مخبر - 1398/06/18 - از طوق شیخ رضا تا نخل 700 ساله سَرفَره؛ سوگواری مردمان دارالمومنین

از طوق شیخ رضا تا نخل 700 ساله سَرفَره؛ سوگواری مردمان دارالمومنین
تهران- ایرنا- مردمان کاشان که به شهر دیار مومنان شهره است، ایام عزاداری سالار شهیدان را با آیین های کهن یادگار مانده از دوره صفویان از جمله علم کردن طوق و نخل زنده نگه می دارند.
از طوق شیخ رضا تا نخل 700 ساله سَرفَره؛ سوگواری مردمان دارالمومنین

ارادت به اهل بیت به ویژه اباعبدالله الحسین (ع) افتخار ایرانیان است. بی تردید عاشورا، حماسی ترین و سوزناک ترین واقعه تاریخی است که باگذشت سالیان سال از وقوع آن، مردمان هر شهر و دیاری از سراسر ایران با مراسمی خاص و متفاوت به پاسداشت این حماسه می نشینند که نشانگر فرهنگ و آداب ورسوم مردمان آن مناطق و هر کدام در نوع خود قابل توجه و بی نظیر است.

حال و هوای محرم از چند روز قبل از آغاز این ماه در تمام کوچه پس کوچه ها و خیابان های کاشان با نصب کردن پرچم های قرمز و مشکی و سبز در ورودی حسینیه ها، مساجد، تکایا و گاه به دیوار خانه هایی که مراسم سوگواری و عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، هویدا می شود، تاریخچه آیینهای سنتی و مذهبی در منطقه کاشان و روستاهای اطراف آن، با توجه به بنای تکایا و حسینیه ها و آثار به جامانده گاهی به دوره صفویه نیز می رسد.

آیین سنتی مذهبی چاووش خوانی، سقاخوانی، پنجه بندی، کُتَل، خیمه بندی، طوق برداری، خیمه کوبی، نخل گردانی، تعزیه خوانی از جمله آیین های سنتی مذهبی این منطقه است که هر سال با حضور دوستداران اهل بیت و اباعبدالله الحسین (ع) و حتی گردشگرانی از راه های دور و نزدیک برگزار می شود.

نخل سرپره یا سرفره

نخل گردانی از جمله آیین های عزاداری ایام محرم است، اما در این میان نخل سرپره یا سرفره متعلق به هیات عزاداری حسینی سرپره کاشان با قدمتی 700 ساله نماد تشییع پیکر مطهر حضرت سیدالشهداء (ع) است که از احترام خاصی نزد مردمان این دیار برخوردار است.

