مخبر - 1398/06/16 - جزئیاتی منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی

جزئیاتی منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
مهر نوشت: معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان را تشریح کرد.
جزئیاتی منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی

اقدامات چند سال اخیر شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در کشف، شناسایی، کنترل و در نهایت انهدام پرنده های مهاجم، از جمله پهپاد هرمس، متعلق به رژیم صهیونیستی و همچنین هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان توانمندی و اقتدار پدافند هوایی ایران اسلامی را برای جهانیان به اثبات رسانده است. تا حدی که امروز بنا بر اعلام سازمان های بین المللی مسئول در عرصه هوانوردی، آسمان ایرانیان یکی از امن ترین آسمان های جهان است.

امیر خوش قلب، معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به اقدام شبکه یک پارچه پدافند هوایی در انهدام هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان گفت: یک بخش اقدامات پدافند هوایی اقدامات تاکتیکی ویژه است. یکی از مواردی که دقیقاً اینجا پیش آمد، دفاع در عمق بود؛ یعنی ما فعالیت این پرنده را کاملاً رصد کردیم که به چه شکل پرواز می کند؟ مسیرش را می دانستیم به چه شکل در حال آمدن است، کاملاً تحت رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی بود، حتی از لحظه اول پرواز.

بخش های مهم اظهارات این مقام ارتش را در ادامه بخوانید؛

* این پرواز به شکلی به ما نزدیک می شد و مسیر را طی می کرد که قوانین و مقررات بین المللی جاری را رعایت نمی کرد. یعنی کاملاً اقدامش یک اقدام تهدید آمیز، خصمانه و با حداقل های اصول پروازی بود، به شکلی که این پهباد آمریکایی حتی سامانه شناسایی خودش را هم خاموش کرده بود.

*ما این پرواز را در طول مسیر که شاید بیش از سه ساعت طول کشید کاملاً رصد و رفتارشناسی می کردیم که به دنبال چه چیزی است، شاید در همان مراحل اولیه کار می توانستیم اقدامات اولیه را انجام دهیم اما اجازه دادیم که کار خود را انجام داده، مسیر را طی کرد و در کل مسیر هم اخطار می دادیم که رفتارت را تصحیح کن و رفتارت را در قالب رفتارهای بین المللی قرار بده اما هیچ توجهی به این اخطارها نکرد، در واقع توجهی به تذکرات شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام نداد که در انتها در یک زمان بسیار کوتاه که برایش غافلگیرکننده هم بود، در یک اقدام بسیار سریع، به موقع و هوشمندانه با توجه به اینکه ما اتاق های عملیات مشترک داریم، با تصمیم گیری مشترک در این اتاق عملیات مشترک در کوتاه ترین زمان به این نتیجه رسیدیم که این هدف متخاصم به یکی از سامانه های نیروی پدافندی هوافضا در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی واگذار شود که نتیجه اش هم برای مردم عزیز بسیار خوشحال کننده بود.

*{با اشاره به رونمایی از سامانه باور 373}: این سامانه بسیار پیشرفته تر از سامانه های کلاس خودش است. شاید در اذهان عمومی بیشتر در این حوزه صحبت شود که باور 373، کپی از سامانه موشکی 300 S است. اما واقعیت این است که ما باور 373 را با نگاه به سامانه های موجود تأثیرگذار در دفاع یکپارچه در دنیا الگوبرداری کرده ایم، از قابلیت های همه اینها استفاده و الگوبرداری کرده ایم و مهندسی معکوس انجام نداده ایم؛ یعنی این نبوده است که یک سامانه 300 S داشته باشیم سپس 300 S را خورد کرده تا مهندسی معکوس کنیم. ما باور داشتیم که باور 373 را به نتیجه می رسانیم.

* باور 373 قابلیت های بسیار زیادی دارد، مهمترین قابلیت این سامانه این است که در کنار همه قابلیت های فنی و عملیاتی، یک سامانه بومی است، یعنی ما در این سامانه نقطه گلوگاهی نداریم، نقاط مبهم تکنیکی و فنی و مهندسی برای ما در این سامانه دیده نشده است. این سامانه هم از ابعاد کشف، درگیری، موشکی، در تمامی حوزه ها یک سامانه کاملاً بومی و تأثیرگذار در حوزه دفاع هوایی است. اکنون باور 373 در رقابت بسیار نزدیک و حتی بسیار جلوتر از سامانه های کلاس خودش است و این شعار نیست، قطعاً امروز که ما سامانه باور 373 را در اختیار گرفتیم یک جهش بسیار بزرگی در بازدارندگی دفاعی، در مقابل تهدیدات دشمن برایمان ایجاد شد.

