مخبر - 1398/06/15 - خاطرات " نریمان پناهی" از شهدایی که میان روضه یادشان می کند

خاطرات " نریمان پناهی" از شهدایی که میان روضه یادشان می کند
قدیمی ها او را با نوحه قدیمی " هر طرف می نگرم، نیزه و شمشیر است" می شناسند و جوانان امروزی با سبک "صلوا علیک ملیک السما" از او خاطره دارند.
خاطرات " نریمان پناهی" از شهدایی که میان روضه یادشان می کند

به گزارش مشرق، ماه محرم بهانه خوبی است تا با برخی مداحان به گپ وگفت بنشینیم و خاطرات آنها را از گذشته تاکنون بازخوانی کنیم. "نریمان پناهی" مداح اهل بیت(ع) از آن دسته افرادی است که حنجره اش را عمری صرف روضه های سید و سالار شهیدان کرده است. ماه محرم، هیأت مکتب الحسین(ع) حال و هوای دیگری دارد و خیابان های حوالی آن مملو از جمعیت می شود، زیرا مردم دوست دارند نوحه های ارباب شان را با نوای دلنشین نریمان پناهی، مشهور به "آقا نریمان" بشنوند. حقیقتاً یکی از شاخصه های اخلاقی آقا نریمان بی ادعا نوکری کردن او است، کسی که دنبال سروصدا کردن نیست؛ روضه را عامیانه می خواند و به قول خودش که می گوید: "شعر و سبک خوب را 20 سال هم که بشود، می خوانم".

آقای پناهی با وجود مشغله هایی که داشت امّا با آغوش باز، پیشنهاد ما برای مصاحبه را پذیرفت و برای گفتگو در مورد محرم به خبرگزاری تسنیم تشریف آورد. قدیمی ها و پیشکسوتان، او را با نوحه قدیمی " هر طرف می نگرم، نیزه و شمشیر است" می شناسند و جوانان امروزی با سبک "صلوا علیک ملیک السما" از او خاطره دارند. نریمان پناهی در این گفت وگو بیشتر از هر چیزی از رفقا و دوستان هم رزمش که گاهی در میان نوحه ها یادشان می کند، سخن گفته است. شهیدان غلام رزاقی، علی پناهی و حسین اسکندرلو، داود حیدری و غیره.

متن زیر مشروح گفتگو با این مداح اهل بیت(ع) است؛

* شما در دوران جنگ تحمیلی در کدام تیپ و لشگر خدمت می کردید؟

من اول تیپ سیدالشهدا(ع)، گردان حضرت علی اصغر (ع) بودم. شهید داود حیدری فرمانده گردان مان بود. خدا آنها را رحمت کند، البته آنها رحمت شده خداوند هستند. این روایت وجود دارد که اگر یک قطره از خون شهید ریخته شود، گناهانش بخشیده می شود. پس از شهادت داود حیدری، مسئولیت گردان به شهید حسین اسکندرلو رسید. یک شعری آن زمان به دستم رسیده بود با عنوان "زائرین آماده باشید، کربلا در انتظار است/ دشمن بعثی کافر بین که در حال فرار است/ ای حسین جان ای حسین جان ای حسین جان."

جنگ ما با حزب بعث، جنگ نور بود

یادم می آید پیش از اینکه بخواهیم وارد عملیات والفجر 2 شویم، به شهید داود حیدری رساندند که من مداح هستم. هر روز بعد از ظهرها که شهید حیدری سخنرانی می کرد من را صدا می زد و می گفت: "برادری که مداحی می کنه بیاد بالا". وقتی فرمانده گردان صدایم می زد هم خیلی خجالت می کشیدم و هم شعف داشتم که فرمانده گردان صدایم زده. شهید حیدری از صدایم خوشش آمده بود و هر وقت با بچه ها صحبت می کرد، می گفت : "برادر نریمان بیاد بالا و شعر همیشگی اش رو بخونه". رفت تا شب عملیات. من را کشید کنار، بدون اینکه شهید غلام رزاقی و دیگران بفهمند، گفت: "میری و کلاه و اسلحه ات رو بر می داری و میای". تو، تو عملیات با ما هستی. گفت: برایت بلندگو هم آوردم. هر وقت تو عملیات گفتم، از جا پاشو و برای رزمنده ها بخوان. وقتی رفتم سنگر تا وسایل و تجهیزاتم را بردارم. شهید غلام رزاقی دید و فهمید دارم می روم. گفت نریمان داری کجا می ری؟ منم از دروغ خیلی بیزارم. نتوانستم بهش دروغ بگویم. یکدفعه با گریه، فریاد زد منم میام.

