تمام وجود این مصیبت بزرگ را درک کرده و اشک ماتم می ریزند. در این مراسم به یاد آتش گرفتن خیمه های سید و سالار شهیدان در حادثه عاشورا، آیین خیمه سوزان اجرا می شود و خیمه هایی به صورت نمادین به آتش کشیده می شود تا اوج مظلومیت اهل بیت(ع) نشان داده شود.

عزاداری اهل سنت در ماه محرم

مردم اهل سنت این خطه از کشور نیز در احترام به ماه محرم و ایام شهادت حضرت حسین (ع) همانند شیعیان بخاطر شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایشان ناراحت و غمگین هستند و در واقع محرم الحرام، تاسوعا و عاشورا برای آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با وجود اینکه در فقه اهل سنت سینه زنی و سیاهپوش شدن وجود ندارد ولی در محرم هیچ جشن و عروسی برگزار نمی کنند و در این ماه به خواندن قرآن، بخشش، انجام کارهای خیر مشغول می شوند. اکثر مردمان بلوچستان و برادران و خواهران اهل تسنن روزهای تاسوعا و عاشورا روزه می گیرند چرا که آنها بر این باورند که گرفتن روزه در این ایام اجر و ثواب بسیاری دارد.

پخت انواع غذاهای محلی از قبیل حلوا، خورشت و برنج و همچنین پخش شیر و خرما نیز از دیگر آیین های روزهای تاسوعا و عاشورا در بلوچستان است.

تعرض به مراسم عزاداری امام حسین(ع) حرام است

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم و امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان گفت: هیچ کسی حق ندارد در هیچ نقطه ای از دنیا در مراسم مذهبی عزیزان اهل تشیع ما خلل و مشکلی ایجاد کند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی افزود: تعرض به مراسم عزاداری فتنه محسوب شده و حرام است.

وی ادامه داد: هر کسی باید بتواند مراسم خود را آزادانه و مطابق با اعتقاد و مذهب خودش برگزار کند.

مولوی عبدالحمید تاکید کرد: به برادران اهل سنت توصیه می شود که در روزهای تاسوعا و عاشورا روزه بگیرند و در خانه های شان بنشینند تا خیابان ها خلوت باشند و عزیزان شیعه ما بتوانند به راحتی مراسم خودشان را برگزار کنند.

وی محبت اهل بیت را جزو اعتقادات همهی مسلمانان دانست و گفت: در مظلومیتی که بر اهل بیت گذشته همه ما باید با آنها همدردی و از کسانی که به اهل بیت و فرزندان آن حضرت ظلم کردند تنفر داشته باشیم.
وی حادثه کربلا را از حوادث تلخ برای امت اسلام دانست و افزود: حادثه کربلا حادثه بسیار تلخ، ناگوار و دلخراشی بود.

