مخبر - 1398/06/19 - شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست

شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
اصفهان - مردم شهرستان نطنز که از قدیم الایام به نام شهری با آبهای فراوان شهرت دارد، در سوگ شهدای کربلا به عزداری می پردازند و برگزاری تعزیه 900 ساله از جمله این آیین هاست.
شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست

خبرگزاری مهر - گروه استانها: نطنزی که نام آن «شهری با آبهای فراوان» را تداعی می کند، پیش از فرا رسیدن ماه محرم در سوگ تشنگی و مظلومیت شهدای کربلا ناله عزاداری سر می دهد؛ مردم شهرستانی نطنز که قدمتی چند هزار ساله دارد و مردم این شهرستان که با گویشی خاص و بسیار کهن از «زبان ایرانی» در دنیا شهره هستند با آداب خاصی به عزاداری برای امام حسین (ع) و یارانش می پردازند که این عزاداری ها به ویژه در ابیانه و بادرود معروف است.

این مراسم ها در روز جمعه قبل از ماه محرم با آیین برافراشتن خیمه های حسینی در حسینیه ها و تکایا آغاز می شود و مردم به استقبال ماه عزاداری سید و سالار شهیدان می روند.

برافراشتن خیمه های حسینی در نطنز

مراسم برافراشتن خیمه های حسینی به طور معمول با حضور جوانان در نطنز و بادرود برگزار می شود، بدین ترتیب که در چهار حسینیه مرکزی شهر نطنز، چادر خیمه به شکل تقریبا هم زمان و با نوای «حسین حسین» مردم عزادار برافراشته می شود؛ سپس تزئینات عزای داخل خیمه شامل کتیبه هایی سیاه از پارچه های ساده مزین به اشعار محتشم کاشانی توسط جوانان در خیمه ها نصب می شود و مراسم نقاره زنی و مداحی نیز در طول برافراشتن خیمه برپاست.

این مراسم در شهرهای بادرود و نطنز تفاوت اندکی دارد و در بادرود به جای نقاره زنی چاوشی خوانی در رثای حضرت اباعبدالله انجام می شود.

جغجغه زنی تاسوعا و طلوع خوانی عاشورا در ابیانه

نطنزی ها رسوم خاص عزاداری در ماه محرم دارند، جغجغه زنی، نخل گردانی و طلوع خوانی از جمله رسومات قدیمی است که عزاداران حسینی در روستای تاریخی ابیانه سالی های سال است این رسوم را در ماه عزای سیدالشهدا اجرا می کنند.

در رسم سنتی جغجغه زنی ابیانه عزاداران به جای سینه زدن در زمان مداحی، دو چوب خراطی شده را به یکدیگر می کوبند، نکته بسیار مهم اینکه نوحه های عزاداری اصیل و خاص هستند.

جغجغه زنی به طور معمول در روز تاسوعا و طلوع خوانی در عاشورا انجام می شود، در روز عاشورا مراسم عزاداری از ابتدای صبح تا انتهای شب ادامه دارد و بر این اساس رسمی به نام طلوع خوانی شکل گرفته است.

پیش از اذان صبح در هر محله چند نفری گرد یکدیگر آمده و شروع به نوحه خوانی می کنند و مردم را برای نماز صبح آگاه می سازند که به این رسم طلوع خوانی گویند.

آیین نخل گردانی با قدمت 900 ساله که در تمام شهرهای این شهرستان و در روزهای تاسوعا و عاشورا انجام می شود، این آیین با گذشت 9 قرن هنوز نیز به همان شیوه قدیمی انجام می شود و عزاداران هنوز از همان کوچه پس کوچه های قدیمی و مسیرهای سخت عبور می کنند

آیینی بدون تحریف با قدمت 9 قرن در نطنز

آیین نخل گردانی با قدمت 900 ساله که در تمام شهرهای این شهرستان و در روزهای تاسوعا و عاشورا انجام می شود، این آیین با گذشت 9 قرن هنوز نیز به همان شیوه قدیمی انجام می شود و عزاداران هنوز از همان کوچه پس کوچه های قدیمی و مسیرهای سخت عبور می کنند.

