مخبر - 1398/06/18 - قوانین پاسخگوی کسب و کار های جدید نیستند/ حل مشکلات بیمه ای و مالیاتی استارت اپ ها شدنی است

قوانین پاسخگوی کسب و کار های جدید نیستند/ حل مشکلات بیمه ای و مالیاتی استارت اپ ها شدنی است
استارت اپ ها آمده اند و در بازار کار تحول ایجاد کرده اند، اما مقررات مالیاتی و بیمه ای هم پای آنها متحول نشده و در مواردی تبدیل به بندی بر پای کسب و کار های نو شده اند.
قوانین پاسخگوی کسب و کار های جدید نیستند/ حل مشکلات بیمه ای و مالیاتی استارت اپ ها شدنی است

به گزارش خبرنگار ایلنا، می شود گفت هر کسی که آشنایی ناچیزی با اقتصاد و کسب و کار دارد به این واقعیت اذعان می کند که استارت اپ ها و شرکت های دانش بنیان آینده اقتصاد هستند. شاید چند سال پیش موضوع اینطور مطرح می شد که استفاده از اینترنت به رونق کسب و کار ها و توسعه می انجامد، اما حالا دیگر صورت بندی موضوع به این شکل درآمده که بدون اینترنت، هوش مصنوعی و هر آنچه در حیطه اقتصاد دانش بنیان جا می گیرد، نمی توان روی پا ماند.

هر چند فراگیر شدن اینترنت در ایران با تاخیر رخ داده، اما در سال های اخیر دسترسی و استفاده از اینترنت با شیب بسیار تندی افزایش یافته است. آخرین اطلاعات نشان می دهد 74 میلیون ایرانی یعنی بیش از 90 درصد جمعیت کشور به اینترنت دسترسی دارند. همانطور که پیش بینی می شد با فراگیر شدن استفاده از اینترنت در ایران از فضای مجازی در اقتصاد و کسب و کار نیز بیشتر بهره گرفته شد. در سال های اخیر نه تنها شاهد نقش آفرینی اینترنت در کسب و کار های قدیمی بوده ایم که کسب و کار های جدیدی بر اساس توسعه فضای مجازی شکل گرفته است. موفقیت برخی از این کسب و کار ها تا حدی بوده که برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش ویژه ای در ایجاد شغل در کشور تعریف شده است.

وعده ایجاد سالانه 100 هزار شغل

دو سال پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد که تعهد سالانه 100 هزار شغل در این بخش وجود دارد. محمدجواد آذری جهرمی گفت ازجمله برنامه هایی که این وزارتخانه برای ایجاد شغل دنبال می کند حمایت از کسب و کار های نو و استارت اپی است.

19 تیر ماه امسال طرح «نوآفرین» با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا از سوی وزارت ارتباطات و فناوری طالاعات رونمایی شد. حدود یک هفته بعد وزیر ارتباطات عنوان کرد که با اجرای طرح نوآفرین انتظار می رود 68 هزار شغل ایجاد شود. البته آنطور که برخی برآورد ها نشان می دهد ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنج سال اخیر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ایجاد یک میلیون و 800 هزار شغل تاثیر داشته است. یک مقایسه بین یکی دو سال اخیر با یک دهه پیش نشان می دهد که اینترنت فضای کسب و کار را به کلی متحول کرده است. روزی نیست که چند اپ جدید ایرانی به بازار نیاید و کسب و کار ها نو در بسیاری از حوزه ها ایجاد شده و در مواردی بسیار موفق بوده اند. نمونه آن تاکسی های اینترنتی هستند که درصد بالایی از افراد جامعه اپلیکشن های آن را در گوشی های خود نصب کرده و از آن استفاده می کنند. در این شرایط پیش از هر زمان دیگر لزوم تطبیق قوانین با فضای جدید احساس می شود؛ اتفاقی که تاخیر در آن خسارت جبران ناپذیری به دنبال دارد.

