مخبر - 1398/06/13 - هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی

هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
با وجود تلاش هایی که برای حل و فصل بحران سوریه صورت می گیرد فرستاده سازمان ملل به سوریه می گوید که هنوز چالش های میدانی زیادی وجود دارد و از نظر سیاسی نیز تشکیل کمیته قانون اساسی با موانعی روبروست.
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، به گفته گی یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل به سوریه و مسئولان غربی هشت چالش جدی در سوریه وجود دارد که عبارتند از:

اول اوضاع شمال غرب سوریه. به رغم تلاش های روسیه و ترکیه برای تثبیت آتش بس درگیری ها در ادلب و اطراف آن از سرگرفته شده است. دولت سوریه عملیات نظامی را به راه انداخته و کنترل بخش جنوبی منطقه کاهش تنش را در دست گرفت.

گفته می شود آتش بس جدید شکننده و در معرض فروپاشی است. منابع دیپلماتیک می گویند روسیه برخلاف قبل در این عملیات کاملا مشارکت دارد. همچنین نقش حزب الله و ایران بر وجود مشاوران بدون مشارکت کامل در جنگ، محدود است.

دوم هدف قرار دادن پست های دیده بانی ترکیه. ترکیه از هدف قرار دادن یک کاروان نظامی در ادلب در حملات هوایی خبر داد درحالی که پست دیده بانی ترکیه در مورک از سوی نیروهای دولت سوریه محاصره شد و در معرض حمله قرار گرفت. این یعنی اوضاع ادلب احتمالا هرلحظه شعله ور شود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به توافقی درباره چگونگی تثبیت اوضاع ادلب دست یافتند. به نظر می رسد مسکو به آنکارا مهلتی را برای اجرای توافق سوچی داده است.

سوم وجود هیئت تحریر الشام و گروه های دیگری مثل حراس الدین که تروریستی خوانده شده اند. پدرسن در نشست شورای امنیت اعلام کرد که مبارزه با تروریسم نباید زندگی سه میلیون تن در ادلب و اطراف آن را در معرض خطر قرار دهد. تمامی اقداماتی که به قتل یا آوارگی آن ها منجر می شود باید اکنون متوقف شود. اوضاع ادلب راهکار سیاسی را می طلبد.

چهارم مداخله آمریکا. چند روز پیش نشست عناصر القاعده در حومه ادلب مورد هدف قرار گرفت. به گفته منابع واشنگتن به مسکو ابلاغ کرد که هدف قرار دادن تروریست ها در ادلب در صورتی که معلوم شود خطری علیه امنیت آمریکا یا هم پیمانانش هستند از سرگرفته می شود.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در ما مه پیشنهاداتی شامل هشت نکته از جمله مبارزه با تروریسم را به طرف روسی ارائه کرد. به صورت اولیه با این پیشنهادات توافق شد اما اختلافاتی درباره چگونگی اجرای آن وجود دارد.

پنجم شمال شرق سوریه. تنش در ماه ژوئیه افزایش یافت طوری که نیروهایی در مرزهای ترکیه مستقر شدند. به گفته پدرسن مذاکرات ترکیه و آمریکا طی ماه اوت به ممانعت از انفجار اوضاع منجر شد. گام های اولیه ای برای اجرای توافق های موقت انجام شد. اما هنوز ابهاماتی در توافق ها و سؤالاتی درباره سرعت اجرا و تهدیدات ترکیه برای متوسل شدن به گزینه نظامی وجود دارد.

ششم تنش میان ایران و اسرائیل. اسرائیل اعلام کرد که حملات هوایی را به اطراف شهر دمشق در 24 اوت انجام داده که هدف از آن ناکام گذاشتن حمله پهپادی از سوریه بوده است. اسرائیل مدعی شد که برای این حمله از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه های مورد حمایت ایران برنامه ریزی شده بود. حزب الله نیز اعلام کرد که دو تن از نیروهایش کشته شده اند و به پاسخ از خاک لبنان تهدید کرد. یکشنبه تنش ها و حملاتی در جنوب لبنان رخ داد اما نگرانی درباره دور دیگری از درگیری از خاک سوریه است.

