مخبر - 1398/06/19 - خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است

خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
مشهد- ایرنا- امروز در سرزمین خورشید هشتم آسمان ولایت و امامت و حرم مطهرش محشری برپاست، خون حسین (ع) در رگهای شیعه می جوشد و فریاد استغاثه دلدادگان از ظلم نامردان دشت کربلا به آسمان می رسد.
خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است

عاشورا خون گرمی است که حدود 1400 سال در رگهای شیعه می جوشد و مشت های گره کرده و بیرق های حقانیت را به سوی آسمان برافراشته می کند.

عاشورا قصه نامکرر و شورانگیز عشقی است که هر سال از زبان نوحه خوانان، سینه زنان، زنجیرزنان و دلدادگان حضرت امام حسین (ع) پرشورتر روایت می شود.

مشهد در روز عاشورای حسینی، وادی عشق و دلدادگی است، عزاداران سیدالشهدا (ع) به یاد او و اثبات حقانیت خاندان او رخت عزا بر تن می کنند، بیرق ها را با نام شهدای کربلا زینت می دهند، طبل ها را به نشانه آغاز بزرگترین تراژدی دنیا می کوبند و برای هر یک از لاله های پرپر شده دشت کربلا به نوحه خوانی و عزاداری می پردازند.

بهترین مکان برای اظهار دلدادگی در این کلانشهر حرم ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است ، قرنهاست که مجلس روضه خوانی و عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می شود و عزاداران حسینی این آیین را به باشکوه ترین و بهترین نحو در آن برپا می کنند.

از تمام صحن ها و رواق های حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) نوای حزن و اندوه به گوش می رسد و عزاداران حسینی را به سوی خود می کشاند.

به گواه اسناد تاریخی، بارگاه ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در طول 400 سال گذشته بطور پیوسته میزبان سوگواران سیدالشهدا (ع) در ماه های محرم و صفر بوده و عطر و بوی حسینی محرم هر سال صحن و سرای حرم مطهر آن حضرت را فرا می گیرد.

اسناد بسیار در مرکز اسناد سازمان کتابخانه های آستان قدس رضوی گواه تاریخ پرآوازه سوگواری سیدالشهدا (ع) از دوره صفوی تا قاجار در حرم مطهر رضوی می باشد، آیین هایی که تا به امروز همچنان به قوت خود باقی است و هر سال پرشورتر برگزار می شود.

قدمت 400 ساله سوگواری سیدالشهدا (ع) در حرم مطهر رضوی

کارشناس مسئول بخش نمایه سازی مرکز اسناد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اسنادی در این مرکز نگهداری می شود که چگونگی مراسم عزاداری و آداب برگزاری آن را توسط خادمان در ماه های محرم و صفر و از تاسوعای حسینی تا سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) بیان می کند.

زهرا فاطمی مقدم افزود: وجود این اسناد از زمانی است که تشکیلات اداری آستان قدس رضوی شکل گرفته و صورت برگزاری مراسم، آیین های مذهبی و مخارج آنها ثبت شده است. قدیمی ترین سند آیین های سوگواری در بارگاه منور رضوی مربوط به 400 سال پیش است.

وی اظهار داشت: طبق این اسناد برنامه های سوگواری در حرم مطهر رضوی از نخستین روز محرم آغاز می شده و با حضور روضه خوانان به صورت مستمر تا روز عاشورا ادامه داشته و گاهی کتاب روضه الشهدا نیز در این مراسم قرائت می شده است.

این کارشناس اسناد آستان قدس رضوی گفت: بر این اساس مراسم سوگواری برای سیدالشهدا (ع) اغلب در ایوان طلای صحن انقلاب اسلامی یا در رواق های دارالضیافه و دارالسیاده برگزار می شده و زائران بسیار در این مراسم حضور می یافتند.

وی افزود: طبق این اسناد در برخی دیگر از نقاط شهر مشهد مانند "خان حسینیه" نیز مجالس عزاداری توسط آستان قدس رضوی برگزار می شده است.

وی مراسم نخل بندی در روز عاشورا، سیاه پوش کردن گلدسته ها و گنبد طلای بارگاه منور رضوی، تعطیلی مکتب خانه حرم مطهر و مغازه های شهر، برگزاری آیین های مذهبی در قالب روضه خوانی، سینه زنی، شبیه خوانی و حمل وسایل و نمادهای گوناگون و اطعام زائران را از جمله آداب و رسوم سوگواری برشمرد که در اسناد آستان قدس رضوی ذکر شده اند.

امروزه برخی آیین ها مانند نخل بندی در روز عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار نمی شود اما سیاه پوش نمودن گنبد و پوش ضریح و سایر نقاط حرم مطهر رضوی، اطعام زائران، روضه خوانی، خطبه خوانی شب عاشورا، سینه زنی و مراسم شام غریبان در این حرم مطهر برگزار می شود.

