مخبر - 1398/06/20 - رفتن بولتون چه تبعاتی برای ترامپ دارد؟

رفتن بولتون چه تبعاتی برای ترامپ دارد؟
ترامپ یار مطمئن خود را اخراج کرد. کسی که به معنای واقعی به رئیس جمهور کشورش ایمان داشت و کسی که همواره او را تشویق به جنگ تمام عیار با ایران می کرد. آیا ترامپ به یکی از شرط های ایران بله گفته است؟ یا به صراحت به شکست فشار حداکثری اعتراف کرد؟
رفتن بولتون چه تبعاتی برای ترامپ دارد؟

یک "ب" از تیم مورد اشاره وزیر خارجه کشورمان حذف شد. جان بولتون جنگ طلب ترین چهره آمریکا بود. او نزد ایرانیان در حمایتش از منافقین مشهور بود. اون کسی بود که قبل از آمدن به کاخ سفید طراحی حمله به کره شمالی و ایران را برنامه ریزی کرده بود.

با رفتن او می توان گفت دو گروه از این اتفاق متضرر خواهند شد. یکی یار غار او نتانیاهو و دیگری مریم رجوی سرکرده منافقین که با او رفاقتی داشت. بولتن یار اسراییل و هماهنگ کننده سیاست های ضد ایران با تل آویو بود.

درباره معرفی او می توان گفت: بولتون از 9 آوریل سال گذشته میلادی به سمت کلیدی "مشاور امنیت ملی آمریکا" بعد از اچ آر مک مستر، سومین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ بود. او قبلا سفیر امریکا در سازمان ملل بود. یک جمهوریخواه افراط گرا که رسان های خبری به او نسبت داده اند. او چهره ترین فرد کاخ سفید برای رسانه های خبری بود.

اما رفتن بولتون جنگ طلب چه شرایطی را برای ترامپ فراهم می کند؟

رفتن بولتون تبعات زیادی برای شخص ترامپ یا حتی شاید بتوان گفت برای آمریکا نیز هزینه ساز است. این دومین مشاور امنیت ملی این کشور است که طی یک سال برکنار شده است مساله ای که به شدت چهره کاخ سفید را خدشه دار کرده است. ترامپ در توئیت خود گفت او را برکنار کرده است اما بولتون می گوید خودم استعفا داده ام! این در حالی است که ترامپ گفته است من با سیاست های او کنار نمی آمدم، شاید منظور ترامپ جنگ طلبی بولتون بوده است. چرا که در این یک سال گذشته کاخ سفید دستاوردی در امورات بین الملل نداشته بلکه منزوی تر هم شده است. بولتون حتی در سفر به لندن نتوانست علیه ایران یارگیری مطلوب خود را به ثمر برساند. او نتوانست جانسون را علیه ایران ترغیب کند و همچنین نتوانست انگلیس را برای توقیف مجدد آدریان دریا راضی کند.

ترامپ در نشست جی هفت به خوبی فهمید که یکپارچگی اروپا درباره برجام به این راحتی شکسته نمی شود. او هر راهی را برای مجاب کردن اروپا برای شکست برجام و لغو مذاکرات اروپا با ایران را عملی کرد حتی وزیر خارجه کشورمان راتحریم کرد اما باز سیاست خارجی ترامپ راه به جایی جز بن بست نبرد.

با این حساب می توان گفت در یک کلام بن بست سیاسی امنیتی آمریکا رقم برای دولت این کشور رقم خورده است. به گفته ناظران آمریکا بولتون آخرین یار وفادار ترامپ بود. او به شدت ناسیونالیست گرا بود و شعارش این بود که هر کاری را برای دولت و کشورش انجام می دهد.

ترامپ با اعلام برکناری بولتون بازی دو سر باخت سیاست خارجی اش را رسما اعلام کرد. او هم سیاست خارجی و هم امنیت کشورش را با این اخراج باخت. اینکه حالا او چه در سر می پروراند احتمالا با انتخاب بعدی او مشخص می شود. این اخراج از جهتی دیگر مهم است چرا که بعد از اخراج مایک فلین و مک مستر، او تنها مشاوری که بود که ترامپ با سلیقه خود و شخصا انتخاب کرد.

نفع این اتفاق را نمی توان از حالا برای راهبرد آمریکا مقابل ایران پیشبینی کرد اما در همین حد می توان گفت که سیاست مقابله با ایران شکست خورده است، سیاست تندروی و فشار حداکثری که پیش از این نیز شکست خورده بود. امکان دارد که این شکست راه را برای سیاست معقول تر با ایران باز می کند که با انتخاب بعدی مشخص خواهد شد.

