مخبر - 1398/06/18 - مصرف گوجه در بارداری، خواص و عوارض

مصرف گوجه در بارداری، خواص و عوارض
مصرف گوجه فرنگی دربارداری به دلیل ارزش غذایی بالای آن توصیه می شود.
مصرف گوجه در بارداری، خواص و عوارض

مصرف گوجه فرنگی دربارداری به دلیل ارزش غذایی بالای آن توصیه می شود.
دوران بارداری یکی از مهمترین مراحل زندگی هر مادری است. از این رو توجه به نوع تغذیه در این دوران اهمیت بسیار ویژه ای می یابد. زیرا رژیم غذایی مادر باید کلیه ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تکامل جنین را در این دوران فراهم کند. گوجه فرنگی می تواند بخشی از رژیم غذایی مادران باردار باشد، زیرا مصرف آن در این دوران نه تنها ایمن است بلکه به ارتقاء سطح سلامت مادر وجنین کمک کرده و از آنها در برابر ابتلا به بیماری ها محافظت می کند.

ارزش غذایی گوجه فرنگی
علی رغم آنکه گوجه فرنگی از نظر علم گیاه شناسی جزء میوه ها می باشد ولی در میان عموم مردم به عنوان تره بار و جزء سبزیجات شناخته می شود. این ماده غذایی دارای فوائد بسیار زیادی بوده و بخش مهمی از رژیم غذایی مردم بسیاری از کشورهای جهان را تشکیل می دهد.
یک عدد گوجه فرنگی متوسط حاوی 22 کالری 0 گرم چربی، 5 گرم کربوهیدرات، 1 گرم پروتئین، یک گرم فیبر خوراکی و 6 میلی گرم سدیم است.
مصرف این میزان گوجه فرنگی 40 درصد نیاز روزانه توصیه شده به ویتامین c، 20 درصد ویتامین A، 2 درصد آهن و همچنین یک درصد از نیاز رویانه بدن به کلسیم را تامین می کند.
حاصل تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که مصرف گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدانی بسیار قوی موسوم به لیکوپن علاوه بر محافظت از بدن در برابر اثرات زیانبار رادیکال های ازاد ریسک ابتلا به پره اکلامپسی را در مادران باردار کاهش داده و در داشتن زایمانی موفق نیز موثر است.

مزایای مصرف گوجه فرنگی در بارداری
مصرف گوجه فرنگی علاوه بر داشتن طعمی دلپذیر داری فوائد بسیاری برای مادران باردار می باشد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:
گوجه فرنگی نه تنها نیاز بدن به مواد مغذی حیاتی از جمله آهن را تامین می کند بلکه به علت داشتن مقادیر بالای ویتامین A درحفظ سلامت مادر و جنین در این دوران نیز نقش بسیار موثری دارد.
نوشیدن آب گوجه فرنگی در دوران بارداری باعث کاهش ضعف و خستگی شده و سطح انرژی بدن را افزایش می دهد.
همچنین مصرف آب گوجه فرنگی سبب تقویت بینایی و رشد بهتر موهای جنین خواهد شد.
گوجه فرنگی خون را تصفیه کرده و باعث بهبود گردش خون بدن می شود. ضمن آنکه نوشیدن آب گوجه فرنگی در کاهش فشار خون بدن بسیار موثر است.
نیاز روزانه مادران باردار به آهن در این دوران افزایش می یابد و مصرف گوچه فرنگی راه آسانی برای پیشگیری از بروز کم خونی در این دوران است.
ویتامین C موجود در گوجه فرنگی به استحکام دندان ها، لثه ها و استخوان ها کمک کرده و میزان جذب آهن را در بدن افزایش می دهد.
ویتامین K موجود در گوجه فرنگی در کنترل و کاهش خونریزی حین زایمان بسیار موثر است.
آلفا لیپوئیک اید موجود در گوجه فرنگی با تبدیل کردن گلوکز به انرژی در رفع خستگی و ایجاد حس سرزندگی در مادران باردار نقش بسیار موثری دارد.
مصرف اسید فولیک در دوران بارداری به دلیل پیشگیری از ابتلا جنین به نقایص مادرزادی لوله های عصبی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ که با مصرف گوجه فرنگی در این دوران می توان نیاز بدن به این ویتامین مهم را تامین کرد.
نیاسین با ویتامین B3 موجود در گوجه فرنگی در کاهش سطح کلسترول و پیشگیری از مشکلات قلبی موثر است.
گوجه فرنگی خام دارای خواص ضد عفونی کننده بوده و در پیشگیری از عفونت های دوران بارداری نقش بسیار موثری دارد.