رژیم صهیونیستی دامنه حمله را گسترش داده و پدرسن گفت: این اقدامات بسیار نگران کننده است. من از تمامی طرف ها می خواهم به حاکمیت سوریه و طرف های دیگر منطقه از طریق توقف تجاوزات و اقدامات تحریک آمیز، احترام بگذارند.

هفتم شکننده بودن حل و فصل ها در جنوب سوریه. پدرسن به شورای امنیت گفت: گزارشاتی درباره بازداشت، تظاهرات، ربودن و ترور در جنوب غرب سوریه به دست ما رسیده و این مایه نگرانی ماست.

هشتم چالش های انسانی. پدرسن این چالش ها را اینگونه با اختصار توضیح داد: خانواده های سوری با خطرات خشونت، تروریسم، آوارگی، عضوگیری اجباری، بازداشت ظالمانه، شکنجه، آوارگی خانواده ها و خشونت علیه زنان مواجهند. سوری ها همچنین با فقر، کمبود منابع اقتصادی و ناامیدی مواجهند.

پدرسن می گوید، بیش از هر زمان دیگری مشخص شده که هیچ راهکار نظامی در سوریه وجود ندارد و باید در سطح ملی آتش بس صورت گیرد چراکه روند سیاسی بازگشت حاکمیت سوریه را تضمین می کند.

به گفته منابع غربی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه با سه مانع روبروست: اعتراض ترکیه به یکی از اسامی لیستی که دمشق ارائه کرده است. عدم تواقف با چگونگی اشاره به قطعنامه 2254 شورای امنیت در مرجعیت این کمیته و ثابت نشدن اینکه هدف کمیته ایجاد قانون اساسی جدید یا اصلاح قانون اساسی کنونی است. پدرسن به شورای امنیت گفت: من با مخالفان و دولت برای حل این مسئله در ارتباط هستم. من همچنین آماده ام به دمشق بازگردم تا در اولین فرصت برای تشکیل کمیته و قواعد آن تلاش کنیم.

پدرسن امیدوار است که قبل از نشست مجمع عمومی در نیمه دوم ماه اکتبر به راهکاری برای این مسائل دست یابد. مسکو برای فشار آوردن تلاش می کند تا قبل از نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در آنکارا در 16 سپتامبر دستاورد را محقق کند. طرح پدرسن برای تشکیل کمیته تماس بین المللی-منطقه ای همچنان برای جمع بین دو گروه پابرجاست که این دو گروه کشورهای ضامن روند آستانه شامل روسیه، ایران و ترکیه و گروه کوچک با رهبری آمریکا است. اما مسکو همچنان اولویت را به روند آستانه می دهد و به پیشنهاد پدرسن مشتاق نیست. پدرسن می گوید وقت آن رسیده که اراده همه کشورهای شرکت کننده در این گروه ها و همچنین اعضای دائم شورای امنیت در چارچوب گروهی که شامل عوامل اصلی در چارچوب مشترک در ژنو است، گردهم آورده شود.