نیازمند قوانین شفاف مالیاتی هستیم

«خوشبختانه نظام کارآفرینی ما در حال شکل گیری و پوست اندازی است و در کنار آن نظام دستمزد، روابط کار، بیمه و تامین اجتماعی هم باید تغییر کند. تاکسی های اینترنتی راه افتاد اما نظام بیمه و دستمزد ما نمی تواند پاسخگوی این سیستم جدید باشد و باید برای حمایت بیمه ای و حقوقی از شاغلان این بخش پیش بینی های لازم را صورت دهیم.»

این اظهارنظر را محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ششم مرداد ماه امسال انجام داد. باید دانست که کاستی ها در این زمینه قابل تسری به دیگر کسب و کار های نو هم هست. واقعیت این است که قوانین و مقررات ما در حوزه کار، بیمه، مالیات و ... هم پای کسب و کار های نو رشد نکرده اند. بر این اساس در مواردی قوانین و مقررات موجود بندی بر پای استارت اپ ها شده اند. موارد زیادی هست که باید در مورد آنها مطابقت صورت گیرد. مالیات ستانی از کسب و کار های نو یکی از مهمترین این موارد است.

عباس آرگون (عضو اتاق بازرگانی و فعال حوزه کار) با بیان اینکه نیاز استارت اپ ها تعریف قاعده و ضابطه مالیاتی است، عنوان می کند: شکی نیست که برای کسب درآمد و اداره کشور نیازمند درآمد های مالیاتی هستیم. اکنون که تحریم ها تشدید شده و ما در زمینه فروش نفت با مشکلاتی مواجه هستیم، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است. ما اکنون بیش از پیش به درآمد های مالیاتی نیاز داریم.

آنطور که برخی برآورد ها نشان می دهد ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنج سال اخیر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد یک میلیون و 800 هزار شغل تاثیر داشته است.

او ادامه می دهد: توسعه پایه های مالیاتی یک ضرورت است، اما این نباید به معنای ضربه زدن به استارت اپ ها باشد. این واقعیت دارد که شفافیت، عدالت می آورد. ما اگر به دنبال عدالت مالیاتی هستیم نیاز به قوانین شفاف مالیات ستانی از کسب و کار های نو داریم. وجود قاعده و ضابطه باعث می شود طرح های دیگر اعم از معافیت های مالیاتی هم دنبال شود.

حل مشکلات بیمه ای استارت اپ ها شدنی است

بر عکس آنچه تصور می شود کار استارت اپی کار آسانی نیست. ارزیابی ها نشان می دهد 90 درصد استارت اپ ها شکست می خورند و تنها 10 درصد آنها به سود می رسند. در این میان وجود برخی حمایت ها ضروری به نظر می رسد؛ این همان کاری است که وزیر ارتباطات می گوید با اجرای طرح نوآفرین دنبال آن هستند. در طرح توجیهی کارآفرین صراحتا به معافیت مالیاتی برای استارت اپ ها با شرایط و ضوابط خاص تاکید شده است. در این طرح به معافیت بیمه ای هم اشاره شده. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت می یابد که بدانیم مشکلات بیمه ای و لزوم تطبیق قوانین و مقررات بیمه ای با تغییرات جدید ضروری است.

تاکید بر فراگیر شدن خدمات بیمه ای در سال های اخیر افزایش یافته است. به هر میزان که شهروندان یک جامعه بیشتر تحت پوشش بیمه باشند، رفاه آن جامعه نیز بیشتر است. در زمینه پرداخت حق بیمه بازنشستگی در واحد های تولیدی مشکلات زیادی وجود دارد. اگر پای صحبت کارگران بنشینید یکی از اولین و اصلی ترین موضوعاتی که مطرح می کنند این است که برخی کارفرمایان از پرداخت بیمه فرار می کنند. آنها یا کارگر شان را بیمه نمی کنند یا حق بیمه کمتری پرداخت می کنند و خلاصه هر کاری می کنند تا از زیر بار تعهدات بیمه ای شانه خالی کنند. بر همین اساس است که نظارت بر کارگاه ها و شناسایی موارد تخلف به یکی از اصلی ترین فعالیت های بازرسان تامین اجتماعی تبدیل شده است. در حالی که برخی کارفرمایان با وجود نظارت سختگیرانه فرار بیمه ای دارند، چطور می توان جلو فرار بیمه ای کارفرمایانی را گرفت که شاید حتی دفتر کار هم نداشته باشند و همه چیزشان خلاصه می شود در یک اپلیکیشن؟

از طرفی نیاز است قوانین مشخصی در زمینه منازعات و اختلافاتی که پیش می آید وجود داشته باشد تا دادگاه ها بتوانند با استناد بر آنها قضاوت کنند و از طرف دیگر در بحث بیمه و مالیات کسب و کار های جدید، نیاز به قانون گذاری داریم.

