مخبر - 1398/06/20 - مرگ مذاکرات آمریکا با طالبان؟

مرگ مذاکرات آمریکا با طالبان؟
شکست مذاکرات دولت ترامپ با طالبان افغانستان و اعلام مرگ مذاکرات از سوی واشنگتن، نگرانی ها در مورد وضعیت امنیتی در افغانستان را تشدید کرده است. در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، هم طالبان و هم امریکا اعلام کرده اند سطح درگیری ها را با یکدیگر افزایش می دهند.
مرگ مذاکرات آمریکا با طالبان؟

آفتاب نیوز :

پیرمحمد ملازهی معتقد است که هر چند امکان افزایش مقطعی درگیری ها در افغانستان وجود دارد اما توقف مذاکرات میان امریکا و طالبان دایمی نیست. به گفته این کارشناس مسائل افغانستان، طالبان صرفا با مذاکره در دوحه نشان داده که مواضع خود را تعدیل کرده است و انتظار می رود که در شرایط جدید حاضر به گفت وگوهای بیشتر و حتی توافق با امریکا باشد. در ادامه متن کامل گفت وگوی روزنامه «اعتماد» با پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل افغانستان را مطالعه می کنید.

چرا دونالد ترامپ بعد از 9 دور مذاکره با طالبان در دوحه قطر این مذاکرات را تعلیق کرد؟

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به شدت در مورد امضای توافق نامه نهایی بین طالبان و زلمی خلیل زاد، نماینده امریکا تحت فشار بود. مخالفت های بسیار جدی در داخل امریکا با این اقدام وجود داشت و به ویژه دعوت ترامپ از سران طالبان و رییس جمهور افغانستان برای حضور در کمپ دیوید هم قطعا بدون مخالف نبوده است. در دو سطح شاهد مخالفت مقام های امریکایی با این اقدام ترامپ بودیم. نمایندگان تاثیرگذار کنگره مخالفت خود را با عقب نشینی نیروهای امریکایی از افغانستان اعلام کرده بودند و خواهان قرار گرفتن در جریان کامل مذاکرات طالبان با زلمی خلیل زاد بودند. نماینده امریکا حاضر به شرکت در جلسات کنگره نشده و اطلاعاتی از جزییات مذاکراتش در اختیار قانون گذاران قرار نداده بود در نتیجه بدبینی نسبت به توافق احتمالی در مجلسین سنا و نمایندگان امریکا افزایش یافت. در قوه مجریه هم نظرات مختلفی وجود داشت. وزیر خارجه در تایید توافقی که توسط زلمی خلیل زاد پذیرفته شده بود، خودداری کرد. وزارت دفاع و شورای امنیت ملی امریکا هم با مفاد این توافق موافق نبودند.

درون افغانستان هم انتقادهایی از این مذاکرات وجود داشت. ارگ ریاست جمهوری به دلیل کنار گذاشته شدن از روند مذاکرات ناراضی بود و رفتار شخص زلمی خلیل زاد که حاضر نشد، متن پیش نویس توافق را در اختیار دولت قرار دهد این نارضایتی را افزایش داد. زمانی که خلیل زاد برای گزارش آخرین دور مذاکراتش با دولت افغانستان به کابل رفت به سران دولت افغانستان فقط اجازه داد که متن پیش نویس توافقش را فقط در حضور او برای مدت محدودی از رو مطالعه کنند و حاضر نشد، نسخه ای از آن را در اختیار دولت کابل قرار دهد. این رویکرد باعث نگرانی در میان سران سیاسی افغانستان شد که واشنگتن، معامله ای محرمانه با طالبان انجام داده و ارگ ریاست جمهوری را در این مسیر دور زده است.

مجموعه این شرایط باعث شد، دونالد ترامپ از تصمیمش برای امضای توافق با طالبان عقب نشینی کند. کشته شدن یک نظامی امریکایی در حمله انتحاری کابل، بهانه ای در اختیار ترامپ قرار داد که با ظاهرسازی بتواند عقب نشینی خود را پنهان کند و آن را به اقدامات طالبان نسبت دهد.

