مخبر - 1398/06/18 - بدون عنوان

بدون عنوان
الکس وارد در وبسایت وکس نوشت: این هفته مقامات ایرانی اعلام کردند که محدودیت های تحقیق و توسعه در حوزه برنامه هسته ای خود را کنار می گذارند و هشدار دادند که شاید با سرعت بالاتری غنی سازی اورانیوم را انجام دهند.
بدون عنوان

تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است/ CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند الکس وارد در وبسایت وکس نوشت: این هفته مقامات ایرانی اعلام کردند که محدودیت های تحقیق و توسعه در حوزه برنامه هسته ای خود را کنار می گذارند و هشدار دادند که شاید با سرعت بالاتری غنی سازی اورانیوم را انجام دهند. واشنگتن خواستار توقف برنامه توسعه موشک های بالستیک ایران شده است. به گزارش سرویس بین الملل «صدای فردا»، در ادامه این مطلب آمده است: تردیدی وجود ندارد که ایرانی ها در مقایسه با گذشته استراتژی تهاجمی تری را در پیش گرفته اند. اما تحولات اخیر نباید برای ما غافل گیرکننده باشند. کارشناسان آمریکایی هشدار داده بودند که خروج ترامپ از توافق هسته ای به بروز بحران کنونی منجر خواهد شد.
توافق هسته ای سال 2015 بین ایران، آمریکا، قدرت های اروپایی و چین در ازای برداشتن تحریم های اقتصادی محدودیت های سختگیرانه ای را بر برنامه هسته ای این کشور اعمال کرد. دولت باراک اوباما تمایلی به استفاده از گزینه نظامی نداشت و قصد داشت از طریق دیپلماتیک مسیر دست یابی ایران به بمب هسته ای را مسدود کند. دولت اوباما برای قانع کردن رهبران ایران چاره ای جز استفاده از مشوق های مالی نداشت.
اما ترامپ در ماه مه 2018 کشورش را از توافق هسته ای خارج و دوباره تحریم های اقتصادی فلج کننده را علیه ایران وضع کرد. شرکت های اروپایی بعد از اعمال تحریم ها از بازار ایران خارج شدند.
در نتیجه، ایرانی ها دو گزینه پیش روی خود داشتند: 1- همچنان به توافق هسته ای پایبند بمانند و از جامعه بین المللی بخواهند که دولت ترامپ را برای متوقف کردن کمپین فشار حداکثری خود قانع کند.2-برای تشدید فشار بر آمریکا و قدرت های اروپایی دوباره فعالیت های هسته ای و موشکی خود را از سر بگیرد.
تهران در نهایت گزینه دوم را انتخاب کرد، اما دولت ترامپ باید از قبل خود را برای اقدامات احتمالی ایران آماده می کرد. اخیرا روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد که کارشناسان سازمان سیا گام های بعدی ایران را به طور دقیق پیش بینی کرده بودند. در بخشی از این گزارش آمده است:
«سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یک سال پیش از خروج ترامپ از توافق هسته ای یک ارزیابی محرمانه را در اختیار مقامات ارشد کشور قرار می دهد که در آن گام های احتمالی ایران در آینده پیش بینی شده بودند. مطابق با این ارزیابی، عناصر تندرو در ایران قدرتمندتر می شوند و سیاست مداران میانه رو به حاشیه کشانده خواهند شد. ایران همچنین شاید دست به حملاتی در خلیج فارس یا نقاط دیگر در خاورمیانه بزند».
بنا براین، تحلیلگران سیا می دانستند که ایران احتمالا رفتار پرخاشگرانه ای را نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته ای نشان خواهد داد. آن ها بروز بحران کنونی در خاورمیانه را پیش بینی کرده بودند.
با نگاهی به تاریخ ایران متوجه می شویم که آن ها هیچ وقت در مقابل فشارها و تهدیدات خارجی تسلیم نشده اند. افشین استوار، کارشناس مسائل ایران در مصاحبه با وبگاه ما گفت: «رهبران ایران از سال 2005 چندین بار نشان داده اند که در مقابل فشارهای بین المللی مقاومت می کنند. تهران کمپین فشار ترامپ را با رفتارهای تهاجمی یا تحریک آمیز در منطقه پاسخ داده است، اگرچه این استراتژی احتمال درگیری نظامی بین دو کشور را افزایش داد».
البته تهران می توانست روش های دیگری را برای افزایش فشار بر دولت ترامپ و مقابله با تحریم های اقتصادی دنبال کند. مقامات ایرانی برای یافتن یک راه حل بهتر می توانستند روابط نزدیک تری را با کشورهای اروپایی برقرار کنند یا اینکه پیشنهاد ترامپ برای بازگشت به میز مذاکره را می پذیرفتند.