موقوفات پشتوانه عزاداری های حسینی در حرم مطهر رضوی

عمده هزینه های مربوط به سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) در حرم مطهر رضوی از محل عواید موقوفات آستان قدس رضوی تامین می شود، واقفینی که به عشق اهل بیت (ع) از اموال خویش گذشته اند و آثار و برکات نیت خیراندیشانه آنان قرنهاست که عزاداری های باشکوه را در حرم مطهر رضوی رقم زده است.

معاون امور حقوقی موقوفات آستان قدس رضوی نیز در این باره گفت: از کل وقفنامه های به ثبت رسیده در این معاونت 90 وقفنامه مربوط به عزاداری برای ائمه اطهار (ع) به ویژه حضرت امام حسین (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) است.

حجت الاسلام رضا دانشور ثانی افزود: حدود 600 وقفنامه با بیش از سه هزار رقبه و 26 سرفصل در معاونت حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی به ثبت رسیده که ارزش ریالی آنها بیش از صدها هزار میلیارد تومان است.

وی اظهار داشت: موقوفات بسیاری در حوزه های مختلف به ثبت رسیده اما با توجه به افزایش قیمت ها و پراکندگی موضوعات نمی توان آمار دقیق ارزش موقوفات آستان قدس رضوی را اعلام کرد.

وی گفت: برخی دیگر از موقوفات آستان قدس رضوی به برگزاری جشن در سالروز ولادت ائمه (ع) از جمله روزهای 13 رجب، 27 رجب و سوم شعبان اختصاص دارد.

حجت الاسلام دانشور ثانی افزود: طبق نیات واقفان نیک اندیش، عواید بیشتر موقوفات در سالروز ولادت یا شهادت حضرت امام حسین (ع) هزینه می شود و در دیگر ایام هفته همچون شب های چهارشنبه و جمعه نیز متناسب با نیات واقفان برنامه های متعدد در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) اجرا می شود.

وی اظهار داشت: سالانه بیش از هزار میلیارد ریال در مراسم مختلف ملی و مذهبی توسط آستان قدس رضوی هزینه می شود که بیشتر آنها مربوط به ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) است.

سوگواری برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مشهد حال و هوای دیگری دارد و وجود مضجع شریف ثامن الحجج عزاداری هیات های مذهبی را سامان می دهد، بطوریکه همه به یک سو روانه می شوند و در برابر ساحت مقدس هشتمین پیشوای شیعیان جهان ، رسم ادب بجا آورده و مجلس عزاداری در شان اهل بیت (ع) برپا می کنند.

عاشورا در حرم ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) نهایت شور و دلدادگی و شیفتگی است، مومنین کبوتروار بر گرد گنبدش می چرخند و نوای عشق سر می دهند و بیرق های سرخ و سیاه را به نشانه عزا به دور حرم می چرخانند.

اینجا محشری برپاست که دلدادگان حضرت امام حسین (ع) همه در آرزوی عزاداری برای اهل بیت (ع) در این صحن و سرا هستند.

