مخبر - 1398/06/20 - سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد

سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد
دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی با بیان اینکه 50 استارت آپ در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می کنند، بیان کرد: سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی افزایش می یابد.
سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد

شعار سال: دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی با بیان اینکه 50 استارت آپ در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می کنند، بیان کرد: سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی افزایش می یابد.

هوش مصنوعی محل تلاقی بسیاری از علوم و فنون است که کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.
بر اساس آخرین گزارش، جمهوری اسلامی ایران در بین پرتولیدترین کشورهای علمی دنیا در هوش مصنوعی بوده و براساس اطلاعات سال 1997 تا 2017 ایران رتبه 14 دنیا در حوزه هوش مصنوعی را در اختیار داشته و تعداد مقالات ایران در این مدت 34 هزار و 28 مورد بوده است.
از سوی دیگر، ایران هفتمین کشور برتر دنیا از لحاظ مقالات پراستناد است و تنها کشوری در خاورمیانه به شمار می رود که در بین 10 کشور برتر دارای بیشترین مقالات پراستناد جای گرفته است. می توان جمع بندی کرد که ایران تقریباً 1.3 درصد از مقالات پراستناد هوش مصنوعی دنیا و همچنین 0.02 درصد از مقالات داغ این حوزه را تولید کرده است.
در همین راستا در صدد برآمدیم تا با دکتر مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در خصوص اهمیت هوش مصنوعی در کشور، میزان تمرکز محققان ایرانی روی هوش مصنوعی، فعالیت های شرکت های دانش بنیان و تیم های استارت آپی در بخش هوش مصنوعی و اقدامات معاونت علمی در حوزه هوش مصنوعی و... مصاحبه ای داشته باشیم.
مشروح این گفتگو در زیر آمده است:
*پیشگامان هوش مصنوعی در دنیا چه کشورهایی هستند؟
هوش مصنوعی یک حوزه فناوری کلیدی در هر کشوری است و 10 کشور چین، ویتنام، اندونزی، آمریکا، تایلند، برزیل، فرانسه، انگلستان، لهستان و ایتالیا در این حوزه رشد قابل توجهی کرده اند و بیشترین میزان استفاده از این فناوری را دارند. اکنون دنیا به اهمیت زیاد توسعه هوش مصنوعی واقف شده است و در حال حاضر 60 کشور، سندی ملی برای توسعه این فناوری کاربردی در کشور خود تنظیم کرده اند.
دنیا به اهمیت زیاد توسعه هوش مصنوعی واقف شده است و در حال حاضر 60 کشور سندی ملی برای توسعه این فناوری کاربردی در کشور خود تنظیم کرده اند
اما این حوزه هم در ایران مورد توجه قرار گرفته است به طوریکه محققان در دانشگاهها و شرکتهای دانش بنیان به این موضوع توجه ویژه ای کرده اند.
*در حال حاضر چه حوزه هایی از هوش مصنوعی بیشتر مورد توجه است؟
پردازش، یادگیری، استدلال و قدرت حل مساله 4 رکن اصلی شکل گیری هوش مصنوعی است؛ به همین دلیل می توانیم بگوییم این فناوری قادر است تحلیل انسان در برخورد با پدیده های طبیعی را ارتقا دهد.
در حال حاضر محققان در چندین مرکز تحقیقاتی در دانشگاههای اصلی عمدتا روی تولید محصول در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می کنند که بیشتر روی حوزه یادگیری عمیق، پردازش تصویر و صدا، تحلیل داده های کلان با استفاده از هوش مصنوعی تمرکز دارند.
* گزارش های زیادی درمورد جایگاه ایران در ز مینه هوش مصنوعی منتشر شده که خبر از وضعیت خوب کشورمان در زمینه تولیدات علمی هوش مصنوعی می دهد؛ اما می خواهیم از زبان شما بشنویم که جایگاه ایران در سایر زمینه ها به چه صورت است؟
ایران از نظر منابع انسانی و تولید مقالات، جایگاه خوبی در حوزه هوش مصنوعی دارد؛ در حال حاضر ایران رتبه 12 در دنیا را از لحاظ تولید مقالات به خود اختصاص داده است.