در هر صورت تهران تصمیم گرفت این مسیر را دنبال کند. اگرچه ایرانی ها نقش زیادی در افزایش تنش در منطقه و بروز بحران کنونی داشته اند، اما دولت ترامپ نیز بی تقصیر نبوده است.منبع: انتخاب
منبع خبر : صدای فردا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اوباما   واشنگتن   آمریکا   میانه رو   دیپلمات   روزنامه نیویورک تایمز   باراک اوباما   وب سایت   دریا   کشور اروپایی   میز مذاکره   گزینه نظامی   توافق هسته ای   مقامات ارشد   سازمان سیا   کمپین   کارشناسان آمریکایی   مقامات ایرانی   خاور میانه   موشک های بالستیک ایران   چین   بین الملل   دونالد ترامپ   بحران   پیش بینی   تحریم اقتصادی   خروج آمریکا از توافق هسته ای   جامعه بین المللی   فعالیت های هسته ای   غنی سازی اورانیوم   درگیری نظامی  
اخبار مرتبط
تحلیل شبکه ای بی سی از دستاوردهای دیپلماتیک توخالی ترامپ
الف
شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !
الف
جان کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
عصر ایران
کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است / در سیاست خارجی واشنگتن جای «راهبرد و سیاست اصولی» خالی است/ پمپئو می گوید ما می خواهیم به جایی برسیم که بدانیم ایران به سلاح هسته ای دست نمی یابد،خب ما آنجا بودیم / افزایش تنش قطعا قابل پیش بینی است
خبر داغ
کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
پارسینه
جان کری: ترامپ مسوول تنش های خاورمیانه است
اقتصاد نیوز
آیا نیروهای آمریکایی باید جان خود را برای عربستان به خطر بیندازند؟
آفتاب
چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟
آفتاب
کمپین فشار حداکثر یترامپ دستاوردی جز افزایش خطر جنگ نداشته است
رویداد 24
گاردین: چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟ 
نامه نیوز
آیا آمریکا هیچ واکنشی به ایران نشان نخواهد داد؟
پارسینه
چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟ / ترامپ فردی دمدمی مزاج است که رهبری دولتی پر هرج و مرج را در دست دارد / کمپین فشار حداکثری او دستاوردی جز افزایش خطر جنگ نداشته / اکنون ایران اطمینان پیدا کرده که با هیچ واکنش جدی از طرف آمریکا روبرو نخواهند شد
خبر داغ
گاردین: چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟
خبرآنلاین
حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در قالب نوعی فشار بر چین قابل ارزیابی است / ترامپ حاضر به هزینه دادن برای عربستان نخواهد بود / بهترین راهبرد برای ایران چیست؟
انتخاب
تلاش پنهان ماکرون برای برجام
جام نیوز
پس از اخراج بولتون، ترامپ در پی دنبال کردن رویکرد اوباماست؟
رویداد 24
بلومبرگ: ترامپ در حال دنبال کردن رویکرد اوباما است
پارسینه
گویا ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده و در حال دنبال کردن همان رویکرد اوباماست
انتخاب
بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
اقتصاد نیوز
ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام / آیا امانوئل بونه که مسلط به فارسی است و روزگاری را در تهران گذرانده، موفق می شود؟
انتخاب
رایزنی مشاور مکرون برای نجات برجام /امانوئل بونه در حال رایزنی مخفیانه با ایران و آمریکا
دیده بان ایران
بلومبرگ خبر داد: ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام
مثلث
فروغ دیپلماسی، غروب تندروی
ایرنا
برکناری بولتون یعنی پشیمانی ترامپ بابت خروج از برجام؛ آیا ساکن کاخ سفید بزودی همان رویکرد اوباما را در قبال ایران در پیش خواهد گرفت؟
انتخاب
نگرانی چین از تحریم های جدید آمریکا
صدای ایران
چین: تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است/ کمرنگ شدن تعهدات/ تحریم های سخت تر
آرا نیوز
تحریم های آمریکاثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
اتاق خبر
تحریم آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
بولتن نیوز
چین: تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
تسنیم
هشدار چین در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران
افکار نیوز
تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
قدس آنلاین
تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است
شعار سال
وکس: تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است / CIA یک سال قبل از خروج ترامپ از برجام، گام های احتمالی ایران را پیش بینی کرده و درباره آن هشدار داده بود / CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند / احتمال حملاتی در خلیج فارس یا نقاط دیگر خاورمیانه هم از هشدار های CIA بود
نامه نیوز
ابتکار رئیس جمهور فرانسه از نگاه روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونت: ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
نامه نیوز
ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
انتخاب
تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است/ CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند
صدای فردا
وکس: تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است
پارسینه
تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است / CIA یک سال قبل از خروج ترامپ از برجام، گام های احتمالی ایران را پیش بینی کرده و درباره آن هشدار داده بود / CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند / احتمال حملاتی در خلیج فارس یا نقاط دیگر خاورمیانه هم از هشدار های CIA بود
انتخاب
وکس:تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است/CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند
دنیای اقتصاد
لوبلاگ: ابتکار دیپلماتیک مکرون فشار بر دولت ترامپ را افزایش داده است
خرداد نیوز
اخبار مرتبط
bltالف : تحلیل شبکه ای بی سی از دستاوردهای دیپلماتیک توخالی ترامپ
bltالف : شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !
