مخبر - 1398/06/19 - پس از گذشت 1400 سال از واقعه عاشورا میل و اشتیاق شیعیان و حتی غیر شیعیان روز به روز بیشتر می شود

پس از گذشت 1400 سال از واقعه عاشورا میل و اشتیاق شیعیان و حتی غیر شیعیان روز به روز بیشتر می شود
مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) و برنامه های ماه محرم هر ساله با شور و اشتیاق فراوانی در میان مردم برگزار می شود. از چند روز مانده به این ماه کوچک و بزرگ به هر نحوی که می تواند خود و شهر را برای برگزاری مراسم سوگواری آماده می کند. گویی پس از گذشت 1400 سال از واقعه عاشورا ...
پس از گذشت 1400 سال از واقعه عاشورا میل و اشتیاق شیعیان و حتی غیر شیعیان روز به روز بیشتر می شود

مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) و برنامه های ماه محرم هر ساله با شور و اشتیاق فراوانی در میان مردم برگزار می شود. از چند روز مانده به این ماه کوچک و بزرگ به هر نحوی که می تواند خود و شهر را برای برگزاری مراسم سوگواری آماده می کند. گویی پس از گذشت 1400 سال از واقعه عاشورا میل و اشتیاق شیعیان و حتی غیر شیعیان برای برگزاری این مراسم سال به سال بیشتر می شود.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ امام حسین(ع) نه تنها برای شیعیان، بلکه برای بسیاری، از مذهب و حتی دین های دیگر هم از اهمیت خاصی برخوردار است؛ اما متاسفانه در برخی از موارد شاهد این هستیم که در برخی از مجالس عزاداری ، با تمام اهمیتی که دارند، رفتارهایی صورت می گیرد که با توجه به نفس و اصل مکتب، بهتر است که صورت بهتری به خود بگیرند؛ تا زیبایی های این آیین بشری، پایدار مانده، چه بسا بیش از پیش هم بروز و ظهور یابند.

تاکید ائمه در برپایی مجالس عزاداری

در احادیث دینی ما روایات متعددی از سوی ائمه (ع) نقل شده است که تاکید بسیار زیادی بر برپایی مجالس و محافل عزادری امام حسین (ع) نقل شده است. چرا که عزاداری می تواند در تبیین راه امام (ع) نقش مهمی داشته باشد. امام رضا (ع) در حدیثی می فرمایند:" منْ جَلَسَ مَجْلِساً یُحْیی فیهِ أمْرُنا لَمْ یَمُتْ قَلْبُهُ یَوْمَ تَمُوتُ الْقُلُوبُ. هر کس در مجلسی بنشیند که در آن امر (و خط و مرام ما) احیا می شود، دلش در روزی که دل ها می میرند، نمی میرد. "(بحار الأنوار، ج 49، ص 90)

به نظر می رسد با توجه به اهمیت مراسم عزاداری سیدالشهداء در ماندگاری پیام نهضت عاشورا، آنچه بسیار ضروری است، برگزاری شایسته این محافل و مجالس است ولی گاهی دیده می شود این گونه مراسم به مسائلی آمیخته می شوند که مغایر با اهداف بوده، بعضا مراسم را از هدف اصلی که دارند، دور می کند.

بنابراین هدف اصلی در ایجاد مراسم عزاداری تبلیغ دین است و وقتی تبلیغ دین همراه با احساسات و معنویت شد، در دل ها می نشیند و حتی می تواند انقلابی ایجاد کند؛ به طوری که امام خمینی (ره) هم در فرمایشات خود بر توجه به محرم و صفر تأکید داشتند.

هیچ ملتی و هیچ دینی چنین وسیله قدرت مندی برای پیشرفت و سعادت در دست ندارند. اگر در عزاداری ها به درس های کربلا توجه بیشتری می شد، این همه امکانات و بودجه، صرف مبارزه با ناهنجاری های گوناگون و آثار طولانی مدت آنها نمی شد.

تحریف و آسیب های هر پدیده اجتماعی و به ویژه تحریف مربوط به قیام حسینی و عزاداری، اساسا از بعد جامعه شناختی، معلول علت هایی در درون آن جامعه اند که شناخت درست آن ها، نخستین و شاید مهم ترین گام برای برخورد مناسب با آن باشد.