نخل از معروف ترین وسایل عزاداری است که از قرن ها قبل معمولا به عنوان تابوت، حجله عزا پیکر تشبیهی سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا تشییع و حمل می شود و جمعیت زیادی پای آن به سینه زنی و نوحه خوانی می پردازند. پیشینیه رسم نخل گردانی در مراسم عزاداری به دوره های پیش از صفویه می رسد، بسیاری از نویسندگان هم رسم نخل بندی و نخل گردانی را از بدعت های صفویان در ایران دانسته اند؛ اصولا نخل به مفهوم درخت خرماست و در اصطلاح عامیانه به هر درخت و درختچه ای تزیینی هم نخل گویند.گفته می شود چون در قدیم برای ساختن نخل به عنوان نمادی در عزاداری از چوب درخت خرما به خاطر نرم بودنش استفاده می شده، این وسیله عزاداری به نخل شهرت یافته است.
در کاشان پنج نخل شامل نخل سرپره (گفته می شود قدیمی ترین نخل کاشان است) نخل درب فین، نخل درب باغ، نخل کلهر و نخل باباشرف وجود دارد که قدمت آنها را بیش از یک قرن می دانند. نخل های محلات مختلف کاشان را در دهه اول محرم ابتدا با گلاب معطر می کنند، سپس لباس سیاه نخل، معروف به چادری را با فریادهای یا حسین بر نخل می پوشانند و پارچه سبز رنگی که نشان از آقایی و سیادت سادات بنی فاطمه است، به صورت عمامه بالای نخل می بندند. پیراهنمانندی که آغشته به خون است را به نشانه شهادت به قسمت عقب نخل می آویزند، به برخی نخل ها شمشیر، خنجر، سپر، کلاه خود و آیینه نصب می کنند.
از مراسم و آداب مرسوم نخل برداری نخل تکاندن است. این مراسم برای اعلام آمادگی و مهیاشدن قبل از مراسم اصلی در روز عاشورا، انجام می شود و گردگیری نخل نیز نامیده می شود. هیات حسینی سرپره که قدمتی 700 ساله دارد نخل تکانی را در شب تاسوعا انجام داده و هنگام عزاداری و سینه زنی نخل را بلند کرده در تکیه می چرخانند و با فریادهای واحسین- حسین نخل را چند مرتبه تکان می دهند سپس در پای آن به سینه زنی و عزاداری می پردازند.
نخل سرپره به عنوان نماد تشییع پیکر امام حسین (ع) و دیگر نخل های کاشان بعدازظهر عاشورا همراه با سینه زنی، نوحه خوانی در میان دود اسفند و قربانی کردن بلند می شود و مردم ناله کنان نخل را مشایعت می کنند. از ویژگی ها و جلوه های خاص در عزاداری سنتی کاشان که از قدیم الایام تاکنون مرسوم است آوردن نخل به بازار تاریخی کاشان است که ابهت و عظمت و شکوه خاصی به عزاداری و سینه زنی می بخشد.
رسم است که تا نخل سرپره وارد بازار نشود دیگر نخل ها وارد و بلند نمی شوند؛ زیرا این نخل متعلق به سیدالشهدا (ع) است و به خاطر ادب و احترام باید جلوی نخل های دیگر وارد شود. نوحه خوانی و سینه زنی در بازار ادامه یافته و پس از پایان، نخل ها به حسینیه ها و محل های خود بازگردانده می شوند و مردم شب عاشورا همانند شب های قبل مهمان سفره نذری امام حسین (ع) می شوند. آیین نخل برداری با اندکی تفاوت در نحوه اجرا و زمان در شهرها و روستاهای شمال استان اصفهان از جمله اردستان، زواره، نطنز، نیاسر، ابیانه، ابوزیدآباد، ابیانه و قمصر در روز عاشورا برگزار می شود.

طوق شیخ رضا

آیین سنتی، مذهبی 400 ساله استقبال از طوق شیخ رضا در مرکز هیات عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) کاشان واقع در خیابان غیاث الدین جمشید این شهرستان اجرا می شود. همزمان با شب هشتم محرم ، طوق شیخ رضا از خانه متولی آن ماشاءالله شیخ رضایی (بابای طوق) واقع در محله سرسنگ طی مراسم بسیار باشکوهی همراه با دمامه زنی، علم کشی و همچنین با همراهی جمعیت انبوهی از مردم شهرستان دارالمومنین کاشان که ارادت خاصی نسبت به این طوق (توغ) دارند به سوی حسینیه طوق شیخ رضا راهی می شود. عزاداران حسینی سپس در این حسینیه به نوحه خوانی و سینه زنی در سوگ سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش می پردازند. (توغ، کلمه ای ترکی به معنای رایج پرچم، بیرق و علم است که املای آن به گونه «طوق» نیز مرسوم است).

توغ زبانه ای از فولاد به عرض تقریبی هفت سانتی متر و به طول یک تا 1.5 متر و قطری حدود سه میلی متر است که منتهی الیه سر آن به شکل گلابی قلم زده و از پایین به شکل قلب متصل است و سطح این سینی هم قلم زده و کلماتی از قرآن و یا چیز دیگری متناسب با موضع، پنجره وار کنده شده و دور آن به فواصلی چله هایی مانند پیکان نیز وصل و در پایین آن لوله آهنی است که سر چوبی به قطر نزدیک 20 سانتی متر و بلندی 2 تا سه متر در آن است و طاقه شال ترمه ای به آن گره می زنند و در مواقعی که به اصطلاح دسته حرکت می کند، شالی به کمر بسته و ته چوب را در آن گذاشته و قائم می برند.

