مخبر - 1398/06/20 - واقعه عاشورا از ماجرای سقیفه نشئت می گیرد

واقعه عاشورا از ماجرای سقیفه نشئت می گیرد
گروه معارف ــ آیت الله سیدمحمد حسینی زنجانی، مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به اینکه قیام عاشورا از ماجرای سقیفه که حکومت سعی در حذف عترت از اسلام داشت، نشئت می گیرد، گفت: امام حسین(ع) به دنبال هدایت بشریت بود و نجات بشریت با استقرار حکومت صالحان ممکن است.
واقعه عاشورا از ماجرای سقیفه نشئت می گیرد

ریشه عاشورا از ماجرای سقیفه نشئت می گیرد/نجات بشریت با استقرار حکومت صالحان ممکن استماه محرم یکی از چشمه های جوشان فرهنگ شیعی است. وقتی این ماه فرا می رسد، کوی و برزنی را در پایتخت شور و شعور حسینی نمی بینی که رنگ ماتم به خود نگیرد؛ شور حسینی از چهره سیاه پوش شهر تا صدای حسین حسین گویان عزاداران پیداست.
باید این ماه را غنیمتی بدانیم تا شعور حسینی را در خود تقویت کنیم و سوار بر کشتی نجات حسین شویم تا در گرداب جهل گرفتار نشویم؛ گردابی که شاید شیطان های دورن و بیرونمان برای گمراه شدن از راه حق برایمان تدارک دیده باشند.
آیت الله سیدمحمد حسینی زنجانی، مرجع عالیقدر جهان تشیع و فرزند آیت الله سیدعزالدین حسینی زنجانی، از عالمان بزرگی است که بسیاری از زنجانی ها خود را مدیون تعلیمات ایشان در مکتب اهل بیت(ع) می دانند؛ ماه محرم را فرصتی دانستیم تا در محضر ایشان تلمذ کرده و پاسخ برخی شبهات را دریافت کنیم که متن مصاحبه ایکنا زنجان با آیت الله حسینی را در زیر می خوانید: ایکنا ــ هر سال که محرم فرا می رسد همه این سؤال را در ذهن مرور می کنند که پیام عاشورا و قیام امام حسین(ع) چیست؟ درس های عاشورا برای جامعه امروز مسلمنان چه کاربردی دارد؟

پیام این ماه به تمام جهان و به ویژه مسلمانان این است که آقا اباعبدالله الحسین(ع) جهت احقاق حکومت حقه قیام کردند تا جامعه اسلامی در مسیر امامت قرار گیرد، این هم نشئت گرفته از قرآن است که فرمود «لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَيِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الكِتابَ وَالميزانَ لِيَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ». اقامه قسط علت غایی بعثت انبیا بوده و بعثت انبیا ادامه داشته و در اوصیا نیز همین اهدف باید دنبال شود، بنابراین برای درست کردن جامعه جز اینکه صالحین حکومت کنند راه دیگری برای نجات بشریت وجود ندارد.

آیت الله حسینی زنجانی با اشاره به این آیه از قرآن کریم که فرمود «وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ» گفت: وقتی که زمین به دست صالحان افتاد آن موقع یک حکومت عدل و عدل الهی پیاده خواهد شد، پس ماه محرم عبارت است از اقامه حکومت عدل و راهی که انبیا رفتند. این هدف غایی و نهایی محرم ها و عاشورهاست که باید آشنایی کامل نسبت به آن داشته باشیم تا بفهمیم امام حسین(ع) برای چه قیام فرمودند.

حسین چراغ هدایت و کشتی نجات برای تمام امت حسینی است. اگر با دقت به حقیقت نهضت حسینی نگاه کنیم، دفاع از حدود توحید و اسلام واقعی هدف مهم عاشورا است؛ چراکه اسلام بعد از ماجرای سقیفه دوشقه شد که یک شقه آن اسلام ناب محمدی بوده که تکیه گاه آن قرآن و عترت است. در حدیث کسا که اهل سنت هم روی آن تاکید دارد، آمده که پیامبر بزرگوار(ص) پنج تن آل عبا را زیر یک کسایی جمع کرده و آن ها را اهل بیت خواند و اسلام واقعی اسلامی است که پایه اش قرآن و اهل بیت (ع) است. در مقابل این اسلامی قرار دارد که به آن اسلام اموی گفته می شود که بر اساس نظر حاکمان بنی امیه فقط به کتاب خدا تمسک شده و غیر کتاب خدا را قبول ندارند.

