مخبر - 1398/06/19 - خانه های تاریخی کرمان سیاه پوش شد/ برگزاری آئینهای کهن عاشورایی

خانه های تاریخی کرمان سیاه پوش شد/ برگزاری آئینهای کهن عاشورایی
کرمان – گردهمایی عزاداران کرمانی در بناهای تاریخی شهر و برگزاری آئین هایی که گاه بیش از یک قرن قدمت دارند شهر کرمان را مملو از شور عاشورا کرده است.
خانه های تاریخی کرمان سیاه پوش شد/ برگزاری آئینهای کهن عاشورایی

خبرگزاری مهر – گروه استانها: شور حسینی بار دیگر در شهر موج می زند، از مدتها قبل هزاران نفر در شهرهای و روستاهای کرمان خود را برای برپایی هرچه با شکوه تر مراسمهای محرم در این استان آماده کرده اند، موکب های متعدد در مناطق مختلف شهر و روستاها برپا شده و صدها جلسه تعزیه خوانی بزرگ با همکاری تعزیه خوانها زیر خیمه های قدیمی این شهر مردم را با خود به کربلا می برند، نگاهی میکنیم به آئینهای عاشورایی یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران.

استان تاریخی کرمان به موازات تاریخ کهنش تدین و دین باوری را در مردمانش پرورانده است، این روزها هر کوی و برزن استان کرمان از شرق استان و مردم سنی و تا غرب و شمال و جنوب از شیعیان گرفته تا مذاهب دیگر از جمله زرتشتیان عزادار امام حسین (ع) هستند.

در هر یک از مناطق استان کرمان مراسمهای عزاداری مطابق با سنت آداب و رسوم مردم منطقه برگزار می شود و هر کس بنا به توانش سعی دارد یاد و سیره امام شهید و 72 تن از یارانش را زنده نگه دارد.

در ایام محرم کرمان به مرکز تعزیه خوانی تبدیل می شود و تعزیه خوانها با به کار گرفتن ده ها نفر در هر مراسم و تجهیز آنها با اسب، شترو خیمه مراسمهای روایی از حادثه کربلا برپا می کنند.

از سوی دیگر مراسمهای سنتی از جمله «چل منبرون» که همان چهل منبران است، بنی اسد، طبخ آبگوشت امام حسینی، عزاداری در خانه سید خشرو، صفه عزاخانه و در محله های تاریخی دیگر یاد سالار شهیدان را گرامی می دارند.

روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی حال و هوای خاصی در اکثر شهرها و روستاهای استان کرمان حاکم است، در این ایام عزاداری مردم به اوج خود می رسد، زن و مرد، پیر و جوان ، کودک و خردسال خود را ملزم به شرکت در آیین ها می دانند.

حضور گردشگران خارجی در عزاداریهای کرمان

شاید برای بسیاری غیر قابل باور باشد اما هستند گردشگرانی که برای جندمین بار برای شرکت در عزاداری و مشاهده تعزیه های مشهور روستاهای اطراف شهر کرمان به این منطقه سفر کرده اند، در میان عزادارن هزاران نفر مسافر که برای شرکت در آئینهای عاشورایی کرمان به این استان آمده اند نیز دیده می شوند.

چهل منبرون

مردم کرمان در شام غریبان امام حسین(ع) و اهل بیت سالار شهیدان در چهل تکیه و منبر به یاد شهدای عاشورا شمع روشن می کنند.

چهل منبر یکی از زیباترین و قدیمی ترین رسوم کرمانی ها است که با نجواهای سوزناک و دل سوز خود را به واسطه امام حسین (ع) با خدای متعال در میان می گذارند.

در این مراسم ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت با در دست داشتن شمع با پای برهنه به چهل مجلس عزاداری تکیه، حسینیه یامسجد می آیند و در هر یک از این مکان ها شمعی روشن می کنند.

سوگواری در روستاها

مراسم تعزیه در کرمان و روستاهای هوتک، محی آباد از توابع کرمان به شکل کامل واقعه کربلا در تاسوعا و عاشورا انجام می شود.

این مراسم که به وسیله افراد بومی هر روستا انجام می شود، باعث جذب هزاران گردشگر مذهبی از دیگر نقاط استان می شود.

