مخبر - 1398/06/14 - سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست ؟

سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست ؟
رمزارزها در ایران همچون سایر کشورها فراز و نشیب های بسیار داشته و دولت ضمن به رسمیت شناختن صنعت ماینینگ، مبادله رمز ارزها در داخل کشور را ممنوع اعلام کرده است.
سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست ؟

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، بروز پدیده رمزارزها و استفاده گسترده آن در مراودات تجاری دنیا، زمینه ای را فراهم کرده تا بسیاری از کشورهای دنیا رو به استفاده از این ابزارهای مالی نوین مبتنی بر فناوری بیاورند و دستورالعمل ها و سیاستگذاری های متناسب با آن را تدوین و تصویب نمایند. بر همین اساس است که یکی از مهمترین اتفاقات چند سال اخیر را به جرأت می توان ظهور بلاکچین و محصول پُرطرفدار و محبوب این فناوری یعنی کریپتو کارنسی ها یا ارز رمزها دانست؛ اما سیاست دولت ها در قبال این پدیده جدید چیست؟

در این میان، از آنجایی که مهمترین ویژگی ارزهای رمزنگاری شده غیر متمرکز بودن، عدم کنترل آن ها توسط یک دولت خاص و ناشناس بودن مالک است؛ اکثر دولت ها این نوع از ارزها را عامل ایجاد بی ثباتی نظام پولی و افزایش دهنده جرایمی مانندقاچاق مواد مخدر و پولشویی می دانند؛ زیرا بر اساس تازه ترین گزارش های منتشر شده، بیش از 7000 مورد پول شویی با استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده در دنیا در سال 2018 به ثبت رسیده که تنها 1000 مورد آن در کشور ژاپن بوده و این رقم به نسبت سال گذشته در این کشور 11 برابر شده است.

همچنین استقبال بی نظیر کاربران جهانی از ارزهای رمز پایه فرصت خوبی را برای هکرها و مجرمان سایبری فراهم آورده است تا بتوانند با هک حساب های کاربری آنها و نفوذ به پلتفرم صرافی های ارزهای دیجیتالی، از طریق حملات سایبری گسترده مبالغ هنگفتی را به سرقت ببرند که هک گسترده 5 صرافی Mt. Gox ژاپن، بیت فلور، پولونیکس، بیت استمپ و بیتفینکس در تاریخ ارزها رمز نگاری شده که منجربه تعطیلی این مراکز شد؛ بیانگر این امر است.

تنظیم مقررات برای رمزارزها با توجه به مسائلی که گفته شده یکی از بزرگ ترین مسائل قانون گذارها در سال 2018 میلادی است و کشورهای بسیاری به دنبال انتشار دستورالعملی برای مسائل نظارتی و قانونی در انجام معاملات با این نوع ارزها هستند و مقامات برخی کشورها نیز به دلیل عدم وضع قوانین مجبور به ممنوعیت معامله با ارز رمزها یا استفاده از آنها را برای مقاصد غیرقانونی شده و یا از روش های احراز هویت سختگیرانه و مالیات بر دارایی برای مهار آن، استفاده کرده اند. برخی کشورهای دیگر نیز ریسک خروج سرمایه را پذیرفته، اجازه داده اند تا کسب وکارها قبل از وضع قانون، فعالیت کنند که این روند در ادامه بررسی می شود.

وضعیت کشورها در خصوص ارز رمزها

برخی از کشورها مانند چین، روسیه، ویتنام، بولیوی، کلمبیا و اکوادور معامله و استخراج ارز دیجیتال به دلیل تسهیل کارهای خلافی همچون پول شویی، فرار مالیاتی و فساد اقتصادی را ممنوع اعلام کرده اند. علاوه براین در کشورهایی دیگر مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، سوئیس، فنلاند، بلژیک، قبرس، انگلیس، بلغارستان، سنگاپور، روسیه ژاپن، کره جنوبی و آلماناجازه استفاده از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را به شهروندان خود داده اند؛ به این معنا که ارزهای دیجیتالی به عنوان ابزارهای مالی به رسمیت شناخته شده اند و شهروندان کشورهای مزبور اجازه دارند برای خرید انواع کالا یا خدمات از این ارزها استفاده کنند.