شهید حیدری آمد داخل سنگر و دید غلام رزاقی فریاد می زند. گفت غلام جان ان شالله تو عملیات دیگه تو میای و اینها. شهید رزاقی بدون اینکه توجه ای به حرفای شهید حیدری کند، با شیون و گریه می گفت نه. من شما را حلال نمی کنم. صحنه عجیبی بود. فرمانده گردان نیروی خود را بغل کرده و آرامش می کند. خلاصه آمدیم تو میدان گاه و همه همدیگه رو بغل می کردند و می بوسیدم و از همدیگر حلالیت می طلبیدند. به هر حال، راهی شدیم و خیلی راه را پیاده رفتیم امّا خدا شاهد است که اصلاً اذیت نشدیم. مثل پیاده روی اربعین بود. اصلاً حس نکردیم؛ انگار دوپینگ کرده بودیم. وقت نماز مغرب رسیده بود و فرمانده گفت که نماز را در حال حرکت بخوانید. یک صحنه ای شد. بعضی ها در حال حرکت بودند و کمر خم می کردند و به رکوع می رفتند و جایی که وقت پیدا می کردند با همان پوتین ها به سجده می رفتند. این نماز آنقدر به ما چسبید. برخی با خنده نماز می خواندند، انگار که به عروسی می روند. جنگ ما جنگ نور بود نه زور. خدا می داند تپه های صعب العبور را راحت می رفتیم بالا. شب بود و هیچ جا را نمی دیدیم. نفهمیدیم ارتفاع به آن بلندی را چطوری رفتیم بالا.

به واسطه مداحی هایی که در گردان داشتم، توانستن اعتماد شهید حیدری را جلب کنم و دست راست او شوم. در همان عملیات والفجر2 بهم گفت که نریمان آرپیچی زن ها رو ببر راست و تیربارچی ها رو به چپ خاکریز هدایت کن. نگو چند قدمی ما سنگر عراقی هاست. نه ما می دانستیم و نه عراقی ها ما رو دیده بودند. من وسط قرار گرفته بودم. صدای هیچ کس در نمی آمد. دیدم دو نفر دارن سیگار می کشن. دقت کردم، دیدم دارن با همدیگه عربی صحبت می کنن. دقتم رو بیشتر کردم یک دفعه ای به همدیگه خیره شدیم و فریاد زدن "عدو عدو (دشمن دشمن)" و اسلحه اش رو مسلح کرد. بلند گفتم یا اباالفضل. شهید حیدری بلند فریاد زد الله اکبر و یاحسین. یک دفعه همه گفتن یا حسین. در یک چشم به هم زدن، کربلا شد. هم زمان با شروع تیراندازی ها، شعر زائرین آماده باشین رو خواندم و همگی تکرار می کردند و جلو می رفتیم. صحنه ای درست شده بود. ترس از ما دور شده بود. بچه ها گاهی قهقهه هم می زدند.

