مخبر - 1398/06/12 - چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟

چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
تحلیلگر سیاسی لبنان حمله آمریکا به مواضع القاعده در ادلب سوریه را نه از سر لطف آن به دولت سوریه بلکه برای بر هم زدن توافق ترکیه و روسیه به منظور خروج گروه های تروریستی و طولانی تر کردن بحران دانست.
چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟

به گزارش مشرق، وفیق ابراهیم، تحلیلگر سیاسی لبنان در یادداشتی برای روزنامه البناء کشورش با عنوان «چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟» نیت واقعی آمریکا از اقدام سه روز پیش خود در هدف قرار دادن محل حضور فرماندهان القاعده در ادلب را تشریح کرد.

بیشتر بخوانید: انفجار مهیب در شمال سوریه +فیلم

در این یادداشت آمده است، به نظر می رسد حمله هوایی اخیر آمریکا به منطقه ادلب سوریه (مواضع تروریست ها) اقدامی مطلوب بوده باشد، اما با توجه به زمان اجرای آن فوراً متوجه می شوید که عمداً با هدف نقض دو موضوع انجام شده است.

اولا آتش بس اعلام شده توسط روسیه و ترکیه با تأیید سوریه در ادلب چند روز قبل از حمله هوایی به ادلب صورت گرفت و دوم اینکه حمله آمریکا به طور مشکوکی با وعده مقامات ترکیه برای برچیدن جبهه النصره که منطقه ادلب را اشغال کرده است همزمان شد که ترکیه قول داد عناصر تروریستی جبهه النصره را که عمدتا از اتباع بیگانه هستند از سوریه خارج کند.

بنابراین آیا این حمله هوایی ایالات متحده به منظور حمایت یا مختل کردن توافق ترکیه و روسیه بوده است؟

از زمان گسترش تروریسم در ادلب در پنج سال پیش که تحت نظارت ارتش ترکیه صورت گرفت آن هم از حیث اینکه ارتش ترکیه از مرزها تا ادلب از طریق عفرین پیشروی کرده بود آمریکایی ها یک گلوله هم به سمت تروریست ها شلیک نکردند، زیرا از ائتلاف ترکیه با تروریست ها در برابر ارتش عرب سوریه حمایت می کردند.

اما شکست تروریسم در حلب و حتی جنوب سوریه نزدیک مرزهای اردن و بخشی از عراق موجب شد روسیه بتواند ترکیه را به ساز و کار آستانه و سوچی با حضور ایران برای ایجاد راه حل تدریجی حل بحران سوریه سوق دهد که به نظر می رسد این مکانیسم ها تلاشی برای تسلط سه گانه روسیه، ترکیه و ایران بر نقش آمریکا ، سعودی ، اردن و اروپا به طور کلی بوده است.

فریبکاری ترکیه در اجرای تصمیمات آستانه و سوچی و تلاش های آن برای بازی و استفاده از مناقشه آمریکا و روسیه ، ظرفیت تروریسم را در ادلب ، عفرین ، ریف های حماه و حلب تقویت کرد به گونه ای که ترکیه نفوذ سه جانبه بزرگی را به دست آورد، نخست از اشغالگری مستقیم ارتش آن و دوم از گروه های تروریستی متعلق به القاعده، اخوان و دیگران از ترکمان های سوریه و اویغور چین و چچن و کشورهای عربی و اسلامی مختلف و سوم استفاده آن از مناقشه روسیه و آمریکاست.

این فرصت طلبی ترکیه باعث شد ارتش سوریه به ادلب حمله کرده و منطقه وسیعی از آن را آزاد کند تا جایی که ترکیه، روسیه را تنها راه نجات خود دید. از همین رو رجب طیب اردوغان به دیدار پوتین رفت که در نتیجه آن توافق آتش بس در ادلب حاصل شد تا بر مبنای آن تروریست های القاعده از آنجا خارج شوند.

به محض برقراری آتش بس، آمریکایی ها گروه تروریستی حراس الدین مرتبط با القاعده را بشدت بمباران کردند که در آن صدها نفر کشته و زخمی شدند. به طور دقیق تر آمریکایی ها قبل از حمله هوایی به ادلب سعی در جذب مجدد ترکیه کردند و به آنها منطقه امن در مرزهای شمالی سوریه با عمق پنج تا 14 کیلومتری و عرض بیش از 80 کیلومتر را زیر نظر آمریکا و ترکیه پیشنهاد دادند؛ اما معلوم شد آمریکایی ها که خواهان حفظ روابط خود با کُردها و از دست ندادن آنها به عنوان آخرین سازوکار سیاسی خود در سوریه هستند منطقه امن را منطقه ای ساختگی و توهمی قرار دهند که ترکیه از قدرت واقعی در آنجا برخوردار نیست بلکه صرفاً برای جذب سیاسی ترکیه و محدود کردن حرکت روسیه به سمت ترکیه از توافق بر سر منطقه امن خبر داده بود.