ایالات متحده آمریکا در مورد قوانین و مقررات رمزارزها کمی سخت گیر است و بستگی به هر ایالت دارد، یعنی در بعضی ایالت ها مبادلات رمزارزها مجاز است درحالی که سایرین آن را ممنوع کرده اند. سازمان بورس و اوراق بهادار، سکه های دیجیتال را به عنوان اوراق بهادار به رسمیت می شناسد و مقررات دشواری برای عرضه اولیه سکه ها در نظر گرفته است. کمیته بازرگانی معاملات آتی کالا نسبت به رمزارزها کمی ملایم تر است و انجام معاملات باهمه مشتقات رمزارزها را مجاز اعلام کرده که موجب پذیرش مردم و افزایش قیمت آنها شده است؛ درصورتی که خزانه داری اشتیاق چندانی ندارد و برای ایجاد مسائل پولشویی از این مسیر و نیاز به قانون گذاری در این خصوص، بارها درخواست تجدیدنظر کرده است.

بر این اساس سازمان مالیاتی آمریکا رمزارزها را به عنوان دارایی شناخته و دستورالعمل های مربوط را نیز صادر کرده است، به این ترتیب که باید سود و زیان صاحبان این دارایی ها محاسبه شوند، اما ازآنجاکه معاملات بر بسترهای گوناگونی انجام می شوند، محاسبات دشوار است.

همچنین ژاپن یکی از لیبرال ترین مناطق در آسیا در معاملات رمزارزهاست و یکی از معدود کشورهایی است که بیت کوین را به عنوان پول قانونی می شناسد و یک روش مشخص برای معاملات وجود دارد. البته هک اخیری که در مبادلات این ارزها در ژاپن صورت پذیرفته است، بیش از نیم میلیارد دلار به سرمایه گذاران هزینه تحمیل کرده است و درنتیجه قانون گذاران ناچار شده اند روش های اتخاذشده قبلی را بازنگری کنند.

در انگلستان یک چارچوب قانونی وجود دارد، بااین حال لازم است که رمزارزهای مرتبط با کسب وکارها با استانداردهای مشابه در بازارهای مالی متناسب شوند. همچنین باید قوانین مبارزه با پولشویی رعایت شوند، به طوری که کسب وکارها باید اطلاعات خود را در سامانه مربوط ثبت کنند تا بتوانند به صورت قانونی فعالیت کنند. به دلیل فقدان ویژگی های پول سنتی، رمزارزها درانگلیس به عنوان پول قانونی تلقی نمی شوند.

کانادا نیز رمزارزها را به عنوان یک پول قانونی تلقی نمی کند. بااین وجود، در قوانین و مقررات مربوط به آن پیشرفت هایی ایجادشده است، زیرا کانادا اولین کشوری است که قانون ملی را برای ارزهای دیجیتال ارائه کرده و این سند از سال 2014 به تصویب دولت کانادا رسیده است. کانادا همچنین در فناوری بلاک چین فعال بوده است و بانک مرکزی کانادا در نظر دارد برای پرداخت های کلان از آن استفاده کند.

کره جنوبی یکی از مهم ترین کشورهای انجام دهنده مبادلات ارز مجازی است. البته دولت کره جنوبی در یک مقطع زمانی قصد توقف فعالیت های این مبادلات را داشت، اما به دلیل محبوبیت رمزارزها و فشار اعمال شده توسط مردم، تاکنون این امر محقق نشده است.

سوئیس فعالانه تلاش می کند تا خود را به عنوان کشوری امن برای انجام پروژه های مرتبط با رمزارزها معرفی کند. این کشور به قطب عرضه اولیه سکه ها تبدیل شده است. دراین کشور، یک کارگروه برای این منظور وجود دارد که هدف آن افزایش اطمینان قانونی، حفظ یکپارچگی مرکز مالی و اطمینان از نظارت بر فناوری است. سنگاپور از فناوری های جدید استقبال می کند و همانند کانادا قصد دارد روند پرداخت های بین بانکی را از طریق بلاک چین انجام دهد.

موضع ایران در خصوص کریپتوکارنسی ها

ایران با توجه به تحریم ها، شرایط اقتصادی خاص و دغدغه دولت برای عدم خروج ارز از کشور به منظور تعادل در بازار، بهره گیری از فناوری بلاک چین و بزرگترین دستاورد این تکنولوژی که ارزهای رمز نگاری شده است را با احتیاط بیشتری دنبال می کند و با وجود وضعیت خاکستری کشور تا دی ماه سال 1396 در زمینه ارزهای رمزنگار با اعمال محدودیت توسط شورای عالی مبارزه با پولشویی، معامله ارزهای رمزنگار از جمله بیت کوین و استفاده از این پدیده مالی در بانک ها تا به امروز با محدودیت مواجه بود و در 18 تیرماه امسال بانک مرکزی با صدور بخش نامه ای اعلام کرد: انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است و تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می شود و بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می کنند را برای خود محفوظ می داند.

