مخبر - 1398/06/14 - نکاتی مهم برای نگهداری از نوزاد یک ماهه

نکاتی مهم برای نگهداری از نوزاد یک ماهه
خبرگزاری آریا - نوزاد یک ماهه حرکاتی دارد که والدین با بررسی آن می توانند دریابند که نوزاد آنها سالم استدر خصوص نگهداری نوزاد یک ماهه نکات بسیار مهمی وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است.
نکاتی مهم برای نگهداری از نوزاد یک ماهه

نکاتی مهم برای نگهداری از نوزاد یک ماهه خبرگزاری آریا -
نوزاد یک ماهه,رفتار با نوزاد یک ماهه,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه
نوزاد یک ماهه حرکاتی دارد که والدین با بررسی آن می توانند دریابند که نوزاد آنها سالم است
در خصوص نگهداری نوزاد یک ماهه نکات بسیار مهمی وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است. به هنگام خواب نباید نوزاد یک ماهه را تنها گذاشت.
در خصوص رشد و تکامل نوزاد یک ماهه نکاتی وجود داشته که لازم است والدین به آن توجه داشته باشند. همچنین اگر قرار است بچه اول شما به دنیا آید بهتر است که در مورد چگونگی رشد نوزاد و در خصوص زندگی بعد از تولد نوزادتان اطلاعاتی به دست آورید تا بهتر بتوانید با شرایط جدید روبرو شوید. از طرفی رفتارها و کارهایی وجود دارد که باید آن را با نوزاد انجام داده در ادامه این مقاله به آن می پردازیم. لازم به ذکر است که بدانید نوزاد یک ماهه حرکات و ادراکاتی داشته که پدر و مادر با بررسی آن در میابند که فرزندشان نرمال است یا خیر.
زندگی والدین در یک ماهگی نوزاد
با تولد نوزاد طبیعتاً در زندگی والدین تغییراتی ملاحظه می شود و اگر این نوزاد اولین فرزند آنها باشد به طور حتم این تغییرات بیشتر به چشم می آید. حالا دیگر مادر صاحب فرزندی شده است که نیاز به تغذیه از شیر او را دارد که به طور حتم رنج های شیر دادن برای تمامی مادران وجود دارد، زیرا پس از زایمان شیر از غدد خارج شده و موجب تراکم خون می شود که این امر موجب می شود شیردهی گاهی وقت ها با ناراحتی صورت پذیرد.
همچنین ممکن است شما در یک ماهگی نوزاد تان که باید از بچه دار شدن خوشحال باشید احساس افسردگی و ناراحتی و غم کنید که این موارد می تواند مرتبط با کم خوابی، بی تجربگی در خصوص نوزاد، مراقبت از نوزاد و غیره باشد؛ برای فرار از افسردگی پس از زایمان بهتر است که برای خودتان زمان گذاشته و نوزادتان را به همسرتان یا مادرتان سپرده و به خرید بروید، در جمع دوستان تان حاضر شوید که این موارد به شما کمک می کند آرام بگیرید.
نوزاد یک ماهه,دانستنیهای نوزادان,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه
با تولد نوزاد طبیعتاً در زندگی والدین تغییراتی ملاحظه می شود
چگونگی رشد نوزاد یک ماهه
نوزاد در یک ماهگی به گونه ای بوده که بینایی او هنوز کامل نشده و جسم را بسیار تیره می بیند. همچنین لازم است بدانید نوزاد یک ماهه اجسام را در فاصله های 8 تا 15 اینچ تشخیص می دهد با این حال فقط زمانی که شما خیلی به او نزدیک هستید امکان دارد که صورت شما را ببیند و با این وجود اگر نوزاد به چشم های شما نگاه نمی کند به هیچ عنوان نگران نباشید زیرا در ابتدا نوزادان تمایل دارند که به موها و ابروها و سایر قسمتهای صورت نگاه کنند. پس از گذشت یک ماه که کودک شما می تواند شما را شناسایی کند اقدام به برقراری ارتباط چشمی با شما کرده و شما به راحتی می توانید این امر را مشاهده نمایید.
