مخبر - 1398/06/19 - درمان زردی نوزاد، چند روز طول میکشد؟

درمان زردی نوزاد، چند روز طول میکشد؟
درمان زردی نوزاد از مهمترین دغدغه های مادرانی است که به تازگی صاحب فرزند شده اند.
درمان زردی نوزاد، چند روز طول میکشد؟

درمان زردی نوزاد از مهمترین دغدغه های مادرانی است که به تازگی صاحب فرزند شده اند.نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند اغلب دچار مشکل زردی نوزاد می شوند. مادران اغلب در پی یافتن راههایی برای درمان زردی نوزاد و جوابی برای سوالاتی همچون درمان خانگی زردی نوزاد ، درمان سریع زردی نوزاد و درمان زردی کودکان در منزل هستند . ما در این مقاله ابتدا به راه تشخیص زردی نوزاد میپردازیم و سپس با ارائه راهکارهایی مفید ، در واقع کاملترین و بهترین راه های درمان این بیماری را به شما عزیزان ارائه می دهیم.

درمان زردی در نوزادان تازه متولد شده
مشکل زردی نوزاد از آنجا شروع می شود که بدن نوزاد بعد از تولد می تواند از هوا ، اکسیژن مورد نیاز خود را جذب کند پس در صدد بر می آید که گلبول های اضافی خود را که قبلا کاربرد داشته است، تخریب کرده و از بین ببرد . اینجاست که این هموگلوبین های اضافه به بیلی روبین تبدیل می شوند اما کبد قادر به دفع بیلی روبین نمی باشد و همین دلیلی است تا ما شاهد بروز زردی در نوزاد دلبندمان در اوایل تولدش باشیم.
زردی نوزاد باید چند باشد؟
زردی نوزاد ، وضعیتی موقتی است که با توجه به نتایج بیلی روبین خون شرایط متفاوت می باشد:
در صورتی که بیلی روبین کمتر از 8 باشد ، مشکل چندانی وجود ندارد.
در صورتی که بیلی روبین بین 8 تا 11 باشد ، این حالت رنج نرمال بیلی روبین در نوزادان به شمار می رود و اغلب نیاز به درمان دارویی ندارد.
در صورتی که بیلی روبین بین 12 تا 17 باشد در واقع هشداری برای خطرناک بودن وضعیت جسمانی کودک ماست.

تشخیص زردی نوزاد
تشخیص زردی نوزاد در منزل:
یکی از راههای تشخیص زردی نوزاد در منزل ، تشخیص آن از طریق بروز زردی در سفیدی چشم نوزاد می باشد. زردی در نوزادان بسته به میزان افزایش آن می تواند به گونه ها و پس از آن به صورت نوزاد برسد.اگر زردی نوزاد باز هم افزایش یابد ، سینه ، کمر و شکم نوزاد نیز درگیر زردی می شوند و در درجه آخر دست ها و پاها نیز از زردی نوزاد در امان نخواهند ماند.