با توجه به حوادث منطقه و تنش بی سابقه میان ایران و آمریکا در چهل سال گذشته به نفع دولت ترامپ است که فردی که پس از بولتون امنیت ایالات را به دست می گیرد مانند او جنگ طلب و تندرو نباشد. اگر ترامپ تصمیم بهتری برای انتخاب مشاور امنیت ملی خودش نگیرد هر اتفاقی در خاورمیانه ، روسیه و چین ممکن است. چرا که دولت ترامپ وضع را برای خود به طور بی سابقه ای متشنج کرده است. جنگ اقتصادی با چین ، بن بست مذاکرات کره شمالی، قدرت گرفت روسیه و چین در شرق آسیا، رویگردانی امارات از سیاست های امریکا و اسرائیل در منطقه، تنش های خلیج فارس، همچنین تزلزل در سیاست امنیتی ترامپ موجب می شود که چین، روسیه و اتحادیه اروپا با قدرت بیشتری در مقابل سیاست های موقت ترامپ موضعگیری کنند و این می تواند حتی وضعیت اقتصادی آمریکا را به چالش بکشد و همگی ان موارد ممکن است در انتخاب بعدی ترامپ موثر واقع شود.مساله ای که او باید به آن توجه کند چرا که اگر شخص مناسبی برای این کار در نظر نگیرد این بن بست سیاست خارجی و امنیتی او سبب می شود که کشورهای مقابل رقیب و غیر رقیب را علیه خود متحد و قدرتمند کند و توازن قوا به ضرر آمریکا تغییر خواهد کرد.

در تمامی این موارد نامبرده شده بولتون کارنامه بسیار ضعیفی داشت. او نتوانست حتی کره شمالی را به سمت مذاکره درست هدایت کند. سیاست های تندرو بولتون به عنوان شورای عالی امنیت آمریکا شکست خورد و حالا آمریکا باید سیاست متعادل تری اتخاذ کند، اگر این وضعیت با انتخاب بجای ترامپ درست نشود این شرایط انتخاب دوباره ترامپ را زیر سوال خواهد برد. چرا که تا لحظه نگارش این مطلب چیزی درباره چارلی کوپرمن جانشین بولتون نمی دانیم جز اینکه او قائم مقام وی در زمان ریاستش بر کرسی امنیت ملی بود و یک جمهوریخواه.

احتمال قدرت گرفتن روسیه و چین شدت می گیرد و این دو کشور با قدرت بیشتری در قبال سیاست های متزلزل ترامپ موضعگیری خواهند کرد و قدرت آمریکا را در بخش های اقتصادی و امنیتی به چالش خواهند کشید. کما اینکه تا الان هم این اتفاق افتاده است، دخالت روسیه در انتخابات 2016 و ادعای بولتون درباره دزدی اطلاعات چینی ها از آمریکایی ها!

و اما ایران

بولتون در آخرین موضع گیری خود ساعاتی قبل از اخراج، درباره ایران در توئیت خود نوشت: اکنون که تا زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد دو هفته باقی است، می توانید مطمئن باشید که ایران در این مدت روی فریبکاری کار می کند. بیایید اتفاقات مهم را مرور کنیم که از آخرین رویداد آغاز می شود. ایران نفی کرد که «آدریان دریا 1» به سمت سوریه می رود اما بعد امروز تأیید کرد که نفت این کشتی در سوریه تخلیه شده است.

با این حساب شاید بتوان گفت که گزینه جنگ با ایران فعلا از دستور کار خارج است.