نوزاد یک ماهه,رفتار با نوزاد یک ماهه,یک ماهگی نوزاد
نوزاد یک ماهه اجسام را در فاصله های 8 تا 15 اینچ تشخیص می دهد
اطلاع از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
یکی از اتفاقات بسیار نادری که ممکن است برای نوزادان یک ماهه رخ بدهد سندروم مرگ ناگهانی می باشد. دقت داشته باشید اگر چه این سندروم جزو دلایل مرگ نوزادان زیر یک سال می باشد اما بسیار نادر بوده و تا به حال در کودکان بسیار کمی مشاهده شده است. لازم است بدانید این سندرم معمولاً نوزادان بین 1 تا 4 ماه را تحت تاثیر قرار داده و تقریبا 90 درصد نوزادانی که از این سندرم می میرند زیر شش ماه هستند. حال جهت کاهش احتمال این سندروم باید نوزاد را به پشت خوابانده و سعی کنید با نوزاد خود در یک اتاق و اما در تخت و جدا بخوابید. از پوشاندن لباس زیاد در هنگام خواب بر تن نوزاد یک ماهه نیز اجتناب نمایید و اگر فکر می کنید که نوزادتان سرما خواهد خورد بهتر است لباس گرم تنش کنید.
نوزاد یک ماهه,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه,رفتار با نوزاد یک ماهه
سندروم مرگ ناگهانی نوزاد بسیار نادر است
قولنج یا کولیک نوزاد چیست؟
یکی از مشکلاتی که نوزاد یک ماهه معمولاً تحت تاثیر آن قرار می گیرد قولنج یا کولیک می باشد. لازم است بدانید کولیک گریه غیر قابل کنترل نوزادان سالم بوده که 40 درصد نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولاً مشاهده می شود که بیشتر نوزادان در سه ماه اول خیلی گریه می کنند که این گریه با قولنج متفاوت می باشد.
به طور کلی می توان گفت تعریف قولنج شامل گریه کردن حداقل 3 بار در هفته و برای حداقل سه هفته پشت سر هم، سه ساعت گریه پشت سر هم و شروع از هفته سوم تا ششم می باشد. با این وجود باید توجه داشت که در بیشتر موارد مشاهده شده که کولیک در سه ماهگی از بین می رود. به طور کلی دلیل مشخصی برای قولنج تعیین نشده اما به طور کلی می توان گفت حساسیت های غذایی و سیستم گوارش نابالغ نوزاد می تواند از جمله مهمترین دلایل ابتلا به قولنج و کولیک باشد. حال برای درمان گریه های نوزاد یک ماهه بهتر است با پزشک صحبت کرده که با وجود این که احتمال عفونت مجاری ادرار نیز وجود دارد، پزشک تمامی موارد را بررسی می نماید.
برای آرام کردن نوزادان روش های مختلفی وجود داشته که بهترین حالت آن شبیه سازی شرایط رحم برای آنها می باشد. برای این امر بهتر است نوزاد را در یک ملحفه قنداق کرده یا در کریر قرار دهید. همچنین بیرون بردن نوزادان با ماشین می تواند موجب آرام گرفتن آنها شود و از طرفی لازم است که نوزاد را در بالا نگه داشته تا گاز از بدنش خارج شده و آرام بگیرد.
نوزاد یک ماهه,زردی نوزاد یک ماهه,دلایل مرگ نوزادان
یکی از مشکلاتی که نوزاد یک ماهه معمولاً تحت تاثیر آن قرار می گیرد قولنجمی باشد
زردی نوزادان در یک ماهگی
زرد شدن پوست صورت و سفیدی چشم ها زردی می باشد معمولاً برای بسیاری از نوزادان یک ماهه اتفاق می افتد، این زردی به گونه ای است که اگر شما انگشت خود را بر روی سینه نوزاد فشار دهید اثر زرد رنگ مشاهده خواهید کرد. معمولاً زردی در روزهای دوم و سوم پس از زایمان نمایان شده که برخی از آنها خود به خود بعد از دو هفته از بین خواهد رفت. حال باید بدانید که نوزادان نارس و نوزادانی که بیماری های ژنتیکی دارند نسبت به این بیماری آسیب پذیر تر بوده و همچنین نوزادانی که مقدار کافی شیر دریافت نمی کنند بیشتر دچار زردی می شوند.