بدون شک ظرفیت های انسانی خوبی در کشور در حوزه هوش مصنوعی داریم به طوریکه حتی برخی از نیروهای انسانی ایرانی خارج از ایران در این حوزه فعالیت می کنند که ما می توانیم از ظرفیت آنها بهره ببریم.
*با توجه به اینکه هوش مصنوعی از جمله فناوریهایی است که کاربردهای گوناگون در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر داردو مرتبط باحوزه های دیگر است بفرمایید که برای توسعه فناوری هوش مصنوعی چه بخش هایی باید روی کار بیایند تا با این همگرایی به توسعه هوش مصنوعی در کشور منتهی شود؟
هوش مصنوعی حوزه ای است که تنها نمی تواند یک محصول باشد بلکه تولید آن نیازمند همگرایی حوزه های دیگر از جمله گردشگری، زنجیره تامین، شهر هوشمند، خانه هوشمند و ... است؛ اگر حوزه های دیگر به سمت این تکنولوژی بیایند هوش مصنوعی می تواند توسعه یابد. در اصل باید زنجیره های بالادست عاملی برای توسعه هوش مصنوعی باشند.
هوش مصنوعی می تواند تحولی در کشور ایجاد کند که این تحول نیازمند همکاری دستگاههای اجرایی است؛ به عنوان مثال وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت اقتصاد نیاز است که پا به عرصه بگذارند تا بتوانیم شاهد تحولات حوزه هوش مصنوعی باشیم.

*تاکنون میزان ورود استارت اپ ها و شرکتهای دانش بنیان به حوزه هوش مصنوعی چگونه بوده است؟
در حال حاضر تیم های استارت آپی در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کنند؛ به طوریکه می توان اکنون شاهد فعالیت 50 تیم استارت آپی در کشور بود. از طرفی هم شرکتهای دانش بنیان در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کنند و اکنون 10-15 شرکت دانش بنیان نیز در زمینه هوش مصنوعی محصولاتی را به تولید رسانده اند.
*چشم انداز پیشرفت هوش مصنوعی را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟
با وجود ظرفیت های بالا در زمینه نیروهای انسانی و دانش هوش مصنوعی می توانیم تحول آفرین باشیم. بسیاری از کشورها به سمت هوش مصنوعی روی آورده اند و اگر این موضوع را جدی نگیریم شکاف جدی بین ما و سایر کشورها رخ می دهد.
بسیاری از کشورها به سمت هوش مصنوعی روی آورده اند و اگر این موضوع را جدی نگیریم شکاف جدی بین ما و سایر کشورها رخ می دهد در حال حاضر در زمان طلایی هستیم و باید هوش مصنوعی را دریابیم
در حال حاضر در زمان طلایی هستیم و باید هوش مصنوعی را دریابیم. با اقداماتی که داشته ایم می توانیم بگوییم که بدون شک هوش مصنوعی در کشور تحول ساز است و اگر در همین ریل حرکت کنیم بدون هیچ اغراقی تا 5 سال دیگر تحول افرینی خواهد شد.
*برای تحول و پیشرفت آیا نیاز به سرمایه گذار در این عرصه نیست که بتواند به استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان کمک کند تا این زمانبندی تحول تا 5 سال دیگر در عرصه هوش مصنوعی محقق شود؟
بله. حضور سرمایه گذاران و شتابدهنده ها می تواند در این عرصه تاثیر گذار باشد. البته که با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال در 4 ماه گذشته 3 شتاب دهنده تخصصی نیز در این حوزه شکل گرفته است.
برای جذب سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی در این زمینه با صندوق نوآوری و شکوفایی مذاکراتی داشتیم تا یک صندوق مشترکی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شود و سرمایه گذاری در این حوزه افزایش یابد.