*سامانه باور 373، سامانه ای است که در مقابل انواع تهدیدات می تواند فعالیت انجام دهد و پاسخگو در مقابل هر نوع تهدیدی است. اما به دلیل مسائل امنیتی نمی توانم همه قابلیت های آن را برای شما بگویم، این سامانه بر علیه همه نوع تهدید از جمله تهدیدات ارتفاع بلند، دوردست، بالستیک، کروز، آیرودینامیک، هواپیماهای پنهان کار و بسیاری از تهدیدات پیش روی ما که در حوزه تهدیدات هوایی متصور است، پاسخگو است.

*سامانه چشم عقاب یک سامانه بسیار پیشرفته و سامانه خاص با قابلیت ها منحصر بفرد است که در حوزه دفاع هوایی، یک قابلیت دفاعی خاص و ویژه در حوزه دفاع ارتفاع پست به شبکه پدافند هوایی کشور می دهد، اما به دلایل امنیتی نمی توانم در خصوص قابلیت ها و ویژگی های آن صحبت کنم.

*اقدامات پدافند هوایی لحظه به لحظه و حتی کمتر از 6 ثانیه در حال انجام است و فرزندان ملت ایران در شبکه پدافند هوایی نوع فعالیت این پروازها را در فضای خودمان رصد می کنند، کاملاً موقعیت شناسی می کنیم، کاملاً مراقب و مواظبیم که خدای نکرده در مقابل تهدیدی قرار نگرفته، یا در مقابل خطرات جوی قرار نگیرند و هرگونه نیازمندی ها را برای پراوزهایی که وارد فضای جمهوری اسلامی ایران می شوند ایجاد کنیم.

*تهدیدی در اطراف کشور یا در خارج از مرزهای ایران و یا تهدید توسط کشورهای منطقه ای یا فرامنطقه ای که بخواهد برای ما متصور باشد، وجود ندارد که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در مقابلش توان مقابله نداشته باشد شکل ما، شکل ایستا و ساکن نیست، اکنون ما در همه حوزه ها پیشرفت های بسیار خوبی داریم و با کارکرد مداوم و 24 ساعته و البته در همه نوع شرایط آب و هوایی در حال اجرای مأموریت های محوله هستیم. تهدیدی در اطراف کشور یا در خارج از مرزهای ایران و یا تهدید توسط کشورهای منطقه ای یا فرامنطقه ای که بخواهد برای ما متصور باشد، وجود ندارد که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در مقابلش توان مقابله نداشته و یا دستمان بسته باشد.

*الحمدالله با تعداد زیادی از عزیزانمان در نیروی هوا فضای سپاه، در اتاق های فرماندهی کنترل مشترک، در سایت ها و مواضع موشکی و سامانه های راداری مشترک در حال انجام مأموریت هستیم و با ایجاد وحدت فرماندهی، اشتراک گذاری اطلاعات، تجزیه و تحلیل های مشترک و بسیاری از اقدامات مشترک مأموریت های خود را پیش می بریم.