bltعصر ایران : جان کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
bltخبر داغ : کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است / در سیاست خارجی واشنگتن جای «راهبرد و سیاست اصولی» خالی است/ پمپئو می گوید ما می خواهیم به جایی برسیم که بدانیم ایران به سلاح هسته ای دست نمی یابد،خب ما آنجا بودیم / افزایش تنش قطعا قابل پیش بینی است
bltپارسینه : کری: دولت ترامپ مسوول تنش های اخیر در خاورمیانه است
bltاقتصاد نیوز : جان کری: ترامپ مسوول تنش های خاورمیانه است
bltآفتاب : آیا نیروهای آمریکایی باید جان خود را برای عربستان به خطر بیندازند؟
bltآفتاب : چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟
bltرویداد 24 : کمپین فشار حداکثر یترامپ دستاوردی جز افزایش خطر جنگ نداشته است
bltنامه نیوز : گاردین: چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟ 
bltپارسینه : آیا آمریکا هیچ واکنشی به ایران نشان نخواهد داد؟
bltخبر داغ : چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟ / ترامپ فردی دمدمی مزاج است که رهبری دولتی پر هرج و مرج را در دست دارد / کمپین فشار حداکثری او دستاوردی جز افزایش خطر جنگ نداشته / اکنون ایران اطمینان پیدا کرده که با هیچ واکنش جدی از طرف آمریکا روبرو نخواهند شد
bltخبرآنلاین : گاردین: چرا گام بعدی ترامپ در قبال ایران را نمی توان پیش بینی کرد؟
bltانتخاب : حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در قالب نوعی فشار بر چین قابل ارزیابی است / ترامپ حاضر به هزینه دادن برای عربستان نخواهد بود / بهترین راهبرد برای ایران چیست؟
bltجام نیوز : تلاش پنهان ماکرون برای برجام
bltرویداد 24 : پس از اخراج بولتون، ترامپ در پی دنبال کردن رویکرد اوباماست؟
bltپارسینه : بلومبرگ: ترامپ در حال دنبال کردن رویکرد اوباما است
bltانتخاب : گویا ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده و در حال دنبال کردن همان رویکرد اوباماست
bltاقتصاد نیوز : بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
bltانتخاب : ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام / آیا امانوئل بونه که مسلط به فارسی است و روزگاری را در تهران گذرانده، موفق می شود؟
bltدیده بان ایران : رایزنی مشاور مکرون برای نجات برجام /امانوئل بونه در حال رایزنی مخفیانه با ایران و آمریکا
bltمثلث : بلومبرگ خبر داد: ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام
bltایرنا : فروغ دیپلماسی، غروب تندروی
bltانتخاب : برکناری بولتون یعنی پشیمانی ترامپ بابت خروج از برجام؛ آیا ساکن کاخ سفید بزودی همان رویکرد اوباما را در قبال ایران در پیش خواهد گرفت؟
bltصدای ایران : نگرانی چین از تحریم های جدید آمریکا
bltآرا نیوز : چین: تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است/ کمرنگ شدن تعهدات/ تحریم های سخت تر
bltاتاق خبر : تحریم های آمریکاثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltبولتن نیوز : تحریم آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltتسنیم : چین: تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltافکار نیوز : هشدار چین در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران
bltقدس آنلاین : تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltشعار سال : تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است
bltنامه نیوز : وکس: تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است / CIA یک سال قبل از خروج ترامپ از برجام، گام های احتمالی ایران را پیش بینی کرده و درباره آن هشدار داده بود / CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند / احتمال حملاتی در خلیج فارس یا نقاط دیگر خاورمیانه هم از هشدار های CIA بود
bltنامه نیوز : ابتکار رئیس جمهور فرانسه از نگاه روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونت: ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
bltانتخاب : ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
bltصدای فردا : تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است/ CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند
bltپارسینه : وکس: تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است
bltانتخاب : تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است / CIA یک سال قبل از خروج ترامپ از برجام، گام های احتمالی ایران را پیش بینی کرده و درباره آن هشدار داده بود / CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند / احتمال حملاتی در خلیج فارس یا نقاط دیگر خاورمیانه هم از هشدار های CIA بود
bltدنیای اقتصاد : وکس:تنش فعلی ایران و آمریکا تقصیر ترامپ است/CIA گفته بود میانه رو ها در تهران به حاشیه می روند
bltخرداد نیوز : لوبلاگ: ابتکار دیپلماتیک مکرون فشار بر دولت ترامپ را افزایش داده است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.