نوزاد یک ماهه,رفتار با نوزاد یک ماهه,دل درد نوزاد یک ماهه
معمولا بسیاری از نوزادان تا یک ماهگی به زردی مبتلا می شوند
وضع بدن و حرکات کلی نوزاد در یک ماهگی
به طور کلی وضع بدن نوزاد یک ماهه باید به صورتی باشد که اگر او را به پشت بخوابانید، سرش را به یک طرف نگه داشته و بازوها و پایش را تند و سریع حرکت دهد. نوزادان در هنگام خوابیدن دستشان را بسته و انگشتش شصت خود را در دست جمع می کنند. هنگامی که شما گوشه دهان نوزاد را لمس کنید، برای مکیدن انگشت تان سرش را به طرف انگشت شما می چرخاند و اگر نوزاد را بخواهید در حالت نشسته قرار دهید سرش عقب رفته و نمی تواند به درستی سرش را نگه دارد. همچنین اگر نوزاد یک ماهه را روی شکم قرار دهید، سرش را به اطراف چرخانده و پاها و بازوهایش را خم می کند که شما می توانید با بررسی این موارد از سلامت فرزندتان مطمئن شوید.
نوزاد یک ماهه,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه,رفتار با نوزاد یک ماهه
نوزادان در هنگام خوابیدن دستشان را بسته و انگشتش شصت خود را در دست جمع می کنند
بینایی و حرکات ادراکی نوزاد یک ماهه
همانطور که پیشتر گفته شده در خصوص بینایی نوزاد یک ماهه باید بدانید که نوزادان در یک ماهگی اشیا را تیره دیده و جهت دیدن صورتتان باید صورت خود را در نزدیکی قرار بدهید. مردمک های کودک به نور واکنش نشان داده و سعی می کند که چشم خود را به سمت منبع نور بچرخاند همچنین اگر نور را به چشمانش بیندازید محکم چشمهای خود را می بندد. معمولاً از سه هفتگی به بعد کودک به صورت هوشیار به چهره ای که به او غذا می دهد یا با او صحبت می کند و برایش آشنا است نگاه می کند. همچنین لازم است بدانید نوزاد از 6 تا 8 هفتگی هنگامی که چیزی به او نزدیک می شود برای محافظت از چشمانش، پلک می زند.
وضعیت شنیداری نوزاد در یک ماهگی
نوزاد یک ماهه هنگامی که صدای ناگهانی بشنود ترسیده و چشم هایش را می بندد در این زمان ممکن است دست و پاهایش را دراز کرده و انگشتان دست و پا را از هم باز کرده و شروع به گریه کردن نماید اما هنگامی که زنگوله کوچک را به آرامی در مقابل او تکان دهید برای مدت کوتاهی حرکت نکرده و ممکن است چشم ها و سرش را به اطراف بچرخاند اما هنوز به درستی نمی تواند محل صدا را تشخیص دهد.
نوزاد یک ماهه,بینایی نوزاد یک ماهه,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه
در چند ماه اول پس از تولد نوزاد هرگز او را تنها نگذارید
نوزاد به صدای طولانی مثل صدای جاروبرقی علاقه داشته به طوری که با روشن شدن جاروبرقی ممکن است به طرف صدای آرامش بخش برگردد البته زمانی که غذا می خورد یا جیغ می کشد طبیعتاً به این صداها واکنشی نشان نمی دهد. لازم است بدانید نوزاد یک ماهه وقتی خوشحال است صدای خفیف تولید کرده و پس از مدتی به صحبتهای والدین واکنش نشان داده و صداهایی از حنجره شان خارج می کنند که این مرحله در واقع اولین مرحله جهت آمادگی برای صحبت کردن می باشد.
تنبیه لفظی نوزاد یک ماهه
به طور کلی می توان گفت تنبیه کردن نوزاد یک ماهه وقتی که از گریه های مکرر نوازد خود خسته شده اید و سرش داد بزنید کاری کاملاً اشتباه بوده زیرا این امر به نوزاد شما یاد می دهد که کسی که از او مراقبت می کند نزد کودک نوزاد بی اعتبار شود. شاید بسیاری از افراد فکر کنند که نوزاد در یک ماهگی از سر و صدا و تنبیه والدین چیزی درک نکرده اما باید بدانید از همان زمان تنبیه شما می تواند بر روی کودک تاثیرات مخربی به جا بگذارد و موجب از دست دادن اعتماد به نفس فرزندتان شود.
نوزاد یک ماهه,توانایی نوزاد یک ماهه,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه
نوزاد به صدای طولانی مثل صدای جاروبرقی علاقه داشته و ممکن است با صدای آن به خواب رود
نحوه رفتار درست با نوزاد یک ماهه
یکی از موارد مهم در خصوص رفتار درست با نوزاد یک ماهه این است که بهتر است اجازه ندهید کودکتان هنگامی که گریه می کند در گهواره تنها بماند زیرا یک کودک وقتی گریه می کند می خواهد چیزی را به شما بگوید پس لازم است که با گریه های او مخصوصاً در ماه های اول ارتباط برقرار کرده و سعی کنید به آنها پاسخ بدهید.