*{ در پاسخ به این سوال که چند سال پیش شاهد پرواز هلی شات ها و پهپادهایی بر فراز تهران بودیم که واکنش پدافند را در پی داشت اما چند وقتی است این موضوع دیگر تکرار نشد، آیا دستورالعمل خاصی برای آن اعلام کرده اید؟}: فناوری و تجهیزات پدافند هوایی به حدی از پیشرفت رسیده است که نیازی به باروت و تجهیزات گرم برای مقابله با ریز پرنده ها نداریمبخشی از اقدامات ما لایه های پنهان ما است. از این بابت می گویم لایه های پنهان که لایه های بی صداست، یعنی شما چیزی نمی شنوید. ما در طول روز فعالیت های بسیار زیادی داریم. به هر شکل ریزپرنده ها برای ما یک تهدید است. اکنون فناوری و تجهیزاتمان به حدی رسیده است که نیازی به باروت و تجهیزات گرم برای مقابله با این ها نداریم. در این حوزه ها هم از سامانه های بی صدا استفاده می کنیم و قطعاً این تهدیدات هم وجود دارد. اینکه صدایی نمی شنوید نشان دهنده موفقیت پدافند هوایی در این حوزه است که به خوبی توانسته ریز پرنده ها را کنترل کند. این ریز پرنده ها امروزه کاربرد عمومی و البته جاسوسی هم دارد اما ما در فضای داخلی کشور باید به نحوی مدیریت فضایی را انجام دهیم که نگرانی برای مردم ایجاد نشود.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
پرنده   آمریکا   هواپیمای بدون سرنشین   شبکه یک   هوانوردی   مهندسی معکوس   مبهم   مقررات بین المللی   معاون عملیات   رژیم صهیونیستی   ایرانیان   سازمان های بین المللی   سامانه باور 373  
اخبار مرتبط
ارسال پیام صلح ایران به جهان، در عصر انزوای آمریکا حائز اهمیت است
ایرنا
متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان حماقت بزرگی است
ایرنا
رخ نمایی شکارچی پهپاد متجاوز آمریکایی در رژه امروز + تصاویر و قابلیت ها
میزان
سوریه از ایران «باور 373» می خرد؟
فرارو
المانیتور: دیدار با پوتین دستاوردی برای نتانیاهو نداشت
شبکه الکوثر
اتحادیه عرب تجاوز پهپادی اسراییل به کشورهای عربی را محکوم کرد
ایرنا
حشد الشعبی یک پهپاد را سرنگون کرد
عصر ایران
الحشد الشعبی عراق یک پهپاد مهاجم را سرنگون کرد
خرداد نیوز
اذعان واشنگتن به مسوولیت تل آویو در حمله به مراکز الحشد الشعبی عراق
ایرنا
پهپاد مهاجم با اقدام پدافند الحشد الشعبی عراق متواری شد
ایرنا
صفر تا صد تاریخچه موشک های ایرانی؛ از شکوفه تا شلمچه+ جزئیات
شریان
سامانه ای که پاسخگوی هر تهدیدی است
افکار نیوز
سامانه باور373 پاسخگوی هر تهدیدی است
شبستان
ارتش: سامانه "باور373" پاسخگوی هر تهدیدی است
انتخاب
جزئیاتی تازه از انهدام پهپاد آمریکا توسط ایران
سایت جماران
سامانه موشکی ایران؛ کپی از اس 300 است؟
دنیای اقتصاد
باور 373 با مهندسی معکوس و کپی برداری از اس300 ساخته شده است؟
خبرآنلاین
سامانه "باور373" پاسخگوی هر تهدیدی است
ایرنا
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/ «باور 373» پاسخگوی هر تهدیدی است
خبرگزاری دفاع مقدس
جزئیاتی جدید از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
فرارو
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی از زبان مقام عالی رتبه ارتش
وانا نیوز
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال؛ این پهباد سامانه شناسایی خود راخاموش کرده بود
صراط
جزئیاتی منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
ایران جیب
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/ سه ساعت رصد لحظه ای گلوبال هاوک
الف
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال هاوک آمریکا
فردا نیوز
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
تابناک
جزئیاتی جدید از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/ در اتاق های فرماندهی مشترک ارتش و سپاه چه می گذرد؟
نواندیش
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال هاوک/ باور373 پاسخگوی هرتهدیدی است
مشرق نیوز
جزئیات تازه از سرنگونی پهپاد آمریکایی/ در اتاق های فرماندهی مشترک ارتش و سپاه چه می گذرد؟
اقتصاد نیوز
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال هاوک
جهان نیوز
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال
مردم نیوز
جزئیاتی جدید از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/در اتاق های فرماندهی مشترک ارتش و سپاه چه می گذرد؟
خبرآنلاین
جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال/باور373پاسخگوی هرتهدیدی است
مهر نیوز
پیش از انتخابات 92، سایه مسائل مربوط به 88 هنوز بر سر کشور بود / شاید عده ای به خاطر برخی ابهامات ساکت بودند، اما راضی و قانع نبودند / بدعت های غلط قبل از سال 88 صمیمیت ها را از بین برد؛ بین روسای سه قوه روابط خوبی برقرار نبود
تیک نیوز
