مخبر - 1398/06/13 - غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم، رییس انجمن مهندسی معدن: در دوره رونق معادن، "بهره وری" کاهش می یابد

غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم، رییس انجمن مهندسی معدن: در دوره رونق معادن، "بهره وری" کاهش می یابد
رییس هیات عامل ایمیدرو خواستار انجام پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران با شرکت های مشابه در جهان شد. غریب پور تاکید کرد: انجمن مهندسی معدن در نشست های به روزآوری استراتژی ایمیدرو حضور یابد.
غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم، رییس انجمن مهندسی معدن: در دوره رونق معادن، "بهره وری" کاهش می یابد

اقتصادگردان- به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، غریب پور که در نخستین نشست هم اندیشی با هیات مدیره جدید انجمن (علمی) مهندسی معدن سخن می گفت، پس از ارایه گزارش انجمن از وضعیت بهره وری و عملکرد بخش معدن در جهان، تصریح کرد: با توجه به رویکرد این انجمن، "بنچ مارکینگ" (مقایسه با صنایع مشابه و الگوبرداری) بر روی شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران ضرورت دارد.وی تاکید کرد: زمانی که بنچ مارک بر روی شرکت های ایرانی انجام گیرد، مقایسه دقیق تری از وضعیت خود در اکتشاف، تولید و بهره وری، کاهش قیمت تمام شده و مصارف انرژی به ویژه در حوزه آسیا به دست می ِآید.
کمیته مشترکرییس هیات عامل ایمیدرو افزود: اکنون که دنیا به سمت معدنکاری دیجیتالی و هوشمند گام برداشته باید بتوایم آینده ای متناسب با شرایط کنونی برای کشورمان ترسیم کنیم.
وی با اشاره به اینکه ایمیدرو برنامه به روز آوری استراتژی را پیش رو دارد، از انجمن علمی مهندسی معدن خواست که با ایجاد کمیته ای مشترک با ایمیدرو، در نشست های مربوط به بازنگری و تدوین استراتژی جدید ایمیدرو شرکت کنند.
غریب پور گفت: بنچ مارک را می توان با شرکت های نمونه و بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران آغاز کرد.
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین از اقدامات و همکاری متقابل هیات مدیره پیشین انجمن مهندسی معدن تشکر کرد و اظهار داشت: در حال حاضر تفاهمنامه هایی با دانشگاه های امیر کبیر، تهران، شریف و همچنین جهاد دانشگاهی داریم و در این راستا طرح هایی برای رفع نیاز بخش معدن و صنایع معدنی تعریف و اجرایی شده است.
محل استارت آپ ها، به زودی افتتاح می شود
غریب پور ادامه داد: از 170 طرح پیشنهادی، 30 پروژه برای برطرف شدن نیازهای صنایع فولاد مشخص شده است. وی یکی از اولویت های این سازمان را تمرکز بر نوآوری و ایده های خلاقانه در بخش معدن (اینوماین) ذکر کرد و افزود: به زودی محلی که با همکاری دانشگاه امیرکبیر برای استارت آپ های معدنی تعیین شده، معرفی و افتتاح می شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو خاطر نشان کرد: برنامه جدید 300 هزار کیلومتر مربعی اکتشاف که با همکاری بخش خصوصی و کنسرسیوم مربوطه انجام می شود، نقطه ای مناسب برای توسعه همکاری های دو جانبه خواهد بود. علاوه بر آن طرح شناسایی، احیا و فعال سازی معادن نیز از موضوعات مورد علاقه ما برای همکاری با این انجمن است.
غریب پور تاکید کرد: در حوزه سرمایه گذاری نیز با جذب منابع از بخش خصوصی و همچنین به کارگیری ابزارهای جدید تامین مالی، در صدد کاهش اتکا به سیستم دولتی و نظام بانکی هستیم.
تاثیر توسعه یافتگی کشور بر معدندکتر احمد رضا صیادی رییس انجمن مهندسی معدن در این نشست، ضمن بیان اینکه ترکیب تخصصی این نهاد شامل همه زمینه های زنجیره معدن از زمین شناسی، اکتشاف ، استخراج و بهره برداری و صنایع معدنی است، گفت: دانشکده های معدنی ایران از بین 500 دانشگاه شناخته شده جهان، در رتبه 30 تا 75 قرار دارند.
