مخبر - 1398/06/19 - محرک فرابورسی اشتغال زایی

محرک فرابورسی اشتغال زایی
در بیشتر کشورهای توسعه یافته، اتخاذ سیاست های مربوط به حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط یا همان SME ها (Small & Medium Enterprises) به منظور افزایش رشد اقتصادی، ایجاد درآمد و اشتغال از مهم ترین اولویت های اقتصادی محسوب می شود. تا جایی که بنگاه هاى کوچک و متوسط را می توان ستون فقرات اقتصادهاى ...
محرک فرابورسی اشتغال زایی

ویژگی های حیاتی بنگاه های کوچک و متوسط، از جمله انعطاف پذیری در مقابل تغییرات بازار و محیط، به نتیجه رسیدن سریع فعالیت ها، سرمایه اولیه محدود مورد نیاز این بنگاه ها و مهم تر از همه ایجاد اشتغال بالا سبب شده تا این شرکت ها به مهم ترین عامل رشد، نوآوری، تحرک اقتصادی و توسعه کشورها تبدیل شوند. نکته دیگری که می توان از طریق SMEها از آن بهره برد پیچیدن نسخه دو مشکل بزرگ اقتصادهای در حال توسعه یعنی انتقال دانش فنی و کمبود سرمایه است. در واقع طراحی SMEها به گونه ای است که این مشکلات را حل می کنند. در حالی این شرکت ها نیاز به کمترین سرمایه گذاری دارند که در مقابل بیشترین مسیرهای اشتغال زایی را هموار می کنند. مسیری که از سوی صندوق بین المللى پول (IMF) نیز مورد تایید قرار گرفته است. به طوری که این صندوق در گزارشی ایجاد فرصت براى بنگاه هاى کوچک و متوسط (SME) را یکی از زمینه های جذب نیروهاى کار جوان مطرح کرده که این اقدام از طریق کمک به تقویت فراگیرى مالى این بنگاه ها، امکان پذیر است.

فقدان سازوکار مشخص

بررسی ها نشان می دهد 98 درصد از تعداد شرکت های ثبت شده در کشور را شرکت های کوچک و متوسط تشکیل می دهند، با وجود این، سهم این بنگاه ها در تولید ناخالص داخلی بسیار کمتر از ظرفیت آنها است. کارشناسان یکی از دلایل این امر را فقدان سازوکار هدایت منابع مالی به سمت شرکت های کوچک و متوسط می دانند. این در حالی است که تجربه جهانی بنگاه های اقتصادی نشان از آن دارد که با استفاده از مکانیزم هایی مشخص، می توان بخش عمده ای از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را از طریق منابع مالی موجود در بازار سرمایه تامین کرد. در این مسیر هر چند فرآیند شارژ مالی بنگاه های کوچک از مسیر بورس چندسالی است که با راه اندازی بازاری مجزا در فرابورس ایران آغاز شده، ولی رونق چندانی در آن مشاهده نمی شود. نبود منابع مالی لازم برای توسعه شرکت های کوچک و متوسط مهم ترین و اساسی ترین معضل رونق این بنگاه هاست. برای حل این موضوع یکی از راهکارها اصلاح دستورالعمل مقرراتی این بازار است تا مسیر ورود شرکت ها تسهیل شده و در نهایت شاهد رشد اقتصادی در کشور باشیم.

اصلاح دستورالعمل ها در راه است

تازه ترین اخبار پیرامون بازار شرکت های کوچک و متوسط، صحبت های مدیرعامل فرابورس ایران در راستای توسعه بازار SME و اصلاح مقررات این بازار است که براساس آن قرار است در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و فرابورس ایران تصمیم گیری های لازم در این باره صورت گیرد. امیر هامونی در این خصوص به «سنا» گفت: در زمینه اصلاح مقررات بازار شرکت های کوچک و متوسط در نظر داریم موارد متعددی همچون فرآیند پذیرش این شرکت ها در بازار SME، سقف و کف های سرمایه ای شرکت ها برای ورود به بازار و نحوه ورود سرمایه گذاران اصلاح شود، ضمن آنکه در تلاشیم تا بتوانیم ارتباط قوی و معنی دارتری از گذشته نیز میان بخش ها و دستگاه های ذی نفع و تنظیم گر این نوع شرکت ها برقرار کنیم.