در این تعزیه ها مراحل واقعه کربلا از ظهر عاشورا تا شام غریبان برای مردم به نمایش در می آید.در روستاها عده ای در قالب لشکر دشمن به عنوان «شمریان» و در مقابل عده دیگری به عنوان یاران امام حسین (ع) قرار می گیرند و به صورت نمادین به جنگ و نبرد می پردازند.

جوش زنی تا یا عباسی

از دیگر رسوم کرمانی ها به خصوص در شهرستان کوهبنان تشکیل دسته های سینه زنی «یا عباسی» است که به صورت کفن پوش در روزهای تاسوعا و عاشورا با نوای «جانم فدای عباس(ع)» در میان عزاداران و سایر هیئت های سینه زنی و زنجیر زنی حضور دارند.با پای برهنه رفتن در روز عاشورا به خاطر همدردی با اسیران کربلا نیز در سطح استان کرمان مرسوم است.

علم گردانی و عاشوری دادن از دیگر سنت های مردم کرمان است در این آیین افراد معتمد محلی علم هایی را که از چوب و پارچه ساخته شده است، حمل می کنند و از این طریق نذورات مردم را جمع آوری می کنند.

مردم رفسنجان نیز با مراسم کهن جوش زنی به سینه زنی می پردازند.

مراسم زرتشتیان برای سوگواری امام حسین

زرتشتیان کرمان احترام خاصی برای برگزاری سوگواری امام حسین (ع) قائل هستند و مراسم ویژه ای هم برگزار می کنند. زنان و مردان با پوشیدن لباس سفید در آتشکده برای امام حسین(ع) و یاران او به سوگواری و عزاداری می پردازند.

زرتشتیان امام حسین(ع) را داماد ایرانی ها می دانند و به همین دلیل به امام سوم شیعیان افتخار می کنند. در روز عاشورا زرتشتیان با پختن غذای قیمه مانند هم وطنان کرمانی نذری می دهند.

پرسه امام

در روزهای یازدهم تا سیزدهم محرم مراسم «پرسه امام» اجرا می شود و گروهی به نام بنی اسد که صورت خود را پوشانده اند، مراسم خاک سپاری شهدای کربلا را به صورت نمادین برگزار می کنند.

خواندن خطبه امام سجاد (ع) و حدیث کساء در شب های آخر دهه اول محرم هم در کرمان برگزار می شود.

اما مراسم روضه خوانی و عزاداری خامس آل عبا و یاران با وفایش در دهه دوم و سوم محرم در سطح استان کرمان توسط خیران هم چنین کسانی که نذر کرده اند در منازل آن ها برگزار و ادامه پیدا می کند.

عزاداری 90 ساله در خانه سید خشرو

اما نمونه خاص برگزاری مراسمهای محرم در خانه های تاریخی کرمان برگزار می شودکه میتوان به خانه سید خشرو و همچنین خانه حاج ماشالله اشاره کرد که 14 روز در ایام محرم به صورت ویژه میزبان هیات های عزاداری و عاشقان ثارالله هستند. در این میان عزاداری در خانه خشرو از شکوه بیشتری برخوردار است. جد خاندان خشرو، سید حسین نام داشت که پایه و اساس این عزاداری ها را به جای گذاشت و سالهاست مردم را پای منبر امام حسین نشاند بعد از وی سید محمد فرزندش این سنت را ادامه داد و بعد از آن پسران بعدی سید حسین این سنت را ادامه دادند و حالا نسل های جدید این خاندان همان خانه را میزبان مردم کرمان می کنند.

ساعت 3 هر روز صبح دسته دسته مردم کرمان به سمت محله خواجه خضر کرمان رهسپار می شوند، از کوچه پس کوچه های مسقف و ساباط های شهر می گذرند و به درب چوبی می رسند که همیشه درش به روی مردم کرمان باز است.

تمامی خانه فرش شده است، این خانه به سبک خانه های قدیمی شهر همچنان فعال است، تمام ارکان خانه به سبک گذشته است، اتاقها، سقفهای گنبدی، دربهای چوبی، حوض وسط حیات همه چیز همان است که سالها قبل ساخته شده است.

مردم دسته دسته وارد خانه می شوند و حیات و اتاق های خانه را مملو از جمعیت می کنند و باقی مانده مردم در سابات های اطراف خانه که مفروش شده است می نشینند، نماز صبح را میخوانند و پای منبر می نشینند و اشک می ریزند در میان این جمعیت مهمانان زیادی نیز از استانهای مختلف وجود دارد که کرامات این مراسم را شنیده اند.

