مخبر - 1398/06/14 - جولان سگ های ولگرد در شهرهای البرز

جولان سگ های ولگرد در شهرهای البرز
کرج - ایرنا - حضور پرشمار سگ های بدون صاحب به مناطق شهری استان البرز به ویژه کلانشهر کرج در این سال ها به پدیده ای ناخوشایند و گاهی نگران کننده برای شهروندان و مسئولان تبدیل شده است.
جولان سگ های ولگرد در شهرهای البرز

با اینکه دوستداران حیوانات و بسیاری از مردم و مسئولان در آزار نرساندن به حیوانات هم عقیده اند اما جمع آوری و ساماندهی نکردن سگ های بدون صاحب خود موضوعی بوده که نیازمند برنامه ریزی و اتخاذ راهکارهای عملی است.

تعداد حوادث روی داده طی سال های اخیر بر اثر هجوم سگ ها به مردم در مناطق مختلف استان البرز به ویژه کلانشهر کرج، پرشمار عنوان شده به طوری که بارها مسئولان بهداشتی و درمانی استان در این زمینه هشدار داده اند.

طبق بررسی های میدانی در این سال ها معابر و فضای حاشیه و متن کلانشهر کرج مرکز استان البرز از پرسه زدن سگ ها بدون صاحب در امان نیست و نقطه ای نمی توان یافت که در میان سطل های زباله گروهی سگ را مشاهده نکرد.

مشاهدات عینی و گزارش های مردمی بیانگر آن است که اغلب مناطق کرج در این سال ها مورد هجوم گله ای سگ ها قرار گرفته و با اینکه مسئولان شهری از ادامه طرح های جمع آوری و ساماندهی سگ ها سخن می گویند اما تعداد پرشمار سگ ها بیانگر آن است که همچنان این معضل به قوت خود باقی است.

احمد عربیان از جمله شهروندان کرجی است که این هفته چندین بار در تماس تلفنی با ایرنا، خواستار جمع آوری سگ های بدونصاحب در منطقه باغستان کرج شد.

به گفته این شهروند، سگ های ولگرد در سال های اخیر تعدادی از ساکنان این منطقه را مصدوم کرده اند.

همچنین با سرد شدن هوا و بارندگی ها بر میزان حمله سگ ها به مردم در کرج و مناطق دیگر استان از جمله فردیس افزوده می شود.

سال گذشته در2 حادثه جداگانه در شمال غربی کرج و شهرستان فردیس بر اثر حمله سگ ها یک کودک و یک نوجوان مصدوم شدند که البته این حوادث با حضور به موقع مردم ختم به خیر شد.

این در حالی است که گزارش های مردمی از مناطق مهرشهر، کیانمهر، شهرک اوج، حسن آباد، باغستان، عظیمیه و سایر مناطق کرج بیانگر مزاحمت سگ ها برای شهروندان است.
سال های گذشته ستاد جمع آوری سگ های ولگرد کرج روش های مختلفی برای مقابله با این حیوان در پیش گرفت؛ تعدادی را با شیوه نادرست شلیک گلوله تلف و شماری زنده گیری شدند اما پیگیری دوستداران حیوانات بر کرسی نشست و تغییر روش داده شد.
اکنون چند سالی است که سگ های ولگرد یا بدون صاحب با شیوه زنده گیری جمع آوری و به مکانی خاص در منطقه حلقه دره استان البرز انتقال می یابند که البته طبق گفته مسئولان ظرفیت این مکان پر شده است.
با این حال اگرچه دست اندرکاران ستاد جمع آوری سگ های بدون صاحب در کرج از استمرار فعالیت این ستاد سخن به میان می آورند اما افزایش تعداد این سگ ها بیانگر آن است که کار با جدیت پیش نمی رود.
کشتار سگ ها به هیچ وجه توصیه نمی شود و نگاه ها به راهکارهای مناسب علمی و عملی برای جمع آوری، نگهداری و چگونگی استفاده مفید از این حیوان معطوف است.
جمع آوری، واکسینه، عقیم سازی و نگهداری در مکان خاص موضوعی است که دامپزشکان و دوستداران حیوانات توصیه می کنند.
شهروندان معتقدند که شمار بالای جمعیت سگ ها و پرسه آن ها در محل زندگی مردم می تواند تبعات بهداشتی و اجتماعی ناخوشایندی را در پی داشته باشد.
به گفته آنان برخی مواقع گله های 10 تا 15 قلاده ای سگ در کوچه و خیابان های اصلی شهر حرکت می کنند و سطل های کوچک و بزرگ زباله را برای غذا به هم می ریزند.
شهروندان بارها موضوع پرسه سگ های ولگرد در محله ها را به مسئولان شهری و رسانه ها گزارش کرده اند اما افزایش جمعیت سگ ها حکایت از کم اثر بودن طرح ها و فعالیت های متولیان امر دارد.
کارشناسان معتقدند که راه های زیادی برای جمع آوری و مهار جمعیت سگ های بدون صاحب وجود دارد و شهرداری ها می بایست از ایده های کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر بخش ها در این زمینه استفاده کنند.
اکنون مردم استان البرز به ویژه شهروندان کلانشهر کرج انتظار دارند مسئولان امر در کمترین زمان نسبت به جمع آوری و ساماندهی سگ های ولگرد اقدام کنند و از حوادث و پیامدهای آن جلوگیری به عمل آورند.