همچنین لازم است بدانید که نوزادان مانند یک انسان بالغ نخوابیده و معمولاً هر دو یا سه ساعت از خواب بیدار می شوند و به دنبال مادرشان می گردند با این شرایط بهتر است که اگر در مورد خواب در رختخواب با کودک تان مطمئن نیستید، گهواره تهیه کرده و در نزدیکی خود نگه دارید. با این حال می توانید پس از بیدار شدن کودک تان را آرام کرده تا دوباره به خواب برود.
یکی از دیگر از مواردی که باید به آن توجه زیادی داشته باشید این است که افراد زیادی با گریه شدید نوزادان کنترل اعصاب خود را از دست داده و ممکن است تکان شدیدی به نوزاد یک ماهه خود بدهند، در اینجا ممکن است کودک شما ساکت شود اما باید بدانید احتمالا فقط این عمل شما موجب ترس کودک شده است که با این کار می توانید به بدن ظریف کودکتان آسیب برسانید. از طرفی باید دقت داشته باشید که دستان مادر محل آرامش نوزادان است و لازم است که به طور منظم نوزاد را در آغوش گرفته و سعی کنید که همیشه در آغوش خودتان آرام شود.
نوزاد یک ماهه,رفتار با نوزاد یک ماهه,همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه
در هیچ زمانی نباید نوزاد یک ماهه بدون مراقبت و تنها باشد
هرگز نوزاد را تنها نگذارید
یکی از مواردی که بسیاری از افراد بدون هیچ گونه اطلاعی به آن تاکید دارند، تنها گذاشتن نوزاد در گهواره یا رختخواب می باشد. اما لازم است بدانید در هیچ زمانی نباید نوزاد یک ماهه بدون مراقبت و تنها باشد در اینجا بعضی از افراد می گویند که نوزاد باید از همان ابتدا یاد بگیرد که مستقل باشد اما باید توجه داشته باشید در یک ماهگی نوزاد درک درستی از مستقل شدن نداشته و لزومی ندارد که از آن زمان بخواهید تنهایی را به نوزادتان یاد بدهید بلکه بعدا فرزندتان یاد خواهد گرفت که چگونه در زندگی مستقل شود.
گردآوری: بخش کودکان بیتوته
 منبع خبر : آریا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
کم خوابی   تغذیه   افسردگی   خرید آنلاین   بینایی   مرگ ناگهانی   شیردهی   بچه دار شدن   سندروم   مقاله   پدر و مادر   مادران   تولد نوزاد  
اخبار مرتبط
از چه سنی به کودک شیر پاستوریزه بدهم؟
نی نی بان
زنان مبتلا به ایدز، میتوانند باردار شوند؟
نی نی بان
ایدز و بارداری؛ چگونه نوزاد سالمی به دنیا بیاوریم؟
ستاره
افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
نی نی بان
برنامه ریزی برای تغذیه دانش آموزان
ناطقان نیوز
نکات دوران شیردهی، مهمترین موارد
نی نی بان
برنامه ریزی برای تغذیه ی دانش آموزان در مدرسه
برترین ها
دوران شیردهی زنان، پاسخ به سوالات رایج
نی نی بان
پول بهتر است یا بچه؟
شیعه نیوز
شادی در دوران بارداری، نکاتی برای افزایش آن
نی نی بان
بهداشت دندان در بارداری، چه اهمیتی دارد؟
نی نی بان
شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
نی نی بان
شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ستاره
چاقی زیاد در بارداری، جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت بود؟
نی نی بان
شیردهی در شرایط خاص
پارسینه
تغذیه مناسب کودکان، زیر دو سالگی
نی نی بان
افسردگی پس از زایمان، راهکارهایی برای جلوگیری از آن
نی نی بان
مراقبت از مو در بارداری، موارد مهم
نی نی بان
مصرف ماری جوانا در بارداری، خطراتش قبل و بعد از زایمان
نی نی بان
خطرات مصرف ماری جوانا در بارداری و قبل و بعد از زایمان
ستاره
ریزش مو در شیردهی، راه های جلوگیری از آن
نی نی بان
جلوگیری از ریزش موی دوران شیردهی
ناطقان نیوز
افسردگی پس از زایمان، زیاد درد کشیده اید؟
نی نی بان
راههای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
شفا آنلاین
چگونه از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی جلوگیری کنیم؟
ایران اکونومیست
تکنیک های طلایی برای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
آفتاب
پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
