مخبر - 1398/06/14 - صادرات محصولات کشاورزی، جایگزین مناسب درآمد نفت/هلند 2 برابر درآمد نفتی ایران محصولات کشاورزی صادر می کند

صادرات محصولات کشاورزی، جایگزین مناسب درآمد نفت/هلند 2 برابر درآمد نفتی ایران محصولات کشاورزی صادر می کند
ایران با وجود پتانسیل بالای بخش کشاورزی می تواند با توسعه صادرات کالا های مزیت دار، درآمد ارزی قابل توجهی را نصیب کشور کند تا از فشار بر منابع نفتی بکاهد.
صادرات محصولات کشاورزی، جایگزین مناسب درآمد نفت/هلند 2 برابر درآمد نفتی ایران محصولات کشاورزی صادر می کند

ایران با وجود پتانسیل بالای بخش کشاورزی می تواند با توسعه صادرات کالا های مزیت دار، درآمد ارزی قابل توجهی را نصیب کشور کند تا از فشار بر منابع نفتی بکاهد.

صادرات محصولات کشاورزی جایگزین مناسب درآمد نفت/هلند 2 برابر درآمد نفتی ایران محصولات کشاورزی صادر می کندبه گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ایران با وجود پتانسیل بالای بخش کشاورزی و مزیت نسبی اقلیمی می تواند با توسعه صادرات کالاهای مزیت دار، درآمد ارزی قابل توجهی را نصیب کشور کند تا از فشار بر منابع نفتی بکاهد.

این در حالی است که بسیاری از مسئولان امر بر این باورند که کشاورزی در ایران به دلایل متعددی همچون کوچک مقیاس بودن اراضی، عدم استفاده از دانش و تکنولوژی روز، بومی بودن کشاورزی، بی توجهی به اجرای قانون الگوی کشت، مکانیزه نبودن کشاورزی اقتصادی نیست و در مقابل رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی معتقد است افرادی که چنین اظهاراتی را در کشور مطرح می کنند، نگاهشان متکی بر واردات است چرا که به سبب اقلیم 4 فصل و ظرفیت بالای تولید با برنامه ریزی مدون می توان به قطب کشاورزی تبدیل شد و درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی را جایگزین درآمدهای منابع نفت کرد.

در شرایطی که ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها کاهش یافته، صادرات محصولات کشاورزی به سبب ورود ارز به کشور می تواند درآمد کشاورزان را به صورت تصاعدی افزایش دهد، به همین خاطر از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انتظار می رود که با اتخاذ تصمیمات مناسب و حمایت همه جانبه، بنیه اقتصادی بهره برداران را بالا برد تا چرخه اقتصاد کشاورزی بچرخد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایل سودآور نبودن کشاورزی و راهکارهای مناسب برای استفاده حداکثری از پتانسیل کشور و جایگزینی درآمد صادرات محصولات کشاورزی به جای منابع نفتی با خبر شویم:

هلند 2 برابر در آمد نفتی ایران، محصولات کشاورزی صادر می کند رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر به صرفه نبودن اقتصاد کشاورزی اظهار کرد: افرادی که چنین اظهاراتی را مطرح می کنند، می خواهند ما را به بیگانگان وابسته کنند چرا که ایران به سبب شرایط اقلیمی از پتانسیل بالایی برای کشاورزی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات کشاورزی در کشور های توسعه یافته و در حال توسعه قطب اقتصادی کشور است، افزود: علی رغم آنکه مساحت کشور هلند کمتر از سه استان گیلان، مازندران و گلستان است، اما 2 برابر در آمد نفتی ما، درآمد صادرات محصولات کشاورزی این کشور است.

نورانی ادامه داد: همه ساله کشور هلند علاوه بر محصولات کشاورزی، 10 میلیارد دلار از محل صادرات ادوات و ماشین آلات کشاورزی درآمد کسب می کند.

به گفته این مقام مسئول، افرادی که اذعان می کنند کشاورزی در کشور ما سودآور نیست، نگاهشان متکی بر واردات است چرا که طبق نظریه فائو ایران به سبب دارابودن پتاسیل بالای بخش کشاورزی مبنی بر دریافت 300 روز نور مستقیم خورشید و اقلیم متفاوت در سال می تواند قطب بزرگی در بخش کشاورزی باشد.