افرادی که این نخل ها را بلند می کنند پای برهنه آن را کیلومترها بر روی شانه های خود حمل می کنند و به نوعی با اسرای کاروان کربلا همدردی می کنند.

شعر خاص نطنزی ها در مراسم نخل گردانی

نخل گردانی در بادرود با وجود حسینیه ای به نام «پایه نخل» ویژه و خاص است و طایفه های قدیمی این شهر از زمان قدیم پایه های این نخل را شریک بوده اند؛ بادرودی ها در آیین نخل گردانی شعرِ «یا سید سجاد! این نخل حسین است/ یا فاطمه! فریاد، این نخل حسین است» را زمزمه می کنند که تنها مخصوص مردم این شهر است و مردم با این شعر در رثای سیدالشهدا مویه و عزاداری می کنند.

ریش سفیدان نطنزی در شب عاشورا این نخل را با پارچه های مشکی مزین به عبارات «یا اباعبدالله» و«یا ثارالله» تزئین می کنند، دسته جات سینه زنی و عزاداری به دنبال نخل گردانان تا میدان امام حسین (ع) به عزاداری می پردازند و پس از ورود نخل در ظهر عاشورا به میدان امام حسین (ع) عزاداری با سوز خاصی در این مکان ادامه پیدا می کند.

برگزاری همایش رهروان زینبی در نطنز

در روز دوازدهم محرم مصادف با سالروز شهادت امام زین العابدین (ع) در امامزاده های نطنز نیز تجمع بزرگ بانوان ولایی استان اصفهان با عنوان «رهروان زینبی» همزمان با سرتاسر کشور و دیگر امامزادگان استان برگزار می شود، ین همایش با شعار لبیک یا زینب(س)با حضور هیئت های مذهبی، دانش آموزان و دانشجویان وهمچنین با حضور مادران و همسران شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم برگزار می شود و بانوان نطنزی همانند دیگر مراسم عزاداری سنتی این شهرستان این همایش را نیز با شور خاصی به انجام می رسانند.

در مراسم رهروان زینبی(س) میثاق نامه ای با محوریت پیروی از راه و روش حضرت زینب(س) و دفاع از ارزش های دینی و ترویج فرهنگ اسلامی و اهل بیت(ع) به شکل طومار به امضا عزاداران حسینی و رهروان حضرت زینب(س) می رسد.

نمایش آیینی تعزیه با قدمت 500 ساله در حسینیه مرکزی نطنز

قدمت برگزاری نمایش آیینی تعزیه در حسینیه مرکز شهر نطنز نزدیک به 500 سال است، آیین تعزیه خوانی در نطنز در چهار حسینیه مرکز شهر، ارشاد علیا، افوشه و سرشک برگزار می شود.

بازسازی ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا با حرکت کاروان های حسینی از جمله بادرود و خالدآباد، همراهی مداحان با نوحه های حزن انگیز با این کاروان و سپس به نمایش گذاشتن حرکت قافله اسرا از رسوم ویژه نطنز در این ایام است

با وجود حسینیه و مساجد بسیاری که در نطنز آئین عزاداری برپا می کنند چهار حسینیه یاد شده در بین مردم نطنز از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار هستند و این تکایا به صورت سنتی و بسیار زیبا و برای تعزیه خوانی و عزاداری ساخته شده است.

مراسم جاروکشی پیرغلامان حسینی را از دیگر رسوم قدیمی ایام ماه محرم در نطنز است که در حسینیه ارشاد علیا برگزار می شود؛ بازسازی ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا با حرکت کاروان های حسینی از جمله بادرود و خالدآباد، همراهی مداحان با نوحه های حزن انگیز با این کاروان و سپس به نمایش گذاشتن حرکت قافله اسرا از رسوم ویژه نطنز در این ایام است.