خطرات مصرف گوجه فرنگی در بارداری
اگر چه مصرف گوجه فرنگی برای کلیه افراد و به ویژه مادران باردار بسیار مفید است ولی با این حال افراط در مصرف آن میتواند مخاطره آمیز باشد
مصرف مقادیر کافی از گوجه فرنگی در حفظ سلامت بدن و برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل موثر است ولی مصرف بیش از حد آن یا اثرات منفی زیر بر سلامت مادر و جنین همراه است:
ابتلا به عارضه سوزش سر دل به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی
ابتلا هب مشکلات گوارشی ناخوشایندی از قبیل نفخ و درد معده
ایجاد تغییر رنگ خفیف در مادر و جنین
روش های مصرف گوجه فرنگی
روش های استفاده از این ماده غذایی براساس ذائقه افراد متفاوت است:
گوجه فرنگی را می توان به صورت خام در تهیه سالاد و یا به صورت پخته در طبخ انواع غذا استفاده کرد.
بسیاری از مادران باردار به دلیل خاصیت اسیدی گوجه فرنگی ترجیح می دهند آن را به صورت سس کچاپ، آبمیوه و یا در انواع سوپ استفاده کنند.
گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع غذایی دوران باردرای است بنابراین مصرف آن را به اشکال مختلف در رژیم غذایی خود بگنجانید به این ترتیب علاوه بر لذت بردن از طعم دلپذیر آن جنین در حال رشدتان نیز از مواد مغذی موجود در آن بهره مند خواهد شد.

چگونگی تشخیص گوجه فرنگی های مرغوب
برای بهره مندی از مواد مغذی موجود در گوجه فرنگی و لذت بدن از طعم دلپذیر آن باید گوجه فرنگی های مناسبی را برای خرید انتخاب کنید.
پیش از هر چیز به ظاهر گوجه فرنگی کاملا دقت کنید یک گوجه فرنگی خوب و رسیده باید رنگی روشن و قرمز داشته و سطح آن فاقد هر گونه لک و سیاهی باشد گوجه فرنگی های مات و کمرنگ بی مزه و دارای طعمی نامطلوب هستند علاوه بر آن گوجه فرنگی هایی که بر روی سطح خود دارای لکه های سیاه هستند برای خرید گزینه مناسبی نیستند. زیرا وجود حتی یک لکه سیاه روی گوجه فرنگی می تواند نشانه خراب بودن داخل میوه باشد.
از انجایی که به منظور امکان ذخیره سازی بلند مدت و حمل و نقل در مسافت های طولانی گوجه فرنگی ها را به صورت سبز و نارس جمع آوری می کنند نمی توان سالم بودن ظاهر میوه را تنها معیار منساب بودن آن برای مصرف دانست اغلب گوجه فرنگی ها در راه رسیدن به مقصد رسیده می شوند ولی برخی دیگر از آنها نیز پس از انتقال به مقصد برای تسریع در فرآیند رسیده شدن در معرض گاز اتیلن قرار می گیرند بنابراین بهتر است برای اطمینان بیشتر از تازه بودن محصول آنها را از فروشگاه های محلی تهیه کنید.
پس از بررسی ظاهر گوجه فرنگی با فشار انگشتان دست میزان استحکام بافت آن را امتحان کنید. (یک گوجه فرنگی خوب نباید بیش از حد سفت و یا آنقدر نرم باشد که فشار انگشتان شما سبب له شدن آن شود) از انتخاب گوجه فرنگی های نرم خودداری کنید. زیرا مدت زمان نگهداری آنها کوتاه بوده و به سرعت دچار فساد و له شدگی می شوند.
نرم بودن بیش از حد گوجه فرنگی نشانه مرغوب بودن و عدم تازگی آن است همچنین وزن نیز از دیگر فاکتورهای مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید. گوجه فرنگی های تازه سنگین تر بوده و بافت متراکم تری دارند در حالیکه گوجه فرنگی های سبز و نارس معمولا سبک تر به نظر می رسند.
آخرین گام بو کردن گوجه فرنگی از قسمت ساقه آن است این رایحه باید تند و شیرین باشد هر چه عطر گوجه فرنگی بیشتر باشد طعم آن نیز مطلوب تر است. از خرید گوجه فرنگی های بسته بندی شده خودداری کنید زیرا نمی توانید از طریق بوییدن به میزان تازگی آن پی ببرید.
در نهایت گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع غذایی و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است. با وجودیکه مصرف گوجه فرنگی در دوران بارداری ایمن است ولی افراط در مصرف آن نیز مانند هر ماده غذایی دیگری با مضراتی همراه است گوجه فرنگی علاوه بر دارا بودن مقادیر قابل توجهی از ویتامین A,C ، آهن و لیکوپن در حفظ سلامت مادر وکمک به رشد جنین بسیار موثر است.

