مخبر - 1398/06/20 - سوز حنجره ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت

سوز حنجره ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت
اصفهان- ایرنا- تعزیه خوانی در « حسینیه اعظم تخماقلو» از توابع بویین میاندشت در غرب اصفهان، کهن آیین پرآوازه ای است که هر سال در ایام محرم و صفر، سوز حنجره ها را به گوش جان ها می افکند تا کربلا همچنان پیش چشمان تاریخ روایت شود.
سوز حنجره ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت

تعزیه به نمایشی مذهبی و سنتی ایرانی گفته می شود که در آن واقعه کربلا توسط هنروران پیر و جوان به اجرا درمی آید. در تعزیه خوانی هر یک از هنروران نقش یکی از شخصیت های اصلی واقعه کربلا را بر عهده دارند.

تعزیه که از اشکال شبیه خوانی است و به آن سوگواره نیز می گویند، غمنامه تصویری و نمایشی از شرح بلایا و مصائبی است که بر امام حسین(ع) و یاران با وفایش گذشته است.

برپایی عزای حسینی، شبیه خوانی و تعزیه در حسینیه روستای تخماقلو بوئین میاندشت از قدمت افزون بر 200 سال برخوردار است.این مکان به عنوان یکی از قطب های تعزیه کشور شناخته شده و از گذشته های دور تا به امروز شاهد هنرنمایی بزرگان بوده است.به گفته کارشناسان، سوگواره های نغمه های عاشورایی برگزار شده در این حسینیه از بهترین و منظم ترین سوگواره های سطح کشور بوده است.

تعزیه یکی از رسوم مذهبی چندین ساله شهرستان بوئین میاندشت است که در ایام محرم و صفر همه ساله به صورت سنتی در حسینیه این روستا برگزار می شود و تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی را به سوی خود جذب می کند.

گزافه نیست اگر بگوییم در حسینیه اعظم تخماقلو کربلا جاریست، آن هنگام که نغمه های پر سوز و گداز تعزیه خوان ها با صدای طبل ها، شیهه اسب ها و حزن نی در هم می پیچد تا بغض ها بشکند و جان ها از اندوه و ماتم بر خود بلرزد می توان تاریخ را زنده یافت، می توان در زمان گم شد تا به حقیقت نینوا رسید.

'خیمه گاهی در دل زاگرس' تعبیر زیبایی از حسینیه اعظم تخماقلو است. شهرت این حسینیه گواه روشنی بر این سخن پیتر بروک، نوآور معروف انگلیسی در تئاتر است که می گوید: ' در یک دهکده دور افتاده در ایران شاهد یکی از قویترین کارهای تئاتری عمرم بودم؛ مردم با اینکه از سرانجام داستان آگاه بودند، آنچنان در سوگ قهرمان داستان خود گریه می کردند که گویی فرم نمایش به واقعیت بدل شده است. '

معماری حسینیه به گونه ای است که از دو قسمت شبستان و محوطه ساخته شده و به گفته بزرگان سرستون های چوبی آن نیز شبیه به مساجد کوفه یا سامرا بوده است.

از شبستان برای مراسم روضه خوانی و از فضای باز برای مراسم تعزیه استفاده می شد. یک حوض سنگی چند گوش در وسط حسینیه با درختچه های اطراف آن نماد نخلستان در تعزیه بوده است. دور حسینیه از حجره هایی ساخته شده که شکوه و عظمت حسینیه را هنگام برگزاری تعزیه دوچندان می کرد.

برآیند اسناد تاریخی نشان می دهد خوانین و بزرگان حجره مخصوص به خود را در این حسینیه داشتند.در زمان سلطنت قاجاریان و حکومت ظل السلطان در اصفهان، پس از حسین علی خان یاور، فردی عاشق و مخلص به نام علی قلی خان معروف به هژبر اداره حسینیه را به دست گرفت و مراسم تعزیه خوانی و عزاداری را در این مکان برگزار می کرد. پس از وی فرزندش عبدالله خان هژبرپور راه پدر را ادامه داد و در حدود سال 1310 هجری شمسی مرمت حسینیه را آغاز کرد.