این درحالی است که پمپئو درست یک ساعت پس از اخراج بولتون اعلام کرد که دیدار با ترامپ با روحانی در نشست سازمان ملل محتمل است. شاید یکی از شروط ایران برای آمریکا اخراج بولتون بود. اخراج او از کاخ سفید در مسیر تنش زدایی با ایران، قطعا شرط لازم است اما کافی نیست. بدون تردید تا زمانیکه تحریم های ظالمانه علیه ایران برداشته نشود، حتی به اخراج پمپئو هم نمی توان دلخوش کرد.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   کره شمالی   مشاور امنیت ملی   جمهوری خواه   مشاور امنیت ملی آمریکا   نتانیاهو   تل آویو   کاخ سفید   رئیس جمهور   تندروی   مریم رجوی   ناظران   منافقین   ایران از آمریکا   مک مستر   خاور میانه   چین   لندن   حادثه   برجام   بین الملل   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   جان بولتون   سیاست خارجی   سازمان ملل متحد   ایرانیان   انگلیس   اروپا  
اخبار مرتبط
پولیتیکو: تلاش ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی، محکوم به شکست است
الف
نفوذ اسرائیل بر سیاست خارجی آمریکا زیاد است
مهر نیوز
دستان خالی ترامپ در مجمع
خبرآنلاین
ترامپ با لیستی بلند از مذاکرات بی فرجام، راهی مجمع عمومی است
ایسنا
با جایگزین جان بولتون بیشتر آشنا شوید
پول نیوز
جانشین بولتون و آینده تنش ایران و آمریکا
نواندیش
جنگ باایران ویرانگر است/اخراج بولتون تغییربزرگی ایجادنمی کند
بولتن نیوز
جنگ با ایران ویرانگر است/ اخراج بولتون تغییر بزرگی ایجاد نمی کند
مهر نیوز
فردای دیدار روحانی و ترامپ چه خواهد شد؟
اقتصاد نیوز
آیا جان بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
انتخاب
آیا بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
دنیای اقتصاد
گویا ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده و در حال دنبال کردن همان رویکرد اوباماست
انتخاب
بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
اقتصاد نیوز
مشاوره منطقه ای دیپلمات ایرانی به ترامپ
صدای ایران
ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام / آیا امانوئل بونه که مسلط به فارسی است و روزگاری را در تهران گذرانده، موفق می شود؟
انتخاب
آیا مشاور جدید مکرون قادر به نجات برجام خواهد بود؟
ایرنا
رایزنی مشاور مکرون برای نجات برجام /امانوئل بونه در حال رایزنی مخفیانه با ایران و آمریکا
دیده بان ایران
بلومبرگ خبر داد: ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام
مثلث
ترامپ برای انتخابات نیاز به عکس گرفتن با روحانی دارد
مهر نیوز
جانشین بولتون وآینده تنش ایران و آمریکا
دنیای اقتصاد
پیش بینی می شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست " فشار حداکثری" را تکمیل کرده و ایران نیز به طور کامل از برجام خارج شود
شعار سال
آیا مذاکره ای بین ایران و آمریکا صورت می گیرد؟ / ایران برای توافق احتمالی چه باید بکند؟
رویداد 24
آیا معامله ای بین ایران و آمریکا در راه است؟/ «ایران» برای توافق احتمالی چه باید بکند؟
تابناک
برکناری بولتون را جدی بگیریم؟
بانکداری ایرانی
آنچه که میتواند دیدارترامپ-روحانی را ممکن سازد
سیمرغ
با ادامه روند کنونی، پیش بینی می شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست " فشار حداکثری" را تکمیل کرده و ایران نیز به طور کامل از برجام خارج شود / اگر ترامپ معامله دوجانبه می خواهد،ایران باید بلادرنگ از برجام خارج شود تا درمورد یک معامله هسته ای مذاکره کنند
تیک نیوز
موسویان: ترامپ خواستار گفت وگو با ایران است اما میز مذاکره را ترک می کند!
الف
موسویان: گر ترامپ معامله دوجانبه می خواهد،ایران باید بلادرنگ از برجام خارج شود تا درمورد یک معامله هسته ای مذاکره کنند
مردمی ها
پیش بینی حسین موسویان درباره سرنوشت برجام تا پایان دوران ترامپ / تداوم سیاست فشار حداکثری
ایران آنلاین
حذف بولتون؛ گشایشی در فضای دیپلماسی ایران و امریکا
ایرنا
سید حسین موسویان تشریح کرد: چگونه ترامپ به آرزوی خود می رسد؟
نامه نیوز
موسویان: با ادامه روند کنونی، پیش بینی می شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست " فشار حداکثری" را تکمیل کرده و ایران نیز به طور کامل از برجام خارج شود / اگر ترامپ معامله دوجانبه می خواهد،ایران باید بلادرنگ از برجام خارج شود تا درمورد یک معامله هسته ای مذاکره کنند
انتخاب
پیشنهاد موسویان درباره معامله هسته ای
تابناک
موسویان: گفتگو و معامله مستقیم با ایران، آرزوی ترامپ است
فرارو
آرزوی ترامپ، گفت وگو و معامله مستقیم با ایران است
شبستان
گفتگو و معامله مستقیم با ایران، آرزوی ترامپ است
رویداد 24