آرگون معتقد است که حل مشکل بیمه ای استارت اپ ها شدنی است.

به گفته او، یک کسب و کار یا در تملک شخصی حقیقی یا شخصیتی حقوقی است. اینکه مالک یک کسب و کار مشخص باشد به ما کمک می کند او را مجبور کنیم قواعد را رعایت کند.

این فعال حوزه کار ادامه می دهد: به نظر می رسد در این زمینه هم بیش از آنکه زمینه اعمال قانون نباشد، خود قانون وجود ندارد. وقتی در مورد کسب و کار های سنتی حرف می زنیم قواعد و مقررات بیمه ای درباره آنها مشخص است. صاحبان بنگاه های اقتصادی ملزم به بیمه کردن کارکنان خود هستند، اما شرایط در مورد کسب و کارهای نو فرق می کند. بسیاری از این کسب و کار ها بر پایه دورکاری شکل می گیرند و به صورت کلی شکل کار مستخدمان این حوزه با شاغلان سنتی فرق دارد.

او با بیان اینکه ما در سال های اخیر طرح هایی برای بیمه برخی از کسب و کار ها تعریف کردیم و شاید بتوان با تغییراتی این طرح ها را در مورد کسب و کار های جدید نیز پیاده کرد، می گوید: ماهیت شغل های خانگی نیز اینطور بود که ساعت کاری مشخص وجود نداشت، اما با اجرای طرح هایی شاغلان این حوزه از خدمات بیمه ای بهره مند شدند. درباره کسب و کار های نو نیز باید طرح هایی ارائه داد و اجرا کرد.

قانون گذاری احتمالا به مجلس بعدی کشیده می شود

احمد امیر آبادی (عضو کمیسیون اقتصادی مجلس) نیز در گفتگو با ایلنا عنوان می کند که دولت در حال تدوین لایحه ای در ارتباط با کسب و کار های جدید است و منتظر تدوین و ارسال آن به مجلس هستیم.

او ادامه می دهد: از طرفی نیاز است قوانین مشخصی در زمینه منازعات و اختلافاتی که پیش می آید، وجود داشته باشد تا دادگاه ها بتوانند با استناد بر آنها قضاوت کنند و از طرف دیگر در بحث بیمه و مالیات کسب و کار های جدید، نیاز به قانون گذاری داریم.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه مجلس دهم تعداد زیادی لایحه و قانون در دست بررسی دارد، می گوید: برای بررسی این لوایح و طرح ها حتی یک جلسه به جلسات هفتگی مجلس اضافه کرده ایم، اما بعید به نظر می رسد طرح ها و لوایح تازه بررسی شوند، مگر اینکه این طرح ها و لوایح قید یک یا دو فوریت داشته باشند. در این صورت ممکن است درباره کسب و کار ها جدید قانونی در مجلس دهم تصویب شود، اما به احتمال زیاد این کار به مجلس بعدی سپرده خواهد شد.

تاخیر ما را عقب می اندازد

فراگیر شدن استفاده از اینترنت یک پیام مهم دارد: سرعت تحولات به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. اگر قبلا تاخیری یک ساله یا یک ماهه خسارت بار بود، اکنون یک هفته، یک روز و حتی یک ساعت تاخیر می تواند ما را عقب بیندازد. انتظار می رود هم پای فراگیر شدن استفاده از اینترنت و در شرایطی که هر روز کسب و کار جدیدی مبتنی بر فضای وب ایجاد می شود، قوانین نیز تغییر کنند و منعطف شوند. استارت اپی ها که از آنها با عنوان آینده بازار کار یاد می شود، نیاز به اقدامی عاجل در زمینه مقررات مالیاتی و بیمه ای هستند. این مهم با توجه به شرایط بازار کار و نرخ بیکاری دو رقمی در ایران ضرورت بیشتری پیدا می کند.

