مخبر - 1398/06/17 - هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد

هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد
معاون سابق وزارت صمت گفت: بانک ها پولی را که خلق می کنند در جای مفید هدایت نمی کنند. از این رو دست تولید به واسطه نبود به موقع نقدینگی همیشه خالی است و اگر وامی هم به آن تعلق بگیرد با بهره های بالا برای جبران کسری بانک هاست.
هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد

هزارتوی مشکلات صنایع در مسیر تولید/ سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد رویداد24 مشکلات صنایع در مسیر تولید در حالی این روز ها افزایش یافته است که یکی از اهداف دولت افزایش تزریق تسهیلات بانکی به این بخش ها در سایه کاهش نرخ تورم بود. با این حال مسئولان در وزارت صمت به دنبال راهی برای گذر از مشکلات صنعت هستند. به گفته مدیرعامل سابق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، باید برای کاهش شدت مشکلات بخش تولید به دنبال پیاده سازی راهکار های عقلانی و منطبق بر سیاست های اجرایی کشور بود، نه اینکه با ارائه پیشنهادات غیر اصولی تنش در این بخش را شدت داد.
طی چند سال اخیر سایه رکود بر فضای اقتصادی کشور سایه افکنده است و تولید و صنعت کشور را تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده است به طوری که چرخ صنایع بسیاری در کشور متوقف یا کند شده است تا جایی که باید بگوییم این چرخه کند به یک بحران تبدیل شده است. یکی از تدابیر دولت برای بهبود اوضاع صنعت و تولید کشور ارائه تسهیلات برای بنگاه های کوچک و متوسط در قالب طرح رونق تولید بود.
اگرچه این سیاست در اوایل فعالیت دولت یازدهم به صورت اسمی اتفاق افتاد، اما به مرور نرخ تورم افزایش و میزان تسهیلات دهی به صنایع کاهش یافت و تبعات این سیاست، رکود شدید را بر اقتصاد کشور به وجود آورد. افزایش نرخ تورم به همراه افزایش نرخ دلار عاملی شده تا تولیدکنندگان در شرایط بلاتکلیفی قرار گرفته و حتی در فروش کالا ها در بازار با مشکل روبه رو شوند.
سیستم بانکی توان تولید را گرفت
این در حالی است که معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم ابلاغ سهم 40 درصدی صنعت از تسهیلات می گوید: حدود 27 درصد تسهیلات به حوزه صنعت ابلاغ می شود.
به اعتقاد سعید زرندی نگاه جدیدی نیز در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین مالی طرح هایی که اعداد بزرگی می خواهد و سیستم بانکی توان تامین آن را ندارد شکل گرفته اینکه با هماهنگی بورس و با همکاری استان ها درصدد هستیم از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کنیم تا بخشی از سرمایه سرگردان مردم را به چرخه تولید بیاوریم.
از سوی دیگر مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است: سهم صنعت و معدن از کل تسهیلات قابل ارائه در کشور برای رونق تولید و اشتغالزایی 40 درصد است. به گفته محسن صالحی نیا مشکل نقدینگی، تأمین مواد اولیه و نوسان های نرخ ارز از جمله مشکلات امروز بخش صنعت کشور بشمار می رود.
همچنین مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در خصوص عملکرد بانک ها در برابر نیاز نقدینگی واحد های تولیدی می گوید: درخواست ما اجرایی شدن ماده 46 قانون برنامه ششم مبنی بر تخصیص 40 درصد از کل تسهیلات به بخش صنعت و معدن است.
به گفته احمد تشکینی، کل تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن طی دوره 1397-1390 با متوسط رشد 19.6 درصدی از میزان 63.3 در ابتدای دوره به 208.9 هزار میلیارد تومان در انتهای دوره رسیده است و این در حالی است که متوسط رشد تسهیلات حقیقی به این بخش منفی 0.3 درصد بوده که نشان می دهد قدرت خرید تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن افزایشی نداشته است.
این در حالی است که متوسط رشد تسهیلات حقیقی طی دوره مذکور 4.9 درصد بوده؛ و این بدان مفهوم که قدرت خرید تسهیلات اعطایی طی دوره مذکور (به دلیل تورم های دورقمی) سالانه تنها 4.9 درصد افزایش داشته است.
با تمام فرازونشیب های مسیر تولید و بر اساس طرح پیشنهادی از سوی متولیان بخش صنعت، معدن و تجارت برای سال جاری،5 اعطای 140 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای 35 هزار و 610 واحد صنعتی واجد شرایط در نظر گرفته شده است، این در حالی است که سال گذشته در مجموع 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای بنگاه های واجد شرایط در نظر گرفته شده بود.