جمعیت چند برابری نطنز در محرم

نکته جالب اینکه بیش از 100 تعزیه در دهه نخست محرم در نطنز برگزار می شود، تعزیه شهرستان نطنز به ثبت ملی رسیده است و نکته شورانگیز اینکه تعزیه خوانی در نطنز دارای بانیانی است که تمام هزینه های این نمایش دیرینه عزاداری را تأمین می کنند.

ثبت ١٢٠ هیئت مذهبی در شهرستان نطنز نشان از ارادت دیرینه مردم این شهرستان به اهل بیت عصمت و طهارت دارد؛ نطنزی ها در ایام عزاداری سیدالشهدا از هر کجای کشور در نطنز حضور پیدا کرده و بدین ترتیب جمعیت این شهرستان در ایام محرم به چندین برابر می رسد.

کد خبر 4715463
منبع خبر : مهر نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   تشنگی   ماه محرم   پارچه   تاسوعا   کتیبه   مظلومیت   شهرستانی   خیمه   تعزیه   استانها   نوحه   ابیانه   برهنه   طلوع   نوحه خوانی   نقاره زنی   یارانش   تاسوعا و عاشورا   نماز صبح   تکایا   سالار شهیدان   مردم عزادار   امام حسین علیه السلام   نخل گردانی   کاروان کربلا   ابا عبدالله   مراسم ها   محتشم کاشانی   شهرستان   حسینیه   عزاداری   نطنز  
اخبار مرتبط
حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر
فارس
ایران در فصل حسین(ع)
ایکنا
روایت تسنیم از آداب و رسوم زیبای مردم خرم بید در شب سوم شهادت امام حسین(ع)
تسنیم
صبح روسیاه و مراسم آئینی نخل برداری عصر عاشورا در سرایان
شبستان
حسین (ع) و یک جهان دلدادگی
ایرنا
روستای "سُه" شاهین شهر، جورچینی از مراسم محرم
ایرنا
یازدهم محرم و نخل گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین(ع)
مهر نیوز
عزاداری شب بنی اسد در هیات چهل دختران نایین/تعزیه خوانی 12 محرم
مهر نیوز
شام غریبان حسینی در سرزمین آفتاب برگزار شد
تسنیم
شور عاشورایی در ایران
ایران آنلاین
مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شد
تسنیم
پذیرایی مردم آذربایجان شرقی از عاشقان اباعبدالله(ع)؛ انواع غذاهای گرم طبخ شد
تسنیم
گچساران و باشت ماتمکده دلسوختگان عاشورا
ایرنا
اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
تسنیم
اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
قدس آنلاین
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
دیار فرزندان موسی بن جعفر(ع) در عزای سرور و سالار شهیدان
شیرازه
نماز ظهر عاشورا در سراسر استان اصفهان اقامه شد
تسنیم
آئین های عزاداری در ایران+ تصاویر
باشگاه خبرنگاران
تهران| لبیک هایی که از کرب و بلا به امید ظهور منتقم ثارالله به آسمان بلند می شود
تسنیم
حلیم پزان فریدن، میراثی از بطن محله های کهن
ایرنا
سرزمین آفتاب با نوای عاشورایی «واحسینا» به سوگ حضرت خورشید نشست
تسنیم
نخل گردانی آیین اصیل عاشورایی در خمین و نراق
ایرنا
شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
تسنیم
بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
ناطقان نیوز
استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
مهر نیوز
آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
برنا نیوز
آیین های عزاداری در شهرهای گردشگری به مناسب محرم
مهر نیوز
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
مازندران در سوگ عاشورا
ایرنا
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
آیین «شاطری جزن» جلوه ای از دلدادگی فرشتگان عاشورایی
ایرنا
عزاداری عاشورای حسینی در بروجرد برگزار شد
ایرنا
زاهدان غرق در عزای سید و سالار شهیدان
زاهد نیوز
گیلان غرق در اشک و ماتم/شور حسینی در دیار گیل و دیلم
مهر نیوز
