مخبر - 1398/06/14 - عقب نشینی چین در برابر هنگ کنگ/ استرداد منتفی می شود

عقب نشینی چین در برابر هنگ کنگ/ استرداد منتفی می شود
اقتصادنیوز: دیروز چهارشنبه 13 شهریورماه «کری لم»، رهبر اجرایی هنگ کنگ، به طور رسمی کنار گذاشتن لایحه استرداد که موجب اعتراضات چند ماهه در این دولت شهر شده را اعلام کرد. «فارا مستر» و «جیمز پومفرت» در گزارش 4 سپتامبر برای رویترز نوشتند که یک منبع دولتی در هنگ کنگ این خبر را تایید کرد. با این حال، ...
عقب نشینی چین در برابر هنگ کنگ/ استرداد منتفی می شود

به گزارش اقتصادنیوز، هنگ کنگ براساس فرمول «یک کشور، دو سیستم» به چین واگذار شده بود. این فرمول به هنگ کنگ اجازه می داد که آزادی هایی که در سرزمین اصلی چین وجود ندارد را حفظ کند؛ آزادی هایی مانند آزادی تظاهرات و استقلال نظام قضایی. با این حال، خشم از این لایحه نفوذ خزنده چین را نشان می داد. «مستر- پومفرت» در گزارش خود خاطر نشان کردند که پیش تر رویترز در گزارشی اختصاصی [با دستیابی به یک فایل صوتی لو رفته] آورده بود که خانم «لم» خطاب به تاجران و فعالان اقتصادی گفته بود با طرح لایحه استرداد مرتکب «خطایی غیرقابل بخشش» شده و اگر راهی داشت عذرخواهی و تاسف خود را اعلام کرده و استعفا می داد. در دیداری پشت درهای بسته «لم» به این گروه از فعالان اقتصادی گفته بود که اکنون «فضای بسیار محدودی برای حل این بحران» دارد زیرا این ناآرامی به مساله ای برای امنیت ملی و حاکمیت چین تبدیل شده و موجب تنش هایی با ایالات متحده شده است.

دولت چین قبلا پیشنهاد خانم «لم» برای کنار گذاشتن این لایحه و پراکنده کردن معترضان و حل وفصل بحران را رد کرده و سیاست «امتیاز کمتر، دستگیری بیشتر» را مطرح کرده بود (روزنامه «دنیای اقتصاد» در هفته های اخیر گزارش های مفصلی را به تحولات هنگ کنگ اختصاص داده بود از جمله گزارش «آب و آتش در دولت شهر» مورخ دوشنبه 11 شهریورماه 98؛ و «محاصره خانه خانم «لم»» مورخ یکشنبه 10 شهریورماه که به ماجرای امتیاز کمتر و دستگیری های بیشتر اشاره کرده بود). وزارت خارجه چین گفت که دولت مرکزی از تصمیم رهبر اجرایی هنگ کنگ «حمایت کرده، به آن احترام گذاشته و آن را درک می کند.» روزنامه «گلوبال تایمز»، روزنامه دولتی چین، این خبر را «خبر جعلی» نامیده بود. چین بارها در مورد اعتراضات هشدار داده و از تاثیر آن بر اقتصاد هنگ کنگ گله کرده بود. اگرچه چین مداخله در امور این دولت شهر را رد کرده اما سه شنبه هشدار داد در صورتی که امنیت و حاکمیت چین مورد تهدید قرار بگیرد آرام نخواهد نشست.

در هر حال، به دنبال افشای فایل صوتی از رئیس اجرایی هنگ کنگ که در آن برای کناره گیری ابراز تمایل کرده بود، پکن روز سه شنبه بر حمایت خود از او تاکید کرد. یانگ گوانگ، سخنگوی اداره امور هنگ کنگ و ماکائو در دولت مرکزی چین در کنفرانسی خبری اظهار کرد: «ما کاملا از کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ در رهبری این دولت شهر حمایت می کنیم.» یانگ افزود، مردم هنگ کنگ اجازه دارند تا زمانی که اعتراضاتشان مسالمت آمیز باشد، تظاهرات برگزار کنند اما از «اقدامات مجرمانه ای» که سیاست «یک کشور، دو نظام» را به چالش می کشند، انتقاد کرد. وی ادامه داد: «در هنگ کنگ تغییرات مثبتی صورت گرفته که مهم تر از همه نشان دهنده پایان خشونت ها است اما باید اشاره کنم که شرایط همچنان پیچیده است.» «شو لویینگ»، یکی دیگر از سخنگویان اداره امور هنگ کنگ نیز در نشستی خبری اظهار کرد: «دولت مرکزی هرگز اجازه نمی دهد وضعیت در هنگ کنگ با همین رویه ادامه یابد. اگر این شرایط وخیم تر شود و به آشوبی تبدیل شود که استقلال و امنیت ملی را در خطر قرار دهد و دولت هنگ کنگ دیگر قادر به کنترل آن نباشد، دولت مرکزی هرگز بیکار نخواهد نشست.»

