مخبر - 1398/06/16 - نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟

نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟
فرزندتان در ماه اول چند تا کار را انجام خواهد داد. خوردن، خوابیدن، مدفوع کردن و تکرار همه این مراحل.
نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟

اگر این مقاله را می خوانید، یا تازه مادر شده اید یا مشتاقانه منتظر به دنیا آمدن فرزندتان هستید. هر کدام که باشد، جای تبریک دارد. شما عازم سفری هستید که برای یک عمر طولانی ادامه خواهد یافت. همچنین در حالی که جاده پیش رو می تواند از جایی که اکنون در آن ایستاده اید به طرز باور نکردنی چالش برانگیز به نظر برسد، بد خلقی نکنید. هنگامی که اولین ماه سخت مقابله کردن با هر چیز مشکل را بر عهده می گیرید و تلاش می کنید تا در حالی که میلیون ها چیز جدید متفاوت را انجام می دهید، معقول بمانید، می خواهید که هر چالشی که به سمتتان می آید را با به بهترین شکل بگذرانید. در این مقاله نکات مفیدی درباره مراقبت از نوزاد در هفته های اول آورده شده است.
فرزندتان در ماه اول چند تا کار را انجام خواهد داد، خوردن، خوابیدن، مدفوع کردن و تکرار همه این مراحل. ممکن است روال را بدانید اما نکات زیر به آسان تر شدن زندگی و کار هایتان کمک می کند.

برای شیردهی
احتمالا برای چگونگی شیردهی به فرزندتان، چگونگی قرار گیری مناسب دهان کودک هنگام خوردن شیر و علائم تغذیه مناسب کودک، نظرات زیادی شنیده اید. اکنون وقت آن است که نکات زیر را هم برای مراقبت از نوزاد تان به خصوص در هفته های اول ضمیمه کنید.
در صورت نیاز به فرزندتان شیر دهید
در این مدت، سعی نکنید که فرزندتان را وادار به دنبال کردن روال شیردهی کنید. در واقع او قادر به تصمیم گیری است که چه مقدار و چند بار شیر می خواهد بخورد. (با توجه به آن که سالم است و نارس نیست). در نهایت، حداقل 6 تا 8 بار در روز به او شیر خواهید داد اما اگر به 12 بار هم رسید متعجب نشوید. شیر مادر به راحتی هضم می شود و فرزندتان اغلب احساس گرسنگی می کند. با گذشت زمان می توانید برنامه ای را برای شیردهی اش تنظیم کنید.
برای خرید بالش شیردهی هزینه کنید
بدن خسته پس از زایمان تان، خصوصا کمرتان، از این امر بی نهایت متشکر خواهد شد. بالش شیردهی، به شما کمک می کند که راحت تر به فرزندتان شیر دهید و به کمتر کردن درد کمرتان نیز کمک می کند. بالش را در ارتفاع مناسبی قرار دهید، این به فرزندتان کمک می کند تا هنگام شیر خوردن دهانش در جای مناسب قرار گیرد، که شما را مطمئن می سازد جریان شیرکافی به او می رسد. بستگی به نیازتان می توانید از ابتدایی ترین مدل تا مدل هایی با ویژگی های فانتزی را انتخاب کنید.

برای پوشک کردن
علی رغم آن که کاری کثیف است، پوشک کردن با این نکات اضافی می تواند کاری آسان باشد.
پوشک مناسب را برای کودک خود انتخاب کنید
انتخاب پوشک مناسب برای فرزندتان، مطمئنا زندگی تان را آسان تر می کند چرا که بیش از حد نگران کثیفی و عرق سوزی نمی شوید. انتخاب محصولی مناسب برای کودکان تازه متولد شده که از عرق سوزی جلوگیری می کند، بهترین اقدام احتیاطی است که می توانید انجام دهید.
