مخبر - 1398/06/19 - تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت

تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
تعامل سازندگان با دولتمردان برای سرعت دهی به پروژه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، این طرح را به مرحله چکش کاری چارچوب قراردادها رسانده و انتظار می رود در ماه های آینده کارها تسریع شود.
تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت

تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفتبه گزارش صبحانه،طرح اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی به عنوان جانشین پروژه فرسایشی مسکن مهر که با سه ایراد مهم چگونگی تامین نقدینگی، زیرساخت و نیاز بازار مواجه بود، با تجربه گرفتن از اشکالات مسکن مهر به شکل آزمایشی از 25 دی ماه سال 1397 آغاز و 5 شهریورماه 1398 به طور رسمی توسط رییس جمهور کلید خورد. در پروژه اقدام ملی، قراردادها از قالب کارفرمایی دولت که در مسکن مهر وجود داشت به مشارکت تغییر شکل داد. با این حال 42 ایراد وارد بر نحوه تنظیم قراردادهای پروژه مسکنی دولت روحانی، نگرانی هایی درخصوص روند اجرای طرح ایجاد کرده است.

از جمله موارد اشکال که انبوه سازان به تیپ قراردادها وارد کرده اند می توان به ابهاماتی در زمینه تامین بودجه ساخت توسط شریک، معارض زمین، نوسانات بازارهای موازی، برآورد قیمت تمام شده، تعهد نظام مهندسی، بروکراسی، مسوولیت خسارات و تعهدات طرفین اشاره کرد. سازمان ملی زمین و مسکن، طراحی قراردادها را بر عهده داشته است. با این حال سازندگان رایزنی هایی را با مقامات وزارت راه و شهرسازی برای رفع اشکالات داشته اند. گفته می شود تیپ قراردادهای مشارکت بین شرکت بازآفرینی با انبوه سازان که 100 هزار واحد را بر عهده گرفته ایراد چندانی ندارد اما در بخش مربوط به بنیاد مسکن که 100 هزار واحد و شهرهای جدید که 200 هزار واحد را عهده دار شده اند اشکالات به قوت خود باقی است و انتظار می رود موارد اختلافی به حداقل برسد. البته در شهرهای جدید از دی ماه سال گذشته عملیات اجرایی 70 هزار واحد آغاز شده که به طور میانگین در مرحله 15 درصد پیشرفت فیزیکی قرار دارد.
سه ایراد مهم سازندگان به پروژه
دبیر کانون انبوه سازان درباره میزان استقبال از پروژه اقدام ملی از سوی تشکل مربوطه به ایسنا گفت: سازمان ملی زمین و مسکن یک تیپ قرارداد برای دو مجموعه شرکت عمران شهرهای جدید و بنیاد مسکن تنظیم کرده است. از سوی دیگر شرکت بازآفرینی فرمت متفاوتی ارایه داده که البته بهتر و پخته تر از فرمول ارایه شده از سوی سازمان ملی زمین و مسکن است.
فرشید پورحاجت با بیان این که هیچ جایگاهی برای سازندگان در این قراردادها دیده نشده است گفت: دولت به بخش خصوصی می گوید در زمین های ما سرمایه گذاری کنید و در نهایت اگر پروژه مطابق استاندارد ما بود سهمی را به شما انتقال می دهیم. ماهیت این مساله مورد اعتراض ما است. از سوی دیگر نحوه فروش برای بخش خصوصی مشخص نیست؛ در صورتی که دولت برای خود این موضوع را مشخص کرده است. درخصوص تامین منابع از طریق تسهیلات نیز شرایطی را فراهم کرده اند که اساسا بخش خصوصی امکان دریافت آن را ندارد. عنوان کرده اند که ما باید 1.5 برابر آورده دولت، تضامین بدهیم. حال که قرار است ما 1.5 برابر تضمین بدهیم دیگر چه لزومی دارد با دولت مشارکت کنیم؟ سازندگان اگر چنین منابعی داشته باشند خود راسا اقدام به ساخت و ساز می کنند.