پس از پیروزی انقلاب حسینیه به صورت هیات امنایی اداره شد تا اینکه در سال 1362 با همکاری افراد خیر و کمک های مردمی حسینیه قدیمی تخریب وبا همان نقشه قبلی؛ این بار هم توسط یک معمارخوانساری به نام مرحوم استاد اسماعیل کتابچی بازسازی شد؛ مرحوم میرزا محمد یحیایی و مرحوم حاج میرزا حسین توکلی نیز از جمله افرادی بودند که بازسازی حسینیه نقش بسزایی داشتند.

به گفته برخی راویان بومی ، در زمان های دور مراسم تعزیه خوانی در دو ماه محرم و صفر یعنی 60 روز برگزار می شد. در گذشته به دستور خوانین، بهترین تعزیه خوان ها از راه های دور دست دعوت می شدند و به اجرای نقش می پرداختند. خوانین نیز به رسم تبرک هدایایی را به آنان می دادند.

عضو شورای عالی تعزیه استان اصفهان با بیان اینکه تعزیه تنها هنری است که می تواند وقایع عاشورا و کرامات اهل بیت (ع) را در اذهان زنده نگه دارد، تعالی ببخشد و آن را به جهانیان معرفی کند، اظهار داشت: از تعزیه می توان به عنوان مادر تمام هنرها نام برد، چرا که هنرهای دیگری مانند موسیقی، طراحی، متن، شعر، نمایش و ادب فارسی درون آن نهفته است.

علی یحیایی با اشاره به پیشینه اعتقادی و تاریخی تعزیه گفت: تعزیه هنری نمایشی ، نیایشی است که ریشه در فرهنگ هنری و اسطوره ای ایرانیان دارد و با آموزه های دینی شیعیان گره خورده است.

به گفته وی نزدیک به 180 نسخه مجالس تعزیه و هزار نسخه نفیس خطی تعزیه از گذشته در حسینیه اعظم تخماقلو به یادگار مانده است.

یحیایی افزود: نسخه های به یادگار مانده بیشتر در زمینه انجم ؛ یکی از قدیمی ترین نسخه های تعزیه است که با گذشت زمان و با موقعیت جغرافیایی دستخوش تغییراتی شده است.

عضو شورای عالی تعزیه استان اصفهان، خاطر نشان کرد: آیین های عزاداری برای سید الشهدا به تناسب پیشینه تاریخی و فرهنگی بویین میاندشت از اصالت ویژه برخوردار است که شناسایی، احیا و استمرار آن مجموعه میراث ناملموس این منطقه را پربارتر خواهد کرد.

یحیایی خاطرنشان کرد: سه دوره اول 'سوگواره ملی نغمه های عاشورایی' در شهرستان خوانسار و چهار دوره دیگر آن در حسینیه اعظم روستای تخماقلو شهرستان بوئین میاندشت برگزار و سوگواره نغمه های عاشورایی' بوئین میاندشت در دوره های قبل به عنوان یکی از بهترین و منظم ترین سوگواره ها در سطح کشور معرفی شده است.

تعزیه خوانی در حسینیه اعظم تخماقلو در حال پیگیری برای ثبت ملی است.

روستای 'تخماقلو' با قدمتی چند هزار ساله در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهرستان بوئین میاندشت در شمال غربی این خطه قرار دارد و یکی از زیباترین روستاهای تاریخی استان اصفهان است.

تخماقلو' روستایی از توابع بخش دهستان کرچمبوی شمالی شهرستان بوئین و میاندشت است که در فاصله 20 کیلومتری ازمرکز این شهرستان قرار دارد.
شهرت تخماقلو که قدمتی چند هزار ساله دارد به قلعه های زیبای آن است؛ قلعه های هژبرپور، سرهنگ، حسین علی خان، مهر علی خان و حمام تاریخی تخماقلو از بناهای تاریخی این روستاست.