هر ساله آیین استقبال از طوق شیخ رضا در شب هشتم محرم انجام می شود و دلیل آن به خاستگاه این طوق (توغ) که بارگاه رضوی است، برمی گردد؛ این طوق (توغ) متبرک در ابتدا در آستان ملکوتی امام هشتم حضرت ثامن الحجج (ع) نگهداری می شد اما توسط یکی از اهالی محله سرسنگ کاشان به نام شیخ رضا که افتخار خادمی حضرت را داشته به عنوان سوغاتی ماندگار به کاشان آورده می شود. شیخ رضا در عالم رویا، سوغاتی جاودانه از امام رضا (ع) می طلبد تا هیچگاه فراموش نکند آن حضرت نشانی مسئول آستان را داده و می فرماید: برو و بگو امام رضا (ع) فرمودند فلان طوق را به من بدهید تا به کاشان ببرم. پس از آنکه با پشت سر گذاشتن مشکلاتی طوق را از تولیت آستان می گیرد شیخ رضا در عبور از مسیر مشهد تا کاشان مورد استقبال جمعیت زیادی از طوق (توغ) منزل به منزل و شهر به شهر می شود تا اینکه این آیین از آن به بعد در کاشان مرسوم و ماندگار می شود. از آن زمان تاکنون یعنی حدود چهار قرن پیش تاکنون هرساله شاهد مراسم استقبال از طوق هستیم.

البته پس از به قدرت رسیدن حکومت شیعی صفویه و همزمان با رسمیت یافتن مذهب تشیع در ایران حکومت صفوی و تقویت شعائر مذهبی به ویژه مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، مراسمی نظیر توغ شیخ رضا در کاشان با شور و حال خاص تری انجام گرفت. در این مراسم طوق (توغ) توسط اعضای هیات از منزل نوادگان و خاندان شیخ رضا که افتخار سیادت نیز دارند، طی آیین استقبال به حسینیه شیخان مرکز این هیات در خیابان غیاث الدین جمشید واقع در محله سرسنگ کاشان برده شده و آیین سوگواری سالار شهیدان در جوار آن برگزار می شود. سوگوارانی که برای آوردن طوق از محل نگهداری آن حرکت می کنند با عزاداری، سینه زنی و نواختن طبل و دمامه زنی، حسین حسین گویان همراه با هیئت احمدی بابایی ها آن را به حسینیه انتقال می دهند.

برداشتن طوق شیخ رضا در کاشان و سایر توغ ها در این شهرستان به صورت خمیده به نشان داغ شهادت علمدار امام حسین (ع) در روز عاشورا و شکسته شدن کمرش از داغ برادر است در حالی که برداشتن طوق ایستاده و عمودی به معنای استوار و ایستادگی علم سیدالشهدا و آمادگی جانبازی و فداکاری سوگواران در بیشتر شهرها و روستاهای ایران است. در کاشان طوق های دیگری نیز نظیر طوق سیغن (مسجد امام علی (ع) درب یلان)، طوق کلهر (مسجد صادقیه)، طوق مابین (مسجد محمدیان)، طوق های زیارت پنجه شاه و توغ مسجد میانچال وجود دارند که در زمان حاضر هیاتها آن را به بازار برده و پای آن عزاداری می کنند؛ اما توغ شیخ رضا شناخته شده ترین و مشهورترین توغ کاشان است که به نام هیئت شناخته می شود. برداشتن طوق شیخ رضا در کاشان در روزهای هشتم و تاسوعا و عاشورا انجام می گیرد؛ در این روزها طوق پیشاپیش و در جلوی هیات برای مراسم عزاداری در سراسر بازار کاشان حرکت داده می شود.

بزرگ ترین نمایش آیینی کشور در نوش آباد

مراسم آیینی و سنتی مذهبی محرم در نوش آباد شهر آیین های عاشورایی از شامگاه روز عید غدیر بعد از نماز مغرب وعشاء با سنت دیرینه و یکصد سالهء در حسینیه ها و منازل محلات این شهر آغاز می شود. سقاخوانی مراسمی است که 4 گروه از استادان و پیشکسوتان سقاخوان، بزرگ ترها، شاگردان و جوانان به صورت حلقه های عزا مقابل یکدیگر نشسته و اشعاری پر محتوا و سوزناک در توصیف واقعه کربلا و مدح شهدای کربلا را با نواهایی برگرفته از ردیف دستگاه موسیقی سنتی بدون سینه زنی و سنج و دهل هم نوایی میکنند که تا شب اول محرم اجرا می شود.