همچنین توانستیم از سوی ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال شرایطی را فراهم آوریم که با 3 دانشگاه نیز مذاکراتی داشته باشیم تا آزمایشگاه های تخصصی هوش مصنوعی در این دانشگاه ها راه اندازی شود.
یکی از برنامه های ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال برای توسعه این حوزه، 5 برابر کردن سرمایه گذاری در حوزه شکل گیری استارت اپ های حوزه هوش مصنوعی است. در واقع یکی از اولویت های ستاد، افزایش سرمایه گذاری در این حوزه است.


*با ورود سرمایه گذاران به این حوزه چگونه مسیر توسعه هوش مصنوعی متحول خواهد شد؟
می بایست سرمایه گذاران برای ورود به حوزه هوش مصنوعی ترغیب شوند از این رو ما در ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال در صدد هستیم تعداد استارت آپ های این حوزه را در آینده ای نزدیک به 200 مورد برسانیم.
*با توجه به اینکه ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال می تواند تاثیر گذار در فناوریهای نوظهور باشد؛ بفرمایید که برنامه های ستاد برای توسعه هوش مصنوعی که یکی از شاخه های فناوریهای نوظهور است چیست؟
این ستاد حمایت از فناوری های نوظهور را در برنامه خود قرار داده که یکی از این فناوری ها، هوش مصنوعی است.
با حمایت های ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال، شتابدهنده ها در حوزه هوش مصنوعی شکل می گیرند تا به واسطه شتابدهنده مکانیزم حمایتی از استارت اپ ها و ایجاد زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری فراهم شود.
محققان در این حوزه به GPU نیاز دارند که یک سیستم پردازشگر قوی است. این سیستم اکنون در برخی دانشگاهها و کارخانه نوآوری وجود دارد که می تواند کار محققان این حوزه را تسهیل کنند. ما در ستاد می توانیم دسترسی محققان به این سیستم را فراهم سازیم.
*آقای دکتر محمدی آینده هوش مصنوعی در دنیا را چگونه برآورد می کنید؟
حجم اقتصادی این فناوری نوظهور در دنیا تا سال 2030، 16 تریلیون دلار برآورد شده که این عدد بسیار قابل توجه است و یک سوم بازار فعلی جهانی را تشکیل می دهد.
ما زیرساخت های سخت افزاری برای محققان تشکیل داده ایم ولی هنوز بازار هوش مصنوعی به خوبی در کشور جا نیفتاده است. از سوی دیگر هر فناوری با نظرات موافق و مخالف مواجه می شود و پیامدهای مثبت و منفی زیادی را به همراه دارد. وظیفه ما این است که جنبه های مثبت هوش مصنوعی را افزایش دهیم تا بتوانیم این فناوری کاربردی را در کشور همگانی تر کنیم.
