مخبر - 1398/06/18 - عزاداری اقوام مختلف در قم/ گنجینه ای از فرهنگ های عاشورایی

عزاداری اقوام مختلف در قم/ گنجینه ای از فرهنگ های عاشورایی
قم - وجود مهاجران و اقوام از کشورهای مختلف و اجرای سبک های متنوع عزاداری در قم این شهر را به گنجینه ای از فرهنگ های عاشورایی در کشور تبدیل کرده است.
عزاداری اقوام مختلف در قم/ گنجینه ای از فرهنگ های عاشورایی

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - هیفاء پردل: چه فرق می کند محرم و روز عاشورا در چه نقطه جغرافی مشغول عزاداری باشی وقتی یک نقطه مشترک آن «کربلا» و واقعه «عاشورا» همه شیعیان جهان را با هر رنگ و زبان و قومیتی با خود به یک نقطه می کشد آن هم عشق به حسین بن علی علیه السلام و یاران و اهل بیتش وقتی این نقطه مشترک وجود دارد حال فرقی ندارد با زبان عربی و یا با زبان اردو، پشتو و یا به زبان فارسی نوحه خوانی و عزاداری کنی.

بی شک در ایام عزاداری محرم و صفر می توان انسجام و اتحاد را در شهر مقدس قم بیشتر درک کرد وقتی بیرق های سیاه عزاداری، موکب های مختلف عزاداری، پرچم های سیاه را می بینی که در تکیه های همه اقوام ایرانی اعم ترک، لر، یزدی و آذری و حتی از کشورهایی مانند عراق و افغانستان و پاکستان و هند خودنمایی و جلوه گری می کند و پناه و عشق همه سید سالار شهیدان دو عالم است.

شهر قنوات و ساکنان افغانی آن، مناطق آذر و چهارمردان و یزدان شهر و ساکنان عرب زبانش و هم چنین منطقه نیروگاه و ساکنان آذری و ترک زبانش و ... همه زیر بیرق امام حسین علیه السلام هیئت هایی را دارند که امروز برای خود کلکسیونی از آداب و رسوم عزاداری حسینی برای شهر قم به شمار می رود؛ مهم حرکت در مسیر اهداف حادثه کربلا و مسیری اصلاحی امام حسین(ع) است.

نجفی ها و آتش عزایی که بر علم ها زبانه می کشد

با قدم گذاشتن بر محله ای معروف و تاریخی به نام «گذرخان» به یک حسینیه بسیار قدیمی می رسیم که به نام حسینیه «نجف اشرف» معروف است؛ حسینیه ای که نجفی های مقیم استان قم بعد از رانده شدن از ظلم و ستم رژیم بعثی صدام به دلیل داشتن مذهب تشیع و ریشه ایرانی بودن به فکر ساختن حسینیه افتادند و بنای اولیه این حسینیه را در سال 1350 ساختند.

به نزدیک حسینیه می روم از عزاداران سراغ مسئول هیئت امنای حسینیه را می گیرم و گفت وگو را شروع می کنم؛ وی که خود را مهدی روحانی معرفی می کند، می گوید: نجفی ها به دلیل ارادت خاصی که به امام حسین علیه السلام دارند به محض ورود به شهر قم این حسینیه را ساختند و امروز این حسینیه تنها به نجفی ها تعلق ندارد بلکه زیر بیرق امام حسین(ع) ایرانی ها، پاکستانی ها و افغانستانی ها هم برای عزاداری به این حسینیه می آیند.

این مشعل ها در نجف باعث اتحاد و انسجام هیئت ها و عشایر مختلف نجف می شد

در کنار حسینیه جوانان و نوجوانان ایرانی و نجفی یک دل و هم صدا با انسجام و وحدت در حال آماده شده برای عزاداری هستند روحانی بیان می کند: در شب های ششم، هفتم و هشتم ماه محرم مشعل هایی را روشن و در خیابان ها و میدان ها به ویژه مکان های مقدس می گردانند تاریخچه این مراسم به 500 سال برمی گردد نجفی ها این مشعل ها را با کمک آتشدان های کوچک چوبی و فلزی روشن می کنند که به دلیل وزن بالای مشعل ها حمل آن نیاز به توانایی بالایی دارد.