این تلاش های آمریکا نتیجه ای نداشت. ارتش سوریه از نظر نظامی به ادلب نفوذ کرد و نقش سیاسی ترکیه را محدود کرد و از همین رو اردوغان تنها راه نجات خود را در نزدیکی مجدد به سمت روسیه دید.

از همین رو حمله آمریکا به تروریست های حراس الدین با پیشروی بزرگ ارتش سوریه در ادلب و همچنین با موفقیت روسیه در کنترل مجدد ترکیه و خطرناک تر اینکه با آتش بس مورد درخواست ترکیه همزمان شد که روسیه و سوریه برای خروج تروریست ها با آن موافقت کردند.

پس این نقض آتش بس چه معنایی داشت؟

این تلاشی برای از بین بردن آتش بس به منظور بازگرداندن اوضاع به وضعیت درگیری و جلوگیری از پیشرفت واقعی روابط بین روسیه و ترکیه بود. تروریسم از سرنوشت خود به عنوان افراد و نه به عنوان نهادهای سیاسی می ترسد و احتمالا از اجرای خواسته های ترکیه خودداری کند یا بر برخی گروه های افراطی در حزب عدالت و توسعه فشار وارد کند تا به اشغال ادلب ادامه بدهند و یک احتمال نزدیک و نهایی دیگر باقی می ماند و آن ایجاد گفت وگوی مستقیم بین این گروه های تروریستی در هیئه تحریر الشام و دیگر گروه ها با آمریکایی ها است تا از آنها در ازای ادامه حضورشان در ادلب حمایت کرده و تحت پشتیبانی کامل آمریکا قرار گیرند.

برخی ممکن است فکر کنند که آمریکایی ها ریسک روابط علنی با تروریسم را نمی پذیرند، اما پاسخ این است که تفاوت بین طالبان القاعده در افغانستان و جبهه النصره القاعده در سوریه چیست؟

علاوه بر این، آمریکایی ها همیشه از گروه های تروریستی در افغانستان، عراق، سوریه، یمن، لیبی، مصر، سومالی و تقریباً در همه جا استفاده می کنند و مراجعه به اسناد سیاسی و رسانه ای میزان دخالت آمریکا در حمایت از تروریسم برای منفجر کردن کشورها به ویژه در خاورمیانه ، آمریکای جنوبی و آفریقا را نشان می دهد.

مشکلات دیگری نیز وجود دارد که به ذهن خطور می کند. چرا آمریکایی ها اصرار دارند که تروریسم را در ادلب بطور خاص حفظ کنند؟ آمریکایی ها یقین دارند که بازگرداندن ارتش عربی سوریه به ادلب، به طور خودجوش منجر به آزادی عفرین می شود اما بارتاب های سیاسی این روند، امکان تقویت اتحاد روسیه و ترکیه در سطح بسیار عمیق است. علاوه بر اینکه ارتش سوریه را با فراغ خاطر به نبرد شرق سوریه خواهد کشاند جایی که توسط نیروهای آمریکایی با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه اشغال شده است.

در اینجا آمریکایی ها می دانند که نبرد ارتش سوریه در شرق فرات منجر به تسهیل بازگشت سوری های این منطقه به آغوش دولتشان می شود که برای آزادسازی منطقه تلاش می کند، بنابراین نقش برخی بومی هایی که با آمریکا همکاری می کنند از بین می رود و آنها فرار می کنند و یا وفاداری مجدد خود به دولت سوریه را اعلام می کنند.

این همان چیزی است که آمریکایی ها با جلوگیری از آزادسازی ادلب از یک سو و با تحریک سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تشکیل کمیته ویژه قانون اساسی برای حل بحران سوریه از طرف دیگر از آن فرار می کنند؛ زیرا ادلب محور درگیری «روسیه، ترکیه، آمریکا»، «سوریه، ترکیه و تروریست ها» و «روسیه و ترکیه» است. ادلب کانال اصلی برای رسیدن به پایان بحران سوریه است. حمایت مالی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هم در حال حاضر به سفارش آمریکا به سمت نیروهای کُرد و برخی رهبران عشایر در شرق فرات سرازیر شده است و حالا شروع به حمایت از گروه های تروریستی در ادلب هم کرده است بنابراین ادلب به کدام سمت می رود؟

پیشرفت نظامی ارتش سوریه با حمایت کامل روسیه به ترکیه فهماند دوران فریبکاری و دغل بازی گذشته و بازنمی گردد و آینده نقش سیاسی ترکیه در همکاری آن با آمریکایی هایی نیست که در همه خاورمیانه شکست خورده اند و این امر منجر به نزدیکی میان روسیه و ترکیه از طریق توافق آستانه می شود به گونه ای که در بازگشت دولت سوریه به مناطق خود حتی مرزها تاثیرگذار است.