ایکنا ــ ریشه قیام عاشورا از کجا نشئت گرفته است؟

در زمانی که پیامبر(ص) به رسالت مبعوث شد، عده ای ایشان را به عنوان پیام آور وحی و علم لایتناهی الهی قبول نداشتند. اما و اگرهایی گذاشتند و منافقانه اسلام را به ظاهر قبول کردند و در ظاهر مسلمان شدند، این افراد بعدها به اهرم های قدرت وصل شدند و کار به جایی رسید که در مقابل ولایت امیرالمومنین(ع)، جانشین برحق پیامیر گرامی اسلامی ایستادند، در اصل حادثه کربلا از این جا نشئت می گیرد.

امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه فرمودند که مردم عادی تابع قدرت های روز هستند و فرهنگ جامعه را تعیین می کنند. وقتی که بعد از سقیفه حکومت به دست غیر بنی هاشم افتاد راه برای شبهه افکنی باز شد و اسلام ناب محمدی با خطرروبه رو شد، یعنی باید گفت که تیر را از سقیفه به آقا اباعبدالله الحسین(ع) زدند به طوری که مردم را دچار شبهه کردند و همین شبهه بس که مردم گمراه شوند.

اگر ماجرای سقیفه را خوب بشکافیم، علل و عوامل نهضت حسینی از آنجا پیدا می شود. پس چون حکومت پرچمدار حسبنا کتاب الله بود، به حذف عترت از صحنه اجتماعی و دینی مبادرت ورزیدند و طبیعی است که با اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) وارد جنگ شوند و دشنان برای به حق جلوه دادن خود مدارکی را جعل کردند.

ایکنا ــ برخی در هنگام مشاهده ارادت شیعیان به اهل بیت (ع) و معصومان آن ها را متهم به شرک می کنند، پاسخ حضرتعالی در این مورد چیست؟

به طور یقین چنین نیست، ما مشرک نیستیم و تنها این بزرگواران را در نزد خداوند متعال وسیله قرار می دهیم؛ در روایتی نقل شده خداوند به پیامبر(ص) فرموده که نماز شب بخوان تا به مقام محمود برسی و ما معتقدیم همین مقام محمود با اجازه خداوند به حضرت علی(ع) تفویض شده و ایشان نیز به سایر ائمه تفویض فرموده اند. ما معتقدیم که این روایات از منبع وحی صادر شده است و چون از ناحیه خدا صادر شده عین توحید است و هیچ مشکلی ندارد.

معنای اینکه خداوند را عبادت کنیم این است که او را بشناسیم، راوی از امام حسین(ع) سئوال می کند که چطور خداوند را بشناسیم که حضرت در جواب می فرماید در هر عصری باید امام زمان را شناخت یعنی واسطه بین خدا و خلق را شناخت. پس بنا به فرموده این امام بزرگوار اگر شما می خواهید به حقیقت توحید برسید باید از راه ولایت و امامت وارد شوید یعنی امام عصر را شناخته و از او بخواهیم راه توحید را نشان دهد.از آنجایی که اباعبدالله الحسین ولی خدا بوده و جانشین خداوند بر روی زمین است، بنابراین این مقام باید از طرف خود خداوند به کسی داده شود، نبوت انبیا همگی با معجزه ثابت شده و با دلیل و برهان عقلی نمی توان این مسئله را ثابت کرد. معنای معجزه این است که کاری که خدا انجام می دهد را اینها انجام دهند، اثبات نشانه نبوت عینا در امامت نیز وجود دارد؛ چرا که ادامه راه وحی نبوت و وحی است و به این خاطر است که ما می گوییم معصوم را باید معصوم قبلی تأیید کند.

