مخبر - 1398/06/18 - پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی

پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی
مشهد- ایرنا- همزمان با فرارسیدن ایام محرم فعالان زیست محیطی و پاکبانان مشهد ارادت خود به اهل بیت (ع) را با پاکسازی شهر از آلودگی ها به منظور ایجاد فضای مناسب برای عزاداری هیات های مذهبی نشان می دهند.
پیوند پاکبانان سبز با سیاهپوشان حسینی

به گزارش ایرنا، هر سال همزمان با ایام عزاداری سالار شهیدان، شاهد حضور پرشور هیات های عزاداری در خیابان های مشهد هستیم، در گوشه گوشه شهر فعالیت عزاداران حسینی به چشم می خورد، برپایی ایستگاه های صلواتی و توزیع نذورات نیز در کنار هیات های مذهبی، ارادت مردم به اهل بیت (ع) به ویژه حضرت امام حسین (ع) را نشان می دهد.
در این میان پاکبانانی هستند که سبزی و پاکی محیط را به سیاهی محرم و عزای سالار شهیدان گره زده اند و با تلاش شبانه روزی می کوشند بهترین فضا را برای عزاداران و هیات های مذهبی مهیا کنند.
در سرزمین نور و پایتخت معنوی کشور بیش از 2 هزار هیات مذهبی در آیین های عزاداری ماه محرم فعالیت می کنند و 323 هیات مذهبی غیر ایرانی شامل عرب زبان ها، اردو زبان ها و آذری ها همزمان با ماه های محرم و صفر به دسته روی و عزاداری در شهر مشهد می پردازند.

علاوه بر آن بیش از پنج هزار نیروی پاکبان به صورت شبانه روزی در حال رفت و روب و پاکسازی این شهر هستند.

پاکسازی 63 میلیون متر مربع از معابر شهر
معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: پاکسازی و شست و شوی معابر با اولویت خیابان های منتهی به حرم مطهر رضوی در متراژ 63 میلیون متر مربع، جانمایی و نصب 350 سازه مجاز تبلیغات مذهبی، آماده باش 100 درصدی نیروهای کارگری و 2500 نفر مازاد به منظور نظافت عمومی شهر از اقدامات اداره کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری است.
مهدی یعقوبی با بیان اینکه در ایام محرم سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی نیز به منظور پیشگیری از هرگونه خطر های احتمالی برای شهروندان به حالت آماده باش درآمده اند، افزود: خودروهای عملیاتی از جمله 6 دستگاه خودرو عملیاتی، 4 دستگاه موتورسیکلت، 26 نیرو در اطراف حرم مطهر رضوی ، اماکن مذهبی و محل تجمع شهروندان و زائران طی دهه اول ماه محرم به حالت آماده باش حضور دارند.
وی اظهار داشت: محدود نمودن فعالیت خودروهای حمل و بارگیری خاک و ضایعات ساختمانی در ایام محرم و اعلام پیام های رادیویی در باره مضرات ظروف یک بار مصرف از دیگر اقدامات است.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: سازمان مدیریت آرامستان ها نیز در ماه محرم نسبت به پاکسازی و آماده سازی حسینیه ها در آرامستان بهشت رضا (ع)، نصب پرچم مشکی بروی 70 دستگاه آمبولانس، اعزام و آماده باش نیروهای خدماتی و فضای سبز در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی جهت ارائه خدمات مناسب به زائرین و هیات های مذهبی اقدام کرده است.