دریافت تسهیلات یعنی خودزنی تولید!
مدیرعامل سابق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در این رابطه با انتقاد از شرایط تسهیلات دهی به واحد های صنعتی کوچک و متوسط گفت: تا زمانی که نگاه به بخش تولید کشور یک نگاه ضعیف است چطور از توسعه تولید و رونق آن حرفی به میان می آورند.
امیررضا واعظی آشتیانی با تاکید بر پیشنهاد معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر استفاده از ظرفیت اولیه در بازار سرمایه گفت: چطور واحد تولیدی که با دیون بالایی که گریبانش راگرفته توان ورود به عرصه بازار سرمایه را دارد؟! چطور این بازا رمی تواند چنین واحد هایی را پذیرش کند؟!
به گفته آشتیانی، اکنون برای گذر از این بحران نباید طرح ها و پیشنهادهایی از سوی متولیان این بخش ارائه شود که موجبات تنش بیشتر در روند ناقص و بحران زده تولید شود.
مدیرعامل سابق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با تاکید بر اینکه یکی از اتفاقاتی که برای رونق تولید در کشور باید بیفتد بحث هدایت نقدینگی است، گفت: هنوز چنین حرکتی از سوی دولت ها میسر نشده است، چرا برخلاف وجود پول زیاد در اقتصاد کشور، بخش تولید دچار نبود تأمین مالی است، این درحالی است که پولی که در اقتصاد وجود دارد به سمت بازار های غیر مولد هدایت می شود. برای اینکه نقدینگی در بخش تولید استفاده شود از اصطلاح هدایت نقدینگی و هدایت اعتبار استفاده می شود و این امر در فرایند نظام بانکی ما دچار اختلال است.
به اعتقاد واعظ آشتیانی، وقتی سیاستگذاران سعی کنند پول های موجود از بخش های نامولد به سمت بخش های مولد هدایت شود، از این فرایند تحت عنوان هدایت نقدینگی نام می برند، اما وقتی سیاست گذاران تلاش کنند پول های جدیدی که خلق می شود به سمت تولید برود، هدایت اعتبار نامیده می شود.
مدیرعامل سابق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با انتقاد از اینکه بیش از سه دهه می گذرد که هیچ کسی صدای بلند تولید را نمی شنود در حالی که این بخش می تواند تولید ثروت زیادی داشته باشد، اما مجالی به آن داده نمی شود.
معاون سابق وزارت صمت ادامه داد: بانک ها پولی را که خلق می کنند در جای مفید هدایت نمی کنند. از این رو دست تولید به واسطه نبود به موقع نقدینگی همیشه خالی است و اگر وامی هم به آن تعلق بگیرد با بهره های بالا جهت جبران کسری بانک هاست. حالا تولید با این همه دیون چه کند؟
به اعتقاد آشتیانی در شرایط فعلی تخصیص زمان تنفس به واحد های تولیدی مقروض است. استهمال به این معنی است که بانک وامی به مبلغ دو میلیارد تومان با سود 20 تا 22 درصد به صاحب واحد تولیدی می دهد که او در سررسید باید دو میلیارد و 500 میلیون پس بدهد. در واقع بانک ها می توانند بدون اینکه چیزی بگیرد سود توزیع کند، چون قدرت خلق پول دارد، اما در جایی که باید همان سود یا پول خلق شده وارد مدار توسعه و به چرخه تولید وارد شود مسیر را تغییر داده اند. این در واقع خودزنی تولید است، اما چاره ای ندارد!
به گفته مدیرعامل سابق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، باید برای کاهش شدت مشکلات بخش تولید به دنبال پیاده سازی راهکار های عقلانی و منطبق بر سیاست های اجرایی کشور بود، نه اینکه با ارائه پیشنهادات غیر اصولی تنش در این بخش را شدت داد.
آشتیانی تاکید کرد: صدای دغدغه تولید را کسانی می شنوند که از جنس صنعت و صنعتگر باشد نه اینکه عده ای تنها با دریافت مدارک دانشگاهی، اما فاقد تجربه عملی در این بخش استراتژیک، قصد از بین بردن دردسر های تولید را دارند. پس بهتر است به دور از هرگونه جناح بندی سیاسی، تنها با حفظ منابع و منافع عمومی اقدام به کسب استفاده از تجربه های افراد کارشناس شود.