فکر می کنید لغو این مذاکرات چه تاثیری بر آینده جنگ در افغانستان داشته باشد؟

حقیقت این است که این ابتکار ترامپ برای تعلیق مذاکرات و لغو دیدار کمپ دیوید یک تاکتیک مذاکراتی است. گمان نمی کنم که مذاکرات میان طالبان و دولت امریکا برای همیشه قطع شود. پیش بینی می کنم که ما در دوره کوتاهی شاهد افزایش نبردها در افغانستان باشیم به ویژه اینکه امریکایی ها ممکن است دوباره نیروهای هوایی خود را برای پوشش عملیات نظامیان دولت افغانستان به کار گیرند. اما این افزایش رویارویی دلیل نمی شود که دیگر هیچگاه شاهد از سرگیری مذاکرات نباشیم. این مسیری است که شروع شده و ادامه خواهد یافت. جنگ در افغانستان به بن بست رسیده و طالبان هم به این نتیجه رسیده که نمی تواند با استفاده از زور کابل را اشغال کند و امارت اسلامی خود را تشکیل دهد. امریکایی ها هم به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند به صورت نظامی پیروز شوند چراکه بعد از 18 سال جنگ نه تنها طالبان کاملا عقب رانده نشده بلکه نزدیک به 44 درصد از خاک افغانستان تحت تسلط این گروه شبه نظامی قرار دارد.

بعد از بن بست کامل نظامی در جنگ افغانستان الان با اظهارنظر اخیر ترامپ یک بن بست سیاسی هم شکل گرفت. اما این بن بست قابل برطرف کردن است. دور دیگری از مذاکرات ممکن است در مکان دیگری یا حتی میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود. به گمان من تعلیق مذاکرات طولانی نیست و دوباره طرفین به مذاکره بازمی گردند.

با توجه به نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، اصولا آیا دورنمایی برای گفت وگوی بین افغانی برای حل و فصل مسائل جاری افغانستان وجود دارد؟

طالبان به صورت مشخص با این دولت افغانستان مشکل دارند و معتقدند که دولت وحدت ملی دست نشانده امریکا و محصول نقشه های جان کری، وزیر خارجه پیشین امریکاست. ممکن است اگر فرد دیگری در کابل به قدرت برسد و شرایط دیگری در کابل حاکم شود، موضع خود را تعدیل کنند. همزمان نباید فراموش کرد که حامیان اصلی طالبان یعنی پاکستان و عربستان سعودی بعد از توقف مذاکرات میان امریکا و طالبان به شدت تحت فشار قرار خواهند گرفت تا حمایت خود را از این گروه قطع کنند. اگر کمک های خارجی به ویژه از طرف پاکستان و عربستان سعودی در اختیار طالبان قرار نگیرد واقعا برای این گروه امکان پذیر نیست که به مدت طولانی در خلأ و بدون دریافت کمک های مادی و تسلیحاتی به جنگ در افغانستان ادامه دهد. به نظر من شرایط کنونی هر چند به لحاظ امنیتی شکننده است اما نباید تصور کرد که هیچگاه امکان مذاکره پیش نمی آید. طالبان قطعا با دولت وحدت ملی به ریاست اشرف غنی و عبدالله عبدالله وارد گفت وگو نمی شود اما اگر در انتخابات آینده دولت جدیدی روی کار بیاید یا شرایطی به وجود آید که یک دولت موقت انتقالی شکل بگیرد شاید طالبان حاضر به مذاکره شود.

اما باید توجه کرد برخلاف انتظار امریکایی ها، که علاقه مند هستند تا با وعده مشارکت در قدرت، طالبان را به مذاکره وادار کنند، طالبان همه قدرت را می خواهد. طالبان همان گونه که زلمی خلیل زاد را وادار کرد تا عبارت «امارت اسلامی افغانستان» را در توافق خود برای خطاب کردن این گروه شبه نظامی به کار ببرد از مذاکره با گروه های سیاسی افغانستان هم چیزی جز احیای دولت خودشان نمی خواهند. اما در عین حال هیچ راهی جز راه حل سیاسی برای افغانستان وجود ندارد. راه حل سیاسی فقط از طریق مذاکره امکان پذیر است. روزگاری سران طالبان میز مذاکره را «دروازه جهنم» می نامیدند. اما حالا اندک انعطافی در مواضع خود نشان داده اند و دست کم در حال حاضر نه تنها پای میز مذاکره نشسته اند بلکه با نماینده دولت امریکا به توافق هم رسیدند در نتیجه در ادامه می توان انتظار داشت که با گفت وگوهای بیشتر شاهد تعدیل بیشتر مواضع طالبان باشیم.

