مخبر - 1398/06/15 - کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی

کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
در حالی که رئیس جمهور در مراسم آغاز طرح ملی مسکن، سوداگری زمین را عامل گرانی مسکن اعلام کرد، کارشناسان معتقدند روش ساخت مسکن مشارکتی در این طرح، به سوداگری در زمین و مسکن دامن می زند.شهریور ماه رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن ضمن بیان مهم ...
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی

شعار سال:

شهریور ماه رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن ضمن بیان مهم ترین دلایل افزایش قیمت مسکن گفت: سوداگری با زمین از مهمترین عوامل گرانی مسکن است و برنامه دولت، تأمین زمین رایگان برای انبوه سازی مسکن است.

این اظهارات رئیس جمهور در حالی بیان می شود که بازار مسکن در یک سال و نیم گذشته التهابات وسیعی را تجربه کرده است. به طوری که بر اساس تازه ترین گزارش مرکز آمار، متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در بهار امسال، نسبت به فصل بهار سال گذشته با افزایش نجومی 109.6 درصدی مواجه شده است.

تشابه اظهارات رئیس جمهور با اظهارات آخوندی در ماه های پایانی وزارت

این اظهارات رئیس جمهور در خصوص تلاش برای انتقال ذهنیت مردم و رسانه ها از سوداگری و سفته بازی مسکن به وجود سوداگری در زمین، می تواند به نوعی مشابه اظهارات عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی در ماه های پایانی وزارت خود باشد.

آخوندی در نشست بررسی راهکارهای 12 گانه ساماندهی بازار مسکن در روزهای پایانی بهار سال گذشته و همزمان با آغاز اوج گیری قیمت مسکن، بر امکان وضع پایه های مالیاتی جدید برای بخش مسکن صحه گذاشته بود؛ اما صرفاً با مالیات بر نقل و انتقال زمین موافقت شده بود و هر گونه سوداگری و سفته بازی در مسکن، نفی می شد.

پایان مالیات بر عایدی با نامه سال 94 آخوندی به لاریجانی

این در حالی بود که کارشناسان می گفتند بر فرض پذیرش ادعای وزیر راه و شهرسازی، چرا باز هم این وزارتخانه نه تنها کمکی برای تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در زمان وزارت آخوندی در کمیسیون های اصلی و فرعی تصویب شد و کلیات آن در صحن به تصویب رسید، نکرد؟ بنا بر اعلام اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، علت بازگردانده شدن این طرح به کمیسیون اقتصادی از سوی رئیس مجلس، نامه نگاری آخوندی با لاریجانی برای حذف این طرح از دستور کار صحن علنی مجلس در سال 94 بود که اگر این طرح در آن زمان به قانون تبدیل می شد، دیگر در 18 ماه اخیر با مشکل جهش قیمت مسکن به دلیل هجوم سوداگران به این بازار مواجه نبودیم.

تنها راه مهار سوداگران، وضع مالیات های تنظیمی مسکن است

یکی از رایج ترین ابزارهای مورد استفاده دولت ها در دنیا برای مقابله با سوداگری، استفاده از مالیات های تنظیمی است. اجرای سیاست مالیاتی های تنظیمی در بازار مسکن با توجه به افزایش هزینه های سوداگری در این بازار، منجر به کنترل سوداگری و نیز کمک به افزایش تولید و عرضه پایدار واحد مسکونی خواهد شد. اخذ این مالیات ها می تواند سرمایه و نقدینگی موجود در بازار را از سمت بازار غیر مولد، وارد بخش تولید مسکن کرده و در نهایت به صاحب خانه شدن مردم کمک کند. لازم به ذکر است هدف اصلی این مالیات ها درآمدزایی برای دولت نبوده و در جهت تنظیم بازار وضع می شود.