منبع خبر : خبرگزاری ایلنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   هوش مصنوعی   اینترنت   خسارات   دستمزد   اقتصاد دانش بنیان   استارت آپ   کسب و کار   کارآفرینی   وزیر ارتباطات   قوانین و مقررات   وزارت خانه   نظام دستمزد   تاکسی   غیر مستقیم   کسب و کار های جدید   آذری جهرمی   وزارت ارتباطات و فناوری   کسب و کارهای نوپا   مشکلات بیمه   کاستی ها   اقتصاد   بازار   فضای مجازی   پیش بینی   بازار کار   محمد شریعتمداری   ارتباطات و فناوری اطلاعات   شرکت های دانش بنیان   تعاون کار و رفاه اجتماعی   ایجاد شغل   فضای کسب و کار  
اخبار مرتبط
نتیجه 5 سال اشتغال زایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر
خبرگزاری دانشجو
اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه 5 سال اشتغالزایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر
تسنیم
به داد شهرکهای صنعتی برسید
اقتصادگردان
به داد شهرکهای صنعتی برسید!
ایسنا
اشتغالزایی 7 متخصص با تشکیل هر استارتاپ
ایسنا
وزیر کار به دنبال تغییر قانون کار
نامه نیوز
اصلاح قانون کار یک موضوع ملی است؛ پوست اندازی شرایط کار و اشتغال در دنیا
تسنیم
باید اصول حاکم بر بازار کار تغییراتی متناسب با شرایط روز ایجاد کند
مرور نیوز
شرایط کار و اشتغال در دنیا پوست اندازی کرده است
خبرگزاری موج
از دزدی با اپلیکیشن ها تا وعده اینترنت رایگان/ نبرد آخر وزیر برای تعطیلی ارزش افزوده
آفتاب
جنگ آذری جهرمی وشریعتمداری برسرمدیریت یک خانم
خیبر انلاین
دوئل آذری جهرمی و شریعتمداری بر سر مدیریت یک خانم
خبرگزاری دانشجو
دنیای امروز زیر سایه اینترنت اشیا
پایداری ملی
انقلاب صنعتی جدیدی در راه است / دنیای امروز زیر سایه اینترنت اشیا
خبرگزاری دانشجو
زمان تست اینترنت 5G در ایران
اقتصاد نیوز
زیست بوم های استارت آپ به حمایت نیاز دارد
ایرنا
زمان پیوستن ایران به فناوری "5G"
بلاغ مازندران
کسب و کار های محرم؛ دستمزد فقط یک صلوات
خبر داغ
مقررات بیمه ای و مالیاتی هم پای استارت اپ ها متحول نشده اند
شعار سال
زمان پیوستن ایران به فناوری "5G
بلاغ مازندران
دانشجویان پیام نور گناوه با استارت آپ آها آشنا شدند
ایرنا
اخبار تکنولوژی/ زمان پیوستن ایران به فناوری "5G"
رویداد 24
ایران به استقبال 5G می رود/ سرعت 100 گیگی با نسل پنجم موبایل
تیتر یک
ایران به استقبال 5G می رود
رهیاب نیوز
شفافیت در فضای مجازی دست اندازی به بیت المال را آشکار می کند
اقتصاد نیوز
ایران به استقبال G5 می رود
بهار نیوز
خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
دیده بان ایران
وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
ایرنا
ایران به استقبال 5G می رود/ سرعت 100 گیگ
جهان نیوز
ایران سرزمین طلایی کسب وکار های نوپا درغرب آسیا
جوان آنلاین
«دکتر، مهندسِ بیکار» دولت بساط استخدام را جمع کند
تیتر شهر
استارتاپ های قم در سامانه «نوآفرین» ثبت نام کنند
ایرنا
دولت بساط استخدام را جمع کند
الف
«دکتر، مهندسِ بیکار»|دولت بساط استخدام را جمع کند
تسنیم
خانم مینا مهرنوش مدیرعامل رایتل شد
اقتصادگردان
نگاه ویژه دولت تدبیر به استارتاپ ها به عنوان قطبی موثر بر اقتصاد
ایرنا
نوید ایجاد 3 هزار شغل با ساخت کارخانه نوآوری در شیراز
ایرنا