9908 **6081

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   زاهدان   مذهبی   زیارت   سیستان و بلوچستان   قیامت   بلوچستان   گلزار شهدا   ماه محرم   سوزش   شور حسینی   آداب و رسوم   زائران   معابر عمومی   مهمان نوازی   زن و مرد   مرثیه خوانی   نوحه   مقیم   طهارت   تشیع   پایانه   نذورات   اهل بیت   محرم و صفر   سالار شهیدان   امام حسین علیه السلام   موکب   آیت الله سید مصطفی خمینی   ماتم   مرز میرجاوه   میرجاوه   گوشه   سینه زنی   دانشگاه   خدمات رسانی   پیش بینی   ترافیک سنگین   اوقاف و امور خیریه   سیستان   حسینیه   شیعه و سنی   عزاداری  
اخبار مرتبط
خدمات رسانی شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان به زائران حسینی
سایت جماران
شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان آماده خدمت به زوار حسینی
ایسنا
20 هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد سیستان و بلوچستان شدند
آریا
بیش از 20 هزار زائر پاکستانی کربلا وارد سیستان و بلوچستان شدند
مهر نیوز
افزون بر 19 هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد سیستان و بلوچستان شدند
ایرنا
موکب سپاه استان بوشهر برای خدمات رسانی به زائران اربعین مستقر می شود
تسنیم
حضور زائران افغانستانی در اربعین حسینی افزایش می یابد
ایرنا
آماده سازی موکب های حسینی گلستان برای عزاداری اربعین
مهر نیوز
زیرساخت های خوبی در مرز خسروی برای تردد زائران ایجاد شده است
ایرنا
میزبانی 3هزار و 560 مکان مقدس از عزادران حسینی در آذربایجان شرقی
مهر نیوز
آماده سازی موکب های حسینی در کربلا برای عزاداران حسینی مازندران
تسنیم
میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه اشرفیه از عزاداران حسینی
ایرنا
ایران در فصل حسین(ع)
ایکنا
آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
ایرنا
روایت تسنیم از بزرگ ترین اجتماع تعزیه خوانی شمالغرب کشور؛ ارمغانخانه زنجان عاشورای دیگری بود
تسنیم
عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
ایرنا
عزاداری سالار شهیدان در کشور های مختلف
آریا
گل مالی ، رسم دیرینه مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
خبرآنلاین
مردم سیستان و بلوچستان در شام غریبان شمع معرفت روشن کردند
ایرنا
اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
قدس آنلاین
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
بوشهر در روز عاشورا تجلی گاه شور حسینی + فیلم
تسنیم
عزاداری باشکوه عاشورا در سراسر کشور/ تمام ایران در غم شهادت «امام حسین (ع)» می گرید
میزان
از عزاداری مردم آذربایجان شرقی در عاشورا چه می دانید؟
تسنیم
شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
تسنیم
مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
صدا و سیما
همدان غرق در ماتم و عزا/هیات های حسینی سنگ تمام گذاشتند
مهر نیوز
سیستان وبلوچستان غرق در عزای سید و سالار شهیدان
برنا نیوز
استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
مهر نیوز
قصرشیرین در سالروز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) عاشورایی شد
ایرنا
فریاد یاحسین(ع) در ایرانشهر طنین انداز شد
ایرنا
نوای سوگ سالار شهدا در سرزمین آفتاب پیچید/ عزاداری دوستداران حسین
مهر نیوز
نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
بلاغ مازندران
فریاد یاحسین در ورامین طنین انداز شد
ایرنا
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
عاشورای حسینی در عراق، حقیقتی که هر سال فراگیرتر می شود
ایرنا
زاهدان غرق در عزای سید و سالار شهیدان
زاهد نیوز
گیلان غرق در اشک و ماتم/شور حسینی در دیار گیل و دیلم
مهر نیوز
قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
ایرنا
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : خدمات رسانی شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان به زائران حسینی
bltایسنا : شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان آماده خدمت به زوار حسینی
bltآریا : 20 هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد سیستان و بلوچستان شدند
bltمهر نیوز : بیش از 20 هزار زائر پاکستانی کربلا وارد سیستان و بلوچستان شدند
bltایرنا : افزون بر 19 هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد سیستان و بلوچستان شدند
bltتسنیم : موکب سپاه استان بوشهر برای خدمات رسانی به زائران اربعین مستقر می شود
bltایرنا : حضور زائران افغانستانی در اربعین حسینی افزایش می یابد
bltمهر نیوز : آماده سازی موکب های حسینی گلستان برای عزاداری اربعین
bltایرنا : زیرساخت های خوبی در مرز خسروی برای تردد زائران ایجاد شده است
bltمهر نیوز : میزبانی 3هزار و 560 مکان مقدس از عزادران حسینی در آذربایجان شرقی
bltتسنیم : آماده سازی موکب های حسینی در کربلا برای عزاداران حسینی مازندران
bltایرنا : میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه اشرفیه از عزاداران حسینی
bltایکنا : ایران در فصل حسین(ع)
bltایرنا : آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
bltتسنیم : روایت تسنیم از بزرگ ترین اجتماع تعزیه خوانی شمالغرب کشور؛ ارمغانخانه زنجان عاشورای دیگری بود
bltایرنا : عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
bltآریا : عزاداری سالار شهیدان در کشور های مختلف
bltخبرآنلاین : گل مالی ، رسم دیرینه مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
bltایرنا : مردم سیستان و بلوچستان در شام غریبان شمع معرفت روشن کردند
bltقدس آنلاین : اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltتسنیم : بوشهر در روز عاشورا تجلی گاه شور حسینی + فیلم
bltمیزان : عزاداری باشکوه عاشورا در سراسر کشور/ تمام ایران در غم شهادت «امام حسین (ع)» می گرید
bltتسنیم : از عزاداری مردم آذربایجان شرقی در عاشورا چه می دانید؟
bltتسنیم : شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
bltصدا و سیما : مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
bltمهر نیوز : همدان غرق در ماتم و عزا/هیات های حسینی سنگ تمام گذاشتند
bltبرنا نیوز : سیستان وبلوچستان غرق در عزای سید و سالار شهیدان
bltمهر نیوز : استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
bltایرنا : قصرشیرین در سالروز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) عاشورایی شد
bltایرنا : فریاد یاحسین(ع) در ایرانشهر طنین انداز شد
bltمهر نیوز : نوای سوگ سالار شهدا در سرزمین آفتاب پیچید/ عزاداری دوستداران حسین
bltبلاغ مازندران : نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
bltایرنا : فریاد یاحسین در ورامین طنین انداز شد
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltایرنا : عاشورای حسینی در عراق، حقیقتی که هر سال فراگیرتر می شود
bltزاهد نیوز : زاهدان غرق در عزای سید و سالار شهیدان
bltمهر نیوز : گیلان غرق در اشک و ماتم/شور حسینی در دیار گیل و دیلم
bltایرنا : قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.