تعزیه خوانی شاخص در چترود و زنگی آباد و جوپار

از دیگر مراسم های خاص مردم کرمان تعزیه هایی است که به ویژه در شهر جوپار, این شهر آرامگاه فرزند امام موسی کاظم(ع) است گفته می شود وی به همراه شاه چراغ به شیراز مهاجرت کرده است اما پس از درگیری در شیراز به جوپار می آید و درنهایت در این شهر توسط دشمنان اهل بیت به شهادت می رسد. مردم کرمان در ایام محرم در این شهر که در نزدیکی شهر کرمان است حضور می یابند و عزاداری می کنند.

اما با شکوه ترین تعزیه های کرمان در چترود و زنگی آباد برگزار می شود در این دو شهر کوچک از روزها قبل از برگزاری تعزیه های تاسوعا و عاشورا میدان هایی وسیع فراهم می شود و با اجاره صدها راس اسب و شتر و ساخت خیمه های بزرگ و ایجاد جایگاههای متعدد و تمرین افرادی که تعزیه ها را انجام می دهند هزاران نفر را از گوشه و کنار کشور به این شهرها می کشانند.

درب بسیاری از خانه های این دو شهر و روستاهای اطراف به روی مردم باز می شود و آبگوشتی که ویژه ماه محرم است طبخ می شود که به آبگوشت امام حسینی شهرت دارد.

صحنه صحنه واقعه تاسوعا و عاشورا در این دو روز مقابل چشم مردم اجرا می شود و درنهایت عاشورا کاروانهای بزرگ و نمادین امام حسین سوار بر اسب و شتر به راه می افتاد و در نهایت در تعزیه ای سیار پس از طی چند کیلومتر صحنه شهادت امام حسین به تصویر کشیده می شود و خیمه ها آتش کشیده می شوند و در همان شب در میدانی بزرگ مراسم شام غریبان به نمایش کشیده می شود و این مراسم بزرگ چند شب بعد در مراسم بنی اسد توسط زنان این شهرها به اتمام می رسد.

عزاداری در صفه عزاخانه

همچنین برگزاری مراسم عزاداری کرمانی ها در صفه عزاخانه کرمان که در بازار کرمان انجام می شود این مراسم نیز همراه با آداب و رسوم خاصی است هزاران نفر از مردم کرمان را جذب یکی از قدیمی ترین مکانهای عزاداری در کشور می کند که به همت بازاریان کرمان انجام می شود.

علم گردانی و عاشوری دادن از دیگر سنت های مردم کرمان است در این آیین افراد معتمد محلی علم هایی را که از چوب و پارچه ساخته شده است، حمل می کنند و از این طریق نذورات مردم را جمع آوری می کنند.

آبگوشت امام حسینی نذری خاص کرمانیها

در کرمان تدارک غذایی در خور مراسم عزای حسینی در کرمان باعث پررنگ شدن حضور آبگوشت «متنجنه» برسفره هیئتهای عزادار حسین (ع) شده است.

در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در تمامی محلات شهر و مساجد وتکایا سفره امام حسین ویژه عزادارن حسین برپا شده و حتی مردم از خوان پربرکت امام حسین(ع) برای بیماران خود به منازل برده وشاید به جرات بتوان گفت در تمامی دو روز تاسوعا وعاشورا هیچ اجاق گازی برای غذاپختن در خانه ها روشن نمی شود.

به همین جهت خصوصیت میهمان نوازی کرمانیها در این ایام بیشتر خود را نشان می دهد و از دیرباز در تمامی خانه های قدیمی کرمان و امروزه در مساجد وهیئتها توسط خیرین و افراد بزرگ فامیل یا متدینین غذای نذری با نام آبگوشت متنجنه که به دلیل همزمانی با ایام عزای حسین(ع)آبگوشت امام حسینی نامیده می شود، طبخ و از عزاداران حسین (ع) میهمان پذیری می شود.

آبگوشت امام حسینی که با آداب خاص و همراه با قرائت ادعیه وزیارت عاشورا بروی اجاقهای بزرگ پخته می شود در تمام استان غذای غالب ایام عزاداری حسین (ع)است که به عنوان نذری توزیع می شود.