منبع: روزنامه اعتماد
منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
افغانستان   نظامی   واشنگتن   آمریکا   دوحه   نیروهای امریکایی   ریاست جمهوری   کنگره   وضعیت امنیتی   رئیس جمهور   کمپ دیوید   نیروهای هوایی   پیرمحمد ملازهی   نمایندگان امریکا   نماینده امریکا   بد بینی   متن کامل   ناراضی   روزنامه   انتخابات ریاست جمهوری   دونالد ترامپ   امنیت ملی   پیش بینی   حمله انتحاری  
اخبار مرتبط
و سرانجام شروع استیضاح
ایرنا
عربستان و امارات حمله به ایران را رها کرده اند
مشرق نیوز
چهل دلیل که ترامپ علیه منافع آمریکا کار می کند
قدس آنلاین
هشدار مسکو به واشنگتن؛ می توانیم از خود دفاع کنیم
شبکه الکوثر
سفیر سابق پاکستان: تهران توان مقابله با چالش ها را دارد
میزان
4 چالش عمده‎ای که ترامپ برای آمریکا به وجود آورد؛ از خروج از برجام تا ناکامی در پایان دادن به جنگ افغانستان
میزان
دستان خالی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
ایرنا
ترامپ: صرف هزینه میلیونی در زندان گوانتانامو احمقانه است
فارس
بولتون رفت اما چرخش ترامپ به سوی دیپلماسی لرزان است
دیپلماسی ایرانی
فرصتهای اشرف غنی برای تقویت جایگاه دولت افغانستان در مذاکرات صلح
ایسنا
طالبان و آمریکا؛ کلاف سردرگم در افغانستان
ایرنا
هیات سیاسی طالبان از مسکو تا تهران
ایرنا
سردسته دروغگوها به ایران اتهام دروغگویی می زند
فانوس نیوز
آیا جان بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
انتخاب
آیا بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
دنیای اقتصاد
میراث بولتون؛ ویرانه ای به نام شورای امنیت ملی
ایسنا
بی نظمی جهانی تازه ترامپ؛ رقابتی، هرج و مرج و ناسازگار
آفتاب
فرمانده آمریکایی: خشونت ها پیش از برگزاری انتخابات در افغانستان افزایش می یابد
میزان
تحلیل گاردین از بی نظمی دنیای بین الملل درسایه سیاست های ترامپ
العالم
گاردین: دنیا دچار بی نظمی ترامپی شده است
دنیای اقتصاد
گاردین: دنیای بین الملل دچار بی نظمی ترامپی شده است
ایرنا
ترامپ: السیسی دیکتاتور مورد علاقه من است
انتخاب
پامپئو، پادشاه بلامنازع سیاست خارجی واشنگتن
ایسنا
تاکید ناتو بر ادامه حضور در افغانستان
افکار نیوز
نیویورک تایمز موفقیت ترامپ در انتخابات پیش‎رو را وابسته به مذاکره با ایران دانست
پارسینه
ترامپ: السیسی را دیکتاتور مورد علاقه من است
مثلث
ترامپ، السیسی را دیکتاتور مورد علاقه خود خواند
فارس
حضور آمریکا درمنطقه زمینه سازافراطی گری/ ترامپ به دنبال بهره برداری انتخاباتی ازمذاکرات/ رئیس جمهور آمریکابه هیچ توافق بین المللی پایبند نی
عصر هامون
هشدار فرمانده ناتو نسبت به افزایش خشونت در افغانستان پیش از انتخابات
ایسنا
کنگره آمریکا مخالف مذاکره ترامپ با طالبان بود
ایرنا
طالبان: دیگر تضمین نمی کنیم به امریکایی ها حمله نکنیم
جوان آنلاین
نیویورک تایمز: ترامپ برای پیروزی در انتخابات به مذاکره با ایران نیاز دارد
بلاغ مازندران
گاردین: اخراج بولتون چه تاثیری بر سیاست خارجه آمریکا خواهد داشت؟
الف
صلح با طالبان دروغ 11 سپتامبر را فاش کرد
بلاغ مازندران
اخراج مشاور امنیت ملی کاخ سفید و فروپاشی "تیم ب"؛ بولتون قربانی ایران؟
خبر داغ
اخراج مشاور امنیت ملی کاخ سفید و فروپاشی "تیم ب"
افق تازه
اخراج فردی که مدعی بود مردم ایران جشن چهل سالگی انقلاب خود را نخواهند دید
میزان
قربانی بزرگ برای برقراری رابطه ایران و آمریکا؛ برکناری بولتون گام اول
مثلث