وی با تاکید بر خودکفایی محصولات استراتژیک کشور بیان کرد: نگاه متولیان امر در تولید محصولات کشاورزی نباید تنها تامین نیاز داخل باشد و باید صادرات محور بودن در دستور کار قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار نمره قبولی ندارد/ دلیل اصرار مسئولان بر احیای مجدد وزارت بازرگانی چیست؟

نورانی برنامه ریزی مدون برای تولید و صادرات، استفاده از صنایع و ماشین آلات نوین کشاورزی را از جمله راهکار های سودآور بودن کشاورزی دانست و گفت: هر ازگاهی تولیدکنندگان به سبب نبود الگوی کشت و بازار با مازاد تولید روبرو می شوند که این امر منجر به متضرر شدن آن ها می شود، در حالیکه هدف گذاری مدون در تولید و صادرات و اجرای الگوی کشت راهکاری مناسب برای جلوگیری از نوسانات مقطعی بازار است. به عنوان مثال در مقطعی قیمت گوجه فرنگی به سبب کمبود با نوساناتی روبرو می شود که این امر موجب شده کشاورزان در فصل دیگر به سراغ کشت این محصول روند که ازدیاد تولید زمینه را برای کاهش قیمت و ضرر و زیان کشاورزان فراهم می کند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه کمبود یا مازاد تولید ناشی از نبود الگوی کشت گریبانگیر بخش کشاورزی است، اظهار کرد: این در حالی است که با برنامه ریزی مدون و تولید صادرات محور می توان در بازار های هدف حرفی برای گفتن داشت.

وی با تاکید بر این مسئله که قطب کشاورزی را باید مقدس دانست، گفت: با وجود آنکه آمار و ارقام نشان می دهد که 31 درصد اشتغال در بخش کشاورزی و صنایع جانبی است، اما نبود برنامه مدون و تشویقی برای تولید و صادرات و اتخاذ تصمیمات یک شبه مبنی بر ممنوعیت صادرات چالش های متعددی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد کرده است که با ایجاد حمایت های لازم باید کاری کنیم تا چرخه اقتصاد کشاورزی بچرخد.

نورانی با انتقاد از بی توجهی به تولید محصولات ارگانیک گفت: علی رغم آنکه محصولات ارگانیک در بسیاری از کشور ها خواهان زیادی دارد، اما مسئولان امر نسبت به این موضوع بی توجه بودند، حال جای این سوال مطرح است که تا چه زمانی قرار است سم و کود شیمیایی در باغات و مزارع خود مصرف کنیم؟

این مقام مسئول با اشاره به اینکه رشد صادرات محصولات کشاورزی با سیاست های حمایتی دست یافتنی است، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل بالای بخش کشاورزی، توسعه صادرات در صورت حمایت همه جانبه می تواند جایگزین مناسبی برای درآمد های نفتی در کشور باشد.

بی توجهی مسئولان به قانون الگوی کشت، سودآوری بخش کشاورزی را کاهش داد/چرا کشاورزی در ایران سودآور نیست؟ علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به عوامل متعدد در اقتصادی نبودن کشاورزی گفت: نبود اصول و قوانین کارشناسی شده، اجرا نشدن قانون الگوی کشت و نبود حمایت لازم از تولیدکنندگان موجب شده کشاورزی کشور صرفه اقتصادی نداشته باشد.

وی افزود: کشاورزان نمونه تا 12 تن در هکتار گندم برداشت می کنند که متاسفانه این امر به سبب عدم استفاده از تکنولوژی برای تمامی کشاورزان عام نیست و به عبارت دیگر برداشت 2 تا 3 تن گندم در هکتار نشان می دهد که روی صرفه اقتصادی کشاورزی کار نکردیم.

خان محمدی ادامه داد: با گذشت 40 سال از انقلاب تنها روی یک نوع بذر گندم کار کردیم، در حالیکه مسئولان وزارت جهاد اذعان می کنند موسسه تحقیقات روی بذور با بهره وری بالا کار بسیاری کرده است.

به گفته وی، تا زمانیکه کشاورزی کشور دانش بنیان نباشد و آموزش لازم به بهره برداران داده نشود، نمی توان انتظار کشاورزی اقتصادی را داشت.

