مخبر - 1398/06/19 - آوای حزین مقتل خوانان در کربلا پیچید

آوای حزین مقتل خوانان در کربلا پیچید
کربلا - بغداد – ایرنا – غمی جانکاه در این لحظات بر جمع این سیاه جامگان خیمه زده و آوای حزین مقتل خوانان در عراق، اشک حسرت را بر گونه های آنها جاری می کند.
آوای حزین مقتل خوانان در کربلا پیچید

اینجا در بین الحرمین کربلا در روز عاشورا، هر لحظه که داستان شهادت حسین (ع) و یاران باوفایش به لحظات حساس می رسد، این اندوه تاریخی، به تدریج تبدیل به ضجه می شود و هر از گاهی دست ها بر سرها کوبیده می شود و ناله های بلند «یا حسین» از سینه های گر گرفته عزاداران بر می خیزد.

لحظات پایانی مقتل خوانی، لحظات نفس گیری است، اباعبدالله الحسین (ع) همه یاران خود را از دست داده و تنها و غریب در میان سپاه جاهل یزید باقی مانده است.

زهیر، حبیب، عابس الشاکری، جان مسیحی، علی اکبر (ع)، ابوالفضل عباس (ع) - علمدار سپاه - همه به فیض شهادت نائل آمده اند، حتی کودک شش ماهه اباعبدالله الحسین (ع) از ظلم و قساوت قلب این قوم در امان نمانده و با تیر سه گوشه حرمله شهید شده است.

در این لحظات از هر سو تیرها و نیزه ها و سنگ ها بر جان بی رمق امام حسین (ع) که در گودالی تنها مانده فرود می آیند و شمر ذی الجوشن با ترس و دلهره، آرام آرام به او نزدیک می شود تا به دستور عمر سعد، سر از بدن آخرین اصحاب آل عبا جدا کند.

عزاداران چون اسفند بر آتش، به ولوله افتاده اند، دیگر نه اندوه و اشک و نه ضجه های «آه»، دل های سوخته را تسلی نمی دهد، همه بر سر می زنند و عده ای بر سینه و بانگ «لبیک یا حسین (ع)» برای نصرت اش در این لحظات، زمین و زمان را می شکافد تا به صاحب عاشورای 61 برسد.

مقتل خوانی، آیین قرائت قصه کامل حادثه عاشورا است که به تفصیل همه حوادث روز دهم محرم سال 61 هجری و چگونگی شهادت هریک از یاران با وفای امام حسین (ع) در آن شرح ماجرا شده است.

شیعیان عراق هرسال آیین های عزاداری روز دهم محرم را با مقتل خوانی آغاز می کنند و معمولا در سطح حسینیه ها و عتبات عالیات در هیات های عزاداری این مراسم با حضور باشکوه عزاداران برگزار می شود.

این شیوه مصیبت خوانی حادثه عاشورا حدود 2 ساعت به طول می انجامد که معمولا از حوالی 9 صبح روز دهم محرم شروع شده و تا نزدیکی اذان ظهر ادامه پیدا می کند.

اوج ماجرای مقتل خوانی بی شک لحظات پایانی شهادت امام حسین (ع) است که عزاداران در این مرحله در غم شهادت مظلومانه حسین بر سر و سینه می زنند.

امسال نیز آیین مقتل خوانی با حضور باشکوه و میلیونی عزاداران از داخل و خارج عراق در پیش از ظهر امروز (سه شنبه) مصادف با دهم محرم در صحن های مقدس حسینی و عباسی و بین الحرمین در کربلای معلا برگزار شد.

«شیخ عبدالامیر المنصور» مقتل خوان مشهور عراقی امسال نیز همانند سنوات گذشته داستان کامل شهادت امام حسین (ع) و یارانش و آتش زدن خیمه ها را برای عزاداران داغدار در کربلای معلا قرائت کرد.

وقتی خواندن مقتل به لحظه شهادت امام حسین (ع) می رسد، معمولا مقتل خوانان کلاه یا عمامه و یا سربندی که بر سر دارند به نشانه اندوه از سر به زمین می افکنند و عزاد2اران در اوج اندوه و اشک، بر سر و سینه می زنند و نام حسین (ع) را بانگ می زنند.