* اگه الان به شما بگویند رفقا و هم رزمان شما اینجا حضور دارند، کدام یک از روضه ها و نوحه هایتان را برایشان می خوانید؟

یقیناً اگر الان بچه ها بودند، غیر از گودال برایشان چیزی نمی خواندم، چونکه غیر از روضه قتلگاه حرفی ندارم، نه اینکه نداشته باشم بلکه اهمیتش را می گویم. اولین نفری که قتلگاهی است حضرت زهرا(ع) است. حضرت شب های جمعه، مستقیم به قتلگاه سیدالشهدا(ع) می رود. توجه ذات احدیت هم به خود قتلگاه است. درست است که امام زمان(عج) برای اسارت گریه می کند اما امان از قتگاه قتلگاه قتلگاه. البته این را بدانید که همه اتفاقات کربلا، مصیبت بود و بزرگ و کوچک ندارد. چه یک ضربه بزند و چه هزارتا، فرقی نمی کند. تو کوچه بنی هاشم یک ضربه به حضرت زهرا(ع) زدند. آل الله( علیهم صلوات الله) مثل تسبیح به همدیگه وصل هستند و تیکه ای از همدیگه هستند؛ مثلاً امام حسین (ع) همان حضرت علی اصغر(ع) است. علی اکبر(ع) همان جوانی امام حسین (ع) است. حضرت رقیه(س) سه سالگی حضرت زهراست.

* شهدا چه کار کردند که آسمانی شدند؟

محرم علیزاده رو تو خواب دیدم که تسبیحی دست گرفته و مقابلم ایستاده بود. هی می گفتم، محرم، محرم منم نریمان. می گفتم منم رفیقت. رجب یکی دیگه از رفیقامون هم بین ما ایستاده بود. گفتم رجب، چرا محرم ما را نمی بینه. گفت چرا می بینه امّا تعلقی به اینور نداره. اجازه ندارد حرفی بزند چون شهدا، انقطاع کردند.

یک روزی فیلمی را در پادگان دوکوهه پخش می کردند. پشت بلندگو اعلام کردن تو حسینیه فیلم پخش خواهد شد. داشتم با محرم می رفتم که پیام از بلندگو پخش شد و ما شنیدیم. دیدم ابروهایش به هم دوخته شد و گفت ما از شهر آمدیم اینجا فیلم ببینیم، رفقای ما یک به یک شهید می شوند، حالا ما برویم و فیلم ببینیم. یادم است که به رزمنده ها مرخصی چند ساعتی می دادند تا به شهر بروند و وسایل و مایحتاج خودشون رو تهیه کنند. محرم هیچ وقت نمی آمد و می گفت شما بروید. من چیزی احتیاج ندارم. صبح می دیدیم، لباس ها و جوراب هایمان را شسته و پهن کرده و خبری هم از خودش نیست. منم اگر تزکیه کنم و تمرین داشته باشم و نفس خودم را کنترل کنم، آسمانی خواهم شد.

کسی که بوی امام حسین(ع) را استشمام کرده، افسرده نمی شود

* برخی می گویند روضه باعث افسردگی و دل مردگی می شود. نظر شما درباره از این دست سخنان چیست؟

آیا کسی که وجه خدا را ببیند، افسرده می شود؟. بوی امام حسین (ع) بوی بهشت است. حدیث داریم که از عطر بوی حسین(ع)، خداوند بهشت را خلق کرد. کسی برود حرم امام حسین (ع) افسرده می شود؟. آنهایی که این حرف ها رو می زنند، هنوز طعم و مزه روضه اباعبدالله(ع) را نچشیده و نفهمیده است. آدم افسرده، دستش بالا نمی آید و نمی تواند حرف بزند. این چه افسردگی است که یک ساعت گریه می کند و سینه می زند. بعدش هم نشاط دارد. من خودم تازه بعد از روضه وقتی به منزل می رسم هم که روضه می خوانم. این را غیر از عشق نمی توانیم تفسیرش کنیم. روایت داریم هر کسی را که خداوند دوست داشته باشد، محبت امام حسین(ع) را در دلش می اندازد.