وی با بیان اینکه آینده بازار و اقتصاد از آن شرکت های کوچک و متوسط است به ویژه آن دسته از بنگاه هایی که در حوزه صنایع دارای مزیت های نسبی کشور به فعالیت مشغولند، افزود: معتقدم بخش خصوصی واقعی پیشران بازار SME در فرابورس خواهد بود و با اصلاح رویه های پذیرش شرکت ها در این بازار به طور قطع تامین مالی SMEها نیز با سهولت بیشتری امکان پذیر می شود؛ چرا که علاوه بر روش های معمول تامین مالی در بازار سهام، ابزارهای مالی اسلامی نیز به تجهیز منابع برای شرکت های کوچک و متوسط کمک ویژه ای خواهند کرد.

ستون فقرات اقتصاد

مدیرعامل فرابورس در ادامه به تشریح نقش بنگاه های کوچک و متوسط در جریان اقتصاد کشورها و نگاه جهانی به آنها پرداخت و گفت: بنگاه های SME شرکت های مستقلی هستند که کمتر از میزان معینی در آنها مشغول به کار باشند. در واقع رقم مزبور در کشورهای مختلف متفاوت است و براساس تعریف سازمان همکاری های توسعه اقتصادی (OECD) شرکت هایی با کمتر از 50 نفر پرسنل تحت عنوان بنگاه های کوچک و بین 50 تا 250 نفر نیز در زمره شرکت های متوسط تعریف شده است.

هامونی در ادامه تاکید کرد: براساس آخرین گزارش های این سازمان شرکت های کوچک 43 درصد و شرکت های متوسط نیز 16 درصد از کل اشتغال را تشکیل می دهند و این درحالی است که مقایسه این آمار با اتحادیه اروپا نشان از ضعف این منطقه و لزوم تلاش کشورها در تقویت این بخش دارد. هامونی با اشاره به اینکه در اتحادیه اروپا بنگاه های کوچک و متوسط 99 درصد از مشاغل کل این اتحادیه را تشکیل می دهند و دوسوم کل اشتغال بخش خصوصی را نیز در اختیار گرفته اند، ادامه داد: در واقعSMEها ستون فقرات اقتصاد هستند و این کسب وکارها تقریبا در تمام دنیا از اهمیت کلیدی برخوردارند؛ موضوعی که در کشور ما نیز صادق بوده و با توجه به آمار بیکاری و فشارهای اقتصادی حاصل از تحریم های یک جانبه، اهمیتی مضاعف دارد.

فرصت ها و چالش های پیش رو

هامونی در ادامه با اظهار این مطلب که فرابورس ایران با توجه به اهمیت این بخش برای اقتصاد کشور از دی ماه 95 به مقوله تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط از طریق پذیرش و عرضه چند شرکت SME ورود کرده است، خاطرنشان کرد: حضور این دست از شرکت ها در بازار سرمایه به آنها کمک می کند تا از امکانات متفاوتی همچون معافیت های مالیاتی به ویژه برای شرکت های دانش بنیان، کمک به برندینگ شرکت و افزایش فرصت شکوفایی، بهبود ساختار حاکمیتی از طریق حضور در بستری شفاف بهره مند شوند. مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به برخی چالش هایی که روند پذیرش شرکت ها را در بازار SME فرابورس سخت کرده، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مسائلی همچون ساختار سنتی سرمایه، نبود انگیزه برای تهیه و ارائه گزارش های مالی و عملیاتی، فرار مالیاتی بخشی از بنگاه ها، ناآگاهی از وضعیت صنعت، شرکت های رقیب، تامین کنندگان و هزینه های بالای توزیع، توسعه فعالیت شرکت های کوچک و متوسط را با مسائل متعددی روبه رو کرده است که در تلاشیم با همکاری دستگاه های ذی نفع و اصلاح و بهبود دستورالعمل ها و قوانین این بازار، روند پذیرش این شرکت ها و عرضه اولیه آنها را در بازار SME سرعت ببخشیم.

