مخبر - 1398/06/20 - جدّیت در بیت المال به اندازه خرید یک کباب!/ روحانیِ ناطق، لقب رهبری به آیت الله مدنی(ره)

جدّیت در بیت المال به اندازه خرید یک کباب!/ روحانیِ ناطق، لقب رهبری به آیت الله مدنی(ره)
بیستم شهریور ماه سالروز شهادت دومین امام جمعه تبریز بعد از انقلاب اسلامی است که مقام معظم رهبری به ایشان لقب روحانی ناطق داده اند.
جدّیت در بیت المال به اندازه خرید یک کباب!/ روحانیِ ناطق، لقب رهبری به آیت الله مدنی(ره)

گروه فرهنگی آناج: نام شهدای محراب که به میان می آید بی شک نام دوتن از علمای عالی قدر تبریز بیش از همه به چشم می آید. آیت الله قاضی طباطبائی و آیت الله مدنی اولین ائمه جمعه تبریز بعد از انقلاب اسلامی بودند که با شهادتشان نام شهدای محراب را به دوش کشیدند. بیستم شهریور ماه سالروز شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی، امام جمعه ای است که بعد از گذشت نزدیک به 40 سال همچنان یاد و خاطره اش در میان مردم تبریز زنده است.

جوان های انقلاب و پا به سن گذاشته های امروز شهید آیت الله مدنی را عالمی فاضل و امام جمعه ای به واقع مردمی می خوانند و هنوز هم خاطرات حضور این عالم گرانقدر در تبریز و خاموش کردن فتنه منافقان را از یاد نبرده اند.

تبعید به همدان و انصراف ارتش از عزیمت به تهران

فعالیت های سیاسی پیش از انقلاب آیت الله مدنی باعث شده بود تا ایشان از تبریز به همدان تبعید شود. در همدان نیز این عالم فاضل با اخلاق و گفتار خوش مردم را همراه خود ساخته بود و مردم همدان مطیع صحبت های ایشان بودند به طوریکه وقتی خبر رسید که یگان های ارتش به سوی از نزدیکی همدان رد شده و عازم تهران برای سرکوب مردم انقلابی هستند آیت الله مدنی به همراه مردم به خارج از شهر رفتند.

ایشان عنوان کرده بودند که اگر درجه داران ارتش با صحبت هایش قانع نشوند مردم با شعار "ارتش برادر ماست/خمینی رهبر ماست" به آنان حمله کنند و اجازه ندهند که مسیر را ادامه دهند. همین اتفاق نیز رخ داد و مردم به ارتشیان حمله ور شدند و تانک ها و تمامی وسایل نقلیه را در اختیار گرفتند. بعد از این اتفاق، هیاهو در تمامی پادگان های ارتش پیچیده شد و کم کم ارتش با مردم همراه گشت.

اهتمام به بیت المال به اندازه پول یک کباب

شهید آیت الله مدنی اهتمام ویژه ای به بیت المال داشتند و حتی به اندازه پول یک سیخ کباب نیز اجازه نمی دادند که مبلغی از بیت المال خرج شود. حمید منبع جود، ملازم آیت الله مدنی در خاطره ای درباره توجه ایشان به بیت المال تعریف می کند:" آقای مدنی قول داده بودند که یک روز بنده را به دیدار امام خمینی (ره) ببرند، یک روز بنده را صدا کرد و گفت: حمید مقداری نان و پنیر و سبزی آماده کن و در داخل ماشین بنشین، من بعد از مهیاکردن دستورات آقا، در داخل ماشین نشستم و آیت الله مدنی نیز در کنار بنده نشستند و دو پاسدار در جلو نشستند و راهی شدیم. در بین راه، ایشان برای نماز و ناهار دستور دادند که توقف کنیم. آن دو پاسدار برای وضو کنار رودخانه رفتند. آیت الله مدنی به من گفت شاید آنها پنیر و سبزی را دوست نداشته باشند و از من خواست تا در نزدیک ترین راه برای آنها کباب بخرم.