بر اساس یافته های باستان شناسان تخماقلو به دلیل وجود درختان سنجد فراوان در ابتدا سنجدستان (سرنجستان)نام داشته و یکی از مکان های مهم داد و ستد در زمان خود بوده است.بعدها به دلیل اسکان قوم آق قویونلو که به دستور شاه عباس به این روستا کوچانده شدند و نیز به دلیل قدرت دربار حاکم بر این نقطه، این روستا تخماقلو نامگذاری شد.
بیشتر مردم این روستا که پیشینه آنان به دو قوم آرخ محمد و آ ق قویونلو می رسد، به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند.

بوئین میاندشت با بیش از 24 هزار نفر جمعیت در 180 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارد.

6022/ 9861/

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   روستا   حسین توکلی   مساجد   تئاتر   روضه   مذهبی   قویترین   هنرنمایی   اندوه   سلطنت   نخلستان   نینوا   حنجره   واقعه کربلا   سوگواره   فضای باز   خیمه   تعزیه   شبیه خوانی   گردشگران ایرانی   نغمه های عاشورایی   نغمه   پیتر بروک   محرم و صفر   یاور   امام حسین علیه السلام   ماتم   داستانی   کمک های مردمی   شهرستان   پیروزی انقلاب   وبا   حسینیه   عزاداری   انگلیسی  
اخبار مرتبط
تعزیه خوانی تا پایان ماه صفر در شهرستان پردیس برگزار می شود
ایرنا
«خبر سرخ»، «هجا های ایستاده» و «شش گوشه» رقابت می کنند
میزان
وقف هایی که به نیت عزا بیش از 3 قرن ایستاده اند
ایسنا
شرکت 180هزار نفر در برنامه های ماه محرم بقاع متبرکه خراسان جنوبی
مهر نیوز
تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
شبستان
عزاداری سنتی هیات بنی اسد در یزد
ایرنا
مذاکره با آمریکا از خطوط قرمز ملت ایران است
مهر نیوز
روایت تسنیم از آداب و رسوم زیبای مردم خرم بید در شب سوم شهادت امام حسین(ع)
تسنیم
مراسم تعزیه خوانی در امامزاده یحیی (ع) سمنان برگزار می شود
تسنیم
روایت تسنیم از بزرگ ترین اجتماع تعزیه خوانی شمالغرب کشور؛ ارمغانخانه زنجان عاشورای دیگری بود
تسنیم
برنامه هیئات و مساجد کشور در دهه دوم محرم
پایگاه وارث
دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟+نشانی
شهدای ایران
دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟ + نشانی
آنا نیوز
بزرگ ترین تعزیه میدانی کشور در شوش اجرا شد
آریا
دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟ +نشانی
صراط
سنت های عاشورایی در کوهبنان
ایکنا
عزاداری عاشورا در ایران به روایت زن انگلیسی
نواندیش
کدام «حسینیه ها» در خراسان رضوی ثبت ملی شده اند؟
تسنیم
شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
صدا و سیما
عزاداری عاشورا در ایران به روایت زنی انگلیسی ملقب به «پادشاه ساز»
خبرآنلاین
یزدی ها در شام غریبان با اسرای دشت نینوا همنوا شدند
ایرنا
گچساران و باشت ماتمکده دلسوختگان عاشورا
ایرنا
اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
تسنیم
برگزاری آیین مذهبی آتش زدن خیام حسینی در آستانه اشرفیه
ایرنا
آئین های عزاداری در ایران+ تصاویر
باشگاه خبرنگاران
تهران| لبیک هایی که از کرب و بلا به امید ظهور منتقم ثارالله به آسمان بلند می شود
تسنیم
آذربایجان شرقی در عاشورای حسینی غرق در ماتم شد
تسنیم
تعزیه‎خوانی؛ هنری 400 ساله در کاشمر
ایسنا
همدان غرق در ماتم و عزا/هیات های حسینی سنگ تمام گذاشتند
مهر نیوز
استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
مهر نیوز
آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
ایرنا
آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