تیپ قرارداد شرکت بازآفرینی با سازندگان دارای کمترین ایراد است
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری نیز درباره میزان استقبال سازندگان از طرح اقدام ملی در حوزه بازآفرینی به ایسنا گفت: شرکت بازآفرینی شهری با سازندگان قرارداد مشارکت مستقل تنظیم کرده است. ما ابتدا چندین جلسه هماهنگی با انبوه سازان و توسعه گران برگزار کردیم. ضمن این که خودمان در این حوزه ها صاحب تجربه هستیم با ضرایب و حساسیت آنها آشنایی داریم. لذا چارچوبی که ما تنظیم کردیم از دید آنها ایراد خاصی نداشت. تنها سه چهار مورد ابهام مطرح کردند که ما آنها را رفع کردیم. انشاءالله با چارچوبی که ما ارایه دادیم حتما فراخوان ها با استقبال مواجه می شود.
سید محمد پژمان با بیان این که در بافت های ناکارآمد حدود 20 هزار تسهیلات نوسازی به متقاضیان داده شده است گفت: موارد متعددی فراخوان در دستور کار داریم که مقدمات آن در حال آمادگی است. انتظار داریم حدود 25 هزار واحد را در قالب طرح اقدام ملی در فاصله دو سه ماهه عملیاتی کنیم. مابقی نیز تا پایان کار دولت دوازدهم انجام خواهد شد.
ساخت 70 هزار واحد در شهرهای جدید کلید خورده است
قبل از آغاز رسمی عملیات طرح اقدام ملی، ساخت 57 هزار واحد مسکونی در قالب این طرح در شهرهای جدید آغاز شده بود و به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، این تعداد هم اکنون به 70 هزار واحد رسیده و تنها در 15 روز اخیر 4200 مورد به مرحله اجرا و 4100 مورد به مرحله جانمایی رسیده است. برخی از این تعداد در مرحله فوندانسیون و حتی اسکلت قرار دارد.
به گفته حبیب اله طاهرخانی، با توجه به شروع پروژه ها از سال ١٣٩٧ در شهرهای جدید متوسط پیشرفت در بخش ساخت و آماده سازی 15 درصد است.
آمار ارایه شده از سوی طاهرخانی گویای آن است که با وجود مشکلات و موانعی که ممکن است در هر طرحی وجود داشته باشد، سازندگان برای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، پای کار آمده اند.
بنیاد مسکن ثبت نام را به شکل پایلوت آغاز کرد
یک روز پس از آغاز رسمی مراسم طرح اقدام ملی، بنیاد مسکن ثبت نام را البته به شکل آزمایشی از استان کرمان آغاز کرد. اباذر جابری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تحقیقات مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با بیان این که ثبت نام متقاضیان در سامانه آباد و به صورت پایلوت در کرمان از روز ششم شهریورماه به مدت پنج روز انجام می شود، گفت: این ثبت نام به صورت آزمایشی در استان کرمان انجام می شود و چنانچه ایرادی وجود نداشته باشد به صورت سراسری در کل کشور انجام خواهد شد.
طرح اقدام ملی تولید مسکن براساس دستور رییس جمهور به همه دستگاه های کشور مبنی بر اینکه باید همه زمین های مازاد در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن واگذار شود، با هدف بسترسازی و فراهم آوردن زمینه رونق تولید در حوزه مسکن و ساختمان و جبران تولید عقب ماندگی سال های گذشته برنامه ریزی و اجرا شده است.
وزیر راه و شهرسازی که همواره تاکید کرده مسکن با پسوند را قبول ندارد درباره این برنامه می گوید: از روز رونمایی (زمستان سال 1397) سعی کردیم نقاطی را انتخاب کنیم که هم از سرانه های خدماتی و زیرساخت های مناسبی برخوردار باشد و هم شاهد تقاضا در این مناطق باشیم.
