مخبر - 1398/06/14 - با کنترل و نظارت دامپزشکی، بساط تولید عسل بی کیفیت در اردبیل برچیده شده است

با کنترل و نظارت دامپزشکی، بساط تولید عسل بی کیفیت در اردبیل برچیده شده است
در سال های اخیر و با نظارت متولیان امر بساط تولید عسل بی کیفیت
با کنترل و نظارت دامپزشکی، بساط تولید عسل بی کیفیت در اردبیل برچیده شده است


در سال های اخیر و با نظارت متولیان امر بساط تولید عسل بی کیفیت در پایتخت عسل ایران - اردبیل - برچیده شده و با تکیه بر مبانی نوین و استانداردهای جهانی تولید و عرضه عسل را در خطه سبلان شاهد هستیم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، در حالی که اردبیل و دامنه سرسبز سبلان از دیرباز به شهرت شهد شیرین و عسل ناب مزین شده است، تولیدکنندگان و فعالان صنعت کندو تلاش می کنند تا تولید باکیفیت و مرغوب عسل را به عنوان سوغاتی این دیار مورد توجه و هدف قرار دهند که فعالان این عرصه به رغم سختی کار و حضور همواره مستحکم در دشت ها، کوه ها و دمن ها و به نوعی زندگی چندجانشینی سعی دارند تا تولید عسل را به عنوان هدف نهایی خود قرار داده تا با تلاش بی وقفه خود کام ایرانیان را شیرین کنند.

اما اردبیل که از آن به عنوان پایتخت عسل ایران و بهشت بی نظیر گردشگری کشور یاد می شود، در همه فصول به ویژه تابستان به کانون تولید و عرضه عسل دامنه های سبلان با خاصیت بی نظیر درمانی و دارویی و تغذیه بی نظیر تبدیل شده به طوری که اغلب گردشگران در شهر چشمه های بهشتی سرعین، اردبیل و مشگین شهر و سایر مناطق این استان در کنار اینکه کام خود را با عسل سبلان شیرین می کنند، به عنوان تحفه و سوغاتی از این محصول خریداری کرده و با خود به شهر و دیار خود می برند که این خود بهترین تبلیغ برای معرفی عسل سبلان است که با برند مشهور جهانی شهره آفاق شده است.

در سال های گذشته برخی ناهماهنگی ها و بی تدبیری ها زمینه حضور فروشندگان عسل بی کیفیت را در حاشیه شهرها و جاده ها به ویژه مسیر اردبیل – سرعین و نمین – حیران رقم زده بود که با تدبیر مناسب دستگاه قضائی و همچنین پیگیری انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران و همراهی سایر نهادها بساط این عسل فروشی های بی کیفیت و ناخالص برچیده شد.

در کنار این امر با کنترل و نظارتی که دامپزشکی، جهاد کشاورزی، غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و اداره استاندارد انجام می دهند، از تولید و عرضه عسل بی کیفیت در استان اردبیل که گاه وارداتی بوده است خودداری شد، تا زمینه برای ارتقای توانمندی تولید فراهم آید.

در این زمینه سراغ رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران رفتیم که او با قدردانی از تلاش و زحمات زنبورداران و فعالان صنعت کندو در استان اردبیل اظهار کرد: کار سختی را تولیدکنندگان عسل در طول سال در تهیه و تدارک این ماده غذایی شفابخش انجام می دهند که تنها عشق و علاقه است که زمینه استمرار فعالیت آنها را فراهم کرده است.

«عبدالرضا بیگناه» خاطرنشان کرد: ما در استان اردبیل سالانه شاهد تولید 90 هزار تن عسل هستیم که 10 تا 12 هزار تن آن به فروش می رسد و حدود 6 هزار تن نیز مصرف داخلی بوده و مابقی به سایر استان ها و حتی خارج از کشور صادر می شوند.

وی تولید پاکترین و باکیفیت ترین عسل ایران را در دامنه های سبلان یادآور شد و بیان کرد: در دو سال اخیر با تقویت کنترل ها و نظارت ها جلوی تولید بی کیفیت عسل گرفته شده و ما به عنوان مسئول انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران به فعالان این عرصه تا 95 نمره می دهیم که حکایت از رضایتمندی همه از این شرایط است.

این مسئول رونق گرفتن صادرات این محصول ارزشمند و استراتژیک را یادآور شد و گفت: افزایش صادرات به ارتقای اشتغال و ارزآوری بیشتر منجر شده است.