ترامپ دنبال شو تلوزیونی است نه مذاکره
باشگاه خبرنگاران
پیشنهاد موسویان درباره معامله هسته ای/ آنچه که می تواند دیدارترامپ-روحانی را ممکن سازد
اقتصاد نیوز
گفت وگو و معامله مستقیم با ایران، آرزوی ترامپ است
دیده بان ایران
موسویان : ایران بلادرنگ از برجام خارج شود
ساعت 24
اخبار مرتبط
bltالف : پولیتیکو: تلاش ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی، محکوم به شکست است
bltمهر نیوز : نفوذ اسرائیل بر سیاست خارجی آمریکا زیاد است
bltخبرآنلاین : دستان خالی ترامپ در مجمع
bltایسنا : ترامپ با لیستی بلند از مذاکرات بی فرجام، راهی مجمع عمومی است
bltپول نیوز : با جایگزین جان بولتون بیشتر آشنا شوید
bltنواندیش : جانشین بولتون و آینده تنش ایران و آمریکا
bltبولتن نیوز : جنگ باایران ویرانگر است/اخراج بولتون تغییربزرگی ایجادنمی کند
bltمهر نیوز : جنگ با ایران ویرانگر است/ اخراج بولتون تغییر بزرگی ایجاد نمی کند
bltاقتصاد نیوز : فردای دیدار روحانی و ترامپ چه خواهد شد؟
bltانتخاب : آیا جان بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
bltدنیای اقتصاد : آیا بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
bltانتخاب : گویا ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده و در حال دنبال کردن همان رویکرد اوباماست
bltاقتصاد نیوز : بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
bltصدای ایران : مشاوره منطقه ای دیپلمات ایرانی به ترامپ
bltانتخاب : ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام / آیا امانوئل بونه که مسلط به فارسی است و روزگاری را در تهران گذرانده، موفق می شود؟
bltایرنا : آیا مشاور جدید مکرون قادر به نجات برجام خواهد بود؟
bltدیده بان ایران : رایزنی مشاور مکرون برای نجات برجام /امانوئل بونه در حال رایزنی مخفیانه با ایران و آمریکا
bltمثلث : بلومبرگ خبر داد: ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام
bltمهر نیوز : ترامپ برای انتخابات نیاز به عکس گرفتن با روحانی دارد
bltدنیای اقتصاد : جانشین بولتون وآینده تنش ایران و آمریکا
bltشعار سال : پیش بینی می شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست " فشار حداکثری" را تکمیل کرده و ایران نیز به طور کامل از برجام خارج شود
bltرویداد 24 : آیا مذاکره ای بین ایران و آمریکا صورت می گیرد؟ / ایران برای توافق احتمالی چه باید بکند؟
bltتابناک : آیا معامله ای بین ایران و آمریکا در راه است؟/ «ایران» برای توافق احتمالی چه باید بکند؟
bltبانکداری ایرانی : برکناری بولتون را جدی بگیریم؟
bltسیمرغ : آنچه که میتواند دیدارترامپ-روحانی را ممکن سازد
bltتیک نیوز : با ادامه روند کنونی، پیش بینی می شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست " فشار حداکثری" را تکمیل کرده و ایران نیز به طور کامل از برجام خارج شود / اگر ترامپ معامله دوجانبه می خواهد،ایران باید بلادرنگ از برجام خارج شود تا درمورد یک معامله هسته ای مذاکره کنند
bltالف : موسویان: ترامپ خواستار گفت وگو با ایران است اما میز مذاکره را ترک می کند!
bltمردمی ها : موسویان: گر ترامپ معامله دوجانبه می خواهد،ایران باید بلادرنگ از برجام خارج شود تا درمورد یک معامله هسته ای مذاکره کنند
bltایران آنلاین : پیش بینی حسین موسویان درباره سرنوشت برجام تا پایان دوران ترامپ / تداوم سیاست فشار حداکثری
bltایرنا : حذف بولتون؛ گشایشی در فضای دیپلماسی ایران و امریکا
bltنامه نیوز : سید حسین موسویان تشریح کرد: چگونه ترامپ به آرزوی خود می رسد؟
bltانتخاب : موسویان: با ادامه روند کنونی، پیش بینی می شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست " فشار حداکثری" را تکمیل کرده و ایران نیز به طور کامل از برجام خارج شود / اگر ترامپ معامله دوجانبه می خواهد،ایران باید بلادرنگ از برجام خارج شود تا درمورد یک معامله هسته ای مذاکره کنند
bltتابناک : پیشنهاد موسویان درباره معامله هسته ای
bltفرارو : موسویان: گفتگو و معامله مستقیم با ایران، آرزوی ترامپ است
bltشبستان : آرزوی ترامپ، گفت وگو و معامله مستقیم با ایران است
bltرویداد 24 : گفتگو و معامله مستقیم با ایران، آرزوی ترامپ است
bltباشگاه خبرنگاران : ترامپ دنبال شو تلوزیونی است نه مذاکره
bltاقتصاد نیوز : پیشنهاد موسویان درباره معامله هسته ای/ آنچه که می تواند دیدارترامپ-روحانی را ممکن سازد
bltدیده بان ایران : گفت وگو و معامله مستقیم با ایران، آرزوی ترامپ است
bltساعت 24 : موسویان : ایران بلادرنگ از برجام خارج شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.