مخبر - 1398/06/12 - امروز بیکار نداشتیم اگر...

امروز بیکار نداشتیم اگر...
در حالی به اعتقاد قاطبه کارشناسان، مسکن موتور محرک اقتصاد است و رونق ساخت وساز اکثر صنایع را رونق می دهد و مشکل بیکاری را هم حل می کند، ولی دولت طی سالهای اخیر از این ظرفیت بزرگ غفلت کرد.
امروز بیکار نداشتیم اگر...

به گزارش مشرق، هفته دولت فرصت مغتنمی بود برای ارائه «گزارش عملکرد» دولت، و معمولاً آنچه رسانه ها در این باره منتشر می کنند، گزارش هایی از عملکرد مثبت دولت و دستگاه ها در حوزه های اقتصادی است که البته در وضعیت فعلی اقتصاد کشور چندان برای مردمی که هر روز بر مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها افزوده می شود، ملموس و قابل درک نیست.

طی 6 سال سپری شده از عمر این دولت، گرچه در بخش های زیرساختی از جمله راه و مسکن اقداماتی از جمله تکمیل و تحویل پروژه های مسکن مهر با تاخیر چند ساله مدتی است مورد توجه قرار گرفته اما در بسیاری از بخش های کلیدی و تاثیرگذار بر معیشت مردم بر خلاف شعارهای داده شده، هنوز کاری انجام نشده است.

بیشتر بخوانید: دلایل شکاف طبقاتی در ایران وزارت راه و شهرسازی هم منتقد عملکرد آخوندی شد/ در دولت یازدهم میزان تولید مسکن نصف شد +جدول

در ادامه به برخی اقدامات لازم و اساسی که وزارت راه و شهرسازی طی 6 سال اخیر به آنها بی توجه یا کم توجه بوده و جزو عملنکردهای این دولت به شمار می رود، اشاره می شود؛

* کاهش 70 درصدی ساخت و ساز مسکن/فرصت سوزی دولت برای رونق اقتصاد

یکی از اشتباهات فاحش دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه اقتصادی به اصرار وزیر سابق راه و شهرسازی بر تحریک تقاضا در بازار مسکن مربوط می شود. افزایش وام خرید مسکن به 160 میلیون تومان، بدون توجه به تولید مسکن باعث شد تا با افزایش تقاضا در سال 97 و اوایل امسال بازار با کمبود مسکن مواجه شود. فرآیندی که در نهایت به افزایش قیمت ها و نابسامانی های کنونی در این بخش بسیار مهم اقتصادی منجر شد.

این بی توجهی در صورتی روی داده که اقتصاد کشور در رکود شدید به سر برده، مردم با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه بوده و بخش اعظمی از صنایع کشور در حال تعطیل شدن هستند. به طور قطع یکی از مهم ترین راهکارهای نجات اقتصاد کشور از رکود و بیکاری، رونق ساخت و ساز مسکن هست که متاسفانه یکی از مهم ترین عملنکردهای اقتصادی دولت همین است. چنانچه دولت در 6 سال اخیر مسکن سازی را با استفاده از ابزارهای قانونی در اختیار رونق می داد علاوه بر کل اقتصاد، صنایع نیز متحول می شد.

بر اساس آمار کشور سالانه حداقل به ساخت یک میلیون مسکن جدید نیاز دارد. این در حالی است که طی 6 سال اخیر سالانه حدود 300 تا 350 هزار واحد مسکونی ساخته شده است، یعنی یک کمبود حدود 70 درصدی.

بخش مسکن دارای رابطه پیشین با 78 بخش اقتصاد و رابطه پسین با 56 بخش اقتصادی با ضریب انتشار 1.2 است. یعنی به ازای هر یک اشتغال 1.2 اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است. همچنین سهم مسکن و ساختمان در اشتغال مستقیم کشور حدود 12 درصد و تعداد شاغلان این بخش نیز 3.1 میلیون نفر است که نشان می دهد، اگر طی سالهای گذشته ساخت مسکن رونق می گرفت، شاید امروز کمتر صنعتی در رکود قرار داشت و مشکل حادی به اسم بیکاری نداشتیم.