تفرش دیار کهن آئین های عاشورایی/از طرخوران تا عزالدین در سوگ حسین
مهر نیوز
خروش عاشورایی در اصفهان/از آیین «خیل عرب» تا برافراشتن خیمه حسینی
مهر نیوز
پذیرایی چهارمحالی ها ازعاشقان اباعبدالله/ انواع غذاهای گرم طبخ شد
مهر نیوز
سوگواره عاشورایی دیار قومس/دل های کویری در عزای حسین(ع) می تپد
مهر نیوز
خانه های تاریخی کرمان سیاه پوش شد/ برگزاری آئینهای کهن عاشورایی
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltفارس : حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر
bltایکنا : ایران در فصل حسین(ع)
bltتسنیم : روایت تسنیم از آداب و رسوم زیبای مردم خرم بید در شب سوم شهادت امام حسین(ع)
bltشبستان : صبح روسیاه و مراسم آئینی نخل برداری عصر عاشورا در سرایان
bltایرنا : حسین (ع) و یک جهان دلدادگی
bltایرنا : روستای "سُه" شاهین شهر، جورچینی از مراسم محرم
bltمهر نیوز : یازدهم محرم و نخل گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین(ع)
bltمهر نیوز : عزاداری شب بنی اسد در هیات چهل دختران نایین/تعزیه خوانی 12 محرم
bltتسنیم : شام غریبان حسینی در سرزمین آفتاب برگزار شد
bltایران آنلاین : شور عاشورایی در ایران
bltتسنیم : مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شد
bltتسنیم : پذیرایی مردم آذربایجان شرقی از عاشقان اباعبدالله(ع)؛ انواع غذاهای گرم طبخ شد
bltایرنا : گچساران و باشت ماتمکده دلسوختگان عاشورا
bltتسنیم : اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
bltقدس آنلاین : اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltشیرازه : دیار فرزندان موسی بن جعفر(ع) در عزای سرور و سالار شهیدان
bltتسنیم : نماز ظهر عاشورا در سراسر استان اصفهان اقامه شد
bltباشگاه خبرنگاران : آئین های عزاداری در ایران+ تصاویر
bltتسنیم : تهران| لبیک هایی که از کرب و بلا به امید ظهور منتقم ثارالله به آسمان بلند می شود
bltایرنا : حلیم پزان فریدن، میراثی از بطن محله های کهن
bltتسنیم : سرزمین آفتاب با نوای عاشورایی «واحسینا» به سوگ حضرت خورشید نشست
bltایرنا : نخل گردانی آیین اصیل عاشورایی در خمین و نراق
bltتسنیم : شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
bltناطقان نیوز : بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
bltمهر نیوز : استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
bltبرنا نیوز : آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
bltمهر نیوز : آیین های عزاداری در شهرهای گردشگری به مناسب محرم
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : مازندران در سوگ عاشورا
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltایرنا : آیین «شاطری جزن» جلوه ای از دلدادگی فرشتگان عاشورایی
bltایرنا : عزاداری عاشورای حسینی در بروجرد برگزار شد
bltزاهد نیوز : زاهدان غرق در عزای سید و سالار شهیدان
bltمهر نیوز : گیلان غرق در اشک و ماتم/شور حسینی در دیار گیل و دیلم
bltمهر نیوز : تفرش دیار کهن آئین های عاشورایی/از طرخوران تا عزالدین در سوگ حسین
bltمهر نیوز : خروش عاشورایی در اصفهان/از آیین «خیل عرب» تا برافراشتن خیمه حسینی
bltمهر نیوز : پذیرایی چهارمحالی ها ازعاشقان اباعبدالله/ انواع غذاهای گرم طبخ شد
bltمهر نیوز : سوگواره عاشورایی دیار قومس/دل های کویری در عزای حسین(ع) می تپد
bltمهر نیوز : خانه های تاریخی کرمان سیاه پوش شد/ برگزاری آئینهای کهن عاشورایی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.