خان محمدی با تاکید براین مسئله که ممنوعیتی در صادرات محصولات کشاورزی نباید وجود داشته باشد، بیان کرد: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پشت در های بسته تصمیمات ناگهانی برای صادرات اتخاذ می کنند که این امر به ضرر بخش کشاورزی است چرا که برای افزایش درآمد کشاورزان، به صرفه بودن اقتصاد کشاورزی و رقابت صادرکنندگان با سایر رقبا در بازار های هدف نباید در های صادرات را بست.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی تصریح کرد: با وجود پتانسیل بالای کشور در بخش کشاورزی این امکان وجود دارد که در امد صادرات محصولات کشاورزی جایگزین درآمد های نفتی شود که متاسفانه بی مدیریتی تحقیقات، نبود آموزش و حمایت از کشاورزان موجب شده این بخش اقتصادی نباشد.

سیاست یک بام و دوهوای دولت به ضرر بخش کشاورزی است/سود ناچیز بخش کشاورزی در برابر بخش های خدمات و صنایع عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه سود بخش کشاورزی در برابر بخش های خدمات و صنایع بسیار ناچیز است، اظهار کرد: در کشور های اروپایی و آمریکا به ازای هر کشاورز 20 تا 50 هکتار زمین وجود دارد، در حالیکه در ایران مقدار زمین ناچیزی در اختیار کشاورزان است که این امر نشان می دهد درآمد تولیدکنندگان بخش کشاورزی در مقایسه با کشور های توسعه یافته و در حال توسعه قابل مقایسه نیست.

وی افزود: با توجه به سود ناچیز کشاورزان ایرانی می بایست با توسعه صادرات کالا های مزیت دار همچون زعفران، کشمش، سبزی و صیفی سود بخش کشاورزی را افزایش دهیم و همواره فضایی ایجاد کنیم که مازاد عرضه داخل به سمت دیگر کشور ها هدایت شود.

پاپی زاده ادامه داد: در شرایطی که ارزش پول ملی کاهش می یابد، با صادرات محصولات کشاورزی علاوه بر ورود ارز به کشور می توان درآمد کشاورزان به صورت تصاعدی افزایش داد که این امر به بنیه اقتصادی بهره برداران کمک می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی با انتقاد از یارانه محدود بخش کشاورزی بیان کرد: با وجود یارانه ناچیز بخش کشاورزی، دولت سیاست یک بام و دوهوا را برای کشاورزان می گذارد به طوریکه از یک طرف یارانه در اختیار کشاورزان قرار نمی دهد و از طرف دیگر مانع تصمیم گیری مستقیم کشاورز می شود و آن ها را وادار به اجرای سیاست تنظیم بازار می کند. به عنوان مثال هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلو گندم برای کشاورزان رقمی حدود 3 هزار و 500 تومان است که متاسفانه دولت با نرخ یک هزار و 700 تومان به اجبار از کشاورزان محصول را خریداری می کند.

وی با تاکید بر اجرای الگوی کشت محصولات کشاورزی در تمامی استان ها گفت: بی توجهی مسئولان ذی ربط به قانون الگوی کشت موجب شده همه ساله با مازاد یا کمبود تولید برخی محصولات و نوسانات قیمت در بازار روبرو شویم، در حالیکه با اجرای الگوی کشت و برنامه ریزی مدون برحسب نیاز بازار داخل و صادرات می تواند از ضرر و زیان کشاورزان و نوسانات مقطعی قیمت جلوگیری کند، ضمن آنکه با اجرای این قانون کشاورزان به سمت تولید کالای صادرات محور می روند.