مراسم عزاداری ها تا اذان ظهر ادامه می باید که در این مرحله بعد از اقامه نماز ظهر و عصر بصورت جماعت بسیاری از هیات های عزاداری با وعده ای از غذای نذری از عزاداران پذیرایی می کنند.

در کربلا و عتبات مقدسه در کاظمین، سامراء و نجف اشرف، این روزها موکب های پذیرایی در پذیرایی از زائران سنگ تمام گذاشته اند.

در کربلا که مراکز مراسم های عاشورا است، صدها موکب در مسیرهای منتهی به حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و اطراف بین الحرمین دائر شده است و کار پذیرایی از زائران را انجام می دهند.

بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در کربلا، آیین دیگری از آیین های با شکوه عاشورا که به نام «رکضه الطویریج» (دویدن طویریج) شهرت دارد آغاز می شود که عزاداران در فاصله ای چند کیلومتری از حرم حسینی به صف می ایستند و به نشانه نصرت اباعبدالله الحسین (ع) به سوی حرم در حالی که می دوند بر سر و سینه زده و بانگ یا حسین (ع) را سر می دهند که در نوع خود مراسمی حماسی و باشکوه است.

این مراسم به دلیل مشارکت میلیونی عزاداران در آن، تا نزدیکی ساعت 3 و 4 بعد از ظهر ادامه پیدا می کند و گروه گروه عزادار به حرم حسینی و عباسی ورود کرده و با اباعبدالله الحسین (ع) در وفادار به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تجدید بیعت می کنند.

آخرین مراسم روز عاشورا در کربلا و عموم عراق، بعد از اقامه نماز مغرب و عشا با برپایی شام غریبان است که در کربلا یک هیات از کودکان و زنان به نشانه اهل بیت اباعبدالله الحسین (ع) به حرم امام حسین (ع) و ابوالفضل عباس (ع) ورود کرده و آغاز اسارت اهل بیت و سوق دادن آنها به سمت شام را اعلام می کنند.

این مراسم به دلیل حزن سنگینی که دارد، بسیار درد آور است و کودکان و زنان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) با حسین (ع) و ابوالفضل عباس (ع) وداع می کنند.

مشارکت عزاداران ایرانی در آیین عاشورای امسال در کربلای معلا در مقایسه با سنوات گذشته نیز رقم کم سابقه است و گفته می شود که بیش از 100 هزار نفر در این مراسم شرکت کرده اند.

تدابیر شدید امنیتی نیز برای این مراسم در کربلا در نظر گرفته شده و دستگاه های امنیتی و نظامی عراق با ایجاد لایه های متعدد امنیتی، پوشش امنیتی کاملی را در این شهر ایجاد کرده و برای اولین بار به طور ویژه آسمان کربلا زیر پوشش امنیتی قرار گرفته است.

در بغداد نیز به دلیل وقوع چند انفجار در اوائل هفته، تدابیر امنیتی نیز در پیرامون موکب های عزاداری و همچنین در کاظمین تشدید شده است.

برخی از موکب های عزاداری، مقتل خوانی را زودتر آغاز می کنند تا اماکن آن را داشته باشند با موکب های عزاداری سینه زنی و زنجیر زنی در خیابان ها و محلات عراق به حرکت بیایند.

برخی آیین های مقتل خوانی ها در عراق، همزمان با تعزیه خوانی که در عراق به آن «تشابیه» اطلاق می شود، همراه است تا حادثه عاشورا در قالب های نمایشی نیز برای عزاداران تداعی شود.

