اختلاف در حزب عدالت و توسعه ترکیه/ حزبی که فرزندان خود را می بلعد

اختلاف در حزب عدالت و توسعه ترکیه/ حزبی که فرزندان خود را می بلعد
هر چقدر اردوغان از آمریکا فاصله گرفته و به روسیه نزدیک شود احتمال استقبال واشنگتن از بر سر کار آمدن رقبای رییس جمهور ترکیه و تغییر معادلات سیاسی و نظامی این کشور بیشتر می شود.
اختلاف در حزب عدالت و توسعه ترکیه/ حزبی که فرزندان خود را می بلعد

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-امیر حسین رجبی معمار: چند روزی هست که با انتشار خبر بررسی درخواست اخراج «احمد داوداوغلو» و تنی چند از اعضای ارشد حزب عدالت و توسعه، بازار گمانه زنی ها پیرامون افزایش اختلاف ها در رده های بالای آک پارتی داغ شده است.

این مطلب در شرایطی به نقل از یک مقام ارشد دولت ترکیه بیان شده که به تازگی «علی باباجان» معاون سابق نخست وزیر ترکیه کناره گیری خود را از عدالت و توسعه اعلام و به اختلافات عمیق در حزب اشاره کرد و از تشکیل حزبی جدید خبر داد.

روشن است که سطح اختلافات در رهبری حزب عدالت و توسعه آن اندازه گسترش یافته که قابل پنهان کردن نیست و همین امر نوید بروز تحولات مهمی را در آینده این حزب و کشور ترکیه می دهد.

روند جدایی ها در حزب حاکم از زمانی که داوداوغلو سمت نخست وزیری را به دلیل اختلاف با "رجب طیب اردوغان" ترک کرد آغاز شد. این که "علی باباجان" به همراه "عبدالله گل" در پی راه اندازی حزبی جدید بوده و توان تبدیل شدن به رقیبی جدی برای اردوغان را دارند می تواند بسیاری از فاکتورهای سیاست های داخلی و خارجی ترکیه را تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه تلاش خواهیم کرد ریشه این اختلاف ها را در دو محور سیاست داخلی و خارجی ترکیه بررسی کنیم.

ناکامی در سیاست داخلی

در حوزه سیاست داخلی می توان به اختلاف دو طیف حزب در شیوه ی اداره کشور به ویژه مدیریت امور اقتصادی ترکیه اشاره کرد. در واقع کاهش رشد اقتصادی، افزایش تورم و پایین آمدن ارزش واحد پول ملی ترکیه در یک سال اخیر بسیاری از نخبگان سیاسی و اقتصادی این کشور را نسبت به آینده نگران کرده است.

پیامد کاهش کارآمدی و محبوبیت آک پارتی به روشنی در نتایج انتخابات شهرداری ها قابل مشاهده است. آنجا که نه تنها حزب موفق به کسب کرسی شهرداری شهرهای مهم نشد بلکه حزب جمهوری خلق توانست اداره شهرداری یازده شهر ترکیه از جمله آنکارا و استانبول را هم به دست بیاورد. به ویژه از دست دادن شهرداری استانبول پس از سال ها ضربه نمادین مهمی برای رهبران عدالت و توسعه به شمار می آید.

احزاب اپوزیسیون توانستند به خوبی روی نقاط ضعف عدالت و توسعه و شکاف های ناشی از نارضایتی مردم این شهرها از عملکرد شهرداری ها تمرکز کرده و از آنها در راستای افزایش آرای خود بهره برداری کنند. پس لرزه های این شکست سنگین در افزایش اختلافات درونی مقامات بلندپایه ی آک پارتی و گسترش جدایی عناصر مهم این حزب و افزایش انسجام نیروها و احزاب رقیب نمود یافته است.