انتهای پیام

منبع خبر : ایسنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   لبنان   واشنگتن   القاعده   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   دمشق   ادلب   نشست شورای امنیت   عملیات نظامی   سوچی   منطقه کاهش تنش   علیه امنیت   آنکارا   دیپلمات   نیروهای دولت   مشاوران   مذاکرات ترکیه   رجب طیب اردوغان   مسکو   روزنامه الشرق الاوسط   ولادمیر پوتین   هیئت تحریر الشام   گزینه نظامی   روسی   مورد هدف   مرزهای ترکیه   معرض خطر   تروریست   رژیم صهیونیستی   بحران سوریه   سازمان ملل متحد   حمله هوایی   ایران و اسرائیل   وزیر خارجه آمریکا   حملات پهپادی  
اخبار مرتبط
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مهر نیوز
نشانه های نظم جدید منطقه ای
افکار نیوز
آمادگی روسیه برای ارائه اطلاعات موثق درباره منطقه ادلب به سازمان ملل
تسنیم
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
آفتاب
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
رویداد 24
منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
باشگاه خبرنگاران
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
العالم
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از نشست سران سه کشور
انصاف نیوز
بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه
افکار نیوز
رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
العالم
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه صادر شد
تقریب نیوز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
بهار نیوز
انتشار بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
دنیای اقتصاد
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
خبرآنلاین
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
مثلث
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه
مردم سالاری
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه صادر شد
ایرنا
روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
فارس
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
هیچ اقدامی نباید اصول حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند/ حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند/ تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه محکوم است/ منازعه سوریه تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری -سوری قابل حل است/ جامعه بین المللی به منظور تسکین آلام سوری
پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
بازگشایی گذرگاه ابوظهور برای خروج داوطلبانه از ادلب/ ممانعت تروریست ها از خروج غیرنظامیان
ایسنا
آمریکا 150 نظامی به سوریه اعزام می کند
شبکه الکوثر
روسیه از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند
آریا
نقش روسیه در کاهش تنش بین لبنان و اسرائیل از نگاه یک نشریه عربی
ایرنا
حمله آمریکا به آتش بس ادلب
ایرنا
حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
خبرگزاری دانشجو
چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
مشرق نیوز
حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
فارس
مسکو: حملات آمریکا در ادلب آتش بس را به خطر می اندازند
خرداد نیوز
روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
تسنیم
عرصه لغزنده توافق و تعارض
ایرنا
آتش امریکا به آتش بس در ادلب
جوان آنلاین
سوریه به نقض آتش بس پاسخ می دهد
آریا
روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرده است
انصاف نیوز
معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
تابناک
واکنش روسیه به حمله آمریکا به ادلب
تسنیم
اخبار مرتبط
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltمهر نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltافکار نیوز : نشانه های نظم جدید منطقه ای
bltتسنیم : آمادگی روسیه برای ارائه اطلاعات موثق درباره منطقه ادلب به سازمان ملل
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltآفتاب : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltرویداد 24 : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltباشگاه خبرنگاران : منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
bltالعالم : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltانصاف نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از نشست سران سه کشور
bltافکار نیوز : بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه
bltالعالم : رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
bltتقریب نیوز : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه صادر شد
bltبهار نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltدنیای اقتصاد : انتشار بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltخبرآنلاین : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
bltمثلث : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
bltمردم سالاری : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه
bltایرنا : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه صادر شد
bltفارس : روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : هیچ اقدامی نباید اصول حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند/ حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند/ تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه محکوم است/ منازعه سوریه تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری -سوری قابل حل است/ جامعه بین المللی به منظور تسکین آلام سوری
bltایسنا : بازگشایی گذرگاه ابوظهور برای خروج داوطلبانه از ادلب/ ممانعت تروریست ها از خروج غیرنظامیان
bltشبکه الکوثر : آمریکا 150 نظامی به سوریه اعزام می کند
bltآریا : روسیه از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند
bltایرنا : نقش روسیه در کاهش تنش بین لبنان و اسرائیل از نگاه یک نشریه عربی
bltایرنا : حمله آمریکا به آتش بس ادلب
bltخبرگزاری دانشجو : حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
bltمشرق نیوز : چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
bltفارس : حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
bltخرداد نیوز : مسکو: حملات آمریکا در ادلب آتش بس را به خطر می اندازند
bltتسنیم : روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
bltایرنا : عرصه لغزنده توافق و تعارض
bltجوان آنلاین : آتش امریکا به آتش بس در ادلب
bltآریا : سوریه به نقض آتش بس پاسخ می دهد
bltانصاف نیوز : روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرده است
bltتابناک : معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
bltتسنیم : واکنش روسیه به حمله آمریکا به ادلب
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.