بیگناه با بیان اینکه متاسفانه تعداد محدودی از فروشندگان با تبدیل عسل به شیره و برخی از افزودنی های دیگر قصد خدشه وارد کردن بر نام و برند عسلی سبلان را دارند، تصریح کرد: همانطوری که بساط عسل فروشی های کنار جاده ها برچیده شد امیدواریم در بهترین شرایط جلوی فروشندگان عسل های بی کیفیت و فاقد استاندارد نیز گرفته شده و زمینه برای ارتقای توان تولید و عرضه عسل باکیفیت فراهم آید.

وی همچنین به گله مندی از فروش عسل با رمکه و چارچوب چوبی این محصول اشاره کرد و افزود: باید رمکه را به وزن بفروشیم تا اجحافی در حق مشتری و خریدار رخ ندهد که ضرورت دارد به همان نرخی که این رمکه ها به قیمت 250 تومان تهیه می شود به همان نسبت به قیمت عسل فروخته شده افزوده شود.

بیگناه ادامه داد: با تشکیل اتحادیه امیدواریم جلوی این اجحاف و غش در معامله گرفته شده و فروشندگان باانصاف ما به همان وزن رمکه و قیمت خرید آن در فروش عسل سعی کنند تا نرخ واقعی اعمال شود.

در قیمت گذاری عسل حقوق فروشندگان رعایت می شود

مدیر انجمن صنفی عسل و لبنیات استان اردبیل نیز با اشاره به فعالیت این انجمن در سالجاری اظهار کرد: ما در این انجمن سعی داریم تا قیمت گذاری عسل و نظارت بر وزن و فروش رمکه ها را به قیمت 250 تومان شاهد باشیم تا برخی از فروشندگان اجحافی در حق خریدار انجام ندهند.

فردین صفوی بیان کرد: با توجه به حضور گردشگران و توریسم در این استان تلاش بر این است تا با کنترل مناسب از عرضه عسل بی نام و نشان به ویژه در مناطق گردشگری جلوگیری شده تا خدشه و صدمه ای به برند عسل سبلان وارد نشود.

کیفیت عسل ارائه شده در بازار تحت کنترل ماست

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز بیان کرد: ما با همکاری اداره کل استاندارد استان اردبیل تلاش می کنیم تا بر کیفیت عسل های عرضه شده در بازار و مراکز گردشگری نظارت کنیم که در این راستا با واحدهای متخلف نیز برخورد می شود.

«محسن ارزنلو» گفت: در کشور ما نیز متاسفانه برخی افراد سودجو انواع تقلبی آن را در تولید آن انجام می دهند که در استان اردبیل گردشگران زیادی در طول سال حضور پیدا می کنند و برهمین اساس ما توجه ویژه و نظارت های کامل را در این خصوص انجام می دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به شهرت و محبوبیت عسل سبلان کسانی که اقدام به خرید می کنند و از آنجایی که عسل تولید مناطق دیگر کشورها وارد استان شده و بعضا با نام اثر سبلان به فروش می رسد، در این خصوص معاونت غذا و داروی دانشگاه با همکاری معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان اردبیل به صورت مرتب از شهدهای عسل موجود در فروشگاه ها نمونه برداری و آزمایشات لازم را انجام می دهد و در صورت مشاهده شهرداری اثر تقلبی و غیر استاندارد در سطح عرضه جمع آوری و متخلف به مراجع قضایی معرفی می شود.