معاون سابق وزارت صمت تصریح کرد: تولید را به تکه های کوچکی تقسیم کرده اند که آن هم به دلیل ضعف های ناشی از مدیریت در سیستم بانکی کشور است. صنایع دنیا هر روز به دنبال کشف قسمت دیگری از بدنه خود بوده و در حال رشد هستند، اما در کشور ما با وجود این همه ظرفیت، از حجم تولید کاسته می شود و در نهایت رمقی نیز برای کیفیت تولیدات باقی مانده باقی نگذاشته اند. صاحبان کسب و کار دغدغه واحدی دارند و آن رونق تولید و یکپارچه سازی پرداخت تسهیلات آن هم از منابع معتبر از سوی وزارت صنعت هستند لذا بهتر است منابعی که از سوی دولت به تولید تخصیص داده می شود، در راستای کاهش هزینه های کسب و کار های کوچک باشد نه در راستای زمین خوردن و از هم پاشیدگی تولید!
سیستم بانکی اعتقادی به حمایت از تولید ندارد
در همین حال یک صنعتگر فعال در حوزه تولید قطعه در یکی از شهرک های صنعتی استان تهران نیز با تاکید بر اینکه از دو سال گذشته به دنبال دریافت تسهیلات بانکی جهت فعالیت مجدد واحد صنعتی خود هستم گفت: به اندازه کافی تولید را تکه تکه کرده اند و به گوشه ای انداخته اند. معلوم نیست با ارائه طرح های غیر اصولی برای این دردسر اقتصادی چه نسخه جدیدی پیچیده اند.
عباس ایروندی گفت: امروز برای تامین نیاز نقدینگی، بانک ها با بدترین شکل ممکن پاسخگوی صنعتگر هستند. از اینرو هرچه دولت و وزارت صنعت در تلاش جهت تامین نقدینگی برای تولید باشند بی نتیجه است چراکه سیستم بانکی هیچ اعتقادی به حمایت از تولید ملی ندارد.
این صنعتگر ادامه داد: اگر گشت و گذاری در شهرک های صنعتی داشته باشید به این موضوع پی می برید که اکنون دیگر زمان تولید نیست و تولید کننده راهی جزء تعطیلی واحد تولیدی خود ندارد کاری که امثال من از سال گذشته انجام داده اند.
ایروندی ادامه داد: در چند سال گذشته سعی بر کنترل تورم تا حد غیر محسوس شد، اما به دلیل رکود حاکم بر بازار، صنایع توانایی فروش تولیدات خود را نداشتند و در تامین سرمایه در گردش خود دچار مشکل بودند و هستند و باید به آن ها تسهیلات تزریق می شد.
این تولید کننده در خصوص عدم توفیق طرح رونق تولید گفت: در عمده پرداخت تسهیلات به بنگاه های تولیدی به این شکل عمل شد که بنگاه های تولیدی برای کاهش فشار بانک ها مجبور شدند اصل و فرع وام هایی که قبلا دریافت کرده بودند را به وام جدید تبدیل کنند.
این صنعتگر فعال در شهرک صنعتی استان تهران با بیان اینکه در برخی از موارد بانک ها سود های بالایی را در مقابل پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان اعلام می کنند، افزود: در این شرایط رکود بازار و مشکلات تولید کدام تولیدکننده توانایی پرداخت سود های بالای بانکی را دارد؟
این فعال در بازار تولیدات قطعه با هشدار به ادامه این شرایط گفت: متأسفانه امروز سرمایه لازم برای کار تولیدی چندین برابر شده و هرکس توان تأمین این سرمایه را ندارد. جالب اینجاست مسئولان می بینند که منابع مالی از تولید خارج می شود، اما توجهی برای جلوگیری از این موضوع نمی کنند. منبع: اقتصاد24 برچسب ها: رویداد24 ، اقتصاد کشور ، کاهش نرخ تورم ، نرخ تورم ، سعید زرندی ، بخش صنعت و معدن ، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران سرگرمی
منبع خبر : رویداد 24

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تورم   واحد صنعتی   تسهیلات   کاهش نرخ تورم   نقدینگی   واحد های تولیدی   خرید آنلاین   وزیر صنعت معدن و تجارت   بنگاه   محسن صالحی نیا   صنعت معدن و تجارت   قیمت دلار   احمد تشکینی   جبران کسری   سعید زرندی   قانون برنامه ششم   مشکلات صنعت   صنعت و معدن   میزان تسهیلات   کالا ها   امور اقتصاد   بازار   کالای ایرانی   صنعت   سرمایه   بازار سرمایه   افزایش قیمت   بحران   تسهیلات بانکی   اقتصاد کشور   بانک ها   حمایت از تولید ملی   تولیدکنندگان   رونق تولید   دولت تدبیر و امید   وزارت صمت   صنایع کوچک   سیستم بانکی   اشتغالزایی   تامین مالی   شهرک های صنعتی  
اخبار مرتبط
تمام ظرفیت های صندوق فعال است/ 6 برابر سرمایه موجود ضمانت نامه صادر کرده ایم
شبستان
بازار سرمایه راه منطقی تامین مالی بخش مولد اقتصاد
اقتصادگردان
بازگشت 120واحد صنعتی سمنان به مدار تولید
مرآت نیوز
چنددرصد سرمایه در گردش صنعت توسط بانک ها تامین می شود
اقتصاد نیوز
57 درصد سرمایه در گردش صنعت توسط بانک ها تامین شد
ایبنا
نگاه خیره سرمایه گذاران به حافظ
خبرآنلاین
دریافت تسهیلات بانکی یعنی خودزنی تولید!