وی فلسفه این مشعل ها را نشان دادن داغی و سوز و گذار صحرای کربلا و شعله ور شدن خیمه های اهل بیت علیه السلام می داند و می گوید: نجفی ها سه روز مانده به عاشورا آن را در خیابان های منتهی به حرم کریمه اهل بیت می چرخانند این مشعل ها در نجف باعث اتحاد و انسجام هیئت ها و عشایر مختلف نجف می شد و این سنت هنوز در بین نجفی ها ماندگار است؛ این مشعل ها نشان از آتش و سوز و گدازی است که از حادثه کربلا بر جان و دل ما مانده است.

مشق شمشیرها برای اعلام آمادگی برای بیعت با سالار شهیدان

یکی دیگر از ریش سفیدان و پیرغلامان حسینیه نجفی ها که از کودکی تاکنون عمر خود را صرف خدمت به اهل بیت علیه السلام کرده است می گوید: نجفی ها هنوز فرهنگ و آداب و رسوم خاص عزاداری خود را حفظ کرده اند و در ایام محرم با شیوه و سبک خاصی اقدام به عزاداری می کنند؛ در شب های منتهی به عاشورا در این حسینیه جای سوزن انداختن نیست مشق شمشیر، سینه زنی با مداحی عربی و فارسی، مشعل گردانی، شبیه خوانی از مراسم مهم ما نجفی ها است.

ابواحسان الیوسفی درباره مشق شمشیر اظهار می کند: هم زمان با دهه اول ماه محرم از شب ششم به مدت 3 شب تا عاشورا مراسم سنتی «مشق شمشیر» از سوی نجفی های مقیم قم برگزار می شود؛ این مراسم سنتی از نسلی به نسلی در بین نجفی ها برگزار می شود و نجفی ها از حسینیه خود در گذرخان تا حرم حضرت معصومه(س) با شکوه خاصی عزاداری می کنند.

این عضو هیئت امنای حسینیه نجف اشرف درباره فلسفه این نوع عزاداری بیان می کند: در شب عاشورا هنگامی که امام حسین علیه السلام یاران خود را فراخواندند و درباره حوادث روز عاشورا سخنرانی کردند حضرت زینب(س) پس از شنیدن این سخنان آرام و قرار نداشتند؛ حبیب ابن مظاهر اسدی از یاران مخلص امام حسین(ع) برای آرام کردن آن حضرت و نشان اخلاص خود به حضرت سیدالشهدا(ع) با بالا بردن شمشیرهای خود به همراه دیگر یاران امام حسین(ع) به سمت خیمه حضرت زینب(س) رفته و آمادگی خود را برای هم رزمی با اباعبدالله الحسین(ع) نشان دادند.

از شب ششم محرم به مدت 3 شب تا عاشورا مراسم سنتی «مشق شمشیر» از سوی نجفی های مقیم قم برگزار می شود

در کنار حسینیه نجفی ها موکب های کوچکی که از عزاداران و رهگذران با قهوه عربی پذیرایی می کردند جلب توجه می کرد. باب گفت وگو را با یکی از نوجوانان نجفی باز می کنم و از او درباره این نوع پذیرایی می پرسم که می گوید: در کنار چایی شیرینی که ما از آن برای پذیرایی از عزاداران استفاده می کنیم از قهوه تلخ هم استفاده می کنیم.

حسین انصاری می افزاید: اگر فردی که قهوه را خورده است انتهای این فنجان را تکان داد یعنی از میزبان تشکر می کند و دیگر میلی برای قهوه بعدی ندارد ولی اگر عادی فنجان را تحویل دهد یعنی مجدداً باید برای او قهوه بریزیم برای من جای افتخار دارد که از عزاداران حسینی(ع) با هر طیف و قومی و زبانی پذیرایی کنم حسین متعلق به طایفه خاصی نیست.

قیمه نجفی؛ معروف ترین نذری نجفی ها در محرم

به زیرزمین حسینیه نجفی ها هدایت می شوم، وجود دیگ های بزرگ برنج که در حال جوشیدن هستند و آن طرف بوی مطبوع قیمه که به قیمه نجفی معروف است مجذوب می شوم؛ بیشتر درباره این نوع قیمه و فلسفه آن بپرسم هرچند گرما و حرارت این آشپزخانه بسیار بالا است جوانان و حتی افراد پیر و سالمندی را می بینم که عاشقانه در حال آشپزی و مدیریت آشپزخانه هستند تا یک نذری ایده آل تقدیم عزاداران کنند.