آیین های عزاداری در عراق در روز عاشورا تاکنون با آرامش برگزار شده و هنوز هیچ حادثه ناگوار یا امنیتی که فضای عمومی این آیین ها را خدشه دار کند، گزارش نشده است. /

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   عتبات عالیات   مسیحی   اذان   جماعت   حرمله   اندوه   اسفند   زائران   خیمه   بین الحرمین   کاظمین   کوبیده   غریب   یارانش   حضرت عباس علیه السلام   هیات های عزاداری   یزید   عمامه   مظلومانه   مقتل خوانی   ابالفضل العباس   امام حسین علیه السلام   مقتل   آتش زدن خیمه ها   قساوت   کربلای معلا   موکب   داستانی   حادثه   حسینیه   اقامه نماز   عزاداری  
اخبار مرتبط
کرمانشاهی ها 150 موکب برپا می کنند
ایرنا
ظرفیت پارک بیش از 60 هزار خودرو در مرز خسروی فراهم شد,
انتخاب
آماده سازی موکب های حسینی گلستان برای عزاداری اربعین
مهر نیوز
زیرساخت های خوبی در مرز خسروی برای تردد زائران ایجاد شده است
ایرنا
روزنامه اصلاح طلب: سیاه پوش کردن شهر، خودکشی را افزایش می دهد!/ ترکان: باید در دولت و مجلس هم شخصی مانند رئیسی داشته باشیم
مشرق نیوز
خدمات رایگان اورژانس برای زائران ایرانی
آریا
ارائه خدمات اورژانسی رایگان به زائران ایرانی
شبکه خبر
ارزان ترین راه سفر به عتبات در ایام اربعین 98 کدام است؟ +قیمت ها
شهدای ایران
کتاب هایی برای آخر هفته ای عاشورایی
ایرنا
پیکر زائر جانباخته ایرانی در کربلا به خاک سپرده می شود
شیعه نیوز
تشییع پیکر شهدای کربلا در سومین روز واقعه عاشورا
ایکنا
عامل قربانی شدن 31 نفر در کربلا چه بود
پارسینه
عامل قربانی شدن 31 نفر در کربلا چه بود؛ افتادن یک نفر یا سقوط دیوار بتنی؟
خبرآنلاین
اعزام 170 کاروان دانشجویی به عتبات
شیعه نیوز
رد احتمال تروریستی بودن حادثه روز گذشته کربلا/ حضور زائر مشهدی در بین جان باختگان تایید شد
راه دانا
اعزام 170 کاروان دانشجویی به عتبات / 13 درصد زائران اساتید هستند
خبرگزاری دانشجو
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
العالم: امسال نیز مراسم عاشورای حسینی باشکوه و در امنیت کامل برگزار شد
باشگاه خبرنگاران
چهار میلیون زائر در ایام عاشورا به کربلا رفتند
شیعه نیوز
سنت های عاشورایی در کوهبنان
ایکنا
عزاداری طلبه های حوزه های علمیه استان کربلا در شب عاشورا
شبستان
عزاداری عاشورا در ایران به روایت زن انگلیسی
نواندیش
شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
صدا و سیما
سوز حنجره ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت
ایرنا
ازدحام جمعیت در کربلا چندین کشته به جا گذاشت + عکس
سیمرغ
اسامی یک کشته و مجروحان حادثه کربلا اعلام شد
ساعت 24
توضیحات رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره فوت یک ایرانی در حادثه دیروز کربلا / اسامی یک کشته و مجروحان حادثه کربلا اعلام شد +فیلم
برنا نیوز
فوت زائر ایرانی در حادثه دیروز عاشورا در کربلا
مرور نیوز
مرگ یک زائر ایرانی در حادثه عاشورای کربلا
خبرگزاری موج
یک ایرانی در حادثه عاشورای کربلا جان باخت
ایسنا
یک ایرانی در حادثه کربلا جان باخت + اسم
ایسنا
تاریخ نگاری عاشورا و سیری در مقتل نویسی
ایرنا
یزدی ها در شام غریبان با اسرای دشت نینوا همنوا شدند
ایرنا
سانحه در کربلا / 31 نفر شهید و 100 تن زخمی
شبستان
هلال احمر: هیچ زائر ایرانی در حادثه سقوط دیوار بتنی کربلا آسیب ندیده است
پانا
گچساران و باشت ماتمکده دلسوختگان عاشورا
ایرنا
آیین حماسی «رکظه طویرج» در کربلا برگزار شد
ایرنا