همزمان با این مراسم علاوه بر سیاهپوش کردن تکایا و حسینیه ها بیرق های عزا نیز در هر کوچه، خیابان و کوی و برزن حتی تک تک منازل شهروندان نوش آبادی نصب می شود و با سیاه پوش کردن و برافراشتن پرچمهای سبز و قرمز و سیاه در تمام محلات شهر توسط جوانان ولایی و اهلبیتی به استقبال محرم می روند.

پنج هیات مذهبی شهر نوش آباد نیز هر کدام از این هیات ها در ایام محرم برنامه ها و آیینهای ویژه خود را در روزهای از پیش تعیین شده با شکوه و ابهتی خاص اجرا می کنند که بسیار از آن استقبال می شود. اوج برنامه ها و مراسم آیینی مذهبی شهروندان نوش آبادی در روزهای دوم، هشتم، دهم، یازدهم و دوازدهم محرم و اربعین حسینی است که در این مراسم ورود امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) به سرزمین کربلا تا شهادت و نحوهء اسارت اهل بیت (ع)، تدفین امام و 72 تن از یاران با وفایش در قالب بزرگترین تعزیه و مراسم آیینی محرم کشور با شکوه هرچه تمام تر توسط هنرورها و تعزیه خوانان با روایتگری مداحان بسیار سوزناک و تاثیرگذار برای عزادارانی که از اقصی نقاط کشور برای دیدن این مراسم می آیند بازسازی می شود.

بزرگ ترین مراسم آیینی و سنتی مذهبی محرم کشور به شیوهء تلفیق بازگویی مداح، بازیگرادنی صدها هنرور و تعزیه خوانی با بیشترین افراد، تجهیزات و سواران بر اسب و شتر در مجموعه های فرهنگی خیمه گاه حسینی و علقمهء شهر نوش آباد برای عزاداران بازآفرینی و اجرا می شود.

مراسم سنتی مذهبی خیمه کوبی در روز هشتم محرم الحرام

مراسم خیمه کوبی و ورود شبیه قافله حضرت امام حسین (ع)، اصحاب و اهل بیتش، لشکر یزید و اشقیاء در قالب یکهزار و 500 نفر پیاده و سواره بر یکصد اسب و شتر همراه با تجهیزات به همراه مراسم تعزیه خوانی در مجموعه فرهنگی 30 هزار متر مربعی خیمه گاه حسینی همزمان با عصر روز هشتم محرم الحرام درشهر نوش آباد برگزار می شود. شبیه کاروان اولیاء در قالب ابا عبدالله، یاران و اهل بیتش، خاندان بنی هاشم، گروه ملائکه دوزخ، حوریان بهشتی، سپاه اجنه، ملائک مقرب و سپاه اشقیاء در قالب لشگر یزید، ابن سعد، حرمله، ارزق شامی، حکیم بن طفیل، شمر به همراه 10 گروه از نوازندگان سازهای ضربی و بادی در دسته های چند نفره در این مراسم برای سوگواران حسینی بسیار باشکوه و سنگین و متاثرکننده بازآفرینی می شود.

این کاروان عظیم و تاثیرگذار با حضور از افرادی که انتخاب نقش هایشان از قبل بر اساس برنامه ریزی منظم تعیین شده کارش را از صبح روز هشتم در منزل جامه دار و انجام کار گریم روی آنها آغازمی کند و راس ساعت 2 کاروان در یک ستون بسیار منظم و با شکوه حرکت خود را از محل آماده سازی کاروان با عبور از خیابان های اصلی شهر به طرف مجوعه فرهنگی مذهبی خیمه گاه حسینی برای اجرای مراسم ادامه می دهد. نکته قابل توجه در این مراسم آیینی سنتی حرکت منظم، مرتب و باشکوه تمام افراد کاروان است که توسط گروه زیادی از جوانان و انتظامات هیات در طول مسیر هدایت شده و شور و حال وصف ناپذیری را در برپایی ماتم شهادت امام حسین (ع) به عزاداران می بخشند؛ طوری که در طول مسیر سیاه پوشان عزادار را می بینی که متاثر و با قطره های اشکشان این قافله را مشایعت می کنند چنان که گویی هرکس با دیدن این صحنه ها خود را در صحرای کربلا مجسم می کند.