همچنین هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره ای بلوک و کسب و کارهای مرتبط با آن، متوجه ناشر (ین)، پذیرنده (گان) و یا متعاملان آن است. در 13 مردادماه سال 98 نیزهیئت وزیران با تصویب آئین نامه فرآیند ماینینگ رمز ارزها؛ استخراج کریپتوکارنسی ها در ایران را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخت؛ اما خرید و فروش آن همچنان در کشور با ممنوعیت مواجه است؛ زیرا معاملات با ارزها رمز نگاری شده می تواند منجربه افت پایه پولی و خروج بیشتر ارز از کشور شود و صدمات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد کند.

به گفته مدیرعامل صندوق بین المللی پول، فن آوری های جدید مالی همچون ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، در حال «تکان دادن» سیستم بانکداری جهان هستند و برای حفظ ثبات و پایداری باید تحت نظارت دولت ها قرار بگیرند و ایجادچنین تغییراتی در صنعت مالی باید با مقررات و قانون همراه باشد و شرکت های مرتبط با فناوری که وارد فضای بانکداری می شوند نیز باید تحت قوانین مناسب فعالیت کنند و با مبانی اقتصادی بازار پول بیش از پیش آشنا باشند.

از این رو بانک مرکزی ایران همانند بسیاری از کشورها سیاست مناسبی در برخورد با رمز ارزها و فناوری بلاک چین در پیش گرفته و فعالیت در این بخش را منوط به مجوز و نظارت بانک مرکزی کرده است؛ زیرا عدم نظارت بر این فناوری می تواند آثار مخربی در اقتصاد کشور داشته باشد.