امیری، معاون رئیس جمهور: پیش از انتخابات 92، سایه مسائل مربوط به 88 هنوز بر سر کشور بود / شاید عده ای به خاطر برخی ابهامات ساکت بودند، اما راضی و قانع نبودند / بدعت های غلط قبل از سال 88 صمیمیت ها را از بین برد؛ بین روسای سه قوه روابط خوبی برقرار نبود
انتخاب
ایران به دنبال صلح پایدار
پارسینه
داستان موشک های ایرانی؛ از شکوفه تا شلمچه
پایداری ملی
معاون رئیس جمهوری: اثرات حقوقی برجام پابرجا است
ایرنا
معادلات تشدید فشار اسرائیل علیه ایران در جبهه های مختلف
فرارو
گام سوم از جمعه برداشته می شود/مهلت 60 روزه دیگری پیش روی اروپاست
رهیاب نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : ارسال پیام صلح ایران به جهان، در عصر انزوای آمریکا حائز اهمیت است
bltایرنا : متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان حماقت بزرگی است
bltمیزان : رخ نمایی شکارچی پهپاد متجاوز آمریکایی در رژه امروز + تصاویر و قابلیت ها
bltفرارو : سوریه از ایران «باور 373» می خرد؟
bltشبکه الکوثر : المانیتور: دیدار با پوتین دستاوردی برای نتانیاهو نداشت
bltایرنا : اتحادیه عرب تجاوز پهپادی اسراییل به کشورهای عربی را محکوم کرد
bltعصر ایران : حشد الشعبی یک پهپاد را سرنگون کرد
bltخرداد نیوز : الحشد الشعبی عراق یک پهپاد مهاجم را سرنگون کرد
bltایرنا : اذعان واشنگتن به مسوولیت تل آویو در حمله به مراکز الحشد الشعبی عراق
bltایرنا : پهپاد مهاجم با اقدام پدافند الحشد الشعبی عراق متواری شد
bltشریان : صفر تا صد تاریخچه موشک های ایرانی؛ از شکوفه تا شلمچه+ جزئیات
bltافکار نیوز : سامانه ای که پاسخگوی هر تهدیدی است
bltشبستان : سامانه باور373 پاسخگوی هر تهدیدی است
bltانتخاب : ارتش: سامانه "باور373" پاسخگوی هر تهدیدی است
bltسایت جماران : جزئیاتی تازه از انهدام پهپاد آمریکا توسط ایران
bltدنیای اقتصاد : سامانه موشکی ایران؛ کپی از اس 300 است؟
bltخبرآنلاین : باور 373 با مهندسی معکوس و کپی برداری از اس300 ساخته شده است؟
bltایرنا : سامانه "باور373" پاسخگوی هر تهدیدی است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/ «باور 373» پاسخگوی هر تهدیدی است
bltفرارو : جزئیاتی جدید از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
bltوانا نیوز : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی از زبان مقام عالی رتبه ارتش
bltصراط : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال؛ این پهباد سامانه شناسایی خود راخاموش کرده بود
bltایران جیب : جزئیاتی منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
bltالف : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/ سه ساعت رصد لحظه ای گلوبال هاوک
bltفردا نیوز : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال هاوک آمریکا
bltتابناک : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن پهپاد آمریکایی
bltنواندیش : جزئیاتی جدید از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/ در اتاق های فرماندهی مشترک ارتش و سپاه چه می گذرد؟
bltمشرق نیوز : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال هاوک/ باور373 پاسخگوی هرتهدیدی است
bltاقتصاد نیوز : جزئیات تازه از سرنگونی پهپاد آمریکایی/ در اتاق های فرماندهی مشترک ارتش و سپاه چه می گذرد؟
bltجهان نیوز : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال هاوک
bltمردم نیوز : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال
bltخبرآنلاین : جزئیاتی جدید از ساقط کردن پهپاد آمریکایی/در اتاق های فرماندهی مشترک ارتش و سپاه چه می گذرد؟
bltمهر نیوز : جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال/باور373پاسخگوی هرتهدیدی است
bltتیک نیوز : پیش از انتخابات 92، سایه مسائل مربوط به 88 هنوز بر سر کشور بود / شاید عده ای به خاطر برخی ابهامات ساکت بودند، اما راضی و قانع نبودند / بدعت های غلط قبل از سال 88 صمیمیت ها را از بین برد؛ بین روسای سه قوه روابط خوبی برقرار نبود
bltانتخاب : امیری، معاون رئیس جمهور: پیش از انتخابات 92، سایه مسائل مربوط به 88 هنوز بر سر کشور بود / شاید عده ای به خاطر برخی ابهامات ساکت بودند، اما راضی و قانع نبودند / بدعت های غلط قبل از سال 88 صمیمیت ها را از بین برد؛ بین روسای سه قوه روابط خوبی برقرار نبود
bltپارسینه : ایران به دنبال صلح پایدار
bltپایداری ملی : داستان موشک های ایرانی؛ از شکوفه تا شلمچه
bltایرنا : معاون رئیس جمهوری: اثرات حقوقی برجام پابرجا است
bltفرارو : معادلات تشدید فشار اسرائیل علیه ایران در جبهه های مختلف
bltرهیاب نیوز : گام سوم از جمعه برداشته می شود/مهلت 60 روزه دیگری پیش روی اروپاست
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.