جولان سگها بر سیمای شهر کرج

معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج هفته جاری یک نشست ویژه برای ساماندهی سگ های بدون صاحب در فرمانداری برگزار کرد.

غفور قاسم پور با بیان اینکه جولان سگ های بدون صاحب در این شهرستان بیداد می کند و این روزها شاهد مهاجرت سگ هایی از شهرهای همجوار کرج نیز هستیم بطوریکه سگ ها جزیی از مبلمان شهری نیز شده اند.

اجرای طرح های ضربتی برای جمع آوری سگ های بی صاحب از نکاتی بود که معاون استاندار البرز به آن اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته با این روند شاهد رشد جمعیت سگ ها در کرج نبودیم که این امر ناشی از پیش بینی نشدن اقدامات پیشگیرانه در این زمینه بوده و جولان سگ ها سیمای شهر کرج را مخدوش کرده است.

معاون استاندار البرز با بیان اینکه مردم باید برای ترددهای شبانه در سطح شهر از وجود سگ های بدون صاحب ایمن باشند، گفت: این روند آرامش شهروندان را تحت تاثیر قرار داده است.
او کمک حامیان حیوانات را نیز یکی از راهکارها برای ساماندهی این سگ ها می داند و بر ضرورت ورود جدی دامپزشکی و سایر دستگاه های مسئول در این شهرستان تاکید کرد.

شهرداری کرج پیگیری می کند

محمدرضا زین العابدینی معاون خدمات شهری شهرداری کرج نیز گفت: براساس دستورالعمل وزارت کشور اقداماتی در زمینه کنترل جمعیت و ایمن سازی سگ های بدون صاحب در این کلانشهر صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تیم های مدیریت شهری کرج همچنان در طرح جمع آوری سگ های بدون صاحب فعال هستند، ادامه داد: تاکنون حدود 550 قلاده سگ بدون صاحب جمع آوری به منطقه حلقه دره کرج انتقال یافته است.

رهاسازی سگ های گوشواره دار در کرج

معاون خدمات شهری شهرداری کرج می گوید که حدود یکصد قلاده سگ که با گوشواره زرد رنگ مشخص شده در مناطق دهگانه شهرداری رها سازی شده اند.

سگ های گوشواره زرد به سگ هایی گفته می شود که اقدامات عقیم سازی و واکسینه برای این حیوان ها انجام شده و به لحاظ انتقال بیماری و غیره برای انسان بی خطر هستند.

به گفته وی اکنون در هر محله شهری کرج 2 قلاده سگ گوشواره دار رهاسازی شده و هیچ گونه خطری به لحاظ انتقال بیماری و غیره برای انسان ندارند.

زین العابدینی اظهار داشت: رها سازی این سگ ها با هدف کاهش ترس مردم به ویژه کودکان انجام شده اما طرح جمع آوری سگ های بدون صاحب و فاقد گوشواره در این کلانشهر دنبال می شود.