پاپی زاده ادامه داد: ایران در تامین برخی مواد غذایی و محصولات کشاورزی خود وابسته به خارج است. به عنوان مثال 90 درصد دانه های روغنی مورد نیاز از طریق واردات روغن خام یا دانه های روغنی صورت می گیرد در حالیکه با توسعه صادرات محصولات کشاورزی می توان ارز مورد نیاز آن را از محل صادرات بدست آورد که با این وجود فشار کمتری بر منابع نفتی وارد می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان با اشاره به اینکه جایگزینی درآمد صادراتی محصولات کشاورزی با منابع نفتی وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل بالای بخش کشاورزی و شرایط اقلیمی کشور این امکان وجود دارد که با استفاده از مزیت های نسبی، ظرفیت تولید و توسعه صنایع تبدیلی بتوان ارزش افزوده بالایی از محل صادرات برای کشور ایجاد کرد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مازندران   ارز   صادرات   رئیس اتحادیه   محصولات کشاورزی   تنظیم بازار   هلند   کشاورزان   ماشین آلات   قبولی   وزارت جهاد کشاورزی   اقلیم   تکنولوژی   وزارت بازرگانی   منابع نفتی   محصولات استراتژیک   ماشین آلات کشاورزی   مکانیزه   بهره برداران   شرایط اقلیمی   درآمد   توسعه صادرات   ارزش پول ملی   درآمد نفتی   صادرات محصولات کشاورزی  
اخبار مرتبط
احیای وزارت بازرگانی به بهانه رونق صادرات / اتخاذ تصمیمات یک شبه، دهن کجی به تولید کنندگان است
مردم نیوز
فرجام صادرات مواد خام معدنی
تیتر20
رونق بازار صادرات در گرو تحول در سیستم عرضه و تقاضا
بورس نیوز
تولید کلزا در کشور 10 برابر شد
پول نیوز
نبود الگوی کشت چالش اصلی پیش روی بازار محصولات کشاورزی
باشگاه خبرنگاران
چشم طمع دلالان به دسترنج یک ساله پسته کاران/ کاهش 80 درصدی ضریب نفوذ پسته ایران در بازار جهانی
راه دانا
صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
ایرنا
نوآوری؛ راز ماندگاری قدیمی ترین برند تراکتور جهان
پول نیوز
چرا برنج شمال در تهران گران فروخته می شود؟
صبحانه با خبر
برنج 17 هزار تومانی شمال، در تهران قد می کشد!
اخرین نیوز
چرا برنج 17 هزار تومانی شمال باید 30 هزار تومان در تهران فروخته شود؟
تسنیم
پیازکاران جنوب کرمان در انتظار تدبیر دوباره دولت
ایرنا
خودکفایی شکر از دست رفت
بازار نیوز
خرید حمایتی بیش از 73 هزار تن گوجه فرنگی
باشگاه خبرنگاران
تیر خلاص دولت به یک محصول استراتژیک
مشرق نیوز
خودکفایی شکر؛ دستاورد بر باد رفته!
خیبر انلاین
دستاورد خودکفایی شکر بر باد رفت
اتاق خبر
احیای مجدد وزارت بازرگانی پای شکر های وارداتی را به کشور بازکرد
تیتر شهر
دستاورد خودکفایی شکر بر باد رفت/ احیای مجدد وزارت بازرگانی پای شکر های وارداتی را به کشور بازکرد
باشگاه خبرنگاران
منعی برای تاسیس دفتر اتاق بازرگانی در دیگر کشورها نداریم
اقتصادگردان
وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج مسئولیتی ندارد
باشگاه خبرنگاران
وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی در ثبت سفارش و واردات برنج ندارد
مهر نیوز
نابودی خودکفایی محصولات استراتژیک با اجرای ناقص قانون خرید تضمینی/ زمزمه واردات گندم در سایه بی توجهی مسئولان
فانوس نیوز
زعفران؛ نیاز آبی کم، ارزش اقتصادی بالا
ایسنا
ایجاد زیرساخت های تولید، اساس ارتقای صادرات است
باشگاه خبرنگاران
توسعه زعفران راهکاری برای صادرات غیر نفتی
تجارت امروز
کشت پائیزه در نیمی از زمین های کشاورزی مازندران 
ایرنا
تکذیب افزایش قیمت دام به بالای 50 هزار تومان/آماده سازی مسیر های تردد زائران حسینی
باشگاه خبرنگاران
رشد 60 درصدی محصولات باغی در راه است
پارسینه
رشد 60 درصدی محصولات باغی در راه است/صادرات با احیای وزارت بازرگانی رنگ و بوی دیگر به خود می گیرد
باشگاه خبرنگاران
صادرات محصولات کشاورزی، جایگزین مناسب درآمد نفت
شعار سال
رئیس صمت مازندران: ارز نیمایی کار پروژه روماک را سخت کرده است
عصر ایران
کشاورزی، جایگزین نفت می شود؟
ملیت
کشاورزی، جایگزین نفت می شود؟/هلند 2برابر درآمد نفتی ایران محصولات کشاورزی صادر می کند