راههایی برای درمان زردی نوزاد
درموارد زیر به راههای درمان زردی نوزاد با نسخه های خانگی و درمان های سنتی زردی نوزاد می پردازیم:
1- تغذیه مناسب و کامل توسط شیر مادر:
کودک شما در زمانی که به زردی دچار شده است نیاز به تغذیه کامل دارد چرا که تغذیه مادر برای درمان زردی نوزاد به شدت مؤثر است.بدین منظور کودک باید پس از بیدار شدن از خواب هر 2 تا 3 ساعت یکبار شیر مادر بخورد. اگر که نمی توانید از شیر خودتان به نوزاد بدهید توصیه می کنیم 56 گرم شیر خشک در هر وعده غذایی به نوزاد بدهید.
2 – حمام نوزاد با استفاده از عرق کاسنی:
عرق کاسنی برای درمان زردی نوزاد بسیار مفید است. فقط لازم است که یک یک لیوان عرق کاسنی را در یک لگن آب مخلوط کرده و سپس بدن نوزاد را طی چند روز و هر بار به مدت 15 دقیقه با آن شستشو دهیم.
3 – استفاده از ترنجبین:
استفاده از ترنجبین بهترین راه درمان زردی نوزادان با داروهای گیاهی می باشد و به دو روش قابل استفاده است. اول اینکه ترنجبین را با آب ترکیب کرده و پارچه ای را بدان آغشته کرده و با آن پیشانی و پشت گوش نوزاد را ماشاژ دهید و روش دوم اینکه یک گرم ترنجبین را در یک استکان آب داغ حل کرده و در مدت زمان 3 روز با قاشق چایخوری به نوزاد بخورانید.
4- استفاده از آرد جو الک شده:
می توان با پاشیدن این آرد بر روی پوست نوزاد به جز صورت و اطراف ناف ، زردی را رفع کرد.
5- حجامت لاله گوش:
عده ای براین باورند که حجامت لاله گوش و حجامت بین 2 کتف نوزاد راهی برای درمان سریع زردی نوزاد می باشد. اما توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که این کار فقط و فقط بایستی توسط متخصص طب سنتی انجام شود تا مطمئن شوید که هیچ آسیبی به نوزاد شما وارد نمی شود.
6- استفاده از عصاره عناب:
می توان برای بهبودی زردی نوزاد به مدت سه مرتبه در روز و هر بار به اندازه یک میلی لیتر عصاره عناب به نوزاد بدهید تا زمانی که به کلی درمان شود. مراقب باشید زیاده روی نکنید .
7- استفاده ازآب هویج + اسفناج:
اسفناج و هویج را خرد کرده، مخلوط کنید و آب آن را بگیرید. چند قطره از این محلول را به نوزاد بدهید تا زردی بدنش کاهش یابد.
8- استفاده از شیر خشت:
شیرخشت در واقع از بهترین نسخه های گیاهی برای درمان زردی در نوزادان به شمار می رود و این در صورتی اتفاق می افتد که برای استفاده از آن با متخصص طب سنتی مشورت کنید. این روش درمانی در کنار روش نور درمانی تأثیر به مراتب بهتری در درمان زردی نوزادان دارد.
9- استفاده از مخلوط شیر خشت و ترنجبین:
ترکیب 1 قاشق چایخوری شیر خشت و 2/1 قاشق چایخوری ترنجبین در یک استکان آب جوش و پس از سرد شدن ، خورانیدن آن به نوزاد مبتلا به زردی به اندازه روزانه 3 تا چهار بار، باعث رفع زردی نوزاد می گردد.
10- استفاده از آب جوانه ی گندم:
یکی از درمان های سنتی زردی نوزاد از طریق اضافه کردن چند قطره آب جوانه گندم به شیر خشک و خوراندن آن به نوزاد انجام می شود. پیشنهاد ما این است که مادر نیز هر روز یک لیوان آب جوانه گندم بنوشد تا کودک با خوردن شیر مادر نیز فرآیند درمان زردی را سریعتر طی کند.
11- استفاده از جوشانده گل بنفشه و گل ختمی:
این روش نیز درست مانند استفاده از عرق کاسنی برای درمان زردی نوزاد می باشد با این تفاوت که بدن نوزاد را با جوشانده و یا عصاره گل بنفشه و گل ختمی شستشو می دهیم.
12- استفاده از آب نیشکر:
قند موجود در نیشکر به رفع زردی نوزاد کمک شایانی می کند. نحوه مصرف بدین صورت است که روزی 3 تا 4 مرتبه چند قاشق آب نیشکر به نوزاد خود بنوشانید. توصیه می کنیم آب نیشکر را خودتان به صورت خانگی تهیه کنید و از خرید آن از مکان های نا معتبر خودداری کنید.
13- استفاده از پتوی فتو تراپی:
پتوی فتو تراپی با متساعد کردن نور آبی از خود ، بیلی روبین را کاهش می دهد و باعث درمان زردی نوزاد می شود.
14- قرار دادن نوزاد در زیر نور آفتاب خفیف:
در صورتی از این روش استفاده کنید که نوزاد زردی خفیفی دارد. دو نکته مهم در استفاده از این روش این است که نوزاد را فقط در معرض پرتوهای مایل تاب آفتاب که معمولا در ساعت های قبل از 8 صبح می تابد قرار دهید، و این کار را از پشت پنجره انجام دهید . ثانیا اینکار را 4 بار در روز و هر بار به مددت 15 دقیقه انجام دهید تا به مرور به درمان زردی نوزاد بیانجامد.
15- استفاده از لامپ خورشیدی:
این روش نیز همانند استفاده از پتوی فتو تراپی است با این تفاوت که با استفاده از لامپ های مخصوص که باعث شکسته شدن بیلی روبین می باشد استفاده می شود و کودک را زیر این نور قرار می دهند.
زردی نوزاد چند روز طول میکشد؟
در جواب اینکه زردی نوزاد چقدر طول میکشد باید گفت اصولا درمان زردی در نوزادانی که رسیده متولد شده اند، کمتر از 10 روز به طول می انجامد اما این مطلب در مورد درمان زردی نوزادی که نارس متولد شده است ممکن است تا 21 روز نیز طول بکشد. با همه اینها به این نکته مهم توجه کنید که در صورتی که پس از2 تا 3 هفته درمان زردی نوزاد در خانه به نتیجه مطلوب نرسیدید ، سریع نوزاد خود را جهت معاینه نزد پزشک ببرید. (پیشنهاد می شود روز سوم تا پنجم تولد ، معاینه زردی نوزاد توسط پزشک انجام گیرد)