در کنار بنده دو نوع پول جداگانه بود که یکی مخصوص روحانیون بود و یکی مخصوص احسان و فقرا. کمی که حرکت کرده بودم، ایشان بنده را با صدای بلند صدا کرد و با این لفظ به من گفت: احمق! از کدام پول می خواهی برای آنها کباب بخری؟ بنده که متعجب شده بودم، گفتم از پول احسان. ایشان گفت برگرد. از زیر عبای خود کیسه سیاهی درآورد و گفت: این پولی است که ماهیانه از مغازه پدرم از آذرشهر به بنده می رسد. خرجی من از این راه است و من تا به امروز دست به بیت المال نزدم! ایشان توجه زیادی به مسئله بیت المال داشتند."

محاصره سوسنگرد و نقش آیت الله مدنی در ارسال تجهیزات نظامی

در سالهای جنگ و روزهای محاصره سوسنگرد وضعیت بدی ایجاد شده بود. از یک سو دشمن بدون ابایی وارد شهرها می شد و از سوی دیگر نبود تجهیزات باعث شده بود نیروهای خودی با دست خالی و جانشان به مصاف دشمن تا دندان مسلح بروند. در همین حال به آیت الله مدنی که نماینده ی امام در آذربایجان و امام جمعه ی تبریز بود، خبر دادند؛ سوسنگرد محاصره شده و نیروهای اعزامی از تبریز در محاصره قرار گرفته اند.

شهید علی تجلایی و سهراب نادری به دفتر ایشان زنگ زده و صحبت کردند. آیت الله مدنی همان شب، ساعت یازده بود که به دفتر حضرت امام (ره) زنگ زدند. آقای اشراقی از دفتر حضرت امام به ایشان گفتند که امام فرمودند به تهران بیایید. آیت الله مدنی همان شب راه افتادند و ساعت چهار صبح روز بعد در محضر امام بودند. حدود یک ساعت صحبت کردند. سپس حضرت امام آقای اشراقی را صدا کردند و به او فرمودند که به بنی صدر زنگ بزنید و بگویید اگر محاصره سوسنگرد تا 24 ساعت دیگر شکسته نشود، خودم به اهواز خواهم آمد. آقای اشراقی هم زنگ زدند. بنی صدر از ترس امام، مهمات و نیرو به سوسنگرد گسیل کرد. در این جریان نقش شهید آیت الله مدنی بسیار مهم بود.

لقب روحانیِ ناطق به شهید مدنی از سوی رهبر انقلاب

رهبر انقلاب دوستی نزدیکی با آیت الله مدنی داشتند و به خوبی از صفات حسنه و رفتار و منش ایشان آگاهی داشتند. ایشان درباره شهید آیت الله مدنی لقب روحانی ناطق را به کار برده اند و درخصوص تاثیر کلام این عالم فاضل بر جوانان می فرمایند:" ایشان در میان جوانها میتوانست کاملاً با مخاطب جوان ارتباط برقرار کند. من در اوایل یا اواسط امامت جمعه ی ایشان به تبریز رفتم و دیدم ایشان آن چنان با جوانهای کم سال، بیست ساله، بیست ویک ساله گرم و صمیمی است که واقعاً مثل اینکه با پدرشان حرف میزنند، با برادر بزرگشان حرف میزنند! آن هیمنه ی علمی در رابطه ی ایشان با جوانها اصلاً محسوس نبود، یعنی واقعاً رابطه برقرار میکرد؛ با جوانها این جوری بود. با عامّه ی مردم و قشرهای خیلی عمومی مردم هم باز همین جور بود."