فعالیت سمن های زیست محیطی برای پاکسازی معابر منتهی به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)
یعقوبی افزود: پاکسازی مسیر تردد هیات های مذهبی در معابر منتهی به حرم مطهر رضوی با مشارکت 50 سمن زیست محیطی نیز برنامه ریزی شده و این سمن ها در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نیز برای نظافت معابر منتهی به حرم مطهر رضوی فعال خواهند بود.
وی ادامه داد: اجرای برنامه محیط زیستی در فرهنگسرای خانواده با موضوع کاهش استفاده از ظروف یک بار مصرف از جمله اقدامات اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی شهرداری مشهد در این ایام است.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد اظهار داشت: اداره کل بازرسی و پاسخگویی به شکایات نیز نسبت به اجرا و پیگیری مصوبات ستاد مرکزی، پیش بینی موارد ایمنی و دفع خطرات احتمالی، رفع نواقص و افزایش ساعات فعالیت سرویس های بهداشتی، رفع نقایص و پاکسازی ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و همکاری با سازمان های اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه ها در اجرای طرح های خاص اقدام می کند.

ارائه خدمات شبانه روزی در محدوده حرم مطهر رضوی
شهردار منطقه ثامن مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از ارائه خدمات شبانه روزی در محدوده حرم مطهر رضوی در ایام عزاداری و تاسوعا و عاشورای حسینی خبر داد و گفت: طبق سنوات گذشته همزمان با فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) اقدامات ویژه ای برای رفاه حال زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی برنامه ریزی شده است.
سید مصطفی نعمتی افزود: در حوزه خدمات شهری روزانه بیش از 6٠ هزار مترمربع از خیابان های اصلی منتهی به حرم مطهررضوی به صورت مکانیزه شست و شو و پاکسازی میشود.
وی اظهار داشت: رفع نقص و شست و شوی ٧5 دستگاه آب سردکن و سقاخانه سنگی در این منطقه با ظرفیت بیش از 4٠٠ شیر برداشت نیز انجام شده است.
وی گفت: مسیر تشرف زائران و عزاداران حسینی در خیابان های اصلی منتهی به حرم مطهر رضوی نیز همزمان با روز های تاسوعا و عاشورا با استفاده از ٢5 دستگاه عطر افشان کار گذاشته شده در پیاده روها به صورت مکانیزه معطر خواهند شد.
نعمتی، نظافت و شست و شوی ٢٢ ایستگاه اتوبوس، نرده های مسیر اتوبوس های بی.آر.تی و علائم ترافیکی و همچنین لایروبی کانال های جمع آوری آب های سطحی را از دیگر اقدامات انجام شده در این منطقه طی ایام عزاداری ماه محرم برشمرد.
وی افزود: همچنین به منظور ساماندهی تبلیغات و زیبا سازی سیما و منظر شهری در اطراف حرم مطهر رضوی ٢٣ جایگاه ویژه نصب بنر و پارچه نوشته های تبلیغاتی هیات ها در حاشیه نقاط پرتردد تعبیه شده و فضاآرایی مناسب در این زمینه انجام شده است.

همیار دستان مهربان پاکبانان حریم رضوی باشیم
شهردار منطقه ثامن در ادامه از راه اندازی پویش "همیار دستان مهربان پاکبانان حریم رضوی باشیم" خبر داد و اظهار داشت: به رسم همدلی شهروندان می توانند با جمع آوری زباله خیابان های اطراف حرم مطهر رضوی در روزهای تاسوعا و عاشورا پاکیار پاکبانان مهربان شهرمان باشند.
نعمتی افزود: علاقه مندان به شرکت در این پویش می توانند ساعت 12 و 30 دقیقه ظهر تاسوار و عاشورای حسینی و همچنین پس از اتمام مراسم شام غریبان در ساعت 20 و 30 دقیقه کار خود را از عرصه میدان شهدا آغاز کنند و با شرکت در پاکسازی معابر منتهی به حرم مطهر رضوی همراه پاکبانان باشند.