چه غذاهایی برای زردی نوزاد مضراست؟
سعی کنید از غذاهای زیر در هنگام شیردهی استفاده نکنید تا در پی آن نیازی به درمان زردی نوزاد نداشته باشید.
غذاهای گرم و خشک و ادویه های تند:
یکی از راه های درمان زردی نوزاد این است که مادر از مصرف غذاهای تند، گرم وخشک که منجر به تخریب سلول های کبدی می شود، بپرهیزد. چرا که صفرای کودک نیز طبعی گرم و خشک دارد و نوزاد توانایی تحمل این طبع را در کنار طبع گرم ترکیب شده با شیر مادر ندارد و قطعا دچار زردی نوزاد می شود.
-غذاهای دیر هضم:
اگر مادر از مصرف غذاهایی دیر هضم همچون کله پاچه و بادمجان صرف نظر نکند، باعث ایجاد زردی در نوزاد می شود.
-پیاز و سیر به صورت خام:
مصرف پیاز و سیر به صورت خام توسط مادر منجر به بروز زردی در نوزاد می شود.
در موارد زیر قبل از اقدام به درمان خانگی زردی نوزادیا ادامه آن حتما به پزشک مراجعه نمایید:
خوابیدن بیش از حد کودک و عدم تغذیه مناسب
مشاهده علائمی همچون ضعف و بی قراری در نوزاد
افزایش زردی در نوزاد و عدم کاهش علائم زردی نوزاد
مشاهده علائم زردی در نوزاد طی 24 ساعت اول پس از تولد نوزاد
قرار گرفتن دمای رکتال کودک در دمای بالاتر از 100 درجه فارنهایت یا بیش از 37,8 درجه سانتیگراد