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 20 شهریور 1398، کدخبر: 4711376 ، www.mehrnews.com
منبع خبر : شعار سال

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فناوری   هوش مصنوعی   رایانه   مهدی محمدی   ایتالیا   نظام جمهوری اسلامی ایران   استارت آپ   منابع انسانی   تایلند   اندونزی   معاونت علمی   یادگیری   پردازش   محققان ایرانی   مرکز تحقیقاتی   خاور میانه   علوم و فنون   شعار سال   سرمایه گذاری   محققان   معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری   انگلیس   شرکت های دانش بنیان   شرکت دانش بنیان   اعضای هیات علمی   اقتصاد دیجیتال  
اخبار مرتبط
ایجاد پلتفرمی برای کاهش هزینه راه اندازی استارتاپ ها
ایسنا
10 درصد از اقتصاد دنیا به اقتصاد دیجیتال اختصاص یافته است
شمانیوز
حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از فعالان اقتصاد دیجیتال 
ایرنا
اولین مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت الکترونیکی شرق کشور راه اندازی شد
ایسنا
برنامه معاونت علمی برای حمایت از ایده های قوی برنامه نویسی
مهر نیوز
اکوسیستم کارآفرینی اقتصاد دیجیتال رونمایی شد
ایرنا
حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از شرکت ها برای حضور در نمایشگاهICTکربلا  
پانا
فروش چشمگیر نانوداروهای ایرانی در بازارهای آسیا و اروپا
الف
هدفگذاری افزایش سهم ایران در صادرات حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات
پانا
تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید
فارس
اشتغال یک میلیون نفری در صنعت پتروشیمی/ حجم سرمایه گذاری به 93 میلیارد دلار خواهد رسید
اقتصاد نیوز
اشتغال یک میلیون نفری در صنعت پتروشیمی/ حجم سرمایه گذاری پتروشیمی در افق 1404 به 93 میلیارد دلار خواهد رسید
خبرگزاری ایلنا
سیستم تایپ با حرکات چشم توسط محققان کشور ساخته شد
ایرنا
برگزاری کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم
قلم نیوز
کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم برگزار می شود
ایسنا
فناوری ساخت کیت های سنجش آب بومی سازی شد
ایسکانیوز
مزارع تکثیر و پرورش آبزیان به دستگاه های ایرانی مجهز می شوند / بومی سازی 5 کیت سنجش آب
خبرگزاری دانشجو
برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی لیزر و فوتونیک
اقتصاد نیوز
شکل گیری 3 هاب صادراتی درحوزه نرم افزار و سخت افزار/ باید زمینه صادرات فناوری های نوظهور اقتصاد دیجیتال را فراهم کرد
ایسکانیوز
تمرکز معاونت علمی بر پشتیبانی از شرکت هاست/ اختصاص عمده اعتبارات به بذرمایه شرکت ها
شعار سال
ستاری: نسل جدیدی از کارآفرینان به محیط کسب وکار ایران تزریق شده است
سیتنا
دوره بین المللی آموزش جامع علوم اعصاب شناختی برگزار می شود
مهر نیوز
نسل جدیدی از کارآفرینان به محیط کسب وکار ایران تزریق شده است
ایسنا
چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود
پانا
در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد/ ضرورت پژوهش با نگاه به نیاز های بازار
آرا نیوز
در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد
تسنیم
سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد/ آمار استارت آپها و شرکتهای فعال
آرا نیوز
سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد
مهر نیوز
اقدامات حمایتی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه ICT کربلا
خبرگزاری ایلنا
امکان انجام خدمت سربازی در شرکت های دانش بنیان
تابناک
ستاری در سمنان: امکان انجام سربازی مشمولان نخبه در شرکت های دانش بنیان فراهم است
تسنیم
استارتاپ ها ذائقه جامعه را تغییر داده اند
ایران آنلاین
خبر «لغو معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان» تکذیب شد
شعار سال
ارتقای توان تحلیلی انسان به کمک هوش مصنوعی
ایسکانیوز
هوش مصنوعی یکی از بزرگ ترین پنجره های اقتصادی ایران است
خبرگزاری دانشجو
توجه مجلس به رفع مشکلات چاپ در بخش انتقال تکنولوژی و توسعه استارتاپ ها
ایرنا
صادرات 35 میلیون یورویی پارک پردیس به 21 کشور دنیا
ایران اکونومیست
عزمی که «زیست بوم» آفرید
ایسکانیوز