به کارگیری بیش از پنج هزار نیرو برای نظافت شهر
مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد نیز از به کارگیری و آماده باش پنج هزار و 600 نیروی کارگری برای نظافت ویژه معابر با اولویت خیابان های منتهی به حرم مطهر رضوی در این ایام خبر داد و گفت: طبق سنوات گذشته و پیش بینی های انجام شده در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی روزانه 2 هزار تن زباله از سطح شهر جمع آوری خواهد شد.
علیرضا صحراگرد با اشاره به 24 ساعته شدن سرویس های بهداشتی عمومی سطح شهر در این ایام افزود: تمام 2529 سرویس بهداشتی عمومی برای بهره برداری بیشتر زائرین و مجاورین، تعمیر و مرمت شده و به صورت 2 یا سه نوبته دایر است و همچنین 900 سرویس بهداشتی مساجد اطراف حرم مطهر رضوی نیز در این ایام دایر خواهند بود.
وی اظهار داشت: تمام ماشین آلات خدماتی و اطفای حریق در این ایام به حالت آماده باش خواهند بود و به منظور جلوگیری از سد معبر و رفع نازیبایی ها 80 گروه در سطح شهر به ویژه خیابان های منتهی به حرم مطهر رضوی مستقر شده اند.
7505/6053