این سخنگو اظهار کرد: «اکنون در جامعه دیدگاهی وجود دارد مبنی بر اینکه وارد عمل شدن نیروهای چین در درگیری های هنگ کنگ پایان اصل «یک کشور، دو نظام» است. این تفکر اما کاملا غلط است.» ابراز حمایت اخیر دولت چین از کری لام پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری رویترز فایلی صوتی را منتشر کرد که «لم» در آن به رهبران تجاری می گوید، قصد دارد کناره گیری کند و مسوولیت ناآرامی ها را برعهده گیرد. رئیس اجرایی هنگ کنگ اما در کنفرانسی خبری تمایل به کناره گیری را تکذیب کرد و گفت: «طی سه ماه گذشته (از زمان شروع اعتراضات) بارها به خودم گفته ام که من و تیم کارمندانم باید برای کمک به هنگ کنگ در جایگاه خود بمانیم.» او اظهار کرد، «حتی به این فکر نکرده است» که برای استعفا با دولت چین صحبت کند.

با این تفاصیل، گزارشگران رویترز نوشتند که روز سه شنبه پلیس ضدشورش با گلوله های رنگی و اسپری ضدفلفل تلاش کرد معترضان را از ایستگاه پلیس «مونگ کوک» و ایستگاه متروی «پرنس ادوارد» بیرون کند. این درحالی است که گزارش های تلویزیونی نشان می داد فردی که نقاب اکسیژن دار بر صورت داشت با برانکارد از ایستگاه مترو بیرون آورده شد. معترضان بارها از خشونت پلیس ابراز تاسف کرده اند. ویدئوهایی در فضای مجازی دست به دست می شود دال بر اینکه در این ایستگاه فردی از سوی پلیس دستگیر می شود اما فعالان فضای مجازی و کنشگران عرصه تظاهرات این دستگیری را نشانه ای از قساوت پلیس تفسیر کردند که باید مورد تحقیق قرار گیرد. پلیس که بارها استفاده از زور عریان و تمام عیار را رد کرده پاسخی به پرسش های رویترز نداد. با این وجود، سخنگوی بیمارستان «کونگ وا» می گوید روز سه شنبه سه مرد در فاصله سنی 21 و 42 به این مرکز درمانی آورده شدند. یکی از رهبران ارشد معترضان هنگ کنگی با نوشتن نامه سرگشاده ای به صدراعظم آلمان، از او خواست تا در جریان سفر چند روز دیگرش به چین و نزد مقام های پکن از این معترضان حمایت و خواسته های آنها را مطرح کند. نامه «جاشوا وونگ»، رهبر جنبش اعتراضی هنگ کنگ موسوم به «جنبش چتر» درحالی در روزنامه آلمانی «بیلد» انتشار یافت که هنگ کنگ چند ماه است درگیر بی ثباتی سیاسی و اعتراضات معترضان مخالف دولت بوده است.

وونگ در نامه خود با اشاره به دوران زندگی آنگلا مرکل در آلمان شرقی تحت حاکمیت کمونیست ها گفت: «شما شخصا تجربه دست اولی از وحشت های یک دولت دیکتاتور دارید.» اشاره او به چهار دهه زندگی آنگلا مرکل در آلمان شرقی کمونیست سابق و فعالیت در آنجا به عنوان یک دانشمند محقق تا زمان پایان جنگ سرد و اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی است. مرکل زمانی سقوط آلمان شرقی را به عنوان مهم ترین نقطه عطف زندگی خود توصیف کرد. وونگ که 22 سال سن دارد گفت: «آلمانی ها شجاعانه در طول دهه 1980 با استبداد مبارزه کردند و در خط مقدم این مبارزه بودند. ما امیدواریم که شما نگرانی خود را درباره وضعیت فاجعه بار ما ابراز کرده و مطالبات ما را طی زمان سفرتان به چین به دولت این کشور ابلاغ کنید.» مرکل قرار است از روز پنج شنبه 14 شهریورماه برای یک سفر سه روزه به همراه یک هیات تجاری بزرگ وارد چین شود. این رهبر معترضان هنگ کنگی در ادامه نامه خود تصریح کرد: «آلمان باید در ضمن تجارتش با چین هوشیار باشد زیرا چین به قوانین بین المللی پایبند نمی ماند و بارها وعده هایش را زیر پا گذاشته است.»