بازسازی بسیار زیبا و جذاب گهواره علی اصغر، حجله قاسم، محمل مخدره زینب (س)، زنان و دختران که بر کجاوه جلالت و شکوه و عظمت سوار هستند و در کنارشان هنروران شبیه علمدار رشید، سقای طفلان و پاسبان حرم حسین (ع) ابالفضل العباس (ع) قمر منیر بنی هاشم و شبه پیغمبر حضرت علی اکبر (ع) که چگونه از زنان حرم پاسداری و محافظت می کنند. سپاه اجنه، حوریان، ملائک، وهب نصرانی و تازهعروسش مسلم بن عوسجه، حبیب، زهیر در یاری امام حسین (ع) در این کاروان آنچنان تاثیرگذاری و حال و هوایی منقلب کننده به سوگواران حسینی می بخشد که تو خود را در سال 61 هجری همپای کاروان نظاره گر می بینی. مراسم خیمه برداری نوش آباد در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

آیین های برجسته سنتی محرم در منطقه کاشان در حالی است که تک تک روستاها و شهرهای این منطقه و حتی گاهی هر محله آیین های جزئی خاص این ماه را با قدمت چندساله در کارنامه سوگواری خود دارند، آیین هایی که تا ماه صفر برپاست؛ به گونه ای که هر گوشه این منطقه را پذیرای گردشگران مذهبی می کند.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مساجد   مذهبی   کاشان   آقایی   گلاب   هویدا   کلهر   پارچه   اسفند   تاسوعا   صفویه   خیمه   جاماندگان   مراسم سوگواری   نوحه خوانی   گردگیری   سادات   اهل بیت   اصطلاح عامیانه   کوچه ها   مومنان   واقعه تاریخی   عمامه   تکایا   وسایل عزاداری   لباس سیاه   سالار شهیدان   امام حسین علیه السلام   نخل گردانی   نخل کاشان   سینه زنی   ایرانیان   تشییع پیکر   حسینیه   عزاداری  
اخبار مرتبط
عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
خبرگزاری حوزه
علم بندی شب هفتم محرم در شهر تاریخی ماسوله برگزار شد
آریا
نخل گردانی عصر یازدهم محرم نشان تداوم سوگواری مردم شاهرود
ایرنا
روستای "سُه" شاهین شهر، جورچینی از مراسم محرم
ایرنا
عزاداری سالار شهیدان در کشور های مختلف
آریا
شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
صدا و سیما
گل مالی ، رسم دیرینه مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
خبرآنلاین
مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شد
تسنیم
اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
تسنیم
شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
مهر نیوز
اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
قدس آنلاین
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
دیار فرزندان موسی بن جعفر(ع) در عزای سرور و سالار شهیدان
شیرازه
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
هم اندیشی
سرزمین آفتاب با نوای عاشورایی «واحسینا» به سوگ حضرت خورشید نشست
تسنیم
نخل گردانی آیین اصیل عاشورایی در خمین و نراق
ایرنا
آذربایجان شرقی در عاشورای حسینی غرق در حزن و ماتم شد
ایرنا
شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
تسنیم
بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
ناطقان نیوز
استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
مهر نیوز
آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
برنا نیوز
آیین های عزاداری در شهرهای گردشگری به مناسب محرم
مهر نیوز
نوای سوگ سالار شهدا در سرزمین آفتاب پیچید/ عزاداری دوستداران حسین
مهر نیوز
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس و فیلم
مشرق نیوز
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
ایرنا
قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
مهر نیوز
شور حسینی مردم کهگیلویه و بویراحمد در عاشورا
ایرنا
رنگین کمان عزاداری سالار شهیدان در ایران کوچک
فارس
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
فارس
عزاداری سنتی عاشورا در گناوه برگزار شد
مهر نیوز
سوگواره عاشورایی دیار قومس/دل های کویری در عزای حسین(ع) می تپد
مهر نیوز