قبل از عوض کردن پوشک، کرم عرق سوزی را استفاده کنید
به عنوان احتیاطی بیشتر، به اندازه یک سکه از کرم عرق سوزی یا روغن نارگیل بردارید و آن را به بدن نوزادتان بمالید، تا احتمال هر گونه سایش بین پوست حساس فرزندتان و پوشک را از بین ببرید. برای استفاده از این نکته، نیازی نیست که منتظر عرق سوز شدن شوید؛ در طی هر تغییری که مانع حافظتی برای حفظ رطوبت ایجاد می کند، از این کرم استفاده کنید.
نکته ی دیگری که می توانید رعایت کنید این است که، اگر دارید پوشک بچه را عوض می کنید، آلت تناسلیش را با لباس یا پارچه بپوشانید تا به طور غیر منتظره شما را خیس نکنند.
چک کنید که پوشک کاملا اندازه باشد
اگر خیلی تنگ باشد، فرزندتان در پوشک احساس ناراحتی می کند و اگر خیلی شل باشد، شما با کثیفی و ناراحتی سر و کار خواهید داشت. پس از اتمام تعویض پوشک، مناسب بودن آن را با قرار دادن دو انگشت زیر بند پوشک بررسی کنید. اگر قادر به انجام این کار هستید، پس تناسب پوشک خوب است و در نهایت خط های قرمزی روی کمر و ران فرزندتان به وجود نمی آید.

برای حمام کردن
در این جا چند نکته برای مراقبت از نوزاد هنگام حمام کردن در هفته های اول وجود دارد که می توانید به ذهن بسپارید.
انتظار کمی گریه را داشته باشید
برخلاف آن چه ممکن است در هر تبلیغی دیده باشید، هر بچه ای فورا حمام نمی کند. برخی ممکن است با احساسات و صدا هایی که به آن ها عادت ندارند، تجربه حمام کردن برایشان سخت باشد.
بنابراین برای بسیاری از بی قراری ها و گریه کردن های فراوان آماده شوید و در برخی موارد، بیرون زدگی از پوشک هم غیر معمول نیست. آماده شدن برای چنین واکنش هایی به شما کمک می کند تا کودکتان را بهتر آرام کنید، به جای آن که هنگام حمام کردنش سختی بکشید.
برای حمام از اسفنج استفاده کنید، بدون صابون
نوزادان تازه متولد شده واقعا خیلی کثیف نمی شوند (به استثناء کثیفی پوشک و استفراغ البته) بنابراین حمام کردن کودک در ماه اولش نیازی به مراحل طولانی ندارد. حمام اسفنجی با آب ولرم باید برای کاملا تمیز نگه داشتن فرزندتان کافی باشد و اگر هنوز بند ناف دارد، ایمن تر هم هست.
در مورد شامپو زدن موهای کودک، بهتر است آن را برای آخر حمام بگذارید چون بودن در حمام با موهای خیس می تواند باعث شود کودک احساس سرما کند.
مطمئن شوید که فردی برای کمک را همراهتان دارید
این فرد می تواند والدین شما یا همسرتان یا یک خویشاوند مورد اعتماد باشد، مطمئن شوید که هنگام حمام کردن کسی باشد که کمکتان کند. نه تنها ایمن تر هست بلکه اگر فرزندتان عکس العمل های منفی نسبت به حمام کردن نشان می دهد، داشتن فردی در کنارتان مفید خواهد بود.
تمام لوازم مورد نیازتان را در دسترس قرار دهید
درست مانند محصولاتی که برای خشک کردن پوشک کودک استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که نیاز دارید، درست همان جایی باشد که نیاز دارید. جدای از لوازم، اطمینان حاصل کنید که حمام برای شما و فرزند تازه متولد شده تان هم ایمن باشد. تشک حمام برای کودک و کفپوش حمام بدون لغزش برای خود داشته باشید تا از هر گونه حادثه ای جلوگیری کنید.

برای خوابیدن
به طور کلی، در این جا این که چگونه می توانید تلاش کنید و از این که فرزندتان (و به نوبت خودتان) کمی بخوابد اطمینان یابید، نکاتی وجود دارد.