شعار سال
350 میلیارد تومان در صنعت ورامین سرمایه گذاری شده است
ایرنا
تامین مالی مشکل بزرگ صنایع کوچک
آریا
تامین مالی، مشکل بزرگ صنایع کوچک
صدا و سیما
حجم صادرات صنایع کوچک کشور 15 درصد افزایش یافت
سایت جماران
اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
تدبیر 24
شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
ملیت
وزیر صنعت:ظرفیت غیرفعال واحدهای صنعتی به کار گرفته می شود
ایرنا
حوزه صنعت تامین کننده 60 درصد مالیات کشور است
ایرنا
بازارها باید از کالا های داخلی پر شود / رونق تولید زمینه ساز اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم
باشگاه خبرنگاران
سنسورها درست کار نمی کنند یا ... ؟
راه امروز
بازار بورس تامین کننده مالی جریان تولید در کشور/ فعالیت های دلالی مسدودکننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی است
راه دانا
همتی: برای 7 بدهکار عمده بانکی به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نامه نوشتم
تین نیوز
آذربایجان غربی|تضمین حیات صنایع کوچک موجبات رونق اقتصادی را فراهم می کند
تسنیم
همتی: اروپایی ها باید نفت ایران را در قالب اینستکس پیش خرید کنند/ نشانه های احیای اقتصاد کشور دیده می شود
العالم
اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند/ پرونده 7 بدهکار دانه درشت قضایی شد
الف
ترس هایی مانند تورم ونزوئلایی در ایران برطرف شد
ناطقان نیوز
همتی: دیگر تورم ونزوئلایی نداریم
اخبار بانک
همتی:سیاست جدید نظام بانکی برای رونق تولید
پارسینه
تخصیص 450 میلیارد تومان به واحدهای صنعتی آسیب دیده از سیل
اقتصادگردان
تهدیدی به نام واردات برای تولیدکنندگان داخل وجود ندارد
شوشان
بنگاه داری بانک ها عامل اقتصاد بیمار یا اقتصاد بیمار عامل بنگاه دار ی بانک ها؟!
ملیت
معمای پیچیده بانک های ایرانی ؛ بنگاه داری بانک ها علت است یا معلول؟!
الف
بنگاه داری بانک ها علت است یا معلول؟!
حافظ نیوز
بانک ها نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می کنند؟
برنا نیوز
مبل و منبت؛ لوکوموتیو صنایع همدان
ایرنا
تحقق 27.5 درصدی تسهیلات به حوزه صنعت و معدن/ لزوم تدبیر جدی سیستم بانکی در زمینه نقدینگی
خبرگزاری ایلنا
جلوگیری از واردات 1550 قلم کالا با هدف حمایت از تولید داخلی
ایرنا
سپرده های بانکی مردم کرمانشاه خارج از استان سرمایه گذاری می شود
تسنیم
صندوق ضمانت سرمایه گذاری کسری وثیقه بانکی فعالان صنعتی را تامین می کند
تسنیم
پول ویلا های باستی هیلز هست، اما پول تولید نه!