منبع: طب روز همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «نی نی بان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عفونت   مادران باردار   انرژی   گوجه   کالری   مواد مغذی   کلسیم   خوراکی   کم خونی   کربوهیدرات   ویتامین c   گوجه فرنگی   تغذیه   ویتامین   کشورهای جهان   فرنگی   نوشیدن   پروتئین   کنترل و کاهش   رژیم درمانی   بینایی   نیاسین   سدیم   ماده غذایی   گردش خون   ویتامین ها   تره بار   لیکوپن   چربی   بارداری   اسید فولیک   پره اکلامپسی   مشکلات قلبی   نیاز بدن   گلوکز   عصبی   جذب آهن   مادرزادی   کاهش فشار خون   کاهش سطح   آنتی اکسیدانی   پیشگیری   دوران بارداری   ابتلا به بیماری   مادر و جنین  
اخبار مرتبط
انرژی زا های خوشمزه که تا شب شما را سرحال نگه می دارد
سایت جماران
برای مبارزه با خستگی
مردم نیوز
خوشمزه ترین بمب های انرژی!
آناج
خواص شگفت انگیز بامیه + تاثیر آن بر سلامتی انسان
شمانیوز
شناسایی مواد غذایی سرشار از پتاسیم
شفا آنلاین
خواص بادام را بشناسید + فواید ثابت شده
شمانیوز
بلایی که غذای چرب چه بر سر مغز می آورد
شفا آنلاین
غذای چرب چه بلایی بر سر مغز می آورد؟
خبرگزاری دانشجو
شربت بادام و عسل، یک نوشیدنی مناسب و مفید برای ورزشکاران
پارسینه
غذای چرب با مغز شما چه می کند؟
جوان آنلاین
مغز شما از غذای چرب آسیب می بیند!
بازار نیوز
بلایی که غذای چرب بر سر مغز می آورد
شهر فردا
غذای چرب چه بلایی بر سر «مغز» می آورد؟
آریا
یک نوشیدنی موثر برای رفع افسردگی
مردم سالاری
غذای چرب چه بلایی بر سر "مغز" می آورد؟
تسنیم
پیش گیری از اضطراب
مردم نیوز
نوشیدنی که از افسردگی و اضطرابتان پیش گیری می کنید
پارسینه
نوشیدنی که از افسردگی و اضطرابتان پیش گیری می کند
روز پلاس
با این نوشیدنی از افسردگی و اضطراب پیشگیری کنید
خبرآنلاین
میوه ای که مانع از ایجاد آسم می شود/ سلطان گیاهان دارویی را بیشتر بشناسیم/ اسرار مهم ضد پیری برای خانم ها/ رایحه ای درمانی برای تقویت مغز
شریان
خام خواری در دوران بارداری، فواید و مضرات
نی نی بان
آیا خام خواری در بارداری مفید است؟
ستاره
مواد غذایی بارداری، نحوه انتخاب
نی نی بان
12 خاصیت فوق العاده هل؛ از تقویت قوای جنسی تا درمان سکسکه
فرارو
خوردن بادام زمینی در بارداری، ویتامین های موجود در آن
نی نی بان
تغذیه دوران بارداری، میتوان تخم مرغ خورد؟
نی نی بان
نوشیدن این شربت در بارداری کودکتان را زیبا می کند
پارسینه
روده سالم و شکست «یبوست» با نوشیدن شربتی گوارا
فانوس نیوز
خواص انار (Pomegranat)
پارسینه
فواید بی نظیر شربت زنجبیل
ناطقان نیوز
شربتی خانگی که قدرت حافظه را چند برابر می کند
پارسینه
تغذیه دیابت حاملگی، بهترین رژیم چیست؟
نی نی بان
شربتی که چربی هایتان را به سرعت برق و باد می سوزاند
برنا نیوز
باید و نبایدهای خوردن خوراکی با معده خالی!
ساعت 24
خواص شلغم؛ بیش از 30 خاصیت ریشه و برگ شلغم
آوای خزر
ویتامین های ضروری در بارداری، لیست کامل آن
نی نی بان
تغذیه کودکان کم وزن، هشت غذای پر کالری