ناکامی و تنش در سیاست خارجی

سیاست خارجی امروز ترکیه بیش از هر زمان دیگری به افزایش روابط با روسیه میل کرده است. این گسترش روابط با شرق برای کشوری که دومین ارتش بزرگ ناتو را داراست و همواره در سپهر نظامی و امنیتی جهان غرب تعریف شده و جایگاهی حساس داشته شگفت انگیز به نظر می رسد.

ناامیدی از همراهی و کمک آمریکا پیرامون نگرانی های عمیق ترکیه نسبت به آینده مناطق کردنشین سوریه و شکست سیاست های آنکارا در این کشور، پیروزی های بزرگ ارتش سوریه در برابر گروههایی که ترکیه پشتیبان اصلی آنهاست و دست بالای روسیه در تحولات سوریه، عواملی هستند که این روزها بیش از پیش سبب نزدیکی آنکارا به مسکو شده اند.

خرید سامانه پدافند هوایی اس 400 از روسیه و در پی آن توقف آموزش خلبان های نیروی هوایی ترکیه در آمریکا و خودداری واشنگتن از تحویل هواپیماهای اف 35 به این کشور بر دامنه اختلافات ترکیه و ایالات متحده افزوده است. این ها علاوه بر مشکلاتی است که از زمان کودتای ناکام علیه دولت ترکیه و ماجرای عدم استرداد "فتح الله گولن" میان دو کشور پدید آمده است.

هر چقدر که اردوغان از آمریکا فاصله گرفته و به روسیه نزدیک شود احتمال استقبال واشنگتن از بر سر کار آمدن رقبای رییس جمهور ترکیه و تغییر معادلات سیاسی و نظامی این کشور بیشتر می شود. کیست که نداند اگر نبود پشتیبانی های سیاسی و اقتصادی ایالات متحده شاید هیچ گاه اردوغان و یارانش توان رسیدن به جایگاه کنونی خود را پیدا نمی کردند.

نتیجه گیری

ترکیه این روزها در شرایط حساسی قرار دارد. وضعیت در سوریه کاملا برخلاف خواسته های اردوغان پیش می رود، روابط با هم پیمان راهبردی ترکیه یعنی آمریکا در وضعیت خوبی نیست و شرایط و آمارهای اقتصادی هم چشم انداز چندان روشنی ارائه نمی کنند. نابسامانی اوضاع اقتصادی کاهش سطح رفاه شهروندان را به دنبال دارد و این امر در کنار اقتدارگرایی اردوغان راه را برای حضور نیرویی تازه نفس در عرصه ی سیاست ترکیه هموار کرده است.

تشکیل حزبی جدید با حضور بنیانگذاران و بزرگان رانده شده از عدالت و توسعه نقطه عطف بسیار مهمی در تاریخ دو دهه اخیر ترکیه خواهد بود. نقطه عطفی که نه تنها می تواند چالشی بزرگ بر سر راه آک پارتی در انتخابات های پیش رو قرار دهد بلکه شاید پتانسیل بازگرداندن نظام پارلمانی را هم داشته باشد.

تنها برندگان تغییر نظام پارلمانی به ریاستی اردوغان و حزب حرکت ملی بودند. همه پرسی تغییر قانون اساسی با رای شکننده ای به تایید مردم رسید و ممکن است افراد تاثیرگذاری مانند عبدالله گل، احمد داوداوغلو، علی باباجان و دیگر سیاستمداران جدا شده از آک پارتی با تشکیل حزبی جدید و در ائتلافی با حزب جمهوری خواه خلق و دیگر مخالفان اردوغان بتوانند شرایط کشور را به پیش از همه پرسی سال 2017 برگردانند.

به هر روی باید منتظر ماند و دید که آیا دوستان دیروز اردوغان اراده و توان تبدیل شدن به رقیبان امروز وی را خواهند داشت یا همچنان ترجیح می دهند برای پرهیز از شکست حزبی که خود بنیانش گذاشتند سکوت پیشه کنند.