ورود ایران به بازار 500 میلیون دلاری فتونیک در جهان
رادیو گفتگو
ستاری: زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در دولت فعلی ایجاد شده
انتخاب
اخبار مرتبط
bltایسنا : ایجاد پلتفرمی برای کاهش هزینه راه اندازی استارتاپ ها
bltشمانیوز : 10 درصد از اقتصاد دنیا به اقتصاد دیجیتال اختصاص یافته است
bltایرنا : حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از فعالان اقتصاد دیجیتال 
bltایسنا : اولین مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت الکترونیکی شرق کشور راه اندازی شد
bltمهر نیوز : برنامه معاونت علمی برای حمایت از ایده های قوی برنامه نویسی
bltایرنا : اکوسیستم کارآفرینی اقتصاد دیجیتال رونمایی شد
bltپانا : حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از شرکت ها برای حضور در نمایشگاهICTکربلا  
bltالف : فروش چشمگیر نانوداروهای ایرانی در بازارهای آسیا و اروپا
bltپانا : هدفگذاری افزایش سهم ایران در صادرات حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات
bltفارس : تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید
bltاقتصاد نیوز : اشتغال یک میلیون نفری در صنعت پتروشیمی/ حجم سرمایه گذاری به 93 میلیارد دلار خواهد رسید
bltخبرگزاری ایلنا : اشتغال یک میلیون نفری در صنعت پتروشیمی/ حجم سرمایه گذاری پتروشیمی در افق 1404 به 93 میلیارد دلار خواهد رسید
bltایرنا : سیستم تایپ با حرکات چشم توسط محققان کشور ساخته شد
bltقلم نیوز : برگزاری کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم
bltایسنا : کمپ آموزشی برنامه نویسی مولتی پلتفرم برگزار می شود
bltایسکانیوز : فناوری ساخت کیت های سنجش آب بومی سازی شد
bltخبرگزاری دانشجو : مزارع تکثیر و پرورش آبزیان به دستگاه های ایرانی مجهز می شوند / بومی سازی 5 کیت سنجش آب
bltاقتصاد نیوز : برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی لیزر و فوتونیک
bltایسکانیوز : شکل گیری 3 هاب صادراتی درحوزه نرم افزار و سخت افزار/ باید زمینه صادرات فناوری های نوظهور اقتصاد دیجیتال را فراهم کرد
bltشعار سال : تمرکز معاونت علمی بر پشتیبانی از شرکت هاست/ اختصاص عمده اعتبارات به بذرمایه شرکت ها
bltسیتنا : ستاری: نسل جدیدی از کارآفرینان به محیط کسب وکار ایران تزریق شده است
bltمهر نیوز : دوره بین المللی آموزش جامع علوم اعصاب شناختی برگزار می شود
bltایسنا : نسل جدیدی از کارآفرینان به محیط کسب وکار ایران تزریق شده است
bltپانا : چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود
bltآرا نیوز : در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد/ ضرورت پژوهش با نگاه به نیاز های بازار
bltتسنیم : در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛ زیست بوم استارت آپ کشور به حمایت نیاز دارد
bltآرا نیوز : سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد/ آمار استارت آپها و شرکتهای فعال
bltمهر نیوز : سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد
bltخبرگزاری ایلنا : اقدامات حمایتی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه ICT کربلا
bltتابناک : امکان انجام خدمت سربازی در شرکت های دانش بنیان
bltتسنیم : ستاری در سمنان: امکان انجام سربازی مشمولان نخبه در شرکت های دانش بنیان فراهم است
bltایران آنلاین : استارتاپ ها ذائقه جامعه را تغییر داده اند
bltشعار سال : خبر «لغو معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان» تکذیب شد
bltایسکانیوز : ارتقای توان تحلیلی انسان به کمک هوش مصنوعی
bltخبرگزاری دانشجو : هوش مصنوعی یکی از بزرگ ترین پنجره های اقتصادی ایران است
bltایرنا : توجه مجلس به رفع مشکلات چاپ در بخش انتقال تکنولوژی و توسعه استارتاپ ها
bltایران اکونومیست : صادرات 35 میلیون یورویی پارک پردیس به 21 کشور دنیا
bltایسکانیوز : عزمی که «زیست بوم» آفرید
bltرادیو گفتگو : ورود ایران به بازار 500 میلیون دلاری فتونیک در جهان
bltانتخاب : ستاری: زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در دولت فعلی ایجاد شده
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.