منبع خبر : اقتصاد نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصاد نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
تجاری   بیکار   معترضان   وخیم   تاجر   فرمول   خزندگان   وزارت خارجه چین   منتفی   ماکائو   رویترز   هنگ کنگ   کنار گذاشتن   مجرمانه   روزنامه   چین   بحران   امنیت ملی   خشونت   پکن   لایحه   فعالان اقتصادی  
اخبار مرتبط
چین: آمریکا باید به خواسته‎های ما احترام بگذارد
پارسینه
چین به آمریکا هشدار داد
دنیای اقتصاد
هشدار چین به آمریکا درباره دخالت ها در هنگ کنگ
خبرآنلاین
هشدار پکن: آمریکا باید به حاکمیت چین احترام بگذارد
فارس
مساله هنگ کنگ بدل به چالشی برای پکن شده است/ نمی توان با قطعیت درباره چشم انداز منطقه اظهارنظر کرد
خبرگزاری ایلنا
حمله حامیان پکن به دیوار های لنون در هنگ کنگ
فردا نیوز
تازه ترین تظاهرات در هنگ کنگ و درخواست دولت محلی برای کنار گذاشتن خشونت ها
ایسنا
معترضان هنگ کنگی آشکارا خواستار مداخله انگلیس شدند
فارس
درگیری موافقان و مخالفان چین در خیابان های هنگ کنگ
عصر ایران
چین سفیر آلمان را احضار کرد
ایسنا
هشدار چین به انگلیس
فرارو
مرکل خواستار راه حل مسالمت آمیز برای ناآرامی ها در هنگ کنگ شد
آفتاب
معترضان هنگ کنگی همچنان به تظاهراتشان ادامه می دهند
ایسنا
کری لام: امیدوارم خروج از لایحه استرداد به حل بحران هنک کنگ کمک کند
ایران آنلاین
رئیس اجرایی هنگ کنگ: امیدوارم خروج از لایحه استرداد به حل بحران کمک کند
انتخاب
کری لام: امیدوارم خروج از لایحه استرداد به حل بحران کمک کند
ایسنا
لغو لایحه استرداد هم معترضان هنگ کنگی را آرام نکرد
ایرنا
نامه سرگشاده رهبر معترضان هنگ کنگی به مرکل
ایران آنلاین
رهبر معترضان هنگ کنگی به صدر اعظم آلمان نامه نوشت
آفتاب
رهبر هنگ کنگ رسما از لایحه استرداد عقب نشینی می کند
ایرنا
رهبر معترضان هنگ کنگی به مرکل نامه نوشت
دنیای اقتصاد
تاکید دولت چین بر حمایت از رییس اجرایی هنگ کنگ
ایسنا
آزمون خیابانی معترضان در هنگ کنگ؛ آیا اینبار مردم به نتیجه دلخواه می رسند؟
اقتصاد نیوز
واکنش دولت چین به بیانیه 2 سناتور آمریکایی
عصر ایران
طرفداری تلگرام از آشوب گران؛ این بار در «هنگ کنگ»
خبرگزاری دانشجو
دولت چین به بیانیه های دو سناتور آمریکایی واکنش نشان داد
ایسنا
تلگرام برای کمک به معترضان خشن «هنگ کنگ» وارد عمل شد
فارس
درخواست سناتور آمریکایی برای تصویب لایحه ای در حمایت از مردم هنگ کنگ
ایسنا
چین درخواست معترضان هنگ کنگی مبنی بر لغو قانون استرداد مجرمین را رد کرد
فارس
تلاش مخفیانه مقامات آمریکا برای تحریم رهبران چین
تابناک
انتقاد کره شمالی از آمریکا درباره مساله هنگ کنگ
ایسنا
وزیر خارجه چین: هنگ کنگ با بدترین بحران از 1997 روبروست
ایسنا
آمریکا در حال بررسی تحریم چین به بهانه ناآرامی های هنگ کنگ است
ایسنا
کری لام: از سمت خود کناره گیری نخواهم کرد
فارس
انتشار سند جمع بندی گروه 7 با تاکید بر مسایل مرتبط با ایران و تجارت جهانی
پارسینه
چین رسانه های خارجی را به دخالت در ناآرامی های هنگ کنگ متهم کرد
ایرنا
حقه کثیف سیاسی آمریکا برای توافق تجاری با چین/ پکن با وعده تحریم پاسخ واشنگتن را داد
آریا
در آستانه سالگرد بزرگ چین، تظاهرات هنگ کنگ به دوره ای حیاتی وارد شده است
ایسنا
چین گره زدن مذاکرات با مساله هنگ کنگ را حقه کثیف آمریکا خواند
ایرنا