مذاکرات ترامپ و طالبان در بن بست؟
ایرنا
بولتون قربانی ایران
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : و سرانجام شروع استیضاح
bltمشرق نیوز : عربستان و امارات حمله به ایران را رها کرده اند
bltقدس آنلاین : چهل دلیل که ترامپ علیه منافع آمریکا کار می کند
bltشبکه الکوثر : هشدار مسکو به واشنگتن؛ می توانیم از خود دفاع کنیم
bltمیزان : سفیر سابق پاکستان: تهران توان مقابله با چالش ها را دارد
bltمیزان : 4 چالش عمده‎ای که ترامپ برای آمریکا به وجود آورد؛ از خروج از برجام تا ناکامی در پایان دادن به جنگ افغانستان
bltایرنا : دستان خالی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
bltفارس : ترامپ: صرف هزینه میلیونی در زندان گوانتانامو احمقانه است
bltدیپلماسی ایرانی : بولتون رفت اما چرخش ترامپ به سوی دیپلماسی لرزان است
bltایسنا : فرصتهای اشرف غنی برای تقویت جایگاه دولت افغانستان در مذاکرات صلح
bltایرنا : طالبان و آمریکا؛ کلاف سردرگم در افغانستان
bltایرنا : هیات سیاسی طالبان از مسکو تا تهران
bltفانوس نیوز : سردسته دروغگوها به ایران اتهام دروغگویی می زند
bltانتخاب : آیا جان بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
bltدنیای اقتصاد : آیا بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
bltایسنا : میراث بولتون؛ ویرانه ای به نام شورای امنیت ملی
bltآفتاب : بی نظمی جهانی تازه ترامپ؛ رقابتی، هرج و مرج و ناسازگار
bltمیزان : فرمانده آمریکایی: خشونت ها پیش از برگزاری انتخابات در افغانستان افزایش می یابد
bltالعالم : تحلیل گاردین از بی نظمی دنیای بین الملل درسایه سیاست های ترامپ
bltدنیای اقتصاد : گاردین: دنیا دچار بی نظمی ترامپی شده است
bltایرنا : گاردین: دنیای بین الملل دچار بی نظمی ترامپی شده است
bltانتخاب : ترامپ: السیسی دیکتاتور مورد علاقه من است
bltایسنا : پامپئو، پادشاه بلامنازع سیاست خارجی واشنگتن
bltافکار نیوز : تاکید ناتو بر ادامه حضور در افغانستان
bltپارسینه : نیویورک تایمز موفقیت ترامپ در انتخابات پیش‎رو را وابسته به مذاکره با ایران دانست
bltمثلث : ترامپ: السیسی را دیکتاتور مورد علاقه من است
bltفارس : ترامپ، السیسی را دیکتاتور مورد علاقه خود خواند
bltعصر هامون : حضور آمریکا درمنطقه زمینه سازافراطی گری/ ترامپ به دنبال بهره برداری انتخاباتی ازمذاکرات/ رئیس جمهور آمریکابه هیچ توافق بین المللی پایبند نی
bltایسنا : هشدار فرمانده ناتو نسبت به افزایش خشونت در افغانستان پیش از انتخابات
bltایرنا : کنگره آمریکا مخالف مذاکره ترامپ با طالبان بود
bltجوان آنلاین : طالبان: دیگر تضمین نمی کنیم به امریکایی ها حمله نکنیم
bltبلاغ مازندران : نیویورک تایمز: ترامپ برای پیروزی در انتخابات به مذاکره با ایران نیاز دارد
bltالف : گاردین: اخراج بولتون چه تاثیری بر سیاست خارجه آمریکا خواهد داشت؟
bltبلاغ مازندران : صلح با طالبان دروغ 11 سپتامبر را فاش کرد
bltخبر داغ : اخراج مشاور امنیت ملی کاخ سفید و فروپاشی "تیم ب"؛ بولتون قربانی ایران؟
bltافق تازه : اخراج مشاور امنیت ملی کاخ سفید و فروپاشی "تیم ب"
bltمیزان : اخراج فردی که مدعی بود مردم ایران جشن چهل سالگی انقلاب خود را نخواهند دید
bltمثلث : قربانی بزرگ برای برقراری رابطه ایران و آمریکا؛ برکناری بولتون گام اول
bltایرنا : مذاکرات ترامپ و طالبان در بن بست؟
bltایرنا : بولتون قربانی ایران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.