جوان آنلاین
بازگشت 24 واحد صنعتی راکد به چرخه تولید/ضرورت بازنگری در قوانین مرتبط با صنایع کوچک
خبرگزاری ایلنا
بانک ها مکملی قوی برای تحقق رونق تولید در کشور
باشگاه خبرنگاران
اصفهان| صنایع کوچک تاثیری مستقیم بر رونق تولید دارند؛ بانک ها بنگاه داری را رها کنند
تسنیم
اخبار مرتبط
bltشبستان : تمام ظرفیت های صندوق فعال است/ 6 برابر سرمایه موجود ضمانت نامه صادر کرده ایم
bltاقتصادگردان : بازار سرمایه راه منطقی تامین مالی بخش مولد اقتصاد
bltمرآت نیوز : بازگشت 120واحد صنعتی سمنان به مدار تولید
bltاقتصاد نیوز : چنددرصد سرمایه در گردش صنعت توسط بانک ها تامین می شود
bltایبنا : 57 درصد سرمایه در گردش صنعت توسط بانک ها تامین شد
bltخبرآنلاین : نگاه خیره سرمایه گذاران به حافظ
bltشعار سال : دریافت تسهیلات بانکی یعنی خودزنی تولید!
bltایرنا : 350 میلیارد تومان در صنعت ورامین سرمایه گذاری شده است
bltآریا : تامین مالی مشکل بزرگ صنایع کوچک
bltصدا و سیما : تامین مالی، مشکل بزرگ صنایع کوچک
bltسایت جماران : حجم صادرات صنایع کوچک کشور 15 درصد افزایش یافت
bltتدبیر 24 : اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
bltملیت : شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
bltایرنا : وزیر صنعت:ظرفیت غیرفعال واحدهای صنعتی به کار گرفته می شود
bltایرنا : حوزه صنعت تامین کننده 60 درصد مالیات کشور است
bltباشگاه خبرنگاران : بازارها باید از کالا های داخلی پر شود / رونق تولید زمینه ساز اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم
bltراه امروز : سنسورها درست کار نمی کنند یا ... ؟
bltراه دانا : بازار بورس تامین کننده مالی جریان تولید در کشور/ فعالیت های دلالی مسدودکننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی است
bltتین نیوز : همتی: برای 7 بدهکار عمده بانکی به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نامه نوشتم
bltتسنیم : آذربایجان غربی|تضمین حیات صنایع کوچک موجبات رونق اقتصادی را فراهم می کند
bltالعالم : همتی: اروپایی ها باید نفت ایران را در قالب اینستکس پیش خرید کنند/ نشانه های احیای اقتصاد کشور دیده می شود
bltالف : اروپایی ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش خرید کنند/ پرونده 7 بدهکار دانه درشت قضایی شد
bltناطقان نیوز : ترس هایی مانند تورم ونزوئلایی در ایران برطرف شد
bltاخبار بانک : همتی: دیگر تورم ونزوئلایی نداریم
bltپارسینه : همتی:سیاست جدید نظام بانکی برای رونق تولید
bltاقتصادگردان : تخصیص 450 میلیارد تومان به واحدهای صنعتی آسیب دیده از سیل
bltشوشان : تهدیدی به نام واردات برای تولیدکنندگان داخل وجود ندارد
bltملیت : بنگاه داری بانک ها عامل اقتصاد بیمار یا اقتصاد بیمار عامل بنگاه دار ی بانک ها؟!
bltالف : معمای پیچیده بانک های ایرانی ؛ بنگاه داری بانک ها علت است یا معلول؟!
bltحافظ نیوز : بنگاه داری بانک ها علت است یا معلول؟!
bltبرنا نیوز : بانک ها نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می کنند؟
bltایرنا : مبل و منبت؛ لوکوموتیو صنایع همدان
bltخبرگزاری ایلنا : تحقق 27.5 درصدی تسهیلات به حوزه صنعت و معدن/ لزوم تدبیر جدی سیستم بانکی در زمینه نقدینگی
bltایرنا : جلوگیری از واردات 1550 قلم کالا با هدف حمایت از تولید داخلی
bltتسنیم : سپرده های بانکی مردم کرمانشاه خارج از استان سرمایه گذاری می شود
bltتسنیم : صندوق ضمانت سرمایه گذاری کسری وثیقه بانکی فعالان صنعتی را تامین می کند
bltجوان آنلاین : پول ویلا های باستی هیلز هست، اما پول تولید نه!
bltخبرگزاری ایلنا : بازگشت 24 واحد صنعتی راکد به چرخه تولید/ضرورت بازنگری در قوانین مرتبط با صنایع کوچک
bltباشگاه خبرنگاران : بانک ها مکملی قوی برای تحقق رونق تولید در کشور
bltتسنیم : اصفهان| صنایع کوچک تاثیری مستقیم بر رونق تولید دارند؛ بانک ها بنگاه داری را رها کنند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.