براساس گزارش های دانشگاه علوم پزشکی البرز به طور متوسط هر سه ماه بیش از یک هزار و 500 مورد حیوان گزیدگی که بخش زیادی از آن سگ گزیدگی است در استان البرز رخ می دهد.

حمید رضا لشکری معاون فنی حفاظت محیط زیست استان البرز نیز گفت: در این زمینه می بایست اصولی کار کرد چرا که ممکن است برخی از این سگ های ولگرد ناقل بیماری باشند.

وی ادامه داد: تاکنون برای بالا بردن آگاهی مردم در خصوص سگ های ولگرد اطلاع رسانی مناسبی صورت نگرفته است و باید اطلاع رسانی ها به گونه ای باشد تا سگ هایی که احتمال بیماری های پوستی، هاری و غیره دارند جمع آوری شوند.

در منطقه باغستان کرج سگ هایی که پلاک زرد دارند عقیم سازی و واکسن زده شده اند که پارس نمی کنند و حتی به مردم نیز نزدیک نمی شوند.

معاون فنی و حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: اگر در خصوص بی خطر بودن سگ های گوشواره دار اطلاع رسانی شود، شاهد کاهش تماس های مردم در خصوص جمع آوری سگ ها خواهیم بود.

لشکری تاکید کرد که مدیریت طرح ساماندهی سگ های ولگرد در استان البرز ضعیف است چرا که کارگروه های استانی در این زمینه تشکیل نشده است.

وی اظهار داشت: برخی شهرداری های استان تا کنون قراردادی در خصوص عقیم سازی و واکسینه سگ های بدون صاحب ندارند.

به گفته وی در برخی شهرداری های استان حتی قراردادی در مورد عقیم سازی و واکسینه سگ های بدون صاحب وجود ندارد و باید استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و شوراهای اسلامی شهر و روستا سخت گیرانه تر وارد عمل شوند و مکان هایی در نقاط مختلف استان برای نگهداری سگ های بدون صاحب احداث کنند.

از طرفی دکتر مهرداد بابایی رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز می گوید که از ابتدای سال جاری تا کنون 16 مورد گزیدگی افراد توسط سگ در مراکز اورژانس ثبت شده است.

وی ادامه داد: این گزش ها توسط سگ های ولگرد در استان البرز صورت گرفت.

استان البرز دارای 17 شهر است که بیشتر این مناطق شاهد حضور پرتعداد سگ های بی صاحب است.