صیادی به ارایه گزارشی از وضعیت معادن جهان و نقش تکنولوژی نوین، اشاره و تاکید کرد: به طور کلی تحقیقات نشان داده، بازیگران معدن در حوزه اکتشاف ، استخراج و بهره برداری تابع نظام توسعه یافتگی کشور متبوع خود هستند.
این عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تهران افزود: تقسیم کار معدنی در یک 4 ضلعی سازمان های زمین شناسی، دولت ها، ماژورها (سازمان ها و شرکت های بزرگ) و جونیورها (شرکت های کوچک) انجام می گیرد.
وی، رقابت شرکت ها معطوف به کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده ذکر کرد و اظهار داشت: یکی از ریسک های بزرگ در این بخش مربوط به روش های بهبود و بهره وری است و تغییرات زیادی در این مسیر انجام شده است.
رییس انجمن تاکید کرد: عملکرد شرکت ها نشان داده، هر زمان قیمت مواد معدنی افزایش یافته نرخ بهره وری کاهش یافته است و شرکت ها تمرکز کمتری بر روی این شاخص بوده است.
وی ادامه داد: در دوره رونق، تولید و حاشیه سود افزایش می یابد اما به سبب برخی عوامل همچون جذب نیروهای غیرمتخصص، بهره وری با افت همراه می شود.
تغییرات از اتاق سرد مدیرانصیادی یکی از روش های افزایش بهره وری را استفاده از معدنکاری هوشمند، دیجیتالی و رباتیک ذکر کرد و گفت: امروزه شرکت های بزرگ در حال استفاده روزافزون از تکنولوژی های جدید هستند.
وی تاکید کرد: تغییرات فکری که منجر به تغییرات تکنولوژکی می شود باید از اتاق سرد مدیران – به عنوان سیاستگذار- تا کف داغ معادن- به عنوان بخش اجرایی- انجام گیرد.
صیادی، نقش آموزش و پژوهش در این زمینه را به عنوان راهکاری مناسب برای استفاده از روش های نوین دانست و گفت: این امر نیازمند ارتباط سازمان یافته با سازمان ها و نهادهای تصمیم گیر است.
در این نشست، امید اصغری نایب رییس انجمن مهندسی معدن نیز خواستار همکاری دوجانبه در موضوع انتشار کتب علمی به عنوان منابع، شد. علاوه بر این، دیگر اعضای هیات مدیره انجمن مهندسی معدن به بیان نقطه نظرات خود برای توسعه همکاری با ایمیدرو پرداختند.
منبع خبر : اقتصادگردان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
فولاد   انرژی   معدن   معادن   استارت آپ   جهاد دانشگاهی   بخش خصوصی   کنسرسیوم   ایمیدرو   سازمان توسعه و نوسازی معادن   مهندسی معدن   کاردر   قیمت تمام شده   نشست هم اندیشی   هیات مدیره جدید   کاهش هزینه ها   اکتشاف   نوآوری   نظام بانکی   تکنولوژی نوین   معطوف   غریب   فعال سازی   معدنکاری   معدن و صنایع معدنی ایران   امیر کبیر   معدن و صنایع معدنی   دانشگاه   آسیا   سرمایه گذاری   دانشگاه تهران   زمین شناسی   اعضای هیات علمی   صنایع معدنی   تامین مالی   دانشگاه صنعتی امیرکبیر  
اخبار مرتبط
معدن به جای نفت
اقتصادگردان
انجام اکتشافات عمقی معدنی در کشور ضروری است
عصر پرس
اکتشاف، شروع نهضت معدنی است / استخراج معادن 130 میلیون تن افزایش یافت
شبستان
امسال بیش از 3.9 میلیارد دلار طرح را مورد بهره برداری قرار می دهیم، صادرات شرکت های فولادی نسبت به مرداد پارسال 37 درصد افزایش داشت، تا افق 1404 حدود 16 میلیارد دلار طرح وارد عرصه تولید معدنی می شود
اقتصادگردان
اکتشاف، شروع نهضت معدنی است ، استخراج معادن 130 میلیون تن افزایش یافت ، انجام اکتشافات عمقی معدنی در کشور ضرورت دارد
اقتصادگردان
در همایش توسعه فعالیت های اکتشافی، فرصت ها و چالش ها، چه گذشت؟
ایسنا
واگذاری 300 هزار کیلومتر پهنه اکتشافی
باشگاه خبرنگاران