7489/6053

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
حرم مطهر   ثامن الحجج   مخارج   لاله   روضه   مذهبی   مشهد مقدس   کلانشهر   مرکز اسناد   اندوه   امام رضا علیه السلام   آداب و رسوم   زائران   تراژدی   نوحه   کتابخانه ها   نخستین روز   شبیه خوانی   مراسم سوگواری   سیاه پوش   تشیع   نوحه خوانی   آستان قدس رضوی   محرم و صفر   رواق   مجلس روضه   مجالس عزاداری   ولایت و امامت   امام حسین علیه السلام   ایوان   گرمی   انقلاب اسلامی   سالگرد شهادت   خراسان رضوی   بانوان   حرم مطهر رضوی   حسینیه   عزاداری  
اخبار مرتبط
عزاداری های محرم و صفر موسم تبلیغ مهدویت است/ مسجد؛ پایگاه ترویج انتظار
شبستان
پاسگاه های مرزی ایران به پرچم حرم امام رضا (ع) متبرک می شوند
ایرنا
هدف از اقدامات حفاظتی، انجام زیارت بدون دغدغه است
قدس آنلاین
خدمت رسانی به زائران الگوی موفق در مشارکت اجتماعی
ایرنا
برگزاری همایش تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع) در حرم رضوی؛ فردا
صدا و سیما
آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
برنا نیوز
عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
ایرنا
رونمایی از اسناد تعزیه امام حسین (ع) در موزه آستان قدس رضوی
شبکه خبر
رونمایی از اسناد تعزیه امام حسین(ع) در موزه آستان قدس رضوی
صدا و سیما
سنگ زنی آیین عزاداری روستای صدخرو در خراسان رضوی
آریا
نخل گردانی، آیین سنتی مردم شهر جنگل در روز عاشورا
آریا
نخل گردانی عصر یازدهم محرم نشان تداوم سوگواری مردم شاهرود
ایرنا
اسناد تعزیه امام حسین (ع) در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد
ایرنا
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی + تصاویر
خبرگزاری دانشجو
تکیه ای برای مکتب سرخ
ایکنا
گل مالی ، رسم دیرینه مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
خبرآنلاین
آغاز آیین شام غریبان حضرت سیدالشهدا (ع) در مشهد
صدا و سیما
آیین شام غریبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ایرنا
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
هم اندیشی
عزاداری و برگزاری نماز ظهر عاشورا در محورهای منتهی به حرم مطهر رضوی
الف
مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
صدا و سیما
حرم رضوی مملو از حضور زائران؛ لحظه به لحظه بر تعداد زائران افزوده می شود
تسنیم
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس و فیلم
مشرق نیوز
عزاداری و برگزاری نماز ظهر عاشورا در محورهای منتهی به حرم مطهر
مهر نیوز
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
فارس
حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
علم سرخ عاشوراییان در مشهد به اهتزاز درآمد
ایرنا
آیین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد
خبرگزاری ایلنا
خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ایرنا
«علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
598
«کردستان» پایتخت وحدت و یکدلی کشور یکپارچه غرق در ماتم حسینی است
تسنیم
برنامه های حرم رضوی در تاسوعا و عاشورا
عقیق
یزد، شهرحسینیه ها
صدا و سیما
اجتماع عظیم عزاداران حسینی مازندران در روز تاسوعا
تسنیم
اصفهان غرق در ماتم حسینی است؛ اثبات عشق و ارادت به علمدار عطشان کربلا
تسنیم
شور حسینی مشهد الرضا در روز تاسوعا
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltشبستان : عزاداری های محرم و صفر موسم تبلیغ مهدویت است/ مسجد؛ پایگاه ترویج انتظار
bltایرنا : پاسگاه های مرزی ایران به پرچم حرم امام رضا (ع) متبرک می شوند
bltقدس آنلاین : هدف از اقدامات حفاظتی، انجام زیارت بدون دغدغه است
bltایرنا : خدمت رسانی به زائران الگوی موفق در مشارکت اجتماعی
bltصدا و سیما : برگزاری همایش تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع) در حرم رضوی؛ فردا
bltبرنا نیوز : آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltایرنا : عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
bltشبکه خبر : رونمایی از اسناد تعزیه امام حسین (ع) در موزه آستان قدس رضوی
bltصدا و سیما : رونمایی از اسناد تعزیه امام حسین(ع) در موزه آستان قدس رضوی
bltآریا : سنگ زنی آیین عزاداری روستای صدخرو در خراسان رضوی
bltآریا : نخل گردانی، آیین سنتی مردم شهر جنگل در روز عاشورا
bltایرنا : نخل گردانی عصر یازدهم محرم نشان تداوم سوگواری مردم شاهرود
bltایرنا : اسناد تعزیه امام حسین (ع) در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltخبرگزاری دانشجو : آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی + تصاویر
bltایکنا : تکیه ای برای مکتب سرخ
bltخبرآنلاین : گل مالی ، رسم دیرینه مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
bltصدا و سیما : آغاز آیین شام غریبان حضرت سیدالشهدا (ع) در مشهد
bltایرنا : آیین شام غریبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltهم اندیشی : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
bltالف : عزاداری و برگزاری نماز ظهر عاشورا در محورهای منتهی به حرم مطهر رضوی
bltصدا و سیما : مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
bltتسنیم : حرم رضوی مملو از حضور زائران؛ لحظه به لحظه بر تعداد زائران افزوده می شود
bltمشرق نیوز : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس و فیلم
bltمهر نیوز : عزاداری و برگزاری نماز ظهر عاشورا در محورهای منتهی به حرم مطهر
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltفارس : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
bltایرنا : حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : علم سرخ عاشوراییان در مشهد به اهتزاز درآمد
bltخبرگزاری ایلنا : آیین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد
bltایرنا : خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار شد
blt598 : «علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
bltتسنیم : «کردستان» پایتخت وحدت و یکدلی کشور یکپارچه غرق در ماتم حسینی است
bltعقیق : برنامه های حرم رضوی در تاسوعا و عاشورا
bltصدا و سیما : یزد، شهرحسینیه ها
bltتسنیم : اجتماع عظیم عزاداران حسینی مازندران در روز تاسوعا
bltتسنیم : اصفهان غرق در ماتم حسینی است؛ اثبات عشق و ارادت به علمدار عطشان کربلا
bltصدا و سیما : شور حسینی مشهد الرضا در روز تاسوعا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.