خاطره رهبری از حضور شهید مدنی در سوسنگرد

در ایامی که سوسنگرد آزاد شده بود -- در یکی از دفعاتی که سوسنگرد آزاد شده بود، بعد البتّه مجدّداً اشغال شد -- ما به سوسنگرد رفتیم. بنده اهواز بودم، میخواستم بروم سوسنگرد، لباس نظامی تنم بود. در این بین دیدیم آقای مدنی در اهواز پیدا شد؛ از تهران آمده بودند و [بعد] آمدند سراغ ما. گفتند: کجا میروید؟ گفتیم میرویم سوسنگرد. گفتند: من هم می آیم. ایشان را هم با خودمان برداشتیم و رفتیم سوسنگرد و در آنجا ظهر نماز را که خواندیم، من یک قدری با مردم صحبت کردم. خب، طبعاً من فارسی حرف میزدم و نمیتوانستم نطق عربیِ از بَر بکنم، آن هم بخصوص با لهجه ی عمومی و مردمی.

ایشان گفت من با مردم حرف میزنم؛ و منتظر نشد، چون جمعیّت مسجد بعد از اینکه من صحبت کردم، تقریباً متفرّق شد؛ رفت بین مردم، یک وقت دیدیم یک جماعت عظیمی از زن و مرد را دور خودش جمع کرده و دارد با لهجه ی هسچه ی عربی با اینها حرف میزند! یک سخنرانی حسابیِ گرم آنجا کرد که مردم را به هیجان آورد. من یک خاطره ای مکرّر نقل کرده ام: آن وقت آنجا در همان جماعتِ ایشان بود که مردم یک زنی را نشان دادند و گفتند او پنج یا هفت مهاجم عراقی را با چوب کشته! یعنی حرف آقای مدنی و آن شور و هیجانی که ایجاد کرده بود، همه را اصلاً به شور آورد، به هیجان آورد، میتوانست با قشر مردم ارتباط برقرار کند./بیانات مقام معظم رهبری در جمع اعضای کنگره بزرگداشت شهید مدنی - مجله شهادت یاران (بنیاد شهید) 20 / 6 / 1382

شهادتی عارفانه به دست منافقین کور دل

بیستم شهریور ماه سال 1360 در حالیکه شهید آیت الله مدنی بعد از اقامه نماز با مردم صحبت می کرد یکی از منافقین کوردل به بهانه رساندن نامه به ایشان خود را به این شهید بزرگوار رسانه و نارنجک را منفجر کرد. در این ماجرا آیت الله مدنی و سه تن دیگر به شهادت رسیدند و نزدیک به 50 نمازگزار نیز زخمی شدند اما این شهادت پایان راه نبود و بعد از گذشت 40 سال از وقوع این حادثه یاد و خاطره این عالم گرانقدر برای مردم زنده است.