پخت آبگوشت در دیگ های بزرگ مسی که کار دست مسگران کرمانی است نمادی دیگر از حفظ اصالتهای گذشته دیار کریمان است.

این آبگوشت موادی چون گوشت تازه، حبوباتی چون نخود و انواع لوبیا، سیب زمینی و برگه زردآلو ترش (ترشاله) ، برگ هلو و میوه خشک شده به، گردو کوبیده، گوجه فرنگی، شنبلیله و ترخون و همچنین ادویه ویژه ای چون دارچین وزعفران و زیره کرمان در خود دارد.

هر یک از موادی که در قدیم در آبگوشت به کار برده می شد به دلیل ویژگی خاص و طبع غذایی بوده به طور مثال زیره ای که بعضا در غذا می ریزند برای جلوگیری از نفخ است و یا ترشاله و به طعم ترش مانند و لطیفی به آبگوشت می دهد، زعفران را به نیز برای حفظ طعم عالی مواد آبگوشت به آن اضافه می کردند.

آبگوشت متنجنه در ایام محرم پرطرفدارترین غذایی است که طبخ می شود و در مجالس توزیع شده ویا درب منازل برده می شود.

برای پخت این آبگوشت بانی نذری از چند روز قبل مواد لازم غذا را که به نیت ائمه اطهار از بهترین و نوبرانه ترین مواد موجود در بازار تهیه می شود فراهم کرده و کار پخت حبوبات آن از یک روز جلوتر در منازل انجام می دهند.

گوشت گوسفندی که معمولا درمحل عبور هیئت امام حسین(ع) ذبح شده برای تهیه این آبگوشت خرد کرده و دراختیار آشپزها که اغلب از بین افراد میانسال ومتدین محل انتخاب می شوند ، قرارمی دهند.

حضور یکی از سادات محل و یا ایتام در هنگام پخت این نذری برای مردم وصاحب نذر خوش یمن بوده و به اعتقاد مردم باعث تسریع در روا شدن حاجت است.

پخت آبگوشت با حرارت ملایم از نیمه های شب آغاز شده و بامداد روز عزاداری بین مردم توزیع می شود، غذا معمولا با هیزم پخته می شود و مقداری هیزم نیز بعد از پختن غذا بر روی دیگ روشن می مانند تا غذا را برای توزیع گرم نگه دارند.