بیشتر چه نوزادانی زردی می گیرند؟
وجود سابقه زردی در فرزندان پیشین مادر
نوزادانی که خود مبتلا به فاوویسم می باشند
نوزادانی که دچار کمبود آنزیم عفونت می باشند.
نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت به دنیا آمده اند.
نوزادانی که قبل از 37 هفتگی به شکل نارس به دنیا آمده اند.
عدم دریافت شیر به صورت کامل از مادر در روزهای ابتدایی زندگی
نوزادانی که در هنگام زایمان ضربه دیده اند و دچار کبودی و آسیب داخلی شده اند.
نوزادانی که گروه خونی متفاوتی نسبت به مادرشان دارند به خصوص در مواردی که مادر دارای گروه خونی O و نوزاد دارای گروه خونی A یا B باشد.
تفاوت در Rh مادر و نوزاد ؛ بدین شکل که Rh مادر منفی و Rh نوزاد مثبت باشد. بالاخص در زایمان های دوم به بعد و عدم دریافت آمپول درگام حین حاملگی توسط مادر

عوارض زردی نوزاد در صورت عدم رسیدگی به موقع
اصولا زردی نوزاد بین یک تا 2 هفته درمان می شود. با این وجود در صورت عدم توجه والدین در درمان سریع زردی نوزاد ، این مشکل گذرا به آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی شامل عقب افتادگی ذهنی، حملات صرعی، ناشنوایی، نا هنجاری در دندان ها ، بروز ایراد در تعادل حرکتی ، فلج مغزی و گاهی حتی مرگ نوزاد منجر خواهد شد.