وی در نهایت تاکید کرد که راه اندازی این بازار بیشتر برای بزرگ کردن قاعده بازار بود و اینکه سهم بازار سرمایه در اقتصاد ملی افزایش یابد و بر این اساس بازار شرکت های کوچک و متوسط یک شروع برای افقی جدید است و پیش بینی می کنیم ظرف چند سال آینده قاعده این بازار افزایش خوبی را تجربه کند.

تمرکز جدی بر تامین مالی SMEها

در همین راستا رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران نیز معتقد است که شاه کلید فعالیت های دولت باید تمرکز بر تامین مالی SMEها باشد. فریال مستوفی در گفت وگو با «ایبنا»، با بیان اینکه عمده تامین مالی بنگاه ها از طریق بانک ها انجام می شود، به تمرکز کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در این رابطه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیشترین تمرکز و انرژی را روی تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط قرار داده ایم. مستوفی در ادامه تاکید کرد: برای حل مشکل تامین مالی در کشور باید راه حل های مختلفی را پیدا کنیم یا تشکیلات منظمی در این خصوص ایجاد شده و اصلاحاتی انجام شود. البته ما در کمیسیون پیشنهاداتی درباره روش های تامین مالی برای بنگاه های مختلف داریم، اما این کار نیاز به زمان بیشتر و رسیدن پیشنهادهای ما به پختگی لازم دارد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در ادامه با اشاره به این موضوع که البته اجرای این پیشنهادها نیز بدون کمک دولت میسر نخواهد شد، گفت: در حال حاضر نقدینگی بالایی در کشور وجود دارد. این نقدینگی باعث ایجاد تورم بالا در کشور شده و متاسفانه شاهد هستیم که بیشتر این نقدینگی نیز به سمت بازارهای غیرمولد سوق پیدا می کند. مستوفی در ادامه خاطرنشان کرد: باید راه حل هایی را پیدا کنیم تا این نقدینگی به سمت فعالیت های اقتصادی مفید و اساسی و با توجیه اقتصادی مناسب سوق پیدا کند تا رونق تولید ایجاد شود.