7410/6993

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حیوان   البرز   بارندگی   کلانشهر   دامپزشکان   محل زندگی   سگ های بدون صاحب   مصدومین   عقیم   عظیمیه   محله ها   شهرداری   حادثه   استان البرز   کرج   شهرستان   بهداشتی و درمانی   افزایش جمعیت   بلندی های جولان   سگ های ولگرد   شلیک گلوله  
اخبار مرتبط
احتمال افزایش گردش ویروس هاری و انتقال به انسان بالا رفته است / منابع غذایی و پناهگاه در افزایش جمعیت این حیوانات موثر هستند / شهرداری نظارت لازم را در رابطه با زباله های شهری و ساختمان های مخروبه داشته باشد
گفتار نو
جولان سگهای ولگرد در شهر نقاب
صدا و سیما
جولان سگ های ولگرد در لردگان و کابوس مردم از یک حمله
جهانبین نیوز
مجلس از سازمان بیمه سلامت حمایت می کند
خبرگزاری ایلنا
زنده گیری و عقیم سازی سگ های ولگرد در اصفهان
ایران آنلاین
افزایش سگ های ولگرد در شهرضا؛ ظاهرا کسی به فکر آرامش شهروندان نیست
تسنیم
لزوم آمادگی دستگاه ها برای مقابله با حوادث حوادث پیش بینی نشده
صدا و سیما
مقابله با بیماری لکه سفید در مزارع پرورش میگوی استان بوشهر در اولویت قرار گیرد
تسنیم
نقاط مستعد آبگرفتگی در استان بوشهر شناسایی و رفع خطر شود
تدبیر نو
رضایتمندی سیل زدگان باوی از همراهی البرزی ها
ایرنا
طرح ساماندهی پرنده فروشی های کرج آغاز شد
حکیم مهر
ساماندهی پرنده فروشی های کرج آغاز شد
ایرنا
آمادگی اورژانس البرز در تاسوعا و عاشورای حسینی
صدا و سیما
انتخاب پیمانکار کهریزک به عنوان مسئول نگهداری و عقیم سازی سگ های کرج! (+اطلاعیه نظام دامپزشکی استان البرز)
حکیم مهر
اورژانس البرز سه هزارو 418 ماموریت امدادی انجام داد
ایرنا
ممنوعیت علم کشی روز سوم امام حسین (ع) در کرج
صدا و سیما
ممنوعیت علم کشی روز سوم امام حسین(ع) در کرج
ایکنا
انتخاب پیمانکار کهریزک به عنوان مسئول نگهداری و عقیم سازی سگ های کرج +سند
رویداد 24
جولان سگ های ولگرد در شهرهای البرز
سایت جماران
جولان سگ های ولگرد در غفلت شهرداری ها
الف
پناهگاه پردیس از امروز هیچ مسئولیتی در قبال جمع آوری سگ های بلاصاحب تبریز ندارد!/ ضرب و شتم پرسنل پناهگاه توسط برخی شهروندان!
حکیم مهر
افزایش مهاجرت سگ ها به کرج/ جمعیت حامیان حیوانات به ساماندهی سگ های بلاصاحب کمک کند
خبرگزاری ایلنا
جولان سگ های بلاصاحب در کرج
ایرنا
ورود خسارت بار شترها به بیابان های البرز/ تخریب 30 درصد عرصه ها
مهر نیوز
463 مورد امداد رسانی به مصدومان ترافیکی البرز
ایرنا
توسعه البرز در پرتوی نگاه دولت
سایت جماران
دستگیری سارقان زورگیر در البرز / باند 3 نفره منهدم شدند
رکنا نت
سوانح جاده ای البرز با 11 مصدوم همراه شد
ایرنا
تحول جدی در آیین نامه های انتخاب و نظارت بر کار پیمانکاران، در دستورکار
بلدیه فردا
با حضور وزیر نیرو انجام شد، آغاز ساخت یک پست برق 400 کیلوولتی در کرج
فرتاک نیوز
آغاز ساخت یک پست برق 400 کیلوولتی در کرج
ایسنا
از سگ کشی در کهریزک تا محکومیت در بهشت
پانا
موعد 10 روزه برای رفع نواقص پناهگاه کهریزک/ عدم استفاده از پیمانکار تا اطلاع ثانوی
حکیم مهر
از سگ کشی در "کهریزک" تا محکومیت در "بهشت"/ پیمانکاران متخلف به گردونه فعالیت های شهری بازمی گردند/ توپ را در زمین مردم نیندازیم!
خبرگزاری ایلنا
نقاهتگاه سگ ها در کهریزک واگذار نمی شود
خبر داغ
مرکز نگهداری سگ ها به پیمانکار واگذار نخواهد شد
تابناک
حکایت تلخ سگ کشی در کهریزک
آفتاب
افشای ابعاد جدیدی از عقیم سازی غیر استاندارد سگ ها در کهریزک
حکیم مهر
ابعاد جدید از سگ کشی در کهریزک/ زجرکش کردن سگ ها با عقیم سازی غیر استاندارد
صراط
شهرداری تهران: نقاهتگاه سگ ها در کهریزک تا اطلاع ثانوی واگذار نمی شود