مبارزه حق و باطل در هر دورانی جریان دارد و فقط صورت آن عوض می شود اما ماهیت آن تغییر نمی کند. شرایط امروز وابسته به شرایط قبل از انقلاب است یعنی انقلاب اباعبدالله سرلوحه انقلاب ایران بود، مردم با تأسی از نهضت حسینی به خیابان ها آمدند، همان طور که حضرت امام حسین(ع) بر علیه ظلم و ستم به پا خاست و کفر زدایی یکی از اهدافش بود.

هدف خاندان پهلوی نیز حذف اسلام بود اما یک نوع زیرکی و فریبکاری در این کار داشتند. انقلاب اسلامی نشأت گرفته از نهضت اباعبدالله است. امروز نیز باید بدانیم که کسانی برعلیه اسلام کار می کنند و چه کسانی مدافع اسلامند. اگر بخواهیم برای قیام امام حسین(ع) نتیجه ای متصور شویم، همین بس که امام قیام می کند و نتیجه آن بعد از 14 قرن خود را نشان می دهد.
انتهای پیام

منبع خبر : ایکنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
شیطان   زنجان   حدیث   سیدمحمد حسینی   امام علی علیه السلام   چشمه   ماه محرم   اهل تسنن   عترت   نهضت حسینی   شور حسینی   واقعه عاشورا   قرآن و عترت   عدل الهی   مکتب اهل بیت   شیعی   اسلام واقعی   نجات بشریت   قرآن کریم   مردم عادی   گمراه   سیاه پوش   بنی امیه   کشتی نجات   اهل بیت   گویان   آیت الله حسینی   مسلمین   امت اسلام   قیام عاشورا   امام حسین علیه السلام   انبیا   شور و شعور   پنج تن آل عبا   ماتم   جامعه امروز   وبا  
اخبار مرتبط
راز همراهی نکردن امام حسین(ع) با مردم مدینه
خبرگزاری دانشجو
رسانه ها تفکر ناب اسلامی را به جهان معرفی کنند/ ویژگی های پنج گانه مجاهدان
ایسکانیوز
حرکت رسانه ای امام سجاد (ع) برای انتقال پیام عاشورا/ راز همراهی نکردن امام با مردم مدینه
فارس
تبیین نقش محوری حضرت زینب (س)
مردم نیوز
قالیباف: اقتصاد کشور باید مردمی شود/ برخی مسوولان به جای خدا به حرف کدخدا گوش کردند
فردا نیوز
صحیفه سجادیه ظرفیت بین الادیانی دارد
مردم نیوز
لزوم پیروی از مکتب اهل بیت (علیه السلام )
شیعه نیوز
مصون بودن مذهب شیعه از پدیده تکفیر و خشونت گرایی
شیعه نیوز
امامان شیعه
شیعه نیوز
آشنایی با حدیث ثقلین و دلایل نقل شدن آن
آریا
امام جمعه اهل سنت کلاله درگفت وگو با تقریب: درس اصلی قیام عاشورا، ایستادگی در مقابل ظلم است/مسئله عشق و علاقه به اهل بیت (ع) مختص همه مسلمانان است
تقریب نیوز
پاسخ به شبهاتی در ارتباط با سوگواری برای امام حسین(ع)
ایکنا
پاسخ به شبهاتی در ارتباط با سوگواری برای امام حسین (ع)
مهر نیوز
تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
شیعه نیوز
آمریکا و غرب قابل اعتماد نیستند/ گرسنگی را قبول می کنیم اما ذلت پذیر نیستیم
خبرگزاری ایلنا
روش آشنا کردن اهل سنت با اهل بیت(علیهم السلام)
شیعه نیوز
همایش تکریم خادمان و موکب داران اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ستاره نیوز
"خون خدا" نابودگر اسلام اَموی؛ احیاگر اسلام نبوی/ نگاهی تحلیلی به "سقیفه" تا "عاشورا"
تسنیم
آخرین نظرات اصلاح طلبان درباره محرم/ سیاه پوش کردن فضای شهر بدعت است/ سیاهی باعث افسردگی و خودکشی است/ رنگ پرچم وهابیون و داعش است/ عزاداری باید سه روز باشد/ عزاداری عاشورایی دیگر هم کارایی ندارد/ مشکل اصلاح طلبان با محرم و عاشورا چیست؟