سنگ زنی شهرضا، روایت مصائب عاشورا
ایرنا
"گل‎مالی " آیین عزاداری مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
ایرنا
"گل‎مالی " آیین عزاداری مردم خرم‎آباد در عاشورای حسینی
ایرنا
ندای «مکن ای صبح طلوع» با حضور سوگواران حسینی در دامغان
ایرنا
بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا/ آئینی 250 ساله در عزای حسین(ع)
مهر نیوز
بیایید به پلاستیک «نه» بگوییم/نذری های دلنشین با احیای سنت های قدیمی
بلاغ مازندران
زنجان در عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم است
موج رسا
شمع روشن کردن؛ آیینی ماندگار از دلدادگی مردم قوچان به امام حسین(ع) در شب عاشورا
فارس
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری حوزه : عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
bltآریا : علم بندی شب هفتم محرم در شهر تاریخی ماسوله برگزار شد
bltایرنا : نخل گردانی عصر یازدهم محرم نشان تداوم سوگواری مردم شاهرود
bltایرنا : روستای "سُه" شاهین شهر، جورچینی از مراسم محرم
bltآریا : عزاداری سالار شهیدان در کشور های مختلف
bltصدا و سیما : شام غریبان حسینی در کردستان برگزار شد
bltخبرآنلاین : گل مالی ، رسم دیرینه مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
bltتسنیم : مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در آذربایجان شرقی برگزار شد
bltتسنیم : اقامه عزای روز عاشورا توسط مردم خوزستان + تصاویر
bltمهر نیوز : شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
bltقدس آنلاین : اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltشیرازه : دیار فرزندان موسی بن جعفر(ع) در عزای سرور و سالار شهیدان
bltهم اندیشی : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
bltتسنیم : سرزمین آفتاب با نوای عاشورایی «واحسینا» به سوگ حضرت خورشید نشست
bltایرنا : نخل گردانی آیین اصیل عاشورایی در خمین و نراق
bltایرنا : آذربایجان شرقی در عاشورای حسینی غرق در حزن و ماتم شد
bltتسنیم : شور حسینی در عاشورا استان بوشهر را فرا گرفت
bltناطقان نیوز : بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا
bltمهر نیوز : استان سمنان در سوگ امام حسین(ع) غرق ماتم شد/اقامه نماز ظهر عاشورا
bltبرنا نیوز : آداب و رسوم و مراسم شام غریبان در گلستان
bltمهر نیوز : آیین های عزاداری در شهرهای گردشگری به مناسب محرم
bltمهر نیوز : نوای سوگ سالار شهدا در سرزمین آفتاب پیچید/ عزاداری دوستداران حسین
bltمشرق نیوز : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس و فیلم
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
bltمهر نیوز : قصه محرم به سرها رسید/آذربایجان غربی در عاشورا اشک ماتم ریخت
bltایرنا : شور حسینی مردم کهگیلویه و بویراحمد در عاشورا
bltفارس : رنگین کمان عزاداری سالار شهیدان در ایران کوچک
bltفارس : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور+فیلم و عکس
bltمهر نیوز : عزاداری سنتی عاشورا در گناوه برگزار شد
bltمهر نیوز : سوگواره عاشورایی دیار قومس/دل های کویری در عزای حسین(ع) می تپد
bltایرنا : سنگ زنی شهرضا، روایت مصائب عاشورا
bltایرنا : "گل‎مالی " آیین عزاداری مردم خرم آباد در عاشورای حسینی
bltایرنا : "گل‎مالی " آیین عزاداری مردم خرم‎آباد در عاشورای حسینی
bltایرنا : ندای «مکن ای صبح طلوع» با حضور سوگواران حسینی در دامغان
bltمهر نیوز : بیل زنی نماد تدفین شهدای کربلا/ آئینی 250 ساله در عزای حسین(ع)
bltبلاغ مازندران : بیایید به پلاستیک «نه» بگوییم/نذری های دلنشین با احیای سنت های قدیمی
bltموج رسا : زنجان در عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم است
bltفارس : شمع روشن کردن؛ آیینی ماندگار از دلدادگی مردم قوچان به امام حسین(ع) در شب عاشورا
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.