اشک و روضه کافی نیست، رفتارت را هم درست کن

تمام راه ها و مسیرها را اهل بیت(ع) به ما نشان دادند. دیگر هیچ توجیهی برای کسی باقی نمانده است. خداوند برای هدایت انسان ها از هیچ چیزی دریغ نکرده است. پیامبران، انبیا و اوصیا را فرستاد و با ولایت امیرالمومنین(ع) دین ما را تکمیل کرد. پس اگر به انحراف برویم، کوتاهی از خودمان است، البته این را بدانید بدون رهبر و استاد راه درست پیدا نمی شود. همانطور که قدیمی ها با معلم به سیر و سلوک می رسیدند. برخی به همین دلیل تو بعضی مسائل، مشکل دارند، مثلاً به روضه می رود امّا در نماز کاهل است. کسی که روضه می رود باید مراقبت بیشتری داشته باشد، اینکه من حسین (ع) را دوست دارم و از این مسائل به تنهایی کافی نیست. باید عمل و رفتارت هم مثل اهل بیت باشد.

روایت داریم از معصومین(ع)که شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در نهایت بخشیده خواهند شد امّا در ادامه روایت فرموده اند که از برزخ شما نگران هستیم. طرف می گوید که من سینه می زنم و اشک می ریزم امّا این کافی نیست و بارها این نکته را در مجلس گفته ام. من خودم که نشسته ام اینجا، نمی دانم نمره ام چند است؟ اما به نظرم، خیلی با معصومین(ع) فاصله دارم. برخی تو مجلس روضه و حرم های ائمه(ع) مراعات می کنند و حجاب بر سر می کنند امّا بیرون از بقعه و امامزاده حجابشان را رها می کنند. مگر فقط امام حسین (ع) و امام رضا(ع) در حرم ها و روضه ها هستند؟. ائمه(ع) همه جا شاهد و ناظر اعمال ما هستند. کسی که روضه می خواند نباید حرف زشت از دهانش بیرون بیاید. آدم ذاکر و مداح نباید اهل تهمت و افترا باشد. شهدا نماز شب شان هم ترک نمی شد و مدام ذکر خداوند بر لب داشتند.

هر کسی به اندازه فهم خودش امام حسین(ع) را می شناسد/ شعر خوب را 20 سال می خوانم

هر کسی به اندازه فهم خودش امام حسین را می شناسد. به همین دلیل هم است که نماز هر کس با فرد دیگری فرق می کند. دیدید برخی شعر ضعیف می گویند، آن فرد امام حسین(ع) را همان قدر شناخته است. معرفت ها با یکدیگر فرق می کند. شعر هم همینطور است. کمپانی می گوید: جلوه ی روی تو بود، طور مناجات ما/ کعبه ی کوی تو بود، قبله ی حاجات ما/ شربت دیدار تو، آب حیات همه/ صحبت این ناکسان، مرگ مفاجات ما. یک اخلاقی که من دارم این است که شعر خوب را 20 سال می خوانم و هر سال هم اشک می گیرم. کار من نیست، کار آن شعر است. "باز این چه شورش است..." چند سال است که این شعر را می خوانند و می نویسند، اصلاً کهنه نمی شود.

منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اسلحه   گردان   روضه   امام علی علیه السلام   بلندگو   عملیات والفجر   ماه محرم   حزب بعث   شهیدان   حلالیت   حنجره   زائران   مداح اهل بیت   نوحه   هشت سال دفاع مقدس   رزمندگان اسلام   کافر   سالار شهیدان   نوکری   نریمان   مکتب الحسین  
اخبار مرتبط
راز همراهی نکردن امام حسین(ع) با مردم مدینه
خبرگزاری دانشجو
تجدید میثاق طلاب شهرستان صحنه با شهدای گمنام+ عکس
خبرگزاری حوزه
روایت مداح معروف از تحول خود و خانواده اش
خیبر انلاین
ناگفته های فرمانده از دوران دفاع مقدس/ فرهنگ دوران دفاع مقدس را کمتر انتقال داده ایم
موج رسا
نواختن زنگ مهر قلم و آغاز سال تحصیلی جدید در منطقه 2 پایتخت
شهر فردا
امدادهایی که در صحنه های نبرد حماسه آفرید
ایسنا
دفاع مقدس، حماسه درخشان تاریخ ایران
ایرنا
جنگ تحمیلی، صحنه نقش آفرینی دیگری برای زنان بوجود آورد
خبرگزاری دفاع مقدس
حاشیه های تشییع شهیدی که بعد از 36 سال به خانه برگشت
صراط
فیلم های دفاع مقدس در شبکه نمایش
شبکه خبر
برنامه های شبکه نمایش در هفته دفاع مقدس
سینما پرس
فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون/ از آتش تا دیده بانی در سالروز تولد کارگردان
تسنیم
فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون
عصر امروز
پخش 11 فیلم دفاع مقدسی از شبکه نمایش
فرتاک نیوز
10 یادواره شهدای منطقه ایی در سطح شهرستان قائم شهر در هفته دفاع مقدس برگزارمی شود
آریا
فرهنگ دفاع مقدس در فضای استان بوشهر گسترش یابد
تدبیر نو
3000 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در مازندران برگزار می شود
تسنیم
نمایشگاه هفته دفاع مقدس در شهرستان های استان بوشهر برگزار می شود
تسنیم
دهه سوم محرم هیات کجا برویم؟
صراط
دهه سوم ماه محرم هیات کجا برویم؟
باشگاه خبرنگاران
برگرفته از وصیت نامه شهید احمدی: مدرسه نوعی جبهه است
ایرنا
گفتگو با مداح جبهه ها؛ رزمنده ها از حضرت سیدالشهدا(ع) اذن شهادت می گرفتند
ایکنا
اخبار معارفی رسانه ها/ آغاز مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده های آجا
ایکنا
شاعر مداحی های آهنگران کیست؟
عقیق
آهنگران: رزمنده ها در شب عاشورا اذن شهادت را از سیدالشهدا(ع) می گرفتند
صراط
ماجرای جالب مداحی روی دوش یک عزادار/ سوز دل رزمنده ها آتشی بود که به مداح نفس می داد
جهان نیوز
ماجرای جالب مداحی روی دوش یک عزادار/ سوز دل رزمنده ها آتشی بود که به مداح نفس می داد/ روضه های جبهه بسیار مخلصانه برگزار می شد
جهان نیوز
برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در شهرستان اردل+تصویر
جهانبین نیوز
ماجرای مداحی که با یک بیمار سندرومی همخوانی کرد
فارس
رزمنده ها در شب عاشورا اذن شهادت را از حضرت سیدالشهدا(ع) می گرفتند
ستاره نیوز
گفتگوی تسنیم با مداح جبهه ها؛ رزمنده ها در شب عاشورا اذن شهادت را از حضرت سیدالشهدا(ع) می گرفتند
تسنیم
عناوین مهمترین رویدادهای ایلام در هفته گذشته
ایرنا
همنشینی تام و تمام عاشورا و دفاع مقدس در «کانال کمیل»
ایرنا
خواندن مداوم زیارت عاشورا رمز شهادت رزمندگان بود
خبرگزاری دفاع مقدس
آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
ایرنا
عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
ایرنا
تاسی از فرهنگ عاشورایی عامل تقویت روحیه رزمندگان در دفاع مقدس
ایرنا
مداحی "نریمان پناهی" در روز عاشورای 1398
تسنیم
سوگواری عاشورای حسینی در بیشکک برگزار شد+تصاویر
فارس
شبیه خوانان در اردبیل، شکوه واقعه کربلا را به تصویر کشیدند
ایرنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : راز همراهی نکردن امام حسین(ع) با مردم مدینه
bltخبرگزاری حوزه : تجدید میثاق طلاب شهرستان صحنه با شهدای گمنام+ عکس
bltخیبر انلاین : روایت مداح معروف از تحول خود و خانواده اش
bltموج رسا : ناگفته های فرمانده از دوران دفاع مقدس/ فرهنگ دوران دفاع مقدس را کمتر انتقال داده ایم
bltشهر فردا : نواختن زنگ مهر قلم و آغاز سال تحصیلی جدید در منطقه 2 پایتخت
bltایسنا : امدادهایی که در صحنه های نبرد حماسه آفرید
bltایرنا : دفاع مقدس، حماسه درخشان تاریخ ایران
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جنگ تحمیلی، صحنه نقش آفرینی دیگری برای زنان بوجود آورد
bltصراط : حاشیه های تشییع شهیدی که بعد از 36 سال به خانه برگشت
bltشبکه خبر : فیلم های دفاع مقدس در شبکه نمایش
bltسینما پرس : برنامه های شبکه نمایش در هفته دفاع مقدس
bltتسنیم : فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون/ از آتش تا دیده بانی در سالروز تولد کارگردان
bltعصر امروز : فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون
bltفرتاک نیوز : پخش 11 فیلم دفاع مقدسی از شبکه نمایش
bltآریا : 10 یادواره شهدای منطقه ایی در سطح شهرستان قائم شهر در هفته دفاع مقدس برگزارمی شود
bltتدبیر نو : فرهنگ دفاع مقدس در فضای استان بوشهر گسترش یابد
bltتسنیم : 3000 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در مازندران برگزار می شود
bltتسنیم : نمایشگاه هفته دفاع مقدس در شهرستان های استان بوشهر برگزار می شود
bltصراط : دهه سوم محرم هیات کجا برویم؟
bltباشگاه خبرنگاران : دهه سوم ماه محرم هیات کجا برویم؟
bltایرنا : برگرفته از وصیت نامه شهید احمدی: مدرسه نوعی جبهه است
bltایکنا : گفتگو با مداح جبهه ها؛ رزمنده ها از حضرت سیدالشهدا(ع) اذن شهادت می گرفتند
bltایکنا : اخبار معارفی رسانه ها/ آغاز مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده های آجا
bltعقیق : شاعر مداحی های آهنگران کیست؟
bltصراط : آهنگران: رزمنده ها در شب عاشورا اذن شهادت را از سیدالشهدا(ع) می گرفتند
bltجهان نیوز : ماجرای جالب مداحی روی دوش یک عزادار/ سوز دل رزمنده ها آتشی بود که به مداح نفس می داد
bltجهان نیوز : ماجرای جالب مداحی روی دوش یک عزادار/ سوز دل رزمنده ها آتشی بود که به مداح نفس می داد/ روضه های جبهه بسیار مخلصانه برگزار می شد
bltجهانبین نیوز : برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در شهرستان اردل+تصویر
bltفارس : ماجرای مداحی که با یک بیمار سندرومی همخوانی کرد
bltستاره نیوز : رزمنده ها در شب عاشورا اذن شهادت را از حضرت سیدالشهدا(ع) می گرفتند
bltتسنیم : گفتگوی تسنیم با مداح جبهه ها؛ رزمنده ها در شب عاشورا اذن شهادت را از حضرت سیدالشهدا(ع) می گرفتند
bltایرنا : عناوین مهمترین رویدادهای ایلام در هفته گذشته
bltایرنا : همنشینی تام و تمام عاشورا و دفاع مقدس در «کانال کمیل»
bltخبرگزاری دفاع مقدس : خواندن مداوم زیارت عاشورا رمز شهادت رزمندگان بود
bltایرنا : آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد 
bltایرنا : عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
bltایرنا : تاسی از فرهنگ عاشورایی عامل تقویت روحیه رزمندگان در دفاع مقدس
bltتسنیم : مداحی "نریمان پناهی" در روز عاشورای 1398
bltفارس : سوگواری عاشورای حسینی در بیشکک برگزار شد+تصاویر
bltایرنا : شبیه خوانان در اردبیل، شکوه واقعه کربلا را به تصویر کشیدند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.