جهان نیوز
سیاه پوش کردن فضای شهر بدعت است/ رنگ سیاه باعث خودکشی و افسردگی است/ سیاه رنگ پرچم وهابیون و داعش است/ عزاداری هم باید سه روز باشد/ عزاداری عاشورایی دیگر کارایی ندارد/ مشکل اصلاح طلبان با محرم و عاشورا چیست؟
جهان نیوز
آیا ما با میراث حسین(ع) نسبتی داریم؟
جوان آنلاین
امامت "امام سجاد(ع)" چگونه معرفی شد؟
مشرق نیوز
امامت امام سجاد چگونه معرفی شد؟/تاریخ پیدایش فرقه کیسانیه و زیدیه
مهر نیوز
روشنگری های امام سجاد(ع) قیام عاشورا و اسلام را زنده نگه داشت
مهر نیوز
طنین لبیک یا زینب(س) در زنجان
ایکنا
شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟
باشگاه خبرنگاران
خطبه امام سجاد(ع) چگونه منطق سقیفه و کاخ یزید را متزلزل کرد؟
پایگاه وارث
فریاد یا زینب یا زینب در فضای شهر زنجان طنین انداز می شود
ایرنا
محبوبیت و جایگاه والای امام حسین(ع) از دیدگاه علمای برجسته اهل سنت کردستان
تسنیم
تبعات ترک معروف و جایگزینی آن با منکر/ امام حسین(ع) برای مقابله با کدام منکرها قیام کرد؟
ایکنا
تشریح سه هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا/ دولتمردان از مکتب عاشورا درس بگیرند
راه دانا
قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
ایرنا
عاشورا و سرمایه ارزشمندش را صرف امور روزمره نکنیم/ شعر عاشورایی محل دعوای شیعه و سنی نبوده و نیست
خبرگزاری کتاب ایران
«سر دلبران»
ایرنا
ماموستا کریمی: امام حسین(ع) دین اسلام را برای همیشه از گزند دشمنان بیمه کرد
تسنیم
ماموستا راستی: نهضت امام حسین(ع) «هویت، آزادی و کرامت» را در جهان اسلام زنده کرد
تسنیم
ماموستا شیرزادی: واقعه تلخ کربلا بزرگ ترین مصیبت برای جامعه اسلامی است
تسنیم
جوانان در عزاداری سیدالشهدا(ع) حرف اول را می زنند
خبرگزاری حوزه
تسلیم در قاموس ما نیست/ دشمنان در حال فرار و عقب نشینی هستند
شعار سال
ظلم و جور یزید و شیوه انتصابش؛ زمینه اصلی نهضت عاشورا
ایکنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : راز همراهی نکردن امام حسین(ع) با مردم مدینه
bltایسکانیوز : رسانه ها تفکر ناب اسلامی را به جهان معرفی کنند/ ویژگی های پنج گانه مجاهدان
bltفارس : حرکت رسانه ای امام سجاد (ع) برای انتقال پیام عاشورا/ راز همراهی نکردن امام با مردم مدینه
bltمردم نیوز : تبیین نقش محوری حضرت زینب (س)
bltفردا نیوز : قالیباف: اقتصاد کشور باید مردمی شود/ برخی مسوولان به جای خدا به حرف کدخدا گوش کردند
bltمردم نیوز : صحیفه سجادیه ظرفیت بین الادیانی دارد
bltشیعه نیوز : لزوم پیروی از مکتب اهل بیت (علیه السلام )
bltشیعه نیوز : مصون بودن مذهب شیعه از پدیده تکفیر و خشونت گرایی
bltشیعه نیوز : امامان شیعه
bltآریا : آشنایی با حدیث ثقلین و دلایل نقل شدن آن
bltتقریب نیوز : امام جمعه اهل سنت کلاله درگفت وگو با تقریب: درس اصلی قیام عاشورا، ایستادگی در مقابل ظلم است/مسئله عشق و علاقه به اهل بیت (ع) مختص همه مسلمانان است