منبع: طب روز همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
شستشو   حجامت   وعده غذایی   تغذیه   هموگلوبین   پارچه   عرق کاسنی   زردی   لاله گوش   کاسنی   پیشانی   وضعیت جسمانی   مقاله   گلبول   شیر مادر   مادران   شیر خشک   تغذیه مناسب   درمان خانگی   داروی گیاهی  
اخبار مرتبط
لمس درمانی در نوزادان، چه اهمیتی دارد؟
نی نی بان
شیشه شیر برای نوزاد، چی بخرم خوبه؟
نی نی بان
سلامت مادر باردار، توصیه های یک کارشناس
نی نی بان
توصیه یک کارشناس تغذیه به مادران باردار
ایسنا
تعداد پوشک نوزاد، تولد تا یک سالگی
نی نی بان
ارائه مشاوره رایگان به مادران باردار در مراکز خدمات جامع سلامت زاهدان
عصر هامون
از چه سنی به کودک شیر پاستوریزه بدهم؟
نی نی بان
اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد
آوای خزر
افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
نی نی بان
تعویض پوشک نوزاد، چند عدد نیاز دارید؟
نی نی بان
افتتاح نخستین بانک شیر مادر در مشهد
شفا آنلاین
شیر پاستوریزه به کودک، چه زمانی شروع کنیم؟
نی نی بان
علت زردی نوزادی، نشانه ها و عوارض
نی نی بان
داغ شدن سر نوزاد ناشی از چیست؟
نی نی بان
نکات دوران شیردهی، مهمترین موارد
نی نی بان
تغذیه تکمیلی نوزادان، بررسی بهترین مواد غذایی
نی نی بان
انواع سرلاک نوزاد، روزی چند نوبت؟
نی نی بان
علائم زردی نوزاد، راه درمان
نی نی بان
مواد غذایی بارداری، نحوه انتخاب
نی نی بان
تغذیه نوزاد چگونه باید باشد؟/ صدای دکتر
نی نی بان
شیشه شیر نوزادان، بهترین انتخاب چیست؟
نی نی بان
شیرهای اضافی در بانک شیر سرمایه گذاری می شود/بهانه برای شیر خشک ممنوع
قدس آنلاین
9 نمونه از بهترین شیر خشک های چاق کننده نوزاد
ستاره
شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
نی نی بان
کوئتیاپین، داروی ضد جنون برای بیماری های روانی
برترین ها
تغذیه مناسب کودکان، زیر دو سالگی
نی نی بان
تقویت ایمنی نوزاد، چند راهکار عالی
نی نی بان
غذای جامد نوزاد، سن مناسب کی است؟
نی نی بان
نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟
نی نی بان
پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
نی نی بان
ترکیب شیر مادر
پارسینه
درمان خشک شدن شیر مادر، راهکار
نی نی بان
شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟ هر آنچه که باید پیش از تصمیم گیری بدانید
ستاره
تفاوت شیرمادر با شیرخشک چیست؟
نی نی بان
نکات طلایی که مادران در دوران شیردهی باید بدانند
شفا آنلاین
مادران در دوران شیردهی، هفت نکته را بدانند
نی نی بان
7 نکته ضروری که مادران در "دوران شیردهی" باید بدانند
تسنیم
نقش پدر در شیردهی، ای که دستت می رسد کاری بکن
نی نی بان
مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی
نی نی بان
طولانی شدن زردی نوزاد خطرناک است؟
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : لمس درمانی در نوزادان، چه اهمیتی دارد؟
bltنی نی بان : شیشه شیر برای نوزاد، چی بخرم خوبه؟
bltنی نی بان : سلامت مادر باردار، توصیه های یک کارشناس
bltایسنا : توصیه یک کارشناس تغذیه به مادران باردار
bltنی نی بان : تعداد پوشک نوزاد، تولد تا یک سالگی
bltعصر هامون : ارائه مشاوره رایگان به مادران باردار در مراکز خدمات جامع سلامت زاهدان
bltنی نی بان : از چه سنی به کودک شیر پاستوریزه بدهم؟
bltآوای خزر : اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد
bltنی نی بان : افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
bltنی نی بان : تعویض پوشک نوزاد، چند عدد نیاز دارید؟
bltشفا آنلاین : افتتاح نخستین بانک شیر مادر در مشهد
bltنی نی بان : شیر پاستوریزه به کودک، چه زمانی شروع کنیم؟
bltنی نی بان : علت زردی نوزادی، نشانه ها و عوارض
bltنی نی بان : داغ شدن سر نوزاد ناشی از چیست؟
bltنی نی بان : نکات دوران شیردهی، مهمترین موارد
bltنی نی بان : تغذیه تکمیلی نوزادان، بررسی بهترین مواد غذایی
bltنی نی بان : انواع سرلاک نوزاد، روزی چند نوبت؟
bltنی نی بان : علائم زردی نوزاد، راه درمان
bltنی نی بان : مواد غذایی بارداری، نحوه انتخاب
bltنی نی بان : تغذیه نوزاد چگونه باید باشد؟/ صدای دکتر
bltنی نی بان : شیشه شیر نوزادان، بهترین انتخاب چیست؟
bltقدس آنلاین : شیرهای اضافی در بانک شیر سرمایه گذاری می شود/بهانه برای شیر خشک ممنوع
bltستاره : 9 نمونه از بهترین شیر خشک های چاق کننده نوزاد
bltنی نی بان : شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltبرترین ها : کوئتیاپین، داروی ضد جنون برای بیماری های روانی
bltنی نی بان : تغذیه مناسب کودکان، زیر دو سالگی
bltنی نی بان : تقویت ایمنی نوزاد، چند راهکار عالی
bltنی نی بان : غذای جامد نوزاد، سن مناسب کی است؟
bltنی نی بان : نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟
bltنی نی بان : پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
bltپارسینه : ترکیب شیر مادر
bltنی نی بان : درمان خشک شدن شیر مادر، راهکار
bltستاره : شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟ هر آنچه که باید پیش از تصمیم گیری بدانید
bltنی نی بان : تفاوت شیرمادر با شیرخشک چیست؟
bltشفا آنلاین : نکات طلایی که مادران در دوران شیردهی باید بدانند
bltنی نی بان : مادران در دوران شیردهی، هفت نکته را بدانند
bltتسنیم : 7 نکته ضروری که مادران در "دوران شیردهی" باید بدانند
bltنی نی بان : نقش پدر در شیردهی، ای که دستت می رسد کاری بکن
bltنی نی بان : مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی
bltنی نی بان : طولانی شدن زردی نوزاد خطرناک است؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.