از یکی از پیرغلامان درباره نوع غذای نجفی ها در محرم می پرسم که بیان می کند: قیمه نجفی از معروف ترین نذری عاشورا و محبوب ترین غذاهای نجفی ها است و با برنج سرو می شود اما هیچ شباهتی با قیمه ایرانی ها ندارد؛ برای پختن این قیمه لازم است گوشت پخته را با استفاده از گوشت کوب های بزرگ له کنند و ادویه هایی مانند دارچین، نمک و لیمو عمانی را به همراه رب گوجه فرنگی به نخود در حال پخت و گوشت کوبیده شده اضافه کنند تا غذا کاملاً پخته شود.

سید مصطفی موسوی می افزاید: این نوع غذا طرفداران بسیاری هم در میان ایرانیان و هم خود نجفی ها دارد و ما در شب های دهه نخست ماه محرم در هر شب چندین تن از این غذا برای پذیرایی از عزاداران حسینی(ع) تهیه می کنیم؛ باشد که قبول اربابمان حسین باشد.

از او درباره سختی کار در میان گرمای شدید و دمای این مکان می پرسم که بیان می کند: من از 6 سالگی جواز نوکری امام حسین(ع) را گرفته ام مگر گرمای این مکان با گرمای صحرای کربلا برابری دارد؟ مگر ما عزیزتر از اهل بیت اربابمان هستیم که در گرمای صحرای کربلا با تشنگی مقاومت کردند.

حسینیه نجفی ها را با شروع عزاداری و رسیدن هیئت چهارمردان برای تسلیت به نجفی ها و یک صدا شدن عزاداری آن ها ترک می کنیم امیدواریم این اتحاد و انسجام در بین اقوام و ملیت ها نه تنها در محرم در طول سالیان باشد تا پاسخ کوبنده ای در برابر توطئه و تفرقه افکنی دشمنان باشد.