نی نی بان
مبتلایان به دیابت نوع 2، ده سوپرفود را فراموش نکنند!
نصف جهان
شلغم برای نوزاد، فواید بی نظیر آن
نی نی بان
خوردن انگور در بارداری، فواید آن چیست؟
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : انرژی زا های خوشمزه که تا شب شما را سرحال نگه می دارد
bltمردم نیوز : برای مبارزه با خستگی
bltآناج : خوشمزه ترین بمب های انرژی!
bltشمانیوز : خواص شگفت انگیز بامیه + تاثیر آن بر سلامتی انسان
bltشفا آنلاین : شناسایی مواد غذایی سرشار از پتاسیم
bltشمانیوز : خواص بادام را بشناسید + فواید ثابت شده
bltشفا آنلاین : بلایی که غذای چرب چه بر سر مغز می آورد
bltخبرگزاری دانشجو : غذای چرب چه بلایی بر سر مغز می آورد؟
bltپارسینه : شربت بادام و عسل، یک نوشیدنی مناسب و مفید برای ورزشکاران
bltجوان آنلاین : غذای چرب با مغز شما چه می کند؟
bltبازار نیوز : مغز شما از غذای چرب آسیب می بیند!
bltشهر فردا : بلایی که غذای چرب بر سر مغز می آورد
bltآریا : غذای چرب چه بلایی بر سر «مغز» می آورد؟
bltمردم سالاری : یک نوشیدنی موثر برای رفع افسردگی
bltتسنیم : غذای چرب چه بلایی بر سر "مغز" می آورد؟
bltمردم نیوز : پیش گیری از اضطراب
bltپارسینه : نوشیدنی که از افسردگی و اضطرابتان پیش گیری می کنید
bltروز پلاس : نوشیدنی که از افسردگی و اضطرابتان پیش گیری می کند
bltخبرآنلاین : با این نوشیدنی از افسردگی و اضطراب پیشگیری کنید
bltشریان : میوه ای که مانع از ایجاد آسم می شود/ سلطان گیاهان دارویی را بیشتر بشناسیم/ اسرار مهم ضد پیری برای خانم ها/ رایحه ای درمانی برای تقویت مغز
bltنی نی بان : خام خواری در دوران بارداری، فواید و مضرات
bltستاره : آیا خام خواری در بارداری مفید است؟
bltنی نی بان : مواد غذایی بارداری، نحوه انتخاب
bltفرارو : 12 خاصیت فوق العاده هل؛ از تقویت قوای جنسی تا درمان سکسکه
bltنی نی بان : خوردن بادام زمینی در بارداری، ویتامین های موجود در آن
bltنی نی بان : تغذیه دوران بارداری، میتوان تخم مرغ خورد؟
bltپارسینه : نوشیدن این شربت در بارداری کودکتان را زیبا می کند
bltفانوس نیوز : روده سالم و شکست «یبوست» با نوشیدن شربتی گوارا
bltپارسینه : خواص انار (Pomegranat)
bltناطقان نیوز : فواید بی نظیر شربت زنجبیل
bltپارسینه : شربتی خانگی که قدرت حافظه را چند برابر می کند
bltنی نی بان : تغذیه دیابت حاملگی، بهترین رژیم چیست؟
bltبرنا نیوز : شربتی که چربی هایتان را به سرعت برق و باد می سوزاند
bltساعت 24 : باید و نبایدهای خوردن خوراکی با معده خالی!
bltآوای خزر : خواص شلغم؛ بیش از 30 خاصیت ریشه و برگ شلغم
bltنی نی بان : ویتامین های ضروری در بارداری، لیست کامل آن
bltنی نی بان : تغذیه کودکان کم وزن، هشت غذای پر کالری
bltنصف جهان : مبتلایان به دیابت نوع 2، ده سوپرفود را فراموش نکنند!
bltنی نی بان : شلغم برای نوزاد، فواید بی نظیر آن
bltنی نی بان : خوردن انگور در بارداری، فواید آن چیست؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.