اقتصادنیوز

2025

منبع خبر : جام نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «جام نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
فناوری   ژاپن   مواد مخدر   ارز   سازمان بورس و اوراق بهادار   آمریکا   بلغارستان   روسیه   قبرس   استرالیا   کره جنوبی   فنلاند   خرید آنلاین   هکرها   احراز هویت   پول شویی   قوانین و مقررات   پلت فرم   مبادلات   سیاستگذاری   نظام پولی   رمز گزاری   ویتنام   کلمبیا   دیجیتال   معاملات آتی   مراودات   فراز و نشیب   مبارزه با پولشویی و تروریسم   چین   بیت کوین   سرمایه   اوراق بهادار   صرافی   حملات سایبری   ارز دیجیتالی   فساد اقتصادی   عرضه اولیه   کاربران   ماینینگ  
اخبار مرتبط
آنچه باید درباره بیت کوین بدانید/ ارز دیجیتال چیست؟
وانا نیوز
چرا همه به دنبال پدیده ای به نام بیت کوین هستند؟
دنیای اقتصاد
حمله های پولساز هکر ها!
بازار نیوز
جنگ امریکا و کره شمالی در عرصه سایبری
ایران آنلاین
صرافی OKEX طبق قوانین FATF پنج پرایوسی کوین را حذف می کند؛ آغاز فشارهای قانون گذاری!
سایت جماران
چالش ها و مزایای استفاده از رمز ارزها
الف
چین بیشترین هکرها را دارد
افتانا
کدام کشورها مشتری گوشی های 5G هستند؟
ایسنا
پدیده رمز ارز و سیاست دولت ها
خبرگزاری ایلنا
داستان پر رمز و راز رمز ارزها در ایران
نصف جهان
داستان پر رمز و راز رمزارز ها در ایران
پارسینه
سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست؟
اقتصاد نیوز
داستان پر رمز و راز رمزارزها در ایران
مهر نیوز
بهترین هکر های دنیا کجا هستند؟
خبر خودرو
ماهرترین هکرها در کدام کشورها حضور دارند؟
اقتصاد نیوز
کدام کشور ها بیشترین و ماهرترین هکر ها را دارند؟
پارسینه
چین میزبان برترین هکرهای دنیا
ایران آنلاین
ماهرترین هکرها مربوط به کدام کشورها هستند؟
سیتنا
راهکاری ساده برای پرداخت های اینترنتی
ساعت 24
دردسر جدید بانک ها؛ بازار طلا از شمش های تقلبی پر شده است
سایت جماران
همکاری آمریکا و لهستان برای اقدام مشترک علیه هواوی
ایسنا
ماهرترین هکرها در کدام کشورها هستند؟
خبرآنلاین
فهرست کشورهایی که میزبان بیشترین و بهترین هکرهای جهان را دارند
سایت جماران
کدام کشورها بیشترین و ماهرترین هکرها را دارند؟
ایسنا
متولی رمزارزش در ایران کدام نهاد است؟
ایسنا
بلاکچین چطور مدیریت می شوند؟ / استفاده از بلاکچین ها در صنعت بیمه و قرارداد ها
باشگاه خبرنگاران
دانشمندان ایرانی در صدر آسیای غربی
تابش کوثر
ایران در صدر نویسندگان خوداستناد دنیا
فارس
آشنایی با «رمز و راز » رمز ارزها
ایرنا
آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +عکس
صبحانه با خبر
آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +تصاویر
فردا نیوز
تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمز ارزها
جام نیوز
تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
بولتن نیوز
رمزارزها، فعالیت های مشکوک به پولشویی را افزایش می دهند / لزوم مقابله بانک مرکزی با هرگونه مبادله مالی با ارز های دیجیتال
بازار نیوز
یک پلتفرم معاملاتی رمزنگاری شده جدید بر پایه ی بلاک چین معرفی شد
تک فارس
ارزهای نوظهور دیجیتال؛ فرصت یا تهدید؟
شعار سال
دو وجه قانونی شدن تولید "بیت کوین"
فرارو
فناوری جدیدی که جلوی سانسور اخبار می ایستد
اقتصاد نیوز
جلوگیری از سانسور اخبار به کمک بلاک چین
ایران آنلاین
بلاک چین کار سانسورچی ها را سخت می کند
صدای ایران
اخبار مرتبط
bltوانا نیوز : آنچه باید درباره بیت کوین بدانید/ ارز دیجیتال چیست؟
bltدنیای اقتصاد : چرا همه به دنبال پدیده ای به نام بیت کوین هستند؟
bltبازار نیوز : حمله های پولساز هکر ها!
bltایران آنلاین : جنگ امریکا و کره شمالی در عرصه سایبری
bltسایت جماران : صرافی OKEX طبق قوانین FATF پنج پرایوسی کوین را حذف می کند؛ آغاز فشارهای قانون گذاری!
bltالف : چالش ها و مزایای استفاده از رمز ارزها
bltافتانا : چین بیشترین هکرها را دارد
bltایسنا : کدام کشورها مشتری گوشی های 5G هستند؟
bltخبرگزاری ایلنا : پدیده رمز ارز و سیاست دولت ها
bltنصف جهان : داستان پر رمز و راز رمز ارزها در ایران
bltپارسینه : داستان پر رمز و راز رمزارز ها در ایران
bltاقتصاد نیوز : سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست؟
bltمهر نیوز : داستان پر رمز و راز رمزارزها در ایران
bltخبر خودرو : بهترین هکر های دنیا کجا هستند؟
bltاقتصاد نیوز : ماهرترین هکرها در کدام کشورها حضور دارند؟
bltپارسینه : کدام کشور ها بیشترین و ماهرترین هکر ها را دارند؟
bltایران آنلاین : چین میزبان برترین هکرهای دنیا
bltسیتنا : ماهرترین هکرها مربوط به کدام کشورها هستند؟
bltساعت 24 : راهکاری ساده برای پرداخت های اینترنتی
bltسایت جماران : دردسر جدید بانک ها؛ بازار طلا از شمش های تقلبی پر شده است
bltایسنا : همکاری آمریکا و لهستان برای اقدام مشترک علیه هواوی
bltخبرآنلاین : ماهرترین هکرها در کدام کشورها هستند؟
bltسایت جماران : فهرست کشورهایی که میزبان بیشترین و بهترین هکرهای جهان را دارند
bltایسنا : کدام کشورها بیشترین و ماهرترین هکرها را دارند؟
bltایسنا : متولی رمزارزش در ایران کدام نهاد است؟
bltباشگاه خبرنگاران : بلاکچین چطور مدیریت می شوند؟ / استفاده از بلاکچین ها در صنعت بیمه و قرارداد ها
bltتابش کوثر : دانشمندان ایرانی در صدر آسیای غربی
bltفارس : ایران در صدر نویسندگان خوداستناد دنیا
bltایرنا : آشنایی با «رمز و راز » رمز ارزها
bltصبحانه با خبر : آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +عکس
bltفردا نیوز : آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +تصاویر
bltجام نیوز : تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمز ارزها
bltبولتن نیوز : تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
bltبازار نیوز : رمزارزها، فعالیت های مشکوک به پولشویی را افزایش می دهند / لزوم مقابله بانک مرکزی با هرگونه مبادله مالی با ارز های دیجیتال
bltتک فارس : یک پلتفرم معاملاتی رمزنگاری شده جدید بر پایه ی بلاک چین معرفی شد
bltشعار سال : ارزهای نوظهور دیجیتال؛ فرصت یا تهدید؟
bltفرارو : دو وجه قانونی شدن تولید "بیت کوین"
bltاقتصاد نیوز : فناوری جدیدی که جلوی سانسور اخبار می ایستد
bltایران آنلاین : جلوگیری از سانسور اخبار به کمک بلاک چین
bltصدای ایران : بلاک چین کار سانسورچی ها را سخت می کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.