آسیب های عزاداری

درباره آسیب های عزاداری، محققان وعلمای دینی و مردم به نکات و مواردی اشاره کرده اند که از جمله آنها عبارتند از:

* یکی از جلوه های عاشورا اقامه نماز اول وقت امام حسین(ع) در کارزار مبارزه با دشمنانش بود. چه بسا در برخی از موراد به دلیل مدیریت نکردن زمان و افراط در عزداری ها شاهد به تعویق افتادن یا قضا شدن نماز هستیم.

* اذیت ها و آزارهایی برای دیگران؛ به طور مثال از طریق صدای بلندگو نه تنها در روز بلکه در شب هنگام نیز و در نزدیکی مکان های همچون بیمارستان ها که نباید باشد شاهد این امر هستیم، نواختن شیپور، مسدودکردن خیابانها، اجرای آهنگ های مبتذل، ترسیم شمایل نادرست از ائمه (ع) و...

*استفاده موسیقی هایی که در شان عزاداری حسینی نیست یا استفاده از اشعاری که در شان اهل بیت(ع) نیست، در شرایط صرفا مداح محور بودن برخی مجالس عزاداری. در سال های اخیر از سوی منتقدان ادبی و شاعران آیینی به برخی هیات های مذهبی و دسته های عزاداری این نقد وارد شده است که نوحه ها از محتوا و ریتم متناسبی برخوردار نیستند. در حالی که بخشی از ضعف های موجود در این زمینه به نبود منابع مکتوب نوحه سرایی و مرثیه سرایی برمی گردد. منتقدان ادبی و شاعران آیینی می توانند با تولید آثار خوب در این زمینه هم به قوت مجموعه شعرهای مذهبی اضافه کنند و هم چنیین منابع مفیدی را برای استفاده مداحان جوان و حتی آموزش به آنها برای تولید نوحه های خوب تولید کنند تا مداحان جوان برای نوحه خوانی و مداخی به سراغ اشعار نامتناسب موجود در فضای مجازی و اینترنت نروند.

*تکراری بودن محتواهای سخنرانی ها و فقدان نوآوری و به روز بودن سخنرانان و در مواردی قرار گرفتن مجالس عزاداری در اختیار افراد کم سواد.

*آسیب رساندن به بدن، مثل قمه زنی که مبنای دینی ندارد.

*استفاده از ظروف یک بار مصرف در خیلی از مراسم عزاداری که در مواردی می تواند آسیب های زیادی را برای جامعه در بر داشته باشد. در حالی که در چند سال اخیر مشاهده شده است برخی از هیات عزاداری ضمن رعایت بهداشت محیطی اشخاصی را به منظور جمع آوری پسماندهای عزاداران انتخاب کرده اند.

*تجمل گرایی در برخی از عزاداری ها یا در برپایی سفره های عزاداری.

*آرایش و پوشش بعضا عجیب و غریب جوانان و نوجوانانی که در دست های عزاداری شاهد آن هستیم و در موادری حتی برخی آرایشگران خدماتی همچون آرایش محرم را ارائه می دهند.

*حذف برخی از تعزیه ها که جلوه نمایش و تاثیر گذاری اجتماعی فراوانی داشت و در هنر و فرهنگ ایرانی و اسلامی ریشه داشت؛ حتی در برخی از موادر در این آیین ملی و مذهبی شاهد ورود خرافه هستیم.

*تاکید بیش از اندازه به موارد احساسی برای بر انگیختن شور در عزادارن حسینی و پرداخت کمتر به موضوعاتی که فلسفه حماسه حسینی(ع) را بیان کرده است و ارتقاء شعور عاشورایی.

*کثرت بیش از اندازه هیات ها و کمرنگ شدن نقش مساجد در راهبری دسته های عزاداری.

*با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی شاهدیم در برخی از مجالس به توصیه ایشان توجه نمی شود.

*تطبیق ارزش ها و هنجارهای مکتب امام حسین(ع) با معیارهای روز جامعه، یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه خطیبان و مجلس گردانان قرار بگیرد.