ایمیدرو 14.5 میلیارد دلار طرح به بهره برداری رسانده است
میزان
اکتشاف، شروع نهضت معدنی است / استخراج معادن 130 میلیون تن افزایش یافت / انجام اکتشافات عمقی معدنی در کشور ضرورت دارد
حزب الله نیوز
تحقق 46 طرح از اهدف نقشه راه ایمیدرو
ایسنا
امسال 3.98 میلیارد دلار طرح را مورد بهره برداری قرار می دهیم/ صادرات شرکت های فولادی نسبت به مرداد پارسال 37 درصد افزایش داشت
حزب الله نیوز
16 هزار میلیارد تومان سود انباشته متعلق به بخش معدن است
باشگاه خبرنگاران
65 درصد پهنه های قابل اکتشاف معدنی در اختیار ایمیدروست
ایرنا
اختصاص نیمی از سود انباشته بورس به معدن و صنایع معدنی
فارس
انقلاب معدنی در ایمیدرو محسوس است
شمانیوز
تبدیل 10 میلیارد دلار واردات به ساخت داخلی تا سال 1400
ایسنا
تبدیل 10 میلیارد دلار واردات به ساخت داخل تا سال 1400
خبرگزاری ایلنا
نجات استان های محروم با احیای معادن کوچک
اقتصادگردان
ایمیدرو مجری 33 طرح و نقشه راهبردی در معدن خواهد بود
باشگاه خبرنگاران
خبرهای خوش معاون کهگیلویه و بویراحمدی وزیر صنعت
خبر دنا
تکمیل 3.5 میلیارد دلار طرح معدنی با مشارکت بخش خصوصی
ایرنا
طرح آزادسازی پهنه اکتشافی معادن فلز گرانبها در دستور کار
ایران آنلاین
طرح آزادسازی پهنه اکتشافی معادن فلز گرانبها اجرا می شود
ایرنا
معدن؛ ظرفیت مغفول مانده در توسعه کهگیلویه و بویراحمد / برای چهار استان زاگرس نشین برنامه عظیم اکتشافی تعریف شده است
خبر دنا
معدن؛ ظرفیت مغفول مانده در توسعه کهگیلویه و بویراحمد
ایرنا
با برگزاری جلسات بدون خروجی مخالفم/هدف دولت سرپانگه داشتن بخش خصوصی است
شبستان
 سال ها بی توجهی به کهگیلویه و بویراحمد جبران شود
خبر دنا
هدفگذاری 2 پهنه معدنی در کهگیلویه و بویراحمد
صدا و سیما
فسفات چرام به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/ عزم جدی ایمیدرو برای فعال سازی معادن راکد استان
خبر دنا
معاون وزیر صنعت: 300 هزار کیلومتر مربع برنامه اکتشاف معدنی جدید داریم
تسنیم
300 هزار کیلومتر اکتشاف معدنی در یکسال خواهیم داشت/ فسفات چرام به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
خبرگزاری ایلنا
غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم
شمانیوز
برنامه پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی
شمانیوز
پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدنی/پیش بینی رشد 80 هزار واحدی شاخص بورس
فارس
نخستین جلسه "کنسرسیوم اکتشاف" برگزار شد
شمانیوز
لزوم انجام حفاری­های عمیق برای دستیابی به ذخایر بزرگ معدنی
شبستان
کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل در اجرای طرح احیا و توسعه معادن مقیاس کوچک
ایسنا
اشتغال 10 هزار نفری با سرمایه گذاری 3.5 میلیارد دلاری در بخش معدن
ایرنا
انتشار خلاصه عملکرد سال 97 و اهداف ایمیدرو در سال 98
شمانیوز
تعیین دستور کار اتاق استراتژیست های فولاد ایران
اقتصاد نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : معدن به جای نفت
bltعصر پرس : انجام اکتشافات عمقی معدنی در کشور ضروری است
bltشبستان : اکتشاف، شروع نهضت معدنی است / استخراج معادن 130 میلیون تن افزایش یافت
bltاقتصادگردان : امسال بیش از 3.9 میلیارد دلار طرح را مورد بهره برداری قرار می دهیم، صادرات شرکت های فولادی نسبت به مرداد پارسال 37 درصد افزایش داشت، تا افق 1404 حدود 16 میلیارد دلار طرح وارد عرصه تولید معدنی می شود