ایرنا
اخبار مرتبط
bltگفتار نو : احتمال افزایش گردش ویروس هاری و انتقال به انسان بالا رفته است / منابع غذایی و پناهگاه در افزایش جمعیت این حیوانات موثر هستند / شهرداری نظارت لازم را در رابطه با زباله های شهری و ساختمان های مخروبه داشته باشد
bltصدا و سیما : جولان سگهای ولگرد در شهر نقاب
bltجهانبین نیوز : جولان سگ های ولگرد در لردگان و کابوس مردم از یک حمله
bltخبرگزاری ایلنا : مجلس از سازمان بیمه سلامت حمایت می کند
bltایران آنلاین : زنده گیری و عقیم سازی سگ های ولگرد در اصفهان
bltتسنیم : افزایش سگ های ولگرد در شهرضا؛ ظاهرا کسی به فکر آرامش شهروندان نیست
bltصدا و سیما : لزوم آمادگی دستگاه ها برای مقابله با حوادث حوادث پیش بینی نشده
bltتسنیم : مقابله با بیماری لکه سفید در مزارع پرورش میگوی استان بوشهر در اولویت قرار گیرد
bltتدبیر نو : نقاط مستعد آبگرفتگی در استان بوشهر شناسایی و رفع خطر شود
bltایرنا : رضایتمندی سیل زدگان باوی از همراهی البرزی ها
bltحکیم مهر : طرح ساماندهی پرنده فروشی های کرج آغاز شد
bltایرنا : ساماندهی پرنده فروشی های کرج آغاز شد
bltصدا و سیما : آمادگی اورژانس البرز در تاسوعا و عاشورای حسینی
bltحکیم مهر : انتخاب پیمانکار کهریزک به عنوان مسئول نگهداری و عقیم سازی سگ های کرج! (+اطلاعیه نظام دامپزشکی استان البرز)
bltایرنا : اورژانس البرز سه هزارو 418 ماموریت امدادی انجام داد
bltصدا و سیما : ممنوعیت علم کشی روز سوم امام حسین (ع) در کرج
bltایکنا : ممنوعیت علم کشی روز سوم امام حسین(ع) در کرج
bltرویداد 24 : انتخاب پیمانکار کهریزک به عنوان مسئول نگهداری و عقیم سازی سگ های کرج +سند
bltسایت جماران : جولان سگ های ولگرد در شهرهای البرز
bltالف : جولان سگ های ولگرد در غفلت شهرداری ها
bltحکیم مهر : پناهگاه پردیس از امروز هیچ مسئولیتی در قبال جمع آوری سگ های بلاصاحب تبریز ندارد!/ ضرب و شتم پرسنل پناهگاه توسط برخی شهروندان!
bltخبرگزاری ایلنا : افزایش مهاجرت سگ ها به کرج/ جمعیت حامیان حیوانات به ساماندهی سگ های بلاصاحب کمک کند
bltایرنا : جولان سگ های بلاصاحب در کرج
bltمهر نیوز : ورود خسارت بار شترها به بیابان های البرز/ تخریب 30 درصد عرصه ها
bltایرنا : 463 مورد امداد رسانی به مصدومان ترافیکی البرز
bltسایت جماران : توسعه البرز در پرتوی نگاه دولت
bltرکنا نت : دستگیری سارقان زورگیر در البرز / باند 3 نفره منهدم شدند
bltایرنا : سوانح جاده ای البرز با 11 مصدوم همراه شد
bltبلدیه فردا : تحول جدی در آیین نامه های انتخاب و نظارت بر کار پیمانکاران، در دستورکار
bltفرتاک نیوز : با حضور وزیر نیرو انجام شد، آغاز ساخت یک پست برق 400 کیلوولتی در کرج
bltایسنا : آغاز ساخت یک پست برق 400 کیلوولتی در کرج
bltپانا : از سگ کشی در کهریزک تا محکومیت در بهشت
bltحکیم مهر : موعد 10 روزه برای رفع نواقص پناهگاه کهریزک/ عدم استفاده از پیمانکار تا اطلاع ثانوی
bltخبرگزاری ایلنا : از سگ کشی در "کهریزک" تا محکومیت در "بهشت"/ پیمانکاران متخلف به گردونه فعالیت های شهری بازمی گردند/ توپ را در زمین مردم نیندازیم!
bltخبر داغ : نقاهتگاه سگ ها در کهریزک واگذار نمی شود
bltتابناک : مرکز نگهداری سگ ها به پیمانکار واگذار نخواهد شد
bltآفتاب : حکایت تلخ سگ کشی در کهریزک
bltحکیم مهر : افشای ابعاد جدیدی از عقیم سازی غیر استاندارد سگ ها در کهریزک
bltصراط : ابعاد جدید از سگ کشی در کهریزک/ زجرکش کردن سگ ها با عقیم سازی غیر استاندارد
bltایرنا : شهرداری تهران: نقاهتگاه سگ ها در کهریزک تا اطلاع ثانوی واگذار نمی شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.