*بهره مندی از ظریفت فرهنگ ساز مجالس عزاری امام حسین(ع) در راستای هدایت موقوفات و نذورات آحاد مردم متناسب با نیازهای اجتماعی و فرهنگی و روز جامعه؛ چراکه نیت برخی از موقوفات و نذورات به گونه ای است که نفع عمومی کمتری به جامع می رساند و مصداق و نمونه های عینی معرفی کنیم.

اما با وجود تمام این آسیب ها که در سال های اخیر به برخی از آنها پرداخته شده است، نباید "زیبایی محرم را مخدوش کنیم" چرا که شور و هیجان محرم برای همگان قابل مشاهده و محسوس است و هرگز نمی توانیم تاثیرگذاری و اهمیت آن را انکار کنیم. اما در عین حال باید شعور حسینی نیز به این شور افزوده شود تا شاهد تاثیر بیشتر این آیین بزرگ باشیم.

منبع خبر : برنا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نماز   مذهبی   بلندگو   ماه محرم   امام رضا علیه السلام   احادیث   قیام حسینی   واقعه عاشورا   معنویت   ناهنجاری   موسیقی   مراسم سوگواری   اهل بیت   راه امام   محرم و صفر   مجالس عزاداری   نواختن   نهضت عاشورا   سالار شهیدان   واقعه   امام حسین علیه السلام   فرمایشات   ابا عبدالله   امام خمینی (ره)   بیمارستان   اقامه نماز   عزاداری  
اخبار مرتبط
نباید دایره عاشقان حسین (ع) را با انتقادات بیش از حد تنگ کنیم
خبرگزاری دفاع مقدس
شهاب مرادی: دایره عاشقان حسین(ع) را تنگ نکنیم
فانوس نیوز
فراخوان نگارش داستان کوتاه «بفرمایید روضه» منتشر شد
ایرنا
70 مُبلغ از سمنان به پیاده روی اربعین اعزام می شوند
ایرنا
10نکته، 40 توصیه برای برگزاری برنامه هیات و مراسم عزاداری
شیعه نیوز
برگزاری کارگاه پژوهشی تعزیه هنرملی ایرانیان 28 شهریور در نیشابور
صدا و سیما
تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
شبستان
آیین رونمایی از قطعه موسیقی قافله با حضور اهالی هنر و رسانه در خرم آباد
خبرآنلاین
اقامه نماز از ارکان اصلی نهضت عاشورا است
ایکنا
هنرنمایی جوانان هرمزگانی برای به تصویر کشیدن واقعه عاشورا
ایرنا
آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
ایرنا
سلامت معنوی تضمین­ کننده سلامت روان
موج رسا
از سلامت معنوی تا سلامت روان
جهان نیوز
روز پس از واقعه در اسفراین
ایرنا
برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم در هلند
باشگاه خبرنگاران
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
عزاداران حسینی در استان مرکزی نماز با شکوه ظهر عاشورا را به سیدالشهدا(ع) اقتدا کردند
تسنیم
پیوند سربازان خمینی(ره) با عاشورای حسینی در مسجد جامع الهادی(ع)
شبستان
ظلم ستیزی و مقابله با استکبار، پیام آشکار نهضت خونین حسینی است
خبرگزاری حوزه
استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
مهر نیوز
مداحان جوان بدون رویه و استاد هستند/ باید معرفت حسینی را در مردم افزایش دهیم/ قبل از هر نماز به امام حسین (ع) سلام کنیم
باشگاه خبرنگاران
نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
بلاغ مازندران
تعزیه چطور در ایران زنده مانده است؟
آفتاب
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
عزاداری ها نباید از جایگاه خود تنزل کند/مبلغان و خطبا مراقب باشند
مهر نیوز
رنگین کمان عزاداری سالار شهیدان در ایران کوچک
فارس
عزاداری ها باید در چارچوب ضوابط دینی و فقهی باشد
ایرنا
خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
عزاداری امام حسین (ع) روح و جسم انسان را صیقل می دهد
ایرنا
اصفهان| آئین 300 ساله طبخ غذای نذری در روستای اراضی مبارکه به روایت تصاویر
تسنیم
«علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
598
قم سوگوار قمر منیر بنی هاشم(ع)/ اقامه باشکوه نماز ظهر تاسوعا
مهر نیوز
محرم در حسینیه ایران و جهان