انتهای پیام/

گزارش: فرناز پورعباس

منبع خبر : آناج

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   رودخانه   همدان   نماز   بیت المال   روحانیون   ائمه جمعه   تبریز   خرید آنلاین   وسایل نقلیه   ونیز   فقرا   وضو   محراب   تبعید   آیت الله مدنی   آذرشهر   سوسنگرد   آیت الله قاضی   حمید منبع جود   مردم انقلابی   فرهنگی   انقلاب اسلامی   امام خمینی (ره)   سالگرد شهادت  
اخبار مرتبط
بوسه نماینده امام به دست رزمندگان اسلام/ خشم بنی صدر از تلاش شهید مدنی برای شکست محاصره سوسنگرد
خبرگزاری دفاع مقدس
نقش آیت الله مدنی در دفاع مقدس؛ بوسه امام جمعه تبریز به دستان رزمنده ای که جنگنده بعثی را سرنگون کرد
تسنیم
اعتراف ژنرال هایزر درباره امام خمینى
رسانیوز
شهید مدنی مظهر اخلاق و عرفان بود
ایکنا
ضرورت حفط اتحاد حوزه ودانشگاه/مردمی بودن ویژگی اصلی هر روحانی است
باشگاه خبرنگاران
بزرگداشت سالگرد شهادت آیت الله مدنی در تبریز
صدا و سیما
پرچم عاشورا در 100 کشور جهان به اهتزاز درآمد
ایرنا
23 مهر؛ سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی
میزان
امام جمعه تبریز: سیاست های کاخ سفید با شکست مواجه شده است
ایرنا
آیت الله قائم مقامی در همدان: راه ورود به دین تمسک به ولایت است
تسنیم
گمنامی «شیخ اکبر» در دارالمجاهدین همدان؛ سرداری که ضد انقلاب برای سرش جایزه تعیین کرد
تسنیم
یاران شهید مدنی از دومین شهید محراب می گویند
خبرگزاری حوزه
مراسم بزرگداشت شهید آیت الله مدنی در تبریز برگزار می شود
تسنیم
جدّیت در بیت المال به اندازه خرید یک کباب!/ روحانیِ ناطق، لقب رهبری به آیت الله مدنی(ره)
راه دانا
شرحی بر زندگی آیت‎الله مدنی در مستند سراج
ایکنا
امام جمعه همدان: مسئولان باید به مانند شهید مدنی(ره) "ساده و مردم دار " باشند
تسنیم
ادای احترام به مقام شامخ شهید آیت الله مدنی در همدان
خبرگزاری دفاع مقدس
بقای انقلاب اسلامی در گرو وجود فرهنگ عاشورایی است
خبرگزاری دفاع مقدس
عالمی که امین امام خمینی (ره) و نائب ایشان در نماز جماعت بود
خبرگزاری دفاع مقدس
نگاهی به زندگی آیت الله مدنی؛ دومین شهید محراب
ایکنا
آیت الله مدنی؛ شاگردی که استادش را موعظه می کرد/ مجاهدین محوری انقلاب، مشی مبارزه را از آیت الله مدنی آموختند
راه دانا
در تراز خط دومین شهید محراب انقلاب/ اسرار سر به مُهر شهید آیت الله مدنی
خبرگزاری دفاع مقدس
شهید مدنی؛ بذل جان در راه اعتلای اسلام
ایرنا
فرهنگ عاشورایی عامل بقای انقلاب اسلامی ایران است
مهر نیوز
شهید مدنی نماد اخلاص/ شخصیتی که حرکات انقلابی همدان را منسجم کرد
مهر نیوز
از سخنرانی عربی آیت الله شهید مدنی در سوسنگرد تا کشتن 7 مهاجم عراقی توسط یک زن با چوپ+ تصاویر
بلاغ مازندران
در تراز خط دومین شهید محراب انقلاب/اسرار سر به مهر شهید آیت الله مدنی
بلاغ مازندران
عاشورای سید شهدا (ع) درس ایستادگی و مقاومت به ما داد/سازش با دشمنان با نهضت عاشورایی مطابقت ندارد
راه دانا
نماز ظهر عاشورا باشکوه برگزار شود
مهر نیوز
عاشورای سیدالشهدا (ع) درس ایستادگی و مقاومت به ما داد
مهر نیوز
مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست همه مردم است
سایت جماران
مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست همه مردم است 
ایرنا
تاکید بر اجرای سند تحول بنیادین و مخالفت با سند 2030
آریا
هیچگاه نخواهیم گذاشت خون شهیدانمان هدر رود
آنا نیوز
اولویت ها را مشخص کنید تا مردم متضرر نشوند
خوزنیوز
تذکر امام جمعه تهران به برخی مسئولان
جام نیوز
مذاکره با عهدشکنان دیوانگی است | دولتمردان از حواشی پرهیز کنند
رسانیوز
حمایت از قوه قضاییه در مبارزه با فساد به سود هر سه قوه است
عصر امروز
امام جمعه اهواز:اولویت ها را مشخص کنید تا مردم متضرر نشوند
ایرنا
امام جمعه دماوند: حاشیه سازان فرصت خدمت را از مسئولان می گیرند
ایرنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بوسه نماینده امام به دست رزمندگان اسلام/ خشم بنی صدر از تلاش شهید مدنی برای شکست محاصره سوسنگرد
bltتسنیم : نقش آیت الله مدنی در دفاع مقدس؛ بوسه امام جمعه تبریز به دستان رزمنده ای که جنگنده بعثی را سرنگون کرد
bltرسانیوز : اعتراف ژنرال هایزر درباره امام خمینى
bltایکنا : شهید مدنی مظهر اخلاق و عرفان بود
bltباشگاه خبرنگاران : ضرورت حفط اتحاد حوزه ودانشگاه/مردمی بودن ویژگی اصلی هر روحانی است
bltصدا و سیما : بزرگداشت سالگرد شهادت آیت الله مدنی در تبریز
bltایرنا : پرچم عاشورا در 100 کشور جهان به اهتزاز درآمد
bltمیزان : 23 مهر؛ سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی
bltایرنا : امام جمعه تبریز: سیاست های کاخ سفید با شکست مواجه شده است
bltتسنیم : آیت الله قائم مقامی در همدان: راه ورود به دین تمسک به ولایت است
bltتسنیم : گمنامی «شیخ اکبر» در دارالمجاهدین همدان؛ سرداری که ضد انقلاب برای سرش جایزه تعیین کرد
bltخبرگزاری حوزه : یاران شهید مدنی از دومین شهید محراب می گویند
bltتسنیم : مراسم بزرگداشت شهید آیت الله مدنی در تبریز برگزار می شود
bltراه دانا : جدّیت در بیت المال به اندازه خرید یک کباب!/ روحانیِ ناطق، لقب رهبری به آیت الله مدنی(ره)
bltایکنا : شرحی بر زندگی آیت‎الله مدنی در مستند سراج
bltتسنیم : امام جمعه همدان: مسئولان باید به مانند شهید مدنی(ره) "ساده و مردم دار " باشند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ادای احترام به مقام شامخ شهید آیت الله مدنی در همدان
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بقای انقلاب اسلامی در گرو وجود فرهنگ عاشورایی است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عالمی که امین امام خمینی (ره) و نائب ایشان در نماز جماعت بود
bltایکنا : نگاهی به زندگی آیت الله مدنی؛ دومین شهید محراب
bltراه دانا : آیت الله مدنی؛ شاگردی که استادش را موعظه می کرد/ مجاهدین محوری انقلاب، مشی مبارزه را از آیت الله مدنی آموختند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : در تراز خط دومین شهید محراب انقلاب/ اسرار سر به مُهر شهید آیت الله مدنی
bltایرنا : شهید مدنی؛ بذل جان در راه اعتلای اسلام
bltمهر نیوز : فرهنگ عاشورایی عامل بقای انقلاب اسلامی ایران است
bltمهر نیوز : شهید مدنی نماد اخلاص/ شخصیتی که حرکات انقلابی همدان را منسجم کرد
bltبلاغ مازندران : از سخنرانی عربی آیت الله شهید مدنی در سوسنگرد تا کشتن 7 مهاجم عراقی توسط یک زن با چوپ+ تصاویر
bltبلاغ مازندران : در تراز خط دومین شهید محراب انقلاب/اسرار سر به مهر شهید آیت الله مدنی
bltراه دانا : عاشورای سید شهدا (ع) درس ایستادگی و مقاومت به ما داد/سازش با دشمنان با نهضت عاشورایی مطابقت ندارد
bltمهر نیوز : نماز ظهر عاشورا باشکوه برگزار شود
bltمهر نیوز : عاشورای سیدالشهدا (ع) درس ایستادگی و مقاومت به ما داد
bltسایت جماران : مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست همه مردم است
bltایرنا : مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست همه مردم است 
bltآریا : تاکید بر اجرای سند تحول بنیادین و مخالفت با سند 2030
bltآنا نیوز : هیچگاه نخواهیم گذاشت خون شهیدانمان هدر رود
bltخوزنیوز : اولویت ها را مشخص کنید تا مردم متضرر نشوند
bltجام نیوز : تذکر امام جمعه تهران به برخی مسئولان
bltرسانیوز : مذاکره با عهدشکنان دیوانگی است | دولتمردان از حواشی پرهیز کنند
bltعصر امروز : حمایت از قوه قضاییه در مبارزه با فساد به سود هر سه قوه است
bltایرنا : امام جمعه اهواز:اولویت ها را مشخص کنید تا مردم متضرر نشوند
bltایرنا : امام جمعه دماوند: حاشیه سازان فرصت خدمت را از مسئولان می گیرند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.