SME چیست؟

صنایع کوچک و متوسط واژه جدیدی در ادبیات اقتصادی به شمار می رود و هنوز شاخص های استانداردی برای آن ارائه نشده و کشورها با توجه به شرایط اقتصادی خود تعریف منحصر به فردی از این کسب و کارها ارائه کرده اند. در این بنگاه های اقتصادی، مدیریت و مالکیت واحد است و معمولا به صورت خانوادگی اداره می شود. به شکل کلی بنگاه های کوچک و متوسط، واحدهای صنعتی و خدماتی شهری و روستایی هستند که بین یک تا 100 نفر نیروی انسانی دارند و به سه شاخه خرد (Micro)، کوچک (Small) و متوسط (Medium) تقسیم می شوند. بررسی ها نشان می دهد تاکنون سهام چهار شرکت مجتمع تولیدی نیلی صنعت کرمان، پتروصنعت گامرون و ماداکتو استیل کرد در تابلو رشد و گز سکه در تابلو دانش بنیان این بازار عرضه اولیه شده اند. بر این اساس نمادهای «غنیلی» و «غگز» به گروه محصولات غذایی و آشامیدنی، «شگامرون» به گروه محصولات شیمیایی و «فماک» به صنعت فلزات اساسی اختصاص داشته اند. در این میان عرضه سهام «غنیلی» در جریان معاملات روز شنبه 16 شهریور سال جاری بوده و عنوان تازه وارد این بازار را به خود اختصاص داده است.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فرابورس   سازمان بورس و اوراق بهادار   تولید ناخالص داخلی   منابع مالی   شارژ مالی   واحدهای تولیدی   بخش خصوصی   بنگاه   ستون فقرات   انتقال دانش فنی   بین المللى   نوآوری   کشورهای توسعه یافته   امیر هامونی   سهولت   اشتغال   اقتصاد   بازار   سرمایه   درآمد   بازار سرمایه   سرمایه گذاری   رشد اقتصادی   ایجاد اشتغال   سرمایه گذاران   اشتغالزایی   بنگاه های اقتصادی   تامین مالی  
اخبار مرتبط
400 هکتار از اراضی شهرک های گلخانه ای اردبیل به سرمایه گذاران واگذار شد
تسنیم
بورس امسال تاکنون 75 درصد بازدهی داشت
ایرنا
تمام ظرفیت های صندوق فعال است/ 6 برابر سرمایه موجود ضمانت نامه صادر کرده ایم
شبستان
مالیات کدام شرکت ها سریع پرداخت می شود؟
پارسینه
مالیات شرکت های بورسی به صورت آنی پرداخت می شود
باشگاه خبرنگاران
عملکرد مثبت بانک پاسارگاد درحمایت ازحوزه ی صنعت ومعدن قابل تقدیراست / کارنامه قاسمی بسیار درخشان است
شمانیوز
لایحه حمایت ازسهامداران خرد تصویب شد 
بهار نیوز
لایحه حمایت از سهامداران خرد
بورس نیوز
لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد + جزئیات
اخبار بانک
لایحه حمایت از سهامداران خرد به تصویب رسید
تسنیم
تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت در کمیسیون اقتصاد
برنا نیوز
لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت تصویب شد
ایرنا
لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد+جزییات
شمانیوز
لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد
خبرگزاری ایلنا
لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد/اصلاح موادی از قانون تجارت
مهر نیوز
تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت
ایبنا
ارتباطات خصولتی مانع رونق تولید می شود
ایرنا
رشد اقتصادی منوط به رفع موانع کسب و کار است
مهر نیوز
باید با مهیا کردن شرایط و برداشتن موانع، فضای کسب و کار را تسهیل کنیم
شبستان
افزایش 33.9 درصدی تسهیلات پرداختی سرمایه در گردش بنگاه ها
ایبنا
کدام قوانین بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس اصلاح می شود؟
ایسنا
ارزیابی اجرای سیاست های رونق تولید
صدا و سیما
ارزیابی اجرای سیاست های رونق تولید پس از شش ماه
شبکه خبر
تاثیر بهای نفت و طلا بر اقتصاد ایران و چشم انداز جهانی
بورس نیوز
لزوم به کارگیری روش های نوین تامین مالی بنگاه های صنعتی
ایرنا
رشد 35 درصدی درآمد های مالیاتی / اردوگاه شهید باهنر هنوز واگذار نشده
خبرگزاری دانشجو
دژپسند: اردوگاه شهید باهنر هنوز واگذار نشده
صبحانه با خبر
رشد 35 درصدی درآمد های مالیاتی
تابناک
دژپسند: اردوگاه شهید باهنر هنوز واگذار نشده/ رشد 35 درصدی درآمدهای مالیاتی
تسنیم
بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی است
میزان
وزیر اقتصاد: بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی
پارسینه
رشد بیش از 35 درصدی درآمد های مالیاتی
آریا
رشد بازارهای سرمایه گذاری طولانی مدت نیست
ایرنا
بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمد های نفتی شود؟
پارسینه
بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود؟
خبرآنلاین
بازار سرمایه می تواند گذرگاه رونق تولید باشد
ایرنا
اصلاح مقررات صنایع کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه
صراط
نقش بنگاه های کوچک و متوسط در جریان اقتصاد کشورها
باشگاه خبرنگاران
مقررات صنایع کوچک برای ورود به بازار سرمایه اصلاح می شود
بولتن نیوز
SME ها ستون فقرات اقتصاد هستند
بورس نیوز
اخبار مرتبط
bltتسنیم : 400 هکتار از اراضی شهرک های گلخانه ای اردبیل به سرمایه گذاران واگذار شد
bltایرنا : بورس امسال تاکنون 75 درصد بازدهی داشت
bltشبستان : تمام ظرفیت های صندوق فعال است/ 6 برابر سرمایه موجود ضمانت نامه صادر کرده ایم
bltپارسینه : مالیات کدام شرکت ها سریع پرداخت می شود؟
bltباشگاه خبرنگاران : مالیات شرکت های بورسی به صورت آنی پرداخت می شود
bltشمانیوز : عملکرد مثبت بانک پاسارگاد درحمایت ازحوزه ی صنعت ومعدن قابل تقدیراست / کارنامه قاسمی بسیار درخشان است
bltبهار نیوز : لایحه حمایت ازسهامداران خرد تصویب شد 
bltبورس نیوز : لایحه حمایت از سهامداران خرد
bltاخبار بانک : لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد + جزئیات
bltتسنیم : لایحه حمایت از سهامداران خرد به تصویب رسید
bltبرنا نیوز : تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت در کمیسیون اقتصاد
bltایرنا : لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت تصویب شد
bltشمانیوز : لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد+جزییات
bltخبرگزاری ایلنا : لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد
bltمهر نیوز : لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد/اصلاح موادی از قانون تجارت
bltایبنا : تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت
bltایرنا : ارتباطات خصولتی مانع رونق تولید می شود
bltمهر نیوز : رشد اقتصادی منوط به رفع موانع کسب و کار است
bltشبستان : باید با مهیا کردن شرایط و برداشتن موانع، فضای کسب و کار را تسهیل کنیم
bltایبنا : افزایش 33.9 درصدی تسهیلات پرداختی سرمایه در گردش بنگاه ها
bltایسنا : کدام قوانین بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس اصلاح می شود؟
bltصدا و سیما : ارزیابی اجرای سیاست های رونق تولید
bltشبکه خبر : ارزیابی اجرای سیاست های رونق تولید پس از شش ماه
bltبورس نیوز : تاثیر بهای نفت و طلا بر اقتصاد ایران و چشم انداز جهانی
bltایرنا : لزوم به کارگیری روش های نوین تامین مالی بنگاه های صنعتی
bltخبرگزاری دانشجو : رشد 35 درصدی درآمد های مالیاتی / اردوگاه شهید باهنر هنوز واگذار نشده
bltصبحانه با خبر : دژپسند: اردوگاه شهید باهنر هنوز واگذار نشده
bltتابناک : رشد 35 درصدی درآمد های مالیاتی
bltتسنیم : دژپسند: اردوگاه شهید باهنر هنوز واگذار نشده/ رشد 35 درصدی درآمدهای مالیاتی
bltمیزان : بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی است
bltپارسینه : وزیر اقتصاد: بورس تکیه گاه بخش خصوصی برای تامین مالی
bltآریا : رشد بیش از 35 درصدی درآمد های مالیاتی
bltایرنا : رشد بازارهای سرمایه گذاری طولانی مدت نیست
bltپارسینه : بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمد های نفتی شود؟
bltخبرآنلاین : بازار سرمایه می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود؟
bltایرنا : بازار سرمایه می تواند گذرگاه رونق تولید باشد
bltصراط : اصلاح مقررات صنایع کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه
bltباشگاه خبرنگاران : نقش بنگاه های کوچک و متوسط در جریان اقتصاد کشورها
bltبولتن نیوز : مقررات صنایع کوچک برای ورود به بازار سرمایه اصلاح می شود
bltبورس نیوز : SME ها ستون فقرات اقتصاد هستند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.