ارزنلو با تاکید بر اینکه به طور مرتب از شهدهای عسل موجود در شهرستان سرعین نمونه برداری می شود، خاطرنشان کرد: این عسل ها مورد آزمایش قرار می گیرد و در صورت وجود هرگونه ناهماهنگی بین تولید و مواد غذایی این محصول با ارزش از عرضه آن به بازار جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: عسل یک محصول غذایی مفید و یک اکسیر پرارزش بوده که از قرن ها پیش به عنوان عالی ترین و بهترین غذاهای شناخته شده و همچنین به واسطه ویژگی های شفابخش خود به عنوان دارو در درمان بیماری ها در بین تمام ملل کاربرد داشته است.مطالب مرتبط عسل های تقلبی با قیمت کیلویی 110 هزار تومان به فروش می رسند!
منبع خبر : حکیم مهر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گردشگران   صادرات   وارداتی   ارزآوری   اردبیل   تغذیه   کنترل و نظارت   مشگین شهر   چشمه   فروشندگان   سبلان   ماده غذایی   بی تدبیری   جهاد سازندگی   ناخالص   شیره   اشتغال   صنعت   تولیدکنندگان   ایرانیان   دانشگاه های علوم پزشکی  
اخبار مرتبط
سرمایه گذارانی که ذائقه ساخت وساز را در اصفهان تغییر دادند؛ «انبوه سازی» نیازمند ظرفیت سنجی
تسنیم
شرکت برق همدان بیشترین آمار اشتغالزایی را به خود اختصاص داد
تسنیم
تهران| پیگیری تسنیم جواب داد؛ ساماندهی خرده فروشان برای مقابله با پیاده فروشی در نسیم شهر کلید خورد
تسنیم
دولت اقتصاد فرش را نمی شناسد/از زمانی که پرداخت ماهانه ی یارانه ها پیش آمد لطمات فرش شروع شد/تفالهء مواد اولیهء استان های دیگر را به کرمان می آورند /تولید آن قدر نیست که در انبار ها بماند/فرشی تولید می شود که بازار ندارد
گفتار نو
مقررات پیچیده و دست و پاگیر مانع از رشد تولید و صادرات فارس است
تسنیم
رونق صادرات عایق رطوبتی با تسهیل قوانین و رفع موانع امکان پذیر است
ایرنا
اشتغال زایی در صنعت زنبورداری پارس آباد مغان
ایرنا
برخلاف تصور عموم، دامپزشکی حامی تولید است/ مثلث کارفرما، نظام دامپزشکی و مسئولین فنی بهداشتی باید با هم مرتبط شوند تا از عقد قراردادهای دوم جلوگیری شود
حکیم مهر
هم در تولید اشتغال هم در تولید ارزش افزوده، محصول نهایی ارجح بر خام فروشی است
ماین نیوز
یکتانت حامی دوازدهمین نمایشگاه آرد و نان
عصر ایران
ایران هفتمین صادرکننده کفپوش های نساجی در جهان
ایرنا
سهم ناچیز ایران از پُردرآمدترین صنعت جهان/ درِ چاه های نفت را فقط با اقتصاد توریسم می توان بست
راه دانا
شرایط برای سرمایه گذاری روی طلا مناسب است/ قیمت طلا افزایش می یابد
رویداد 24
سهم توسعه و تحقیقات در کارخانه های تولید خودرو در ایران
خبرآنلاین
عظیمیان: رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
رویداد 24
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه : رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
شمانیوز
رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
ملیت
رویکرد جدید شرکت فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
خبرگزاری موج
ملایر برای برگزاری جشن "جهانی شدن انگور" آماده می شود
ایسنا
پیگیری طرح موضوع نصب تابلوی ایستگاه گردشگری/گردشگری موثرتر از حوزه صنعت است
خبرگزاری ایلنا
بساط تولید عسل بی کیفیت در اردبیل برچیده شده است؟
ایسنا
اولین وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی انتخاب شد
صراط
مونسان وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شد
فارس
آب های معدنی اردبیل فرصتی برای تولید ثروت ملی
قدس آنلاین
تولیدکنندگان فولاد نباید دغدغه تامین مواد اولیه داشته باشند
ایرنا
آذربایجان غربی|هزینه 30 میلیاردی برای تامین امنیت غذایی صرف می شود
تسنیم
مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته ای که گذشت
ایرنا
کمبودی در تامین پارچه سیاه ماه محرم نداریم
باشگاه خبرنگاران
رئیس کمیسیون صنایع مجلس: اقتصاد خصولتی بدتر از اقتصاد دولتی است
اقتصاد نیوز
رئیس کمیسیون صنایع مجلس: اقتصاد خصولتی بدتر از اقتصاد دولتی است
ایسنا
احداث 400 واحد مسکن اردبیل در قالب طرح اقدام ملی
ایسنا
چرخ صنعت دارو سخت می چرخد...
الف
رونق اقتصاد کشاورزان آذربایجان غربی در گرو شتاب بخشی به کشت گیاهان کم آب است
تسنیم
توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر
ایسنا
افزایش 127 درصدی صادرات استان اردبیل
خبرآنلاین