قم در شام غریبان حسینی غرق در ماتم است
ایرنا
کرمانشاه در تب وتاب میزبانی زائران اربعین
قدس آنلاین
کشته شدن 31 زائر حسینی بر اثر ازدحام جمعیت در کربلا
خبرگزاری حوزه
اخبار مرتبط
bltایرنا : کرمانشاهی ها 150 موکب برپا می کنند
bltانتخاب : ظرفیت پارک بیش از 60 هزار خودرو در مرز خسروی فراهم شد,
bltمهر نیوز : آماده سازی موکب های حسینی گلستان برای عزاداری اربعین
bltایرنا : زیرساخت های خوبی در مرز خسروی برای تردد زائران ایجاد شده است
bltمشرق نیوز : روزنامه اصلاح طلب: سیاه پوش کردن شهر، خودکشی را افزایش می دهد!/ ترکان: باید در دولت و مجلس هم شخصی مانند رئیسی داشته باشیم
bltآریا : خدمات رایگان اورژانس برای زائران ایرانی
bltشبکه خبر : ارائه خدمات اورژانسی رایگان به زائران ایرانی
bltشهدای ایران : ارزان ترین راه سفر به عتبات در ایام اربعین 98 کدام است؟ +قیمت ها
bltایرنا : کتاب هایی برای آخر هفته ای عاشورایی
bltشیعه نیوز : پیکر زائر جانباخته ایرانی در کربلا به خاک سپرده می شود
bltایکنا : تشییع پیکر شهدای کربلا در سومین روز واقعه عاشورا
bltپارسینه : عامل قربانی شدن 31 نفر در کربلا چه بود
bltخبرآنلاین : عامل قربانی شدن 31 نفر در کربلا چه بود؛ افتادن یک نفر یا سقوط دیوار بتنی؟
bltشیعه نیوز : اعزام 170 کاروان دانشجویی به عتبات
bltراه دانا : رد احتمال تروریستی بودن حادثه روز گذشته کربلا/ حضور زائر مشهدی در بین جان باختگان تایید شد
bltخبرگزاری دانشجو : اعزام 170 کاروان دانشجویی به عتبات / 13 درصد زائران اساتید هستند
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltباشگاه خبرنگاران : العالم: امسال نیز مراسم عاشورای حسینی باشکوه و در امنیت کامل برگزار شد
bltشیعه نیوز : چهار میلیون زائر در ایام عاشورا به کربلا رفتند
bltایکنا : سنت های عاشورایی در کوهبنان
bltشبستان : عزاداری طلبه های حوزه های علمیه استان کربلا در شب عاشورا
bltنواندیش : عزاداری عاشورا در ایران به روایت زن انگلیسی
bltصدا و سیما : شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
bltایرنا : سوز حنجره ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت
bltسیمرغ : ازدحام جمعیت در کربلا چندین کشته به جا گذاشت + عکس
bltساعت 24 : اسامی یک کشته و مجروحان حادثه کربلا اعلام شد
bltبرنا نیوز : توضیحات رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره فوت یک ایرانی در حادثه دیروز کربلا / اسامی یک کشته و مجروحان حادثه کربلا اعلام شد +فیلم
bltمرور نیوز : فوت زائر ایرانی در حادثه دیروز عاشورا در کربلا
bltخبرگزاری موج : مرگ یک زائر ایرانی در حادثه عاشورای کربلا
bltایسنا : یک ایرانی در حادثه عاشورای کربلا جان باخت
bltایسنا : یک ایرانی در حادثه کربلا جان باخت + اسم
bltایرنا : تاریخ نگاری عاشورا و سیری در مقتل نویسی
bltایرنا : یزدی ها در شام غریبان با اسرای دشت نینوا همنوا شدند
bltشبستان : سانحه در کربلا / 31 نفر شهید و 100 تن زخمی
bltپانا : هلال احمر: هیچ زائر ایرانی در حادثه سقوط دیوار بتنی کربلا آسیب ندیده است
bltایرنا : گچساران و باشت ماتمکده دلسوختگان عاشورا
bltایرنا : آیین حماسی «رکظه طویرج» در کربلا برگزار شد
bltایرنا : قم در شام غریبان حسینی غرق در ماتم است
bltقدس آنلاین : کرمانشاه در تب وتاب میزبانی زائران اربعین
bltخبرگزاری حوزه : کشته شدن 31 زائر حسینی بر اثر ازدحام جمعیت در کربلا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.