* مسکن مهر می توانست به داد رکود و بیکاری برسد اگر...

از مردادماه سال 92 با تکیه وزیر مستعفی راه و شهرسازی بر صندلی وزارت، تمام رویکردهای حمایتی این وزارتخانه در قبال مسکن مهر رنگ باخت و آخوندی از هر فرصتی برای انتقادهای تند و تیز از این طرح استفاده می کرد. رویه ای که باعث شد تکمیل و تحویل این واحدها از اولویت زیرمجموعه های وزارت راه از جمله شرکت عمران شهرهای جدید ایران خارج شود و عملا در سال 93 و 94، پروژه های مسکن مهر به جای پیشرفت، پسرفت داشته باشند.

گرچه با آمدن محمد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی، واحدهای مسکن مهر بی مهری های وزیر سابق را نمی بینند اما هنوز هم می توان ردپای کم لطفی به مسکن مهر را در برخی شهرهای جدید دید. مسکن مهر هسا (سابق) یکی از پروه های مهم این شهر است که از 6 سال پیش درگیر وعده و وعیدهای نافرجام برای تحویل واحدهاست. اخیرا هم شرکت عمران این شهر برای آن دسته از متقاضیانی که سال 92 و 93 آورده خود را به طور کامل واریز کرده اند، پیامک تهدیدآمیز در خصوص تکمیل آورده ارسال شده است.

امین امکانات زیربنایی واحدهای مسکن مهر طی 12 سال سپری شده از عمر این طرح همواره یکی از پاشنه های آشیل آن به شمار آمده است. در دولت های نهم و دهم با توجه به هماهنگی بین دستگاه ها سرعت تامین زیرساخت های مورد نیاز واحدهای مسکن مهر از جمله آب، برق، گاز، فاضلاب و... با ساخت و سازها تقریبا هماهنگ بود. اما از سال 92 به این سو دستگاه های ذی ربط در این ماجرا به خصوص گاز با وجود پرداخت تمامی مبالغ انشعابات، با کُندی خاصی به واحدهای مسکن مهر خدمات رسانی می کند. مسئله ای که بارها از سوی مدیران و مسئولان وزارت راه و شهرسازی مورد اشاره قرار گرفته و آنها خواستار تسریع در خدمات رسانی به واحدهای مسکن مهر هستند.

* سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد

قرار بود سال 94 بر اساس قانون مصوب مجلس، وزارت راه و شهرسازی سامانه ملی املاک و اسکان را در راستای ساماندهی بازار مسکن و جلوگیری از سوداگری عملیاتی کند. این در حالی است که 2 سال بعد از تصویب قانون (مهرماه 96) وزیر سابق راه و شهرسازی در نامه هایی به معاون وقت خود حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل سابق سازمان ملی زمین و مسکن به وی ماموریت داد این سامانه را در اسرع وقت راه اندازی کند.

در بخشی از این نامه تاکید شده بود؛ « بر اساس تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی درباره تولید سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم به دلیل ارتباط موضوع، مسئولیت تولید و راه اندازی سامانه مذکور به سازمان ملی زمین و مسکن ابلاغ می شود.... ضرورت دارد با تجهیز همه امکانات آن سازمان نسبت به تولید سامانه مذکور در اسرع وقت اقدام شود.»

وزیر سابق راه و شهرسازی در بخش دیگری از نامه دستور تشکیل کارگروه راهبری سامانه مذکور را به ریاست معاون مسکن و ساختمان و عضویت مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی داده بود.

در دوره پُرحاشیه معاون سابق وزیر راه به جز چند اظهارنظر درباره این سامانه، عملکرد وی در این بخش تقریبا نزدیک به صفر بود. عظیمیان 11 ماه بعد از دستور وزیر سابق (شهریور سال 97) در این باره گفته بود: « تکمیل سامانه به امسال نمی رسد چون یک سامانه وسیع است. باید تمامی املاک سازمان را در طرح کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت کنیم. سپس چندین لایه مختلف در این سامانه کدگذاری و بارگذاری می شود. هرکدام از این لایه ها حجم وسیعی از اطلاعات است که باید در این سامانه ثبت و واگذاری شود، ضمن آنکه انطباق اینها با هم و ایجاد هماهنگی های لازم، زمان بر است. چندین پیمانکار برای تکمیل این سامانه و زیرسامانه هایش در حال فعالیت هستند و ویژگی این سامانه بدین صورت است که همزمان با تکمیل، بارگذاری نیز می شود.»