الف
مشوق های صادراتی که ارائه آن در کشور پنچر است
ایسنا
«گزارش عمل نکرد»| «خودکفایی»، شاید دولتی دیگر
نصف جهان
«گزارش عمل نکرد»| «خودکفایی»، شاید دولتی دیگر/ چرا از تولید 100 میلیون تن محصول کشاورزی محروم شدیم؟
تسنیم
پایین بودن بهره وری در بخش کشاورزی
جهان نیوز
چرا از تولید100میلیون تن محصول کشاورزی محروم شدیم؟
جهان نیوز
چرا از تولید 100 میلیون تن محصول کشاورزی محروم شدیم؟
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltمردم نیوز : احیای وزارت بازرگانی به بهانه رونق صادرات / اتخاذ تصمیمات یک شبه، دهن کجی به تولید کنندگان است
bltتیتر20 : فرجام صادرات مواد خام معدنی
bltبورس نیوز : رونق بازار صادرات در گرو تحول در سیستم عرضه و تقاضا
bltپول نیوز : تولید کلزا در کشور 10 برابر شد
bltباشگاه خبرنگاران : نبود الگوی کشت چالش اصلی پیش روی بازار محصولات کشاورزی
bltراه دانا : چشم طمع دلالان به دسترنج یک ساله پسته کاران/ کاهش 80 درصدی ضریب نفوذ پسته ایران در بازار جهانی
bltایرنا : صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
bltپول نیوز : نوآوری؛ راز ماندگاری قدیمی ترین برند تراکتور جهان
bltصبحانه با خبر : چرا برنج شمال در تهران گران فروخته می شود؟
bltاخرین نیوز : برنج 17 هزار تومانی شمال، در تهران قد می کشد!
bltتسنیم : چرا برنج 17 هزار تومانی شمال باید 30 هزار تومان در تهران فروخته شود؟
bltایرنا : پیازکاران جنوب کرمان در انتظار تدبیر دوباره دولت
bltبازار نیوز : خودکفایی شکر از دست رفت
bltباشگاه خبرنگاران : خرید حمایتی بیش از 73 هزار تن گوجه فرنگی
bltمشرق نیوز : تیر خلاص دولت به یک محصول استراتژیک
bltخیبر انلاین : خودکفایی شکر؛ دستاورد بر باد رفته!
bltاتاق خبر : دستاورد خودکفایی شکر بر باد رفت
bltتیتر شهر : احیای مجدد وزارت بازرگانی پای شکر های وارداتی را به کشور بازکرد
bltباشگاه خبرنگاران : دستاورد خودکفایی شکر بر باد رفت/ احیای مجدد وزارت بازرگانی پای شکر های وارداتی را به کشور بازکرد
bltاقتصادگردان : منعی برای تاسیس دفتر اتاق بازرگانی در دیگر کشورها نداریم
bltباشگاه خبرنگاران : وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج مسئولیتی ندارد
bltمهر نیوز : وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی در ثبت سفارش و واردات برنج ندارد
bltفانوس نیوز : نابودی خودکفایی محصولات استراتژیک با اجرای ناقص قانون خرید تضمینی/ زمزمه واردات گندم در سایه بی توجهی مسئولان
bltایسنا : زعفران؛ نیاز آبی کم، ارزش اقتصادی بالا
bltباشگاه خبرنگاران : ایجاد زیرساخت های تولید، اساس ارتقای صادرات است
bltتجارت امروز : توسعه زعفران راهکاری برای صادرات غیر نفتی
bltایرنا : کشت پائیزه در نیمی از زمین های کشاورزی مازندران 
bltباشگاه خبرنگاران : تکذیب افزایش قیمت دام به بالای 50 هزار تومان/آماده سازی مسیر های تردد زائران حسینی
bltپارسینه : رشد 60 درصدی محصولات باغی در راه است
bltباشگاه خبرنگاران : رشد 60 درصدی محصولات باغی در راه است/صادرات با احیای وزارت بازرگانی رنگ و بوی دیگر به خود می گیرد
bltشعار سال : صادرات محصولات کشاورزی، جایگزین مناسب درآمد نفت
bltعصر ایران : رئیس صمت مازندران: ارز نیمایی کار پروژه روماک را سخت کرده است
bltملیت : کشاورزی، جایگزین نفت می شود؟
bltالف : کشاورزی، جایگزین نفت می شود؟/هلند 2برابر درآمد نفتی ایران محصولات کشاورزی صادر می کند
bltایسنا : مشوق های صادراتی که ارائه آن در کشور پنچر است
bltنصف جهان : «گزارش عمل نکرد»| «خودکفایی»، شاید دولتی دیگر
bltتسنیم : «گزارش عمل نکرد»| «خودکفایی»، شاید دولتی دیگر/ چرا از تولید 100 میلیون تن محصول کشاورزی محروم شدیم؟
bltجهان نیوز : پایین بودن بهره وری در بخش کشاورزی
bltجهان نیوز : چرا از تولید100میلیون تن محصول کشاورزی محروم شدیم؟
bltمشرق نیوز : چرا از تولید 100 میلیون تن محصول کشاورزی محروم شدیم؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.