اما شکست این احتمال هم سوریه و متحدان آن را با پشتیبانی قاطع روسیه به تکمیل عملیات آزادسازی نظامی سوق خواهد داد. روابط رو به رشد میان ترکیه و روسیه در سطح واردات گاز روسیه و سلاح و معاملات اقتصادی ، مشوق نقش ترکیه در زیر چتر حمایتی روسیه در سوریه است و این امر مطمئنا به نفع سوریه و آزادسازی کامل این کشور از مرزهای آن با اردن و عراق تا مرزهایش با ترکیه خواهد بود.

منبع: فارس
منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   اردن   لبنان   القاعده   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   گروه تروریستی   مناقشه   ادلب   سوچی   مقامات ترکیه   ساختگی   اویغور   مرزهای اردن   رجب طیب اردوغان   کشته و زخمی شدن   مقر تروریست   ترکمان   نقش آمریکا   کشور های عرب   جبهة النصره   مکانیسم   روزنامه   عفرین   تروریست   ارتش سوریه   بحران   بحران سوریه   ایران و ترکیه   حلب   بمباران   حمله هوایی   اروپا   وبا   اتباع بیگانه   روسیه و آمریکا   ارتش ترکیه  
اخبار مرتبط
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مهر نیوز
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
دنیای اقتصاد
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
آمادگی روسیه برای ارائه اطلاعات موثق درباره منطقه ادلب به سازمان ملل
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
فردا نیوز
روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
آفتاب
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
العالم
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
بهار نیوز
انتشار بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
دنیای اقتصاد
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
خبرآنلاین
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
مثلث
آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
مشرق نیوز
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
احتمال ورود بیش از 2هزار تروریست به یونان
ایرنا
امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
صدا و سیما
حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
آریا
بازگشت 1400 پناهنده سوری از اردن و لبنان طی 24 ساعت گذشته  
ایکنا
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
ایسنا
حمله آمریکا به آتش بس ادلب
ایرنا
حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
خبرگزاری دانشجو
چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
مشرق نیوز
حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
فارس
اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
رجانیوز
نماینده سوری: اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
فارس
آتش امریکا به آتش بس در ادلب
جوان آنلاین
روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرده است
انصاف نیوز
گروه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی کامل
شیعه نیوز
جبهه النصره به پایان خود نزدیک شده است؟
خبرآنلاین
روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرد
ایرنا
حمله مشاور اسد به اردوغان/ او به خاک سوریه و عراق چشم طمع دارد
خبرآنلاین
مشاور اسد: اعلام آتش بس در ادلب با تصمیم سوریه و روسیه است
ایران آنلاین
گروه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفت
ایرنا
مشاور اسد: حاکمیت و وحدت ارضی سوریه به هر بهایی حفظ می شود
تسنیم
سوریه بخش مهمی از محور مقاومت در منطقه است
صدا و سیما
چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
ایسنا
مشاور بشار اسد: سوریه سرفصل و پایتخت مقاومت است
افکار نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltمهر نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltدنیای اقتصاد : استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltتسنیم : آمادگی روسیه برای ارائه اطلاعات موثق درباره منطقه ادلب به سازمان ملل
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltفردا نیوز : روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
bltآفتاب : روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltالعالم : رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
bltبهار نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltدنیای اقتصاد : انتشار بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltخبرآنلاین : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
bltمثلث : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
bltمشرق نیوز : آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltایرنا : احتمال ورود بیش از 2هزار تروریست به یونان
bltصدا و سیما : امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
bltآریا : حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
bltایکنا : بازگشت 1400 پناهنده سوری از اردن و لبنان طی 24 ساعت گذشته  
bltایسنا : هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
bltایرنا : حمله آمریکا به آتش بس ادلب
bltخبرگزاری دانشجو : حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
bltمشرق نیوز : چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
bltفارس : حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
bltرجانیوز : اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
bltفارس : نماینده سوری: اردوغان در سفر روسیه، امتیازات بسیاری درباره ادلب داده است
bltجوان آنلاین : آتش امریکا به آتش بس در ادلب
bltانصاف نیوز : روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرده است
bltشیعه نیوز : گروه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی کامل
bltخبرآنلاین : جبهه النصره به پایان خود نزدیک شده است؟
bltایرنا : روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرد
bltخبرآنلاین : حمله مشاور اسد به اردوغان/ او به خاک سوریه و عراق چشم طمع دارد
bltایران آنلاین : مشاور اسد: اعلام آتش بس در ادلب با تصمیم سوریه و روسیه است
bltایرنا : گروه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفت
bltتسنیم : مشاور اسد: حاکمیت و وحدت ارضی سوریه به هر بهایی حفظ می شود
bltصدا و سیما : سوریه بخش مهمی از محور مقاومت در منطقه است
bltایسنا : چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
bltافکار نیوز : مشاور بشار اسد: سوریه سرفصل و پایتخت مقاومت است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.