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حرم مطهر   آمبولانس   محیط زیست   ایمنی   مذهبی   مشهد مقدس   ماه محرم   امام رضا علیه السلام   بارگیری   مضرات   هیات های مذهبی   تاسوعا   زائران   اتوبوسرانی   یعقوبی   آرامستان   تاکسی   نواقص   پایانه   نذورات   اهل بیت   نصب پرچم   هیات های عزاداری   محرم و صفر   معاون خدمات شهری   سالار شهیدان   نیروهای خدماتی   امام حسین علیه السلام   گوشه   تبلیغات   پیشگیری   زیست محیطی   پیش بینی   آلودگی   خدمات شهری   حرم مطهر رضوی   حسینیه   سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی   عزاداری  
اخبار مرتبط
منطقه 20 مهیای میزبانی پیاده روی اربعین در تهران
بلدیه فردا
آذربایجان شرقی| بیش از 30 هزار نفر از محل نیات واقفان در دهه اول محرم اطعام شدند
تسنیم
عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
شیعه نیوز
آماده سازی موکب های حسینی در کربلا برای عزاداران حسینی مازندران
تسنیم
عزاداری سنتی هیات بنی اسد در یزد
ایرنا
میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه اشرفیه از عزاداران حسینی
ایرنا
آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
ایرنا
آیین سوگواری شهادت امام سجاد (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد
ایرنا
گزارش تسنیم از دهه محرم بدون حادثه در شهر قم
تسنیم
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
خدمت رسانی 2500 نفر نیروهای خدماتی در تاسوعا و عاشورای حسینی در قم
تسنیم
اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
قدس آنلاین
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
مراسم عزاداری روز عاشورا در قم
مهر نیوز
کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
هم اندیشی
محرم در سرزمین جام
ایران آنلاین
مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
صدا و سیما
از شبیه سازی ضریح شش گوشه تا خیمه سوزان ظهر عاشورا در حسینیه کربلایی های مقیم تهران
شبستان
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
فرماندار: نظم هیات های مذهبی در مشهد شایسته قدردانی است
ایرنا
حرم جلال الدین اشرف، میزبان عزاداران عاشورایی
ایرنا
حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
ایرنا
علم سرخ عاشوراییان در مشهد به اهتزاز درآمد
ایرنا
آیین های سوگواری محرم در ابرکوه
ایرنا
قدردانی فرمانده ناجا از همکاری عزاداران حسینی (ع) با پلیس
سادس نیوز
قم درشب عاشورای حسینی سوگوار است
ایرنا
جلوه های ویژه عزاداری در تاسوعای حسینی
ایرنا
«کردستان» پایتخت وحدت و یکدلی کشور یکپارچه غرق در ماتم حسینی است
تسنیم
فعالیت دستگاه های خدمات رسان شهرداری قزوین در تاسوعا و عاشورا
خبرگزاری ایلنا
توزیع بیش از 100 کیلو کیسه تجزیه پذیر در دهه اول ماه محرم در منطقه 19 تهران
ایسنا
محرم در حسینیه ایران و جهان
ایرنا
اجتماع عظیم عزاداران حسینی مازندران در روز تاسوعا
تسنیم
استان خراسان جنوبی تاسوعای حسینی غرق در عزا و ماتم است
تسنیم
مهاباد در تاسوعای حسینی غرق در ماتم شد
ایرنا
شور حسینی مشهد الرضا در روز تاسوعا
صدا و سیما
جنوب شرق استان تهران در تاسوعا غرق در عزا و ماتم است
ایرنا
اجتماع بزرگ عزاداران تاسوعای حسینی در بوشهر برپا شد
ایرنا
شور حسینی در خراسان جنوبی به اوج رسید
فرتاک نیوز
اخبار مرتبط
bltبلدیه فردا : منطقه 20 مهیای میزبانی پیاده روی اربعین در تهران
bltتسنیم : آذربایجان شرقی| بیش از 30 هزار نفر از محل نیات واقفان در دهه اول محرم اطعام شدند
bltشیعه نیوز : عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
bltتسنیم : آماده سازی موکب های حسینی در کربلا برای عزاداران حسینی مازندران
bltایرنا : عزاداری سنتی هیات بنی اسد در یزد
bltایرنا : میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه اشرفیه از عزاداران حسینی
bltایرنا : آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
bltایرنا : آیین سوگواری شهادت امام سجاد (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد
bltتسنیم : گزارش تسنیم از دهه محرم بدون حادثه در شهر قم
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltتسنیم : خدمت رسانی 2500 نفر نیروهای خدماتی در تاسوعا و عاشورای حسینی در قم
bltقدس آنلاین : اطعام عزاداران رسمی به قدمت یک قرن در عجب شیر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltمهر نیوز : مراسم عزاداری روز عاشورا در قم
bltهم اندیشی : کنگره عظیم عاشوراییان/ تجلی «شور و شعور» در سراسر کشور +عکس
bltایران آنلاین : محرم در سرزمین جام
bltصدا و سیما : مشهدالرضا امروز در عاشورای حسینی کربلای دیگر
bltشبستان : از شبیه سازی ضریح شش گوشه تا خیمه سوزان ظهر عاشورا در حسینیه کربلایی های مقیم تهران
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltایرنا : فرماندار: نظم هیات های مذهبی در مشهد شایسته قدردانی است
bltایرنا : حرم جلال الدین اشرف، میزبان عزاداران عاشورایی
bltایرنا : حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : خراسان رضوی / حرم امام رضا (ع) در روز عاشورا وادی عشق و دلدادگی است
bltایرنا : علم سرخ عاشوراییان در مشهد به اهتزاز درآمد
bltایرنا : آیین های سوگواری محرم در ابرکوه
bltسادس نیوز : قدردانی فرمانده ناجا از همکاری عزاداران حسینی (ع) با پلیس
bltایرنا : قم درشب عاشورای حسینی سوگوار است
bltایرنا : جلوه های ویژه عزاداری در تاسوعای حسینی
bltتسنیم : «کردستان» پایتخت وحدت و یکدلی کشور یکپارچه غرق در ماتم حسینی است
bltخبرگزاری ایلنا : فعالیت دستگاه های خدمات رسان شهرداری قزوین در تاسوعا و عاشورا
bltایسنا : توزیع بیش از 100 کیلو کیسه تجزیه پذیر در دهه اول ماه محرم در منطقه 19 تهران
bltایرنا : محرم در حسینیه ایران و جهان
bltتسنیم : اجتماع عظیم عزاداران حسینی مازندران در روز تاسوعا
bltتسنیم : استان خراسان جنوبی تاسوعای حسینی غرق در عزا و ماتم است
bltایرنا : مهاباد در تاسوعای حسینی غرق در ماتم شد
bltصدا و سیما : شور حسینی مشهد الرضا در روز تاسوعا
bltایرنا : جنوب شرق استان تهران در تاسوعا غرق در عزا و ماتم است
bltایرنا : اجتماع بزرگ عزاداران تاسوعای حسینی در بوشهر برپا شد
bltفرتاک نیوز : شور حسینی در خراسان جنوبی به اوج رسید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.