کد خبر 4715064
منبع خبر : مهر نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   افغانستان   افغان   امام علی علیه السلام   ماه محرم   نیروگاه   آداب و رسوم   زبان اردو   خیمه   صحرای کربلا   کودکی   بیعت   گنجینه   مذهب تشیع   کلکسیونی   نوحه خوانی   کریمه اهل بیت   زبان عربی   اهل بیت   هند و پاکستان   محرم و صفر   پیرغلام   سالار شهیدان   واقعه   امام حسین علیه السلام   اتحاد و انسجام   فلسفه   استان قم   نجف   حسینیه   جوانان و نوجوانان   عزاداری  
اخبار مرتبط
بعثی ها به اسرای ایرانی «واکسن ضدعاشورا» می زدند!
خبرگزاری دفاع مقدس
دهه سوم محرم هیات کجا برویم؟
صراط
دهه سوم ماه محرم هیات کجا برویم؟
بولتن نیوز
برگزاری برنامه های ویژه خواهران و کودکان در ایام محرم
شبستان
تشبیه داعش و تشیع در روزنامه «همدلی» ناشی از دشمنی با اصل عزاداری هاست
فارس
آذربایجان شرقی| بیش از 30 هزار نفر از محل نیات واقفان در دهه اول محرم اطعام شدند
تسنیم
میزبانی 3هزار و 560 مکان مقدس از عزادران حسینی در آذربایجان شرقی
مهر نیوز
تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
شبستان
گریه و زاری «کریم» در نقش شمر
مشرق نیوز
عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
شیعه نیوز
دهه اول محرم؛ جلوه ها و بازتاب ها در جزیره کیش
ایرنا
عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
ایرنا
قم در سالروز شهادت امام سجاد(ع) سوگوار شد
قم نیوز
برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
مهر نیوز
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
شام غریبان حسینی در سرزمین آفتاب برگزار شد
تسنیم
آئین شام غریبان حضرت اباعبدالله(ع) در قم برگزار شد
تسنیم
مراسم عزاداری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین با حضور مراجع تقلید برگزار شد
رسانیوز
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
نوای «لبیک یا حسین(ع)» در قم طنین انداز شد
مهر نیوز
مراسم عزاداری روز عاشورا در قم
مهر نیوز
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
هم اندیشی
شور عاشورا و عشق حسین در جزیره کیش
ایرنا
جلوه های ویژه عزاداری مردم قم در روز عاشورا
ایرنا
اقامه باشکوه عزای خون خدا در دیار کریمه اهل بیت(ع)
خبرگزاری حوزه
آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
ایرنا
عاشورا، دانشگاه ایثار
اتاق خبر
نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
بلاغ مازندران
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس و فیلم
مشرق نیوز
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
ایرنا
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
ایرنا
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
فارس
غربت در سرزمین آشنا سنگین تر است
ایرنا
طلوع صبح عزا در عاشورا
قم نیوز
عاشورا یعنی "لبیک یا حسین"/تجلی عشق عاشورایی در جهان
بلاغ مازندران
آداب و رسوم و مراسم بیل زنی روز عاشورا در خراسان جنوبی
برنا نیوز
قم درشب عاشورای حسینی سوگوار است
ایرنا
«علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
598
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بعثی ها به اسرای ایرانی «واکسن ضدعاشورا» می زدند!
bltصراط : دهه سوم محرم هیات کجا برویم؟
bltبولتن نیوز : دهه سوم ماه محرم هیات کجا برویم؟
bltشبستان : برگزاری برنامه های ویژه خواهران و کودکان در ایام محرم
bltفارس : تشبیه داعش و تشیع در روزنامه «همدلی» ناشی از دشمنی با اصل عزاداری هاست
bltتسنیم : آذربایجان شرقی| بیش از 30 هزار نفر از محل نیات واقفان در دهه اول محرم اطعام شدند
bltمهر نیوز : میزبانی 3هزار و 560 مکان مقدس از عزادران حسینی در آذربایجان شرقی
bltشبستان : تداوم میزبانی مساجد از عزاداران سیدالشهداء(ع)/ مساجد همچنان سیاهپوش هستند
bltمشرق نیوز : گریه و زاری «کریم» در نقش شمر
bltشیعه نیوز : عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
bltایرنا : دهه اول محرم؛ جلوه ها و بازتاب ها در جزیره کیش
bltایرنا : عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
bltقم نیوز : قم در سالروز شهادت امام سجاد(ع) سوگوار شد
bltمهر نیوز : برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltتسنیم : شام غریبان حسینی در سرزمین آفتاب برگزار شد
bltتسنیم : آئین شام غریبان حضرت اباعبدالله(ع) در قم برگزار شد
bltرسانیوز : مراسم عزاداری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین با حضور مراجع تقلید برگزار شد
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltمهر نیوز : نوای «لبیک یا حسین(ع)» در قم طنین انداز شد
bltمهر نیوز : مراسم عزاداری روز عاشورا در قم
bltهم اندیشی : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
bltایرنا : شور عاشورا و عشق حسین در جزیره کیش
bltایرنا : جلوه های ویژه عزاداری مردم قم در روز عاشورا
bltخبرگزاری حوزه : اقامه باشکوه عزای خون خدا در دیار کریمه اهل بیت(ع)
bltایرنا : آذربایجان غربی در ماتم حسینی خون می گرید
bltاتاق خبر : عاشورا، دانشگاه ایثار
bltبلاغ مازندران : نماز ظهر عاشورا در دیار علویان اقامه شد
bltمشرق نیوز : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس و فیلم
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltایرنا : قم در روز عاشورای حسینی به سوگ نشست
bltفارس : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
bltایرنا : غربت در سرزمین آشنا سنگین تر است
bltقم نیوز : طلوع صبح عزا در عاشورا
bltبلاغ مازندران : عاشورا یعنی "لبیک یا حسین"/تجلی عشق عاشورایی در جهان
bltبرنا نیوز : آداب و رسوم و مراسم بیل زنی روز عاشورا در خراسان جنوبی
bltایرنا : قم درشب عاشورای حسینی سوگوار است
blt598 : «علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.