با ایجاد دوباره ی محیط رحم، فرزندتان را آرام کنید
رحم، مکانی گرم و نرم و پر سر و صدا است. وقتی فرزندتان دنیا بیاید، و صدا های مشابهی را نشنود و احساس محدود و محفوظ بودن نکند، ممکن است برای او کمی مبهوت کننده باشد. این می تواند در روز های اول باعث بی قراری و کمبود خواب شود.
کاری که می توانید انجام دهید این است که تا آن جا که می توانید، محیط را برایش آشنا کنید، او را نزدیک به خود نگه دارید، صدا های آرام کننده ای مانند صدای دستگاه صدای سفید (دستگاهی که صدا هایی که شنونده را آرام می کند ایجاد می کند) یا صدای پنکه را ایجاد کنید و هر چیزی که می تواند فرزندتان را آرام کند را بیاورید.
درک کنید که نوزاد تازه متولد شده تان می تواند شب و روز را با هم قاطی کند
در رحم، کودک طبق جدول زمانی خود پیش می رود، اما اکنون در بیرون، باید کار ها را طبق آن که چه زمانی نور خورشید قابل دیدن است یا نه انجام دهد. با کمک چیز های مختلف به او کمک کنید تا بین شب و روز تمایز قائل شود و نور و فعالیت در زمان روز، سکوت و تاریکی در زمان شب را رعایت کنید.
مشکلی ندارد اگر در طول شب پوشکش را عوض نکنید
البته بسته به چگونه کثیف شدن آن دارد. پوشک های خیلی خیس باید عوض شوند، اما اگر به نظر نمی رسد یا احساس نمی کنید که پوشک کثیف شده است، نیازی به بیدار کردن کودک و عوض کردن پوشکش نیست.
از یک پوشک با جذب بالا استفاده کنید که کمک می کند تا پوشک نوزاد تازه متولد شده تان تا مدت 12 ساعت خشک بماند. به سادگی مطمئن شوید که زمان زیادی را نمی گذرانید یا خیلی با کودک درگیر نمی شوید تا کودک کاملا بیدار نشود.

نکات اضافی برای مادران جدید
اولین ماه با فرزندتان همچنین، اولین سه ماهه ی چهارم کمتر شناخته شده را هم نشان می دهد؛ به عنوان مثال دوره سه ماهه سخت با نوزاد تازه متولد شده تان. نه تنها همه چیز کار را یاد خواهید گرفت، بلکه همچنین باید راهی برای مراقبت از نیاز های خودتان در طول این زمان را پیدا کنید. در این جا چندین نکته که برای خودتان نیاز دارید که آن ها را دنبال کنید، وجود دارد:
نگهداری نوزاد توسط پدر
- به یاد داشته باشید “مادر بهترین را می داند”- بله شما. شما توصیه هایی را خواهید شنید و مهم نیست که چه کار کنید، در معرض قضاوت قرار می گیرید. اگر چیزی با ارزش وجود دارد که گوش کنید آن را یاد بگیرید، و آن چیزی را که باور دارید بیشترین سود را برای فرزندتان دارد انجام دهید.
- زمانی که کودک می خوابد، شما هم بخوابید. در طول ماه اول، چرخه خواب فرزندتان از نمودار خارج می شود، و شما هم به طور مساوی به دلیل کمبود خواب، سختی می کشید. تا حد امکان، فرزندتان که خوابیده است استراحت کنید. همچنین اگر به خواب رفتن، سخت است، حداقل دراز بکشید.
- پدر را هم درگیر کنید. عوض کردن پوشک، شیر دادن در شب، بازی کردن با کودک- این ها زمان های متعددی هستند که پدر کودک می تواند مسئولیت بر عهده بگیرد و به شما زمان کوتاهی برای استراحت و نفس تازه کردن بدهد. به این ترتیب، او هم با فرزندش ارتباط برقرار می کند.
- درک کنید که خسته خواهید شد. ممکن است زمانی که باردار بودید، انتظار این قدر خستگی را نداشتید و کمبود خواب می تواند باعث بی میلی و بدخلقی شود. با این حال درک کنید که این یک جنبه از شروع است، به زودی جریان عادی تنظیم می شود و می توانید کنترل ساعت را دوباره به دست بگیرید.