از سوی دیگر، یکی از مهم ترین پایه های مالیاتی تنظیمی، مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) است. مالیات بر عایدی سرمایه به منظور جلوگیری از افزایش ارزش زمین و مسکن غیر مصرفی و «مهار احتکار املاک به امید کسب سود در آینده»، طراحی می شود. استفاده از ابزار مالیات بر عایدی سرمایه، مرسوم ترین ابزار کنترل تقاضای سوداگرانه در بازار زمین و مسکن محسوب می شود و خلأ وجود آن در نظام مالیاتی کنونی کشور، بازار مسکن را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند

فارغ از اینکه هدف دولت از اصرار بر وجود سوداگری در زمین به جای تأکید بر وجود سوداگری در مسکن چیست و با پذیرش این موضوع که سوداگری زمین، کمر بازار مسکن را خم کرده، اما در هر صورت دولت نه تنها باز هم هیچ اقدام مثبتی در جهت مبارزه با سوداگری زمین و وضع مالیات تنظیمی در این حوزه انجام نداده، بلکه حتی روشی هم که در طرح ملی مسکن قرار است پیاده سازی شود (ساخت و ساز مشارکتی) که زمین به عنوان آورده دولت و منابع مالی ساخت و ساز به عنوان آورده انبوه ساز مورد استفاده قرار گرفته و در زمان واگذاری و فروش، هر یک سهم خود را برمی دارند، به سوداگری زمین دامن می زند.

در همین راستا، صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در واکنش به موضوعات مطرح شده درباره مخالفت هیأت دولت با موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، اظهار کرد: طبق اخبار منتشرشده، هیئت دولت در نشست های اخیر خود و در جریان بررسی لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا، بخش مسکن را از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه مسکن حذف کرده است.

کارشناس ساخت و ساز: دولت زمین را در اختیار سوداگران قرار ندهد

محمد عنایتی جعفرآبادی کارشناس ساخت و ساز مسکن در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: سوداگری در زمین موجب شده تا هزینه زمینه، بخش قابل توجهی از کل هزینه مسکن را در کلان شهرها در بر بگیرد. نکته قابل توجه اما این است که چرا وزارت راه و شهرسازی با آگاهی نسبت به فعالیت های سوداگرانه در بازار، زمین های خود و سایر ارگان های رسمی دولت را در اختیار انبوه ساز قرار داده و زمینه سوداگری را فراهم می کند.

وی افزود: در شیوه مشارکتی ساخت مسکن، دولت زمینی که متعلق به مردم است را در اختیار انبوه ساز قرار می دهد، انبوه ساز نیز، وظیفه ساخت مسکن را به عهده می گیرد. پس از تکمیل واحدهای مسکونی، دولت و انبوه ساز به نسبت آورده اولیه خود، مالک واحدهای مسکونی ساخته شده می شوند.

انبوه ساز چگونه با سوداگری به سودهای نجومی می رسد؟

عنایتی ادامه داد: بنا بر گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در صورت برداشت هر یک از متشارکین (دولت و انبوه ساز) نسبت به آورده های خود، تا سهم 75 درصد از واحدهای مسکونی ساخته شده به انبوه ساز می رسد. حال فرض کنید انبوه ساز در یک پروژه 1000 واحدی با دولت شریک شده و ساخت مسکن به شیوه مشارکتی آغاز می شود. پس از اتمام فرآیند ساخت، حدود 750 واحد در اختیار تنها یک شخص حقیقی یا حقوقی به نام انبوه ساز قرار می گیرد.

کارشناس مسکن افزود: این در حالی است که او می تواند با توجه به حجم بالای خانه ای که در اختیار دارد، دست به قیمت سازی و ایجاد معاملات صوری بزند. در نتیجه این فعالیت، قیمت خانه بالا رفته و سودهای کلانی نصیب مالک خواهد شد.

به گفته این کارشناس بازار مسکن، مسکن مشارکتی به قدری برای سوداگری جذاب است که شاید دلالان به طمع سود بالای فروش، در لباس انبوه ساز وارد پروژه شده و عرصه را بر سازندگان و پیمانکاران واقعی نیز ببندند. در حقیقت دولت با این روش ساخت دقیقاً بر خلاف گفته های روحانی عمل کرده و زمین را در اختیار سوداگران قرار می دهد تا مقدمات اختلال در بازار را فراهم آورند.

کارشناس مسکن: طرح ملی مسکن همان مسکن مهر است ولی با حذف خوبی های مسکن مهر

وحید عزیزی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره سوداگری زمین در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اظهار داشت: برخی افرادی که برای رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی گزارش تهیه می کنند، سوداگری را در زمین بایر اعلام کرده اند این افراد، سوداگری زمین ساخته شده را نفی می کنند در حالی که این دو فرقی ندارد؛ چون برخی سوداگری اقدام به سفته بازی بر روی زمین بایر می کنند و برخی هم زمینی که روی آن سازه وجود دارد و به آن مسکن می گوئیم را مورد مطامع خود برای سفته بازی قرار می دهند درواقع نتیجه هر دو اقدام یکی است.