منبع خبر : صبحانه با خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از «صبحانه با خبر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   خسارات   انبوه سازان   گران   مسکن مهر   تسهیلات   مسکن   نقدینگی   آزمایشی   بخش خصوصی   فرمول   وزارت راه و شهرسازی   عملیات اجرایی   سازمان ملی زمین و مسکن   رئیس جمهور   قیمت تمام شده   فرشید پورحاجت   نظام مهندسی   عمران   قراردادها   دولت روحانی   تضامین   واحد مسکونی   تامین بودجه   بازار   سرمایه گذاری   بازآفرینی شهری   دولتمردان   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
بی توجهی دولت به رفع ایرادات طرح «تام کاد»
اقتصادگردان
اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
مهر نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
برنا نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
ایسنا
آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
جوان آنلاین
آغاز ساخت 57 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید
پول نیوز
تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر
روز پلاس
تفاوت «طرح اقدام ملی» با «طرح مسکن مهر» چیست؟
انصاف نیوز
تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر چیست؟
اقتصاد نیوز
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
ایران آنلاین
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی، اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
اقتصادگردان
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
صراط
شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد.
جهان نیوز
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/ اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
ایسنا
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شوید؟
شعار سال
چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
ملیت
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
عصر ایران
خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در خصوص "مسکن"
فانوس نیوز
گروه های هدف دو ساله خانه دار می شوند
ایرنا
اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
دنیای اقتصاد
گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایسنا
گرو ههای هدف دو ساله خانه دار می شوند
ایران آنلاین
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
بازآفرینی شهری اولویت اول دولت
ایران آنلاین
عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن آغازشد
آریا
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
بازار نیوز
وزیر راه وشهرسازی: به دنبال اعتمادسازی بین دولت، تولیدکنندگان و مردم هستیم
آنا نیوز
سرمایه گذاری طرح اقدام ملی، 30 هزار میلیارد تومان است / متقاضیان صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی مسکن متصل می شوند
صدای مهندسی ایران
ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
عصر مالی
متقاضیان صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی مسکن متصل می شوند
شبستان
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : بی توجهی دولت به رفع ایرادات طرح «تام کاد»
bltمهر نیوز : اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltبرنا نیوز : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltایسنا : تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
bltجوان آنلاین : آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
bltپول نیوز : آغاز ساخت 57 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید
bltروز پلاس : تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر
bltانصاف نیوز : تفاوت «طرح اقدام ملی» با «طرح مسکن مهر» چیست؟
bltاقتصاد نیوز : تفاوت طرح اقدام ملی با مسکن مهر چیست؟
bltایران آنلاین : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltاقتصادگردان : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی، اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltصراط : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
bltجهان نیوز : شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد.
bltایسنا : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/ اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltشعار سال : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شوید؟
bltملیت : چگونه در طرح اقدام ملی مسکن صاحبخانه شویم؟
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltعصر ایران : وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltفانوس نیوز : خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در خصوص "مسکن"
bltایرنا : گروه های هدف دو ساله خانه دار می شوند
bltدنیای اقتصاد : اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
bltایسنا : گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltایران آنلاین : گرو ههای هدف دو ساله خانه دار می شوند
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltایران آنلاین : بازآفرینی شهری اولویت اول دولت
bltآریا : عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن آغازشد
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltبازار نیوز : کلید دولت تدبیر و امید، قفل مسکن را باز خواهد کرد؟
bltآنا نیوز : وزیر راه وشهرسازی: به دنبال اعتمادسازی بین دولت، تولیدکنندگان و مردم هستیم
bltصدای مهندسی ایران : سرمایه گذاری طرح اقدام ملی، 30 هزار میلیارد تومان است / متقاضیان صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی مسکن متصل می شوند
bltعصر مالی : ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
bltشبستان : متقاضیان صندوق پس انداز یکم به طرح اقدام ملی مسکن متصل می شوند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.