کد خبر 4713818

کلیدواژه های این خبر
زلزله   نظامی   تورم   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   پارتی   ناتو   نخست وزیر ترکیه   گسترش روابط   آنکارا   اردغان   نتایج انتخابات   شکست سنگین   معادلات سیاسی   گمانه زنی ها   رئیس جمهور   حزب حاکم   رجب طیب اردوغان   مسکو   حزب جمهوری خلق   نخست وزیری   کاهش رشد اقتصادی   نقاط ضعف   نیروی هوایی   حزب عدالت و توسعه   کارآمدی   آنکارا و استانبول   اپوزسیون   واحد پول ملی   استامبول   امیر حسین رجبی معمار   نخبگان سیاسی   امور اقتصاد   توقف آموزش   اف-35   شهرداری   تحولات سوریه   ارتش سوریه   سیاست خارجی   سامانه اس 400  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
ایسنا
بندبازی آنکارا، از لیبی تا باکو/ زمینه چینی اردوغان برای انتخابات 2023/ حذف ناموفق ناوالنی/ بحران در حوزه نفوذ سنتی مسکو/ بایدن، چالش جدید کرملین
خبرگزاری ایلنا
دلایل موج جدید انتقاد واشنگتن از خرید اس400 توسط ترکیه/ رویکرد دموکرات ها در قبال آنکارا و مسکو
خبرگزاری ایلنا
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
گراهام: تلاش می کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم
پارسینه
آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
ناطقان نیوز
آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
فارس
اظهارات تازه اردوغان درباره خرید سامانه موشکی اس400
اقتصاد نیوز
اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
خبرآنلاین
ترکیه خرید اس-400 را برای صلح منطقه ضروری دانست
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
ایران آنلاین
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
هشدار اردوغان به آمریکا درباره اقدامات ضد ترکیه
صدا و سیما
هشدار اردوغان به آمریکا درباره تمایل به ضربه زدن به ترکیه
باشگاه خبرنگاران
اردوغان: ناگزیر به خرید اس-400 شدیم/ درخواست خرید پاتریوت را با ترامپ مطرح می کنم
وانا نیوز
اردوغان:ناگزیر به خرید اس400شدیم
ناطقان نیوز
هشدار اردوغان به آمریکا
جهان نیوز
اردوغان: ناگزیر به خرید اس-400 شدیم
دنیای اقتصاد
هشدار ترکیه درباره حزبی که فرزندان خود را می بلعد
دنیای اقتصاد
دهن کجی ترکیه به آمریکا
آرمان پرس
چرخش ترکیه به شرق و دهن کجی به آمریکا
خیبر انلاین
دهن کجی ترکیه به آمریکا با پیوستن به ائتلاف‎های منطقه‎‏ای
میزان
آتش امریکا بر جان «آتش‎بس» در شمال سوریه
ایران آنلاین
عطوان: آتش بس موقت فرصتی برای نجات اردوغان از باتلاق ادلب است
آنا نیوز
معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
تابناک
چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
ایسنا
اردوغان: ترکیه قصد خروج از ناتو را ندارد
خرداد نیوز
ترکیه از ناتوخارج نمی شود
اقتصاد نیوز
برقراری آتش بس شکننده در ادلب
ایرنا
اردوغان: تحولات ادلب باب میل آنکارا نیست/ با ترامپ دیدار می کنم
پارسینه
روسیه و ترکیه؛ همکاری ضروری و پرسود
ایرنا
اردوغان: سوخو-35 و سوخو-57 را جایگزین اف-35 آمریکا می کنیم
باشگاه خبرنگاران
نوید افزایش همکاری های نظامی
ایران آنلاین
ریانووستی: اردوغان به جای اف-35 آمریکایی سوخوی -57 روسی می خرد
خرداد نیوز
گزارش| دستاوردهای سفر اردوغان از سفر مسکو
تسنیم
مسکو: آنکارا خواستار خریداری جنگنده های «سوخو» و »میگ-35» است
فارس
آیا حزب سیاسی جدید علی باباجان با استقبال رای دهندگان ترکیه ای روبرو خواهد شد؟