محدودیت شبکه های اجتماعی نتیجه عکس دارد
شعار سال
اقتصاد دیجیتال پوشش بیمه ای می خواهد
افتانا
خودکفایی وزارت ارتباطات در تجهیزات و سامانه های امنیتی
ایرنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : نتیجه 5 سال اشتغال زایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر
bltتسنیم : اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه 5 سال اشتغالزایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر
bltاقتصادگردان : به داد شهرکهای صنعتی برسید
bltایسنا : به داد شهرکهای صنعتی برسید!
bltایسنا : اشتغالزایی 7 متخصص با تشکیل هر استارتاپ
bltنامه نیوز : وزیر کار به دنبال تغییر قانون کار
bltتسنیم : اصلاح قانون کار یک موضوع ملی است؛ پوست اندازی شرایط کار و اشتغال در دنیا
bltمرور نیوز : باید اصول حاکم بر بازار کار تغییراتی متناسب با شرایط روز ایجاد کند
bltخبرگزاری موج : شرایط کار و اشتغال در دنیا پوست اندازی کرده است
bltآفتاب : از دزدی با اپلیکیشن ها تا وعده اینترنت رایگان/ نبرد آخر وزیر برای تعطیلی ارزش افزوده
bltخیبر انلاین : جنگ آذری جهرمی وشریعتمداری برسرمدیریت یک خانم
bltخبرگزاری دانشجو : دوئل آذری جهرمی و شریعتمداری بر سر مدیریت یک خانم
bltپایداری ملی : دنیای امروز زیر سایه اینترنت اشیا
bltخبرگزاری دانشجو : انقلاب صنعتی جدیدی در راه است / دنیای امروز زیر سایه اینترنت اشیا
bltاقتصاد نیوز : زمان تست اینترنت 5G در ایران
bltایرنا : زیست بوم های استارت آپ به حمایت نیاز دارد
bltبلاغ مازندران : زمان پیوستن ایران به فناوری "5G"
bltخبر داغ : کسب و کار های محرم؛ دستمزد فقط یک صلوات
bltشعار سال : مقررات بیمه ای و مالیاتی هم پای استارت اپ ها متحول نشده اند
bltبلاغ مازندران : زمان پیوستن ایران به فناوری "5G
bltایرنا : دانشجویان پیام نور گناوه با استارت آپ آها آشنا شدند
bltرویداد 24 : اخبار تکنولوژی/ زمان پیوستن ایران به فناوری "5G"
bltتیتر یک : ایران به استقبال 5G می رود/ سرعت 100 گیگی با نسل پنجم موبایل
bltرهیاب نیوز : ایران به استقبال 5G می رود
bltاقتصاد نیوز : شفافیت در فضای مجازی دست اندازی به بیت المال را آشکار می کند
bltبهار نیوز : ایران به استقبال G5 می رود
bltدیده بان ایران : خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
bltایرنا : وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
bltجهان نیوز : ایران به استقبال 5G می رود/ سرعت 100 گیگ
bltجوان آنلاین : ایران سرزمین طلایی کسب وکار های نوپا درغرب آسیا
bltتیتر شهر : «دکتر، مهندسِ بیکار» دولت بساط استخدام را جمع کند
bltایرنا : استارتاپ های قم در سامانه «نوآفرین» ثبت نام کنند
bltالف : دولت بساط استخدام را جمع کند
bltتسنیم : «دکتر، مهندسِ بیکار»|دولت بساط استخدام را جمع کند
bltاقتصادگردان : خانم مینا مهرنوش مدیرعامل رایتل شد
bltایرنا : نگاه ویژه دولت تدبیر به استارتاپ ها به عنوان قطبی موثر بر اقتصاد
bltایرنا : نوید ایجاد 3 هزار شغل با ساخت کارخانه نوآوری در شیراز
bltشعار سال : محدودیت شبکه های اجتماعی نتیجه عکس دارد
bltافتانا : اقتصاد دیجیتال پوشش بیمه ای می خواهد
bltایرنا : خودکفایی وزارت ارتباطات در تجهیزات و سامانه های امنیتی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.