کد خبر 4715185
منبع خبر : مهر نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
روستا   کرمان   منبر   بناهای تاریخی   مذاهب   تاسوعا   شور حسینی   واقعه کربلا   آداب و رسوم   خردسال   آبگوشت   زن و مرد   خیمه   تعزیه   برهنه   طهارت   سیاه پوش   گردشگر مذهبی   یارانش   تاسوعا و عاشورا   سیره   سالار شهیدان   مجلس عزاداری   امام حسین علیه السلام   زنجیر زنی   شام غریبان   موکب   کوهبنان   سینه زنی   روستاها   وبا   حسینیه   عزاداری  
اخبار مرتبط
میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه اشرفیه از عزاداران حسینی
ایرنا
حسین (ع) و یک جهان دلدادگی
ایرنا
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
جذابیت آیین های محرم برای گردشگران
پانا
سنت های عاشورایی در کوهبنان
ایکنا
شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
صدا و سیما
همراه با آیت الله علوی بروجردی در مجلس لرستانی ها
خبرآنلاین
مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شد
تسنیم
پذیرایی مردم آذربایجان شرقی از عاشقان اباعبدالله(ع)؛ انواع غذاهای گرم طبخ شد
تسنیم
شمع هایی که برای حسین می سوزند+عکس
خوزنا
تجمع عزاداران حسینی در گناوه برگزار شد
مهر نیوز
اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
تسنیم
برگزاری آیین مذهبی آتش زدن خیام حسینی در آستانه اشرفیه
ایرنا
قم در شام غریبان حسینی غرق در ماتم است
ایرنا
شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
مهر نیوز
اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
قدس آنلاین
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
شمع هایی که برای حسین می سوزند...
ایسنا
چهارمحال و بختیاری غرق در ماتم و عزا
صدا و سیما
شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
تسنیم
شور عاشورا آذربایجان شرقی را فرا گرفت
تسنیم
همدان غرق در ماتم و عزا/هیات های حسینی سنگ تمام گذاشتند
مهر نیوز
بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
ناطقان نیوز
آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
ایرنا
آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
برنا نیوز
آیین های عزاداری در شهرهای گردشگری به مناسب محرم
مهر نیوز
نوای سوگ سالار شهدا در سرزمین آفتاب پیچید/ عزاداری دوستداران حسین
مهر نیوز
کهگیلویه وبویراحمد در روز عاشورا تجلی گاه شور حسینی
صدا و سیما
عزاداری عاشوراییان اردبیل در سوگ اباعبدالله الحسین (ع) و شهدای کربلا
ایرنا
فریاد یاحسین در ورامین طنین انداز شد
ایرنا
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
ایرنا
قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
مهر نیوز
مردم هرمزگان در عزای دشت کربلا سیل اشک به راه انداختند
ایرنا
آیین «شاطری جزن» جلوه ای از دلدادگی فرشتگان عاشورایی
ایرنا
شور حسینی مردم کهگیلویه و بویراحمد در عاشورا
ایرنا
عزاداری عاشورای حسینی در بروجرد برگزار شد
ایرنا
گیلان غرق در اشک و ماتم/شور حسینی در دیار گیل و دیلم
مهر نیوز
اجرای بزرگترین تعزیه خوانی کشور در نیشابور / حضور 70 هزار عزادار در روستای فدیشه
خبرگزاری ایلنا
"گل‎مالی " آیین عزاداری مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه اشرفیه از عزاداران حسینی
bltایرنا : حسین (ع) و یک جهان دلدادگی
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltپانا : جذابیت آیین های محرم برای گردشگران
bltایکنا : سنت های عاشورایی در کوهبنان
bltصدا و سیما : شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
bltخبرآنلاین : همراه با آیت الله علوی بروجردی در مجلس لرستانی ها
bltتسنیم : مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شد
bltتسنیم : پذیرایی مردم آذربایجان شرقی از عاشقان اباعبدالله(ع)؛ انواع غذاهای گرم طبخ شد
bltخوزنا : شمع هایی که برای حسین می سوزند+عکس
bltمهر نیوز : تجمع عزاداران حسینی در گناوه برگزار شد
bltتسنیم : اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
bltایرنا : برگزاری آیین مذهبی آتش زدن خیام حسینی در آستانه اشرفیه
bltایرنا : قم در شام غریبان حسینی غرق در ماتم است
bltمهر نیوز : شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
bltقدس آنلاین : اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltایسنا : شمع هایی که برای حسین می سوزند...
bltصدا و سیما : چهارمحال و بختیاری غرق در ماتم و عزا
bltتسنیم : شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
bltتسنیم : شور عاشورا آذربایجان شرقی را فرا گرفت
bltمهر نیوز : همدان غرق در ماتم و عزا/هیات های حسینی سنگ تمام گذاشتند
bltناطقان نیوز : بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
bltایرنا : آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
bltبرنا نیوز : آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
bltمهر نیوز : آیین های عزاداری در شهرهای گردشگری به مناسب محرم
bltمهر نیوز : نوای سوگ سالار شهدا در سرزمین آفتاب پیچید/ عزاداری دوستداران حسین
bltصدا و سیما : کهگیلویه وبویراحمد در روز عاشورا تجلی گاه شور حسینی
bltایرنا : عزاداری عاشوراییان اردبیل در سوگ اباعبدالله الحسین (ع) و شهدای کربلا
bltایرنا : فریاد یاحسین در ورامین طنین انداز شد
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
bltمهر نیوز : قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
bltایرنا : مردم هرمزگان در عزای دشت کربلا سیل اشک به راه انداختند
bltایرنا : آیین «شاطری جزن» جلوه ای از دلدادگی فرشتگان عاشورایی
bltایرنا : شور حسینی مردم کهگیلویه و بویراحمد در عاشورا
bltایرنا : عزاداری عاشورای حسینی در بروجرد برگزار شد
bltمهر نیوز : گیلان غرق در اشک و ماتم/شور حسینی در دیار گیل و دیلم
bltخبرگزاری ایلنا : اجرای بزرگترین تعزیه خوانی کشور در نیشابور / حضور 70 هزار عزادار در روستای فدیشه
bltایرنا : "گل‎مالی " آیین عزاداری مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.