- خودتان را برای مراحل شیردهی آماده کنید- نه، ما در مورد شیر خوردن یا چگونگی قرار گیری دهان کودک هنگام شیر خوردن صحبت نمی کنیم، در واقع ما در مورد هر مرحله به طور جداگانه صحبت می کنیم. هر غذا می تواند برای مدتی دوام داشته باشد و نباید در این بین بی قرار شوید. بنابراین پیش از این به حمام بروید، یک کتاب بردارید (تلفن نه) و برای مدتی آماده بمانید.
- فراموش نکنید که غذای سالم بخورید و ورزش کنید- واقعا خیلی نیاز به توضیح آن نداریم، داریم؟
گذراندن اولین ماه با فرزندتان بسیار سخت خواهد بود. با بی خوابی های شبانه، خستگی، کوفتگی، شک داشتن ها و سختی ها پر می شود؛ بله، همه آن ها. اگر کاری را درست انجام ندادید، خیلی به خود سخت نگیرید. صبور باشید، قوی بمانید و به خاطر داشته باشید که مهم نیست چه شود، فرزندتان شما را تحسین می کند و هیچ کس غیر شما صلاح فرزندتان را نمی داند.

منبع: سرسره همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
خرید آنلاین   پارچه   مدفوع   روغن نارگیل   عرق سوز   خستگی آدرنال   شیردهی   غیر منتظره   کثیف   مقاله   بی نهایت   شیر خوردن   عمر طولانی   شیر مادر   تغذیه مناسب  
اخبار مرتبط
نوزاد پنج روزه، چرا شیر مادر نمیخورد؟
نی نی بان
چطور بهترین شلوار جین را بخریم؟
آوای خزر
مشکلات شیردهی به نوزاد، درمان نوک پستان بزرگ
نی نی بان
از شیر گرفتن کودک، نکته های قطع شیردهی
نی نی بان
راهنمای خرید لباس پاییزی زنانه
تیتر20
شیشه شیر برای نوزاد، چی بخرم خوبه؟
نی نی بان
غفلت از تغذیه کودکان امکان بروز دیابت را افزایش می دهد
سایت جماران
لباس مناسب حاملگی، راهنمای خرید
نی نی بان
تعداد پوشک نوزاد، تولد تا یک سالگی
نی نی بان
روش های جلوگیری از سرماخوردگی در سفر!
بازار نیوز
تورم زیر بغل در بارداری، علت چیست؟
نی نی بان
علت تورم زیر بغل در دوران بارداری چیست؟
ستاره
ضرورت اهمیت نقش پدران در دوران شیردهی
ایسنا
علت، علائم و راه های درمان حساسیت نوزاد به پوشک
ستاره
اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد
آوای خزر
کیف مدرسه خوب باید این ویژگی ها را داشته باشه
پارسینه
افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
نی نی بان
تعویض پوشک نوزاد، چند عدد نیاز دارید؟
نی نی بان
علائم زردی نوزاد، راه درمان
نی نی بان
شیشه شیر نوزادان، بهترین انتخاب چیست؟
نی نی بان
نکات کلیدی در مراقبت از دندان ها
خرداد نیوز
پستانک برای نوزاد، باعث چه مشکلاتی میشود؟
نی نی بان
نکاتی برای شستشوی لباس
آریا
مزایا و معایب سزارین و زایمان طبیعی! از نظر علمی کدام بهتر است؟
پارسینه
شیردهی در شرایط خاص
پارسینه
درمان زردی نوزاد، چند روز طول میکشد؟
نی نی بان
روغن کنجد اصل را چگونه از تقلبی تشخیص دهیم؟
آوای خزر
چگونه تشخیص بدهیم شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
آریا
رفع 8 مشکل خانگی با گچ
آریا
توضیحاتی کامل در مورد خرید بک لینک
ساعت 24
پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
نی نی بان
تنگی نفس نوزادان، علل و روش های پیشگیری
نی نی بان
ده اشتباه شایع که والدین جوان مرتکب می شوند