بازداشت کارمند کنسولگری انگلیس توسط چین
پایداری ملی
اخبار مرتبط
bltپارسینه : چین: آمریکا باید به خواسته‎های ما احترام بگذارد
bltدنیای اقتصاد : چین به آمریکا هشدار داد
bltخبرآنلاین : هشدار چین به آمریکا درباره دخالت ها در هنگ کنگ
bltفارس : هشدار پکن: آمریکا باید به حاکمیت چین احترام بگذارد
bltخبرگزاری ایلنا : مساله هنگ کنگ بدل به چالشی برای پکن شده است/ نمی توان با قطعیت درباره چشم انداز منطقه اظهارنظر کرد
bltفردا نیوز : حمله حامیان پکن به دیوار های لنون در هنگ کنگ
bltایسنا : تازه ترین تظاهرات در هنگ کنگ و درخواست دولت محلی برای کنار گذاشتن خشونت ها
bltفارس : معترضان هنگ کنگی آشکارا خواستار مداخله انگلیس شدند
bltعصر ایران : درگیری موافقان و مخالفان چین در خیابان های هنگ کنگ
bltایسنا : چین سفیر آلمان را احضار کرد
bltفرارو : هشدار چین به انگلیس
bltآفتاب : مرکل خواستار راه حل مسالمت آمیز برای ناآرامی ها در هنگ کنگ شد
bltایسنا : معترضان هنگ کنگی همچنان به تظاهراتشان ادامه می دهند
bltایران آنلاین : کری لام: امیدوارم خروج از لایحه استرداد به حل بحران هنک کنگ کمک کند
bltانتخاب : رئیس اجرایی هنگ کنگ: امیدوارم خروج از لایحه استرداد به حل بحران کمک کند
bltایسنا : کری لام: امیدوارم خروج از لایحه استرداد به حل بحران کمک کند
bltایرنا : لغو لایحه استرداد هم معترضان هنگ کنگی را آرام نکرد
bltایران آنلاین : نامه سرگشاده رهبر معترضان هنگ کنگی به مرکل
bltآفتاب : رهبر معترضان هنگ کنگی به صدر اعظم آلمان نامه نوشت
bltایرنا : رهبر هنگ کنگ رسما از لایحه استرداد عقب نشینی می کند
bltدنیای اقتصاد : رهبر معترضان هنگ کنگی به مرکل نامه نوشت
bltایسنا : تاکید دولت چین بر حمایت از رییس اجرایی هنگ کنگ
bltاقتصاد نیوز : آزمون خیابانی معترضان در هنگ کنگ؛ آیا اینبار مردم به نتیجه دلخواه می رسند؟
bltعصر ایران : واکنش دولت چین به بیانیه 2 سناتور آمریکایی
bltخبرگزاری دانشجو : طرفداری تلگرام از آشوب گران؛ این بار در «هنگ کنگ»
bltایسنا : دولت چین به بیانیه های دو سناتور آمریکایی واکنش نشان داد
bltفارس : تلگرام برای کمک به معترضان خشن «هنگ کنگ» وارد عمل شد
bltایسنا : درخواست سناتور آمریکایی برای تصویب لایحه ای در حمایت از مردم هنگ کنگ
bltفارس : چین درخواست معترضان هنگ کنگی مبنی بر لغو قانون استرداد مجرمین را رد کرد
bltتابناک : تلاش مخفیانه مقامات آمریکا برای تحریم رهبران چین
bltایسنا : انتقاد کره شمالی از آمریکا درباره مساله هنگ کنگ
bltایسنا : وزیر خارجه چین: هنگ کنگ با بدترین بحران از 1997 روبروست
bltایسنا : آمریکا در حال بررسی تحریم چین به بهانه ناآرامی های هنگ کنگ است
bltفارس : کری لام: از سمت خود کناره گیری نخواهم کرد
bltپارسینه : انتشار سند جمع بندی گروه 7 با تاکید بر مسایل مرتبط با ایران و تجارت جهانی
bltایرنا : چین رسانه های خارجی را به دخالت در ناآرامی های هنگ کنگ متهم کرد
bltآریا : حقه کثیف سیاسی آمریکا برای توافق تجاری با چین/ پکن با وعده تحریم پاسخ واشنگتن را داد
bltایسنا : در آستانه سالگرد بزرگ چین، تظاهرات هنگ کنگ به دوره ای حیاتی وارد شده است
bltایرنا : چین گره زدن مذاکرات با مساله هنگ کنگ را حقه کثیف آمریکا خواند
bltپایداری ملی : بازداشت کارمند کنسولگری انگلیس توسط چین
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.