621 پروژه در بخش صنعت و معدن استان اردبیل در حال اجراست
ایرنا
بیش از 661 میلیارد تومان پروژه عمرانی در ملایر به بهره برداری می رسد
تسنیم
بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران افتتاح شد
صدا و سیما
تحریم ها حتی یک واحد تولیدی سمنان را هم تعطیل نکرد
مرآت نیوز
افزایش عوارض واردات سنگ بازدارنده است؟
شعار سال
اخبار مرتبط
bltتسنیم : سرمایه گذارانی که ذائقه ساخت وساز را در اصفهان تغییر دادند؛ «انبوه سازی» نیازمند ظرفیت سنجی
bltتسنیم : شرکت برق همدان بیشترین آمار اشتغالزایی را به خود اختصاص داد
bltتسنیم : تهران| پیگیری تسنیم جواب داد؛ ساماندهی خرده فروشان برای مقابله با پیاده فروشی در نسیم شهر کلید خورد
bltگفتار نو : دولت اقتصاد فرش را نمی شناسد/از زمانی که پرداخت ماهانه ی یارانه ها پیش آمد لطمات فرش شروع شد/تفالهء مواد اولیهء استان های دیگر را به کرمان می آورند /تولید آن قدر نیست که در انبار ها بماند/فرشی تولید می شود که بازار ندارد
bltتسنیم : مقررات پیچیده و دست و پاگیر مانع از رشد تولید و صادرات فارس است
bltایرنا : رونق صادرات عایق رطوبتی با تسهیل قوانین و رفع موانع امکان پذیر است
bltایرنا : اشتغال زایی در صنعت زنبورداری پارس آباد مغان
bltحکیم مهر : برخلاف تصور عموم، دامپزشکی حامی تولید است/ مثلث کارفرما، نظام دامپزشکی و مسئولین فنی بهداشتی باید با هم مرتبط شوند تا از عقد قراردادهای دوم جلوگیری شود
bltماین نیوز : هم در تولید اشتغال هم در تولید ارزش افزوده، محصول نهایی ارجح بر خام فروشی است
bltعصر ایران : یکتانت حامی دوازدهمین نمایشگاه آرد و نان
bltایرنا : ایران هفتمین صادرکننده کفپوش های نساجی در جهان
bltراه دانا : سهم ناچیز ایران از پُردرآمدترین صنعت جهان/ درِ چاه های نفت را فقط با اقتصاد توریسم می توان بست
bltرویداد 24 : شرایط برای سرمایه گذاری روی طلا مناسب است/ قیمت طلا افزایش می یابد
bltخبرآنلاین : سهم توسعه و تحقیقات در کارخانه های تولید خودرو در ایران
bltرویداد 24 : عظیمیان: رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
bltشمانیوز : مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه : رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
bltملیت : رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
bltخبرگزاری موج : رویکرد جدید شرکت فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
bltایسنا : ملایر برای برگزاری جشن "جهانی شدن انگور" آماده می شود
bltخبرگزاری ایلنا : پیگیری طرح موضوع نصب تابلوی ایستگاه گردشگری/گردشگری موثرتر از حوزه صنعت است
bltایسنا : بساط تولید عسل بی کیفیت در اردبیل برچیده شده است؟
bltصراط : اولین وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی انتخاب شد
bltفارس : مونسان وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شد
bltقدس آنلاین : آب های معدنی اردبیل فرصتی برای تولید ثروت ملی
bltایرنا : تولیدکنندگان فولاد نباید دغدغه تامین مواد اولیه داشته باشند
bltتسنیم : آذربایجان غربی|هزینه 30 میلیاردی برای تامین امنیت غذایی صرف می شود
bltایرنا : مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته ای که گذشت
bltباشگاه خبرنگاران : کمبودی در تامین پارچه سیاه ماه محرم نداریم
bltاقتصاد نیوز : رئیس کمیسیون صنایع مجلس: اقتصاد خصولتی بدتر از اقتصاد دولتی است
bltایسنا : رئیس کمیسیون صنایع مجلس: اقتصاد خصولتی بدتر از اقتصاد دولتی است
bltایسنا : احداث 400 واحد مسکن اردبیل در قالب طرح اقدام ملی
bltالف : چرخ صنعت دارو سخت می چرخد...
bltتسنیم : رونق اقتصاد کشاورزان آذربایجان غربی در گرو شتاب بخشی به کشت گیاهان کم آب است
bltایسنا : توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر
bltخبرآنلاین : افزایش 127 درصدی صادرات استان اردبیل
bltایرنا : 621 پروژه در بخش صنعت و معدن استان اردبیل در حال اجراست
bltتسنیم : بیش از 661 میلیارد تومان پروژه عمرانی در ملایر به بهره برداری می رسد
bltصدا و سیما : بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران افتتاح شد
bltمرآت نیوز : تحریم ها حتی یک واحد تولیدی سمنان را هم تعطیل نکرد
bltشعار سال : افزایش عوارض واردات سنگ بازدارنده است؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.