پارسینه
مهمترین نکات در بستن چمدان سفر
تابناک
وقتی کودک دچار تهوع و استفراغ می شود، چه کنیم؟
تیتر20
حالت تهوع کودکان، چه باید کرد؟
نی نی بان
مادران در دوران شیردهی، هفت نکته را بدانند
نی نی بان
فهرست وسایل مورد نیاز استحمام نوزاد
ستاره
انواع حالات شیردهی، بهترین پوزیشن ها
نی نی بان
چگونه عادت مکیدن انگشت و ناخن جویدن کودکان را ترک دهیم؟
برنا نیوز
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : نوزاد پنج روزه، چرا شیر مادر نمیخورد؟
bltآوای خزر : چطور بهترین شلوار جین را بخریم؟
bltنی نی بان : مشکلات شیردهی به نوزاد، درمان نوک پستان بزرگ
bltنی نی بان : از شیر گرفتن کودک، نکته های قطع شیردهی
bltتیتر20 : راهنمای خرید لباس پاییزی زنانه
bltنی نی بان : شیشه شیر برای نوزاد، چی بخرم خوبه؟
bltسایت جماران : غفلت از تغذیه کودکان امکان بروز دیابت را افزایش می دهد
bltنی نی بان : لباس مناسب حاملگی، راهنمای خرید
bltنی نی بان : تعداد پوشک نوزاد، تولد تا یک سالگی
bltبازار نیوز : روش های جلوگیری از سرماخوردگی در سفر!
bltنی نی بان : تورم زیر بغل در بارداری، علت چیست؟
bltستاره : علت تورم زیر بغل در دوران بارداری چیست؟
bltایسنا : ضرورت اهمیت نقش پدران در دوران شیردهی
bltستاره : علت، علائم و راه های درمان حساسیت نوزاد به پوشک
bltآوای خزر : اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد
bltپارسینه : کیف مدرسه خوب باید این ویژگی ها را داشته باشه
bltنی نی بان : افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
bltنی نی بان : تعویض پوشک نوزاد، چند عدد نیاز دارید؟
bltنی نی بان : علائم زردی نوزاد، راه درمان
bltنی نی بان : شیشه شیر نوزادان، بهترین انتخاب چیست؟
bltخرداد نیوز : نکات کلیدی در مراقبت از دندان ها
bltنی نی بان : پستانک برای نوزاد، باعث چه مشکلاتی میشود؟
bltآریا : نکاتی برای شستشوی لباس
bltپارسینه : مزایا و معایب سزارین و زایمان طبیعی! از نظر علمی کدام بهتر است؟
bltپارسینه : شیردهی در شرایط خاص
bltنی نی بان : درمان زردی نوزاد، چند روز طول میکشد؟
bltآوای خزر : روغن کنجد اصل را چگونه از تقلبی تشخیص دهیم؟
bltآریا : چگونه تشخیص بدهیم شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
bltآریا : رفع 8 مشکل خانگی با گچ
bltساعت 24 : توضیحاتی کامل در مورد خرید بک لینک
bltنی نی بان : پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
bltنی نی بان : تنگی نفس نوزادان، علل و روش های پیشگیری
bltپارسینه : ده اشتباه شایع که والدین جوان مرتکب می شوند
bltتابناک : مهمترین نکات در بستن چمدان سفر
bltتیتر20 : وقتی کودک دچار تهوع و استفراغ می شود، چه کنیم؟
bltنی نی بان : حالت تهوع کودکان، چه باید کرد؟
bltنی نی بان : مادران در دوران شیردهی، هفت نکته را بدانند
bltستاره : فهرست وسایل مورد نیاز استحمام نوزاد
bltنی نی بان : انواع حالات شیردهی، بهترین پوزیشن ها
bltبرنا نیوز : چگونه عادت مکیدن انگشت و ناخن جویدن کودکان را ترک دهیم؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.