نی نی بان
مراحل رشد کودک، تاثیر سن والدین بر آن
نی نی بان
نوزاد یک ماهه، نکات مهم مراقبتی
نی نی بان
تربیت درست کودکان، سن والدین تاثیرگذار است؟
نی نی بان
شیر خشک خوبه یا شیر مادر؟
نی نی بان
شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟ هر آنچه که باید پیش از تصمیم گیری بدانید
ستاره
بارداری در سن بالا، چیزهایی که لازم است بدانید
نی نی بان
فهرست وسایل مورد نیاز استحمام نوزاد
ستاره
سیر نشدن نوزاد، دلایل و علامت های اصلی
نی نی بان
مصرف دارو در شیردهی، انواع موارد مجاز و غیر مجاز
نی نی بان
شیر دادن به نوزاد، فواید آن برای مادران
نی نی بان
چربی های شکم و پهلو را با این روش فراری دهید
جهان نیوز
خشکی شیر مادر، چهارده علت و نشانه
نی نی بان
12 علت کم شدن و خشک شدن شیر مادر و راه های افزایش آن
ستاره
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : از چه سنی به کودک شیر پاستوریزه بدهم؟
bltنی نی بان : زنان مبتلا به ایدز، میتوانند باردار شوند؟
bltستاره : ایدز و بارداری؛ چگونه نوزاد سالمی به دنیا بیاوریم؟
bltنی نی بان : افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
bltناطقان نیوز : برنامه ریزی برای تغذیه دانش آموزان
bltنی نی بان : نکات دوران شیردهی، مهمترین موارد
bltبرترین ها : برنامه ریزی برای تغذیه ی دانش آموزان در مدرسه
bltنی نی بان : دوران شیردهی زنان، پاسخ به سوالات رایج
bltشیعه نیوز : پول بهتر است یا بچه؟
bltنی نی بان : شادی در دوران بارداری، نکاتی برای افزایش آن
bltنی نی بان : بهداشت دندان در بارداری، چه اهمیتی دارد؟
bltنی نی بان : شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltستاره : شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltنی نی بان : چاقی زیاد در بارداری، جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت بود؟
bltپارسینه : شیردهی در شرایط خاص
bltنی نی بان : تغذیه مناسب کودکان، زیر دو سالگی
bltنی نی بان : افسردگی پس از زایمان، راهکارهایی برای جلوگیری از آن
bltنی نی بان : مراقبت از مو در بارداری، موارد مهم
bltنی نی بان : مصرف ماری جوانا در بارداری، خطراتش قبل و بعد از زایمان
bltستاره : خطرات مصرف ماری جوانا در بارداری و قبل و بعد از زایمان
bltنی نی بان : ریزش مو در شیردهی، راه های جلوگیری از آن
bltناطقان نیوز : جلوگیری از ریزش موی دوران شیردهی
bltنی نی بان : افسردگی پس از زایمان، زیاد درد کشیده اید؟
bltشفا آنلاین : راههای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
bltایران اکونومیست : چگونه از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی جلوگیری کنیم؟
bltآفتاب : تکنیک های طلایی برای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
bltنی نی بان : پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
bltنی نی بان : مراحل رشد کودک، تاثیر سن والدین بر آن
bltنی نی بان : نوزاد یک ماهه، نکات مهم مراقبتی
bltنی نی بان : تربیت درست کودکان، سن والدین تاثیرگذار است؟
bltنی نی بان : شیر خشک خوبه یا شیر مادر؟
bltستاره : شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟ هر آنچه که باید پیش از تصمیم گیری بدانید
bltنی نی بان : بارداری در سن بالا، چیزهایی که لازم است بدانید
bltستاره : فهرست وسایل مورد نیاز استحمام نوزاد
bltنی نی بان : سیر نشدن نوزاد، دلایل و علامت های اصلی
bltنی نی بان : مصرف دارو در شیردهی، انواع موارد مجاز و غیر مجاز
bltنی نی بان : شیر دادن به نوزاد، فواید آن برای مادران
bltجهان نیوز : چربی های شکم و پهلو را با این روش فراری دهید
bltنی نی بان : خشکی شیر مادر، چهارده علت و نشانه
bltستاره : 12 علت کم شدن و خشک شدن شیر مادر و راه های افزایش آن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.