ایسنا
از مواضع دولت ترکیه در برابر تحریم های ظالمانه ترامپ تشکر می کنیم
باشگاه خبرنگاران
تقویت روابط احزاب ایران و ترکیه به گسترش روابط دو کشور کمک می کند
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
bltخبرگزاری ایلنا : بندبازی آنکارا، از لیبی تا باکو/ زمینه چینی اردوغان برای انتخابات 2023/ حذف ناموفق ناوالنی/ بحران در حوزه نفوذ سنتی مسکو/ بایدن، چالش جدید کرملین
bltخبرگزاری ایلنا : دلایل موج جدید انتقاد واشنگتن از خرید اس400 توسط ترکیه/ رویکرد دموکرات ها در قبال آنکارا و مسکو
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltپارسینه : گراهام: تلاش می کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم
bltناطقان نیوز : آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
bltفارس : آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
bltاقتصاد نیوز : اظهارات تازه اردوغان درباره خرید سامانه موشکی اس400
bltخبرآنلاین : اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
bltایرنا : ترکیه خرید اس-400 را برای صلح منطقه ضروری دانست
bltایرنا : ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
bltایران آنلاین : ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
bltصدا و سیما : هشدار اردوغان به آمریکا درباره اقدامات ضد ترکیه
bltباشگاه خبرنگاران : هشدار اردوغان به آمریکا درباره تمایل به ضربه زدن به ترکیه
bltوانا نیوز : اردوغان: ناگزیر به خرید اس-400 شدیم/ درخواست خرید پاتریوت را با ترامپ مطرح می کنم
bltناطقان نیوز : اردوغان:ناگزیر به خرید اس400شدیم
bltجهان نیوز : هشدار اردوغان به آمریکا
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: ناگزیر به خرید اس-400 شدیم
bltدنیای اقتصاد : هشدار ترکیه درباره حزبی که فرزندان خود را می بلعد
bltآرمان پرس : دهن کجی ترکیه به آمریکا
bltخیبر انلاین : چرخش ترکیه به شرق و دهن کجی به آمریکا
bltمیزان : دهن کجی ترکیه به آمریکا با پیوستن به ائتلاف‎های منطقه‎‏ای
bltایران آنلاین : آتش امریکا بر جان «آتش‎بس» در شمال سوریه
bltآنا نیوز : عطوان: آتش بس موقت فرصتی برای نجات اردوغان از باتلاق ادلب است
bltتابناک : معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
bltایسنا : چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
bltخرداد نیوز : اردوغان: ترکیه قصد خروج از ناتو را ندارد
bltاقتصاد نیوز : ترکیه از ناتوخارج نمی شود
bltایرنا : برقراری آتش بس شکننده در ادلب
bltپارسینه : اردوغان: تحولات ادلب باب میل آنکارا نیست/ با ترامپ دیدار می کنم
bltایرنا : روسیه و ترکیه؛ همکاری ضروری و پرسود
bltباشگاه خبرنگاران : اردوغان: سوخو-35 و سوخو-57 را جایگزین اف-35 آمریکا می کنیم
bltایران آنلاین : نوید افزایش همکاری های نظامی
bltخرداد نیوز : ریانووستی: اردوغان به جای اف-35 آمریکایی سوخوی -57 روسی می خرد
bltتسنیم : گزارش| دستاوردهای سفر اردوغان از سفر مسکو
bltفارس : مسکو: آنکارا خواستار خریداری جنگنده های «سوخو» و »میگ-35» است
bltایسنا : آیا حزب سیاسی جدید علی باباجان با استقبال رای دهندگان ترکیه ای روبرو خواهد شد؟
bltباشگاه خبرنگاران : از مواضع دولت ترکیه در برابر تحریم های ظالمانه ترامپ تشکر می کنیم
bltمهر نیوز : تقویت روابط احزاب ایران و ترکیه به گسترش روابط دو کشور کمک می کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.