bltایکنا : پاسخ به شبهاتی در ارتباط با سوگواری برای امام حسین(ع)
bltمهر نیوز : پاسخ به شبهاتی در ارتباط با سوگواری برای امام حسین (ع)
bltشیعه نیوز : تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
bltخبرگزاری ایلنا : آمریکا و غرب قابل اعتماد نیستند/ گرسنگی را قبول می کنیم اما ذلت پذیر نیستیم
bltشیعه نیوز : روش آشنا کردن اهل سنت با اهل بیت(علیهم السلام)
bltستاره نیوز : همایش تکریم خادمان و موکب داران اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltتسنیم : "خون خدا" نابودگر اسلام اَموی؛ احیاگر اسلام نبوی/ نگاهی تحلیلی به "سقیفه" تا "عاشورا"
bltجهان نیوز : آخرین نظرات اصلاح طلبان درباره محرم/ سیاه پوش کردن فضای شهر بدعت است/ سیاهی باعث افسردگی و خودکشی است/ رنگ پرچم وهابیون و داعش است/ عزاداری باید سه روز باشد/ عزاداری عاشورایی دیگر هم کارایی ندارد/ مشکل اصلاح طلبان با محرم و عاشورا چیست؟
bltجهان نیوز : سیاه پوش کردن فضای شهر بدعت است/ رنگ سیاه باعث خودکشی و افسردگی است/ سیاه رنگ پرچم وهابیون و داعش است/ عزاداری هم باید سه روز باشد/ عزاداری عاشورایی دیگر کارایی ندارد/ مشکل اصلاح طلبان با محرم و عاشورا چیست؟
bltجوان آنلاین : آیا ما با میراث حسین(ع) نسبتی داریم؟
bltمشرق نیوز : امامت "امام سجاد(ع)" چگونه معرفی شد؟
bltمهر نیوز : امامت امام سجاد چگونه معرفی شد؟/تاریخ پیدایش فرقه کیسانیه و زیدیه
bltمهر نیوز : روشنگری های امام سجاد(ع) قیام عاشورا و اسلام را زنده نگه داشت
bltایکنا : طنین لبیک یا زینب(س) در زنجان
bltباشگاه خبرنگاران : شرح مختصری از زندگینامه امام زین العابدین (ع) / چرا لقب صاحب پینه ها به امام چهارم دادند؟
bltپایگاه وارث : خطبه امام سجاد(ع) چگونه منطق سقیفه و کاخ یزید را متزلزل کرد؟
bltایرنا : فریاد یا زینب یا زینب در فضای شهر زنجان طنین انداز می شود
bltتسنیم : محبوبیت و جایگاه والای امام حسین(ع) از دیدگاه علمای برجسته اهل سنت کردستان
bltایکنا : تبعات ترک معروف و جایگزینی آن با منکر/ امام حسین(ع) برای مقابله با کدام منکرها قیام کرد؟
bltراه دانا : تشریح سه هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا/ دولتمردان از مکتب عاشورا درس بگیرند
bltایرنا : قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
bltخبرگزاری کتاب ایران : عاشورا و سرمایه ارزشمندش را صرف امور روزمره نکنیم/ شعر عاشورایی محل دعوای شیعه و سنی نبوده و نیست
bltایرنا : «سر دلبران»
bltتسنیم : ماموستا کریمی: امام حسین(ع) دین اسلام را برای همیشه از گزند دشمنان بیمه کرد
bltتسنیم : ماموستا راستی: نهضت امام حسین(ع) «هویت، آزادی و کرامت» را در جهان اسلام زنده کرد
bltتسنیم : ماموستا شیرزادی: واقعه تلخ کربلا بزرگ ترین مصیبت برای جامعه اسلامی است
bltخبرگزاری حوزه : جوانان در عزاداری سیدالشهدا(ع) حرف اول را می زنند
bltشعار سال : تسلیم در قاموس ما نیست/ دشمنان در حال فرار و عقب نشینی هستند
bltایکنا : ظلم و جور یزید و شیوه انتصابش؛ زمینه اصلی نهضت عاشورا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.