اما در نهایت نه تنها پس از رفتن آخوندی و معاونش، بلکه طی حدود 9 ماه اخیر نیز مدیرعامل کنونی سازمان ملی زمین و مسکن از راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان شانه خالی کرده و گفته که این کار به معاونت امور مسکن و ساختمان محول شده است. معاونتی که طی دو هفته اخیر دستخوش تغییر و تحولات عجیبی بوده است. طی دو سال اخیر بازار مسکن افزایش قیمت های سرسام آوری را تجربه کرده که کارشناسان و صاحبنظران یکی از مهم ترین عوامل آنرا فعالیت های سوداگرانه می دانند. قطعا اگر سامانه ملی املاک و اسکان راه اندازی شده بود، سوداگران به راحتی نمی توانستند در بازار مسکن جولان بدهند.

* ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد

قرار گرفتن ایران در موقعیت ژئوپلیتیکی منطقه شرایط استثنایی را برای توسعه زیرساخت های ریلی، ترانزیت و... فراهم آورده است. در این رابطه نیز مقامات ارشد نظام بارها بر ضرورت توسعه زیرساخت های راه آهن کشور تاکید کرده اند، اما در عمل چنین اتفاقی روی نداده است، بلکه رویه عکسی را در این بخش شاهد هستیم.

اخیرا یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس گفته است: میزان حمل بار ریلی در 4 ماه ابتدایی امسال حدود 5 درصد کاهش یافته است.

صدیف بدری افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه کل کشور، طی 5 سال، سهم حمل بار در شبکه ریلی کشور به حدود 30 درصد و سهم حمل مسافر در این شبکه به 20 درصد افزایش یابد. مطابق بررسی های صورت گرفته، سهم حمل بار در شبکه ریلی کشور در سال 97 به حدود 15 درصد رسیده بود، اما متأسفانه به دلیل برخی مشکلات، سهم این حوزه از حمل و نقل ریلی در چهار ماه ابتدای سال جدید کاهش یافت. مطابق گزارش مسئولان شرکت راه آهن، از سال 93، سهم حمل و نقل بار در سیستم ریلی کشور به تدریج افزایش یافته است، از این رو در سال 97 حدود 51 میلیون تن کالا توسط حمل و نقل ریلی جابه جا شده است.

وی تصریح کرد: سهم حمل و نقل بار در سیستم ریلی کشور طی 4 ماه ابتدای سال 98 حدود 5 درصد کاهش یافته، از این رو مجلس و دولت باید برای تقویت این بخش برنامه ریزی دقیقی را صورت دهند.

مصائب بخش حمل و نقل هوایی هم از آذرماه سال 94 با آزادسازی قیمت ها به دستور آخوندی وزیر مستعفی و انجام آن از سوی علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری آغاز شد. قرار بود با اجرای این برنامه حمایت های دولت از شرکت های هواپیمایی قطع شود که یک نمونه بازر آن تحویل سوخت تقریبا مجانی به آنها بود. اما نه تنها این حمایت ها قطع نشد که حمایت های متولی حمل ونقل هوایی کشور از شرکت های هواپیمایی انحصار در این بخش را بیش از پیش تشدید کرد. برآیند این اقدامات در نهایت منجر به گرانفروشی بلیت از سوی ایرلاین ها و تنزل ارائه خدمات به مسافران بوده است. 2 موردی که بر اساس اظهارات مدیران و مسئولان سابق و کنونی قرار بود رویه عکسی را طی کنند، یعنی با آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، نرخ ها کاهش و کیفیت خدمات ارتقا یابد.