وی افزود: علت اینکه برخی تلاش دارند سوداگری را صرفاً در بخش زمین نشان دهند، این است که خودشان در ساخت و ساز منافع دارند و می گویند فقط زمین خالی است که باید از آن مالیات اخذ شود.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به فرآیند مشارکتی ساخت و ساز در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن یادآور شد: این روش (مشارکتی) بزرگترین مشکل این برنامه و طرح ملی مسکن است چون در حال حاضر مهم ترین سدی که بر سر راه خانه دار شدن مردم وجود دارد، بالا بودن قیمت زمین نسبت به قیمت تمام شده ساخت و ساز است که از 60 تا 80 درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص می دهد.

به گفته عزیزی، در حالی که دولت می توانست با حذف هزینه زمین های دولتی در این طرح، مردم را خانه دار کند، اما در طرح ملی مسکن دولت قرار است در هر صورت قیمت زمین را به نرخ زمان فروش از متقاضیان دریافت کند؛ به عبارت دیگر این روش هیچ تأثیری در کاهش قیمت مسکن برای متقاضیان و ثبت نام کنندگان در طرح ملی مسکن نخواهد داشت. اگر مردم هزینه خرید مسکن نوساز را داشتند که نیازی به ثبت نام در طرح ملی مسکن نبود.

وی با تأکید بر اینکه هنر دولت، حذف هزینه زمین از قیمت تمام شده ساخت و ساز است، گفت: دولت می توانست مشابه همان کاری که دولت گذشته در مسکن مهر انجام داد را پیاده سازی کند به این صورت که زمین به صورت اجاره 99 ساله در اختیار متقاضی قرار گیرد؛ به نظر من طرح ملی مسکن عملاً برنامه ای شبیه طرح مسکن مهر است ولی با حذف بزرگترین خوبی مسکن مهر که همان حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده مسکن بود.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اظهارات آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی درباره سوداگری زمین، گفت: آخوندی هم در زمانی که وزیر راه و شهرسازی بود، همواره با وجود هر گونه سوداگری و سفته بازی در بخش مسکن مخالف بود اما در ماه های پایانی وزارت خود، سوداگری در زمین را پذیرفته بود اما با سوداگری در مسکن مخالف بود؛ این در حالی است که عمده قیمت ملک را زمین آن به خود اختصاص می دهد و سوداگری ای در سازه واحد مسکونی وجود ندارد چون قیمت مصالح ساختمانی مشخص است و می توان آن را از قیمت تمام شده حذف کرد؛ آنچه عملاً مورد طمع سوداگران است و قیمت مشخصی ندارد، زمین ملک است. بنابراین وقتی سوداگری در زمین را می پذیریم، درواقع سوداگری در مسکن را پذیرفته ایم.

عزیزی تصریح کرد: تا زمانی که پایه های مالیاتی «عایدی سرمایه» و «خانه های خالی» اجرا نشود، این سوداگری ها حتی با وجود افزایش عرضه مسکن متوقف نخواهد شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 15 شهریور 98، کد خبر: 4709677، www.mehrnews.com