bltاقتصادگردان : اکتشاف، شروع نهضت معدنی است ، استخراج معادن 130 میلیون تن افزایش یافت ، انجام اکتشافات عمقی معدنی در کشور ضرورت دارد
bltایسنا : در همایش توسعه فعالیت های اکتشافی، فرصت ها و چالش ها، چه گذشت؟
bltباشگاه خبرنگاران : واگذاری 300 هزار کیلومتر پهنه اکتشافی
bltمیزان : ایمیدرو 14.5 میلیارد دلار طرح به بهره برداری رسانده است
bltحزب الله نیوز : اکتشاف، شروع نهضت معدنی است / استخراج معادن 130 میلیون تن افزایش یافت / انجام اکتشافات عمقی معدنی در کشور ضرورت دارد
bltایسنا : تحقق 46 طرح از اهدف نقشه راه ایمیدرو
bltحزب الله نیوز : امسال 3.98 میلیارد دلار طرح را مورد بهره برداری قرار می دهیم/ صادرات شرکت های فولادی نسبت به مرداد پارسال 37 درصد افزایش داشت
bltباشگاه خبرنگاران : 16 هزار میلیارد تومان سود انباشته متعلق به بخش معدن است
bltایرنا : 65 درصد پهنه های قابل اکتشاف معدنی در اختیار ایمیدروست
bltفارس : اختصاص نیمی از سود انباشته بورس به معدن و صنایع معدنی
bltشمانیوز : انقلاب معدنی در ایمیدرو محسوس است
bltایسنا : تبدیل 10 میلیارد دلار واردات به ساخت داخلی تا سال 1400
bltخبرگزاری ایلنا : تبدیل 10 میلیارد دلار واردات به ساخت داخل تا سال 1400
bltاقتصادگردان : نجات استان های محروم با احیای معادن کوچک
bltباشگاه خبرنگاران : ایمیدرو مجری 33 طرح و نقشه راهبردی در معدن خواهد بود
bltخبر دنا : خبرهای خوش معاون کهگیلویه و بویراحمدی وزیر صنعت
bltایرنا : تکمیل 3.5 میلیارد دلار طرح معدنی با مشارکت بخش خصوصی
bltایران آنلاین : طرح آزادسازی پهنه اکتشافی معادن فلز گرانبها در دستور کار
bltایرنا : طرح آزادسازی پهنه اکتشافی معادن فلز گرانبها اجرا می شود
bltخبر دنا : معدن؛ ظرفیت مغفول مانده در توسعه کهگیلویه و بویراحمد / برای چهار استان زاگرس نشین برنامه عظیم اکتشافی تعریف شده است
bltایرنا : معدن؛ ظرفیت مغفول مانده در توسعه کهگیلویه و بویراحمد
bltشبستان : با برگزاری جلسات بدون خروجی مخالفم/هدف دولت سرپانگه داشتن بخش خصوصی است
bltخبر دنا :  سال ها بی توجهی به کهگیلویه و بویراحمد جبران شود
bltصدا و سیما : هدفگذاری 2 پهنه معدنی در کهگیلویه و بویراحمد
bltخبر دنا : فسفات چرام به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/ عزم جدی ایمیدرو برای فعال سازی معادن راکد استان
bltتسنیم : معاون وزیر صنعت: 300 هزار کیلومتر مربع برنامه اکتشاف معدنی جدید داریم
bltخبرگزاری ایلنا : 300 هزار کیلومتر اکتشاف معدنی در یکسال خواهیم داشت/ فسفات چرام به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
bltشمانیوز : غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم
bltشمانیوز : برنامه پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی
bltفارس : پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدنی/پیش بینی رشد 80 هزار واحدی شاخص بورس
bltشمانیوز : نخستین جلسه "کنسرسیوم اکتشاف" برگزار شد
bltشبستان : لزوم انجام حفاری­های عمیق برای دستیابی به ذخایر بزرگ معدنی
bltایسنا : کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل در اجرای طرح احیا و توسعه معادن مقیاس کوچک
bltایرنا : اشتغال 10 هزار نفری با سرمایه گذاری 3.5 میلیارد دلاری در بخش معدن
bltشمانیوز : انتشار خلاصه عملکرد سال 97 و اهداف ایمیدرو در سال 98
bltاقتصاد نیوز : تعیین دستور کار اتاق استراتژیست های فولاد ایران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.