برنا نیوز
«مراغه» تاسوعای کوچک/آئین شمع گذاری در فهرست میراث ناملموس کشور
قدس آنلاین
نماز ظهر عاشورا در دماوند اقامه شد
ایرنا
نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
بلاغ مازندران
کهگیلویه و بویراحمد در شب عاشورا غرق در ماتم و عزا
صدا و سیما
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
ایرنا
قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
مهر نیوز
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : تعزیه خوانی تا پایان ماه صفر در شهرستان پردیس برگزار می شود
bltمیزان : «خبر سرخ»، «هجا های ایستاده» و «شش گوشه» رقابت می کنند
bltایسنا : وقف هایی که به نیت عزا بیش از 3 قرن ایستاده اند
bltمهر نیوز : شرکت 180هزار نفر در برنامه های ماه محرم بقاع متبرکه خراسان جنوبی
bltشبستان : تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
bltایرنا : عزاداری سنتی هیات بنی اسد در یزد
bltمهر نیوز : مذاکره با آمریکا از خطوط قرمز ملت ایران است
bltتسنیم : روایت تسنیم از آداب و رسوم زیبای مردم خرم بید در شب سوم شهادت امام حسین(ع)
bltتسنیم : مراسم تعزیه خوانی در امامزاده یحیی (ع) سمنان برگزار می شود
bltتسنیم : روایت تسنیم از بزرگ ترین اجتماع تعزیه خوانی شمالغرب کشور؛ ارمغانخانه زنجان عاشورای دیگری بود
bltپایگاه وارث : برنامه هیئات و مساجد کشور در دهه دوم محرم
bltشهدای ایران : دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟+نشانی
bltآنا نیوز : دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟ + نشانی
bltآریا : بزرگ ترین تعزیه میدانی کشور در شوش اجرا شد
bltصراط : دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟ +نشانی
bltایکنا : سنت های عاشورایی در کوهبنان
bltنواندیش : عزاداری عاشورا در ایران به روایت زن انگلیسی
bltتسنیم : کدام «حسینیه ها» در خراسان رضوی ثبت ملی شده اند؟
bltصدا و سیما : شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
bltخبرآنلاین : عزاداری عاشورا در ایران به روایت زنی انگلیسی ملقب به «پادشاه ساز»
bltایرنا : یزدی ها در شام غریبان با اسرای دشت نینوا همنوا شدند
bltایرنا : گچساران و باشت ماتمکده دلسوختگان عاشورا
bltتسنیم : اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
bltایرنا : برگزاری آیین مذهبی آتش زدن خیام حسینی در آستانه اشرفیه
bltباشگاه خبرنگاران : آئین های عزاداری در ایران+ تصاویر
bltتسنیم : تهران| لبیک هایی که از کرب و بلا به امید ظهور منتقم ثارالله به آسمان بلند می شود
bltتسنیم : آذربایجان شرقی در عاشورای حسینی غرق در ماتم شد
bltایسنا : تعزیه‎خوانی؛ هنری 400 ساله در کاشمر
bltمهر نیوز : همدان غرق در ماتم و عزا/هیات های حسینی سنگ تمام گذاشتند
bltمهر نیوز : استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
bltایرنا : آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
bltبرنا نیوز : آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
bltقدس آنلاین : «مراغه» تاسوعای کوچک/آئین شمع گذاری در فهرست میراث ناملموس کشور
bltایرنا : نماز ظهر عاشورا در دماوند اقامه شد
bltبلاغ مازندران : نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
bltصدا و سیما : کهگیلویه و بویراحمد در شب عاشورا غرق در ماتم و عزا
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
bltمهر نیوز : قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.