ایرنا
اقامه قرآنی عزای شب عاشورا در سراسر کشور به همت کانون های فرهنگی هنری مساجد
شبستان
رعایت حق الناس؛ آموزه ای کلیدی برای عزاداری مقبول
ایکنا
شور حسینی در خراسان جنوبی به اوج رسید
فرتاک نیوز
ندای یا ابالفضل یا علمدار کربلا در شهر قم طنین انداز شد
ایرنا
گلستان به ماتم تاسوعای حسینی نشست
ایرنا
تاسوعا روزی به نام ارباب وفا
ایرنا
پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی
ایرنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نباید دایره عاشقان حسین (ع) را با انتقادات بیش از حد تنگ کنیم
bltفانوس نیوز : شهاب مرادی: دایره عاشقان حسین(ع) را تنگ نکنیم
bltایرنا : فراخوان نگارش داستان کوتاه «بفرمایید روضه» منتشر شد
bltایرنا : 70 مُبلغ از سمنان به پیاده روی اربعین اعزام می شوند
bltشیعه نیوز : 10نکته، 40 توصیه برای برگزاری برنامه هیات و مراسم عزاداری
bltصدا و سیما : برگزاری کارگاه پژوهشی تعزیه هنرملی ایرانیان 28 شهریور در نیشابور
bltشبستان : تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
bltخبرآنلاین : آیین رونمایی از قطعه موسیقی قافله با حضور اهالی هنر و رسانه در خرم آباد
bltایکنا : اقامه نماز از ارکان اصلی نهضت عاشورا است
bltایرنا : هنرنمایی جوانان هرمزگانی برای به تصویر کشیدن واقعه عاشورا
bltایرنا : آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
bltموج رسا : سلامت معنوی تضمین­ کننده سلامت روان
bltجهان نیوز : از سلامت معنوی تا سلامت روان
bltایرنا : روز پس از واقعه در اسفراین
bltباشگاه خبرنگاران : برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم در هلند
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltتسنیم : عزاداران حسینی در استان مرکزی نماز با شکوه ظهر عاشورا را به سیدالشهدا(ع) اقتدا کردند
bltشبستان : پیوند سربازان خمینی(ره) با عاشورای حسینی در مسجد جامع الهادی(ع)
bltخبرگزاری حوزه : ظلم ستیزی و مقابله با استکبار، پیام آشکار نهضت خونین حسینی است
bltمهر نیوز : استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
bltباشگاه خبرنگاران : مداحان جوان بدون رویه و استاد هستند/ باید معرفت حسینی را در مردم افزایش دهیم/ قبل از هر نماز به امام حسین (ع) سلام کنیم
bltبلاغ مازندران : نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
bltآفتاب : تعزیه چطور در ایران زنده مانده است؟
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltمهر نیوز : عزاداری ها نباید از جایگاه خود تنزل کند/مبلغان و خطبا مراقب باشند
bltفارس : رنگین کمان عزاداری سالار شهیدان در ایران کوچک
bltایرنا : عزاداری ها باید در چارچوب ضوابط دینی و فقهی باشد
bltایرنا : خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : عزاداری امام حسین (ع) روح و جسم انسان را صیقل می دهد
bltتسنیم : اصفهان| آئین 300 ساله طبخ غذای نذری در روستای اراضی مبارکه به روایت تصاویر
blt598 : «علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
bltمهر نیوز : قم سوگوار قمر منیر بنی هاشم(ع)/ اقامه باشکوه نماز ظهر تاسوعا
bltایرنا : محرم در حسینیه ایران و جهان
bltشبستان : اقامه قرآنی عزای شب عاشورا در سراسر کشور به همت کانون های فرهنگی هنری مساجد
bltایکنا : رعایت حق الناس؛ آموزه ای کلیدی برای عزاداری مقبول
bltفرتاک نیوز : شور حسینی در خراسان جنوبی به اوج رسید
bltایرنا : ندای یا ابالفضل یا علمدار کربلا در شهر قم طنین انداز شد
bltایرنا : گلستان به ماتم تاسوعای حسینی نشست
bltایرنا : تاسوعا روزی به نام ارباب وفا
bltایرنا : پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.