منبع خبر : شعار سال

محتوای این خبر به صورت خودکار از «شعار سال» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عباس آخوندی   تنظیم بازار   مسکن   نقدینگی   صحن علنی مجلس   آخوندی   نظام مالیاتی   انبوه سازی   نامه نگاری   عملیات اجرایی   مرکز آمار   درآمد زایی   رئیس جمهور   سفته   نقل و انتقالات   کمیسیون اقتصادی   وزارت خانه   گرانی مسکن   کسب سود   واحد مسکونی   سوداگران   بازار   شعار سال   سرمایه   بازار مسکن   قیمت روز مسکن   افزایش تولید   ساخت مسکن   طرح ملی مسکن   تولید مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
مردم نیوز
بررسی ادعای وزیر راه وشهرسازی درباره دلایل گرانی مسکن
خبرگزاری دانشجو
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
شعار سال
اقدامات غیرکارشناسی ثبات بازار مسکن را از بین می برد
باشگاه خبرنگاران
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
اعلام خبری نگران کننده برای مسکن
بازار نیوز
خبری نگران کننده برای مسکن اعلام شد
نامه نیوز
آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
جوان آنلاین
قانون مالیات بر عایدی سرمایه چه شد؟
ایران جیب
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
حافظ نیوز
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
بولتن نیوز
طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
بانکداری ایرانی
طرح ملی مسکن همان مسکن مهر است ولی با حذف خوبی های مسکن مهر/ طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
راه دانا
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
مهر نیوز
«گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر../ ./سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد/ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد
آرا نیوز
پشت پرده استعفای یک معاون وزیر موفق
مشرق نیوز
علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
کارگر آنلاین
دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
فرتاک نیوز
سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
مشرق نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
وعده جبرانی به خانه اولی ها
شعار سال
خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
بازار نیوز
ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
خبرآنلاین
ساخت 400 هزار واحد مسکونی: گامی مهم اما ناکافی
ایرنا
واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
ایرنا
ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
عصر مالی
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد
ایران اکونومیست
مالکان واحدهای خالی عمدتاً بانک های خصوصی هستند/ مسکن درانتظار مالیات عایدی
فانوس نیوز
ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد/مسکن درانتظار مالیات عایدی
مهر نیوز
چه کسانی از مالیات مسکن معاف هستند؟
شعار سال
مالیات مسکن مشمول چه کسانی می شود؟
صبحانه با خبر
چه کسانی مشمول مالیات مسکن می شوند؟
اقتصادگردان
مالیات مسکن مشمول چه کسانی میشود؟
ناطقان نیوز
ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
فارس
دلایل رشد قیمت مسکن در شهرهای اطراف پایتخت از نگاه رسانه های داخلی
ایرنا
راهکار جلوگیری از سرمایه ای شدن ملک و حذف سفته بازی از بازار مسکن
اقتصادگردان
تیغ دو لبه مالیات بر عایدی مسکن
آریا
اخبار مرتبط
bltمردم نیوز : وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
bltخبرگزاری دانشجو : بررسی ادعای وزیر راه وشهرسازی درباره دلایل گرانی مسکن
bltشعار سال : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltباشگاه خبرنگاران : اقدامات غیرکارشناسی ثبات بازار مسکن را از بین می برد
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltبازار نیوز : اعلام خبری نگران کننده برای مسکن
bltنامه نیوز : خبری نگران کننده برای مسکن اعلام شد
bltجوان آنلاین : آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
bltایران جیب : قانون مالیات بر عایدی سرمایه چه شد؟
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltحافظ نیوز : کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
bltبولتن نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
bltبانکداری ایرانی : طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
bltراه دانا : طرح ملی مسکن همان مسکن مهر است ولی با حذف خوبی های مسکن مهر/ طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
bltمهر نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
bltآرا نیوز : «گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر../ ./سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد/ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد
bltمشرق نیوز : پشت پرده استعفای یک معاون وزیر موفق
bltکارگر آنلاین : علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
bltفرتاک نیوز : دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
bltمشرق نیوز : سرگیجه قیمت ها با مداخله دولت در تنظیم بازار/ ضرر گازی ایران از تصمیم زنگنه/ حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس ها؟/ ارقام فساد خودرو فراتر از این هاست
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltشعار سال : وعده جبرانی به خانه اولی ها
bltبازار نیوز : خانه های دولتی چه تاثیری بر بازار مسکن میگذارد؟
bltخبرآنلاین : ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
bltایرنا : ساخت 400 هزار واحد مسکونی: گامی مهم اما ناکافی
bltایرنا : واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
bltعصر مالی : ثبات قیمت در مسکن/خانه های خالی معادل نصف نقدینگی کشور است
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltایران اکونومیست : ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد
bltفانوس نیوز : مالکان واحدهای خالی عمدتاً بانک های خصوصی هستند/ مسکن درانتظار مالیات عایدی
bltمهر نیوز : ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد/مسکن درانتظار مالیات عایدی
bltشعار سال : چه کسانی از مالیات مسکن معاف هستند؟
bltصبحانه با خبر : مالیات مسکن مشمول چه کسانی می شود؟
bltاقتصادگردان : چه کسانی مشمول مالیات مسکن می شوند؟
bltناطقان نیوز : مالیات مسکن مشمول چه کسانی میشود؟
bltفارس : ابهاماتی درباره آغاز تولید 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی
bltایرنا : دلایل رشد قیمت مسکن در شهرهای اطراف پایتخت از نگاه رسانه های داخلی
bltاقتصادگردان : راهکار جلوگیری از سرمایه ای شدن ملک و حذف سفته بازی از بازار مسکن
bltآریا : تیغ دو لبه مالیات بر عایدی مسکن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.