ساماندهی حمل ونقل هوایی یکی از وعده های 6 سال اخیر دولتی ها بوده، اما در عمل به جز اعتماد بیجا به آمریکایی ها و عکس یادگاری مدیران سابق با 3 هواپیمای ایرباس چیزی نصیب کشور نشد.

منبع: تسنیم
منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   مسکن مهر   وزارت راه   شکاف طبقاتی   معیشت مردم   بیکار   مشکلات اقتصادی   مسکن   آخوندی   وزارت راه و شهرسازی   افزایش تقاضا   وزارت خانه   عمران   واحد مسکونی   نابسامانی   وزیر سابق   کارشناسان مسکن   مسکن سازی   راه و مسکن   اشتغال   اقتصاد   بازار   بیکاری   بازار مسکن   افزایش قیمت   اقتصاد کشور   خرید و فروش مسکن   دولت تدبیر و امید   ساخت مسکن   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
ساخت 20 هزار خانه در شهرهای جدید آغاز شد
ایکنا
ساخت 20 هزار خانه جدید در شهرهای جدید آغاز شد
بانکداری ایرانی
آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
مهر نیوز
هشت گام برای بهبود وضعیت مسکن
تین نیوز
آماده سازی زمین برای ساخت 59000 واحد مسکونی/ ساخت 20000 واحد مسکونی در 9 شهر جدید شروع شده است.
برنا نیوز
آخرین وضعیت عرضه مسکن در شهر های جدید
صدا و سیما
نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
خبرگزاری دانشجو
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
شبکه خبر
آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
جوان آنلاین
افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
ایرنا
«گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر../ ./سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد/ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد
آرا نیوز
فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
بولتن نیوز
«گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
تسنیم
امروز بیکار نداشتیم اگر...
مشرق نیوز
پشت پرده استعفای یک معاون وزیر موفق
مشرق نیوز
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
صراط
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
خبرآنلاین
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد
ایران اکونومیست
ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد/مسکن درانتظار مالیات عایدی
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
ملیت
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران اکونومیست
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن
آرا نیوز
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران جیب
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
مهر نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
بولتن نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
رویداد 24
بازار مسکن مازندران گذار از یک التهاب به رکود
ایرنا
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
حزب الله نیوز
اگر به مسکن مهر دهن کجی نمی کردید مشکل مسکن فروکش می کرد
مشرق نیوز
دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می دهد؟
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltایکنا : ساخت 20 هزار خانه در شهرهای جدید آغاز شد
bltبانکداری ایرانی : ساخت 20 هزار خانه جدید در شهرهای جدید آغاز شد
bltمهر نیوز : آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
bltتین نیوز : هشت گام برای بهبود وضعیت مسکن
bltبرنا نیوز : آماده سازی زمین برای ساخت 59000 واحد مسکونی/ ساخت 20000 واحد مسکونی در 9 شهر جدید شروع شده است.
bltصدا و سیما : آخرین وضعیت عرضه مسکن در شهر های جدید
bltخبرگزاری دانشجو : نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltشبکه خبر : کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
bltجوان آنلاین : آخرین وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن
bltایرنا : افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
bltآرا نیوز : «گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر../ ./سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد/ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد
bltبولتن نیوز : فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltتسنیم : «گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltمشرق نیوز : امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltمشرق نیوز : پشت پرده استعفای یک معاون وزیر موفق
bltصراط : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltخبرآنلاین : ساخت 400 هزار خانه توسط دولت چه اثری در بازار دارد؟
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltایران اکونومیست : ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد
bltمهر نیوز : ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیک شد/مسکن درانتظار مالیات عایدی
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltملیت : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltایران اکونومیست : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltآرا نیوز : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند/ مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن
bltایران جیب : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltمهر نیوز : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltبولتن نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltرویداد 24 : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
bltایرنا : بازار مسکن مازندران گذار از یک التهاب به رکود
bltحزب الله نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
bltمشرق نیوز : اگر به مسکن مهر دهن کجی نمی کردید مشکل مسکن فروکش می کرد
bltخبرآنلاین : دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می دهد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.